Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 17.6 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

U Přibyslavic na Třebíčsku zemřel osmnáctiletý motorkář
Osmnáctiletý motocyklista zemřel při nehodě v pátek 16. června okolo půl sedmé večer u obce Přibyslavice na Třebíčsku.
Motorkář nezvládl řízení v zatáčce, vyjel do protisměru, kde narazil do stromu. Podle policejní mluvčí Jany Kroutilové nebyl motocykl Cagiva zapsán v registru silničních vozidel a neměl tabulku registrační značky.
Veškeré okolnosti nehody policisté prověřují.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Mezi Velkým Meziříčím a Stráneckou zhoří zemřel při nehodě dvaatřicetiletý řidič
Na silnici mezi Velkým Meziříčím a Stráneckou Zhoří se v pátek 16. června asi v 18.30 hodin střetly dva vozy. Dvaatřicetiletý řidič vozidla Hyundai utrpěl při nehodě velmi těžká zranění, kterým na místě podlehl.
"V automobilu s ním cestovala ještě žena a malé dítě, obě osoby utrpěly zranění. Další čtyři osoby byly zraněny ve vozidle značky BMW. Jednalo se o jednadvacetiletého řidiče a tři spolujedoucí - dvě mladé ženy a třicetiletého muže,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Šest zraněných osob záchranáři transportovali do nemocnic v Brně a Třebíči.
"Řidič vozidla BMW jel po silnici ve směru od Velkého Meziříčí k obci Stránecká Zhoř. V místě mezi křižovatkami k obcím Lavičky a Kochánov přejel s automobilem při předjíždění kolony vozidel do protisměru a došlo ke střetu s protijedoucím automobilem. Obě vozidla byla po střetu odhozena mimo komunikaci,“ dodala J. Kroutilová. Policisté zjistili, že jednadvacetiletý muž řídil vozidlo BMW, i když mu byl letos v dubnu řidičský průkaz zadržen.


- red -Zpět nahoru na obsah...

Nová geocyklotrasa nabídne putování za vodou
V neděli 28. května slavnostně otevřeli novou geocyklotrasu. Start bude mít na Obecním rybníku a povede malebným zákoutím Železných hor.V neděli 28. května slavnostně otevřeli novou geocyklotrasu. Start bude mít na Obecním rybníku a povede malebným zákoutím Železných hor.
„Bude to jakési putování za vodou,“ řekl starosta Tomáš Škaryd. „Málokdo ví, že je tady ohromná zásobárna pitné vody. Cykloturisté budou mít možnost poznat krásy Železných hor v okolí Chotěboře, geotrasa je pečlivě značená a jednotlivé zastávky nabízí mnoho užitečných a zajímavých informací,“ podotkl.
Nově vybudovanou trasu pro cyklisty chce město do budoucna doplňovat a zkvalitňovat. „Je to pro nás i další možnost, jak přilákat turisty do našeho regionu,“ dodal Tomáš Škaryd.
Erika NOVÁKOVÁZpět nahoru na obsah...

Setkání se želvou a RETRO DNY v jihlavské zoo
Zoologická zahrada Jihlava vyzývá všechny svoje návštěvníky, kteří se chtějí zúčastnit losování o permanentku do zoo, aby učinili následující. Pokud mají fotografii sebe, nebo svých dětí u keramické želvy, která stojí u spodního vchodu do zoo, tak aby fotografii poslali na e-mail: vystava@zoojihlava.cz do 30. června 2017. Hlasování proběhne na facebooku zoo.
Vyhlášení soutěže proběhne během RETRO DNE ve čtvrtek 6. července 2017 při příležitosti oslav 60. výročí založení Zoo Jihlava.
Samotné RETRO DNY budou probíhat v jihlavské zoo ve dnech 5. - 6. července 2017 a bude na nich k vidění nejen výstava o zoo, která byla na jaře v Muzeu Vysočiny Jihlava, ale i mnohodalšího co se na výstavu nevešlo.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   20. 10. 2017

• Drakiáda na Skalce: Vzneste se s námi nad mraky
• Muzeum Vysočiny Jihlava slaví 125 let svého vzniku

Čtvrtek   19. 10. 2017

• V prosinci se zm ění systém MHD, do konce února si můžete výhodněji pořídit čipové karty
• Nejvyšší čas vybrat si budoucí povolání; začínají přehlídky středních škol
• aizé v bazilice v Třebíči již po třetí

Středa   18. 10. 2017

• Arborista odborně ošetří dub, připomene význam zeleně
• Přednáška Splněný sen aneb Jambo, karibu Kenya na radnici v Telči
• Čtyři opravená patra interního pavilonu obývají pacienti
• Poblíž Dyjic u Telče zemřelo čtyřleté dítě pod koly zemědělského stroje

Středa   11. 10. 2017

• Oldies party v Národním domě v Třebíči
• Darované šátky pomůžou onkologickým pacientům
• Kraj opravuje další silnice, žádná nová stavba ale zásadně neomezí dopravu

Úterý   10. 10. 2017

• Kraj Vysočina má na Třebíčsku novou přírodní rezervaci „Staré duby“

Pondělí   9. 10. 2017

• Duševně nemocný mladík, po kterém pátrali jihlavští policisté, byl nalezen mrtev
• Restaurovaná opona čeká na umístění v budoucí krajské knihovně
• Den otevřených dveří na ZASTÁVce v Telči – dobré jídlo, tanec i exkurze

Pátek   6. 10. 2017