Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 13.2 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Výstava Hořící brambor v jihlavské galerii Vysočiny
Výstava Denisa Krausová – Hořící brambor bude zahájena slavnostní vernisáží ve čtvrtek 16. února v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě. Akci doplní hudební vystoupení skupiny Kolegyně korále.
Název výstavy Denisy Krausové, Hořící brambor, nám evokuje cosi známého, blízkého; brambor jako jednu ze základních složek naší stravy, ještě nedávno doménu a symbol Vysočiny, půdu, zemitost, brambory pečené v popelu a s nimi romantizující aluze na obecnou historii i osobní vzpomínky, ale také horký brambor, věc, se kterou si neumíme poradit, a tak se ji snažíme co nejrychleji předat dál. Jenže tenhle brambor hoří. A tím končí všechna hřejivá blízkost. Domnívané porozumění známé situaci je narušeno, vyšinuto k okraji. Tomu přispívá zejména naznačená neukončenost děje, nikoli spálený brambor, ale probíhající hoření, plamen transformační změny.

Zde by se hodilo napsat, že právě taková je malba Denisy Krausové. A je to tak. Ve shodě s filosofem Antonínem Mokrejšem můžeme zmínit, že při běžném uvažování hraje nejdůležitější úlohu naše vědění o věci, na ně se soustřeďujeme, chceme je použít, abychom byli s pozorováním rychle hotovi a nemuseli věci věnovat další pozornost. Kdežto skutečné myšlení se soustřeďuje především na naše nevědění. Každé objevování v sobě současně propojuje odkrývání a skrytí. Každé barokně mířené světlo utápí část výhledu v ještě větší tmě.

I proto autorka čerpá z odkazu holandských mistrů stejně jako z insitního umění. Do zdánlivě statických a nekonfliktních scén zátiší s ovocem a květinami Denisa Krausová vkládá tuto znejišťující, proměnlivou přítomnost hoření. Nenahrávají našemu vědění o zátiší, abychom mohli být s pozorováním rychle hotovi. Nutí nás k revizi.

Zátiší v sobě akcentuje ticho. Ticho neživých předmětů ponechaných sice bez přítomnosti života, ale život sekundárně zobrazujících jako jeho otisk, zprávu. Tak i malby Denisy Krausové nesou autorčina osobní vyprávění, ale zobrazené objekty se svou formou, výrazem, nebo jen sousedstvím svérázně ujímají výkladu. Živá zátiší, rozestupující se pro revizi našeho nevědění; formulovaná nejčastěji jako pugety tematicky mění jednoduchá klišé; květina v botě, v kleci, květinou je kopřiva nebo jen stín, lebka, citrón, místo květu kelímek. Ale

plamen transformace prostupuje i strukturu věcí a tím i řád malířské iluze, když pod rouškou (povrchem) jedné věci vstupuje do obrazu věc jiná. Obraz se tak mění v dynamickou hru. To je fakt. Nicméně pozoruhodné je pozorování, že efektu metamorfické hry, té divácké obraz spoluutvářející nejistoty, co je skutečně pod kterým povrchem, obalem skryto, je dosaženo i bez průvodního textu. Ryze malířskými prostředky. Vytříbeným kolorismem, který si však ponechává odvahu provokovat, tempem obrazové plochy, která vrství plošnou velkorysost s jemnou grafickou stopou. Nepotřebujeme se dozvídat, že tyto květy mají určité významy, nebo že tato váza má specifický kontext, ani, že ve skutečnosti navíc nejsou květinou ani vázou ale něčím docela jiným. My to TUŠÍME. Divák cítí ve struktuře zátiší pnutí. Pulz. Stěhování duší. To není esoterika. To je umění namalovat živý obraz, který je současně čitelně napojen na malířskou tradici. To je odpověď na spekulace o tom, že se z obrazů Denisy Krausové vytratila narativnost – nevytratila, ona tam je, jen jsou to příběhy formulované mnohem více jako báseň než jako román.
Petr KOVÁŘ



Zpět nahoru na obsah...

