Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 20.2 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Záchytka bude mít na podzim novou adresu
Na přelomu října a listopadu chce mít Kraj Vysočina k dispozici novou vlastní záchytnou protialkoholní stanici. Vyroste v areálu Nemocnice Jihlava, na pozemcích kraje, jen několik desítek metrů od současné záchytky, která funguje v pronajatých prostorách Zdravotního ústavu. „Jsme na začátku projektování. S ohledem na novou úpravu vyhlášky potřebujeme více místa, specifické zařízení. Zvážili jsme všechny možnosti a shodli se na využití modulární sestavy předvyrobených buněk s napojením na inženýrské sítě nemocnice,“ informoval dnes náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.
Podle náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast majetku a financí Martina Kukly vyroste unikátní dvoupodlažní sestava na připravených základech během několika týdnů, delší čas zabere montáž interiérů a povinného vybavení. „Odhadované náklady na pořízení této stavebnice vč. jejího zprovoznění odhadujeme okolo šesti milióny korun s tím, že definitivní cenu ukáže poptávka,“ říká Martin Kukla.

„Při stanovení kapacit jsme vycházeli z dlouhodobých statistik vytíženosti stávajících prostor záchytky se zohledněním přiměřené rezervy. V novém zařízení bude k dispozici deset samostatných pokojů, přijímací místnost, vyšetřovna, izolace, sociální zázemí dle platných standardů, zázemí a pracoviště pro personál a sklady,“ popisuje Vladimír Novotný. Nový objekt pro účely zdravotnictví bude sestaven na míru dle požadavků Kraje Vysočina, kdy základním stavebním modulovým prvkem bubou obytné kontejnery.

Na hledání budoucího řešení lokace a fungování krajské záchytky spolupracuje Kraj Vysočina velice úzce s vedením města Jihlava a Službami města Jihlava, které jsou dosavadními zkušenými provozovateli záchytky.

Podobné řešení pro přístavbu zvolila například nemocnice v Novém Jičíně, specifická a praktická kontejnerová architektura se osvědčila i při budování zahraničních humanitárních a zdravotních celků zajišťujících vysoký standard pracovních podmínek. Dnes jsou modulární systémy běžně využívány pro stavby přechodné občanské vybavenosti – školky, komunitní zařízení nebo ubytovny.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Chřipka má letos na Vysočině již dvě oběti
Chřipka na Vysočině si letos vyžádala již dva životy. Potvrdila to krajská hygienická stanice.
V Třebíči zemřela žena narozená v roce 1951. Ta byla hospitalizována se závažným onemocněním chřipky typu B. U paní se jednallo o důsledek souběhu více onemocnění, organismus pacientky byl oslaben.

Druhá pacietnka narozená v roce 1941 také zemřela v jihlavské nemocnici v sobotu 10. února, též na chřipku typu B.

Na Vysočině je 2 031 akutních respiračních onemocnění v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Poprvé v letošní chřipkové sezoně je na Vysočině vyšší nemocnost, než jaký je celostátní průměr počtu nemocných. Ten má hodnotu 1 944 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost
Letošní významné výročí si jihlavské muzeum připomene mimo jiné i výstavou 100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost, vytvořenou ve spolupráci se Státním okresním archivem Jihlava.
Autoři výstavy se zaměřili na čtyři pro republiku významné „osmičkové“ roky, jednotlivé části se věnují situaci v letech 1918, 1938, 1948 a 1968 jak z pohledu celorepublikových událostí, tak s jejich odezvou v Jihlavě a okolí.
Návštěvníkům bude k dispozici velké množství informací o životě v Jihlavě v minulém století, např. o architektuře, národnostních problémech, legionářích a jihlavském pěším pluku č. 31 Arco nebo o jihlavských pomnících.
Vystaveny budou kopie dobových plakátů, vyhlášek a nařízení i kolekce československých a českých platidel uplynulých sta let.
Magistrát města Jihlavy pro tuto příležitost zapůjčil historickou pamětní knihu Jihlavy se záznamy a podpisy významných návštěv. Po dobu trvání výstavy budou veřejnosti nabídnuty také odborné přednášky, besedy, hudební vystoupení a další dvě časově omezené výstavy – 100 let československé poštovní známky a reprodukce pohlednic s tématikou Jihlavy. Termíny těchto akcí budou upřesněny.
Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v expoziční budově Muzea Vysočiny Jihlava ve čtvrtek 22. února v 17:00. Výstava potrvá do 25. listopadu.
Dana OBERREITEROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Malina Brothers do Třebíče dorazí s novým albem a právničkou Alfonse Muchy
Zpěvačka Kateřina García, pravnučka malíře Alfonse Muchy, je hlasem aktuálního alba projektu Malinabrothers, ve kterém se sešla „supergroup“ české folkové a country hudby: banjista Luboš Malina (Druhá tráva), kytarista Pavel Malina (ex. Druhá tráva, Žalman..), houslista Josef Malina (Jimmy Bozeman & the Lazy Pigs) a kontrabasista Pavel Peroutka (Spirituál kvintet). Společně dorazí ve čtvrtek 22. února do Třebíče. Od 19 hodin hrají v Národním domě.
Na koncertě zazní průřez tří alb kapely, přičemž to poslední vzešlo právě ze spolupráce Malina Brothers s Kateřinou García, rodačkou z Prahy, která vyrůstala v Barceloně a nyní žije v Dublinu. Dohromady se dali na základě podařeného loňského společného koncertu ve Strážnici. „Výběr písniček, barvy vokálů a energie Katky nás tak nadchla, že jsme začali uvažovat o společné desce" říká kytarista Pavel Malina.

