Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 24.1 2025


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Kaple svatého Jana Nepomuckého u Zlaté studánky pod Křemešníkem nese titul Památka roku 2024 na Vysočině
Kaple sv. Jana Křtitele, nacházející se v malebném prostředí pod Křemešníkem, byla oceněna titulem Památka roku 2024 v Kraji Vysočina. Tato významná barokní stavba, postavená kolem roku 1689 nad zázračným pramenem, se dlouhodobě těší oblibě místních obyvatel i návštěvníků. Díky své poloze v blízkosti poutního místa Křemešník a duchovnímu významu léčivých pramenů je kaple jednou z nejcennějších památek regionu. Ocenění získala za citlivou rekonstrukci, která respektovala historický charakter stavby, a zároveň za význam, který kaple má pro místní obyvatele a návštěvníky.
Na úpatí vrchu Křemešník se dolovalo stříbro a z jedné zasypané štoly doposud vyvěrá pramen chladivé vody. Podle starého dochovaného tisku z roku 1832 se zde ve válce třicetileté zastavil raněný voják, aby si umyl hnisající rány, když tu pojednou, po několika málo hodinách, zjistil, že se mu rány zhojily.

Zázračná voda však neteče stále, objevuje se okolo Vánoc a koncem července se ztrácí. Pranostika zdejšího lidu praví, že pokud teče ještě jednou na podzim, přijde válka. Podivuhodné bylo, že v letech 1938 a 1939 voda skutečně tekla. Jinak je známo, že pramen nikdy nezamrzl a tekl i při největším suchu. Podle rozborů z let 1876 a 1939 se prý jedná o vodu absolutně čistou, velmi chudou na minerálie, později se ještě zjistila slabá radioaktivita a malá příměs stříbra.

V roce 1689 byla nad pramenem postavena kaplička a v roce 1939 bratry Vlasákovými z Pelhřimova opravena. Oltář je dílem akad. sochaře Antonína Berky a reliéf nad vchodem, křest Páně v řece Jordánu, je od Františka Bílka. Zarámovanou básničku složil student Stava, který se zde v roce 1848 ukrýval před pronásledováním. Vedle kapličky je v zemi patrná bývalá poustevna, nacházející se dnes v desolátním stavu.

Soutěž Památka roku 2024 vyhlásilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, jehož je město Pelhřimov členem od roku 1994. Město do této prestižní soutěže přihlásilo právě kapli sv. Jana Křtitele, a díky vítězství v krajském kole postupuje tento projekt do celostátního kola, kde bude reprezentovat Vysočinu a utká se s dalšími významnými projekty obnovy památek z celé České republiky. Porota soutěže ocenila nejen precizní provedení obnovy, ale také význam této památky pro region a místní obyvatele.
Zhruba v polovině 20. století byla na kapli realizována nevhodná zjednodušená střecha, později krytá plechem. V roce 2018 proběhla její rehabilitace včetně návratu prohnuté střechy se šindelem. Před Vánocemi roku 2023 došlo navíc k jejímu vážnému poškození po pádu stromu – krovová konstrukce byla zničena, římsy se zřítily a reliéf „Křest Páně“ byl vážně poškozen. Rekonstrukce proto zahrnovala kompletní opravu střechy, která byla obnovena na základě historických fotografií, přičemž byla zvolena tradiční krytina ze štípaného modřínového šindele. Dále byla opravena fasáda, přezděn štít, zrestaurován reliéf a obnoveny všechny profilace, římsy a omítky. Celkové náklady na projekt činily více než 1 milion korun. Na financování se podílela dotace z Kraje Vysočina (345 000 Kč), veřejná sbírka, která vynesla 381 493 Kč, a město Pelhřimov.
Obnova kaple sv. Jana Křtitele má pro Vysočinu velký význam – přispívá k ochraně kulturního dědictví, zvyšuje atraktivitu regionu pro turisty a poutníky a zároveň je symbolem úspěšné spolupráce veřejnosti, města a odborníků na památkovou péči. Slavnostní požehnání kaple proběhlo 17. listopadu 2024 a od té doby je kaple přístupná veřejnosti.
Postup do celostátního kola je pro město Pelhřimov i všechny, kteří se na obnově kaple podíleli, velkou poctou a motivací pokračovat v péči o další cenné památky v regionu. Kaple sv. Jana Křtitele je nyní nejen symbolem obnovy kulturního dědictví, ale i důkazem, jak důležitá je spolupráce všech při záchraně historických skvostů.