Cestovatelsko-kulturní tip: Zpěvák Michal Hrůza chystá zámecké turné, na zámku v Telči vystoupí 17. června
K letošní oslavě 20 let na hudební scéně a nové autorské desce si zpěvák Michal Hrůza se svojí Kapelou Hrůzy nadělí v květnu a červnu koncertní turné po českých a moravských zámcích. Večerní vystoupení v historických prostorách zámků doplní bohatý odpolední program pro celé rodiny. Na zámku Telč vystoupí Michal Hrůza s kapelou v sobotu 17. června.
„Koncerty na zajímavých místech nás baví a památky jsou podle nás pro toto propojení přímo úžasné. Těšíme se na nádherná prostředí i zámeckou atmosféru. Je úžasné si na jediném místě zahrát a zároveň se osobně setkat a popovídat s lidmi, kteří dorazí,“ říká k připravované tour Michal Hrůza. Před dvaceti lety vyšlo první album, na kterém se autorsky podílel, a tak se letos rozhodl spojit příjemné s užitečným a uspořádat ojedinělou historicko-kulturní koncertní šňůru. „Na turné propojíme krásné prostředí našich zámků, zámeckých nádvoří a parků s výběrem písní, které lidem zahrajeme. Těšit se můžou na starší hity i pár nejnovějších skladeb,“ informuje Hrůza.

Koncertní tour s názvem Hrůza na zámku bude dosud největší v hudebních dějinách Michala Hrůzy a jeho kapely. Odstartuje 20. května na Státním zámku Sychrov v Českém ráji, 27. května se Michal Hrůza s kapelou představí fanouškům na západočeském zámku Zbiroh, 3. června na moravském Státním zámku Valtice a 17. června na Státním zámku Telč.

Začátek koncertu je v 19:30, areály zámků se ale otevřou už ve 14 hodin. Celé turné je koncipováno jako jednodenní zážitkově-hudební a zároveň kulturně-historická akce pro všechny generace. „Naše fanoušky chceme pozvat do nevšedního prostředí českých a moravských zámků, kde kromě hlavního bodu programu mohou vyrazit i na prohlídku zámku a poté si užít v zámeckém parku doprovodné aktivity pro celé rodiny,“ vysvětluje Michal Hrůza, který se svojí kapelou absolvoval už předloni úspěšné turné po divadelních scénách.

Večerní program bude vedle hlavního dvouhodinového koncertu Michala Hrůzy a Kapely Hrůzy patřit také divadelnímu představení herce Tomáše Měcháčka. I to bude určeno jak dětskému, tak dospělému publiku. Během koncertu pak zazní všechny hity, které populárního a úspěšného zpěváky za 20 let kariéry proslavily – jako například Zakázané uvolnění, Bílá velryba, 1+1, Duše do vesmíru, Budu ti vyprávět, Zejtra mám, Pro Emu, Píseň Kovbojská nebo Napořád. Chybět nebudou ani skladby z nového alba.

Předprodej vstupenek na koncerty v rámci turné Hrůza na zámku zajišťuje Ticketportal (https://www.ticketportal.cz/… Vstupenky pro rodiny s dětmi a ZTP/P jsou za zvýhodněnou cenu. Děti do 150 cm mají vstup zdarma.
Michaela ROZŠAFNÁ



Zpět nahoru na obsah...

Svět her, zvířat a rostlin na jednom místě
Muzeum Vysočiny Jihlava nabízí svým návštěvníkům hned tři atraktivní výstavy, a to Svět kostiček, Skoro všechno o ZOO a Mechorosty – Latimérie mezi rostlinami. „Věřím, že si z této pestré nabídky vybere každý. Rodiče s dětmi mohou využít zejména období jarních prázdnin, kdy budou mít více volného času a zavítat do jihlavského muzea. Nudit se zde rozhodně nebudou,“ pobídla k návštěvě muzea náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
V pátek 10. února úderem 13 hodiny byla zahájena hravá výstava Svět kostiček čítající téměř půl milionu pestrobarevných dílků ze stavebnice Lego. Až do 14. května jsou zde k vidění tajemné středověké hrady, romantický svět víl, město s letištěm a kolejištěm, modelová řada vozidel Model Team, populární filmové postavy v podobě rodiny Simpsons, Mimoňů, Star Wars Ghostbusters a dalších. Formou časové osy jsou představeny jednotlivé celky z dané doby, nechybí ani sbírka dnes již nevyráběných kostiček a hraček pro batolata od této značky. A aby to nebylo jenom o podívání se, je pro děti připraven dětský koutek, ve kterém si mohou postavit své vlastní výtvory a pohrát si s napříč generacemi oblíbenou stavebnicí. Vybrané druhy těchto stavebnic si lze v pokladně rovnou zakoupit. V rámci výstavy je navíc pro návštěvníky připraveno i několik překvapení.

