Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 29.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jihlava jako jedno z nejzdravějších měst v republice
Podle analýzy dat starých patnáct let se zdravotní stav obyvatel Jihlavy zlepšil. Problémem však stále zůstává neustálé stárnutí obyvatel, které je trendem ve všech českých městech. Statutární město Jihlava pravidelně zadává zpracování Analýzy zdravotního stavu obyvatel správního obvodu obce s rozšířenou působností Jihlava. Analýza byla dosud zpracována v letech 2010, 2014, 2016 a v letošním roce, kdy se analyzují data sesbíraná do konce roku 2019.
„Analýza slouží jako podklad a její existence je současně i podmínkou pro zpracování kapitoly Zdraví Auditu udržitelného rozvoje, který Jihlava v letošním roce zpracovává s cílem obhájit nejvyšší kategorii A. Výsledky analýzy jsou současně důležitým podkladem pro zpracování Zdravotního plánu města, jehož aktualizace v letošním roce také probíhá,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová, která je zároveň političkou Projektu Zdravé město Jihlava.

Zmíněná analýza sleduje patnáctileté období na Jihlavsku, během kterého vzrostl počet obyvatel o 4 073 osob. V samotné Jihlavě přibylo 1 351 osob, což je podle shrnutí analýzy přirozený přírůstek obyvatel srovnatelný s ostatními českými městy.

Dále v Jihlavě, podobně jako ve většině ostatních měst republiky, vzrůstá počet seniorů nad 65 let věku. Dochází v ní také k mírnému nárůstu počtu obyvatel a pozitivním jevem je také zvyšování počtu narozených dětí. Standardizovaná hospitalizace je v nemocnicích na Jihlavsku trvale vyšší, snižuje se však rychleji než celorepublikový průměr.

Na Jihlavsku lze za celé patnáctileté období sledovat také pomalu se zvyšující trend počtu sňatků. Bohužel s tím rostou i počty rozvodů – nejvíce jich bylo v roce 2018, kdy se konalo 516 sňatků a 288 rozvodů. Do roku 2015 na Jihlavsku mírně vzrůstal i počet narozených dětí, v roce 2016 se však tento trend zastavil a každým rokem jejich počet ubýval. Polovina dětí se nyní navíc narodí mimo manželství.

Příznivý je také vývoj celkové úmrtnosti na Jihlavsku, který má v průběhu posledních 15 let klesající tendenci. Zároveň je již dlouhodobě vyšší úmrtnost u mužů než u žen, a to v poměru 70 ku 30 procentům. Klesající tendenci mají i předčasná úmrtí, mezi která jsou zahrnuty osoby, jež zemřely před dožitím seniorského věku, tedy 65 let. Nejčastější příčinou smrti zůstávají nemoci srdce a cév (41 procent) a nádory (27 procent).

Ve vyhodnocení zdravotního stavu obyvatel Jihlavska se lze dále dočíst o potratovosti, vrozených vadách, zhoubných nádorech i nemocnosti, a to včetně infekcí a virů, mezi nimiž ale ještě není evidována nemoc Covid-19, která se na území České republiky objevila až v roce 2020. Zároveň zde vyčíst i srovnání České republiky s ostatními státy Evropské Unie. Analýzu najde na stránkách města Jihlavy:
https://www.jihlava.cz/analy…

Tvoří se Zdravotní plán - ZAPOJTE SE!

Jedním ze strategických dokumentů Projektu Zdravé město a místní Agenda 21, který statutární město Jihlava realizuje od roku 2007, je také Zdravotní plán. Vyhodnocování stávajícího Zdravotního plánu na období 2018 – 2020 bylo zahájeno v součinnosti se zapojenými odbory magistrátu v červnu tohoto roku.

Následně se také sešla pracovní skupina složená z odborníků z oblasti zdravotnictví, školství, neziskového sektoru a dalších oborů. Cílem bylo zhodnocení stávajícího stavu a pojmenování oblastí a aktivit, které by bylo vhodné zahrnout do Zdravotního plánu na období 2021 – 2023.