Třebíčské vystoupení hudebníků, jejichž muzikantské nebo producentské kvality využívali nebo využívají interpreti a kapely od Lucie přes Pavla Bobka, Wabiho Daňka, Věru Martinovou nebo Lenku Filipovou, zpestří i směs písní od Mirka „Skunka“ Jaroše, Stanislava Skaly či několik instrumentálek a další.
Jaroslava BURKETOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Celé Česko rozehraje dětská tvořivost díky happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open 2018
Čtvrtek 24. května bude patřit všem malým umělcům. Celostátní happening ZUŠ Open opět nabídne nespoutanou radost z hudby, tance, divadla, výtvarného umění i dalších aktivit žáků základních uměleckých škol. Letos rekordních 370 ZUŠ připravuje na několik set akcí, které se budou odehrávat zejména na veřejných prostranstvích na více než 300 místech po celé republice. Společně tak upozorní na význam uměleckého vzdělávání i mimořádnou práci pedagogů základních uměleckých škol. ZUŠ Open navíc uvádí v život myšlenku společných projektů a setkání uměleckých škol, která rozvíjí vzájemné vazby a v neposlední řadě dokumentuje pestrost uměleckých oborů a života škol v rámci regionů. Do jednotlivých akcí se zapojí i celá řada profesionálních umělců včetně symfonických orchestrů a dalších kulturních institucí či festivalů v čele s Pražským jarem. Akce svým rozsahem aspiruje na kulturní událost roku s největším počtem zapojených účinkujících v České republice.
Iniciátorem a hlavním garantem ZUŠ Open je Nadační fond Magdaleny Kožené. Umělkyně, jejíž hvězdná kariéra má základy také na jedné z brněnských ZUŠek, vysvětluje: „Jsem nadšena z toho, že do tohoto projektu s námi letos půjdou již 3/4 všech našich základních uměleckých škol. Těším se, že se na několika místech zapojím s dětmi a jejich pedagogy do programu a srdečně zvu všechny, kteří mají zájem o umění a chápou jeho úlohu pro celkový rozvoj nejmladší generace ve všech koutech naší vlasti.” Projekt opět podpoří i další výrazné osobnosti napříč uměleckými obory. Na pozvání patronky Magdaleny Kožené přijali roli garantů za jednotlivé obory Alice Nellis, Maxim Velčovský a Otto a Jiří Bubeníčkovi. Akci podporuje řada dalších umělců, jimž základní umělecké školy otevřely svět, v němž se jejich talent naplno rozvinul. Více informací na www.zusopen.cz nebo na www.facebook.com/zus…

Z bohatého připravovaného programu můžeme již nyní upozornit například na rozsáhlý projekt v Karlových Varech, na kterém budou školy vystupovat na kolonádě, v hotelích a celém centru města a vyvrcholí společným večerním koncertem Karlovarského symfonického orchestru či na celodenní happening v Olomouci spojující školy kraje, který vyvrcholí provedením opery Tomáše Hanzlíka. Přehlídka všech škol Libereckého kraje již v dopoledních hodinách nabídne sborové vystoupením 555ti mladých zpěváků společně s pěvkyní Magdalenou Koženou. Beroun se může těšit na přehlídku středočeských škol v patronaci houslisty a dirigenta Jana Talicha. V den konání projektu se představí i ti nejlepší hráči na lidové nástroje v rámci vyvrcholení celostátní soutěže v Mikulově a Open-air festival SchoolStock 2018 představí ZUŠky z Příbramska. Školy z Vysočiny připravují umělecké putování po stopách Gustava Mahlera.

V hlavním městě bude v rámci oslav ZUŠ Open oficiálně zahájen nový stipendijní program Nadačního fondu Magdaleny Kožené MenART společným koncertem mentorů Ivo Kahánka, Kateřiny Kněžíkové či Lenky Nové s Beatou Hlavenkovou a jejich žáků v rámci festivalu Pražské jaro v Anežském klášteře, kde též Národní galerie připraví speciální výtvarný program pro studenty ZUŠ. Po celé Praze se zapojí přes 20 škol a program vyvrcholí večerním koncertem vybraných studentů za účasti Magdaleny Kožené a dalších hostů na půdě Senátu České republiky, v Sala terrena ve Valdštejnské zahradě. Bohatý kulturní program připravený zástupci škol a hostujícími umělci ze všech krajů republiky zde čeká na návštěvníky v průběhu celého odpoledne. Kromě hudebních a tanečních vystoupení ožije Valdštejnská zahrada výtvarným uměním či tvořivými dílnami zejména pro rodinné publikum. Brněnské ZUŠ opět chystají rozsáhlý společný program na Moravském náměstí. ZUŠ Open se stane součástí festivalu Pražské jaro také na Open-air happeningu v rámci jeho slavnostního zahájení na Kampě 12. května. Zapojí se také do Noci kostelů 25. května či slavnostního zahájení mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Fest 25. května.

