Regionalist
 • svátek dle občanského kalendáře: Svatopluk
 • liturgická barva červená
 • památka sv. Polykarpa, bisk. a muč.
 • mešní texty dnešního dne: Sir 6,5-17 ž: Ž 118 e: Mk 10,1-12


pátek Na hlavní stránku Regionalistu 23.2.2001

Denní vydání:
(Toto číslo vyšlo: pátek v 0:49 hodin)

Dnes, v sobotu a v neděli v regionu:
 • Masopustní posezení za hudebního doprovodu V. Hoška ve velkém sále MěKS v Moravských Budějovicích (15 hodin)
 • Václav Hrabě - Blues v podání Krasohledu v Domě dětí v Telči (19 hodin)
 • Představení Stawomira Mrožka Karel nezávislého divadelního studia De Facto Mimo v Brněnské ulici v Jihlavě (19 hodin)
 • sobota 24.2.: Turistický pochod Humpoleckými lesy - 15 km, sraz u pošty v Humpolci (9 hodin)
 • sobota: Pohádka Kráska a netvor v podání Docela velkého divadla Litvínov v Domě kultury v Jihlavě (10 hodin)
 • sobota: Představení Posel z Liptákova v podání Divadla Járy Cimrmana v Národním domě v Třebíči (16.30 a 19.30 hodin)
 • sobota: Představení Koňská opera aneb Limonádový Joe v podání Divadla Duha v sále Zámku v Polné (17 a 20 hodin)
 • sobota: Šibřinky v kulturním domě v Třešti (20 hodin)
 • neděle 25.2.: Dětský karneval na ledě na zimním stadioně v Telči (14 hodin)
 • neděle: Masopust s hudbou Lubomíra Zadiny v Telči (15 hodin)
 • neděle: Koncert Trio Recente v kaple sv. Anny v Náměšti nad Oslavou (17 hodin)
 • neděle: Představení Koňská opera aneb Limonádový Joe v podání Divadla Duha v sále Zámku v Polné (17 hodin)

Zobrazit celý kalendář očekávaných událostí na další dny a týdny
Dnešní vydání deníku:
novinky v Třebíčském Objektivu...


Zpět na obsah


Sněhové bouře uvěznily v Jihlavě i třebíčské hokejové fanoušky

Vysočina se ve čtvrtek na mnoho hodin zahalila v bílou sněhovou tmu.

Živly v Jihlavě zuřily po celou dnešní noc... (foto: Luboš Pavlíček)
Po 15. hodině odpolední se nad Jihlavskem a Havlíčkobrodskem přehnala sněhová bouře, po níž začalo za současného silného nárazového větru nepřetržitě a hustě sněžit. Jen do půlnoci se pak zimní bouře doprovázená blesky vrátila na Jihlavsko ještě čtyřikrát, aby zde zcela ochromila silniční provoz v regionu.
Zatímco v centru Jihlavy zůstala v sněhovém sevření až do noci uvězněna i většina trolejbusů, na automobily zablokované dálnici D1 dosáhla vrstva čerstvě napadeného sněhu během pouhých dvou hodin téměř dvaceti centimetrů a navíc se díky větru prakticky na všech silnicích Jihlavska vytvořily místy až dvoumetrové návěje. Viditelnost přitom navíc klesla pod deset metrů. "Četnost našich výjezdů se sice v souvislosti s počasím nijak dramaticky nezvýšila, nicméně tyto jsou díky sněhu a větru značně ztíženy," řekl Regionalistu ve čtvrtek ve 23 hodin lékař Územního střediska záchranné služby v Jihlavě MUDr. Ladislav Smrčka.
V ulicích Jihlavy zůstali po celý čtvrteční večer uvězněni - mimo jiných - také i mnozí ze stovek hokejových fanoušků z Třebíče, kteří na prvoligové derby Vysočiny (Jihlava - Třebíč, 4:2) na Horácký zimní stadion přijeli ze sousedního města nic netuše svými automobily odpoledne ještě po zcela suchých silnicích. Do skončení hokejového zápasu se ovšem silnice mezi Jihlavou a Třebíčí stala v úseku u Jihlavy neprůjezdnou a výjezd z Jihlavy na Třebíč byl již za vozovnou Dopravního podniku v Brtnické ulici uzavřen.

