Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 26.3 2015


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Deset obcí si rozdělí dva milióny na opravu hasičské techniky
Krajští zastupitelé rozhodli, že nová krajská dotace na opravy a repase mobilní požární techniky pomůže desítce obcí a měst v regionu. Celkem si mezi sebe rozdělí více než dva milióny korun.
„Cílení dotace iniciovaly samy obce, které jsou si, stejně jako my, vědomy, že základním předpokladem pro zajištění akceschopnosti jednotek dobrovolných hasičů je spolehlivá technika,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. O dotaci v celkové výši přesahující čtyři milióny korun na opravy a repase požádalo v termínu celkem 18 obcí. Maximální výše možného příspěvku byla 250 tisíc korun.
Na opravy požární techniky byl Kraj Vysočina připraven uvolnit zhruba 1,5 miliónu korun. Bylo avizováno, že konečná částka se bude odvíjet od zájmu obcí, proto krajští zastupitelé schválili navýšení dotace o více než půl miliónu korun. „Smyslem dotace je podpořit akceschopnost co největšího počtu jednotek sboru dobrovolných hasičů při zachování optimálního rozložení finančních prostředků. Podpora deseti obcí splňuje náš předpoklad. Lze předpokládat, že v případě nižšího počtu uspokojených žádostí v letošním roce by v dalších obdobích kraj zaznamenal převis poptávky o nyní zamítnuté žádosti,“ upozorňuje náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí Vladimír Novotný. V příštích letech lze očekávat nižší zájem žadatelů, od letošního roku mohou totiž obce získat dotaci až 2,5 miliónu korun ze státního rozpočtu na nákup nové cisternové automobilové stříkačky a jistě budou zvažovat efektivnost oprav jejich stávající zastaralé automobilové techniky ve srovnání s pořízením nové automobilové cisternové stříkačky. V minulých letech činila státní dotace nejvýše jedn milión korun.
Přehled příjemců dotace
Obec/město dotace v Kč
Okrouhlice 208 800
Košetice 249 931
Dolní Cerekev 152 075
Lesonice 170 000
Svatoslav 248 633
Humpolec 187 050
Chotěboř 206 116
Police 175 000
Kožlí 200 000
Pozďatín 247 965
CELKEM 2 045 570

Dotace na opravy a repase mobilní požární techniky jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí v Kraji Vysočina se týká zhruba 150 obcí, jejichž jednotky jsou zařazené do plánu plošného pokrytí. Jedná se zejména o jednotky předurčené k zásahům společně s profesionálními jednotkami HZS. V praxi to znamená, že obce opraví cisternové automobilní stříkačky, např. vymění nádrže, opraví čerpadla atd.
Kraj chce dotaci nabízet v dvouletých cyklech, tak aby měly obce dostatek času na podání žádosti, připravily své rozpočty a měly dostatek času na výběr dodavatele, realizaci projektu a jeho vyúčtování. Výzva pro předkládání žádostí s realizací v roce 2016 bude připravena během několika následujících týdnů.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Hasiči četli nemocným dětem pohádky, půjčili jim i helmy
Pondělí večer se dětské oddělení zaplnilo hasiči. Nikde nehořelo, ale profesionální hasiči přišli dětem číst pohádky. Malým pacientům zpestřili pobyt v nemocnici. Děti se mohly dokonce obléct do jejich těžkého obleku a dozvěděly se třeba to, jak se zasahuje při nehodách nebo požárech. Muži v uniformách přišli do jihlavské nemocnice číst v rámci března, měsíce knihy.
Do jihlavské nemocnice dorazili v pondělí 23. března po 18. hodině tři zástupci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina a to konkrétně ze stanice Jihlava, směny B. Vyzbrojeni byli hasičskou pohádkou, dárky a svými obleky, se kterými vyrážejí na výjezdy. Ladislav Klíma, Petr Zdražil i Jan Michelfeit přišli do nemocnice číst dětem poprvé: „Můžeme dětem číst pohádku, nebo si s nimi povídat o naší práci, budou se moci i obléci do našeho vybavení, včetně helmy,“ zněl na začátku jejich společný plán.

Během zhruba hodiny a půl obešli pokoje jak větších, tak menších pacientů, dostali se i na JIP. Nakonec je děti vyprovázely s úsměvem na tváři až ke dveřím oddělení: „Pro děti byla návštěva zážitek, hlavně pro kluky, kteří se chtěli převléct a vypadat jako hasiči. Dětem v nemocnici utíká čas pomalu, proto je pro ně podobná akce milým zpestřením,“ říká vrchní sestra dětského oddělení Simona Hájková.

