Regionalist
pondělí Navštivte také ostatní rubriky Regionalistu 17.11.1997


Večerní (doplněné) vydání:
(Vychází dvakrát denně: okolo 9 a 17 hodiny)

Domov...       Ekonomika...       Kultura...       Přehledy tisku...       Zahraničí...

Neviditelnýpes
Vaše vzkazy redakci, dopisy, připomínky:
Případná rozhledna na Javořici není v rukou radiokomunikací

Úprava 160 metrové věže televizního vysílače na nejvyšším bodě Českomoravské vysočiny Javořici (837 m.) tak, aby její část bylo možno použít jako turistickou rozhlednu, je podle českých radiokomunikací v této chvíli nepravděpodobná. Řekl to dnes Regionalistu ing. Jaroslav Schneeweis z Oblastní správy radiokomunikací v Brně.

"Stavba nebyla původně projektována pro provoz rozhledny, takže technicky je nyní její veřejné zpřístupnění prakticky vyloučeno," vysvětlil ing. Schneeweis. Jak dodal, pozemek pod vysílačem na vrcholu Javořice byl vykoupen Radiokomunikacemi Brno, oplocen a tím znepřístupněn. I tato skutečnost by prý tedy podle něho turistickému využití věže bránila. "Kterýkoli jiný subjekt v regionu Vysočiny však má možnost na vrcholu Javořice vlastní rozhlednu zřídit - například ve spojení s výstavbou horského hotelu či pensionu," upozornil ing. Schneeweis.
Jak dnes v této souvislosti pro Regionalist uvedl senátor Václav Jehlička (ODA), osobně by případné zřízení takového střediska s rozhlednou na nejvyšším bodě Vysočiny velmi uvítal. Podle něho by totiž ze zalesněného vrcholu Javořice mohly být při existenci rozhledny viditelné i rakouské Alpy.
"Současný stav, kdy po výstupu čeká na Javořici na turistu pouze plot, nepovažuji za ideální. Proto by stálo za to se touto záležitostí začít zabývat," podotkl dnes v této souvislosti pro Regionalist senátor.

Leo ŠVANČARA


Zpět na obsah


Ojedinělé fresky na renesančním domě v Telči se po letech skví v plné kráse

Ojedinělé a cenné fresky a sgrafita z poloviny 16. století na renesančním domě č. 61 na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči byly letos na podzim zrekonstruovány spolu s rekonstrukcí celého domu. Výjev představuje jedenáct figur starozákonních židovských králů a ornamenty. Štít domu je odvozen z italské renesance.

Jak dnes uvedl starosta města Václav Jehlička, tyto fresky italského slohu jsou v České republice raritou.
Realisace rekonstrukce domu byla provedena ve dvou etapách. Po shromáždění podkladových materiálů - předloh figur a ornamentů - byl sejmut terasový povrch z 50. let z kamenných pilířů. Restaurátorský průzkum tak odhalil původní barevnost fresek a sgrafit. Po odstranění nevhodných prvků fasády na cihlové zdivo byly odsoleny provlhlé štítové partie. Zpevněním zdiva, fixáží, a hloubkovou injektáží byla dokončena první etapa rekonstrukce. Ta si vyžádala částku přes jeden milion korun.
Druhá etapa rekonstrukce pokračovala osazením okenních překladů, vyplněním dutin ve zdivu, přepausováním originálních fragmentů sgrafita a jejich rekonstrukce a restaurování. Druhá etapa stála okolo 400 tisíc korun.

Eva ŠINKOVSKÁ


Zpět na obsah


Seminář proti kriminalitě v Třebíči

Odborný seminář Prevence se musí vyplatit proběhne v úterý 18. listopadu v prostorách kulturního domu Fórum v Třebíči od 9 hodin.

Je zaměřen na prevenci kriminality týkající se celé společnosti. Realisace prevence přináší positivní výsledky v řadě měst a obcí. "Zástupci radnice a ředitelé městské policie z Pardubic, Vsetína či Ostravy zde shrnou nové poznatky", uvedl pořadatel Doc. Zdeněk Matějka z nadace Fond Třebíč.

Eva ŠINKOVSKÁ


Zpět na obsah


Do Bohdalova se nastěhují dvě rodiny z Kazachstánu

Trvalé bydliště v Bohdalově na Žďársku získají dvě rodiny českého původu z Kazachstánu.

