Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 19.5 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Pod dálničním mostem ve Velkém Meziříčí byl nalezen mrtvý muž
Pod mostem Vysočina na dálnici D1 u Velkého Meziříčí byl ve středu 17. května nalezen mrtvý muž.
Ten z mosstu pravděpodobně z něj skočil, a spáchal tak sebevraždu.

Okolnosti tragické události jsou předmětem dalšího prověřování. Pro stanovení přesné příčiny úmrtí byla nařízena zdravotní pitva. Cizí zavinění na úmrtí muže kriminalisté vyloučili," konstatovala policejní mluvčí Dana Čírtková.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Májový folklor v Telči
Folklor v máji s řemeslným trhem a prezentací zemí UNESCO v sobotu 20. května od 10 do 17 hodin na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči.
10.00 - 17.00 hod.
Řemeslný trh

10.00 - 11.15 hod.
Dětské folklorní soubory Kvíteček, Kvítek I, Kvítek II z Telče a Krahuláček z Krahulčí

13.30 hod.
Prezentace výstavy fotografií ve vstupní síni radnice „Poznej světové
dědictví UNESCO“

14.00 - 17.00 hod.
Průvod folklorních souborů (z Bašty na náměstí)
Slavnostní zahájení starostou města Telče Mgr. Romanem Fabešem
Folklorní soubory Podjavořičan Telč, Kališťánek z Kaliště, Veltlínek Znojmo
Vítězové Českého zemského kola Zpěváček 2017 z horáckého folklorního souboru Dřeváček Jihlava a španělské flamenco v podání tanečnic školy Lucie Bevelaqua
Kácení máje s folklorními soubory
- vp -Zpět nahoru na obsah...

Muzejní a galerijní noc 2017 26. května
Muzeum Vysočiny Jihlava, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Brána Matky Boží, Dům Gustava Mahlera, Jihlavské podzemí Vstup zdarma
PROGRAM:
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě: OGV II, Masarykovo náměstí 24: otevřeno do 20:00 17:00 – 17:30 komentovaná prohlídka výstavy Rudolf Kremlička (1886 – 1932)

- výstavou provede kurátorka Mgr. Jana Bojanovská OGV I, Komenského 10: otevřeno do 22:00 17:00 – 20:00 portrétování návštěvníků

- zajišťují studenti SUPŠ Jihlava - Helenín

17:00 – 22:00 kreativní dílna (nejen) pro děti

- tvořit se bude na téma právě probíhající výstavy současné polské malby Na druhé straně (zrcadla)

19:00 – 19:45 prezentace cyklu Terezy Říčanové „Obrazy světa“

- malířka, grafička a ilustrátorka Tereza Říčanová představí svůj nový cyklus, který tvoří 14 pestrobarevných výpravných map a letos vyšel v knižní podobě v nakladatelství Baobab. Autorka povypráví o vzniku děl a okomentuje jednotlivé mapy, obsahující „pravdy a zajímavosti, ale i legendy, vtipy, omyly a nesmysly o světě".

Muzeum Vysočiny Jihlava: Expozice MVJ přístupné do 21:00

MVJ – Masarykovo nám. 57/58:

17:00 – 17:30 La Via

- dobová hudba v podání vokálně-instrumentálního souboru z Přibyslavi

17:30 – 19:00 Od iniciály k Ex Libris

- dílny s Mgr. Silvií Čermákovou - ve které se naučíme jednoduchou knižní vazbu a vytvoříme si vlastní ex libris POZOR! Kapacita max. 20 osob, proto je třeba si místo zajistit objednáním na adrese: oberreiterova@muzeum.ji.cz

17:30 – 19:30 Stroj času

- komentovaná prohlídka výstavy s ukázkou řemesel i dobového oblékání do zbroje, zajišťují členové Spolku pro historické vojenství a živou historii Doba Karlova

19:30 – 20:00 La Via

- lidové písně z různých koutů staré Evropy

MVJ – Masarykovo nám. 55 20:00 – 21:00 Archeologie - věda pravěká či moderní?

- přednáška Mgr. Aleše Hocha, archeologa jihlavského muzea

21:00 – 21:30 Pavel Bezděčka: autorské čtení na dobrou noc

Dům Gustava Mahlera 17:00-21:00 Bratři Foersterovi – umělci tónu, slova i palety

- výstava maleb, korespondence a osobních předmětů z pozůstalosti Josefa Bohuslava a Viktora Foersterových

Jihlavské podzemí prohlídky v celé hodiny od 17:00 do 20:00 Brána Matky Boží od 21:00 pozorování noční oblohy velkými dalekohledy

- pouze za jasné oblohy, zajišťuje Česká astronomická společnost, pobočka Vysočina

Masarykovo náměstí:

21:30 Kašpar Kuba a ohňový Žonglotoč

- komentované kejkle s ohněm a světlem
- rd -Zpět nahoru na obsah...