Do aktualizace Zdravotního plánu se může zapojit také veřejnost a to vyplněním ankety, která je uveřejněna na webu extranet.jihlava-cit…
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Do jihlavské zoo za exotikou do Ladakhu a na oslavu dne zvířat
Do země vysokých sedel na pomezí Indie, Pakistánu a Číny – Tibetu, do Ladakhu zavede zájemce jihlavská cestovatelka Katarína Ruschková. Beseda se bude konat v Jihlavě ve čtvrtek 1. října od 17 hodin v budově vzdělávacího centra zoologické zahrady PodpoVRCH. V sobotu 3. října se pak milovníci zvířátek mohou těšit na program v jihlavské zoo u příležitosti mezinárodního dne zvířat.
"Pokud máte rádi cestování do neznámých končin a vyprávění o něm, zavítejte na čtvrteční klubový večer, kde bude jihlavská cestovatelka Katarína Ruschková povídat o Lakdahu. Dozvíte se, jak se žije lidem ve vysokých nadmořských výškách, jak vypadá vysokohorská poušť i o pokoře a úctě k drsné přírodě", uvedl mluvčí jihlavské zoo Martin Maláč.

Mezinárodní den zvířat, který bude probíhat v zoologické zahradě Jihlava v sobotu 3. října od 10 do 15 hodin v celém areálu zoo v rámci běžného vstupného, nabídne například mimořádná komentovaná krmení zvířat. V 11 hodin u žiraf, ve 12 hodin u lam guanako, ve 13 hodin u medvědů malajských a nakonec ve 14 hodin u tapírů jihoamerických.
"Dospělí i děti se dozví zajímavosti o zvířecích domečcích ukázkami zvířecích obydlí, výtvarnými i hravými aktivitami pro děti a dospělé, nebo možností postavit si hmyzí domeček", informoval mluvčí.

Na závěr programu v 15 hodin bude vyhlášení nejlepších fotografií velké letní fotosoutěže s Nikonem nazvané „Jak si kdo ustele, tak si lehne“ a hlasování o cenu návštěvníků zoo.

V případě vyhlášení mimořádných opatření v souvislosti s koronavirem si pořadatelé vyhrazují změnu programu a podmínek pro tyto akce. Děkují za pochopení.

Foto: Ladakh – země vysokých sedel, Katarína Ruschková
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: pokus o vloupání v Jihlavě do domu; opilci putovali na záchytku, drogy a alkohol za volantem
Policisté pátrají po pachateli, který se od čtvrtečního večera 24. září do sobotního odpoledne v Jihlavě pokusil vloupat do domu, kdy vnikl na oplocený pozemek objektu na ulici Na Člunku. Do domu se snažil vloupat dveřmi i oknem, která poškodil a způsobil tak škodu přibližně za pětadvacet tisíc korun. Dovnitř se pachatel nedostal. Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody, po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Žena v Třebíči měla přes tři promile alkoholu
V neděli 27. září přijali policisté po desáté hodině večer volání od ženy, která byla značně opilá a byla ve velmi špatném psychickém stavu. "Z jejího sdělení vyplynulo podezření, že by si mohla ublížit. Policisté zjistili, že se nachází v Třebíči na ulici, kam vyjela policejní hlídka. Žena neměla viditelná zranění, při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 3,29 promile alkoholu", uvedla J. Kroutilová s tím, že pětačtyřicetiletou ženu odvezli policisté po vyšetření lékařem na záchytku k vystřízlivění.

