Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 23.4 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.
celý článek...


Posvícení - po jihlavsku Kirmes
Podle Ottova slovníku naučného z r. 1903 je posvícení výroční podzimní slavnost, která se koná na památku posvěcení chrámu. Posvícení se podle tohoto zdroje vyvinulo z pohanského obyčeje oslavovat šťastnou sklizeň a příchod zimy. Na Vysočině bylo posvícení nazýváno místy hody, v jihlavském jazykovém ostrově pak Kirmes...
celý článek...


Největší povodeň v dějinách Jihlavy
Oteplování planety, blížící se soudný den či změna klimatu. Tak to jsou pouze jedny z mála oblíbených vysvětlení nejrůznějších klimatických katastrof. Toto řádění živlů se nám, lidem moderního věku, jeví občas svým rozsahem nebývalé. Zřejmě je tomu tak i proto, že lidský život je krátký a málokdo tak může pamatovat, že k podobným událostem docházelo v průběhu dějin vždy a čas od času dokonce i opakovaně.
celý článek...


Překročili jsme hranice nám neznámého světa a života...
V době doznívajícího léta uplývá 40 let od skonu mimořádně disponované osobnosti a výjimečného zjevu moderně se již rozvíjející "nové vědy parapsychologie" Břetislava Kafky (14. května 1891 - 27. srpna 1967). "Jako badatel v oboru dosud neznámých jevů hypnosy, telepatie, jasnovidnosti apod. po více jak čtyřicet let jsem se zabýval touto disciplinou...", píše svým brilantním intelektem s pojmovou pregnantností "vidění geniova" (A. Schopenhauer) - Břetislav Kafka ve své knize PARAPSYCHOLOGIE, která vychází až v roce 1992 v pozoruhodně objevitelském nakladatelství ROAD Praha.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jihlava otevře novou expozici v podzemí – kryt civilní obrany
Plynové masky, pracoviště telegrafisty, ošetřovna… Expozice připomíná období studené války... Pracovníci správy jihlavského podzemí připravili novou prohlídkovou trasu, která připomíná jednak běžné využití sklepů pod jihlavskými domy, ale především je zde někdejší skutečný kryt civilní obrany. Proti proudu času, do 70. let minulého století, se návštěvníci vypraví šest metrů pod povrch země.
Expozice je rozšířena o reálné dobové exponáty, mohla tak vzniknout například i podzemní ošetřovna raněných, k vidění je dobová spojovací technika, filtry vzduchu, měřáky radiace a zamoření vzduchu, plynové masky, těžké ocelové dveře krytu, nouzový východ ústící do spletitých chodeb jihlavského podzemí, dobové hygienické potřeby a sociální zařízení atd.

„Expozice může být atraktivní pro všechny věkové kategorie. Mladí se s něčím takovým nikdy nesetkali a měli by vědět, co se zde v minulých desetiletích dělo. Starší si mohou zavzpomínat, jakkoliv může jít o poněkud hořké vzpomínky na podivnou dobu,“ poznamenal primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.

V sedmdesátých a osmdesátých letech bylo v Jihlavě celkem 83 krytů, v devadesátých letech byl systém civilní obrany zastaven. Kryty jsou dnes obvykle bez využití, nebo slouží jako sklady. „Tento kryt byl vybudován pro pracovníky Městského národního výboru Jihlava. Má několik místností, ve kterých jsou naní vystaveny dobové předměty. V jedné místnosti zní autentický záznam rádiového hlášení, které 20. srpna 1968 oznámilo překročení státních hranic vojsk Varšavské smlouvy,“ vysvětlil správce jihlavského podzemí Jan Šustr.

Otevření pro veřejnost radnice oznámí během května

Prohlídka zhruba dvousetmetrové trasy pro desítku dospělých nebo patnáctičlennou skupinu dětí zabere 30 až 50 minut podle zájmu návštěvníků. Průvodce povypráví o historii i účelu využití jihlavského sklepení a krytů civilní obrany. Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu dobových exponátů a na informačních tabulích zjistit více o historii civilní obrany v Jihlavě.

