Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 15.12 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V Jihlavě na křižovatce ulic Slavíčkova - Sokolovská se stala vražda
V prostoru křižovatky ulic Sokolovská - Slavíčkova v Jihlavě - Bedřichově se dnes odpoledne asi ve 13.30 hodin v pátek 15. prosince, stala vražda.
Ulicí Slavíčkova směrem k Sokolovské projížděla řidička osobního stříbrného Nissanu. Náhle ji předjel červený terénní vůz a pachatel z okénka její auto doslova rozstřílel
Na křižovatce ulic Sokolovská a Slavíčková momentálně probíhá policejní zásah. "Došlo zde k závažnému násilnému trestnému činu. Zatím nemůžeme podat žádné bližší informace,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
Postarší žena zasažená projektily svým zraněním podlehla.
Po pachateli policisté pátrají. Nad severním okrajem Jihlavy létá vrtulník. Zatím není známo, proč po ženě a po jejím autu někdo střílel.
Na místě neštěstí jsou policisté, okolní ulice jsou uzavřeny a městská doprava je odkloněna.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zemřela řidička auta, která se zranila při nehodě na Pelhřimovsku
V nemocnici v Českých Budějovicích dnes, v pátek 15. prosince ráno, zemřela pětačtyřicetiletá řidička osobního auta, která se při nehodě těžce zranila při nehodě ve čtvrtek 14. prosince na křižovatce ve Vodné na Pelhřimovsku.
Řidička nedala přednost v jízdě a střetla se na křižovatce s jiným osobním vozem.
Nezletilý spolujezdec měl lehká zranění, řidič auta, kterému nedala přednost, byl při nehodě zraněn též lehce. Byl ošetřen v nemocnici v Jindřichově Hradci.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Vánoce na radnici v Pelhřimově v neděli 17. prosince
Vánočka bude mít 3 metry ! A ochutnat jí budete moci i Vy, pokud se v neděli vypravíte na tradiční akci Vánoce na radnici, která se koná na Masarykově náměstí a v přilehlých budovách v Pelhřimově - městě rekordů. Už pojednadvacáté se Pelhřimáci a návštěvníci města sejdou pod krásným vánočním stromem, při živém betlému, u pěkné pohádky, nad vůní svařáku a masíčka, při zpívání českých koled...
Máte-li chuť, přijďte se na chvilku zastavit! U pěkné pohádky, nad kovářskou výhní a umem řemeslníků, se sbory, Pouličníky či muzikanty s kytarou!

A k tomu živý velbloud, ovečky a lama, výstavy, otevřené kostely, vůně dobrého kafe a vánočního cukroví. A po půl páté : společné zpívání koled, vytrubování z věže a vánoční ohňostrojné fontány!! A pak už brzo přijde Ježíšek.

Bohatý program na pódiu doplní v neděli 17. prosince od 9:15 i výstava sdružení FOKUS, ve vestibulu radnice si budete moci vyzkoušet starodávný tisk (Malé muzeum Bible), zdobení perníčků, zahrádkáři představí suchou vazbu a vánoční výzdobu, v deset hodin se bude rozlévat radniční svařák zdarma a autoři představí zbrusu novou výpravnou knihu Procházka Pelhřimovem na pohlednicích 1897 - 1980 - vnější město. A na náměstí se bude i péct.

Otevřeny budou i expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. I v nich lze objevit některé vánoční pozoruhodnosti :

Nejmenší betlém v ČR vyřezávaný ze dřeva
Ing. Miloš Němec z Třemošnice vytvořil řezbářskou technikou a za použití běžných nástrojů tradiční betlém s motivem svaté rodiny, který je umístěn ve skořápce lískového oříšku. Schránka betléma má na výšku 26 mm a nejvyšší postava svatého Josefa měří 12 mm.

Největší vánoční prskavka

Její délka je 250 cm a podle údajů z České knihy rekordů vydrží prskat 17:48 min.

Betlém v lahvi

Emanuel Hoda ze Strakonic je majitelem a autorem největší kolekce modelů v lahvích čítající 197 ks. Jedním z nich je také pozoruhodný betlém vyřezaný ze dřeva, pak rozřezaný a posléze za pomoci pinzet a dalších nástrojů poskládaný a dotvořený uvnitř lahve.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   18. 3. 2018

• Bohatý velikonoční program v bystřickém centru Eden
• V Pelhřimově vystaví zajímavé formy na velikonoční beránky

Sobota   17. 3. 2018

• Zatím chodí na základky, ale Vysočinu znají „jako své boty“

Čtvrtek   15. 3. 2018

• Beseda se zaměstnanci národního parku Podyjí v jihlavském muzeu
• V Třebíči obnovují Tyršovy sady

Středa   14. 3. 2018

• Velikonoce na Betlémě v Hlinsku
• Kraj Vysočina navýšil podporu pro města s památkami UNESCO
• Návštěvy povoleny na oddělení šestinedělí pro tatínky
• Přednáška Do Afriky nejen za tučňáky v Třebíči

Úterý   13. 3. 2018

• Porota ocenila webově stránky jihlavské nemocnice
• Přednáška o hradu Landštejně v Telči
• Nevyhovující podmínky Na Nuselské v Havlíčkově Brodě nahradí přírodovědné centrum
• Koncert na oslavu Veliké noci v Telči
• Seminář na téma Obchvat I/23 Vladislav a související stavby
• Stavby v krajských nemocnicích na Vysočině

Pondělí   12. 3. 2018

• Všechny maminky nedonošených miminek využívají komfort opravených pokojů

Neděle   11. 3. 2018

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku v Pohledi
• Výstava Letos paní Vesnu probudíme ze snu v Jupiter clubu
• Školáci budou letos popáté stavět z Merkuru
• Kaleidoskop Jana Rejžka v havlíčkobrodské kavárně U Notáře

Pátek   9. 3. 2018

• Krajská knihovna Vysočiny se hlásí k akci Březen - měsíc čtenářů 2018
• Přístup na hráz rybníka Hastrman v Havlíčkově Brodě bude omezen

Čtvrtek   8. 3. 2018

• Týden testování nejen na HIV
• Beseda s mykology v jihlavském muzeu
• Bratři Foersterovi a jejich „všeumění“ v Muzeu Vysočiny Pelhřimov
• Lední medvědi poplují Dalešickou přehradou
• „Bratislavská revoluce“ ve středoevropském kontextu

Středa   7. 3. 2018

• Společnost neprováděla zkoušky těsnosti na chladicích zařízeních na prodejnách, dostala pokutu
• Až přestane mrznout, přivede kraj k Hradu Roštejn novou vodu
• Jihlavská nemocnice pořídila anesteziologické přístroje za miliony korun

Úterý   6. 3. 2018