Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 22.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V přibyslavském betlému bude Svatá rodina zobrazena z kovu, všechny práce odvedou místní řemeslníci
V rámci letošních Přibyslavských slavností byl 10. září večer v městském kulturním domě veřejnosti poprvé představen návrh originálního betlému, který by - pokud se to podaří - mohl od adventu roku 2022 každé další Vánoce stávat poblíž rozsvíceného vánočního stromu na Bechyňově náměstí v Přibyslavi.
S iniciativou postavit v Přibyslavi trvalý symbol Vánoc do veřejného nechrámového prostoru přišla Irena Rezničenková z Poříčí. Jejího podnětu se ochotně ujal mladý umělecký kovář Petr Štáfl z Uher, autor nedávno požehnaného kříže, nového krajinného prvku, záchytného bodu na obzoru mezi osadami Dvorek a Uhry.

Petr Štáfl na jevišti kulturního domu promítl nákres svého projektu plastického zobrazení narození Ježíše Krista. Zdůraznil, že mu jde o vytvoření umělecky hodnotného díla, na jehož tvorbě se vystřídají pouze přibyslavští řemeslníci.

Svatou rodinu z kovu vyková právě Petr Štáfl. Jak uvedl, Panna Maria a svatý Josef budou přibližně 1,5 metru vysocí a stylizované postavy budou odspodu podsvíceny. Narozený Ježíšek bude rovněž vykován a bude položen do dřevěných jeslích, o jejichž zhotovení si řekl učeň truhlářského řemesla Bohumír Janáček.

Chlév postaví tesař Petr Málek, trámy spojí bez hřebíků metodou čepování a dřevěnými kolíky. Nad chlévem se šindelovou střechou bude zářit až 2,5 metru dlouhá kometa. Vlasatice bude rovněž z kovu, její ohon bude pokryt 24karátovým zlatem a středové “oko” vytaví přibyslavská sklárna Valner Glass.

Náklady na zhotovení betlému se odhadují na 270 až 300 tisíc korun. Výsledný účet negativně ovlivňuje dynamický růst cen stavebních materiálů, především dřeva, energie a kujného železa.

Irena Rezničenková je přesvědčena, že výrobu originálního betlému uhradí občanská sbírka, věří ve štědrost lidí a oceňuje úmysl samosprávy města, která ke každé darované koruně přidá dvě.

Přibyslavský betlém má šanci zapsat se mezi významné české a moravské nechrámové stavby tohoto druhu. Bude jedním z mála, jehož figury nejsou vyřezány ze dřeva jak tomu je dejme tomu v sousední Polné nebo nebyly upleteny ze slámy jako například v nedalekém Petrkově.

O iniciativu se již zajímají sdělovací prostředky, deník Právo počátkem září přinesl rozsáhlou informaci s titulkem přes celou šíři novin a tiskovou zprávu vydala agentura ČTK.

Připomeňme, že v Česku od roku 1990 působí Sdružení přátel betlémů, které bylo v roce 1995 přijato do Světové asociace betlemářů.

Ve dnech 2. a 3. října se v Kraji Vysočina koná 11. ročník Dnů otevřených ateliérů. Kdo zavítá do kovárny na pomezí Dvorka a Uher, tomu Petr Štáfl ochotně ukáže tajemství svého tvůrčího řemesla i projekt betléma.

Foto: Ivo Havlík
horní obrázek - kovář Petr Štáfl
dolní obrázek - Kovárna v Uhrách, v níž budou postavy Svaté rodiny vykovány. Ve dnech 2. a 3. října ji lze kovárnu navštívit
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Od ledna bude zemřelé na Vysočině ohledávat koroner
Kraj Vysočina plánuje od ledna příštího roku zavést službu tzv. koronera. Krajská záchranná služba bude mít k dispozici speciální telefonní číslo dispečinku, který do dvou hodin od nahlášení zajistí službu ohledání. Služba bude na vyžádání záchranářů k dispozici nepřetržitě 24 hodin denně. Uvedla to krajská mluvčí Jitka Svatošová
Historicky službu ohledávání zemřelých zajišťovali lékaři vykonávající pro pět krajských nemocnic na Vysočině lékařskou službu první pomoci nebo praktičtí lékaři.
Podle informací náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimíra Novotného bude službu v budoucnu vykonávat především externí společnost. „Ohledat mrtvého a konstatovat smrt může pouze lékař. S kým budeme v následujících letech spolupracovat, bude jasné snad do několika týdnů. Současný využívaný model pro poskytování této služby už logisticky nevyhovuje, často se stávalo, že se na službu čekalo i několik hodin, a nestandardně byly k ohledání povolávány týmy záchranné služby, které mají primárně jiné povinnosti", upozorňuje Vladimír Novotný na současnou praxi.