Leo ŠVANČARA

Zpět na obsah


Příprava na další rozšíření trolejbusové sítě si letos vyžádá tři a půl milionu

Příprava na další rozšiřování trolejbusových drah v Jihlavě bude zahájena v létě tohoto roku.

Jak Regionalistu sdělil ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Josef Vilím, během příštích měsíců totiž dojde k rekonstrukci pozůstatků bývalé trolejové křižovatky Vrchlického a Hamerníkovy ulice u Domu zdraví, kde svého času měly konečnou stanici dnes již zrušené linky D a D1.
"Při obnově trolejového vedení u Domu zdraví bude letos v létě celá křižovatka důkladně připravena na budoucí napojení nové plánované trolejbusové trati od nemocnice a Horního Kosova," upřesnil ředitel. Jak dodal, současně s tím DPMJ osadí část trasy budoucí trolejové dráhy až do kilometru 0,5 všemi potřebnými stožáry, na něž však bude prozatím umístěno jen pouliční osvětlení. "V úseku od Domu zdraví okolo nové nemocnice, areálu záchranné služby, až po budoucí křížení Vrchlického ulice s obchvatem I/38 tak od léta bude pro budoucí trolejbusovou trať k disposici již plná konfigurace stožárů," informoval ředitel.
Všechny stavební práce v celkové hodnotě 3,5 milionu korun provede kompletně Dopravní podnik města Jihlavy. "Přitom jen trolejové sloupy nás vyjdou na zhruba jeden milion korun," doplnil Josef Vilím.

Leo ŠVANČARA

Zpět na obsah


Divadelní přehlídka Vysočinská buchta posedmé

Národní přehlídka divadelních představení Vysočinská buchta proběhne ve dnech 26. - 1. března v kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem již posedmé.

Jak Regionalistu řekl ředitel kulturního domu Miloslav Kolář, děti i dospělí si mohou vybrat ze sedmnácti představení od profesionálních souborů z celého Česka. "Nejvíce souborů z Prahy a Brna, ale také z Ostravy či Ústí nad Labem má připravena představení nejen pro mateřské a základní školy, ale i náročnější díla pro středoškoláky a dospělé," dodal M. Kolář.
Pořadatelé zvou na přehlídku i zástupce kulturních zařízení či pedagogy, aby si mohli vybrat soubory pro své diváky.
Na přehlídce vystoupí například Vařečkové divadlo Bětka a Květka z Brna s pohádkou O Smolíčkovi, divadlo Gong z Prahy s dílem Pod střechami Paříže, divadlo Pohádka z Prahy představí hru Radúz a Mahulena a Mladá scéna z Ústí nad Labem představení Mokrá říše.
Nyní již tradiční akce získala svůj název proto, že Bystřice se nachází na Vysočině. Odtud název Vysočinská. A jelikož účinkující obdrží buchtu - a to vysočinskou, neboť v Čechách se užívá spíše koláč - se přehlídka jmenuje buchta. Dále obdrží keramický džbán, aby si k buchtě mohli nalít kávu nebo čaj.

Eva ŠINKOVSKÁ

Zpět na obsah


Kompletní program divadelní přehlídky Vysočinská buchta

Pondělí 26.2.2001

8 hodin - BOBODIVADLO Jihlava: Hrajeme si s televizí
(pro I. stupeň ZŠ - 1. a 2. třída)
9.10 hodin - Vařečkové divadlo Bětka a Květka Brno: O Smolíčkovi
(pro MŠ, malý sál)
10 hodin - Klotylda a Matylda Brno: Tetiny na Dvorku
(pro MŠ)
12 hodin - Divadlo J.K. Tyla Plzeň: Memento
(pro 7., 8. a 9. třídy ZŠ)
19 hodin - Recitál zpěvačky Ireny Budweiserové a skupiny Friends; blues, soul, spirituály
(pro dospělé diváky)

