Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 26.9 2016


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Plicní lékaři prověřili plíce 140 lidem z Vysočiny
CHOPN, astma, chronická bronchitida – to jsou jen některé plicní choroby, které na Vysočině objevili plicní lékaři v rámci Světového týdne IPF. Bezplatně a bez doporučení si totiž mohli lidé 19. – 23. 9. nechat vyšetřit kondici svých plic. Akci otevřených dveří zaměřili lékaři na Idiopatickou plicní fibrózu – zákeřnou nemoc, na kterou v republice ročně zemřou desítky lidí.
„V týdnu otevřených plicních ambulancí nás navštívilo kolem sta potenciálních pacientů. Zhruba u dvou procent z nich jsme objevili intersticiální plicní nemoci,“ říká Prim. MUDr. Tomáš Snížek z Krajské nemocnice v Jihlavě, který se do akce také zapojil.

Důvodem, proč plicní lékaři zorganizovali dny otevřených ambulancí, je snaha odhalit zavčas idiopatickou plicní fibrózu, nemoc, která ročně v České republice zabije desítky pacientů. Poškozuje plicní sklípky, jizví je – bere plochu k dýchání, plíce tuhnou a člověk se nemůže nadechnout. Postup nemoci brzdí léčba, která je v tuzemsku pouhých 5 let. Pacienti se k ní však často nedostanou, protože se nemoc odhalí pozdě.

Projevy IPF lékaři často zaměňují za chronickou obstrukční plicní nemoc, zápal plic či srdeční selhání. Bez správné léčby přitom IPF obvykle zabíjí do 3 let.

„Rychlost a včasnost diagnózy je pro další průběh nemoci naprosto klíčová. V časných a málo pokročilých fázích nemoci totiž dovedeme plicní fibrózu a úbytek plicních funkcí zpomalit podáním účinných léků. Proto by ambulantní lékaři měli při prvním podezření okamžitě pacienta odeslat do některého ze 17 Center pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů, kam nyní doputuje pouhá čtvrtina z odhadovaných 2 000 pacientů s IPF,“ doplňuje prof. MUDr. Martina Vašáková, PhD, přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti.

IPF se převážně vyskytuje u osob starších 45 let, spíše mužů. Více informací na www.plicnifibroza.cz.

O idiopatické plicní fibróze

Idiopatická plicní fibróza (IPF) je onemocnění, při kterém dochází k postupné přestavbě jemné struktury plicní tkáně v husté vazivo. Na vzniku onemocnění se může podílet genetika a zevní vlivy, jako je kouření nebo práce v prašném prostředí. IPF se tedy pravděpodobně rozvíjí u osob s vrozenými předpoklady (genetická predispozice) v důsledku působení vnějších vlivů. Konkrétní spouštěč onemocnění znám není.

Nejčastějšími příznaky choroby jsou námahová dušnost a/nebo kašel. Pacient se zadýchá při chůzi do kopce či do schodů, při pokročilejším onemocnění ale může mít pocit nedostatku vzduch u i při běžných denních činnostech, chůzi po rovině nebo v klidu. Kašel může mít různý charakter, někteří pacienti vykašlávají hleny po ránu, jiní i přes den nebo kašlou suše při fyzické aktivitě. Častá je únava, nevýkonnost, někdy i hubnutí. Pacient může mít také paličkovité prsty.