Opilý šestadvacetiletý muž putoval na záchytku
V sobotu 26. září krátce před třetí hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o opilém muži, který se nacházel u čerpací stanice na ulici Průmyslová ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. "Šestadvacetiletý muž byl značně opilý, motal se, choval se agresivně a verbálně napadal jiné osoby. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že ve svém jednání bude nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Dechová zkouška vykázala naměřenou hodnotu 2,63 promile alkoholu", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Dále se muž bude zodpovídat z přestupkového jednání proti občanskému soužití.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Policisté odhalili čtyřiadvacetiletého řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. V neděli 27. září jel po deváté hodině večer s automobilem Škoda Felicia v obci Hluboké v Třebíči. Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. "U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,22 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Policisté muži zakázali další jízdu", informovala mluvčí s tím, že řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič v Třešti byl pod vlivem drog
Policisté odhalili v Třešti řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Pětačtyřicetiletý muž jel v pondělí 28. září s vozidlem Alfa Romeo po ulici Komenského, kde ho po třetí hodině odpoledne zastavila hlídka. "Policisté zjistili, že řidič nevlastní řidičské oprávnění. Dále měl muž test na zjištění ovlivnění návykovou látkou pozitivní na amfetamin, lékařskému vyšetření se odmítl podrobit. Dechová zkouška u něho byla negativní", uvedla J. Kroutilová. Policisté muži zakázali pokračovat v další jízdě. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Opilá a ještě bez řidičáku
Policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě odhalili v neděli 27. září řidičku, která za volant usedla v době zákazu a pod vlivem alkoholu. "Dvaačtyřicetiletá žena jela vozidlem Škoda, přičemž ji kolem půl druhé ráno u obce Herálec na Žďársku kontrolovala policejní hlídka. "Provedená lustrace ukázala, že má žena od září loňského roku vyslovený dvouletý zákaz řízení. Dále byla součástí kontroly dechová zkouška. Naměřená hodnota činila 2,05 promile alkoholu. Policisté ženě zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová s tím, že za uvedenou trestnou činnost ženě hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

Výsledek testu na drogy byl u řidičky pozitivní
Pětatřicetiletá řidička osobního auta Volkswagen, kterou v pondělí 28. září krátce před jednou hodinou odpoledne na ulici Hronova v Pacově zastavili policisté, měla pozitivní test na přítomnost amfetaminu a marihuany. "S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu žena souhlasila. Policisté jí na místě zakázali další jízdu. Žena je podezřelá s přestupku na úseku dopravy", doplnila mluvčí.

Za volant muž usedl v době zákazu
V neděli 27. září odhalili policisté řidiče, který za volant usedl v době zákazu. Osobní automobil Volkswagen kontrolovala policejní hlídka v katastru obce Herálec na Havlíčkobrodsku kolem půl jedenácté dopoledne. "Provedená lustrace ukázala, že sedmatřicetiletý muž má od srpna letošního roku vyslovený zákaz řízení motorových vozidel, a to do července roku 2021. Policisté mu zakázali další jízdu a vše zadokumentovali", podotkla S. Rázlová. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Alkohol za volantem u Příseky na Havlíčkobrodsku
Policisté zastavili v neděli 27. září kolem jedenácté hodiny večer u obce Příseka u Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku osobní automobil Fiat, jehož řidičem byl osmačtyřicetiletý muž. Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,34 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,50 a 1,32 promile. V další jízdě již muž pokračovat nesměl a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz", doplnila mluvčí. Svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz řízení motorových vozidel.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté v Havlíčkově Brodě hledají svědka vandalova řádění
Havlíčkobrodští policisté prověřují případ poškození dvou vozidel, ke kterému došlo druhý zářijový víkend v Havlíčkově Brodě na ulicích Bělohradská a V Rámech. Pachatel zde stejným způsobem poškodil osobní automobily Škoda Octavia a Ford Focus, u kterých prošlápl střechu a poškrábal čelní sklo. Škoda se vyšplhala na částku přes dvacet tisíc korun.
Na místech policisté provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok.

Na základě získaných informací a poznatků v rámci prověřování policisté zjistili popis muže, který se pohyboval v lokalitě, kde došlo k poškození jednoho z vozidel, a mohl by tak poskytnout důležité informace pro trestní řízení. Policisté se proto obracejí na tohoto muže a na veřejnost s žádostí o spolupráci při zjištění jeho totožnosti. Jedná se o muže ve věku okolo dvaceti let, štíhlé postavy, vysokého přibližně 180 cm, se zrzavými vlasy a dioptrickými brýlemi. Muž měl na sobě modrou nebo zelenou mikinu a pohyboval se na ulici V Rámech v noci z pátku 11. září na sobotu 12. září. Tento muž navíc na místě ztratil svazek klíčů. Obracíme se na dotyčného muže, aby se policistům přihlásil na lince tísňového volání 158 nebo na služebně obvodního oddělení v Havlíčkově Brodě.