Úterý 27.2.2001

8 hodin - Divadlo Oblázek Ostrava: Obušek zpytleven
(pro I. stupeň ZŠ - 1. a 2. třídy)
9.10 hodin - Albatros Praha a pan Josef Beck: Kocouří trampoty
(malý sál, pro MŠ)
10 hodin - PKS Praha, Milan Duchek: O Ježibabákovi
(pro MŠ)
12 hodin - PKS Praha, Divadlo Gong: Pod střechami Paříže
(pro SZeŠ a SOUZ)
19 hodin - Manager Team Brno s.r.o.: Petr Nárožný, moderuje Vojta Polanský
(pro dospělé)

Středa 28.2.2001

8 hodin - Divadlo Pohádka Praha: Radúz a Mahulena
(pro 7.,8. a 9. třídy ZŠ)
9.10 hodin - Divadlo Studna Hosín: Zakletá princezna
(malý sál, pro MŠ)
10 hodin - Kamarádi Brno: Kamarádi v klubu
(pro 5. a 6. třídy ZŠ)
12 hodin - Divadlo Šprušle Brno: Já mám ráda DaDa
(pro střední školy)
19 hodin - Společenský večer s cimbálovou muzikou Morava pro všechny účastníky přehlídky, sponsory a zástupce škol

Čtvrtek 1.3.2001

8 hodin - Mladá scéna Ústí nad Labem: Mokrá říše
(pro 3. a 4. třídy ZŠ)
10 hodin - Divadélko Andromeda Praha: O čarodějné krčmě
(pro 3. a 4. třídy ZŠ)
12 hodin - Gajdoši Brno: My jsme muzikanti
(pro 5. a 6. třídy ZŠ)

Zpět na obsah

zasláno redakci:


Zákoník práce

V poslední době se na mě obrací spousta občanů a institucí se stížnostmi na nový zákoník práce, který přijala PS v závěru loňského roku. Naposledy to byla např. agrární komora, která presentovala názor svých odborářů. Skoro mám chuť se jich otázat, kde byli, když jsme při projednávání ve sněmovně upozorňovali na to, co tato novela vyvolá za problémy. Byli to právě odboráři, kteří kritisovali poslance ODS, ať do novely nezasahují, že její znění je výsledkem křehkých ujednání. Teď jsou tady výsledky a to se ještě celou řadu věcí podařilo v novele zákoníku práce upravit. Chci zdůraznit, že to byla jediná ODS, která hlasovala pro vrácení této předlohy vládě k přepracování pro závažné nedostatky. Bohužel, zákon byl přijat.

Jaký je současný stav:
a) Neexistence některých nařízení vlády, kterými se provádí zákoník práce (např. týkající se bezpečnosti práce), ačkoli novela zákoníku práce nabyla účinnosti 1.1.2001.
b) Neexistence zákona o pracovní době, odpočinku a prac. pohotovosti zaměstnanců v dopravě. Tudíž se musí řídit podle § 5 z.pr., který říká, že pokud zákon není, je nutné se řídit v těchto případech dle z.pr. a výsledkem jsou známé problémy s přestávkami, přesčasy atd. Podotýkám, že zákon dosud nebyl předložen.
c) Nejednoznačnými formulacemi (např. § 83/4 - který říká, co se rozumí vzájemným střídáním zaměstnanců při 2 a 3 směnném provozu - překrývání směn atd.) na základě čehož dochází k dohadům mezi zaměstnanci, odbory a zaměstnavateli. Nakonec jsou vystaveni risiku, že soud může rozhodnout jinak.
d) Zbytečně rozsáhlá novelisace, která zachází do nesmyslných podrobností, které nejsou sto postihnout všechny složitosti moderního tržního systému a budou zdrojem ještě mnoha problémů.
e) Necitlivým zpracováním směrnic EU, které jde v mnoha směrech výrazně nad rámec EU. Například omezení počtu přesčasových hodin mohlo být odloženo ke dni našeho vstupu do EU. Omezení počtu hodin pracovní pohotovosti směrnice EU nepožadují vůbec. Zcela nad rámec směrnic EU je přestávka na jídlo a oddech, která musí být dle nové úpravy již po 4,5 hodinách. Je to problém zvláště ve velkých podnicích, protože se prostě ve stanovený čas zaměstnanci nevejdou do jídelny.
f) Nekvalitní legislativní zpracování s chybami. Znovu zdůrazňuji, že jsme na tyto chyby upozorňovali a předložili pozměňovací návrhy na jejich úpravu (např. špatná definice nerovnoměrného rozvržení pracovní doby, nevhodná úprava pružné pracovní doby, dále třeba § 99/3 týkající se práce v noci, který je téměř nesrozumitelný). Bohužel, zákoník práce byl přes náš nesouhlas schválen a výsledkem je situace, která je terčem oprávněné kritiky zaměstnanců i zaměstnavatelů.
ODS proto předkládá na únorové plénum PS novelu zákoníku práce, která má za cíl nedostatky odstranit.