Více o Křemešníku a poutním chrámu Nejsvětější Trojice na:
https://www.iglau.cz/jihlava…
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Čtyřiadvacetiletý recidivista skončil za opakované krádeže ve vazební věznici
Za mřížemi skončil nepoučitelný muž, který svým jednáním dal jasně najevo, že s pácháním trestné činnosti nehodlá přestat. Přesto, že byl na konci loňského roku stíhán za krádeže v obci Rudíkov na Třebíčsku, šanci se napravit neproměnil a v podstatě jen změnil lokalitu, na kterou se při dalších vloupáních zaměřil. V průběhu loňského roku byl navíc již dvakrát odsouzen za jinou trestnou činnost a v řešení je aktuálně také jeho jízda cizím autem pod vlivem alkoholu zakončená dopravní nehodou. Jedná se přitom o muže, kterému je teprve čtyřiadvacet let. Kriminalisté ho zadrželi, zahájili jeho trestní stíhání a následně směřoval do vazební věznice.
Muže důvodně podezřelého ze spáchání krádeží, ke kterým došlo v obci Vladislav, zadrželi třebíčští kriminalisté minulý týden. Umístěn by do policejní cely a policejní komisař na základě shromážděných důkazů zahájil jeho trestní stíhání. „Čtyřiadvacetiletý muž byl obviněn z přečinů krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody,“ řekl mjr. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Muž je obviněn z toho, že se v polovině ledna vloupal v obci Vladislav na Třebíčsku do dvou domů. V prvním případě si začal připravovat věci k odcizení, při krádeži byl ale vyrušen a z místa utekl bez lupu. Majitele chtěl připravit zejména o nářadí. V druhém domě vše prohledal, ničil vybavení a odnesl si různý alkohol v hodnotě kolem tří tisíc korun. Daleko větší škodu ale v tomto případě způsobil v domě poškozením, vyčíslena byla na více než třicet tisíc korun. Rozbil například televizor, hodiny a gauč. Dále kriminalisté prověřováním zjistili, že obviněný muž stojí také za vloupáním do objektu pohostinství, ke kterému došlo ve stejné obci v první polovině prosince. Při krádeži si muž odnesl peníze, různé potraviny, nápoje a další věci. Škoda, kterou způsobil, přesáhla pět tisíc korun.

V průběhu loňského roku byl obviněný muž již dvakrát odsouzen za různorodou trestnou činnost. Dále je trestně stíhán v souvislosti s vloupáními do objektů v Rudíkově, ke kterým došlo vloni na podzim, a ve zkráceném přípravném řízení je řešeno podezření, že se na začátku prosince vloupal v Rudíkově do dalšího domu, kde odcizil různé věci za více než deset tisíc korun.

Obviněný muž byl na podaný návrh vzat do vazby a policisté ho následně odvezli do brněnské věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.



Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   24. 1. 2025

• Kaple svatého Jana Nepomuckého u Zlaté studánky pod Křemešníkem nese titul Památka roku 2024 na Vysočině
• Čtyřiadvacetiletý recidivista skončil za opakované krádeže ve vazební věznici

Čtvrtek   23. 1. 2025

• S jedničkou na vysvědčení do jihlavské zoologické zahrady za jednu korunu
• Policisté ze Speciální jednotky Dukovany mají nové vybavení
• Křídlatky na Vysočině vytlačují původní rostlinné druhy. Ochranáři vítají pomoc s jejich hledáním

