Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 17.2 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Žďársku se stala smrtelná dopravní nehoda
Mezi obcemi Křídla a Branišov na Žďársku se stala v pátek 17. února asi v 9.30 hodin ráno tragická nehoda.
Na silnici druhé třídy číslo 385 se srazil dva osobní automobily. Řidič jednoho vozidla na místě zemřel, řidič druhého je zraněný. Informovala o tom krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Příčiny neštěstí vyšetřují policisté
- red -Zpět nahoru na obsah...

Rekordní tip na jarní prázdniny v Muzeu rekordů v Pelhřimově
Pro výletníky na jarních prázdninách připravila agentura Dobrý den v Muzeu reordů a kuriozit v Pelhřimově dárek - ke každé vstupence dostanou zdarma časopis (platí do vyčerpání zásob).
"Časopis může i za jeden z největších exponátů našeho muzea - mega model ruského tanku T34 dosáhl délky 180 centimetrů a byl vyroben podle papírové vystřihovánky z ABC. Přijeďte se na něj (a stovky dalších kuriozit) do Pelhřimova podívat", uvedl Josef Vaněk.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov má otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vzhůru do nové sezóny!
Jako každý rok je třeba ve Sdružení Krajina zúčtovat s uplynulou sezónou. Musíme si poklepat na rameno, protože rok 2016 byl opravdu výživný. Od jara do podzimu se nám podařilo zajistit péči na zhruba 180 ha podmáčených luk v 52 lokalitách.
Vlastními silami jsme pokosili asi 1/3 z tohoto ohromného čísla. O zbylé hektary podmáčenek se vzorně postarala, stejně jako každý rok, řada živnostníků, brigádníků a dobrovolníků. Již dlouhá léta se do práce snažíme zapojit místní obyvatele či spolky, kteří své okolí dobře znají a mají na něj vazbu, v mnoha případech bych se dalo říci až citový vztah. Tato spolupráce se, až na malé výjimky, výborně osvědčila a jsme rádi, že se na sebe můžeme navzájem spolehnout.
Letošní rok je, co se financování péče o podmáčenky týká, zatím trochu nejistý. MŽP změnilo způsob přerozdělení finančních prostředků mezi jednotlivá pracoviště AOPK. Správa CHKO Žďárské vrchy tak přijde o část peněz na potřebnou péči o chráněná území a my se s tím musíme nějak vypořádat. V dnešní době velkých klimatických výkyvů a stále déle trvajících suchých obdobích jsou pro nás podmáčené louky důležitejší než kdy předtím. Proto nechceme tyto vzácné a dlouhá léta obhospodařované louky nechat ladem a hledáme jiná řešení a možné zdroje financování. Zároveň chceme všem, kterým není jejich okolí lhostejné, připomenout, že i oni mohou přispět jakoukoliv finanční částkou například symbolickým zakoupením podmáčené louky v rámci sbírky Stopa v krajině (více na www.stopavkrajine.cz) nebo pravidelným příspěvkem do Klubu dárců Sdružení Krajina.
Dagmar PAPÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Představení Šifra mistra Komenského v neděli v havlíčkobrodském kulturním domě Ostrov
Divadelní soubor z Ledče nad Sázavou představí autorskou bulvární komedií "​Šifra mistra Komenského"​ v neděli 19. února od 18:00 hodin na jevišti velkého sálu KD Ostrov v Havlíčkově Brodě (vstup vchodem D).
Představení není vhodné pro mladší čtrnácti let!
Představení se koná v rámci večera z cyklu "Divadlo za oponou" pořádaného havlíčkobrodským Adivadlem.
Prodej vstupenek na místě, půl hodiny před začátkem představení. Vstupenky je možno si také zarezervovat na tel. čísle 739 039 522, nebo na e-mailu Adivadlo.H.Brod@sezn….
- rd -Zpět nahoru na obsah...

Wabi Daněk vystoupí v Národním domě v Třebíči
Wabi Daněk, přirozený, charismatický a „uvěřitelný“ písničkář vystoupí v Národním domě 28. února 2017 v 19 hodin. Během koncertu postupně představí výběr písniček ze všech dosud vydaných alb z celé své téměř pětačtyřicetileté tvorby.
Zazní trampský hit století Rosa na kolejích i další dnes již legendární songy, vtipné „veršotepánky“ na názvy měst kde Wabi hrál i obsáhlá ochutnávka písní z posledních dvou alb s názvem Wabi a Ďáblovo stádo.
Wabiho na pódiu už roky doprovází excelentní kytarista a pedagog Miloš Dvořáček, jehož si mnozí posluchači pamatují z „výchovných“ koncertů hradecké kapely Kantoři, která jako jedna z prvních začínala s propagací lidových písniček. Přijďte si s Wabim zazpívat jeho Rosu, Fotky, Ročník 47, Píseň co mě učil listopad a další legendární songy.