Dále žádáme svědky, kteří mohou znát muže uvedeného popisu nebo mají informace o tom, kde by se mohl pohybovat, aby se policistům přihlásili na lince tísňového volání 158. Rovněž uvítáme jakékoliv další informace vedoucí k odhalení pachatele poškození vozidel na uvedených místech.
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Na střeše žďárské polikliniky pokvete mateřídouška, kostřava či rozchodník
Na střeše krčku polikliniky, který spojuje městskou a soukromou část budovy, budou vysazeny rozchodníky, pažitka, mateřídouška či kostřava. Ozeleněno tak bude asi 360 metrů čtverečních plochy. Práce na úpravě střechy by měly trvat od 5. do 9. října.
Podle žďárského starosty Martina Mrkose bude nejdříve odvezen kačírek, který rovnou střechu krčku pokrývá, poté dojde k položení ochranné separační vrstvy, desky ze speciální hmoty a nakonec substrátu, jenž bude následně oset vegetací.
Finanční náklady jsou vyčísleny na 240 tisíc korun, z toho sty tisíci městu přispěje jedna z místních firem. „Projekt byl připraven na základě statického posouzení,“ připomněl starosta s tím, že střecha disponuje omezenou únosností, jde o zhruba padesát kilogramů na metr čtvereční, z čehož bylo nutné vycházet.

V budoucnu by se zelená střecha krčku polikliniky měla dočkat také intenzivního monitoringu. O tom nyní město jedná se zástupci Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. „Pokud se jim podaří získat grant, chtěli by střechu osadit čidly a sledovat, jak se vegetace chová v závislosti na klimatických změnách a podobně. Zda se tato spolupráce uskuteční, to bychom měli vědět do konce roku,“ doplnil starosta.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   29. 9. 2020

• Jihlava jako jedno z nejzdravějších měst v republice
• Do jihlavské zoo za exotikou do Ladakhu a na oslavu dne zvířat
• Z policejního deníku: pokus o vloupání v Jihlavě do domu; opilci putovali na záchytku, drogy a alkohol za volantem
• Policisté v Havlíčkově Brodě hledají svědka vandalova řádění
• Na střeše žďárské polikliniky pokvete mateřídouška, kostřava či rozchodník

Pondělí   28. 9. 2020

• Svatý Václav, patron země České - ale v jihlavském minoritském chrámu i tichý svědek komunistického běsnění.
• Na stránkách Třebíče je k vidění realistická vizualizace budoucího obchvatu města

Neděle   27. 9. 2020

• V Rouchovanech krátce po poledni utonul starší muž
• Z policejního deníku: bouračka u Žatce; zaplacená kabelka nepřišla; krádež nářadí
• Mezi Světnovem a Škrdlovicemi vyroste ovocná alej

Sobota   26. 9. 2020

• České domácnosti významně ušetří za energie; ČEZ od října zlevňuje elektřinu i plyn
• Kdy by důchodci neměli používat poštou zaslané roušky?
• V Pelhřimově zřejmě vznikne Národní basketbalové muzeum
• Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí polský film Corpus Christi

Pátek   25. 9. 2020

• Z policejního deníku: recidivista sebral mobil či muž, který téměř rok neplatí alimenty na ročního syna
• Veřejná beseda o revitalizaci starších jihlavských sídlišť
• Začíná výměna paliva v druhém bloku Dukovan, odstávka potrvá do poloviny listopadu
• Nová publikace přiblíží historii starého hřbitova v Nové Cerekvi
• Policie na Vysočině se rozroste o padesát policistů

Čtvrtek   24. 9. 2020

• Jihlava spouští od úterý 29. září dobrovolnické centrum, zájemci se již mohou hlásit
• Z policejního deníku: krádež elektrokol; hledaná žena putovala do vězení; opilá řidička otočila auto na střechu
• Pod třebíčským náměstím archeologové našli například středověký poutní odznak, hrací kostku či minci krále Václava II.
• Vyrážíte na houby? Nepřeceňujte své síly, radí záchranáři
• Kuchařka Z receptáře našich předků nabízí staré recepty z Vysočiny, jihu Čech a Moravy a Dolního Rakouska
• V Pelhřimově byla vystavena největší skleněná plastika na světě
• Jak vybrat elektrokolo a jak zvládnout jízdu bez úrazu?
• Okříšky zakoupily nové vratné kelímky na nápoje s kresbou Štěpána Mareše