Ze zákona mají povinnost provádět prohlídky těl zemřelých praktičtí lékaři, avšak je to podmíněno tím, že se přednostně mají věnovat svým objednaným a čekajícím pacientům. „Navíc v některých případech není možné určit, kdo je obvodním lékařem zemřelého, a kdo má tedy provést prohlídku. Ta obnáší nejen ohledání těla a vyplnění příslušných dokumentů s údaji o osobě, ale také stanovení příčiny úmrtí,“ popisuje Vladimír Novotný.

Podle Vladimíra Novotného si vedení Kraje Vysočina od nové služby slibuje především snížení zátěže na záchrannou službu a službu lékařské pohotovosti. Odpadne i čekání příbuzných nebo ostatních složek IZS na nyní přetíženou službu. Prohlídky těl zemřelých sice hradí příslušná zdravotní pojišťovna, její platba však zdaleka nepokrývá skutečné náklady. V současné době Kraj Vysočina přispívá krajským nemocnicím na poskytnutí služby ohledání zemřelých každé přibližně 300 tisíc korun ročně. Nemocnice na zajištění této služby dále využívají i krajský příspěvek určený na provoz lékařské služby první pomoci.

"V roce 2020 zajistily krajské nemocnice na Vysočině ohledání 1408 osob, nejvíce výjezdů hlásila nemocnice v Jihlavě, a to 347, ostatní nemocnice evidovaly v průměru kolem 250 výjezdů. O rok dříve nemocnice zajistily 1180 ohledání", doplnila informace J. Svatošová.

Foto: ilustrační

- red -Zpět nahoru na obsah...

Výstavba nového pasivního pavilonu v pelhřimovské nemocnici úspěšně pokračuje
Pasivní novostavba pavilonu v areálu nemocnice v Pelhřimově roste jako z vody. Aktuálně tam probíhají práce na železobetonových monolitických konstrukcích, které by měly být hotové nejpozději na začátku října letošního roku. Uvedla to mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
Poté začnou stavebníci s montáží střechy a následovat bude osazení spojovacích krčků. Jako první bude vybudován v polovině října nadzemní krček vedoucí do budovy, ve které sídlí například oddělení dlouhodobě nemocných. Jeho délka bude třináct metrů.

„Následně přijde na řadu instalace krčku do stravovacího provozu a jako poslední bude zhruba v polovině listopadu osazen dvoupatrový spojovací krček o délce třiačtyřiceti metrů vedoucí do pavilonu akutní medicíny", informoval ředitel Nemocnice Pelhřimov Michal Kozár.

Kromě nosné konstrukce obvodových stěn, jader a stropů řemeslníci pracují na hrubých rozvodech vzduchotechniky, elektřiny a topení a v prvním nadzemním podlaží finišují s hrubými rozvody medicinálního plynu. Dále staví sádrokartonové příčky v prvním, druhém a třetím nadzemním podlaží a provádí hydroizolace střešního pláště.

Foto: horní obrázek: stavba
dolní obrázek: vizualizace
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež dřeva za 30 tisíc; opilec obtěžoval lidi v autobuse; šestašedesátiletá řidička nadýchala přes jedno promile
Na šedesát kubíků vytěženého dřeva v hodnotě asi třicet tisíc korun ukradl neznámý zloděj v době od 11. září do neděle 19. září v místech zvaných U Hory u Vídně nedaleko Velkého Meziříčí na Žďársku. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Silně opilý muž skončil na záchytce
V úterý 21. září byli policisté v Jihlavě před jedenáctou hodinou večer přivoláni na ulici Pávovská, kde se nacházel značně opilý muž. "Ležel na zemi a při pokusech vstát padal do vozovky. Policisté zjistili, že se jedná o osmačtyřicetiletého muže, kterému při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,75 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že policisté muže zajistili a odvezli na záchytku k vystřízlivění.

