Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 30.8 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V Cityparku Jihlava Vám zachrání život
Zdá se to jako banalita, nebo možná přehnaná opatrnost, ale může zachraňovat životy – defibrilátor umístěný na veřejných místech. V Cityparku Jihlava je od srpna jedno toto zařízení dostupné pro veřejnost.
V zahraničí je vybavení defibrilátorem standardem nejen v nákupních centrech. Také u nás se však již pomalu tento trend začíná prosazovat. Ostatně právě v případě ochrany zdraví nebo dokonce záchrany lidského života platí snad dvojnásobně známé úsloví, že prevence je lepší než léčba. „V první řadě pevně doufáme, že defibrilátor nebudeme nikdy potřebovat – tedy, že se nikomu z našich návštěvníků nepřihodí nic tak vážného. Na druhou stranu, zejména v létě u nás ke kolapsům opravdu dochází a přivolání záchranné služby není raritou. Naše nákupní centrum je místo, kterým denně projdou tisíce lidí. Přepočítáno na pouhý rok to znamená statisíce návštěv. Pravděpodobnost, že u někoho dojde ke kolapsu, zde zkrátka je. V této situaci se pak počítá každá minuta, než přijde pomoc. My ji chceme našim zákazníkům ale poskytnout okamžitě,“ vysvětluje rozhodnutí zakoupit do Cityparku defibrilátor ředitel Aleš Navrátil.

O záchraně defibrilátorem mezi lidmi koluje řada mýtů a polopravd. Například ta, že při záchraně defibrilátorem je možné postiženému spíše ublížit. U nových typů zařízení, jako je právě defibrilátor zakoupený Cityparkem, dokáže sám přístroj detekovat, zda je dotyčný naživu, či zda potřebuje resuscitaci. „Zaměstnanci Cityparku správou centra počínaje, přes vedoucí údržby, úklidu a ostrahy byli na použití defibrilátoru odborně vyškoleni. Pokud tedy dojde u někoho z návštěvníků ke kolapsu, je možné se v našem nákupním centru obrátit téměř na kohokoli. Ideální je kontaktovat v případě nouze člena ostrahy, který se pohybuje na pasáži, a ten už defibrilátor včetně vyškoleného člověka zajistí. V případě kolapsu v parkingu, je možné jít přímo na velín ostrahy, který je hned u výjezdu z parkoviště,“ přibližuje podrobnosti k řešení kritické situace technický manažer Jakub Novák.

Zastavme se ještě krátce u technických parametrů přístroje – jedná se o speciální typ defibrilátoru, který je určený přímo pro laické použití. Přístroj se vyznačuje tím, že vydává jasné pokyny formou mluveného slova v českém jazyce. „Jak již bylo řečeno, defibrilátor nejprve provede analýzu EKG a pak se sám rozhodne, jestli pacient potřebuje resuscitaci a jaká síla výboje je pro něj vhodná. Přístroj sám pak případně zákrok opakuje. K obsluze defibrilátoru v Cityparku jsou proškoleni všichni zaměstnanci správy centra a ostrahy objektu.“ uzavírá popis defibrilátoru manažerka marketingu Jana Vránová.
- jv -Zpět nahoru na obsah...

Cestovatelská promítání na VŠPJ budou i v letošním roce
Cyklus cestovatelských promítání, který připravuje Vysoká škola polytechnická Jihlava (Katedra cestovního ruchu), bude pokračovat 12. sezonou.
Promítání se bude konat v období říjen až červen, vždy jednou za měsíc. Stejně jako v předešlé sezoně proběhnou promítání ve vybrané středy od 18 hodin v posluchárně P3. Promítání jsou určena všem věkovým skupinám a přístupná všem zájemcům bezplatně a bez rezervace.

V minulé sezoně návštěvníci v rámci cyklu cestovatelských promítání „zavítali“ např. do oblasti Sečuán v Číně, na ostrov Mauricius, do Hong Kongu, Estonska, Stubaiských Alp, nebo Kyrgyzstánu. V letošní sezoně se s námi podívají například do Švýcarska a Toskánska, ale také na Antarktidu, do Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) či Nepálu.