MVDr. Jaroslav PEŠÁN, poslanec PS PČR za ODS

Zpět na obsah


Organisace Český Ombudsman protestuje proti teroru, který je vyvíjen na její představitele

Pan Milan Kočík byl přepaden a následně surově zbit třemi dosud neznámými muži tak, že byl ošetřován v nemocnici. (viz Regionalist dne 21.2.2001)

Nelze zřejmě hovořit o náhodě, když jde opět po více jak roce o velmi podobný útok na dalšího aktivistu našeho sdružení. Prakticky stejným způsobem byl napaden již 28. září 1999 v Brně předseda sdružení Český Ombudsman a dlouholetý aktivista v oblasti lidských práv pan Jan Honner. Po jeho následném propuštění z nemocnice - kde se zotavoval (otřes mozku, zlomený nos,žebra) - se stal pan Honner terčem neustávajících anonymních telefonických výhrůžek.
Honnerovi nebyla poskytnuta požadovaná policejní ochrana a bylo na podzim roku 1999 vyhrožováno v souvislosti s jeho politickou činnosti dokonce tak intensivně, že se byl nucen uchýlit dočasně do zahraničí. Naše sdružení posléze opustila, ze strachu z dalších útoků, převážná část členské základny.
I přesto pan Kočík nepřestal v jeho obětavé práci a pomáhal lidem jménem Českého Ombudsmana dál. Málo kdo ví, že naše organisace může dle zákona pověřovat své členy jakožto společenské zástupce jenž jsou přítomni a vystupují v různých soudních řízení a státními orgány. Tímto byl pověřován v minulosti Jan Honner, Petr Hanzlík, Miroslav Michálek a nyní přímo pan Milan Kočík. Ten byl také aktivistou tzv. předlistopadových protisocialistických iniciativ. Jeho aktivity byly vždy charitativní a lidskoprávní. Nyní má být zastrašen a umlčen. Patrně i aktivity našeho sdružení, které poukazují na porušování lidských práv v ČR, jsou mnohým mocným nepohodlné. Veškeré zprávy v plném znění z tisku, rozhlasu a televize týkající se naší předešlé činnosti, lze nalézt na internetu pod adresou http://welcome.to/cesky.ombudsman.

Miroslav MICHÁLEK, jednatel Českého ombudsmana


Zpět na obsah

zasláno redakci:


Pořad ČT Fakta získal cenu na festivalu v Monte Carlu

Pořad Fakta redakce publicistiky České televize získal na 41. mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu cenu udělovanou organisací Amade (Mezinárodní asociace přátel dětí) a UNESCO.

