Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 17.2 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Žďársku se stala smrtelná dopravní nehoda
Mezi obcemi Křídla a Branišov na Žďársku se stala v pátek 17. února asi v 9.30 hodin ráno tragická nehoda.
Na silnici druhé třídy číslo 385 se srazil dva osobní automobily. Řidič jednoho vozidla na místě zemřel, řidič druhého je zraněný. Informovala o tom krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Příčiny neštěstí vyšetřují policisté
- red -Zpět nahoru na obsah...

Rekordní tip na jarní prázdniny v Muzeu rekordů v Pelhřimově
Pro výletníky na jarních prázdninách připravila agentura Dobrý den v Muzeu reordů a kuriozit v Pelhřimově dárek - ke každé vstupence dostanou zdarma časopis (platí do vyčerpání zásob).
"Časopis může i za jeden z největších exponátů našeho muzea - mega model ruského tanku T34 dosáhl délky 180 centimetrů a byl vyroben podle papírové vystřihovánky z ABC. Přijeďte se na něj (a stovky dalších kuriozit) do Pelhřimova podívat", uvedl Josef Vaněk.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov má otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vzhůru do nové sezóny!
Jako každý rok je třeba ve Sdružení Krajina zúčtovat s uplynulou sezónou. Musíme si poklepat na rameno, protože rok 2016 byl opravdu výživný. Od jara do podzimu se nám podařilo zajistit péči na zhruba 180 ha podmáčených luk v 52 lokalitách.
Vlastními silami jsme pokosili asi 1/3 z tohoto ohromného čísla. O zbylé hektary podmáčenek se vzorně postarala, stejně jako každý rok, řada živnostníků, brigádníků a dobrovolníků. Již dlouhá léta se do práce snažíme zapojit místní obyvatele či spolky, kteří své okolí dobře znají a mají na něj vazbu, v mnoha případech bych se dalo říci až citový vztah. Tato spolupráce se, až na malé výjimky, výborně osvědčila a jsme rádi, že se na sebe můžeme navzájem spolehnout.
Letošní rok je, co se financování péče o podmáčenky týká, zatím trochu nejistý. MŽP změnilo způsob přerozdělení finančních prostředků mezi jednotlivá pracoviště AOPK. Správa CHKO Žďárské vrchy tak přijde o část peněz na potřebnou péči o chráněná území a my se s tím musíme nějak vypořádat. V dnešní době velkých klimatických výkyvů a stále déle trvajících suchých obdobích jsou pro nás podmáčené louky důležitejší než kdy předtím. Proto nechceme tyto vzácné a dlouhá léta obhospodařované louky nechat ladem a hledáme jiná řešení a možné zdroje financování. Zároveň chceme všem, kterým není jejich okolí lhostejné, připomenout, že i oni mohou přispět jakoukoliv finanční částkou například symbolickým zakoupením podmáčené louky v rámci sbírky Stopa v krajině (více na www.stopavkrajine.cz) nebo pravidelným příspěvkem do Klubu dárců Sdružení Krajina.
Dagmar PAPÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Představení Šifra mistra Komenského v neděli v havlíčkobrodském kulturním domě Ostrov
Divadelní soubor z Ledče nad Sázavou představí autorskou bulvární komedií "​Šifra mistra Komenského"​ v neděli 19. února od 18:00 hodin na jevišti velkého sálu KD Ostrov v Havlíčkově Brodě (vstup vchodem D).
Představení není vhodné pro mladší čtrnácti let!
Představení se koná v rámci večera z cyklu "Divadlo za oponou" pořádaného havlíčkobrodským Adivadlem.
Prodej vstupenek na místě, půl hodiny před začátkem představení. Vstupenky je možno si také zarezervovat na tel. čísle 739 039 522, nebo na e-mailu Adivadlo.H.Brod@sezn….
- rd -Zpět nahoru na obsah...

