Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 9.8 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zlatá horečka u Nového Kanclíře
30. 7 až 19. 8. 2017 Tábor pořádaný společně ekocentrem Chaloupky o.p.s. a Zeměpisnou společností Morava u rybníka Nový Kanclíř nedaleko Chlumu u Třeboně. Třítýdenního tábora se účastní 25 dětí a celotáborovou hru hrají na téma Zlatá horečka od Miloše Zapletala. Celý tábor je této hře podřízen – jmenuje se Dawson City děti jsou rozděleny podle názvů ulic, v hrách a soutěžích získávají dolary, za které si nakupují vybavení, aby mohly vyrazit za zlatem Tábor má i putovní část, kdy kromě putování po souši splují na kánoích z půjčovny část řeky Lužnice.
Den mezi zlatokopy

Podařila se nám neuvěřitelná věc! Na jeden den nakouknout do legendami opředeného Dawson City. To se totiž na tři týdny ocitlo v jižních Čechách u rybníka Nový Kanclíř nedaleko Majdaleny. Městečko jako vystřižené z westernovek. Nic nechybělo: saloon, vězení, šerif, banka… Navštívili jsme tábor oddílu Brtníci, který spolu organizují ekocentrum Chaloupky o.p.s. a Zeměpisná společnost Morava.

Kromě toho, že jsme byli velice vlídně přijati, mohli jsme se pohybovat s partami zlatokopů a sledovat jejich úsilí. Jejich hlavním cílem je pochopitelně zbohatnout. Najít valoun zlata veliký alespoň jako koňská hlava a mít vystaráno. Ale aby se tak mohlo stát, musí mít zlatokop plné břicho. A naplnit je, to byl právě úkol, který jsme sledovali.

Zlatokopové na Aljašce však nejedli játrovou paštiku z konzervy, kdepak. Ti si nesli na zádech nebo vezli na saních suroviny, ze kterých si pak museli pokrmy vyrobit. V sobotu, když jsme je navštívili, zněl úkol jasně: K obědu si připravte lívance! Po půldenním putování, kdy si s sebou vláčeli všechny potřebné ingredience, museli nalézt opuštěný lom, prokázat se neúplatné úřednici nerozbitým vejcem, nasbíranými borůvkami a brusinkami, případně doplnit potřebné suroviny, připravit ohniště, rozdělat oheň, ušlehat těsto a smažit… a jíst, pochopitelně. A zahladit ohniště a veškeré pobytové stopy.

Některé lívance byly sice lehce flambované, ale v třicetistupňovém vedru je to omluvitelné. Co by zlatokopové a zlatokopky od Kanclíře dali za kus závěje a trochu krutého severního větru! Dobrá věc se však podařila a někdy s troškou pomoci byly lívance usmaženy, ozdobeny borůvkami a snědeny. A brusinky? Jejich čas měl teprve přijít.

Po návratu do tábora čekal na všechny báječná koupačka v Kanclíři, zasloužený odpočinek a k večeři svíčková s brusinkami. Pravými, nefalšovanými, vlastnoručně natrhanými – lahoda.

To však nebyla poslední lahůdka dne. Ta největší, na kterou se všichni těšili, byl Saloon. Večerní zábava, kdy „whisky“ teče proudem, zlaté nugety i dolary mění majitele, můžete se oddat hazardu a potom jít spát s prázdnou kapsou a zpytovat svědomí, že výsledky dosavadní dřiny jsou ty tam. Prostě Dawson City.

Tábory Zeměpisné společnosti Morava jsou jedny z mála, které trvají tři týdny. Na ten letošní se vydalo dvacet pět dětí. Více než polovinu tvoří děti z oddílu Brtníci z Brtnice, zbytek jsou děti z celé republiky, které se však již účastnily předešlých táborů nebo jiných akcí ekocentra Chaloupky. Úplní nováčci jsou dva. On totiž stanový tábor na tři týdny není úplně pro každého. Vyžaduje to již jistou tábornickou zkušenost a také psychickou odolnost.

Tábor leží nedaleko řeky Lužnice a tak je součástí tábora i dvoudenní splutí části řeky. Zlatokopové totiž podobně jako členové oddílu Zeměpisné společnosti Morava museli umět všechno: pohybovat se v krajině, umět se orientovat, znát lesní plody a rostliny a umět je využívat, rozdělávat oheň, uvařit si na něm jídlo, řídit člun… Ano, to je ono. Sám řídit svůj člun životem. A to neřekl nikdo menší než zakladatel skautingu Robert Baden-Powell, od kterého všichni opisujeme.
Jan UHERZpět nahoru na obsah...

