Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 11.8 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

U Čáslavi zemřely při dopravní nehodě dvě ženy
Při čelním střetu dvou osobních aut, ke kterému došlo v pátek 11. srpna asi v 15.30 hodin na silnici I/38 u Čáslavi, zemřely dvě spolujezdkyně. Další čtyři lidé utrpěli mnohačetná zranění a záchranáři je převezli do nemocnic.
Na silnici došlo k čelnímu střetu, kdy řidič vozidla Škoda Fabia z dosud nezjištěných příčin vjel do protisměru a čelně se střetl s vozidlem Škoda Felicia.
V obou vozech zemřely spolujezdkyně, jedné bylo sedmašedesát let, druhé šestašedesát.
Okolnosti nehody policisté vyšetřují.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Dokončování oprav silnice II/351 Třebíč – Valeč s úplnou uzavírkou
Od úterý 15. srpna 2017 bude z důvodu položení souvislých asfaltových vrstev úplně uzavřena krajské páteřní komunikace II/351 v úseku Třebíč směr Valeč. Uzavírka potrvá do konce září. V rámci modernizace tohoto tahu dojde k rozšíření vozovky v křižovatkách, úpravám propustků a především k položení nových povrchů. Kraj za tuto modernizaci v délce téměř 11 km zaplatí celkem 95 miliónů korun.
Stanovení objízdných tras:

Tranzit a vozidla nad 7,5 t:

- obousměrně z Třebíče po sil. č. II/360 do Jaroměřic nad Rok., odtud po sil. č. II/152 přes Račice do Hrotovic a po sil.č. II/399 ke křiž. se sil.č. II/351 u Dalešic

- obousměrně z Třebíče po sil.I/23 přes Vladislav ke křiž. se sil.č. II/399 a po této silnici přes Třesov, Stropešín do Dalešic.

Vozidla do 7,5 t a místní doprava:

- obousměrně z Třebíče do Stříteže, odtud po sil.č. III/36063 do Klučova a dále po sil.č. III/35118 směr Okrašovice a Pozďátky, z Okrašovic po sil.č. III/35120 a účel. komunikaci k sil.č. II/351 a do Slaviček

- obousměrně ze sil. II/360 po sil.č. III/36066 přes Petrůvky a Ostašov do Lipníka, odtud po sil.č. III/36063 přes Zárubice do Odunce a dále po sil.č. III/15241 do Valče a ke křiž. se sil.II/351

- obousměrně ze sil.č. II/360 po sil.č. III/36066 přes Petrůvky a Ostašov do Lipníka, odtud po sil.č. II/401 do Dolních Vilémovic a dále ke křiž. se sil.II/351

- obousměrně z Dalešic po sil.č. II/399 přes Stropešín do Třesova a odtud po sil.č. III/3999 přes Studenec k sil.č. I/23

Vozidla do 3,5 t

obousměrně po účelové komunikaci mezi Stříteží a křiž. se sil.č. II/351
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   22. 8. 2017

• V Humpolci byl zavražděný pětačtyřicetiletý cizinec
• Kamenosochaři ze světelské akademie vytvořili kopii poškozené vázy
• Do Jihlavy se vrátili česko-slovenští studenti po téměř 40 letech. Vysokou školu polytechnickou Jihlava (VŠPJ) navštívili bývalí studenti z let 1978/1979

Sobota   19. 8. 2017

• Příběh pokračuje - Dopis s nejdelší dobou doručení - ozvala se příbuzná N. B. Pavlikovské
• Rozloučení s prázdninami v Třebíči
• Fernán Pablo Gonzalés ze Španělska si hostování v Muzeu Vysočiny Pelhřimov chválí

Pátek   18. 8. 2017

• V příštím týdnu začne demolice dětského oddělení novoměstské nemocnice

Čtvrtek   17. 8. 2017

• Setkání Rodinných a Senior pasů na Divokém Západě
• Oblastní charita Třebíč společně s firmou YASHICA s. r. o. vyhlásily SOUTĚŽ O NEJZAJÍMAVĚJŠÍ FOTOGRAFII

Středa   16. 8. 2017

• Na dálnici D1 u Humpolce zemřel při nehodě řidič dodávky
• Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna v Telči
• Závody ve všestrannosti a spřežení Zlatá podkova v Humpolci
• Akce „Přijďte na koncert, pomůžete“ láká všechny věkové kategorie
• Péče o parky ve vlastnictví Kraje Vysočina

Úterý   15. 8. 2017

• Seznam politických stran a politických hnutí
• Na dálnici D1 nedaleko Velké Bíteše zemřel řidič osobního auta
• Množí se krádeže značek z objízdných tras
• Kraj ještě letos opraví průtah Sedlišti na Pelhřimovsku s napojením na dříve modernizované úseky silnice II/602

Pátek   11. 8. 2017

• U Čáslavi zemřely při dopravní nehodě dvě ženy
• Dokončování oprav silnice II/351 Třebíč – Valeč s úplnou uzavírkou

Čtvrtek   10. 8. 2017