Porota složená se zástupců obou organisací vyhodnotila jako nejlepší z osmnácti přihlášených příspěvků v kategorii 'zprávy a publicistika' dvě reportáže ze Sierra Leone 'Diamantová tragédie' a 'V první linii' reportérů Radana Šprongla, Jana Tobiáše a Marka Vítka. Cena Amade a UNESCO je udělována pořadu, který 's nejvyšší profesionalitou nejlépe representuje ideály obou organisací a zabývá se problematikou mezilidských vztahů způsobem, který nezachycuje násilí, ani ho nevyvolává'. Porota ve svém zdůvodnění uvedla, že na ni udělal velký dojem způsob jakým byly na jedné straně zachyceny osudy dětí-válečníků, kteří jsou pod vlivem drog nuceni bojovat za zájmy guerilly a na druhé straně osudy jejich postižených vrstevníků žijících dnes v táborech pro invalidy. 'Tento film má sílu zabránit podobným válečným konfliktům,' říká se doslova ve zdůvodnění.
Reportáže České televize byly v publicistické kategorii rovněž mezi třiceti nominovanými do hlavní soutěže o Zlatou nymfu. Festivalová komise je vybrala z devadesáti pořadů televizí z celého světa. Hlavní cenu získala dánská televize TV2 za reportáž Kursk - tragédie v Barentsově moři.
Pořad Fakta za necelé dva roky existence přihlásil své příspěvky do tří mezinárodních soutěží a pokaždé byl oceněn. V dubnu 2000 získala Křišťálovou cenu udělovanou každoročně Školou pokročilých mezinárodních studií Paula H. Nitzeho při universitě Johna Hopkinse ve Washingtonu reportáž 'Temný příběh LTO' Martina Mrnky a Marka Vítka. V listopadu 2000 ocenilo Mezinárodní konsorcium investigativní žurnalistiky ve Washingtonu reportáž 'Migy pro Kima' reportérů Martina Mrnky, Petry Procházkové a Anny Stárkové.

Martin SCHMARZ, Česká televize


Zpět na obsah

zasláno redakci:


Mimořádné pátrání po podezřelém z vraždy

Policie České republiky vyhlašuje mimořádné pátrání po hledaném Petru B e ň a č k o v i a zároveň vyzývá veřejnost o pomoc při vypátrání jeho současného pobytu.

Petr B e ň a č k a se narodil 9. 1. 1976, trvalé bydliště má v Ostrově, Družební č. 1276, okr. Karlovy Vary. Hledaný muž je vysoký 178 cm, střední postavy. Má modré oči a vyholené hnědé vlasy.
Hledaný Petr B e ň a č k a je důvodně podezřelý z pokusu vraždy P.K., majitele vinárny ZUBR v Ostrově.
Dne 21.2.2001 v 05.00 hodin došlo v této vinárně ke slovní rozepři a fysickému napadení mezi P.K. a jedním z hostů. Host z vinárny odešel, za malou chvíli se vrátil ozbrojený nezjištěnou střelnou zbraní a asi ze vzdálenosti dvou metrů střelil P.K. do hrudníku a způsobil mu těžké zranění. Jako pachatel je důvodně podezřelý Petr B e ň a č k a.
Hledaný Petr B e ň a č k a má na sobě žluté plátěné kalhoty, šedou mikinu a černomodrou zimní péřovou bundu.

POZOR - je ozbrojen střelnou zbraní nezjištěného typu!

mjr. Bc. Ivana ZELENÁKOVÁ, vedoucí Preventivně informační skupiny

Zpět na obsah


Masopust...

Masopust je třídenní lidový svátek, který ve své podstatě sice nemá nic společného s liturgií, ale přesto je podřízen běhu církevního kalendáře. Slavil se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná 40 denní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, byl pohyblivým svátkem i masopust.