Zasoutěžit si o roční permanentku do zoologické zahrady v Jihlavě mohou všichni návštěvníci výstavy Skoro všechno o ZOO, která je věnovaná šedesátému výročí jejího založení. Hned při vstupu do objektu muzea zaujme vtipný fotokoutek s chovatelkou ZOO a nástup do výstavních prostor, ze kterých se line vůně dřeva a zvuky tropického pralesa. Na panelech jsou soustředěny informace mapující vývoj a proměnu zoologické zahrady od roku 1957 až do dnešní doby, ale i fotografie a pohlednice. Dotýkat se vybraných exponátů je povoleno, a tak si můžete vzít do rukou obří ulity suchozemských šneků, ovčí vlnu nebo mandle sloužící jako potrava pro papoušky. Zaujmou i hadí kůže, kožešiny z levharta, tygra a medvěda, ostny dikobraza nebo originální transportní bedna či uspávací puška. Součástí výstavy je i videoprojekce obsahující unikátní historické záběry od pamětníků. Děti se zabaví v hracím koutku či plněním úkolů ve hře Dětská stopa. Tuto výstavu je možné navštívit do 2. dubna.

Pokud do muzea vyrazíte do 12. března, stihnete zde ještě výstavu Mechorosty – Latimérie mezi rostlinami, která sem byla vypůjčena od Vlastivědného muzea v Olomouci. Nejenom že se z panelů poutavou formou dozvíte o světě těchto starobylých rostlin a jejich významu, ale interaktivní formou si budete moci ověřit nabyté vědomosti, ponořit se do mikrosvěta mechorostů a pokusem si vyzkoušet například, jak mechové rostlinky přijímají vodu a z ní živiny. A víte, jaké mají mechorosty uplatnění v současnosti a co mají společného se skotskou whisky? To a mnohem více se dozvíte právě na této výstavě.

A také si rozhodně nenechte ujít premiéru koncertního pásma Hudba v myšlenkách Masarykových, které zazní v Malovaném sále jihlavského muzea již tento čtvrtek 16. února. Posluchači vyslechnou nejenom poselství prvního československého prezidenta, ale též množství citátů a připomenou si i významné události z jeho života, a to v kombinaci s hudbou klasickou i současnou.

Informace ke všem výstavám i koncertu získáte na webových stránkách muzeum.ji.cz/.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Jak si postavit dům svých snů? Jak zvládnout rekonstrukci?
Kromě výběru lokality a ceny nového domu či bytu se jeho budoucí majitelé stále častěji zajímají také o kvalitu stavebního materiálu a technologií. Proto se i v době internetu vyplatí navštívit výstavu STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě.
Rodinný dům je domovem mnohých z nás. Na počátku jeho stavby či přestavby je stavební projekt. Důležité je si správně vybrat stavební materiály, postupy i dodavatelské firmy. Ke správnému rozhodnutí může pomoci návštěva stavební výstavy STAVÍME, BYDLÍME v Domě kultury v Jihlavě. Ve středu 1. března od 9 do 18 hod. a ve čtvrtek 2. března od 9 do 17 hod. bude na 60 stavebních firem připraveno pod jednou střechou představit své nejnovější technologie a výrobky. Kde jinde, než na výstavě se můžete přímo poradit s odborníky ze stavebnictví, kteří se podílí i na vývoji stavebního oboru. Díky praktickým zkušenostem při stavbách domů nebo rekonstrukcích mohou vystavovatelé poradit, co je pro vás a vaši nemovitost nejlepší, nejekonomičtější nebo čeho se máte vyvarovat. Pokud opravujete starší dům nebo byt, je jistě vaším snem vytvořit bydlení, které odpovídá těm nejmodernějším standardům. Proto si udělejte čas a přijďte na výstavu. Vstup je zdarma.

Chcete bydlet rychle? Na výstavě se seznamte s přednostmi montovaných domů. Už při společném návrhu montovaného domu můžete realizovat své vlastní nápady. Oceníte rychlost stavby, ale i důmyslný rekuperační systém, který šetří vaše peníze. Metoda větrání s rekuperací zajišťuje optimální využití tepla až s 90% účinností.