„Projde se kolem sklepních kójí do podzemních chodeb, jejichž celková délka se pohybuje okolo 3,5 kilometru, návštěvníci však jdou jen stometrovou trasou do krytu civilní obrany. Mimo jiné uvidí i technologie pro práci v podzemí. Nebo nešetrné zásahy do podzemí, kdy sice byla zajištěna větší stabilita chodeb vybetonováním, ale byl nenávratně poškozen původní vzhled středověkého podzemí a narušen křehký systém odvodňování podzemních prostor,“ popsal Jan Šustr.

Termín otevření trasy a výši vstupného radnice oznámí během května. Vstupenky na prohlídku bude možné zakoupit u vstupu do jihlavského podzemí (u městské knihovny). Zde se návštěvníků ujme průvodce, se skupinou přejde ke vstupu do expozice, který je v domě č. 6 na Masarykově náměstí.

- tz -Zpět nahoru na obsah...

Dálnice D1 mezi Měřínem a Velkým Beranovem ve směru na Prahu je neprůjezdná
Na dálnici D1 mezi Měřínem a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta. Dálnice je ve směru na Prahu neprůjezdná. Nehoda se stala na 121. kilometru před 9:30. Policie dopravu odklání na silnici č. II/602. Na dálnici se tvoří kolony.
Srazila se tu tři nákladní auta, dálnice ve směru na Prahu je neprůjezdná.

Na místě přistával vrtulník, podle policie zůstal jeden člověk ve voze zaklíněn
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jarní úklid: kam jednoduše se starými spotřebiči a bateriemi
Jaro je synonymem pučících stromů, rozkvetlých květin, ale taky pořádného úklidu po zimě. Někteří z nás už mají generální úklid zdárně za sebou, ale někteří se na něj stále chystají. Pokud patříte mezi ty lenivější, nebo jste se prostě ještě k uklízení po zimě nedostali, možná vám pomůže těchto pár tipů. Poradí s tím, kam se zbytečným elektro-harampádím, aniž byste museli v okolí hledat patřičné kontejnery.
Drobný elektroodpad pošlete bezplatně balíkem

Pokud se v rámci jarního úklidu zbavujete starých a nepotřebných elektrospotřebičů, nemusíte se shánět po kontejnerech, do kterých můžete takový elektroodpad vyhodit. Jednou z možností je totiž poslat jej zadarmo takzvaným re:Balíkem. Tedy pokud nebude zásilka těžší než 20 kilogramů. Do obyčejné krabice lze přitom zabalit třeba staré rychlovarné konvice, fény, počítače, monitory, elektrické pily nebo jiné menší vysloužilé spotřebiče, ale taky přenosné baterie a akumulátory, tonery nebo ještě staré CD a DVD disky. Pak už zbývá jen vyplnit online objednávku, díky které si vytisknete vygenerovaný adresní předplacený štítek. A krabici se směsí odpadu odnést na jakoukoliv pobočku České pošty. Služba i podání balíku jsou bezplatné.

Uklízí i sousedi? Nad 150 kg odveze auto

Pokud se vám starého elektra nebo baterií nashromáždí doma více než 150 kilogramů, pak si dokonce můžete domů zadarmo objednat odvoz autem. Jen pro orientaci – třeba taková větší tiskárna váží kolem osmi kilo, starší televize dokonce přesáhnou i dvaceti kilovou hmotnost. CRT monitor má kolem 17 kg a lednice klidně přes padesát. Do zásilky lze přidat taky pračky, mikrovlnky, vysloužilé sekačky, vrtačky nebo staré zářivky. Zkrátka vše, co funguje, respektive fungovalo na elektrický proud. Pokud byste doma 150 kilogramů elektro odpadu nenashromáždili, poptejte se třeba sousedů nebo známých, určitě se také rádi něčeho zbaví. Pak se stačí pídit po službě s názvem Buď líný a odvoz starých přístrojů si objednat na webu. Pokud nashromáždíte nakonec jen něco mezi 20 - 50 kilogramy starého elektra, můžete využít služby Buď líný taky, ale prostřednictvím balíkového odvozu. Tedy musíte elektro zabalit do krabice.

