Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 17.12 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Historie jihlavských plováren
Kam asi jinam chodívali lidé v létě z rozpáleného města, než k vodě. Osvěžit se a zaplavat si do blízké řeky Jihlavy, říčky Jihlávky nebo se vydat k nedalekým rybníkům. Mezi nejpopulárnější patřil a doposud bezesporu patří Okrouhlík a Pávovský, německy Scheibenteich a Krummteich. Jejich věhlas se šířil už od poloviny 19. století.
celý článek...


Deo gratias...
Nové Motu proprio „Summorum pontificum“ o římské liturgii, které vydal Benedikt XVI. v sobotu 8. července, je - troufám si říci - tou nejlepší zprávou v oblasti katolické liturgiky za poslední léta. Už nebude kacířstvím slavit mši tak, jak ji neměnně slavily nesčíslné generace našich předků po moho staletí!
celý článek...


Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Živý betlém ve Žďáře nad Sázavou
Tradiční předvánoční akce „Živý betlém“ se uskuteční v úterý 19.12.2017 od 16:00 hodin na žďárském náměstí Republiky.
V tomto ochotnickém divadelním představení žďárské farnosti účinkují především studenti Biskupského gymnázia a Střední školy gastronomické A. Kolpinga. O technickou stránku a organizaci se stará Kolpingovo dílo ČR. V samotném divadelním představení se děti mohou těšit také na živá zvířata a všichni návštěvníci si budou moci zakoupit keramické a kovářské výrobky s vánoční tematikou, nebo se ve stánku zahřát čajem.

Výtěžek z dobrovolného vstupného bude opět věnován na rozvojovou pomoc v Africe prostřednictvím projektů Mezinárodního Kolpingova díla.

Také letos je nainstalován na náměstí slámový betlém v životní velikosti, který bude k vidění až do Třech králů (6.1.2018) na náměstí Republiky před Starou radnicí.
Michael KUBÍKZpět nahoru na obsah...

Europoslanec Tomáš Zdechovský a Max Kašparů budou besedovat v pelhřimovské knihovně
V pondělí 18. prosince navštíví Pelhřimov pan europoslanec Tomáš Zdechovský, rodák z Kožlí u Havlíčkova Brodu. Čeká ho tu velmi nabitý program, na který bych Vás také chtěla pozvat, protože bude informačně zajímavý. V plánu je totiž setkání na radnici s vedením města a řešení aktuálních problémů, dále strategické setkání s předsedy družstev kolem Želivky, beseda se studenty gymnázia a OA Pelhřimov a zlatou třešinkou na dortu bude veřejná beseda s panem Maxem Kašparů s provokativním názvem EU: pomáhá, nebo překáží? Ale popořadě.
1. Setkání na radnici v Pelhřimově; 10:00 – 11:30, Masarykovo náměstí 1

Za vedení města by měli být přítomni: starosta F. Kučera (ČSSD), L. Med (ODS) a J. Koch (nestraník za KDU); dále také bude přítomen Jan Matějů, člen finančního výboru.
Řešit má hlavně aktuální situace ve městě – krácení dotace na rekonstrukci čističky, nízká nezaměstnanost (ano, i to je problém, firmy už nemají kde brát lidi, takže roste podíl cizinců…) a také možný západní obchvat města. Je možné, že se otevře i téma nutnosti budoucího útlumu některých oborů v pelhřimovské nemocnici a přesun těch "dražších" do Jihlavy.
Následovat bude oběd se členy KDU, to dávám jen jako vysvětlení časové mezery, redakčně je zrovna toto nezajímavé :) nicméně pokud budete chtít, pan Zdechovský určitě nebude mít problém s tím, abyste se případně připojili.