Vstupenky jsou k zakoupení u pokladny Národního domu, Karlovo nám. 47, Třebíč – tel.: 568 610 013 nebo přes e-vstupenku na www.mkstrebic.cz
Jaroslava BURKETOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   21. 4. 2018

• Město opět přispěje na památky: dotaci získaly zámek a Kohoutův dům
• Kolektor Tesla Jihlava se hýbe pro charitu
• Hvězdy EMY DESTINNOVÉ – aneb o Emě a pro Emu
• Z Telečské ulice v Jihlavě zmizí kamenné kostky, do půl roku se bude jezdit po asfaltu
• Vysoká škola polytechnická Jihlava podepsala smlouvu za více než 166 milionů Kč se stavebními firmami z regionu, stavět se začne v pondělí.

Pátek   20. 4. 2018

• Den Země v Zoo Jihlava
• Historický morový průvod v Brtnici byl povýšen na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky
• V Cityparku Jihlava oslaví Den Země výstavou živých soviček z Pavlova
• Začíná hlasování o největší byrokratickou absurditu

Čtvrtek   19. 4. 2018

• GLS ve spolupráci se Sdružením Krajina vypsala grant na podporu výsadby volně rostoucích stromů
• Přednáška Rodopis - koníček na celý život v Telči
• Protialkoholní stanici na Vysočině bude provozovat jihlavská nemocnice
• Tygr Dandys se vrací zpátky do Zoo Brno
• Kraj Vysočina přispěje na opravy hradu, zámků, soch i lunet
• Výstava Tradiční lidová kultura na Vysočině v Třebíči
• Čtení z knihy Neobyčejnosti lásky ve Služátkách

Středa   18. 4. 2018

• Zdeněk Laštovička obdrží čestné občanství
• Město Chotěboř začne s opravou komunikací poničených zimou
• Den Země nás nutí k zamyšlení i akci
• Obce by pro řešení sucha přivítaly dotace na obnovu lesů po kalamitách
• Jarní zámecká slavnost v Třebíči
• Ministr dopravy převzal usnesení žádající řešení obchvatu Vladislavi

Úterý   17. 4. 2018

• Chotěboř bude zářit barvami, město nechalo vysázet na sedm tisíc květů
• 110. výročí Lidové malírny v Telči
• V Kraji Vysočina startuje BATERKOMÁNIE, zapojuje se 20 měst
• VŠPJ pořádá první mezioborový projektový týden pro studenty ze zahraničí

Pondělí   16. 4. 2018

• Šestasedmdesátiletý řidič osobního auta zemřel při nehodě na Havlíčkobrodsku
• Pokračují přijímací zkoušky na střední školy
• Šance pro podnikatele a živnostníky, startuje 13. ročník podnikatelských soutěží

Pátek   13. 4. 2018

• Krajina v Nemocnici v Novém Městě na Moravě
• V Cityparku jsou vystavené desítky nablýskaných motorek včetně 5 Indianů

Čtvrtek   12. 4. 2018

• Výstava fotografií Polární světlo v jihlavské muzejní kavárně
• Zámek v Nových Syrovicích budou po rekonstrukci zdobit repliky původních oken a kamenné prvky fasády
• Výtěžek z plesu třebíčských farností pomůže Domácímu hospici sv. Zdislavy

Středa   11. 4. 2018

• Tygři sumaterští v Zoo Jihlava mají dvě mláďata
• Na Den zdraví poradíme jak bojovat s bolestmi zad
• Dnes začínají maturity, na Vysočině se týkají téměř čtyř tisíc žáků
• Živá Amazonie

Úterý   10. 4. 2018

• Máte doma muzejní kousek?
• Ušatá Balynka pokračuje ve svém divadelním turné

Pondělí   9. 4. 2018

• Koncert duchovní hudby v Jaroměřicích a Moravských Budějovicích

Neděle   8. 4. 2018