Dětem chodí do jihlavské nemocnice pravidelně číst také dobrovolníci v rámci projektu Celé Česko čte dětem. Kromě nich pravidelně docházejí pacienty rozptýlit také klauni.
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Telči na zámku zahájí turistickou sezonu výstava fotografií Karla Křížka
Výstava fotografií telčského rodáka Karla Křížka s názvem Kámen k užitku i k okrase bude slavnostně zahájena ve středu 1. dubna v 15 hodin v prostorách Justičního sálu na zámku v Telči.
Karel Křížek v aktivním věku pracoval jako technik v n.p. Motorpal v Telči, později jako obchodní zástupce České pojišťovny.
Životnímu koníčku - fotografování se věnuje od 60. let. První fotografie zachycovaly především krajinu v okolí rodné Telče a jeho prvním fotoaparátem byl Flexaret.
Jeho rodiště, památková rezervace Telč, jej ovlivnila natolik, že počátkem 90. let vystřídaly přírodní žánr fotografie renesanční architektury.
Své fotografie vystavoval na mnoha místech České republiky a ve slovenské Šaľe. Jeho díla týkající se Telče byla také vystavena na putovní výstavě v Kanadě v roce 1993.
Hlavním záměrem organizátorů výstavy Kámen k užitku i k okrase je představit návštěvníkům součást neživé přírody, kterou většina z nás bez povšimnutí míjí.
Na první pohled nacházíme samé zdánlivě bezcenné a nevzhledné kameny, které nejsou vysněnými a ceněnými polodrahokamy nebo drahokamy.
Pokud je však zdvihneme ze země a očistíme, tak k vlastnímu úžasu zjistíme, kolik utajené krásy v sobě skrývají.
Výstava, jejíž snahou je potěšit návštěvníky něčím novým, na první pohled skrytým, se v Justičním sále Státního zámku Telč uskuteční od 1. dubna do 31.května.
Helena GRYCOVÁ BENEŠOVÁ, Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč



Zpět nahoru na obsah...

Zpráva o publikaci německého autora Uweho Hausera – Jan Hus / Pravda vítězí, která vychází v češtině
Husův rok 2015 – Publikace německého autora Uweho Hausera Jan Hus / Pravda vítězí vychází v češtině. Bohatý obrazový doprovod a přehledné členění zaručují vysokou atraktivitu pro širokou veřejnost. Padesátistránková knížka vychází v Husově roce 2015 a je dalším příspěvkem k 600. výročí mučednické smrti mistra Jana Husa.
Jan Hus byl jedním z reformátorů, kteří působili na začátku 15. století v Praze, působili na akademické půdě a snažili se o obnovu církve, tehdy neoddělitelně propletenou s celou společností. Důraz kladli na Bibli a rozpor mezi „Božím zákonem“ a životem tehdejší církve. Husova strašná smrt se stala symbolem odporu proti bezpráví a způsobila, že nejen lidmi ve své vlasti, ale i v Evropě nebude nikdy zapomenut. Jeho reformní myšlenky se šířily, ovládly český lid a následné hnutí ovlivnilo celý východ tehdejší Římskoněmecké říše.

Neoblomnost jednotlivce, který je ve svém svědomí odpovědný pouze Bohu, předznamenala budoucnost. Husův pevný postoj se stal inspirací o sto let později pro německou reformaci Lutherovu a milníkem na cestě ke svobodě svědomí a dnešní pojetí lidských práv.

Bohatý barevný obrazový matriál, přibližující Husovu dobu a reálie, doplňuje historicky fundovaný a přehledně členěný text. Do češtiny přeložil Tomáš Koptík.
Martina DVOŔÁKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Třebíčskou výzvu podepsali zástupci regionu, hejtman Běhounek i prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý
Ve středu 25. března na třebíčské konferenci s názvem Umíme postavit 5. blok v Dukovanech včas? podepsali zástupci regionu, kteří představují téměř sto tisíc občanů, a také firmy tzv. Třebíčskou výzvu, která je určena Vládě České republiky.
„Účastnící konference si jsou vědomi závažnosti situace spojené s dlouhodobým využitím lokality Jaderné elektrárny Dukovany pro energetickou výrobu. Vnímáme se znepokojením současnou situaci v české energetice a region právem vyjadřuje velké obavy, že pátý blok Jaderné elektrárny Dukovany nebude postaven včas, tedy dříve, než budou současné bloky odstavovány,“ uvedl předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.
Starostové a zástupci regionů považují za hlavní příčinu problému ve zdlouhavých rozhodovacích a legislativních procesech, v absenci reálného modelu financování nové výstavby včetně hledání strategického partnera a zejména v absenci zásadního rozhodnutí Vlády ČR o výstavbě nového v Dukovanech a nastavení odpovídajících kontrolních mechanizmů. Ve výzvě je silný apel na vládu, aby co nejdříve schválila Státní energetickou koncepci a vytvořila dostatečné účinné legislativní nástroje k realizaci Národního akčního plánu jaderné energetiky.

