Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 14.9 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

U Ptáčova zabil strom při kácení muže
V lese s místním názvem Pod horou u Ptáčova u Třebíče ve středu 13. září navečer zabil strom devětapadesátiletého muže.
Při kácení strom muže zavalil, záchranáři již mu nedokázali pomoci.

Byla nařízena pitva. Tragickou událost policisté prověřují.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Urgentní příjem má nově vybavení za desítky tisíc
Nové přístroje, které pomáhají zachránit životy a monitorovat pacienty, dostali na urgentní příjem jihlavské nemocnice. Vyšly na několik desítek tisíc a zdravotníkům budou sloužit denně. Pořídily se díky sponzorovi.
V zázemí urgentního příjmu přibyly pulsní oxymetry a podtlakový regulátor. První pomůcka je určená k souvislému monitorování nebo namátkové kontrole funkční arteriální saturace kyslíkem a tepové frekvence dospělých, pediatrických a neonatálních pacientů v nemocnicích, využívá se i při transportu pacientů ve zdravotnických zařízeních: „Využíváme ho v zázemí urgentního příjmu prakticky denně,“ doplňuje vrchní sestra Hana Hladíková.

Podtlakový regulátor plynule reguluje podtlak přes rychlospojku centrálního panelu, je vybaven stop ventilem pro okamžité otevření či uzavření podtlaku. Slouží k odsávání z dýchacích cest hlavně při resuscitaci.

Pomůcky se pořídily díky benefičního koncertu firmy Bosch Diesel, kdy urgentní příjem dostal dar 50 tisíc korun: „Moc děkujeme, zakoupené vybavení již slouží pacientům,“ dodává Hana Hladíková

Příjmovým místem pro příjezd posádek Zdravotnické záchranné služby je urgentní příjem. V jeho zázemí se nachází crash room se čtyřmi lůžky a šest expektačních lůžek. Druhým příjmovým místem je recepce v čekárně urgentního příjmu, kde je opět zajišťována péče pro 12 odborností.

Do konce července bylo na crash roomu urgentním příjmu jihlavské nemocnice přijato 4 884 pacientů, které přivezla Zdravotnická záchranná služba. Za celý loňský rok to bylo 7 351. Už tehdy to bylo o 1200 pacientů víc, než v předchozím roce. Celkově za rok proběhne v jihlavské nemocnici v průměru 390 tisíc ambulantních ošetření.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Na vysoké škole polytechnické Jihlava se opět vyučovalo i v létě
Také v letošním roce se v letních měsících zúčastnili studenti středních škol a veřejnost výuky v rámci letních škol na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ).
Letní školy byly zaměřeny na techniku a konaly se v odborných učebnách Katedry technických studií. Zájemci si vybírali z těchto kurzů: Vývoj mobilních aplikací pro mobilní zařízení Android, Úvod do počítačových sítí, virtualizace a bezpečnosti, Tvorba webové aplikace - HTML5, CSS3, PHP, MySQL, AJAX, jQuery, Bootstrap a Základy programování pro ARDUINO UNO.

Věková skladba „žáků“ byla široká, od čtrnáctiletých v kurzu Vývoj mobilních aplikací pro mobilní zařízení Android po nejstaršího šestašedesátiletého účastníka v kurzu Základy programování pro ARDUINO UNO. Ten shrnul své dojmy takto: „Letní škola vhodně doplnila mé dřívější poznatky a posunulo mě to dál.“

A jak vidí účastníky lektoři? Mgr. Přibyl, který vedl kurz Úvod do počítačových sítí, virtualizace a bezpečnosti, se na adresu účastníků vyjádřil pochvalně: „Je radost pracovat se studenty v takovém kurzu. Projevují nadprůměrný zájem o vyučovaná témata, někteří disponují netriviálními znalostmi, což obohacuje vzájemný dialog.“ Ing. Musil, lektor kurzu Vývoj mobilních aplikací pro mobilní zařízení Android, vše shrnul následovně „Nikdo ze zúčastněných se s tematikou programování a s tematikou vývoje aplikací nijak výrazně nesetkal. V rámci kurzu byly představeny možnosti aplikací používaných na mobilních telefonech či tabletech, ukázána práce ve vývojovém prostředí Android Studio a vytvářeny 2 praktické aplikace. Na závěr kurzu byla představena chytrá zařízení wearables.“

VŠPJ pořádá letní kurzy s atraktivními tématy prostřednictvím Katedry technických studií pravidelně. Její pracovníci se proto už teď těší na příští prázdninové setkání s novými nadšenci do moderní techniky a technologie.
Tomáš OBRUBAZpět nahoru na obsah...