Markéta PUDILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Den architektury otevře veřejnosti o víkendu unikátní stavby po celé republice
Krása opuštěných průmyslových areálů, honosných čtvrtí, unikátních staveb a výjimečných interiérů napříč staletími. Historické vily, nečekané výhledy a mimořádné budovy se otevřou o tomto víkendu 1. a 2. října v rámci festivalu Den architektury na 63 místech po České republice. Kroky Dne architektury povedou například do pražského vysočanského areálu Pragovka, skláren v Josefově Dole, na sídliště v Brně Lesná, za současnou architekturou do Slavonic či do Frýdlantu nebo do historických vil v Prachaticích a Hořicích. Šestý ročník festivalu upozorňuje na architektonické skvosty, stavby honosné i prosté, obdivované i zatracované, ohrožené i zářící novotou, opuštěné i probouzející se k životu či celé unikátní čtvrti a komplexy budov. Oblíbená akce, která každoročně přiláká tisíce návštěvníků, letos opět nabízí zdarma přes 150 akcí: komentované procházky po unikátních místech, exkurze, přednášky a prezentace, workshopy pro rodiny s dětmi, happeningy i cyklojízdy. Festival pořádá spolek Kruh v úzké spolupráci s místními experty a iniciativami, na festivalu vystoupí i zajímavé osobnosti jako je populární architekt a herec David Vávra nebo Vladimír 518. Podrobné informace k programu jsou k dispozici na www.denarchitektury.cz
V Praze doplní festival přehlídka filmů o architektuře a urbanismu Film a architektura, kde osobně některé filmy vybral a uvede dvě série večerů i známý propagátor architektury Adam Gebrian. Závěr oslav vyvrcholí 6. října přednáškou renomované architektky Liesbeth van der Pol, která vede ateliér Dok Architecten a působila jako nizozemská královská architektka.

Město by mělo být méně pro developery, více pro lidi? Budou se centra nadále vyprazdňovat nebo zažijí regeneraci? Co je veřejné? Odpověď na tyto otázky si klade šestý ročník festivalu Den architektury. Svým rozsahem ve světě unikátní akce právem přinesla její zakladatelce architektce Marcele Steinbachové letošní titul Architekt roku 2016. „Těší nás aktivní zájem nejen mladých o prostor i místa kde žijeme. Akce roste díky stovkám nadšenců a milovníků architektury, kteří pomáhají vzdělávat veřejnost v přístupu k novým kvalitním stavbám i rekonstrukcím,“ dodává k letošnímu ročníku.

Přehled míst konání: 63 měst v ČR, 2 města na Slovensku

Benešov, Beroun, Bílovec, Bohuslavice u Zlína, Brno, České Budějovice, Český Dub, Černošice, Havířov, Hořice v Podkrkonoší, Hradec Králové, Hranice, Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Javorník, Jičín, Jihlava, Josefův Důl u Jablonce n/N, Karlovy Vary, Kladno, Klatovy, Kolín, Kunčice pod Ondřejníkem, Kyjov, Kokořínsko, Lanškroun, Liberec, Líbeznice, Lidice, Lomnice nad Popelkou, Louny, Mělník, Mnichovo Hradiště, Most, Nymburk, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Pelhřimov, Písek, Plzeň, Praha, Prachatice, Přerov, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Slavonice, Šumperk, Strakonice, Teplice, Turnov, Trutnov, Třebíč, Ústí nad Labem, Vimperk, Volyně, Vrané nad Vltavou, Vrchlabí, Vysoké Mýto, Znojmo, Zlín, Žďár nad Sázavou, SK: Bratislava, Piestany

Program šestého ročníku Dne architektury má hned několik tematických linií a opět se do něj zapojují i dvě města na Slovensku. Největší nabídku akcí a prakticky celodenní setkání s architekturou přichystali organizátoři v Brně, Šumperku, Hořicích a v Praze. Zde se podruhé otevřou běžně nepřístupné a velkolepé vysočanské tovární budovy Ateliéry Pragovka připomínající opuštěné chrámy. Po stopách architekta Karla Pragera se mohou lidé vydat na několik míst, například mohou objevit jeho neznámou technickou stavbu - kotelnu ve Všeobecné fakultní nemocnici nebo zažít výhledy z Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji. Unikátní památka a bývalá dělnická osada na Smíchově Buďánka otevře první z opravených objektů.

O tom, že současná architektura může formovat i historická města, předloží důkaz průvodci po Slavonicích či Černošicích. Právě v těchto městech nacházíme četná unikátní propojení starého i nového. Řada procházek po celé republice tak povede po některých nominovaných objektech na letošní Českou cenu za architekturu – akce nabídne Frýdlant či Líbeznice. Pro mnohé stále kontroverzní socialistická architektura, která náš životní prostor zásadně ovlivnila a ovlivňuje, skrývá netušené perly. Jednou z nich je i sídliště v Brně Lesné, jehož areál Obzor bude možné naposledy zažít v původní podobě. Další okruh vycházek a diskuzí se bude věnovat průmyslovému dědictví - účastníky provede po sklárnách Josefova Dolu, bývalou textilkou v Trutnově, opuštěnou továrnou na výrobu papíru ve Vraném nad Vltavou či si připomene zaniklou výrobu potiskovaných látek v podještědském Českém Dubu.