Staré dobré sběrné dvory nebo speciální akce

Jednou z možností jsou také tradiční sběrné dvory, kam se dá elektroodpad hromadně vyvézt. Je ale potřeba si před návštěvou dvora nejprve najít ten, který budete mít „po ruce“, pak taky ověřit, co všechno přijímá, od koho a v jakém funguje provozu, tedy kdy má otevřeno. V praxi je pohodlnější těsně před odjezdem ještě radši zavolat a zjistit kapacitu, může se stát, že sběrné místo bude zrovna přeplněné a v tom případě si pak od vás jeho zaměstnanec elektroodpad či baterie nepřevezme. Další alternativou je zjistit si, jestli se ve vašem okolí nekoná nějaká hromadná svozová akce. Zejména obce nebo jednotlivé městské části často objednávají v době jarních úklidů speciální hromadné svozy, takže stačí přivézt to, čeho se potřebujete zbavit, třeba na obecní úřad. V takovém případě taky většinou nebývají stanoveny žádné velikostní nebo hmotnostní limity.

Tip: Než se všeho zbavíte, zkuste se také informovat, jestli ve vašem okolí neprobíhají nějaké sběrové soutěže. Zejména mateřské či základní školy se často zapojují do takových ekologických vzdělávacích aktivit, kdy se dětí učí recyklaci a mají co nejvíce vybraných vysloužilých předmětů nebo baterií přinést. Aktuálně je například možné využít sběrové akce škol v rámci soutěže EkoEDA, kde děti odevzdávají starý elektroodpad a baterie, nejčastěji třeba mobilní telefony a tablety.
Monika HOŘÍNKOVÁZpět nahoru na obsah...

Průzkum: Středoškoláci vynechávají snídaně, vyhýbají se aktivnímu pohybu, a to není všechno
Zajímavé výsledky o životním stylu a zdraví mladých středoškoláků v Kraji Vysočina přinesla unikátní studie, kterou si nechal vypracovat už podruhé Kraj Vysočina. „Na téměř stopadesáti stránkách jsme dostali doslova naservírovaný profil současného středoškolského studenta. Odpovídalo 960 žáků druhých ročníků z 22 vybraných středních škol. Zmíním jen tři pro mě alarmující poznatky – 45 % respondentů denně nesnídá, 63 % dotázaných pije alkohol minimálně jednou týdně a třetina už vyzkoušela kouření. Dobrou zprávou je fakt, že v obou posledních případech došlo oproti roku 2012 ke zlepšení,“ vybírá z průzkumu Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.
V první řadě je důležité upozornit, že průzkum mohl vzniknout jen díky dobrovolnosti a ochotě středoškoláků sdílet informace o svém životním stylu a nechat se vyšetřit. Zpětnou vazbou bylo individuální vyhodnocení a konzultace, například s doporučením vyšetření u pediatra nebo odborného lékaře, návody k lepšímu zdravotnímu stavu nebo porovnání s limitními hodnotami.

A které hodnoty současné středoškoláky příliš netrápí? U 8 % dotazovaných byla zjištěna obezita, naopak 9 % trpí podvýživou. Při zkoušce tělesné zdatnosti bylo odhaleno, že 14 % mládeže ji má velmi špatnou, pouze desetina výbornou nebo velmi dobrou. Výrazně horší fyzička byla prokázána u dívek. Dobrou zprávou je, že roste doba, kterou mladí lidé tráví v přírodě, aktivnímu cvičení se věnuje o něco více mládež žijící ve větších městech. Od televizí a počítačů se pozornost odklonila k mobilním telefonům. Z kolonky zdraví je tu ještě jeden spíše potěšující údaj: pouze 6 % dotázaných uvedlo, že nebylo v posledních dvou letech na pravidelné preventivní prohlídce u svého lékaře, s návštěvami zubního lékaře jsou na tom studenti také dobře, navíc 81 % z nich si čistí zuby dvakrát denně.