Sto tisíc lidí v regionu a desítky firem žádají vládu o rozhodnutí
Zapojení českého průmyslu do přípravy a realizace nových projektů jaderných zdrojů v ČR je důležité z hlediska udržení a rozvoje zkušeností českého průmyslu, z pohledu využití domácího potenciálu a je to také možnost expanze českých firem do zahraničních projektů. K Třebíčské výzvě se přidal i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, který na konferenci vystoupil: „ Z důvodů udržení pokračování výroby v lokalitě Dukovany je klíčová výstavba pátého bloku v Dukovanech.“K výzvě se přidali přítomní poslanci a senátoři a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. „I když tady v Třebíči přesvědčujeme přesvědčené, je dobré, že hlas z regionu je stále silněji slyšet,“ řekl hejtman Běhounek.

Senátoři: Třebíčskou výzvu bereme vážně
„Je to boj o svobodu české energetiky. Je to boj o budoucnost. Je to boj o prosperitu regionu.
To vše je v Třebíčské výzvě. Jsem rád, že vznikla a beru ji vážně,“ vyjádřil předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil.
K Třebíčské výzvě se připojil také senátor František Bradáč, který je místopředsedou senátního podvýboru pro dopravu a energetiku: „V případě rychlého neřešení přípravy a výstavby 5. bloku v Dukovanech a po postupném odstavení stávajících čtyř bloků by v budoucnosti ČR mohla přijít o jednu ze dvou stávajících jaderných lokalit. Vláda ČR nemůže brát na lehkou váhu hlasy ze zdejšího širokého regionu.“
Eva FRUHWIRTOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Památky na Vysočině chystají pestrou sezónu 2015
Památky v kraji Vysočina, které spravuje Národní památkový ústav, otevřou své brány 1. respektive 4. dubna 2015. Návštěvníky čeká během celé sezóny nejen velká spousta osvědčených kulturních akcí a novinek, ale též oslavy výročí zámku v Náměšti nad Oslavou a připomínka Památky Jana Husa. Některé památky se zapojí do celorepublikového projektu Po stopách šlechtických rodů - Velká hradozámecká inventura a opomenuty nezůstanou ani Neobjevené památky. Pokračovat bude i oblíbený věrnostní program Klíč k památkám. Památky, které spravuje Národní památkový ústav v kraji Vysočina, zahajují návštěvnickou sezónu ve středu 1. dubna 2015 (Jaroměřice nad Rokytnou a Telč), respektive v sobotu 4. dubna 2015 (Lipnice nad Sázavou a Náměšť nad Oslavou).
Stavební a restaurátorské obnovy a novinky v expozicích

„Letos bude dokončena velká řada stavebních aktivit, během nichž bude proinvestováno téměř 7,4 milionů Kč,“ předesílá Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Jednou z nich je oživení zeleně a vytvoření nové komunikace pro pěší včetně nového oplocení v zámeckém parku v Telči. „V souvislosti s probíhajícími stavebními a revitalizačními pracemi bude zámecký park uzavřen veřejnosti do středy 15. dubna 2015,“ upozorňuje kastelán zámku Bohumil Norek.

Omlazovací kúrou prochází také zámecký park v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Po vykácení nevyhovujících stromů a zdravotních prořezávkách budou vysazeny náhradní dřeviny,“ upřesňuje kastelán Radim Petr. Jaroměřice se navíc letos dočkají dokončení opravy fasád na východním průčelí zámku.

„Na hradě Lipnice letos proběhne výměna šindelové krytiny střechy na hradní kapli sv. Vavřince,“ informuje kastelán Marek Hanzlík. Pod jeho správu patří také kostel sv. Víta v Zahrádce, kde bude dokončeno odvlhčení budovy.

„Závěrečné fáze odvodnění budovy „Vlašského“ dvora proběhnou také na zámku v Náměšti nad Oslavou, kde zároveň probíhá oprava a restaurování zimní zahrady,“ doplňuje stavební aktivity tamní kastelán Marek Buš.

Během letoška se začnou restaurovat čínské tapety v kabinetu hraběte na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, které jsou provedeny nepříliš známou a v ČR ojediněle se vyskytující technikou „lacca povera.“ V Náměšti nad Oslavou čekají na zrestaurování například 18 svíčkový křišťálový lustr, pohovka chaise longue nebo potahy a tapety druhého patra zámku. Nově zrestaurovaný reliéf Poseidona bude možno obdivovat na zámku v Telči.