Wabi Daněk vystoupí v Národním domě v Třebíči
Wabi Daněk, přirozený, charismatický a „uvěřitelný“ písničkář vystoupí v Národním domě 28. února 2017 v 19 hodin. Během koncertu postupně představí výběr písniček ze všech dosud vydaných alb z celé své téměř pětačtyřicetileté tvorby.
Zazní trampský hit století Rosa na kolejích i další dnes již legendární songy, vtipné „veršotepánky“ na názvy měst kde Wabi hrál i obsáhlá ochutnávka písní z posledních dvou alb s názvem Wabi a Ďáblovo stádo.
Wabiho na pódiu už roky doprovází excelentní kytarista a pedagog Miloš Dvořáček, jehož si mnozí posluchači pamatují z „výchovných“ koncertů hradecké kapely Kantoři, která jako jedna z prvních začínala s propagací lidových písniček. Přijďte si s Wabim zazpívat jeho Rosu, Fotky, Ročník 47, Píseň co mě učil listopad a další legendární songy.

Vstupenky jsou k zakoupení u pokladny Národního domu, Karlovo nám. 47, Třebíč – tel.: 568 610 013 nebo přes e-vstupenku na www.mkstrebic.cz
Jaroslava BURKETOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 9. 2017

• Spouští se unikátní seznamka pro handicapované; nabízí postiženým příležitost najít si životního partnera
• Interní pavilon v jihlavské nemocnici čeká další stěhování

Pondělí   25. 9. 2017

• Světový den srdce 29. září - 46 % obyvatel kraje umírá na srdečně-cévní onemocnění, diabetici průměr zvyšují

Neděle   24. 9. 2017

• Koláč pro hospic bude letos i v CITYPARKU a v jihlavské nemocnici
• Havlíčkův Brod bude mít bezpečnější technologii chlazení zimního stadionu

Sobota   23. 9. 2017

• Přípravy na rekonstrukci Brněnského mostu v Jihlavě nabírají na tempu
• Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek
• Výstava obrazů Karla Bárty v Humpolci

Pátek   22. 9. 2017

• Novoměstská nemocnice opraví heliport, kraj pomůže částkou 1,5 milionu korun
• Den Charity v Třebíči v pondělí 25. září
• Brambory rostou na nenápadných pokusných polích

Čtvrtek   21. 9. 2017

• Pacienti s roztroušenou poděkovali městu Jihlava
• Nový domov pro seniory poskytne 122 lůžek pro Telč a okolí
• Modernizace silnice II/602 Jihlava – Dvorce se blíží ke konci
• DEN ARCHITEKTURY zve příští víkend na 210 akcí v 67 místech po celé republice

Středa   20. 9. 2017

• Tradiční Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Na Vysočině vykvetly kriticky ohrožené hořečky, jejich krásné fialové květy nelze přehlédnout
• Psi v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit - vyštěkají Vám osud aneb historicky první psí taroty
• Ručně pletené chobotničky pomáhají na JIP novorozencům

Úterý   19. 9. 2017

• U Humpolce byl nalezen největší křemenáč březový
• Putování za zlatým rounem
• Komorní koncert v Domě filharmonie v Jihlavě v neděli 24. září
• Položení kamenů stolpersteine v Chotěboři ve středu 20. září
• Evropský týden mobility 2017; odstartovala kampaň SDÍLENÍM VPŘED

Pondělí   18. 9. 2017

• Koncert jihlavské filharmonie Gustava Mahlera
• Vysočina Arenu v Novém Městě na Moravě obsadí traktory; nečekejte ale dožínky
• Pneumologové zvou zadýchávající se lidi nad 45 let: přijďte se nechat vyšetřit
• Přednáška o jihlavské zoologické zahradě v Třebíči

Neděle   17. 9. 2017

• Co na Junckerův „scénář“ česká politika?
• Pozvání na Svátek seniorů do Třebíče

Pátek   15. 9. 2017

• Beseda o Syrii v jihlavské kavárně
• Den Charity - tanec, kreativní tvoření, měření tlaku zdarma a jazzový koncert, tak oslaví jihlavská Charita své 25. narozeniny

Čtvrtek   14. 9. 2017