Přípravou na masopust býval čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný "tučný čtvrtek" či "tučňák". Panovalo přesvědčení, že v tento den má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle. Hlavní masopustní zábava začínala o "masopustní neděli". Také toho dne byl oběd bohatý, ale netrval příliš dlouho, protože se všichni chystali do hospody k muzice. Někdy se tancovalo přímo na návsi a tanec se často protáhl až do rána. Také masopustní pondělí probíhalo ve znamení zábavy a tance. V mnoha vsích se konal "mužovský bál," kam neměla přístup svobodná chasa; tancovali jen ženatí a vdané.
Vyvrcholením masopustu bylo úterý. Toho dne procházely vesnicemi průvody maškar, hrála se masopustní divadelní představení, secvičená obvykle žáky. Obchůzky masek neměly závazná pravidla; záleželo na vtipu a pohotovosti "maškarádů," jaké taškařice budou provádět. Masky byly všude pohoštěny - něčím k zakousnutí a především pálenkou a pivem, které ještě zvyšovaly rozpustilost a veselí. Bývalo však i několik tradičních masek, které se objevovaly každoročně. Mezi ně patřil např. medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem. Jinou tradiční maskou bývala tzv. klibna (= šiml, kobyla, koníček), skrývající často dvě osoby. Objevovala se i maska s jezdcem na koni, Žid s pytlem nebo rancem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel a mnoho dalších.
Téměř všude končila masopustní zábava přesně o půlnoci. Tehdy zatroubil ponocný na roh a rychtář či někdo z radních všechny vyzval, aby se v klidu rozešli domů, protože nastala středa a s ní předvelikonoční půst. Někde zakončili o půlnoci muziku "pochováním basy" (symbol toho, že v postu si hudebníci nezahrají), jinde o půlnoci pochovávali Baccha. Lidé věřili, že pokud budou o masopustu tancovat přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel, často jako cizinec v zeleném kabátě.
O masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány písemné zprávy již ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data. Od středověku mravokárci vystupovali proti rozpustilostem, které se o masopustu děly, lidem to však nijak neubíralo na dobré náladě. Kolem 18. století se začaly pořádat zvláštní taneční zábavy, tzv. reduty. Zpočátku byly přístupné jen užším vrstvám, později všem zájemcům. První reduta v Praze se konala v roce 1752.

Zpracováno podle knihy Vlastimila Vondrušky "Církevní rok a lidové obyčeje" (str. 48-49); vydalo nakladatelství DONA v Českých Budějovicích v roce 1991.

Gabriela HÁNEČKOVÁ (ČBK)


Zpět na obsah

dokument


Usnesení Předsednictva Strany konzervativní smlouvy

1. Předsednictvo Strany konzervativní smlouvy (SKS) vyjadřuje krajní znepokojení nad ekonomickým hazardérstvím pana ministra Grégra, jehož tzv. Velký třesk je výstřelkem socialistického přístupu, který našemu státu může ekonomicky prospět nanejvýš krátkodobě a zdánlivě, dlouhodobě však stát (tedy nás všechny) významně zadluží a povede k ještě hlubší krizi veřejných rozpočtů, navíc v době, kdy by bylo nezbytné okamžitě nastartovat skutečnou reformu penzijního systému a snížit (nebo alespoň v žádném případě nezvyšovat) neúnosnou daňovou zátěž občanů naší vlasti.
2. Předsednictvo SKS se připojuje ke Dni Tibetu, který je vyhlášen na 10.3. a odsuzuje 50 let trvající genocidu, kterou na místním obyvatelstvu provádí čínský zločinný režim rudých mandarínů. Předsednictvo SKS vyzývá všechny organisační složky SKS, aby podle svých možností vyjádřili svůj odpor k okupaci Tibetu vyvěšením vlajky Tibetu dne 10.3. a tak se připojili k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet. Předsednictvo SKS pověřuje pana mluvčího Romana Jocha k vypracování krátké protestní nóty, která bude zaslána velvyslanectví ČLR v případě, že oficiální místa ČR (Ministerstvo zahraničí, obě komory Parlamentu, presidentská kancelář, atp.) se proti okupaci Tibetu neohradí.