Středa   23. 9. 2020

• Výstava Svět středověkých her získala Zlatého mamuta
• Z policejního deníku: nehoda u Velkého Beranova; auto se samo rozjelo; neznámý vandal poškrábal lak na autě
• Meteorologové varují před silnými bouřkami v jižní části Vysočiny
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by mohla být na konci října průjezdná
• Muž našel v lese u obce Svatá Anna dělostřeleckou minu z druhé světové války
• Lidé si mohou ve středu 30. září nechat vyšetřit plíce
• Polojubilejní koncert v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou věnovaný 270. výročí úmrtí J.S. Bacha
• Mezi Škrdlovicemi a Světnovem vyroste 760 metrů dlouhá ovocná alej

Úterý   22. 9. 2020

• Základní školy v Jihlavě budou mít v pátek 25. září volno
• Z policejního deníku: krádež nafty; u Cejle boural motorkář; alkohol a drogy za volantem
• Opona z roku 1855 ozdobí jeviště divadla v Havlíčkově Brodě
• Záchytka v Jihlavě je mimo provoz, opilce budou vozit jinam
• Třebíčská nemocnice dostala nástroje používané při laparoskopických operacích
• Pacienti, které čeká totální endoprotéza kolenního a kyčelního kloubu, se mohou lékařů v jihlavské nemocnici vyptat na cokoli
• Výstava dekorativního, užitkového a osvětlovacího skla ze sbírek jihlavského muzea
• Uplynulo padesát let od svěcení zvonů ve Velkém Meziříčí

Pondělí   21. 9. 2020

• U Mozerova na Havlíčkobrodsku boural cyklista, po nehodě zemřel
• Havlíčkobrodsko se zabarví do oranžova, na Vysočině se ruší některé akce, školy zatím plošně zavírány nebudou
• Ve Žďáře nad Sázavou u autobusového nádraží přibude do konce října sedmadvacet parkovacích míst
• U Vilémova na Havlíčkobrodsku hořela samochodná řezačka, škoda je 3,5 milionu korun
• Z policejního deníku: agresivní opilci, krádež motorky či řidič pod vlivem drog
• Opravovaný úsek silnice I/19 mezi Stříbrnými Horami a Keřkovem je částečně průjezdný, ovšem s omezenou rychlostí 50 km/hod
• Dopravní policisté budou soutěžit v řízení křižovatky

Neděle   20. 9. 2020

• Na hradě Pernštejně mohou návštěvníci obdivovat podzimní plody a květiny
• Z policejního deníku: bourající cyklisté, řidič nadýchal více jak dvě promile
• Výstava fotografií Jana Pikouse Neznámo kam v domě Gustava Mahlera v Jihlavě
• Po čelním nárazu auta do stromu u Police utrpěli zranění dva lidé

Sobota   19. 9. 2020

• Nehoda na Třebíčsku si vyžádala jeden lidský život a pět zraněných
• Povídání Zdeny Vaníčkové Od pramene Dyje do Znojma v Telči

Pátek   18. 9. 2020

• Na letišti v Jihlavě - Henčově prodáte kde co - a také kde co koupíte
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Narušitel systému, po projekci bude následovat beseda s lékařkou dětské psychiatrie
• Archeologové odkryli v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu mlýn na rudu z poloviny 13. století
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě zakázala návštěvy
• Faraonský běh na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta za 120 tisíc; zaplacený parfém ženě nikdo neposlal či krádež peněz a alkoholu
• Budkování na Orlíku nad Humpolcem v sobotu
• Jihlavští senioři se mohou zdarma zúčastnit kurzu, jak pracovat s chytrým telefonem
• Daňci i jeleni mají v zoologické zahradě v Táboře ideální podmínky
• O víkendu trolejbusem přes Benešovu ulici do psího útulku na Pístově linkou HaF
• Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Mercuryho i památníku obětem velkomeziříčské tragedie

