Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 19.8 2016


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Cesta Josefa Floriana
Pojďte si po 75 letech připomenout osobnost Josefa Floriana, vydavatele Dobrého díla a to v sobotu 20. srpna 2016.
Začátek cesty: Studená, Náměstí sv. Jana Nepomuckého, 8.30
Telč, Náměstí Zachariáše z Hradce, 14.00
Předpokládaný konec cesty ve Staré Říši v 19.00
Pietní zastavení u hrobu Josefa Floriana
Výstava o jeho díle a odkazu, výstava obrazů Jana a Karly Florianových, Magdaleny Křenkové Florianové, Karly Nixové, Michaely Křenkové - čp 209, bývalý atelier sochaře Jana Floriana
Přátelské setkání a posezení
Pro účastníky zajištěn následně převoz ze Staré Říše do Telče.
Akce se koná pod záštitou kandidáta do senátu doc. Michal Stehlíka
Magdalena KŘENKOVÁ FLORIANOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Akce na konci srpna na hradě Roštejn
Hrad Roštejn se poslední dva srpnové víkendy vrátí do historie, a to formou netradičních prohlídek. Letní prázdniny budou završeny malým koncertem na nádvoří hradu.
V rámci oslav výročí 700 let od narození Karla IV. budou o následujícím víkendu (20. a 21. srpna) na hradě Roštejně probíhat speciální prohlídky vedené formou oživených obrazů z doby našeho slavného panovníka. Kostýmovaní herci návštěvníky provedou důležitými událostmi ze života císaře a nechají je tak nahlédnout do 14. století. Prohlídky budou realizovány v intervalu po půl hodinách od 9.30 do 16.30 (s možnými korekcemi v rámci provozních možností, bližší informace na pokladně hradu), vstupné bude činit 100,- Kč pro dospělé a 60,- Kč pro děti a studenty. Prohlídky budou v sobotu i neděli, projde se přitom celým hradem, běžné prohlídky realizovány nebudou. Věž hradu bude přístupná jako obvykle.

Exkurz do doby středověku nebude jedinou podobnou akcí konce prázdnin - o týden později v sobotu 27. srpna proběhne na Roštejně již poněkolikáté tzv. Hradozámecká noc v rámci stejnojmenné celostátní akce. Nabídne celkem 4 prohlídky (v 19.00, 20.00, 21.00 a 22.00), které návštěvníky zavedou do doby baroka, kdy hrad vlastnil rod Slavatů. Proč nakonec rod o hrad přišel, se formou hraných scének malí i velcí dozvědí právě na prohlídkách v rámci Hradozámecké noci. Vstupné bude rovněž činit 100,- / 60,- Kč, ideální je předchozí rezervace na telefonu +420 733 161 817.

Prázdniny budou ukončeny malým jazzovým a swingovým koncertem na nádvoří hradu, kde v neděli 28. srpna vystoupí postupně od 14.00 Swing Trio Telč a jako host jazzové seskupení „U zdi“. Zveme všechny k příjemnému posezení na nádvoří, vstupné bude dobrovolné.
Dana OBERREITEROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Zlatou podkovu do Humpolce přijedou i tažní koně a poníci
Už tento víkend - od pátku 19. srpna do neděle 21. srpna - se v Humpolci v areálu kolbiště Dusilov koná finále tradičních závodů Zlaté podkovy. Je to setkání nejlepších českých koní, kteří se účastní celoročního seriálu závodů. Přijíždějí generace jezdců, celé rodiny „koňáků“, kteří srpnový víkend v Humpolci berou nejenom jako závody, ale také jako společenské setkání s přáteli.
Závody jsou rovněž divácky velmi atraktivní. Za celý víkend projdou závodištěm u výpadovky na Světlou nad Sázavou tisíce lidí.

V Humpolci se představí malí koně – pony

Součástí humpoleckých závodů je také soutěž nejmladších jezdců, kteří osedlávají malé koně – poníky. „I tento program je divácky velmi oblíbený, nakonec dítě na koni má obrovské kouzlo. A jejich zapálení a touha vyhrát je nezměrná,“ říká k disciplíně Jiří Klubal z organizačního výboru závodů.

Poníky je možné na závodišti sledovat po všechny tři dny – v pátek v drezurní zkoušce, v sobotu v terénním závodu a v neděli v parkuru.

Ukázka soutěží tažných koní a Přehlídka Českých teplokrevníků

Jako doprovodný program závodů je pořádána ukázka soutěže chladnokrevných koní. Je možné vidět práci těžkých koní a jejich majitelů, která odpovídá obvyklé práci v lese. Navíc je její průběh komentován a diváci se tak mohou dozvědět i mnoho dalších zajímavostí.

Dalším bodem programu je přehlídka výkonných koní plemene Český teplokrevník určená zejména pro odborníky a chovatele koní.