Máte rádi teplo krbových nebo kachlových kamen? Souhrn informací o našem i zahraničním trhu s kamny vás na výstavě jistě mile překvapí. Poradí vám, jak má být zajištěna dobrá rekuperace vzduchu, co je sekundární spalování, proč musí být okenička i sklo utěsněny, jaká je výhoda, či nevýhoda obsluhy různých topných zařízení. Samozřejmě nebude chybět i expozice s tepelnými čerpadly nebo solárním ohřevem. Teplo si můžete vytvořit i položením podlahového topení. Princip podlahového vytápění je na výstavě chytře představeno i jako automatická údržba venkovních ploch proti zamrznutí nebo prevence zimních problémů s okapy a potrubím, které po instalaci nikdy nezamrznou.

Letošní ročník výstavy je ve znamení kvalitní střechy. Rovnou tři firmy představí střešní krytiny a fasádní obklady včetně klempířských výrobků. Představí se prodejní klempířské centrum i s nabídkou pozinkových a lakoplastových plechů nebo i sklolaminátové střešní krytiny vhodné k prosvětlení vstupů a zastřešení pergol.

Na výstavě se představí evropský výrobce plastových hliníkových oken a dveří. Další ryze česká firma nabídne zakázkovou výrobu dřevěných oken a dveří. Novinkou jsou protipožární dveře ve stejném povrchové úpravě jako okna.

Zajímavá expozice je věnovaná pálené cihle. Je až neuvěřitelné, jak tento materiál provází celou naši civilizaci. Památky postavené z pálených cihel stojí po tisíce let. Moderní pálené cihly splňují všechny požadavky i v našem přetechnizovaném světě.

Vystaven bude sortiment plastů pro dům a zahradu jako jsou prkna na dřevoplastové terasy, palstové okapy, obrubníky záhonů. Stříšky nad vchodové dveře, ale i plastové zahradní domky a dětské prolézačky.

K domu neodmyslitelně patří i bazén. Pořiďte si vlastní plastový nebo fóliový bazén a užívejte si vodních radovánek v pohodlí svého domova. Poradíte se i s odborníky na čistírny odpadních vod. Představí vám čistírny s účinností až 98,4%, do kterého lze vypouštět odpadní vodu z koupelen, sociálního zařízení i myček nádobí.

Kolem bazénu můžete použít novinku. Jedná se o kamenný koberec – směs přírodních kamínků a unikátního pojiva. S kamínkovým povrchem získáte celistvou plochu beze spár, která má přírodní vzhled mramoru a neklouže. Je vhodná i na balkony a lodžie.

Další zajímavostí jsou flexibilní kamenné obklady, což jsou ohebné obklady vyrobeny z drceného mramoru. Obklady díky své ohebnosti jsou vhodné na tvarování a zaoblené tvary zdí.

Pokud vlastníte starší dům, který je vlhký, česká firma vám představí rakouský patentový systém vysušování vlhkého zdiva zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání zdiva.

Za zmínku stojí i prezentace garážových vrat. Snížit účet za vytápění můžete použitím předokenních rolet. Příjemné klima v domě vám zajistí i vystavené okenní žaluzie.

Součástí výstavy je ve středu 1. března od 15 hodin v salónku přednáška na téma: „Stavíte, rekonstruujete? Řekněte si o dotaci. Poradíme vám, jak na to“. Odborníci ze Státního fondu životního prostředí ČR vám poskytnou aktuální informace o dotačních možnostech z programu Nová zelená úsporám na výstavbu a rekonstrukci rodinných i bytových domů. Přijďte si poslechnout, jak velkou dotaci můžete získat.

Návštěvníci se mohou kromě nápadů, rad a zakoupeného zboží zúčastnit i losování o pravý diamant. Na pozvánkách na výstavu, které dostanou obyvatelé celého okresu Jihlava před výstavou do svých domácích schránek, je otištěn losovací kupón. Kupón stačí jen vyplnit a hodit do losovacího osudí na výstavě. Kupón bude k dispozici také přímo na výstavě. Třeba se právě na Vás usměje štěstí a stanete se majiteli diamantu.

Proto si udělejte čas a přijďte načerpat nové nápady na výstavu STAVÍME, BYDLÍME do Jihlavy. Více informací naleznete na www.omnis.cz.
Daniela NEVTÍPILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024