„Zatímco oproti roku 2012 vzali studenti na milost konzumaci čerstvé zeleniny a ovoce, nedaří se zlepšit pravidelnost přijímání potravy. Ne všichni mladí lidé snídají. I když 40 % z dotázaných se bez snídaně do školy neobejde, stále je ještě velká skupina těch, kteří snídani neřeší, oblíbená u mládeže jsou smažená jídla a více než polovina z nich týdně konzumuje chipsy, krekry a tyčky. Z jídelníčku mladých mizí luštěniny,“ popisuje sdílené výsledky krajský radní zodpovědný za aktivity agendy Zdravého kraje Martin Hyský. A samostatnou kapitolou je alkohol, kouření a návykové látky. Třetina všech dotázaných už kouří, v případě studentů odborných učilišť dokonce polovina. Přesto studie přichází s pozitivním zjištěním, mladých kuřáků od roku 2012 ubylo, poměrně výrazně se zvýšil počet abstinentů, poklesl i počet mladistvých, kteří pijí vícekrát týdně. A pro úplnost uvádíme i informaci o sexuální aktivitě žáků 2. ročníků středních škol. Více než polovina z nich už měla alespoň jednoho sexuálního partnera, 19 % z dotázaných dokonce více než čtyři. Kondom při pohlavním styku důsledně vždy používá pouze 42 % dotázaných. A nakonec: 36 % dotázaných uvedlo, že alespoň jednou v životě bralo nějakou drogu (mimo alkohol a kouření cigaret). Každý pátý tak činil opakovaně, nejčastěji se mládež uchyluje k marihuaně, zde však oproti roku 2012 došlo k poklesu.

Analýzu životního stylu a zdraví mládeže v Kraji Vysočina postavenou na konkrétních dotazech a měření pro Kraj Vysočina zpracoval spolek Zdravá Vysočina, z.s. ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a jihlavskými zdravotními školami. Poprvé tento průzkum kraj podpořil v roce 2012, během loňska byla sebrána nová data, tak aby mohlo dojít k porovnání stavu. Podobná analýza nemá zatím v České republice obdoby, žádný z krajů k podobnému zjišťování nepřistoupil. „Je to velká škoda, protože v tuto chvíli chybí porovnání mezi kraji. Existují sice izolované průzkumy, které odpovídají na některé z námi položených otázek, avšak komplexní pohled na zdraví a zdravotní stav mladých studentů tu citelně chybí. Kraj Vysočina bude s výstupy průzkumu pracovat v následujících pěti letech a bude se snažit prostřednictvím různých nástrojů negativní trendy u naší mládeže eliminovat,“ upozorňuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Podle Stanislava Wasserbauera ze Státního zdravotního ústavu v Jihlavě se do zjištěných pozitivních trendů průzkumu mohly příznivě promítnout i dlouholeté aktivity podporované Krajem Vysočina zaměřené na podporu zdraví mládeže a prevenci nemocí.Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Přírodu je třeba si zamilovat
Dny Země na Chaloupkách Kněžice jsou jedním ze dvou hlavních programů pro veřejnost. Ten letošní vyšel naprosto přesně. Dvaadvacátého dubna bylo v neděli. Jak je na tomto pracovišti zvykem, každý příchozí obdržel plánek s programem, takže přesně věděl co, kdy a kde.
Motto letošního místního Dne Země znělo: Zamiluj si přírodu. A jak nejlépe si přírodu zamilovat? No samozřejmě pořádně si ji užít! Protože máte-li se něčemu s chutí učit, poznávat a dokonce chránit, je dobré to mít rád. To platí v životě obecně. Takže letos se na Chaloupkách nad Novou Brtnicí ochutnávalo, očichávalo, ohmatávalo, pozorovalo… no prostě zapojeny byly všechny smysly.

