Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 17.2 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Žďársku se stala smrtelná dopravní nehoda
Mezi obcemi Křídla a Branišov na Žďársku se stala v pátek 17. února asi v 9.30 hodin ráno tragická nehoda.
Na silnici druhé třídy číslo 385 se srazil dva osobní automobily. Řidič jednoho vozidla na místě zemřel, řidič druhého je zraněný. Informovala o tom krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Příčiny neštěstí vyšetřují policisté
- red -Zpět nahoru na obsah...

Rekordní tip na jarní prázdniny v Muzeu rekordů v Pelhřimově
Pro výletníky na jarních prázdninách připravila agentura Dobrý den v Muzeu reordů a kuriozit v Pelhřimově dárek - ke každé vstupence dostanou zdarma časopis (platí do vyčerpání zásob).
"Časopis může i za jeden z největších exponátů našeho muzea - mega model ruského tanku T34 dosáhl délky 180 centimetrů a byl vyroben podle papírové vystřihovánky z ABC. Přijeďte se na něj (a stovky dalších kuriozit) do Pelhřimova podívat", uvedl Josef Vaněk.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov má otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vzhůru do nové sezóny!
Jako každý rok je třeba ve Sdružení Krajina zúčtovat s uplynulou sezónou. Musíme si poklepat na rameno, protože rok 2016 byl opravdu výživný. Od jara do podzimu se nám podařilo zajistit péči na zhruba 180 ha podmáčených luk v 52 lokalitách.
Vlastními silami jsme pokosili asi 1/3 z tohoto ohromného čísla. O zbylé hektary podmáčenek se vzorně postarala, stejně jako každý rok, řada živnostníků, brigádníků a dobrovolníků. Již dlouhá léta se do práce snažíme zapojit místní obyvatele či spolky, kteří své okolí dobře znají a mají na něj vazbu, v mnoha případech bych se dalo říci až citový vztah. Tato spolupráce se, až na malé výjimky, výborně osvědčila a jsme rádi, že se na sebe můžeme navzájem spolehnout.
Letošní rok je, co se financování péče o podmáčenky týká, zatím trochu nejistý. MŽP změnilo způsob přerozdělení finančních prostředků mezi jednotlivá pracoviště AOPK. Správa CHKO Žďárské vrchy tak přijde o část peněz na potřebnou péči o chráněná území a my se s tím musíme nějak vypořádat. V dnešní době velkých klimatických výkyvů a stále déle trvajících suchých obdobích jsou pro nás podmáčené louky důležitejší než kdy předtím. Proto nechceme tyto vzácné a dlouhá léta obhospodařované louky nechat ladem a hledáme jiná řešení a možné zdroje financování. Zároveň chceme všem, kterým není jejich okolí lhostejné, připomenout, že i oni mohou přispět jakoukoliv finanční částkou například symbolickým zakoupením podmáčené louky v rámci sbírky Stopa v krajině (více na www.stopavkrajine.cz) nebo pravidelným příspěvkem do Klubu dárců Sdružení Krajina.
Dagmar PAPÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Představení Šifra mistra Komenského v neděli v havlíčkobrodském kulturním domě Ostrov
Divadelní soubor z Ledče nad Sázavou představí autorskou bulvární komedií "​Šifra mistra Komenského"​ v neděli 19. února od 18:00 hodin na jevišti velkého sálu KD Ostrov v Havlíčkově Brodě (vstup vchodem D).
Představení není vhodné pro mladší čtrnácti let!
Představení se koná v rámci večera z cyklu "Divadlo za oponou" pořádaného havlíčkobrodským Adivadlem.
Prodej vstupenek na místě, půl hodiny před začátkem představení. Vstupenky je možno si také zarezervovat na tel. čísle 739 039 522, nebo na e-mailu Adivadlo.H.Brod@sezn….
- rd -Zpět nahoru na obsah...