Betlém z Vysočiny bude k vidění na prestižní výstavě v Římě
Ačkoliv je léto a prázdniny, přípravy na vánoční výstavy jsou v plném proudu. Nejinak je tomu u mezinárodní výstavy betlémů „100 PRESEPI“, která se pravidelně koná v době adventní v Římě. Letos se uskuteční již 42. ročník. „Bohaté sbírky Kraje Vysočina bude reprezentovat Betlém pod hradem od Josefa Macholána. Tento betlém, který dosahuje výšky dospělé osoby, neboť měří 175 centimetrů, do Itálie dovezou zástupci Muzea Vysočiny Třebíč,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
Nyní ještě zbývá vyřídit povolení Ministerstva kultury České republiky k vývozu sbírkového předmětu do zahraničí, aby mohl být již po patnácté na římské výstavě k vidění betlém z Vysočiny, konkrétně ze sbírky spravované Muzeem Vysočiny Třebíč. Zde mají stále co nabídnout a přitom obstát v široké konkurenci betlémů téměř z celého světa. Na výstavě v Římě bývají jednotlivými zeměmi a regiony prezentovány betlémy rozličných rozměrů – od miniaturních po monstrózní díla a různorodých tradičních i nevšedních materiálů – od korálu po čokoládu.

Betlém pod hradem je vyroben ze dřeva a plátna. Na šířku měří 80 centimetrů a hloubku má 55 centimetrů. Datován je rokem 2005. Jeho autor, architekt a designér Josef Macholán (1932-2007), pracoval v nábytkářském oboru jako návrhář. Spolu s průmyslovým designem se věnoval též umělecké tvorbě. V posledních letech svého života tvořil originální betlémy, přičemž jako materiál používal převážně dřevo, kůru, překližku, noviny, pletivo a další. Do třebíčské sbírky se Macholánovy betlémy dostaly převážně z pozůstalosti a některé jsou skutečně velmi specifické. Ve velké mezinárodní konkurenci již vybojoval v roce 2008 další betlém od Macholána bronzovou medaili. A proto by mohl i ten letošní zaujmout porotu.

Mezinárodní výstava v centrální části Říma v Bazilice Santa Maria del Popolo a přilehlých Bramantských sálech se uskuteční od 23. listopadu 2017 do 7. ledna 2018. A téměř zároveň s tímto termínem proběhnou doprovodné dílničky pro děti od čtyř do jedenácti let na téma Jesličky jako hra. Pokud tedy v době adventní zavítáte do nádherně vyzdobeného a nasvíceného hlavního města Itálie, rozhodně si nenechte ujít návštěvu této věhlasné výstavy, na níž každoročně zavítá okolo 65 tisíc návštěvníků

Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   22. 8. 2017

• V Humpolci byl zavražděný pětačtyřicetiletý cizinec
• Kamenosochaři ze světelské akademie vytvořili kopii poškozené vázy
• Do Jihlavy se vrátili česko-slovenští studenti po téměř 40 letech. Vysokou školu polytechnickou Jihlava (VŠPJ) navštívili bývalí studenti z let 1978/1979

Sobota   19. 8. 2017

• Příběh pokračuje - Dopis s nejdelší dobou doručení - ozvala se příbuzná N. B. Pavlikovské
• Rozloučení s prázdninami v Třebíči
• Fernán Pablo Gonzalés ze Španělska si hostování v Muzeu Vysočiny Pelhřimov chválí

Pátek   18. 8. 2017

• V příštím týdnu začne demolice dětského oddělení novoměstské nemocnice

Čtvrtek   17. 8. 2017

• Setkání Rodinných a Senior pasů na Divokém Západě
• Oblastní charita Třebíč společně s firmou YASHICA s. r. o. vyhlásily SOUTĚŽ O NEJZAJÍMAVĚJŠÍ FOTOGRAFII

Středa   16. 8. 2017

• Na dálnici D1 u Humpolce zemřel při nehodě řidič dodávky
• Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna v Telči
• Závody ve všestrannosti a spřežení Zlatá podkova v Humpolci
• Akce „Přijďte na koncert, pomůžete“ láká všechny věkové kategorie
• Péče o parky ve vlastnictví Kraje Vysočina

Úterý   15. 8. 2017

• Seznam politických stran a politických hnutí
• Na dálnici D1 nedaleko Velké Bíteše zemřel řidič osobního auta
• Množí se krádeže značek z objízdných tras
• Kraj ještě letos opraví průtah Sedlišti na Pelhřimovsku s napojením na dříve modernizované úseky silnice II/602

Pátek   11. 8. 2017

• U Čáslavi zemřely při dopravní nehodě dvě ženy
• Dokončování oprav silnice II/351 Třebíč – Valeč s úplnou uzavírkou

Čtvrtek   10. 8. 2017