Na děti čekalo dvanáct stanovišť, kde si zkusily najít svůj strom, podívaly na přírodu opravdu zblízka, zkusit, co všechno se dá v přírodě sníst, projít se po hmatové stezce, nebo se pustit až za mořskými želvami. Koupí obsáhlé poučné omalovánky mohli návštěvníci přispět k jejich ochraně. A všude jste mohli získat otisk palce barevnou hlinkou. Kdo posbíral deset otisků, měl nárok na desetiprocentní slevu publikací a pomůcek ke zkoumání přírody, který nabízel chaloupecký stánek. Zcela zdarma pak takový sběratel otisků dostal malý inspirativní nápadník her a aktivit do přírody.

Hned třikrát se v amfiteátru hrálo divadlo se starým příběhem Muž, který sázel stromy v podání skvělé Báry Dvořákové – studentky JAMU. Okem laskavým ji sledovala její učitelka Adéla Kratochvílová, která ji vede v Ateliéru Výchovné dramatiky Neslyšících na Divadelní fakultě JAMU.

A k tomu všemu samozřejmě oblíbené projížďky bryčkou, výborné pivo, maso pečené na ohni, domácí táč, skvělý guláš nebo výborná polévka pro vegetariány. I zde se vyplatilo zapojit všechny smysly a pochoutky si patřičně užít.

Naučit se milovat přírodu přišlo nebo přijelo do Chaloupek Kněžice takřka 400 návštěvníků. Převažovaly rodiny s malými dětmi, ale hojně bylo i párů, které se na rodičovskou úlohu chystají a sbírají inspiraci k výchově nebo naopak babičky s dědečky, kteří nepřemluvili vnoučata, ale Den Země na Chaloupkách si ujít nenechali.
Jan UHERZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   22. 10. 2018

• Průvodce zdravým stravováním v Jihlavě
• Pěstitelé potvrzují pokles výnosů brambor
• Kůrovcová kalamita na Vysočině v číslech; 150 tisíc kůrovců stačí na napadení až osmi nových zdravých stromů
• Čmuchalové 01: Mladí detektivové mají stopu!
• Vysočina začala s rekordním sázením lip; slaví tak 100 let republiky
• V Telči předají ceny žákům, studentům a školským zařízením
• Slavnostní koncert k 100. výročí vzniku Československa ve Velké Lhotě

Neděle   21. 10. 2018

• Největší česká medaile a Světová růže pro pelhřimovské Muzeum rekordů
• Výsadba ovocných stromů na ovčí pastvině

Sobota   20. 10. 2018

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Kytice na motivy balad K.J. Erbena
• Dvořákova hudba rozezní New York
• Kraj Vysočina vydává nástěnný kalendář s motivem vzrostlých stromů

Pátek   19. 10. 2018

• Horácké divadlo uvede v premiéře hru Svatý Václav
• Padesát let kulturního domu Máj v Pelhřimově
• Filmaři poznávali Vysočinu, Třebíč je okouzlila
• Koncert Komorního orchestru Filharmonie Gustava Mahlera v Třebíči
• Záchranáři na Vysočině sdílí data o pacientech s krajskými nemocnicemi, uložené údaje šetří čas

Čtvrtek   18. 10. 2018

• Zaměstnanci třebíčské nemocnice vysadili lípu ke 100. výročí ČSR
• Inaugurace rektora Vysoké školy polytechnické Jihlava – Václav Báča povede VŠPJ další 4 roky
• Novorozené děti v Třebíči bude hlídat 28 nových monitorů dechu
• Lékárna v pelhřimovské nemocnici se přesune do hlavní budovy
• Na Oktobeerfestu zvítězilo konopné pivo
• Epilog festivalu Mahler Jihlava; pokřtěn bude překladový výběr z rozsáhlé mahlerovské monografie Henry-Louis de La Grange
• Telč ochutná Italské dvojhubky Marty Kučíkové