Jak Regionalist informoval starosta obce Jiří Střítecký, čtyřčlenné rodiny obec očekává koncem listopadu nebo začátkem prosince. "Měli přijet již v říjnu, ovšem v jedné rodině došlo k úmrtí prarodičů a navíc veškeré vyřizování dokladů na úřadech je v Kazachstánu zdlouhavé", vysvětlil starosta. Doplnil, že tam cesta na úřad je až 3000 kilometrů.
Obec přestavěla do konce července první poschodí u bývalé základní školy na dva byty 3+1, pracovní příležitosti pro rodiny jsou již dohodnuty. "Práce je důležitá k dobrému startu v novém působišti", upřesnil J. Střítecký.
Obec Bohdalov reagovala na nadaci České televize Člověk v tísni, která vyzývala k možnostem ubytovat rodiny z Kazachstánu. "Ministerstvo vnitra nám na základě smlouvy přislíbilo určitou finanční částku, kterou schválila vláda", podotkl.
Některé rodiny již trvale bydlí na Třebíčsku či u Poděbrad. "Osobně jsem s rodinami, které se k nám mají nastěhovat, již hovořil, a vím, že umí česky, jsou skromní a doufám, že u nás najdou nový domov", doplnil J. Střítecký.

Eva ŠINKOVSKÁ


Zpět na obsah


V Třebíči budou přijímat další strážníky

Ke zvýšení stavu městských strážníků v Třebíči dojde v příštím roce. Podle velitele městské policie Dalibora Šrůtka je totiž dvacet strážníků na čtyřicetitisícové město málo.

"Zkušenosti hovoří o tom, že zhruba na každých 1000 obyvatel by měl připadat jeden strážník," vysvětlil Šrůtek. Jak doplnil, zajištění funkce Městské policie v Třebíči i přes nízký počet strážníků je možné jedině proto, že region Vysočiny patří mezi lokality s nejnižší kriminalitou. "V zásadě zde zatím bohudíky řešíme pouze přestupky," poznamenal Šrůtek.
Současný početní stav městské policie by měl být navýšen ještě do konce roku o dva - kteří již nyní působí u třebíčské městské policie jako čekatelé - a v roce 1998 minimálně o další čtyři.
"Další vývoj pak bude především záležitostí možností městského rozpočtu," řekl velitel Šrůtek.

Leo ŠVANČARA


Zpět na obsah


Série besed a pořadů s nakladatelstvím Atlantis v Havlíčkově Brodě

Besedy se spisovateli Milanem Uhdem a Ludvíkem Vaculíkem budou součástí presentační akce Atlantis v Havlíčkově Brodě ve dnech 19. - 21. listopadu. Brněnské nakladatelství Atlantis je držitel hlavní ceny města Havlíčkův Brod z Podzimního knižního veletrhu z roku 1996.

Podle informací tiskové mluvčí MěÚ Havlíčkův Brod Světlany Musilové zde v pátek 21. listopadu nakladatelství představí učebnici literatury pro středoškoláky autora Jaroslava Blažkeho.
Autoři knih zde v době od 10 do 19 hodin budou číst ukázky ze svých děl, zúčastnění herci předvedou své představení. Například Milan Uhde přečte svou hru Modrý anděl či svou dramatisaci Gogolova Pláště, Jana Franková z divadla Dagmar v Karlových Varech zahraje představení Podivice z básnických sbírek Miloše Doležala Obec a Podivice.
"Součástí programu, určeného zejména středním školám, je i doprovodná výtvarná soutěž pro žáky do 15 let a pro děti z mateřských škol soutěž o nejlépe vybarvené omalovánky", uvedla mluvčí. Doplnila, že vyhotovené práce je třeba odevzdat do 5. prosince na odbor kultury MěÚ. Poté budou díla v Brně vyhodnocena a odměněna věcnou cenou.
Program třídenní akce se uskuteční v Galerii v Malinově domě na Havlíčkově náměstí. Některé knihy nakladatelství Atlantis budou až do 30. listopadu vystaveny ve vestibulu staré radnice.

Eva ŠINKOVSKÁ


Zpět na obsah


Stop-time:

Osm let...

Osm let je 2922 dnů. Nebo také 70 128 hodin. Pro většinu z nás prvních svobodných 2922 dnů v celém našem dosavadním životě.

Osm let může čítat troje volby, rozpad a zrody států, či statisíce konkrétních privatisací i restitucí.
Osm let se dá měřit také procenty inflace a devalvace, volebními preferencemi, úrokovými mírami, popřípadě výší valorisací.
Dá se však počítat i podle 30 procent těch, kteří by se o oněch 70 128 hodin nejraději vrátili zpět...

Leo ŠVANČARA


Zpět na obsahCopyright © RTA, 1996 - 1997  e-mail: rta@brn.pvtnet.cz


-->