Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 19.9 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

U Humpolce byl nalezen největší křemenáč březový
Zdeněk Rafaj z Humpolce našel v pátek 15. září 2017 na okraji lesa u rybníka Peruš u Humpolce zcela zdravého Křemenáče březového (Leccinum versipelle).
Křemenáč vyrostl o rozměrech - váha: 1492 gramů, výška: 220 mm, průměr klobouku: 310 mm, obvod klobouku: 950 mm, obvod nohy: 195 mm, výška (tloušťka) hlavy: 80 mm.

Rekordní houba byla dne 18. září 2017 zaevidována do České databanky rekordů.
Luboš RAFAJZpět nahoru na obsah...

Putování za zlatým rounem
Již v neděli 24. září se v deset hodin dopoledne opět otevřou brány Ovčího dne na Chaloupkách u Kněžic. Návštěvníci tohoto tradičního podniku se mohou těšit nejen na bravurní stříhání ovcí a pasení s pomocí ovčáckých psů, ale jako vždy i na hry a malá dobrodružství.
Průvodcem letošního Ovčího dne budou bohové řecké mytologie, kteří si kvůli nám udělají krátký výlet na Vysočinu. Návštěvníci se tak budou moci proměnit v odvážné argonauty a pokusit se získat bájné zlaté rouno. Čeká je tedy střelba z luku, boje v aréně, hledání správné cesty z bludiště, olympijský stadion, delfská věštírna i bylinková čajovna u Medei.

Akci letos zpestří Kozí spolek se cvičenými kozami a výrobou kozích sýrů. Nebude chybět jarmark, ovčí speciality a regionální občerstvení. Drobné vstupné: dospělí 70 a děti 50 korun jistě stojí za celý den zábavy, her a poučení. Akce končí ve čtyři hodiny odpoledne a proběhne za každého počasí.
Jan UHERZpět nahoru na obsah...

Komorní koncert v Domě filharmonie v Jihlavě v neděli 24. září
V neděli 24. září vystoupí od 19 hodin v Domě filharmonie v Jihlavě Komorní orchestr Filharmonie G. Mahlera se svým šéfdirigentem Jiřím Jakešem. Tímto koncertem otvíráme jubilejní 15. koncertní sezónu filharmonie.
V první polovině koncertu zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 12 A Dur Wolfganga Amadea Mozarta v podání havlíčkobrodské rodačky Barbory Potocké, která jakožto nejlepší klavíristka krajské klavírní přehlídky Mladý pianista – Jihlava 2016 získala Zvláštní cenu Filharmonie G. Mahlera v podobě koncertního vystoupení s orchestrem. Filharmonie G. Mahlera tak naplňuje jeden z cílů své činnosti a sice podporovat mladé a talentované hudebníky z kraje Vysočina. V druhé polovině koncertu zazní, jako součást oslav 300. výročí narození Jana Václava Stamice, jeho Sinfonia in D.

ÚČINKUJÍ:
KOMORNÍ ORCHESTR FILHARMONIE G. MAHLERA
JIŘÍ JAKEŠ - dirigent
BARBORA POTOCKÁ - klavír

PROGRAM:
W.A.Mozart – Koncert pro klavír a orchestr A Dur
J.V.Stamic – Sinfonia in D

vstupné: 120 Kč / 100 Kč (senioři, mládež)
vstupenky lze zakoupit 30 min. před koncertem

Dále Vás zveme :
1.10.2017 - DKO Jihlava - Galakoncert k 90. výročí založení pěveckého sboru FOERSTER (pořádá pěvecký sbor FOERSTER). Zazní slavné operní árie v podání hvězd – K. Hebelkové, D. Fučíkové, B. Petroviče a Filharmonie G. Mahlera. Všichni přijdou popřát pěveckému sboru k jeho velkému výročí.
8.10.2017 - Dům filharmonie - hudby - premiéra - Smyčcové kvarteto Filharmonie G. Mahlera
22.10.2017 - DKO Jihlava - Podzimní koncert filharmonie – obnovená světová premiéra Koncertu pro flétnu a orchestr J.V.Stamice.
5.11.2017 - DKO Jihlava - Koncert (nejen) filmových melodií
- rd -Zpět nahoru na obsah...

Položení kamenů stolpersteine v Chotěboři ve středu 20. září
Položení 7 kamenů („štolprštajny“) do chodníku v ulici Na Valech před domem čp. 290 (přístavba VOŠ) v Chotěboři na památku chotěbořských občanů perzekuovaných nacistickým režimem pro svůj židovský původ se uskuteční ve středu 20. září od 19. hodin.
Kameny položí osobně autor mezinárodního projektu Stolpersteine pan Günter Demnig. Více o projektu se můžete dozvědět na webových stránkách www.stolpersteine.eu.

Jedná se o členy rodiny Viléma Bergmanna, kteří v tomto domě žili.

Marie Gabányiová, roz. Bergmannová
Anna Procházková, roz. Bergmannová
Zdenka Bergmannová, roz. Bergmannová
Karla Bergmannová
Josef Bergmann
Olga Grilli, roz. Gabányiová
Hana Kupčíková, roz. Procházková

Bližší informace k jednotlivým osobám naleznete na webové prezentaci k projektu Chotěbořští zmizelí sousedé auratianus.wz.cz/ind…
Erika NOVÁKOVÁZpět nahoru na obsah...