Čtvrtek   17. 9. 2020

• Ve Lhánicích u Mohelna narazila řidička autem do autobusové zastávky, na místě zemřela
• Zraněnou řidičku u Jimramova museli z auta vyprostit hasiči
• Zrekonstruované dopravní hřiště v Jihlavě se otevře dětem i veřejnosti
• Světská pouť v Černovicích na Pelhřimovsku o víkendu kvůli koronaviru nebude
• Zvířata v táborské zoo si náramně vychutnávají sluneční paprsky
• Zadní synagoga v Třebíči je zavřená, dny evropského dědictví zde v sobotu nebudou
• Pohřešovaného seniora ze Žďárska vypátral dobrovolník s belgickým ovčákem Duckem
• Z policejního deníku: řádění opilců či nález granátu
• Záchrana kolonie jiřiček na památkově chráněné budově v Havlíčkově Brodě se podařila
• Při nehodě osobního auta na dálnici D1 u Jáchymova utrpěli zranění dva lidé, přistál i vrtulník
• Ve Žďáře nad Sázavou představí své miláčky chovatelé hadů, agam, varanů, pavouků či švábů
• V nemocničním parku v Jihlavě stojí nová knihobudka vyrobená ze starých školních lavic

Středa   16. 9. 2020

• Sněmovna zakázala slepičí koncentráky od roku 2027
• Pohřešovaný muž z Novoměstska byl nalezen v pořádku, policie odvolala pátrání
• Procházka havlíčkobrodským parkem Budoucnost s komentářem ředitele muzea Michala Kampa
• Muž obviněný ze zločinu loupeže skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zaplatil osm tisíc za dětský traktor, nedostal nic; opilec vykopl dveře na jihlavském nádraží či řidiči bez řidičáku
• V Havlíčkově Brodě bude o víkendu jezdit městská hromadná doprava zdarma
• Komentovaná prohlídka věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 19. září
• Výstava uměleckých fotografií Pavla Křečka v galerii Tympanon v Třebíči
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo šestačtyřicet lidí, další tři zemřeli
• Nové fototerapeutické lampy v jihlavské nemocnici poslouží pro léčbu novorozenecké žloutenky
• Policisté prosí veřejnost o pomoc při hledání čtyřiasedmdesátiletého Josefa Kalouse ze Žďárska
• Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech právě dosáhla 10,5 TWh

Úterý   15. 9. 2020

• Oslava mezinárodního dne pand červených v jihlavské zoologické zahradě
• Lidé v karanténě budou moci volit z auta ve středu 30. září; v každém okresním městě na Vysočině bude jedno stanoviště
• Z policejního deníku: krádež pily a křovinořezu, poškrábání auta, zdrogovaní řidiči
• Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava a ZASTÁVka Telč zvou veřejnost na návštěvu světa teenagerů
• Brněnskou ulici v Novém Městě na Moravě, Rokytno a Pohledec budou kvůli bezohledným řidičům hlídat radary
• Den tiskařů v památníku Bible kralické nabídne program pro děti i dospělé
• Po dálnici D1 se řítila rychle a nebezpečně škodovka s částečně zakrytým číslem

Pondělí   14. 9. 2020

• V jihlavské zoo se narodila mláďata křečků stromových, návštěvníci zahrady je ale neznají
• Hrad Kámen nabízí o víkendu speciální prohlídky pro děti a jejich doprovod
• Na Jihlavsku vrcholí přípravy na volby do zastupitelstev krajů, od úterý začne distribuce lístků do schránek
• Z policejního deníku: řidiči opilí, zdrogovaní a bez řidičáku
• Emu hnědý v táborské zoologické zahradě rád zlobí ošetřovatele
• Silnice I/38 u Rančířova na Jihlavsku bude kvůli tragické nehodě zcela neprůjezdná několik hodin
• Provoz na silnici I/19 u Hamrů nad Sázavou bude kvůli opravám až do poloviny listopadu řízen kyvadlově
• Havlíčkobrodská porodnice slaví tisící porod, jubilantem je malý František z Druhanova
• Matrika na jihlavském magistrátu již bez omezení, uzavřena jsou turistická infocentra
• Přednáška o cestě na Měsíc, která se nepovedla, v jihlavském muzeu

Neděle   13. 9. 2020