Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 23.4 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jihlava otevře novou expozici v podzemí – kryt civilní obrany
Plynové masky, pracoviště telegrafisty, ošetřovna… Expozice připomíná období studené války... Pracovníci správy jihlavského podzemí připravili novou prohlídkovou trasu, která připomíná jednak běžné využití sklepů pod jihlavskými domy, ale především je zde někdejší skutečný kryt civilní obrany. Proti proudu času, do 70. let minulého století, se návštěvníci vypraví šest metrů pod povrch země.
Expozice je rozšířena o reálné dobové exponáty, mohla tak vzniknout například i podzemní ošetřovna raněných, k vidění je dobová spojovací technika, filtry vzduchu, měřáky radiace a zamoření vzduchu, plynové masky, těžké ocelové dveře krytu, nouzový východ ústící do spletitých chodeb jihlavského podzemí, dobové hygienické potřeby a sociální zařízení atd.

„Expozice může být atraktivní pro všechny věkové kategorie. Mladí se s něčím takovým nikdy nesetkali a měli by vědět, co se zde v minulých desetiletích dělo. Starší si mohou zavzpomínat, jakkoliv může jít o poněkud hořké vzpomínky na podivnou dobu,“ poznamenal primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.

V sedmdesátých a osmdesátých letech bylo v Jihlavě celkem 83 krytů, v devadesátých letech byl systém civilní obrany zastaven. Kryty jsou dnes obvykle bez využití, nebo slouží jako sklady. „Tento kryt byl vybudován pro pracovníky Městského národního výboru Jihlava. Má několik místností, ve kterých jsou naní vystaveny dobové předměty. V jedné místnosti zní autentický záznam rádiového hlášení, které 20. srpna 1968 oznámilo překročení státních hranic vojsk Varšavské smlouvy,“ vysvětlil správce jihlavského podzemí Jan Šustr.

Otevření pro veřejnost radnice oznámí během května

Prohlídka zhruba dvousetmetrové trasy pro desítku dospělých nebo patnáctičlennou skupinu dětí zabere 30 až 50 minut podle zájmu návštěvníků. Průvodce povypráví o historii i účelu využití jihlavského sklepení a krytů civilní obrany. Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu dobových exponátů a na informačních tabulích zjistit více o historii civilní obrany v Jihlavě.

„Projde se kolem sklepních kójí do podzemních chodeb, jejichž celková délka se pohybuje okolo 3,5 kilometru, návštěvníci však jdou jen stometrovou trasou do krytu civilní obrany. Mimo jiné uvidí i technologie pro práci v podzemí. Nebo nešetrné zásahy do podzemí, kdy sice byla zajištěna větší stabilita chodeb vybetonováním, ale byl nenávratně poškozen původní vzhled středověkého podzemí a narušen křehký systém odvodňování podzemních prostor,“ popsal Jan Šustr.

Termín otevření trasy a výši vstupného radnice oznámí během května. Vstupenky na prohlídku bude možné zakoupit u vstupu do jihlavského podzemí (u městské knihovny). Zde se návštěvníků ujme průvodce, se skupinou přejde ke vstupu do expozice, který je v domě č. 6 na Masarykově náměstí.

- tz -Zpět nahoru na obsah...

Dálnice D1 mezi Měřínem a Velkým Beranovem ve směru na Prahu je neprůjezdná
Na dálnici D1 mezi Měřínem a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta. Dálnice je ve směru na Prahu neprůjezdná. Nehoda se stala na 121. kilometru před 9:30. Policie dopravu odklání na silnici č. II/602. Na dálnici se tvoří kolony.
Srazila se tu tři nákladní auta, dálnice ve směru na Prahu je neprůjezdná.

