Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 29.4 2016


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Karel IV. a jeho doba
Doba císaře Karla IV. v dokumentech a památkách - výstava k 700. výročí jeho narození ve spolupráci se Státním okresním archivem Jihlava.
K letošnímu sedmistému výročí narození císaře Karla IV., nejvýznamnějšího lucemburského panovníka na českém trůně, připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci se Státním okresním archivem výstavu, která má za úkol připomenout nejen tuto vekou osobnost, ale i ostatní členy rodu Lucemburků a období jejich panování.

Návštěvníkům jsou předkládána zajímavá fakta o vládě Lucemburků v českých zemích,

o nástupu Jana Lucemburského na český trůn, o mládí Karla IV. a jeho panování jako krále římského a českého a poté jako císaře římského. Připomenuty jsou samozřejmě též Karlovy manželky, sourozenci a další pokrevní příbuzní. K jádru významných skutečností jdou texty

o kanceláři a písemnostech Karla IV., jeho zakladatelském díle a odkazu dnešku.

Velmi zajímavé jsou i nové poznatky o Jihlavě ve 14. století podle stavebně historických archeologických pramenů a archeologické nálezy z příslušného období. Výstava prezentuje výsledky výzkumů a archeologické nálezy pocházející z historického jádra města a jeho předměstí, které můžeme spojit s vrcholným středověkem, především však se čtrnáctým stoletím. Ze sbírek muzea jsou vybrány historické předměty - mince, kovové spony, hroty šipek či keramika.

Ve spolupráci s historickými, uměnovědnými a přírodovědnými obory podává archeologické bádání plastický obraz života středověkých obyvatel Jihlavy ve 14. století

a autoři výstavy jej zprostředkovávají dnešnímu modernímu nebo chcete-li postmodernímu člověku, jehož život plyne v úplně jiném rytmu, než tomu bylo před sedmi sty lety v době Karla IV.

Státní okresní archiv Jihlava vystavuje velice zajímavé archiválie týkající se města Jihlavy. Návštěvníci mohou výjimečně vidět originály listin, vydaných Janem Lucemburským

a Karlem jako markrabětem moravským, králem a císařem Karlem IV., dále listiny vydané městem Jihlavou, jihlavskými měšťany a jinými osobnostmi a osobami. Při této příležitosti na chvíli opustí prostory Státního okresního archivu i jedna Jihlavská městská kniha ze 14. století.

Výstavu v jejím průběhu doplní dvě odborné přednášky. První se uskuteční 31. května - Jihlavu v době Karla IV. z pohledu archeologie posluchačům přiblíží Mgr. David Zimola a Mgr. Aleš Hoch z archeologického oddělení Muzea Vysočiny Jihlava.

Druhá přednáška, pojednávající o dnech všedních i svátečních v době Karla IV., se uskuteční 7. června a přednese ji Mgr. Pavel Macků z referátu archeologie NPÚ Telč.

V rámci karlovských oslav pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Horáckým divadlem Jihlava Slavnostní večer k 700. výročí narození císaře a krále Karla IV., který se uskuteční v jihlavském kostele Povýšení sv. Kříže 13. května od 19:00.

Výstava potrvá do 5. června.
akad. mal. Martin KOS



Zpět nahoru na obsah...

Konec dubna bude v Třešti patřit Kateřinské pouti
K tradičním akcím v Třešti patří pouť. Ty se až do jara roku 2013 konaly v prostranství zvaném Na Kanále. Z důvodu rekonstrukce přilehlých ulic Partlicova a Selská byla ale pouť poprvé na podzim roku 2013 přesunuta na náměstí T. G. Masaryka v Třešti. Pro pouťové veselí tak bylo ve městě zvolené nové, atraktivnější umístění.
Ve městě se slaví poutě dvě, na jaře na počest patronky kostela sv. Kateřiny Sienské, na podzim pak na počest sv. Martina, podle něhož se nazývá kostel na ulici Fritzova.

Příznivci kolotočů a houpaček se mají také na co těšit, už tradičně bude náměstí a přilehlá ulice Franze Kafky hostit klasickou světskou pouť.

Vedle atrakcí bude v sobotu a neděli bude probíhat také stánkový prodej. Organizační zajištění poutě má starosti TJ Slavoj Třešť, která byla na základě jejich žádosti vybrána radou města Třešť jako pořadatel obou letošních poutí.

Poutní mše svatá je pak naplánována na neděli na 10.00 a 18.00 hod. v kostele sv. Kateřiny Sienské.
Michaela MAREŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Třešti se bude oslavovat filipojakubská noc
Starý lidový zvyk, při kterém se lidé schází u zapálených ohňů, se bude slavit 30. dubna také v Třešti. Program filipojakubské noci, aneb pálení čarodějnic, začne v půl osmé večer, kdy se malí i velcí sejdou před Kulturním domem v Třešti.
Krátce po srazu začne hrát živá hudba a muzikanti povedou lampionový průvod na bývalý zimní stadion, kde bude připraven další kulturní program. Ti, kteří přijdou v masce čarodějnice, budou sladce odměněni.