První promítání nového akademického roku se uskuteční 11. října 2017 a zavede návštěvníky na Srí Lanku.

Následuje:
15. 11. – Malajsie a Indonésie (z Bornea na Jávu)
13. 12. – Antarktida

V roce 2018 pak:
10. 1. – Nepál
7. 2. – KLDR
14. 3. – Toskánsko
11. 4. – Řecké ostrovy
16. 5. – Pyreneje
13. 6. – Švýcarsko
Tomáš OBRUBAZpět nahoru na obsah...

Kraj Vysočina pomůže Osové Bítýšce s financováním oprav hasičského zásahového vozu
Sbor dobrovolných hasičů v Osové Bítýšce zasahoval začátkem června letošního roku u likvidace požáru v obci Březí. Při výjezdu jednotky došlo k poruše motoru na požárním voze. Generální oprava této závady převyšuje finanční možnosti obce. S žádostí o spolufinancování generální opravy se starosta obce obrátil na hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka. „Vzhledem k tomu, že jednotka dobrovolných hasičů z Osové Bítýšky vyjíždí k událostem v dalších 15 spádových obcích, je obnovení její plnohodnotné akceschopnosti i v zájmu kraje,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Krajská rada souhlasila s projednáním žádosti obce o finanční pomoc s úhradou nákladů spojených s opravou motoru krajskému zastupitelstvu. V případě souhlasu krajského zastupitelstva pošle Kraj Vysočina do Osové Bítýšky 300 tisíc korun, které obci pomohou s úhradou téměř poloviny skutečných nákladů na opravu. O finanční pomoci bude rozhodováno 12. Září 2017.

„Podobně kraj pomohl městysu Ostrov nad Oslavou v roce 2015 částkou 200 tisíc korun. Při zásahu jednotky – vyprošťování vozidla během kalamitní situace, kdy se řešila extrémně silná námraza a popadané stromy na komunikacích nižších tříd, spadl na kabinu požárního CAS 15 strom. Tato finanční pomoc je poskytována vždy pouze ve zvlášť odůvodněných případech,“ doplnil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.


Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Novorozenci jsou díky novému přístroji v teple
Miminka v jihlavské porodnici mají větší komfort. O pohodlí se jim stará nové vyhřívané lůžko. Pomůže v situacích, kdy novorozenec potřebuje pouze po porodu zahřát a není nutná péče v inkubátoru. Vybavení stálo několik desítek tisíc korun.
Denně přijdou v jihlavské nemocnici na svět až čtyři děti. A některá z nich potřebují po příchodu na svět prohřát: „Vyhřívané lůžko je zdravotnický prostředek k zajištění termoneutrálního prostředí pro novorozence, což umožňuje vyhřívaná podložka,“ vysvětluje primář dětského oddělení Martin Zimen. „Zajišťuje standardní péči o novorozence včetně základního ošetření na porodním sále,“ upřesňuje vrchní sestra Simona Hájková „Nové vyhřívané lůžko je velmi spolehlivé a snadno ovladatelné. Ulehčuje práci sestřičkám i lékařům při péči o novorozence,“ dodává.

Podložka, kterou lze vyhřát až na 38 stupňů, vyšla na 48 763 korun. Pořídit se mohla díky daru firmy ONEbit. Do hlasování o to, které nemocnici peníze přidělí, se přihlásily stovky lidí.

V jihlavské nemocnici se loni narodilo 1176 dětí. Zatím počty napovídají, že číslo bude překonáno. K dnešnímu dni zde přišlo na svět 822 dětí.

Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Parkour rozhýbe Luka nad Jihlavou
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež (NZDM) Maják Luka nad Jihlavou pod Oblastní charitou Jihlava při příležitosti pořádání akce „Den s Majákem“ zrealizuje workshop o parkouru. O parkouru se můžete dozvědět více 8. září 2017 od 15:00 hodin za zdravotním střediskem v Lukách nad Jihlavou. Pro maličké, větší i největší je připraven program po celé odpoledne.
„Workshop přibližující parkour proběhne v rámci akce pro veřejnost ,Den s Majákem´, kterou tým Majáku připravuje na druhý zářijový pátek od 14:00 hodin. Tato akce se koná k příležitosti zahájení nového školního roku a smyslem je dát vědět veřejnosti, že v Lukách nad Jihlavou jsme a o co se při práci s dětmi a mladistvými snažíme,“ říká Andrea Novotná, DiS., koordinátorka Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Maják v Lukách nad Jihlavou.

Den s Majákem odstartuje ve 14:00 hodin za zdravotním střediskem v Lukách nad Jihlavou (v případě nepříznivého počasí bude akce přesunuta do krytých prostor místní sokolovny) otevřením soutěžních stanovišť pro děti, mladistvé i rodiny a otevřením koutku představující činnost NZDM Maják.

Následovat bude od 15:00 do 16:30 hodin výše zmíněný workshop na téma parkour. Parkour všem zájemcům představí a předvede Tomáš Fiala, mladý muž, který studuje obor Tělesná výchova a sport se specializací gymnastické sporty na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a již několik let se věnuje mimo parkour fireshow, akrobacii na šálách a gymnastice. „Prostřednictvím tohoto workshopu bychom rádi všem, kteří neví, co je parkour nebo kteří neví, co s časem, chtěli představit jednu z disciplín, o kterou v současné době jeví děti a mladiství velký zájem,“ doplnila Andrea Novotná.

Po skončení workshopu se mohou účastníci těšit na malý táborák, u kterého nebude chybět opékání buřtů a pro odvážnější zpěv za doprovodu kytary.

Po celé odpoledne bude zajištěn stánek s občerstvením i drobné doprovodné aktivity.
Andrea NOVOTNÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   17. 8. 2018

• Výstava fotografií Jana Černa Mahler Jihlava v muzejní kavárně
• Na dálnici D1 nedaleko Jihlavy zemřel při nehodě člověk, policie prosí o pomoc
• Výstava k 50. výročí okupace Československa v Třebíči je opět otevřená
• Novela zákona o silniční dopravě sjednocuje právní postup povolování označení zastávek dopravní značkou

Čtvrtek   16. 8. 2018

• Horka nesvědčí vlhkým loukám ani kosáčům
• Silnice do Větrného Jeníkova bude do října uzavřena
• Lesy na Vysočině ničí kůrovec, geometrickou řadou mizí jehličnany
• Pozvání do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě
• Silnice do Pístova bude až do konce října zavřená
• Mladá univerzita měla letos výročí. 10 let prázdninového vzdělávání, zábavy i nových česko-rakouských přátelství
• Nové chráněné bydlení v Třebíči zná svého provozovatele

Středa   15. 8. 2018

• Veselé Vánoce na dračích lodích v sobotu na Pilské nádrži ve Žďáře nad Sázavou
• Architektonicko-výtvarná soutěž na vodní prvek v Třebíči má vítěze
• Odešel bývalý šéfredaktor krajských Factů a okresních Jihlavských listů, Josef Jelínek
• Osud tří jihlavských židů připomínají kameny v Mahlerově ulici
• V areálu jihlavské nemocnice vyroste nová budova záchytky
• Ve středověké sklářské peci v Havlíčkově Brodě se bude tavit
• Slavnosti Tří kápí začínají již v pátek
• Sto let republiky oslaví v Muzeu Vysočiny Pelhřimov mimořádnou výstavou, na vernisáži zazpívá Naďa Urbánková

Úterý   14. 8. 2018

• Proškoleni v první pomoci jsou v průběhu školní docházky na Vysočině téměř všichni žáci a studenti
• Po sedmi letech se mění hodnota nejfrekventovanější stravenky o dvacet korun
• Na nových veřejných toaletách zaplatíte i platební kartou
• Výstava na radnici připomíná srpen 1968 v Jihlavě
• Poslední možnost prohlídky expozice Muzea Vysočiny na telčském zámku