Středa   17. 10. 2018

• Dárek dětskému oddělení havlíčkobrodské nemocnice s \"příběhem\" od zaměstnanců Pleasu a.s.
• O víkendu bude uzavřená silnice do Ptáčova
• Budování Přírodní učebny Hliníky je v plném proudu
• Dechová hudba Božejáci vystoupí v Třebíči ve Fóru

Úterý   16. 10. 2018

• Pelhřimovské Muzeum rekordů má největší čapku TGM
• Kraj požádá o evropské dotace na další tři rekonstrukce silnic
• V Třebíči vystoupí Aleš Petržela s kapelou
• Citypark Jihlava oslaví kulaté narozeniny velkou party pro zákazníky
• V jihlavské nemocnici se setkají lidé, kteří nezištně pomáhají
• Přednáška Relikviář sv. Maura na radnici v Telči
• O hříšném opatu Ignácovi aneb příběh přeukrutný o uříznutém nose

Pondělí   15. 10. 2018

• Výročí 100 let založení společného státu si připomíná i Zakarpatí
• Dar Jihlavě připomíná slovinského básníka; zpěváci mužského oktetu z Kobaridu předali městu plaketu
• Parkinsonova nemoc známá i neznámá
• Přednáška na téma Palau - ztracený ráj v Tichomoří v Třebíči
• Přírodovědcem v muzeu aneb Zeptejte se Johany

Neděle   14. 10. 2018

• Výstava Tradiční lidová kultura na Vysočině ve Velké Bíteši
• Mistrovství ČR volných modelů – mládež a junioři letečtí modeláři 2018
• Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...

Sobota   13. 10. 2018

• Jihlavský filmový klub uvede americký snímek The Doors
• Dýňobraní a Slámobraní v Plandrech u Jihlavy
• Přednáška Radioastronomie: objevování neviditelného vesmíru v muzeu v Jihlavě

Pátek   12. 10. 2018

• Láska, která přežila smrt o 13 let
• Varhanní recitál Přemysla Kšici v klášterním kostele v Želivě
• Moštování pro všechny
• SVAK stáhl žalobu na Jihlavu, 134 milionů zůstává městu
• Univerzitní centrum v Telči se ponoří do středověku
• Za indiány na Ostrůvek ve Velkém Meziříčí
• Přednáška Obchodování se zvířaty z pohledu 21. století v jihlavském muzeu

Čtvrtek   11. 10. 2018

• Vlastníci lesa mohou k obnově využít semenný rok
• Ve Velkém Meziříčí zemřel po nehodě sedmdesátiletý motorkář

Středa   10. 10. 2018

• Slavnosti medu a vína v Novém Městě na Moravě
• V Sokolí u Třebíče je nové osvětlení
• Práce na Brněnském mostě v Jihlavě finišují, otevřen bude v termínu
• Pozor na změny parkovacího režimu v novoměstské nemocnici
• O víkendu bude uzavřen přejezd ve Starých Horách v Jihlavě
• Bývalá vodní nádrž na Skalce v Jihlavě bude přírodní učebnou

Úterý   9. 10. 2018

• Parkoviště v Třebíči u autobusového nádraží bude větší
• Mexiko po půl století ocenilo českou občanku
• Novým členem krajského zastupitelstva na Vysočině je Michal Suchý
• Výstava Sigmund Freud – odhalení 21. století v prostorách vysoké školy v Jihlavě
• Den mezinárodní kuchyně v českých školních jídelnách, tentokrát inspirovaný Mexikem
• Kapela Monkey Bussiness vystoupí již tuto sobotu v Třebíči s živelnou show
• Filharmonie G. Mahlera u příležitosti 100. výročí republiky vystoupí s ryze českým programem

Pondělí   8. 10. 2018