Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 31.10 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V Počátkách muž ubodal sedmnáctiletá dvojčata
V noci ze soboty 27. října na neděli 28. října zaútočil nožem šestadvacetiletý muž v Počátkách na Pelhřimovsku na své tři bratry. Sedmnáctiletá dvojčata zavraždil, staršího sourozence těžce zranil.
Řádění šestadvacetiletého muže začalo okolo půlnoci. Vzal nůž a zaútočil na své nejbližší. Sedmnáctiletým dvojčatům zasadil větší množství bodno-řezných ran. Ta na místě na následky zranění zemřela.Těžké zranění utrpěl i nejstarší bratr, ten snad nečekaný útok svého sourozence s velkou pravděpodobností přežije.
„Na místě jsme zadrželi podezřelého. Muž se k činu doznal. O motivu činu máme určitou představu, ale nemůžeme ji s jistotou potvrdit,“ uvedl vedoucí krajské kriminálky Pavel Kubiš.


- red -Zpět nahoru na obsah...

Podzimní pochody Vysočinou k Telči a Cestou Jana Hvězdy z Vícemilic
Již 47. ročník pochodu Vysočinou k Telči se bude konat v sobotu 4. listopadu, 40. ročník pochodu Cestou Jana Hvězdy z Vícemilic pak v neděli 5. listopadu.
Vysočinou k Telči.
Trasy:
50km:
autobus 6,00 od sokolovny v Telči - Slavonice ČD – Mont-Serrat - Mutná - Staré Hobzí - Nové Dvory – Zavadilka - vrchol Báby – Kouty – Magdalena - Nová Říše – Rozsičky - Telč

35km:
vlakem do Dačic (9,03 - 9,23) – Bílkov - vrchol Báby - dále po trase 50 km
25km:
vlakem do Dačic (9,03 - 9,23) - Malý Pěčín – Černíč – Strachoňovice - Vystrčenovice – Rozsičky - Telč

15km: vlakem do Dačic (9,03 - 9,23) - Malý Pěčín - Velký Pěčín – Černič – Radkov

Start: 50km v Telči - sokolovna, před odjezdem vlaků od 5,30 hod. ve Slavonicích od 6,45 hod. do 7,15 hod. na nádraží ČD

35, 25, 15km v Telči - sokolovna, před odjezdem vlaku od 6,30 hod. do 9,00 hod. v Dačicích od 9,23 hod . do 10,00 hod.

12 km Městský okruh - sokolovna 8,00 hodin
Důležité upozornění: sledujte pozorně starty jednotlivých tras.Jinou dopravu na start nezajišťujeme.

Od 19 hodin - zábava


Cestou Jana Hvězdy z Vícemilic aneb Po stopách husitských bojovníků v neděli 5. listopadu:

Trasy: a/ s cílem u Boru končí na ČD Jihlávka
!!! Pozor !!!
Zájemcům bude převezeno zavazadlo na zastávku ČD v Jihlávce na 12,00 hodinu

29km – Telč – Štamberk – V. Pařezitý – Roštejn – Obrázek – Bor - Jihlávka

28km – Telč – Řásná – V. Pařezitý – Roštejn – Obrázek – Bor - Jihlávka

24km – Telč – Volevčice – Roštejn – Obrázek – Bor - Jihlávka

21km – Telč – Štamberk – Javořice – Studiánka Páně – Bor - Jihlávka

20km – Telč – Řásná – V. Pařezitý – Obrázek – Bor - Jihlávka

10km – autobusem v 9,00 hod. Telč sokolovna - Řásná • pěšky – Řásná – V.Pařezitý – Obrázek - Bor – Jihlávka

možný návrat autobusem ve 13.00 hodin z Jihlávky do Telče přes stanici Počátky -Žirovnice

b/ s cílem v Telči do 17,00 hodin

37km – Telč – Štamberk – Obrázek – Bor – V. Pařezitý - Telč

50km – Telč – Roštejn – zříc. Janštejn - Horní Ves – Bor – Řásná – Telč

Odměna:
sobota: diplom, razítko IVV
neděle: diplom, špekáček na Boru, razítko IVV
po oba dny popis tras a mapka
na trasách čaj a chutné překvapení
- red -Zpět nahoru na obsah...

