Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 17.2 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Žďársku se stala smrtelná dopravní nehoda
Mezi obcemi Křídla a Branišov na Žďársku se stala v pátek 17. února asi v 9.30 hodin ráno tragická nehoda.
Na silnici druhé třídy číslo 385 se srazil dva osobní automobily. Řidič jednoho vozidla na místě zemřel, řidič druhého je zraněný. Informovala o tom krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Příčiny neštěstí vyšetřují policisté
- red -Zpět nahoru na obsah...

Rekordní tip na jarní prázdniny v Muzeu rekordů v Pelhřimově
Pro výletníky na jarních prázdninách připravila agentura Dobrý den v Muzeu reordů a kuriozit v Pelhřimově dárek - ke každé vstupence dostanou zdarma časopis (platí do vyčerpání zásob).
"Časopis může i za jeden z největších exponátů našeho muzea - mega model ruského tanku T34 dosáhl délky 180 centimetrů a byl vyroben podle papírové vystřihovánky z ABC. Přijeďte se na něj (a stovky dalších kuriozit) do Pelhřimova podívat", uvedl Josef Vaněk.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov má otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vzhůru do nové sezóny!
Jako každý rok je třeba ve Sdružení Krajina zúčtovat s uplynulou sezónou. Musíme si poklepat na rameno, protože rok 2016 byl opravdu výživný. Od jara do podzimu se nám podařilo zajistit péči na zhruba 180 ha podmáčených luk v 52 lokalitách.
Vlastními silami jsme pokosili asi 1/3 z tohoto ohromného čísla. O zbylé hektary podmáčenek se vzorně postarala, stejně jako každý rok, řada živnostníků, brigádníků a dobrovolníků. Již dlouhá léta se do práce snažíme zapojit místní obyvatele či spolky, kteří své okolí dobře znají a mají na něj vazbu, v mnoha případech bych se dalo říci až citový vztah. Tato spolupráce se, až na malé výjimky, výborně osvědčila a jsme rádi, že se na sebe můžeme navzájem spolehnout.
Letošní rok je, co se financování péče o podmáčenky týká, zatím trochu nejistý. MŽP změnilo způsob přerozdělení finančních prostředků mezi jednotlivá pracoviště AOPK. Správa CHKO Žďárské vrchy tak přijde o část peněz na potřebnou péči o chráněná území a my se s tím musíme nějak vypořádat. V dnešní době velkých klimatických výkyvů a stále déle trvajících suchých obdobích jsou pro nás podmáčené louky důležitejší než kdy předtím. Proto nechceme tyto vzácné a dlouhá léta obhospodařované louky nechat ladem a hledáme jiná řešení a možné zdroje financování. Zároveň chceme všem, kterým není jejich okolí lhostejné, připomenout, že i oni mohou přispět jakoukoliv finanční částkou například symbolickým zakoupením podmáčené louky v rámci sbírky Stopa v krajině (více na www.stopavkrajine.cz) nebo pravidelným příspěvkem do Klubu dárců Sdružení Krajina.
Dagmar PAPÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Představení Šifra mistra Komenského v neděli v havlíčkobrodském kulturním domě Ostrov
Divadelní soubor z Ledče nad Sázavou představí autorskou bulvární komedií "​Šifra mistra Komenského"​ v neděli 19. února od 18:00 hodin na jevišti velkého sálu KD Ostrov v Havlíčkově Brodě (vstup vchodem D).
Představení není vhodné pro mladší čtrnácti let!
Představení se koná v rámci večera z cyklu "Divadlo za oponou" pořádaného havlíčkobrodským Adivadlem.
Prodej vstupenek na místě, půl hodiny před začátkem představení. Vstupenky je možno si také zarezervovat na tel. čísle 739 039 522, nebo na e-mailu Adivadlo.H.Brod@sezn….
- rd -Zpět nahoru na obsah...