V Praze 21. 2. 2001, za předsednictvo SKS:

Čestmír HOFHANZL (místopředseda SKS), Martin REJMAN (kancléř SKS)


Zpět na obsah


Z novin Vysočina:


Obrazotvornost spojená s lyrickým citem má specifický rozměr nadrealismu

Voskové batiky Heleny Berkové, to je název výstavy v interiéru Staré radnice ve Žďáře nad Sázavou. Do 4. března uvádí výběr z malířské tvorby autorky působící ve Velkém Meziříčí.

Berková je samouk. V letech 1960 až 1965 studovala na Farmaceutické fakultě University Karlovy, v roce 1973 získala doktorát přírodních věd. Po všechna aktivní léta se profesionálně věnovala lékárnické praxi. Výtvarnou práci, skrývající a při výstavách občas ukazující její alter ego, tedy druhé já, uskutečňovala až do roku 1999 v nejlepším slova smyslu amatérsky, z lásky.
Tvůrčí vývoj Heleny Berkové od konce 60. let, odkdy můžeme u ní hovořit o tvůrčí soustavnosti, do přítomnosti, kdy se již může soustředit jen na výtvarnou práci, měl spíše volné tempo bez významných proměn, vždy byl ovšem nesen cílevědomostí, s jakou se často neshledáme ani u úspěšného výtvarného profesionála. Hojně kreslila a rozvíjela lyricky laděnou akvarelovou malbu podnícenou zájmem o ženský portrét a fragmenty živé přírody. Později ji plně upoutala starobylá technika voskové batiky, nabízející při autorově obrazotvornosti možnosti bezmála bezbřehé.
V první polovici 70. let byla členkou velkomeziříčské amaterské Skupiny 4 - HABEPEŠ (vedle Berkové i Pavel Hajný, Bořivoj Pejchal, Miroslav Štěpánek), se kterou třikrát vystavovala v regionu (Třebíč, Ostrov nad Oslavou, Bory). První samostatnou výstavu uskutečnila v roce 1978 v třebíčské okresní knihovně, další čtyři opět v Třebíči (1981 a 1982), v Hradci Králové (1983) a v roce 1999 poprvé v domácím prostředí - v Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí.
Do komposice batikovaného obrazu Berková postupem času stále menší měrou zařazovala prvky převzaté jako hotový model z objektivní skutečnosti, až přestoupila do oblasti nezobrazující malby, do nadrealismu. V mladších a nejnovějších dílech, zhruba po roce 1995, již sjednává prostřednictvím technicky náročné technologie voskové batiky subjektivní představy bez přímého zřetele k objektivní zkušenosti. Zdrojem inspirace však pro ni zůstává v nejširších souvislostech příroda, intimita lidské duše a poeticky vnímavá tajuplnost kosmu.
Nelze pominout, že užívání zlatých a stříbrných tónů v zesílených konturách, jemuž Berková občas propadne, má toliko nadbytečnou funkci zkrášlujícího efektu a celkovému vyznění aktuální žďárské výstavy spíše škodí. Ve většině ze tří desítek vystavených děl (z let 1997 - 2001) si ovšem příkladně vystačila s obrazotvorností a schopností dát jí průchod v elegantních rozbujelých tvarech a v harmonickém koloritu. S takovýmto vybavením se s jistotou pohybuje v oblasti přesvědčivé estetiky.
Výtvarná tvorba, jako každá jiná tvůrčí činnost, je myšlenkovým procesem ovlivněným subjektivní zkušeností, která se materialisuje prostřednictvím té či oné výtvarné techniky. V prolnutí obou aktivit Berkové je tato známá poučka aplikovatelná celou váhou svého smyslu. Racionální subjektivní zkušenost si Berková desetiletí odbývala v přírodovědě s orientací na farmacii. Výtvarnou tvorbou, významně inspirovanou zejména plně procítěným děním v přírodě, k tomu neustále připojovala lyrický pohled "z protilehlé strany," kterým vlastně uzavírá kruh svého úplnějšího poznání.
Aristoteles pověděl, že lidi činí takovými nebo onakými jejich povaha, ale šťastnými či nešťastnými jejich počínání. Berkovou výtvarné tvoření vede k přečetným prožitkům šťastných chvil. Řekla o tom: "Při práci zapomenu na všechno kolem sebe, jsem ve svém vlastním světě. Tyto úlety jsou krásné, nikdy se jich nevzdám".