Na návštěvníky čeká hned několik novinek v expozicích. Na hradě Lipnici přibude od letní sezóny do volné prohlídkové trasy místnost věnovaná Jaroslavu Haškovi. Dosud veřejnosti nepřístupná malá místnůstka v prvním patře hradní brány nazvaná jako Haškova komůrka připomene jeho zájem o lipnický hrad, na němž rád pobýval, psal povídky a zvídavé návštěvníky po něm také provázel. V návaznosti na loňskou celosezónní výstavu věnovanou šlechtickému stolování představí zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou jídelnu se zcela nově naaranžovaným hodovním stolem navracejícím se do dob Jana Adama Questenberga z počátku 18. století. Obměněnou prohlídkovou trasu Reprezentačních prostor se zaměřením na zámecké stolování připravuje také Náměšť nad Oslavou. Unikátní na této proměně je i autentický a čistě místní zámecký původ všech vystavených exponátů, které byly dosud před zraky veřejnosti ukryty v depozitářích.

Významná výročí, kulturní akce a celorepublikové projekty

V roce 2015 uplyne přesně 450 let od chvíle, kdy byla zahájena výstavba zámku v Náměšti nad Oslavou. Aktivity připomínající tento významný okamžik, o který se zasloužil rod Žerotínů, se budou konat pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana a slavnostně odstartují během Žerotínského víkendu 6. – 7. června 2015.

Šest století letos uplyne od další významné události, která v důsledku změnila dějiny Evropy – od kostnického koncilu a upálení mistra Jana Husa 6. července 1415. Národní památkový ústav bude pod názvem Památka Jana Husa připomínat život, myšlenky a dílo mistra Jana Husa, jeho životní cestu a kulturu i každodenní život té doby mimo jiné i na hradě Lipnice. Stěžejní akcí bude výstava 1415-2015 Jan Hus - 600. výročí Stížného listu české a moravské šlechty. Ústředním exponátem bude faksimile dochovaného exempláře Stížného listu české a moravské šlechty proti upálení M. Jana Husa ze dne 2. září 1415, jehož jedním ze signatářů byl Čeněk z Vartenberka, pán na Lipnici a v Německém Brodě.

V průběhu celé návštěvnické sezóny pořádají správy památkových objektů několik stovek kulturních akcí. Kromě zapojení se do některých celorepublikových aktivit jako jsou Noc kostelů (29. května), Hradozámecká noc (29. srpna) a Dny evropského dědictví (5. – 13. září) nechybí samozřejmě v jejich nabídce již tradiční hudební festivaly (Concentus Moraviae a Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, Prázdniny v Telči či Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou), různě tematicky zaměřené celosezónní výstavy (Šlechtic na cestách v Jaroměřicích nad Rokytnou, Pojďte si hrát do zámku – Historie stolních her a stavebnic v Telči nebo Stolování na náměšťském zámku a Po stopách Žerotínů v Náměšti nad Oslavou) nebo výstavy krátkodobé (Květinová aranžmá na téma Orient v Jaroměřicích nad Rokytnou nebo výstava fuchsií či fotografií Kámen k užitku i k okrase na zámku v Telči). Rozmanitost kulturní nabídky podporují akce pro děti (Program pro školy a školky v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dětský den se společností Pěnkavův dvůr či Cesta pohádkovým lesem v Náměšti nad Oslavou nebo Pohádkový víkend v Telči), samostatné koncerty (Lenka Filipová či Fleret a Pozdní sběr na Lipnici), divadelně pojaté noční prohlídky (Lipnice, Náměšť) a další akce.

Památkové objekty na Vysočině se již dlouhodobě orientují také na děti různého věkového rozpětí. Důkazem je tzv. řetězové provázení žáků z místních základních škol na prohlídkových trasách vybraných vysočinských památek. Projekt probíhá ve spolupráci s Metodickým centrem pro vzdělávání při NPÚ ÚOP v Telči a v letošním roce jej čeká již několikátý ročník. Podstata projektu spočívá v tom, že na prohlídkové trase se návštěvníci průběžně setkají s několika průvodci, kteří se střídají ve výkladu. Tato forma je velmi dobře využitelná v případě, že role průvodců je svěřena dětem. Návštěvníci si tak odnesou netradiční zážitek a dětští průvodci získají k místnímu zámku či hradu osobní vztah a navíc si ověří, že dějepis se lze učit i zábavnou formou. Termíny: zámek Telč (26. 5. – 5. 6. 2015), zámek Náměšť nad Oslavou (11. – 14. 6. 2015) a hrad Lipnice (19. 6. 2015). Další informace k projektu na www.pamatkynasbavi.cz.