Středa   22. 1. 2025

• Zemědělská usedlost u Šlapanova byla prohlášena za národní kulturní památku
• Novinka u porodu - individuální péče. Maminka si sama vybere porodní asistentku
• Nečekané rozhodnutí policie: Zdokumentované brutální týrání zvířat v oboře Březka je prý jen přestupkem
• U Pelhřimova zemřela po střetu s kamionem řidička osobního auta

Úterý   21. 1. 2025

• Přechytračí prasata znovu elitní policisty? Stát se z fiaska nepoučil a opět poslal odstřelovače na divočáky
• Obnova rašeliniště u Velkého Dářka zlepší životní podmínky pro unikátní flóru a faunu
• Sbírka Vánočky pro kočky vynesla pro zvířata spoustu dobrot
• Synagoga v Habrech z počátku devatenáctého století je národní kulturní památka
• Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě má za sebou rekordní rok
• Maskot táborské zoo tygr Rocky v sobotu oslaví 14. narozeniny

Pondělí   20. 1. 2025

• Jízdní řády autobusů Veřejné dopravy Vysočiny budou od února mimořádně změněny
• Jihlavská nemocnice zakázala návštěvy na všech lůžkových odděleních

Neděle   19. 1. 2025

• Rabínský dům z konce osmnáctého století v Pacově byl prohlášen za národní kulturní památku
• Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci. Kontroly chladicích věží budou rychlejší, přesnější
• Na Havlíčkobrodsku zemřel při nehodě řidič osobního auta

Čtvrtek   16. 1. 2025

• Malá samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo se má čile k světu
• Pelhřimovská nemocnice má novou sanitku, koupila ji radnice
• U Jihlavy se srazilo pět aut, tři lidé utrpěli zranění

Středa   15. 1. 2025

• Jihlavská nemocnice pořídila přístroj, který pomůže předcházet rakovině kůže
• Dělník na stavbě Horácké arény v Jihlavě utrpěl vážné zranění, spadlo na něj uvolněné břemeno z jeřábu

Úterý   14. 1. 2025

• Policisté na Vysočině vykázali v loňském roce z obydlí pětasedmdesát násilných osob
• Záchranná stanice v Pavlově v loňském roce pečovala o 1644 zvířat
• Na Vysočině přibývá chřipek a respiračních onemocnění, nejvíce na Žďársku

Pondělí   13. 1. 2025

• Ras s kobylou, kominíci i kramáři na Veselém Kopci v rámci masopustní obchůzky
• Procházka zámkem Červená Lhota, jak jej neznáme v Univerzitním centru v Telči
• Děsivá praxe mléčných farem. Kozlíky čeká hned po narození zbytečná smrt
• Dotkni se s výtvarnicí Evou Jeníčkovou v galerii Tympanon
• Loni zemřelo na silnicích Vysočiny šestadvacet osob
• Pelhřimovská nemocnice omezuje návštěvy, povoleny budou pouze ve středu a neděli

Sobota   11. 1. 2025

• Akce ke 100. výročí narození Ladislava Nováka zahájí večer s Petrem Vášou
• Jihlavští kriminalisté dopadli muže, kteří platili neplatnými bankovkami

Čtvrtek   9. 1. 2025

• Novoměstská nemocnice spolupracuje se Státním zdravotním ústavem na studii zaměřené na vliv profesí na syndrom karpálního tunelu
• V Pelhřimově byla vyhodnocena soutěž o nejkrásnější české turistické pohlednice, vizitky a kalendáříky
• V Jihlavě bude hlavní svoz odložených vánočních stromečků probíhat v týdnu od 13. do 17. ledna
• Policisté z Bystřice nad Pernštejnem zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Nezaměstnanost na Vysočině loni stoupla na 3,5 procenta, úřad práce našel zaměstnání pro šest set lidí
• Jihlavskou porodnici vyhledávaly i loni maminky ze vzdálených měst, loni se tam narodilo 1147 dětí

Středa   8. 1. 2025