Jan DOČEKAL

Zpět na obsah


Kancionál

Kancionál je malá knížka pro potřebu bohoslužby. Během staletí se objevila řada vydání. Některé písně nás spojují s našimi předky ze středověku či doby barokní. Jsou písně co nás spojují s druhými národy, a jsou i písně společné pro křesťany různých vyznání.

Kancionál užívaný dnes v katolické církvi slouží jako ostatní k potřebě bohoslužby. Písně jsou svými texty i učitelem víry a modlitby. Písně jsou seřazeny podle určitých okruhů. Základní linií je církevní rok. Pro orientaci jsou písně číslovány a číslem je označena i sloka písně. V kancionálu najdeme písně pro dobu adventní, dobu přípravy na Vánoce. To je začátek církevního roku. Dobou vánoční nás provázejí především písně, zvané koledy, o narození Ježíše Krista. Na dobu velikonoční se připravujeme postní dobou a v ní i patřičnými písněmi s vážným rázem textů. V době velikonoční se pěje o velikonoční radosti ze zmrtvýchvstání.
Mezi dvěma vrcholy církevního roku s Vánocemi a Velikonocemi je období nazývané mezidobí, ve kterém se připomínají různé důležité události rovněž zpěvem. Příklad Panny Marie a světců nás orientuje ke správně prožívané křesťanské víře v Krista a k těmto slavnostem a svátkům jsou v kancionálu vhodné písně. Písně příležitostné jsou užívány k pohřbům, požehnáním a jiným událostem života. V kancionálu najdeme také text latinské mše svaté, protože společný jazyk lidi spojuje a tímto je v katolické církvi latina. Zařazení zkrácené části breviáře, modlitební knihy, umožňuje užívání i k tomuto druhu modlitby. K pobožnostem nalezneme litanie k Božskému Srdci Páně, litanie loretánské, ke všem svatým a našim národním patronům. K základnímu poučení o svátostech obsahuje kancionál několik stran s odkazy na místa Písma svatého a církevní dokumenty. Ke svátosti smíření (pokání, zpovědi) najdeme pomůcku s otázkami pro zpytování svědomí, zamyšlení nad sebou. Kancionál obsahuje i krátké vysvětlení s komentářem ke mši svaté a modlitby pro různé životní potřeby.
V seznamu pramenů najdeme odkazy na více než sto autorů a zpěvníků společně se seznamem písní, patřičným číslem a stranou. Množství zařazených písní bývá obvykle rozšířeno ještě užíváním dalších zpěvníků, jako je poutní kancionál, a rovněž jednotlivými písněmi, které jsou využity při různých příležitostech. Kancionál je malá kniha vhodně umožňující prožívat křesťanskou víru.

-pr-

Zpět na obsah


Černá kronika obce Dalečín

Dne 11. února 1876 o 8. hodině večer byl zavražděn Jan Elis, rolník z č. 4 v místě mezi budovami číslo 2. a 5. a při silnici Janem Kudou z návodu Josefa Filíma. Oba byli odsouzeni na 20 roků do žaláře.

Filímovi byl trest zkrácen na 15 roků; když ze žaláře vyšel, ujel s vdovou po zavražděném Elisovi do Ameriky. Kuda v žaláři zemřel.
Dávnou historii několika obcí na pravé straně údolí horního toku řeky Svratky vydal tiskem A. Veselý v Novém Městě na Moravě jako první číslo I. ročníku Horácké knihovny v roce 1912. Podle pamětních knih Jiřího Vrbasa z Písečného a Tomáše Jurena z Prosetína obecních i školních kronik knížku s názvem "Vítochov - Vír a okolí" sepsal vítochovický nadučitel Josef Votava.

-vnz-Zpět na obsah