Opilý muž se choval agresivně
Policisté prověřují případ výtržnictví, ke kterému došlo u Telče na Jihlavsku. "V pátek 17. září přijali policisté před čtvrtou hodinou odpoledne oznámení o agresivním opilém muži, který obtěžoval cestující a napadl řidiče autobusu jedoucího z Telče na Markvartice. Muž cestující vulgárně urážel, když se ho snažil uklidnit řidič, obrátil svoji agresi na něho. Řidiče autobusu slovně napadal a vyhrožoval mu násilím. Agresivita opilého muže se stupňovala a na zastávce se pokusil řidiče udeřit. Napadenému se podařilo útok odvrátit, opilého muže vytlačit z autobusu a zpacifikovat", popsala incident Jana Kroutilová. Doplnila, že přivolaní policisté opilého čtyřiapadesátiletého muže zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili necelé tři promile alkoholu. Odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví.

Vandal posprejoval auto
Policisté pátrají po pachateli, který v pondělí 20. září v době mezi třetí hodinou odpoledne a pátou večer v ulici Alšova v Jihlavě poškodil zaparkované vozidlo. "Pachatel vozidlo Hyundai posprejoval bílou barvou na předních dveřích a způsobil tak majiteli předběžně vyčíslenou škodu pět tisíc korun" uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedli ohledání místa činu, zadokumentování a šetření v lokalitě. Úkony trestního řízení zahájili pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Případ policisté prověřují, po pachateli pátrají.

Řidič narazil do zaparkovaných vozidel
V pondělí 20. září jel po čtvrté hodině odpoledne řidič vozidla Fiat v Jihlavě po ulici Telečská, kde narazil do dopravního značení a dále postupně do zaparkovaných vozidel Seat, Honda, Škoda Kodiaq a Škoda Fabia. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. "Přivolaní policisté zjistili, že řidičem je osmaosmdesátiletý muž, který byl pod vlivem alkoholu a ve velmi špatném psychickém stavu. Přivolaná zdravotnická záchranná služba ho odvezla na vyšetření. Při dechové zkoušce policisté řidiči naměřili hodnotu 0,8 promile alkoholu, opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu 0,82 promile alkoholu v dechu. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí J. Kroutilová. Místo dopravní nehody ohledali a zadokumentovali. Na poškozených vozidlech a dopravním značení vznikla předběžně vyčíslená škoda celkem za sto tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidička nadýchala přes jedno promile
V úterý 21. září kolem sedmé hodiny večer zastavili policisté v ulici Na Zahradách v Křižanově na Žďársku osobní auto Kia. "V rámci kontroly se šestašedesátiletá řidička podrobila dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,44 promile alkoholu. Výsledky opakovaných dechových zkoušek byly 1,51 a 1,54 promile. Policisté ženě na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětadvacetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno, navíc byl řidič pod vlivem drog. V úterý 21. září jel po jedenácté hodině večer s autem Infinity v Třebíči po ulici Jar. Heyrovského. "Při kontrole policisté zjistili, že řidičem je muž, který má od července na základě rozhodnutí městského úřadu vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a usednout za volant by směl až příští rok na jaře. U řidiče zjistili policisté dále pozitivní hodnotu na návykové látky, test byl pozitivní na amfetamin, muž je tak podezřelý ze spáchání přestupkového jednání. Policisté muži zakázali další jízdu. Případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Výstava děl Čestmíra Sušky s titulem Věci venku v Horáckém muzeu začíná
Vernisáží bude ve středu 22. září v 17 hodin zahájena výstava Čestmíra Sušky s titulem Věci venku na půdě Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě.
"Tato výstava je přidružena k bienále Sochy pod novoměstskou oblohou, pořádané Horáckou galerií ve spolupráci s Novým Městem na Moravě. Má za úkol představit sochařskou práci Čestmíra Sušky, orientovanou na monumentální objekty v exteriéru", informovala Marta Hauptmanová.

Kurátorka Daniela Kramerová vybírá reprezentativní soubor fotografií, dokumentující Suškovu práci od 80. let až po současnou tvorbu.

"Po vernisáži se můžete těšit na komentovanou prohlídku devíti Suškových soch rozmístěných po městě. Akce začíná v 17.30 hodin u objektu Velký ubrus na Vratislavově náměstí", doplnila M. Hauptmanová.

Výstava potrvá do 5. prosince.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Maminky mohou využít klokánkovací křesla, zkvalitňují první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem
První kontakt maminky s dítětem je velice důležitý. Na dětském oddělení jihlavské nemocnice proto pořídili nová polohovací křesla, která zkvalitňují právě první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem. Zakoupení bylo možné díky sponzorovi.
Na novorozenecké JIP stráví maminky klokánkováním hodiny: „Jedná se o metodu, která se nejvíce využívá u předčasně narozených dětí. Nedonošené dítě leží na hrudi rodičů a tento přímý, velmi těsný tělesný kontakt dítěti simuluje bezpečné prostředí, které mu připomíná prostředí dělohy. Cítí teplo matčina či otcova těla, slyší tep srdce,“ vysvětluje primář dětského oddělení Martin Zimen.