Čtyřspřeží – mistři opratí

Nedílnou součástí Zlaté podkovy jsou také závody čtyřspřeží. Návštěvníci mají jedinečnou šanci vidět skutečné mistry opratí, kteří jsou schopni ovládat současně čtyři koně. „Je to jedna z nejnáročnějších disciplín vyžadující velké zázemí, mnoho let zkušeností a důsledný trénink. A my jako diváci si pak můžeme užít tuto výbornou podívanou,“ dodává Jiří Klubal.
- jk -



Zpět nahoru na obsah...

Zpěvák Karel Gott vstoupil do Rekordmanské síně slávy
Certifikát za největší počet získaných cen popularity v historii české popmusic mu osobně předali v jeho domě představitelé Agentury Dobrý den z Pelhřimova, která přes 20 let spravuje české rekordy. Spolu s ním Karel Gott obdržel i cenu v podobě tančící lahve, kterou si umístil na klavír mezi své vystavené hudební ceny, informoval Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den.
"Karel Gott si v průběhu své pěvecké kariéry získal uznání napříč generacemi a stal se tak mužem číslo 1 české populární hudby, ale i velmi respektovanou osobností," píše se na certifikátu, který byl sedmasedmdesátiletému zpěvákovi udělen. Během pěvecké dráhy nazpíval desítky velkých hitů, vydal zhruba tři stovky alb a na kontě má desítky milionů prodaných desek, za něž se stal držitelem dvaceti Zlatých desek, několika platinových, dvouplatinových a multiplatinových a v roce 1992 převzal od Supraphonu i diamantovou desku. Loni po čtyřicáté zvítězil v anketě Český (dříve Zlatý) slavík o nejpopulárnějšího zpěváka.
Podle Karla Gotta je jakékoliv lidské snažení především o vůli chtít a jít si za svým. Nevylučuje, že by mohl získat i dalšího slavíka, řekl Miroslav Marek. Radost podle něj Karel Gott projevil i nad vlastním oceněním, které bere jako poctu dostat se do rodiny rekordmanů.
V Rekordmanské síni slávy se zpěvák postavil po bok například cestovatelských legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, atletů Emila a Dany Zátopkových, rychlobruslařky Martiny Sáblíkové nebo prvního českého dráteníka Petra Musila a Tomáše Kordy, který vytvořil desítky unikátních exponátů ze sirek, jež jsou vystaveny v pelhřimovské expozici Zlaté české ručičky. Smyslem práce agentury je podle jejích zástupců upozorňovat i na lidi, kteří něco dokázali, aniž jsou "vidět v médiích".
Na druhou stranu i zástupci agentury byli poctěni přijetím u pana Karla Gotta. Tvrdí, že to bylo ojedinělé, příjemné a krásné setkání s mužem, který mnoho dokázal.
Vyhověl i přání a vytvořil zdravici pro návštěvníky pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. V něm bude od příštího roku i koutek, který bude zpěvákovi věnován. Stejně tak mu bude vyhrazena celá jedna kapitola v nové České knize rekordů.
Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...

Divadelně-integrační festival Quijotova šedesátka v Lipnici nad Sázavou 25.-27. srpna
Čtvrtek: 16,00h Zahájení a festivalový průvod 16,30h Pruhované panenky – O třech neposlušných kůzlátkách 17,30h Dřina a papír – Gilgameš 19,00h DS ADIVADLO – Osamělé večery Dory N 20,30h Divadlo Klauniky - Voličská kampaň Strany mírného pokroku v mezích zákona tedy přírodního 21,30h Hudební uskupení Benebend + Divadlo Klauniky - Andělský kabaret
Pátek:

17,00h Vernisáž výstavy Volné variace – Kateřina Dubovcová

17,30h Koncert písničkáře Jiřího Vondráka

18,30h 4 pod peřinou – Pavel Kohout: Válka ve třetím poschodí

20,30h Divadlo Klauniky – Don Quijote de la mAncha

22,00h Koncert teplické kapely Do hospody Dobrý

Sobota:

17,00h Vernisáž výstavy Art-brut na tahu – uvádí Dr. Vernisage

17,30h Zdeněk Korčián

18,30h Bohnická divadelní společnost – Jeden den. Kabaret Ivan Blatný.

20,00h Rozkoš bez Rizika – Tragedie na Mississippi Don Quijote

21,30h Divadlo Klauniky Velké malé kabaretní panoptikum

24,00h Exhumanizační pochod za Jaroslava Haška

Vstupné: vstupenka na celý festival 290,-Kč, jednodenní vstupenka (čtvrtek, pátek, sobota) 150,-Kč. Vstupenky jsou k zakoupení na místě, případně možno zaslat předem.