2. Beseda na Gymnáziu a Obchodní akademii Pelhřimov; 13:30 – 15:00, Jirsíkova 244

název je „Eurohujeři a eurobubáci", měly by tam být hlavně 3. ročníky GY (osmiletý) a OA

3. Setkání s předsedy družstev kolem Želivky; 15:30 – 16:30, FARMA POŘÍČÍ, s.r.o. Služátky 25

účast přislíbili: J. Blažek (předseda Agrární komory a VOD Jetřichovec) a předsedové VOD Kámen, Agrodružstvo Košetice, Senagro Senožaty, ZD Hořice a ZD Želiv a ZD Vrcha u Ledče. Přítomen i dlouholetý krajský zastupitel Miroslav Houška a pravděpodobně dorazí další
tématu Želivky se pan Zdechovský věnuje dlouhodobě a velmi intenzivně, toto bude další ze strategických schůzek, kdy víme, že se nyní kraj Vysočina snaží "bojovat" za Pelhřimovsko a Ledečsko; určitě dále podpoříme strategii pana radního Hyského alá "nemůžeme pykat za to, že Pražáci budou mít čistou vodu"

4. Beseda v knihovně s Maxem Kašparů; 17:00 – 19:00, Městská Knihovna, Jirsíkova 841

Max Kašparů je kuriozitou (nejvíc titulů v ČR, ženatý řeckokatolický kněz sloužící pro římskokatolíky, spisovatel atd.) - v poslední době je hodně kritický vůči společnosti a hodně konzervativní: nemá rád Merkelovou, uprchlíky, liberály, vítače atd. Nicméně také hodně ostrých vyřčených slov myslí trochu s nadsázkou a dokáže mít odstup. Vidíme to spíše na duel než dvojbesedu – ale o to zajímavější to bude.

Jitka FIALOVÁZpět nahoru na obsah...

Na Třebíčsku na silnici I(38 zemřel při nehodě třicetiletý řidič osobního auta
Při dopravní nehodě, která se stala v sobotu 16. prosince asi ve 13 hodin u Litohoře na Třebíčsku na silnici I/38 zemřel třicetiletý řidič osobního auta.
Muž v autě Škoda Octavia vjel z dosud neznámých příčin do protisměru a srazil se s nákladním automobilem. Muž v osobním autě jel sám.
Řidič nákladního auta zraněný nebyl.
Příčiny a okolnosti nehody policisté vyšetřují.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   18. 3. 2018

• Bohatý velikonoční program v bystřickém centru Eden
• V Pelhřimově vystaví zajímavé formy na velikonoční beránky

Sobota   17. 3. 2018

• Zatím chodí na základky, ale Vysočinu znají „jako své boty“

Čtvrtek   15. 3. 2018

• Beseda se zaměstnanci národního parku Podyjí v jihlavském muzeu
• V Třebíči obnovují Tyršovy sady

Středa   14. 3. 2018

• Velikonoce na Betlémě v Hlinsku
• Kraj Vysočina navýšil podporu pro města s památkami UNESCO
• Návštěvy povoleny na oddělení šestinedělí pro tatínky
• Přednáška Do Afriky nejen za tučňáky v Třebíči

Úterý   13. 3. 2018

• Porota ocenila webově stránky jihlavské nemocnice
• Přednáška o hradu Landštejně v Telči
• Nevyhovující podmínky Na Nuselské v Havlíčkově Brodě nahradí přírodovědné centrum
• Koncert na oslavu Veliké noci v Telči
• Seminář na téma Obchvat I/23 Vladislav a související stavby
• Stavby v krajských nemocnicích na Vysočině

Pondělí   12. 3. 2018

• Všechny maminky nedonošených miminek využívají komfort opravených pokojů

Neděle   11. 3. 2018

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku v Pohledi
• Výstava Letos paní Vesnu probudíme ze snu v Jupiter clubu
• Školáci budou letos popáté stavět z Merkuru
• Kaleidoskop Jana Rejžka v havlíčkobrodské kavárně U Notáře

Pátek   9. 3. 2018

• Krajská knihovna Vysočiny se hlásí k akci Březen - měsíc čtenářů 2018
• Přístup na hráz rybníka Hastrman v Havlíčkově Brodě bude omezen

Čtvrtek   8. 3. 2018

• Týden testování nejen na HIV
• Beseda s mykology v jihlavském muzeu
• Bratři Foersterovi a jejich „všeumění“ v Muzeu Vysočiny Pelhřimov
• Lední medvědi poplují Dalešickou přehradou
• „Bratislavská revoluce“ ve středoevropském kontextu

Středa   7. 3. 2018

• Společnost neprováděla zkoušky těsnosti na chladicích zařízeních na prodejnách, dostala pokutu
• Až přestane mrznout, přivede kraj k Hradu Roštejn novou vodu
• Jihlavská nemocnice pořídila anesteziologické přístroje za miliony korun

Úterý   6. 3. 2018