Klubový večer v Zoo Jihlava o mořských želvách
Další z klubových večerů v jihlavské zoo návštěvníky zavede do Indonésie, kde se již několik let věnuje česká zooložka Hana Svobodová ochraně mořských želv. Beseda s názvem „Mořské želvy - velký sen malé holky“ bude probíhat ve vzdělávacím centru PodpoVRCH ve čtvrtek 2. listopadu v 17:00 hodin.
Hana Svobodová během přednášky zavede návštěvníky díky fotografiím nejen na ostrov Borneo, ale také na moře k želvám karetám a obřím kožatkám, na písčité pláže, které želvy využívají pro kladení vajec, o které se želvy musí dělit nejen s turisty, ale i nelegálními sběrači vajec, ale také na korálové útesy a sopečné atoly Indického oceánu.
Vstupné na akci je 40,- Kč, parkování zdarma. Každý účastník obdrží drobný dárek.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Pavel Šporcl vydává vánoční album a v prosinci vyrazí na turné Vánoce na modrých houslích
Christmas on the Blue Violin: tak se jmenuje první vánoční album houslisty Pavla Šporcla, které natočil se světově proslulou Královskou liverpoolskou filharmonií a dirigentem Sebastianem Lang – Lessingem. Desku se slavnými i méně známými vánočních melodiemi, písněmi i tradičními koledami ve speciálních aranžích pro sólové housle s doprovodem orchestru vydává 3. listopadu tohoto roku hudební vydavatelství Universal Music. Hostem alba je Český pěvecký sbor Boni pueri a harfistka Jana Boušková. Na sedmdesát hudebníků na jednom pódiu spojí stejnojmenné houslistovo turné, které zavítá do jedenácti měst České republiky.
„Královská liverpoolská filharmonie bezesporu patří k nejlepším orchestrům na světě. V minulosti jsem s ní spolupracoval již několikrát, ale nahrávali jsme úplně poprvé. Byla to obohacující zkušenost. Podobně mne také nadchlo muzicírování s báječným a světoznámým dirigentem Sebastian Lang – Lessingem. Neměl bych zapomenout zmínit také mezinárodně uznávaného producenta Jona Cohena, který má na svém kontě již několik báječných vánočních desek. Sám jsem se také velmi aktivně zapojil do aranžování skladeb, zejména svého houslového partu,“ dodává k natáčení v Liverpoolu Pavel Šporcl. Na novém albu Christmas on the Blue Violin je kromě hitu Rolničky, kouzelné Tiché noci či Schubertova Ave Maria zařazena i skladba Modlitba, houslistova nejnovější vlastní kompozice.

„Hudba spojuje národy. V čase adventním a vánočním jejím prostřednictvím od pradávna zdobíme oslavy svátků. Její krása umocní atmosféru svátečních okamžiků nejen v duchovních a koncertních prostorách, ale i v našich domovech. A proto jsem natočil tuto nahrávku s vánočními koledami a písněmi z různých koutů světa, které mám rád,“upřesňuje houslový virtuóz.

Na uvedení tohoto alba hudebního vydavatelství Universal Music naváže i houslistova agentura ŠPORCL ARTS Agency, která je pořadatelem velkého turné PAVEL ŠPORCL – VÁNOCE NA MODRÝCH HOUSLÍCH – GENERALI TOUR 2017. Série koncertů začne 4. prosince v Českých Budějovicích a skončí 22. prosince v Karlových Varech. Na dvanácti koncertech v jedenácti městech České republiky se na jednom pódiu setká na sedm desítek umělců. V českých městech houslistu doprovodí Karlovarský symfonický orchestr, na Moravě Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Jedinečné a velkolepě pojaté koncerty ozdobí sborové hlasy renomovaného Českého chlapeckého sboru Bonipueri a soprán dvojnásobné držitelky Thálie z roku 2012 Jany Šrejmy Kačírkové. Všechny koncerty bude dirigovat Jan Kučera, šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru a hostující dirigent Národního divadla. V Praze agentura chystá dva koncerty v multifunkčním prostoru Fora Karlín 19. a 20. prosince. Speciálním hostem těchto dvou koncertů bude přední česká harfistka Jana Boušková. Záznam z prvního koncertu, konaného ve Foru Karlín, natočí Česká televize.