Objednávky na tel. 608824110 nebo mail: comenius.m@seznam.cz

www.klaunika.eu www.facebook.com/qui… www.facebook.com/kla…
Zuzana PERŮTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Divadelní integrační festival QUIJOTOVA ŠEDESÁTKA 25. – 27. srpna v Lipnici nad Sázavou, k výročí 400 let od úmrtí Miguela de Cervantese
Na konci srpna pořádá Divadlo Klauniky III. ročník festivalu Quijotova šedesátka v Lipnici nad Sázavou. Festival je věnován integračním aktivitám, teatroterapeutickým projektům a podporuje tak uměleckou činnost lidí s postižením.
Letos se můžete v rámci Quijotovy šedesátky těšit na předpremiéru našeho nového projektu Velké malé kabaretní panoptikum, v němž spolupracují děti, profesionální herci a herci s mentálním postižením. Dále vystoupí Bohnická divadelní společnost, sociální divadlo Rozkoš bez rizika a brněnské uskupení Dřina a papír se svou inscenací Gilgameš, v níž titulní roli ztvárňuje student psychologie na vozíčku. Opět letos otvíráme prostor i amatérským souborům - představí se 4 pod peřinou z Teplic a z nedalekého Havlíčkova Brodu uvítáme znovu ADIVADLO. Hudební část festivalu zajistí chotěbořský Benebend – kapela složená z mentálně handicapovaných muzikantů a teplické uskupení Do hospody dobrý. V neposlední řadě vystoupí se svou kytarou Jiří Vondrák. Proběhne zde také 2x Art brut výstava: liberecký malíř Vojtěch Šůra (malíř s poruchou autistického spektra) a Z jednoho tahu s poslanci (výstava z děl z workshopu pod vedením malíře Pavla Vagnera). Také se můžete těšit na výstavu koláží Quijote-Dubovcová-Dalí.

Festival bude zahájen Průvodem masek, maškar a obřích loutek, který bude procházet ulicemi Lipnice nad Sázavou, trasa se započne v amfiteátru pod hradem a bude pokračovat kolem Divadelního domku až ke středověkému hradu Lipnice. Součástí festivalu je také půlnoční happening nazvaný Exhumanizační pochod za Jaroslava Haška, který se koná na Starém hřbitově. V rámci festivalu bude slavnostně otevřena tzv. Divadelní bouda, komorní sezonní divadelní scéna s kapacitou cca 120 diváků.

Není náhoda to, že se festival koná právě v Lipnici nad Sázavou. Je to místo opředené geniem Jaroslava Haška a díky přehlídce Haškova Lipnice je tak pevně spjato s divadlem. Festivaly se to na Lipnici vždy jen hemžilo. Kromě slavné Haškovy Lipnice a Folkové Lipnice, kde v roce 1988 po dlouhých letech poprvé vystoupil Václav Havel, se zde v letních měsících pořádala vždy celá řada různých festivalů. Koncem devadesátých let hostila Lipnice přes léto i čtyři vícedenní festivaly (Rocková Lipnice, Haškova Lipnice, Kvílení, Lipnický mantl). Postupem času všechny festivaly vymizely a v letošním roce je Quijotova šedesátka jedinou akcí, která se uskuteční letos v létě v lipnickém amfiteátru.
Zuzana PERŮTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Za péči o válečné hroby letos udělena tři ocenění
Motiv slzy nebo také plamenu svíčky – tyto dva symboly připomíná grafika pamětní plakety, kterou v rámci slavnostního vyhlášení Vesnice roku Kraje Vysočina 18. srpna 2016 udělilo Ministerstvo obrany ČR třem městům regionu za příkladnou péče a udržování hrobů padlých vojáků.
Cena byla udělena městu Pelhřimov, městu Horní Cerekev a obci Hvězdoňovice. Tradiční pamětní plakety předal oceněným hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek spolu s ředitelem odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany Eduardem Stehlíkem. Plaketu za péči o válečné hroby získalo v Kraji Vysočina, včetně letošních oceněných, již několik desítek obcí a také několik osob, které agendu spojenou s péčí o válečné hroby vykonávají.

Válečnými hroby jsou podle zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech, nejen místa, kde jsou pohřbeny ostatky osob, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí, anebo ostatky osob, které zahynuly v důsledku účasti v odboji nebo vojenské operaci v době války, ale také pietní místa (pamětní desky, pomníky nebo jiné památníky), která takovéto osoby připomínají.
Válečné hroby i pietní místa jsou evidovány v Centrální evidenci válečných hrobů, kterou vede Ministerstvo obrany ČR a je veřejně přístupná na webových stránkách www.valecnehroby.arm… V Kraji Vysočina je v současné době evidováno 1 847 válečných hrobů a pietních míst, které připomínají přes 18 000 obětí.
Monika BROTHÁNKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024