Po příchodu do areálu bude zapálena vatra s čarodějnicí. Po setmění si budou moci návštěvníci této akce vychutnat ohňostroj. Po něm už bude pokračovat volná zábava. K tanci a poslechu zahraje S.A.M. rock Třešť.
Michaela MAREŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kraj Vysočina pomůže obcím s projekty řešícími sucho nebo povodně
Mezi letos vyhlášenými grantovými programy Fondu Vysočiny figuruje pod obvyklým názvem Čistá voda i podporgram nově zaměřený na ochranu před povodněmi nebo suchem. „Do budoucna lze s velkou pravděpodobností očekávat další růst teplot, nerovnoměrnost rozložení srážek a prohloubení délky suchého období. Na území našeho kraje mělo v srpnu loňského roku větší či menší problém s množstvím nebo kvalitou dodávané pitné vody minimálně 53 obcí a 18 místních částí, nejvíce na okrese Pelhřimov. Jednalo se zejména o obce, které nejsou napojeny na skupinové vodovody tj. na vodárenské nádrže, ale spoléhají se pouze na lokální zdroje podzemní vody,“ uvádí radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád důvody, které vedly vedení kraje k cílení grantových podpor.
V rámci grantového programu Čistá voda mohly obce nebo jejich svazky poprvé v historii kraje žádat o poskytnutí dotace na ochranu před suchem spočívající v provedení hydrogeologických průzkumů nebo průzkumných vrtů za účelem vyhledání zdrojů podzemních vod pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Jedná se o opatření, která souvisí právě s problémy s nedostatkem vody u některých obcí zejména v loňském roce.

"Na uvedené opatření grantového programu Česká voda bylo podáno 16 žádostí, z nichž je zastupitelstvu kraje, které zasedne 10. května, k poskytnutí dotace navržena desítka z nich. Po podepsání smlouvy o poskytnutí dotace musí žadatelé záměr zrealizovat do konce srpna, nicméně se domnívám, že realizace proběhnou většinou v letošním roce. Celková dotace připravená k rozdělení je vyšší než 1,2 milionu korun. Mezi obcemi, které čekají na rozhodnutí zastupitelů kraje je například městys Luka nad Jihlavou plánující hydrogeologický průzkum včetně vrtu nebo Leskovice na Pacovsku, které plánují posílit vodní zdroj, stejně jako obec Okrouhlička,“ uvedl Zdeněk Chlád.

Na základě pokynu hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka vznikla pracovní skupina, která se bude suchem a nedostatkem vody zabývat. První jednání pracovní skupiny složené mj. ze zástupců kraje a jeho krajského úřadu, státních podniků Povodí, významných provozovatelů vodohospodářské infrastruktury a Českého hydrometeorologického ústavu se konalo v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě tento týden. Na jednání byla široce diskutována krajským úřadem navržená krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá opatření, jejichž realizace a naplňování by měla přispět ke zmírnění dopadů negativní hydrologické situace.

„Jedná se o zhodnocení dostupných kapacit vodních zdrojů pro nouzové zásobování pitnou vodou, přípravu regulativních opatření k omezení nebo zákazům odběrů vod, zachování případně rozšíření podpory vodohospodářské infrastruktury z rozpočtu kraje, realizaci opravy přivaděčů vody do vodárenské nádrže Hubenov a podobně,“ uvedl Zdeněk Chlád.

Kraj Vysočina zároveň připravuje materiál, který bude obsahovat doporučení a náměty pro obce a vodoprávní úřady, jak postupovat v období sucha a nedostatku vody.

foto: Bílý potok v Poličce
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Máme Micinu Regionu
Víc jak měsíc vybírali posluchači Českého rozhlasu Region Micinu Regionu – nejkrásnější kočku na Vysočině. Majitelka vítězné kočky obdržela poukazy na nákup chovatelských potřeb v OC Reiterman na celý rok.
„Micinou Regionu, vítězem soutěže o nejkrásnější kočičku, se stal kocour Prokůpek z Havlíčkova Brodu s celkovým počtem 2.891 hlasů. Hlasování bylo ukončeno o půlnoci z 27. na 28. dubna a do posledního chvíle to bylo velmi těsné,“ komentuje souboj na webu Českého rozhlasu Region webeditor Milan Kopecký.

Majitelka kocoura Jana Bártíková byla z výhry a titulu Micina Regionu pro svou kočku nadšená: „Prokůpek je z útulku a jsem moc ráda, že jsem si ho vzala domů. A tak bych celou výhru chtěla věnovat Kočičímu útulku Mikeš v Havlíčkově Brodě.“

Soutěž Micina Regionu probíhala od 29. března do 27. dubna 2016. Soutěže se zúčastnilo celkem 131 koček z celého Kraje Vysočina a hlasovalo pro ně více jak 22.000 lidí. Pět vylosovaných bylo odměněno poukazy v hodnotě 1.000 Kč do OC Reiterman.
Hana MARHANOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024