Řada akcí se ponese v duchu oslav 100. výročí republiky. Atraktivní program proběhne v celkem 314ti městech, detaily programu jednotlivých měst a obcí budou průběžně zveřejňovány na www.zusopen.cz.

V České republice funguje 488 základních uměleckých škol, ve kterých studuje 247 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Cílem Nadačního fondu Magdaleny Kožené a ZUŠ Open je na tento unikátní systém uměleckého vzdělávání různými aktivitami upozorňovat a podporovat jej.

Jakýkoliv tvůrčí proces je nenahraditelnou součástí dětského zrání a osobnostního růstu. Umělecké vzdělávání podporuje a rozvíjí v dětech potenciál vlastní tvorby i citlivé estetické vnímání světa a souvislostí v něm, které jim posléze pomohou v orientaci v mnoha oblastech života. „Dětem umělecké vzdělávání poskytuje nejen základy ve zvoleném oboru, ale i širokou škálu pro další život velmi užitečných a důležitých schopností a dovedností: tvořivost, porozumění, estetické vnímání či komunikativnost a zdravou vůli k sebeprosazení. A nezapomeňme rovněž na trpělivost, vytrvalost a píli, které dnešní hektická doba mnohdy potlačuje,“ říká členka správní rady nadačního fondu a prezidentka Asociace základních uměleckých škol Jindřiška Kudrlová. Unikátní systém základních uměleckých škol, který nemá ve světě obdoby, dává možnost podchytit a rozvinout talent i zájem o studium uměleckých oborů v celé České republice. Disponuje tradičně vysokou úrovní pedagogů a v neposlední řadě finanční dostupností. Díky pestrosti oborů zde mohou děti podporovat svůj nejen hudební, ale i výtvarný či pohybový talent. Spolupatron ZUŠ Open a generální ředitel České filharmonie David Mareček význam kvalitního a dostupného uměleckého školství shrnuje: „ZUŠky pro profesionální orchestry a soubory objevují budoucí špičkové hráče, pěvce a sólisty a současně vychovávají vnímavé, citlivé a poučené publikum, což je snad ještě důležitější, protože bez něj by jakákoliv umělecká práce neměla vůbec žádný smysl.“

ZUŠ Open 2017 – ohlédnutí

Do prvního l ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open, který se uskutečnil 30. května 2017, se zapojilo 355 základních uměleckých škol z 280 měst a obcí Čech a Moravy. Dohromady bylo uspořádáno na tisícovku koncertů, tanečních i divadelních představení nebo výstav, na kterých odhadem účinkovalo okolo 130 000 malých umělců. ZUŠ Open se tak zřejmě stala nejrozsáhlejší kulturní akcí v historii České republiky. Malí umělci si na řadě míst zahráli s profesionály. Pražský program proběhl například v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se lidé těšili z duchovního koncertu sólistů a souborů z jedenácti pražských škol za účasti hostů z České filharmonie. Malostranské náměstí ožilo společným muzicírováním s handicapovanými za účasti režisérky Alice Nellis. Nejvýznamnější akcí moravské metropole byla přehlídka souborů a sólistů brněnských základních uměleckých škol na Moravském náměstí za účasti zakladatelky a patronky nadačního fondu Magdaleny Kožené. V celé řadě měst jako jsou České Budějovice, Sokolov, Teplice, Ústí nad Labem, Česká Lípa, Zlín a řadě dalších se konaly společné akce místních základních uměleckých škol.

MenART Nadační fond Magdaleny Kožené rozšířil v letošním roce své aktivity. Pod názvem MenART otevírá unikátní roční stipendijní program mentoringu uměleckého vzdělávání, do kterého se mohou zapojit nadaní žáci základních uměleckých škol a jejich učitelé. Do role mentorů vstupuje devět předních osobností umělecké scény, které reprezentují 3 obory zastoupené v programu: klasickou hudbu, autorskou tvorbu a výtvarný obor: dirigent Tomáš Netopil, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, zpěvačka Lenka Nová, violoncellistka Terezie Kovalová a výtvarní umělci Maxim Velčovský, Petr Nikl a Milan Cais. Ti se budou se studenty a jejich pedagogy během školního roku 2018/2019 pravidelně setkávat. Nadační fond se tak soustředí na podporu a rozvoj mladých talentů a inspiraci pedagogů.

Nadační fond Magdaleny Kožené

Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat," říká světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

V České republice funguje 488 základních uměleckých škol, ve kterých studuje 247 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Posláním fondu je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání. Více podrobností o aktivitách fondu na www.nfkozena.cz.

Anna VAŠÁTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   19. 4. 2024

• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024