Zemřel Míla Brtník, muzikant, choreograf a propagátor skřipácké muziky
Ve věku nedožitých 90 let zemřel 12. září 2017 Míla Brtník starší, významná osobnost národního a regionálního folkloru, sběratel a vydavatel písní, autor mnoha pořadů, zakladatel a choreograf Horáckého folklorního sdružení, primas skřipácké muziky a od roku 2013 také držitel nejvyššího ocenění Kraje Vysočina – kamenné medaile. Jeho jméno bylo zařazeno do mezinárodní příručky význačných vůdčích osobností světa „Kdo je kdo“ na základě rozhodnutí amerického životopisného ústavu American Biographical Institute (ABI).
Odchodem Míly Brtníka ztrácí Vysočina mimořádnou osobnost, laskavého a pracovitého člověka, který však po sobě zanechal trvalý odkaz a mnoho svých následovníků, kteří jeho práci budou rozvíjet pro další generace. Jsou to tři roky, kdy byla specifická a Brtníkem oživená skřipácká muzika na Jihlavsku zapsána pod pořadovým číslem dvě na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina, loni pak rozšířila prestižní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.

Čest památce Míly Brtníka!


Míla Brtník, předání Nejvyššího ocenění Kraje Vysočina, říjen 2013


Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   17. 7. 2018

• Nová budova Dětského oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě bude mít minimální nároky na spotřebu energie
• Česká inspekce životního prostředí provedla vloni téměř 15 900 kontrol a uložila pokuty za více než 113 milionů korun
• Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě povede Michal Kamp
• Charitativní koncert No name podpořil hospic
• Novinky z hradu Roštejna u Telče
• Studenti z Vysočiny budou stavět novou Tatru pro tamní silničáře
• Pro pacienty jsou připraveny vozíky na mince jako v supermarketu

Pondělí   16. 7. 2018

• Prohlášení Zoo Jihlava k příčinám úhynu žirafy núbijské
• Na ochranu kolonie ohrožených netopýrů nalezených při rekonstrukci budovy v Březejci budou dohlížet odborníci
• Město Třebíč přispělo na svozový automobil
• Dalších šest ulic bude mít úsporná LED svítidla

Neděle   15. 7. 2018

• XXIV. Francouzsko- česká hudební akademie Telč 2018 - VIP akce Kraje Vysočina
• Portréty z kavárny a odjinud, 2018
• CHARITNÍ ZÁCHRANNÁ SÍŤ

Sobota   14. 7. 2018

• Na Šiklově mlýně na Žďársku zemřel při srážce s turistickým vláčkem pětiletý chlapec

Pátek   13. 7. 2018

• První jihlavská Studánka Vysočiny je u Antonínova Dolu
• Žáci třebíčské hotelovky obsluhovali diplomaty v Praze
• Rybník Peklo přivítá v sobotu Dračí lodě
• Obrazy Valdštejnské noci na zámku v Telči

Čtvrtek   12. 7. 2018

• Proti výsledkům hodnocení písemné práce a ústní zkoušky se letos odvolalo 72 maturantů
• Závod Mezi dvěma branami 13. – 15. července v Telči

Středa   11. 7. 2018

• Hračky ve všech podobách v Kamenici nad Lipou
• Strašidlo cantervillské na nádvoří zámku v Telči
• První absolventi magisterského oboru Kvalita a bezpečnost práce ve zdravotnictví opustili svou Alma Mater
• Po požáru skladu dřevní hmoty v Nové Cerekvi bylo odvezeno 130 tun kontaminovaného materiálu, následný odborný monitoring nepotvrdil přetrvávající znečištění
• Muže, který se ztratil známým na výletě, našli policisté mrtvého

Úterý   10. 7. 2018

• Pro nejmenší pacienty máme dvacet nových monitorů dechu
• Břidlicová střecha městské knihovny v Jihlavě bude opravena

Pondělí   9. 7. 2018

• Komentovaná prohlídka k výstavě Vzduch je naše moře v Třebíči
• Kotlíkové dotace: I v době udržitelnosti realizovaného projektu může příjemce dotace ještě chybovat; obvykle zcela zbytečně

Neděle   8. 7. 2018

• Den pro podlipnické kostely se Svatomarkétskou v Loukově
• Odevzdané knihy studentů jihlavského gymnázia najdou uplatnění v domovech pro seniory a ústavech sociální péče

Sobota   7. 7. 2018

• U Otína nedaleko Stonařova byla nalezena mrtvá mladá žena

Pátek   6. 7. 2018

• Transformace sociálních služeb pro osoby s postižením neznamená jen výstavbu domácností

Středa   4. 7. 2018