Národní památkový ústav letos již popáté realizuje projekt Po stopách šlechtických rodů, který bude tentokrát věnován Velké hradozámecké inventuře. Jejím cílem je připomenout aristokratická sídla a význam jejich majitelů v historii a zároveň poukázat na proměnu sídel v moderních dějinách především za posledních 25 let. První akcí byla právě skončená a velmi úspěšná výstava Hrady a zámky objevované a opěvované v Jízdárně Pražského hradu. V průběhu celého roku budou v rámci Velké hradozámecké inventury na zapojených památkových objektech probíhat speciální kastelánské prohlídky, přednášky či retrospektivní výstavy. Na Vysočině se mohou na podobné výstavy těšit návštěvníci hradu Lipnice nad Sázavou a zámku Jaroměřice nad Rokytnou. Proměnou stávající expozice projde v této souvislosti i zámek Náměšť nad Oslavou. Vyústěním celého projektu bude výstava o hradních a zámeckých inventářích a vědecká konference.

Také v letošním roce bude pokračovat snaha NPÚ představovat veřejnosti další skvosty ze souboru 33 dosud neobjevených památek. Na Vysočině bude letos pozornost zaměřena na zámek Náměšť nad Oslavou. Největší devizou těchto památek, na kterých se zatím netlačí obrovské davy lidí, je možnost nabídnout návštěvníkům klidnou a inspirativní atmosféru a tak jim umožnit intenzivnější prožití a vstřebání vizuálních vjemů a informací.

Své pokračování bude mít i program pro věrné návštěvníky nazvaný Klíč k památkám, k němuž se připojilo 130 hradů, zámků, klášterů, historických pivovarů a dalších památek státních, městských i soukromých. Princip programu je podobný jako v minulých letech – za pět vstupenek návštěvníci získají šestý vstup zdarma. Vstupy jsou zaznamenávány razítky do návštěvnického pasu, který si lze vyzvednout v pokladnách památek a jenž platí do konce roku 2015. Odesláním orazítkované kartičky se návštěvníci mohou zapojit do soutěže o zajímavé ceny.
Jitka SKOŘEPOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Zelené a červené pivo Velikonoční Krasličák míří do hospod
Sládek jihlavského pivovaru Richard Procházka je na svátky jara připravený. Právě v těchto dnech proběhlo stáčení speciálního dvoubarevného piva - Velikonoční Krasličák. Pivo nezvyklé barvy a neopakovatelné chuti mohli lidé poprvé ochutnat před šesti lety.
Buď každé pivo zvlášť, nebo jako dvoubarevný zeleno-červený mix – tak si mohou vychutnat všichni milovníci piva jihlavský Velikonoční Krasličák. „Zelený Krasličák je 14% zelené speciální pivo, které vyniká výraznou plností podpořenou mírně nasládlou chutí a zakončenou jemnou hořkostí. Červený Krasličák je 10% středně prokvašené světlé výčepní pivo s výraznou hořkostí a chmelovou vůní, kterou podkresluje vůně vinných hroznů,“ popisuje oba druhy piva Richard Procházka, sládek Pivovaru Jihlava.

Dvoubarevného efektu ve sklenici lze dosáhnout díky řádnému vychlazení obou piv a především jejich způsobem čepováním. „Pivo se čepuje do řádně omyté a vychlazené pivní sklenice. Jako první se čepuje zelené pivo bez pěny asi do poloviny sklenice, tak aby vytvořilo základ pro červené pivo. Poté se čepuje po stěně sklenice červené pivo pozvolna z malé výšky. To zajistí správné oddělení barev,“ popisuje správné čepování Zdeněk Rais, obchodní sládek Pivovary Lobkowicz.

Výroba Velikonočního Krasličáku se každým rokem navyšuje. V letošním roce bylo stočeno zhruba 5000 sudů. O stáčení do lahví však neuvažuje. „Vzrůstající oblibu Krasličáku potvrzuje i nárůst počtu hospod, ve kterých se čepuje. V letošním roce je jich už hodně přes tisíc,“ doplňuje Richard Procházka. Zapojí se mimo jiné i všechny hospody z programu Cesta pivních znalců. Díky webové stránce www.cestapivnichznal… si všichni zájemci o toto speciální pivo snadno najdou trasu do nejbližšího pohostinství, kde se dá tento velikonoční speciál ochutnat.

Renata MELÍŠKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024