Evropský týden mobility 2017; odstartovala kampaň SDÍLENÍM VPŘED
Uplynulou sobotu začal už 16. ročník „EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY“, který se zaměří na „Čistou, sdílenou a inteligentní mobilitu“. V rámci kampaně, která potrvá až do 22. září, se pod mottem „Sdílením vpřed!“ ve městech nabízejí občanům různé akce, zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu, jako jsou cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s hendikepem nebo akce na dětském dopravním hřišti. Kampaň je ideální příležitostí prezentovat alternativy udržitelné mobility občanům, vysvětlit problémy se kterými se města a obce potýkají, cílit na změny chování a učinit pokrok směrem k vytvoření udržitelnější dopravní strategie. „Musíme se snažit hledat inovativní řešení a podporovat testování nových technologií, abychom dokázali snížit nadměrné používání osobních automobilů a zpropagovali mezi veřejností i jiné formy dopravy,“ uvedl krajský radní a zároveň politik projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 Martin Hyský.
Kampaně proběhnou v několika městech Kraje Vysočina najednou a například v Jihlavě a Třebíči vyvrcholí 22. 9. 2017 „Dnem bez aut“, kdy bude cestujícím jízdné v MHD poskytováno po celý den zdarma. V rámci aktivit Zdravého města Jihlavy proběhne 19. 9. 2017 na Masarykově náměstí „Jihlavský den zdraví“, zaměřující se na propagaci zdravého životního stylu. Návštěvníci budou moci využít vyšetření základních parametrů zdravotního stavu. V pátek 22. 9. 2017 proběhne kromě bohatého programu i „Sbírka jízdních kol, pro Afriku“.

Další zajímavé akce se uskuteční také v Třebíči 19. 9. a 20. 9. 2017. Jedná se například o výchovnou akci „Prvňáčci na přechodu“. Nejvíce akcí se zde uskuteční 22. 9. 2017, kdy proběhne exhibiční vystoupení na kolech – Rhidewheel, dále bude možné si vyzkoušet jízdu na segway, v kaipanu. Během celého dne budou probíhat různé soutěže a hry.

Město Pelhřimov se prostřednictvím Projektu Zdravé město a MA21 také do této kampaně zapojilo. Ve čtvrtek 14. 9. 2017 se uskutečnila akce „Bezpečná doprava“ ve spolupráci s dopravním inspektorátem a žáky jedné třídy základní školy, kteří se zúčastnili provádění silniční kontroly s dopravní hlídkou Policie ČR. „Netradiční závody“ se uskutečnily s Hodinou H. , v neděli se běhalo s živým domácím mazlíčkem nebo s plyšákem. „Den bez aut“ proběhne 22. 9. 2017 v centru města, kde budou pro veřejnost připraveny soutěže s naučnou tématikou se zaměřením na ekologii, dopravu a poskytování první pomoci. Poslední akcí bude „Běh města Pelhřimova“. Tato akce je organizována Ski klubem Pelhřimov a lyžařským oddílem TJ Spartak Pelhřimov, uskuteční se v sobotu 7. 10. 2017 v Městských sadech a bude určena běžcům různých věkových kategorií.

Aktivní v této kampani jsou zejména Zdravá města a obce, neboť je pro ně ideální příležitostí, jak prezentovat občanům alternativy udržitelné mobility. Organizátoři ve spolupráci se školami, městskou policií, Policií ČR, neziskovými organizacemi a Klubem českých turistů nabízejí občanům akce zaměřené na propagaci udržitelné dopravy.

Podrobnější informace naleznete na webových stránkách jednotlivých měst a www.zdravykrajvysoci…


Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   19. 1. 2018

• Doprava na Vysočině opět v běžném režimu
• LINET daroval Domácímu hospici sv. Zdislavy pět speciálních lůžek

Čtvrtek   18. 1. 2018

• Přednáška na téma Astronomické úkazy v roce 2018
• O provozování protialkoholní záchytné stanice nemá nikdo zájem, kraj aktivuje náhradní řešení
• Iniciativa Skutečně zdravá škola vyzývá ke snižování plýtvání potravinami ve školních jídelnách
• Vysočina v pohybu, přijďte roztančit jihlavský CITYPARK a vytvořit míčkový rekord
• Pelhřimovská agentura Dobrý den představí rekordy v Brně na Regiontouru
• Dálnice D1 v obou směrech po dopravní kalamitě jede
• Situace v dopravě na Vysočině se ráno zklidňuje, policie intenzivně rozjíždí dopravu na D1 směr Brno

Středa   17. 1. 2018

• Dálnice D1 na Jihlavsku stojí
• Kolony na D1 se rozjíždí, objízdné trasy dálnice jsou s opatrností průjezdné
• Dálnice se začala rozjíždět, ještě hodiny bude trvat, než bude uzavřený úsek odklizen a průjezdný
• Jarní sezónu Hudebního salónu v Třebíči zahájí skupina HOP TROP
• Téměř 50% pokladniček z Tříkrálové sbírky je sečteno

Úterý   16. 1. 2018

• Mimořádná situace dálnice D1; u Větrného Jeníkova stojí
• Kraj zavírá most v Mírovce, zničila ho těžká doprava

Pondělí   15. 1. 2018

• Jak jsme kdysi ťukali – výstava psacích strojů
• Vánoční pokoj dárci poprvé vykoupili úplně celý
• Novinky z Vysočiny budou součástí brněnského veletrhu REGIONTOUR

Neděle   14. 1. 2018

• Chaloupky v roli Ježíškových vnoučat
• V rybníce u Krahulčí byl v autě nalezen mrtvý člověk

Pátek   12. 1. 2018

• Prezidentské volby v jhlavské nemocnici

Čtvrtek   11. 1. 2018

• Miroslavu Crkalovi z velkomeziříčského domova pro seniory zahraje Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ

Středa   10. 1. 2018

• Novoroční koncert Filharmonie v jihlavském domu kultury
• Obyvatelé Třebíče podporují stavbu obchvatu

Úterý   9. 1. 2018