Pořádající agentura ŠPORCL ARTS Agency slibuje unikátní celovečerní vánoční koncerty plné svátečních melodií, zahraničních i českých písní a koled ve hvězdném obsazení. Projekt naváže i na Šporclovysnahy podpořit české tradice, a tak budou posluchači moci přivítat svátky písněmi jako je například Vánoce, Vánocepřicházejí. Chybět samozřejmě nebude ani hymna českých Vánoc Narodil se Kristus Pán či hudba k filmu Anděl Páně II., ke kterému Pavel Šporcl nahrál ústřední melodii. Ve velkých halách zajistí technickou produkci s efekty a světlenou show ROSoundCompany.

PAVEL ŠPORCL – VÁNOCE NA MODRÝCH HOUSLÍSCH – GENERALI TOUR 2017 – termíny a místa konání koncertů:

4. prosinec 2017 České Budějovice - Výstaviště - Pavilon T1
5. prosinec 2017 Hradec Králové - Kongresové centrum Aldis
6. prosinec 2017 Liberec - Dům kultury Liberec
10. prosinec 2017 Plzeň - Měšťanská beseda
11. prosinec 2017 Brno - Bobycentrum Laser Show Hall
12. prosinec 2017 Ostrava - Dům kultury města Ostravy
15. prosinec 2017 Ústí nad Labem - Severočeské divadlo
17. prosinec 2017 Olomouc - NH Collection Olomouc Congress
18. prosinec 2017 Zlín - Kongresové centrum Zlín
19. prosinec 2017 Praha -Forum Karlín
20. prosinec 2017 Praha - Forum Karlín
22. prosinec 2017 Karlovy Vary - Grand hotel Pupp

Začátky koncertů vždy od 19:00. Předprodej vstupenek: www.ticketportal.cz
Michaela ROZŠAFNÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   24. 3. 2018

• V rybníku Křoví na Žďársku našli policisté utonulého muže
• Na VŠPJ v rámci Světového dne zdraví nabídnou zájemcům hmyzí kuchyni i měření krevního tlaku
• Giboni zlatolící v jihlavské zoo mají mládě

Pátek   23. 3. 2018

• Ve vodní nádrži ve Velkém Beranově bylo nalezeno tělo muže
• V kavárně U Notáře vystoupí Petra Ochová & Soňa Brabcová
• Za rok 2017 evidoval krajský úřad 4 petice a 189 stížností
• Pacienti se během operací ohřejí díky novým podložkám

Čtvrtek   22. 3. 2018

• Velikonoční jarmark Sdílení na zámku v Telči
• Noc s Andersenem v Zoo Jihlava
• Will Wilde s kapelou Bladderstones vystoupí v Třebíči
• Jarní velikonoční menu třebíčské hotelovky chutnalo na slovenském Gatrofestivalu

Úterý   20. 3. 2018

• ČESKO ZPÍVÁ 2018 zná své semifinalisty
• Sbor Santini oslavý desáté narozeniny koncertem v Telči
• Přednáška o zvířatech, která byla vyslána do vesmíru
• V Putimově v sobotu oslaví Velikonoce vynášením Morany

Pondělí   19. 3. 2018

• Rekonstrukce klíčového mostu v Jihlavě na silnici II/602, od dubna do listopadu se průjezd Jihlavou prodlouží
• V jihlavské nemocnici jsou povoleny návštěvy již na všech odděleních

Neděle   18. 3. 2018

• Bohatý velikonoční program v bystřickém centru Eden
• V Pelhřimově vystaví zajímavé formy na velikonoční beránky

Sobota   17. 3. 2018

• Zatím chodí na základky, ale Vysočinu znají „jako své boty“

Čtvrtek   15. 3. 2018

• Beseda se zaměstnanci národního parku Podyjí v jihlavském muzeu
• V Třebíči obnovují Tyršovy sady

Středa   14. 3. 2018

• Velikonoce na Betlémě v Hlinsku
• Kraj Vysočina navýšil podporu pro města s památkami UNESCO
• Návštěvy povoleny na oddělení šestinedělí pro tatínky
• Přednáška Do Afriky nejen za tučňáky v Třebíči

Úterý   13. 3. 2018

• Porota ocenila webově stránky jihlavské nemocnice
• Přednáška o hradu Landštejně v Telči
• Nevyhovující podmínky Na Nuselské v Havlíčkově Brodě nahradí přírodovědné centrum
• Koncert na oslavu Veliké noci v Telči
• Seminář na téma Obchvat I/23 Vladislav a související stavby
• Stavby v krajských nemocnicích na Vysočině

Pondělí   12. 3. 2018