Na jubilejní taneční soutěž Amen khelas přijede zpěvák Jan Bendig
Ve čtvrtek 25. května se v Jihlavě uskuteční 10. jubilejní ročník velké taneční soutěže Amen khelas. Pořádá ji Erko, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež při Oblastní charitě Jihlava. Vystoupí i český zpěvák a herec Jan Bendig. Zvána je veřejnost.
Již desátý ročník tradiční soutěže Amen khelas (přel. My tančíme) proběhne v jihlavském DKO 25. května 2017 od 15.00 hodin.

Přibližně třicet tanečních skupin z různých koutů republiky předvede převážně romské tance. „Do soutěže se zapojí asi osm organizací. V rámci nich vznikají taneční skupiny. Někteří tanečníci trénují a vystupují po celý rok, jiní nacvičují tance hlavně na Amen khelas,“ uvedla Michaela Makáňová, koordinátorka soutěže.

Mezi soutěžícími budou například děti a mládež z nízkoprahových zařízení či terénních programů Oblastní charity Jihlava, z Dětského domova Jemnice, z Armády spásy Brno, z Centra Maják Kutná Hora, nebo z nízkoprahového Centra 5KA Rychnov nad Kněžnou. Mimo soutěž vystoupí i malé děti z předškolních programů jihlavské Charity – z Klubíčka, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, a Klíčku, neformálního předškolního klubu.

„Máme radost z toho, že se soutěž stala dobrou tradicí a zúčastňuje se jí čím dál více služeb a organizací. Pro děti a mladé je to dobrá motivace k tomu, aby ukázali, co je baví a čím vynikají,“ řekla dále M. Makáňová.

V porotě zasedne Mgr. Radek Vovsík, ředitel Dětského domova se školou, paní Ing. Soňa Krátká, koordinátorka projektu Zdravé město Jihlava a místní Agendy 21, Mgr. Martina Černá, Ph. D. z katedry sociální práce Vysoké školy polytechnické v Jihlavě, Irena Šarounová, redaktorka publicistiky ČR Region, Tina Tesařová a Veronika Dufková, trenérky tance z tanečního souboru Street Busters, Ondřej Cina, výherce Amen Khelas 2010 a Ladislav Růžička, technický pracovník z Oblastní charity Jihlava.

Vrcholem celé soutěže a odměnou všem zúčastněným bude koncert populárního českého zpěváka a herce Jana Bendiga.
Radka BĚHALOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   24. 7. 2017

• Začíná třetí etapa opravy Humpolecké ulice v Havlíčkově Brodě
• Letní pobyt pro mládež

Neděle   23. 7. 2017

• U Hrotovic na Třebíčsku se utopil osmatřicetiletý Slovák
• Hefaistův potěr buší do kovadlin na Chaloupkách
• Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) přivítala na své půdě J. E. Pedra Calvo-Sotelo Ibáñez-Martína, velvyslance Španělska

Pátek   21. 7. 2017

• Z Itálie do Telče – Po stopách kavalíra
• Moderní CT výrazně upřesní diagnostiku
• Slavnostní zakončení studia - Promoce absolventů Vysoké školy polytechnické Jihlava

Středa   19. 7. 2017

• Dnes začíná 23. ročník Francouzsko-české hudební ak ademie
• Vlněný kabát a sukně v jihlavské galerii Vysočiny

Úterý   18. 7. 2017

• Mistrovství Evropy v akrobatickém létání: na plochu k letadlům návštěvníci nesmí
• Léto s Vrakbarem – v ulicích Jihlavy zazněl hiphopový koncert se sociální tématikou

Pondělí   17. 7. 2017

• Poutníkem v Muzeu Vysočiny Třebíč při příležitosti roku baroka

Sobota   15. 7. 2017

• Šest žáků si vylepšilo známku z maturitní zkoušky

Pátek   14. 7. 2017

• První šestice mediků požádala o motivační stipendium; chtějí nastoupit do krajských nemocnic
• V Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě vzniká stezka pro p ěš í a cyklisty, chodce prosíme o trp ě livost
• V knihovně v Okříškách si mohou zájemci půjčit deskové hry
• Citypark Jihlava přivítá obry oceánů v životních velikostech

Čtvrtek   13. 7. 2017

• V Kamenici nad Lipou začalo tradiční Hračkobraní
• Mezi dvěma branami 15. - 16. července v Telči

Středa   12. 7. 2017