Wabi Daněk vystoupí v Národním domě v Třebíči
Wabi Daněk, přirozený, charismatický a „uvěřitelný“ písničkář vystoupí v Národním domě 28. února 2017 v 19 hodin. Během koncertu postupně představí výběr písniček ze všech dosud vydaných alb z celé své téměř pětačtyřicetileté tvorby.
Zazní trampský hit století Rosa na kolejích i další dnes již legendární songy, vtipné „veršotepánky“ na názvy měst kde Wabi hrál i obsáhlá ochutnávka písní z posledních dvou alb s názvem Wabi a Ďáblovo stádo.
Wabiho na pódiu už roky doprovází excelentní kytarista a pedagog Miloš Dvořáček, jehož si mnozí posluchači pamatují z „výchovných“ koncertů hradecké kapely Kantoři, která jako jedna z prvních začínala s propagací lidových písniček. Přijďte si s Wabim zazpívat jeho Rosu, Fotky, Ročník 47, Píseň co mě učil listopad a další legendární songy.

Vstupenky jsou k zakoupení u pokladny Národního domu, Karlovo nám. 47, Třebíč – tel.: 568 610 013 nebo přes e-vstupenku na www.mkstrebic.cz
Jaroslava BURKETOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   21. 11. 2017

• Novoročenky ze sbírky Heleny Benešové
• Pavilon P Nemocnice Třebíč je letošní největší krajskou investicí ve zdravotnictví
• Premiéra hry NA ÚTĚKU v sobotu v Havlíčkově Brodě

Neděle   19. 11. 2017

• Zemřel bývalý zvukař rádia Vysočina a reportér Českého rozhlasu na Vysočině Petr Zettner
• Punkové koncerty ve Velkém Meziříčí a ve Znojmě

Sobota   18. 11. 2017

• Do Telče přijíždí Kašpárci celého světa

Pátek   17. 11. 2017

• Přednáška Houby v přírodní rezervaci Ranská jezírka již v pondělí 20. listopadu
• Studenti třebíčské hotelové školy se ve Francii utkají o Trofej Philippa Milla

Čtvrtek   16. 11. 2017

• Do ankety Alej roku je letos z Vysočiny nominováno osm alejí
• Charitní Klubíčko vystavuje v Nemocnici Třebíč
• Přednáška Židovské osídlení v Jemnici a Polici v úterý na zámku v Třebíči
• Začátkem listopadu vyšel první muzejní kalendář

Středa   15. 11. 2017

• Na zimu jsme připraveni, hlásí vysočinští silničáři; ve skladech je 87 tisíc tun posypu
• V Třebíči oslaví 17. listopad lampionovým průvodem
• Přednáška Komoří z Wormsu, říšští svobodní páni z Dalbergu v německých a českých zemích v jihlavském muzeu
• Nemocnice Pelhřimov bude svítit chytře
• Počátky budou mít příští rok nové chodníky

Úterý   14. 11. 2017

• Výstava Pyšná princezna na zámku v Telči bude v pátek otevřená pro veřejnost
• Rada Kraje Vysočina dala zelenou dalším přípravám na stavbu nového domova pro seniory v Jihlavě
• Adventní koncert Velká Lhota 2017 - Festivia Chorus & Richard Šeda (cink)
• Na Den zdraví opět změříme cholesterol

Pondělí   13. 11. 2017

• Nejlepší mladí ekologové Vysočiny jsou jasní
• V Národní potravinové sbírce se vybralo rekordních 886 000 porcí jídla
• Světový den diabetu v Kraji Vysočina
• Petra Bendeho při vánočním koncertu doprovodí pěvecký sbor ZUŠ Třešť

Neděle   12. 11. 2017

• V ZŠ Smetanova v Chotěboři by mělo být kompletně hotovo do konce listopadu
• Předadventní světélkování v Třešti

Sobota   11. 11. 2017

• Přednáška Střípky z dějin astronomie: 20. století v jihlavském muzeu
• Turistická sezona byla pro krajské hrady úspěšná

Pátek   10. 11. 2017

• Okružní křižovatka v Humpolci už slouží řidičům
• Hvězdy roku v Třešti budou oceněny v rámci koncertu rodin

Čtvrtek   9. 11. 2017

• Ekologická olympiáda začala!
• Aut v Chotěboři přibývá, parkovat není kde
• Anketa Osobnost Moravy
• Odstartoval třetí ročník projektu Den španělské kuchyně v českých školních jídelnách

Středa   8. 11. 2017