Hurá dovnitř! Tak se nazývá část projektu, která zpřístupní běžně nedostupné stavby a prostory. Vedle staveb ze 70. let a 80 let, novostaveb před otevřením či již zmiňovaného vysočanského komplexu Pragovka v Praze otevře např. Moravská galerie v Brně běžně nepřístupné prostory v Besedním domě a v podzemí Místodržitelského paláce. Spolek Prostor města v Prachaticích připravil prohlídku jedné z nejvýznamnějších modernistických staveb v Jižních Čechách, vily J. N. Krale od vídeňského architekta Fritze Reichla. Obchodními domy v Přerově bez nákupní tašky provede architekt Jan Horký.

Součástí oslav je už tradiční filmová přehlídka Film a Architektura, která od soboty 1. října do čtvrtka 5. října proběhne v pražském kině Světozor, Kině 35 a Prague Gallery. Přehlídka nabídne i filmy o ženách architektkách, v rámci festivalu bude vyhlášení vítězů soutěže My Street Films a na středu 4. října organizátoři připravili mezinárodní konferenci Perspektivy filmů o architektuře v zemích Visegrádu (Film and Architecture in Visegrad Countries – New Platform of the Film Festivals on Architecture) za účasti zahraničních hostů ze Slovenska, Polska a Maďarska.
Jitka VOLKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Markéta Procházková vyhrála 25 tisíc korun pro jihlavskou domácí hospicovou péči Bárka
Muzikálová zpěvačka Markéta Procházková, která pochází z Jihlavy, vyhrála 4. díl pořadu Tvoje tvář má známý hlas. Částka 25 000 Kč díky Markétě poputuje na podporu Bárky - Charitní domácí hospicové péče, která pod Oblastní charitou Jihlava funguje již 8. rokem.
Muzikálová zpěvačka Markéta Procházková, rodačka z Jihlavy, se rozhodla podpořit Bárku - Charitní domácí hospicovou péči. Markéta je jednou ze soutěžících v pořadu Tvoje tvář má známý hlas.
Službu, která se věnuje nevyléčitelně nemocným na sklonku života v jejich domácím prostředí, Markéta v září osobně navštívila. Se zaujetím a neskrývaným dojetím si zde vyslechla, co je náplní služby domácí hospicová péče, o koho se stará a jaké jsou strasti i radosti pracovníků Bárky.
Radka BĚHALOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Dvacet let Charitní pečovatelské služby v Telči
Charitní pečovatelská služba Telč, jež je určena seniorům a lidem se zdravotním znevýhodněním, v tomto roce slaví 20 let výročí svého působení. Za dobu své novodobé historie služba obsloužila přes dva tisíce lidí.
Vznik této služby je zaznamenán už v roce 1969. V roce 1996 však na služba přešla pod záštitu Oblastní charity Jihlava.

Posláním Charitní pečovatelské služby Telč je usnadnit život seniorům a lidem se zdravotním znevýhodněním z Telče a blízkého okolí, v jejich domácím prostředí, kteří z důvodu věku, chronického onemocnění a zdravotního postižení potřebují pomoc druhé osoby.

„V současné době naše pečovatelská služba obslouží kolem 100 uživatelů, a to jak v Domě s pečovatelskou službou ve Špitální ulici číslo 611, tak v domácnostech uživatelů v terénu,“ uvádí Irena Pejšová, vedoucí služby.

Pečovatelskou službu možná vnímá řada obyvatel pouze jako službu, která rozváží obědy potřebným seniorům. Mimo tohoto úkonu však služba pomáhá v mnoha dalších oblastech života seniorů a nemocných. „Občané mohou využívat i ambulantní formu pečovatelské služby - koupele, praní prádla, pedikúry, které jsou poskytovány ve středisku osobní hygieny v rámci Domu s pečovatelskou službou. Za poskytnutím služby si přijdou uživatelé sami nebo je zajištěn dovoz autem pečovatelské služby,“ popisuje dále službu I. Pejšová

„Našim uživatelům pomáháme také při osobní hygieně, v péči o domácnost – provádím běžné denní nebo týdenní úklidy, mytí oken, zajišťujeme nákupy, pochůzky, doprovody k lékaři, na úřady, na poštu, zprostředkováváme také zapůjčení kompenzačních pomůcek. Lidé často využívají i základního sociálního poradenství,“ říká dále Pejšová.