Od roku 2003 uznává i Světová zdravotnická organizace klokánkování jako oficiální metodu přístupu k předčasně narozeným dětem. A nová křesla pobyt rodičům v nemocnici určitě zpříjemní: „Speciální křeslo je vhodné i pro maminky, které porodily císařským řezem, protože se z něj pohodlně vstává,“ dodává vrchní sestra dětského oddělení Jana Zejdová.

Klokánkovaná miminka jsou méně ohrožena infekcí, a to z toho důvodu, že se jejich kůže přirozeně osidluje mateřskými bakteriemi, proti kterým jsou přímo chráněny protilátkami z mateřského mléka své maminky. „Mají také stabilnější srdeční frekvenci, pravidelné dýchání, lepší saturaci, neboli okysličení tkání kyslíkem, které je monitorováno přístroji, menší výkyvy tělesné teploty, méně pláčou, lépe spí a mají delší období bdělosti,“ vysvětluje Martin Zimen.

Nových pět křesel bylo možné pořídit díky sponzorov. Moc děkujeme také za sponzoring deseti dětských hnízdeček Neobed taktéž na novorozeneckou JIP. Celková hodnota daru je 230 tisíc korun.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   22. 9. 2021

• V přibyslavském betlému bude Svatá rodina zobrazena z kovu, všechny práce odvedou místní řemeslníci
• Od ledna bude zemřelé na Vysočině ohledávat koroner
• Výstavba nového pasivního pavilonu v pelhřimovské nemocnici úspěšně pokračuje
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 30 tisíc; opilec obtěžoval lidi v autobuse; šestašedesátiletá řidička nadýchala přes jedno promile
• Výstava děl Čestmíra Sušky s titulem Věci venku v Horáckém muzeu začíná
• Maminky mohou využít klokánkovací křesla, zkvalitňují první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem

Úterý   21. 9. 2021

• Energetiky i obyvatele okolí Dukovan prověřilo největší cvičení letošního roku
• Výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu u Termesiv odhalila cihlářskou pec
• Z policejního deníku: zloděj ukradl věci za čtyřicet tisíc, krádež úhlové brusky
• Nepropásněte volby, voličský průkaz si můžete snadno vyřídit přes datovou schránku
• Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava byl zvolen do čela Evropské asociace klinických anatomů
• Čokoládový Alfons Mucha, roboti i obří tužka v putovní expozici Muzea rekordů na veletrhu Svět knihy
• Nejčastějším nešvarem je telefonování za jízdy; nevěnování se řízení je na dálnici D1 nejčastější příčinou dopravních nehod
• V Pelhřimově budou rodiče dětí narozených od 1. října 2020 do 30. září 2021 opět sázet stromky
• Noc vědců zabaví celou rodinu
• Obrazy Jolany Mertové si mohou zájemci prohlédnout v muzejní kavárně v Jihlavě

Pondělí   20. 9. 2021

• Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyřčata ježků ušatých
• Žlutý pes Ondřeje Hejmy v úterý odpoledne na jihlavském náměstí
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy alkohol a starožitnosti; žena se válela na zemi, nadýchala 3,99 promile; opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem boural
• V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku
• Výrazné omezení antibiotik ve veterinární péči prosazované Bruselem povede ke zbytečné a trýznivé smrti mnoha zvířat
• Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi

Neděle   19. 9. 2021

• Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr
• Zdeněk Brachtl dokončuje model hradu Pyšolec, chystá se ještě na Trmačov a osadu Havírna
• Z policejního deníku: padesátiletý muž boural na elektrokole; dosud nezjištěný řidič srazil chodce a ujel

Sobota   18. 9. 2021

• V dodávce se skrývali tři migranti

Pátek   17. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede česko - americký snímek Manželství
• Hasiči v neděli uctí památku zesnulých kolegů, kteří zemřeli při výbuchu domu v Koryčanech
• Z policejního deníku: krádež vrtačky a pily ze sklepa; cyklista byl opilý
• V jihlavském domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Martina Michaela Stiltenna - Zlomy

Čtvrtek   16. 9. 2021

• Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
• Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
• Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
• V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
• Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
• Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
• Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
• Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
• Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice

Středa   15. 9. 2021

• Městská policie vyřešila všechny potyčky v centru Jihlavy
• Policisté hledají cyklistku, která se ve Světlé nad Sázavou srazila s chlapcem na kole
• Požár nabíječky způsobil škodu 200 tisíc korun, tři lidé se nadýchali jedovatých zplodin hoření
• Laboranti v jihlavské nemocnici využívají nový analyzátor pro vyhodnocení moči
• Víkendový BMXtreme fest 2021 nabídne vedle Mistrovství ČR BMX v minirampě i koncerty Kapitána Dema a Paulie Garand & Kenny Rough
• Bednář Miroslav Vrtěna obdržel titul Nositel tradice lidových řemesel, vyrábí malolitrážní soudky a korbely
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; recidivista kradl prací kapsle; opilá žena se povalovala v parku, skončila na záchytce
• Pátrání po dětech mělo šťastný konec
• Jarmark v zahradě Domu přírody v Krátké nabídne výstavu jablek či dráteníků

Úterý   14. 9. 2021

• Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
• Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
• Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
• Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů

Pondělí   13. 9. 2021

• Další požár v Enviropolu v Jihlavě: nový hasící systém zafungoval
• Rodinné centrum Srdíčko otevře po celý týden své dveře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 80 tisíc; žena nadýchala téměř 3,5 promile; řidič nadýchal přes dvě promile
• Testování na základních školách v Jihlavě neodhalilo jediného pozitivního žáka
• Nad Chaloupkami se nesl hlas ovcí a saxofonů
• Práce na ulici...
• Oprava silnice I/19 mezi obcí Kámen a hranicí Vysočiny s Jihočeským krajem spěje do finále
• V jihlavském muzeu si budou moci lidé prostudovat historii jihomoravských šibenic
• Při nehodě u Blatnice na Třebíčsku zemřel řidič osobního auta

Neděle   12. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 30 tisíc; opilec skončil na záchytce
• Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor
• Procházka podzimní krajinou až k Chudobínské borovici

Sobota   11. 9. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyři mláďata prasat visajanských

Pátek   10. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za 50 tisíc; krádež motocyklu Jawa Babeta
• Policisté žádají o pomoc svědky nehody na Havlíčkobrodsku, při které zemřel osmašedesátiletý chodec
• Záchranáři ve Velkém Meziříčí představili třeba ukázku simulované dopravní nehody motorkáře
• V Golčově Jeníkově shořela dřevěná chata, nikdo nebyl zraněn
• Filmový klub v Jihlavě uvede řecký film o tak trochu jiné pandemii Jabka
• Ptákům i zajícům se lépe daří v menších polích. Česká to nejsou!

Čtvrtek   9. 9. 2021

• Lipničtí mají na autech samolepku inspirovanou obrazem Jaroslava Panušky
• Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín
• Vydejte se po stopách středověkých zvířat v táborské zoo
• Výroční cenu České pohádkové akademie obdržela pelhřimovská Agentura Dobrý den
• Z policejního deníku: devětašedesátiletý motorkář zemřel po srážce s autem; vloupání do osobního auta - policisté apelují, nenechávejte ve voze cennosti; krádež pletiva za 60 tisíc
• Na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem osmašedesátiletý muž
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé; výrazný pokles policisté evidují u těžce zraněných osob
• O soužití Čechů a Němců v Jihlavě a o hmyzím společenství v září v jihlavském muzeu

Středa   8. 9. 2021

• Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě začne sázením stromů
• Mezi Herálcem a Humpolcem zemřel po střetu s osobním autem motorkář
• V Třebíči se bude konat bazárek věcí z charitního Šatníku
• Z policejního deníku: krádež 70 litrů nafty; řidič nadýchal skoro čtyři promile, skončil na záchytce
• Přednáška na téma dendrologie s Josefem Kynclem v jihlavském muzeu
• Cesta do školy v Jihlavě - Heleníně je bezpečnější; město tam vybudovalo nový chodník
• Práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/38 pokračují
• V Dukovanech krátkodobě odstaví 3. výrobní blok, zkontrolují čerpadla

Úterý   7. 9. 2021

• Jedinečná nabídka pro všechny milovníky zvířat. Pracujte v táborské zoo!
• Černý kocour z větrníku v Třebíči se jmenuje Kancimourek
• Z policejního deníku: muž, kterého srazil vlak, utrpěl vážná zranění; krádež nářadí; agresivní opilec skončil na záchytce
• Bohatý víkend v Telči - otevřené památky, přednáška o popravách na Staroměstském náměstí či Kolečka v Lipkách

Pondělí   6. 9. 2021