Wabi Daněk vystoupí v Národním domě v Třebíči
Wabi Daněk, přirozený, charismatický a „uvěřitelný“ písničkář vystoupí v Národním domě 28. února 2017 v 19 hodin. Během koncertu postupně představí výběr písniček ze všech dosud vydaných alb z celé své téměř pětačtyřicetileté tvorby.
Zazní trampský hit století Rosa na kolejích i další dnes již legendární songy, vtipné „veršotepánky“ na názvy měst kde Wabi hrál i obsáhlá ochutnávka písní z posledních dvou alb s názvem Wabi a Ďáblovo stádo.
Wabiho na pódiu už roky doprovází excelentní kytarista a pedagog Miloš Dvořáček, jehož si mnozí posluchači pamatují z „výchovných“ koncertů hradecké kapely Kantoři, která jako jedna z prvních začínala s propagací lidových písniček. Přijďte si s Wabim zazpívat jeho Rosu, Fotky, Ročník 47, Píseň co mě učil listopad a další legendární songy.

Vstupenky jsou k zakoupení u pokladny Národního domu, Karlovo nám. 47, Třebíč – tel.: 568 610 013 nebo přes e-vstupenku na www.mkstrebic.cz
Jaroslava BURKETOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   19. 6. 2018

• Závěrečný koncert festivalu Hudba tisíců v Jihlavě
• Běh pro Bárku se rychle blíží
• Akce jihlavského mykologického klubu

Pondělí   18. 6. 2018

• Den žiraf v jihlavské zoo
• Heřmanov bojuje o Evropskou cenu obnovy vesnice 2018
• Sto let chotěbořského fotbalu oslaví utkáním se Slavií
• Čistá Vysočina – letos uklizeno 73 tun odpadků

Neděle   17. 6. 2018

• Zámek Žďár nad Sázavou navštíví hvězdy české kultury
• Evropská softballová špička přijíždí na mistrovství do Havlíčkova Brodu
• Lucemburské opráski v jihlavském muzeu
• Svatojánská noc na Michalově statku v Pohledi

Pátek   15. 6. 2018

• V domě s pečovatelskou službou budou mít nový výtah
• Nový školní rok mohou budoucí zdravotní sestry začít se stipendiem od Kraje Vysočina

Čtvrtek   14. 6. 2018

• Vloni na Vysočině onemocněno invazivním pneumokokovým onemocněním 21 lidí
• Nové informační panely ukazují aktuální zpoždění
• Studium na střední škole ve Francii táhne
• Na infekčním oddělení mají nový přístroj likvidující nebezpečné bakterie

Středa   13. 6. 2018

• Vzduch je naše moře – 100 let letectví na Třebíčsku
• Vyřazené sněhové pluhy pomohou na Zakarpatí
• V Zoo Jihlava proběhl pátý ročník Noci snů

Úterý   12. 6. 2018

• Polní den na pozemcích Školního statku v Humpolci
• Malování portrétů vyneslo hospici 15 tisíc
• Vesnicí roku Kraje Vysočina je Vepříkov
• Crkusový svět

Pondělí   11. 6. 2018

• Regiony Dukovanska a Horního Jiřetína spojí síly, budou tlačit na vládu, aby dodržela plnění energetické koncepce

Neděle   10. 6. 2018

• Skončil 28. ročník festivalu rekordů v Pelhřimově

Sobota   9. 6. 2018

• V Pelhřimově probíhá Festival rekordů

Pátek   8. 6. 2018

• Na dálnici D1 na 111. kilometru zemřel při nehodě jeden člověk

Čtvrtek   7. 6. 2018

• Autoři komiksů podpoří o víkendu Domácímu hospici sv. Zdislavy
• Galerijní noc a výstava Skleněné rozhovory prof. Miroslava Vojtěchovského
• Od pondělí se musí pacienti připravit na komplikace při průchodu nemocnicí

Středa   6. 6. 2018

• Muzejní a galerijní noc 2018 v jihlavském muzeu
• V jihlavském Cityparku uvidíte to nejlepší z tvorby mladých návrhářů

Úterý   5. 6. 2018