Něco z historie Charitní pečovatelské služby

Charitní pečovatelská služba Telč navázala 1. 10. 1996 na dlouholetou tradicí pečovatelské služby, která na území města Telče působila od roku 1969. „Někteří ze starších občanů si možná vzpomenou na pečovatelku paní Emilii Pavlů a pečovatelku paní Emilii Novákovou, které byly prvními „profesionálními“ pečovatelkami v Telči,“ vzpomíná I. Pejšová.

Pečovatelky od počátku poskytovaly službu v domácnostech potřebných občanů. Jejich práce byla prý nelehká. Spočívala v donášce uhlí, vynesení popela, štípání dříví, pomoci s praním prádla v domácnostech pečovaných, pomoci s úklidem, zajištění nákupů, donášce obědů a v pomoci s osobní hygienou pečovaných. „Pro výkon své činnosti neměly pečovatelky vyhrazeny žádné prostory, tou dobou neměly k dispozici žádné služební auto, kterým by přejížděly od jednoho klienta ke druhému. Pro řadu seniorů však byla pomoc pečovatelek nepostradatelná. Bez jejich pomoci by někteří obyvatelé pouze přežívali v obtížných podmínkách, nebo by bývali museli zvolit ústavní péči a odchod do Domova pro seniory, což řada lidí odmítala,“ uvádí dále současná vedoucí.

„Troufám si říci, že právě díky pečovatelské službě, mohou mnozí naši uživatelé co nejdéle setrvat ve svém přirozeném domácím prostředí, proto je služba velmi potřebná v každé době,“ říká závěrem Pejšová.

Oslava výročí 20 let

Každé jubileum je třeba oslavit. Proto i Charitní pečovatelská služba v Telči uspořádá Den otevřených dveří. Bude se konat v sobotu 1. října mezi 10.00 až 15.00 hod. Na programu je výstava výrobků z terapeutické dílny, workshop, prezentace fotografií z historie služby, možnost prohlídky prostor a získání informací o službě. Zvána je široká veřejnost.
Radka BĚHALOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Drahé kameny Českomoravské vrchoviny
Českomoravská vrchovina je profesionálům i laikům dobře známá svou přírodní rozmanitostí a bohatstvím. Také geologická pestrost, množství ložisek a výskytů nerostných surovin i mineralogických (sběratelských) lokalit je pro Českomoravskou vrchovinu typická.
Jen málokdo už ale ví, že Českomoravská vrchovina je také územím, na kterém se v neobvyklé míře vyskytují různé typy drahých kamenů. Kamenů, které byly a stále jsou úspěšně získávány a zpracovávány do šperkové podoby řadou „amatérů“ i profesionálních brusičů a výtvarníků.

Výstava si klade za cíl provést zájemce světem drahých kamenů Českomoravské vrchoviny – ukázat jejich přírodní zdroje, formy výskytu, lokality i možnosti a formy jejich šperkového zpracování. Vystaveny jsou nerosty, částečně zpracovaná drahokamová surovina i šperky a ozdobné předměty – řada ukázek je zcela unikátní a nebyla dosud nikdy veřejně vystavena.

Autoři výstavy se inspirovali celoživotním publikačním, sběratelským, dokumentačním a výzkumným dílem RNDr. Ivana Mrázka a RNDr. Luboše Rejla: jejich sbírky jsou dnes součástí mineralogické sbírky Muzea Vysočiny Jihlava a jsou základem výstavy. Sbírku dr. Rejla získalo muzeum v letošním roce díky mimořádné podpoře svého zřizovatele Kraje Vysočina.

Výstavu lze navštívit v malém výstavním sále od 29. září do 27. listopadu; doplněna bude komentovanou prohlídkou a přednáškou na téma drahé kameny, která se v rámci Týdne vědy uskuteční 8. listopadu.
RNDr. Karel MALÝ, Ph.D.,



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024