Pondělí   13. 8. 2018

• Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z V aldštejna aneb Jak to bylo za Masaryka
• Na Vysočině máme devět nových produktů označených známkou Regionální potravina
• Architektonické soutěže na revitalizaci jihlavského Masarykova náměstí se účastní 12 odborných týmů
• Energetiky a případné návštěvníky v Dukovanech čeká celoareálové cvičení
• Bezdomovci a feťáci v Jihlavě - blahobytu střední Evropy
• Literárně hudební festival - KVÍLENÍ vol. 2

Neděle   12. 8. 2018

• První představení – Studio BEKANEŠŠ

Sobota   11. 8. 2018

• Divadlo na vodě připlouvá do Telče
• Jihlava podpořila včelařský kroužek
• Zemřel bývalý jihlavský zastupitel MUDr. Josef Ehl
• Letní škola seniorů: Proč se vyplatí chodit o prázdninách do školy
• Arakain v říjnu vyrazí na své podzimní turné APAGE SATANAS TOUR

Pátek   10. 8. 2018

• Komentované prohlídky parku hradu Kámen o víkendu
• Kraj Vysočina pořídí dvě vozidla pro kontrolu silniční dopravy; dostane je krajské ředitelství policie
• Ke stému výročí má památník v Třebíči nový kabát
• Město Jihlava opraví tři pamětní kameny
• Další budova v pavilonu chirurgických oborů nemocnice v Třebíči zahájí nový provoz

Čtvrtek   9. 8. 2018

• Tradiční krojované hody v Martínkově o víkendu

Středa   8. 8. 2018

• Letní žurnalistická škola po čtrnácté v Havlíčkově Brodě
• Český pilot Jiří Pruša dosáhl přistání na 500 letištích světa. Agentura Dobrý den Pelhřimov jeho výkon dnes zaregistrovala jako rekord
• Sirény se rozezní k uctění památky tří českých vojáků
• Kapacity v jihlavských školách jsou dostatečné

Úterý   7. 8. 2018

• Na ulici Čejovskou v Humpolci se vrátil běžný provoz
• U obce Kejžlice na Pelhřimovsku zemřel při nehodě člověk

Pondělí   6. 8. 2018

• V Telči se pomáhalo p ohybem místní hospicové péči a hasičům
• Na dálnici u Humpolce srazilo havarované auto dělníka, ten zemřel
• Muzeum v Telči se stěhuje
• Prázdniny v Telči vrcholí koncerty Redla, Filipové a Pokáče; na Hansarda už je vyprodáno
• V rámci 1. vlny kotlíkových dotací se vyměnilo 2204 kotlů, všechny úspěšné žádosti už byly proplaceny
• Oblastní charita Jihlava mění vedení

Neděle   5. 8. 2018

• Na Havlíčkobrodsku zemřeli při nehodě dva lidé
• Výstava Žďár na Sklonku monarchie potrvá až do 9. září
• Díla hudebních mistrů 17. a 18. století zazní ve Velké Lhotě
• Alzheimer poradna – nebojte se zeptat a nechte si poradit

Sobota   4. 8. 2018

• Motorkář, který se u obce Lesní Hluboké střetl s osobním autem, v nemocnici zemřel
• V létě v Chotěboři probíhají opravy ve školách a školkách
• Vody je málo, je potřeba s ní šetřit
• Zajímá nás Váš názor na problematiku sucha; hlasujte a dejte vědět návrhy opatření

Pátek   3. 8. 2018

• Květiny na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou
• Bazén E. Rošického v Jihlavě bude od pondělí 6. srpna otevřený pro veřejnost
• Osvětlení na zimním stadionu v Chotěboři vymění do 25. srpna
• Areál bývalého sanatoria Buchtův kopec je opět na prodej
• Tříměsíční fenka se v Třebíči učila hledat výbušniny
• Jihlavský magistrát přijal kandidátní listiny ze všech 49 obcí své rozšířené působnosti

Čtvrtek   2. 8. 2018