Na místě přistával vrtulník, podle policie zůstal jeden člověk ve voze zaklíněn
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jarní úklid: kam jednoduše se starými spotřebiči a bateriemi
Jaro je synonymem pučících stromů, rozkvetlých květin, ale taky pořádného úklidu po zimě. Někteří z nás už mají generální úklid zdárně za sebou, ale někteří se na něj stále chystají. Pokud patříte mezi ty lenivější, nebo jste se prostě ještě k uklízení po zimě nedostali, možná vám pomůže těchto pár tipů. Poradí s tím, kam se zbytečným elektro-harampádím, aniž byste museli v okolí hledat patřičné kontejnery.
Drobný elektroodpad pošlete bezplatně balíkem

Pokud se v rámci jarního úklidu zbavujete starých a nepotřebných elektrospotřebičů, nemusíte se shánět po kontejnerech, do kterých můžete takový elektroodpad vyhodit. Jednou z možností je totiž poslat jej zadarmo takzvaným re:Balíkem. Tedy pokud nebude zásilka těžší než 20 kilogramů. Do obyčejné krabice lze přitom zabalit třeba staré rychlovarné konvice, fény, počítače, monitory, elektrické pily nebo jiné menší vysloužilé spotřebiče, ale taky přenosné baterie a akumulátory, tonery nebo ještě staré CD a DVD disky. Pak už zbývá jen vyplnit online objednávku, díky které si vytisknete vygenerovaný adresní předplacený štítek. A krabici se směsí odpadu odnést na jakoukoliv pobočku České pošty. Služba i podání balíku jsou bezplatné.

Uklízí i sousedi? Nad 150 kg odveze auto

Pokud se vám starého elektra nebo baterií nashromáždí doma více než 150 kilogramů, pak si dokonce můžete domů zadarmo objednat odvoz autem. Jen pro orientaci – třeba taková větší tiskárna váží kolem osmi kilo, starší televize dokonce přesáhnou i dvaceti kilovou hmotnost. CRT monitor má kolem 17 kg a lednice klidně přes padesát. Do zásilky lze přidat taky pračky, mikrovlnky, vysloužilé sekačky, vrtačky nebo staré zářivky. Zkrátka vše, co funguje, respektive fungovalo na elektrický proud. Pokud byste doma 150 kilogramů elektro odpadu nenashromáždili, poptejte se třeba sousedů nebo známých, určitě se také rádi něčeho zbaví. Pak se stačí pídit po službě s názvem Buď líný a odvoz starých přístrojů si objednat na webu. Pokud nashromáždíte nakonec jen něco mezi 20 - 50 kilogramy starého elektra, můžete využít služby Buď líný taky, ale prostřednictvím balíkového odvozu. Tedy musíte elektro zabalit do krabice.

Staré dobré sběrné dvory nebo speciální akce

Jednou z možností jsou také tradiční sběrné dvory, kam se dá elektroodpad hromadně vyvézt. Je ale potřeba si před návštěvou dvora nejprve najít ten, který budete mít „po ruce“, pak taky ověřit, co všechno přijímá, od koho a v jakém funguje provozu, tedy kdy má otevřeno. V praxi je pohodlnější těsně před odjezdem ještě radši zavolat a zjistit kapacitu, může se stát, že sběrné místo bude zrovna přeplněné a v tom případě si pak od vás jeho zaměstnanec elektroodpad či baterie nepřevezme. Další alternativou je zjistit si, jestli se ve vašem okolí nekoná nějaká hromadná svozová akce. Zejména obce nebo jednotlivé městské části často objednávají v době jarních úklidů speciální hromadné svozy, takže stačí přivézt to, čeho se potřebujete zbavit, třeba na obecní úřad. V takovém případě taky většinou nebývají stanoveny žádné velikostní nebo hmotnostní limity.

Tip: Než se všeho zbavíte, zkuste se také informovat, jestli ve vašem okolí neprobíhají nějaké sběrové soutěže. Zejména mateřské či základní školy se často zapojují do takových ekologických vzdělávacích aktivit, kdy se dětí učí recyklaci a mají co nejvíce vybraných vysloužilých předmětů nebo baterií přinést. Aktuálně je například možné využít sběrové akce škol v rámci soutěže EkoEDA, kde děti odevzdávají starý elektroodpad a baterie, nejčastěji třeba mobilní telefony a tablety.
Monika HOŘÍNKOVÁZpět nahoru na obsah...

Průzkum: Středoškoláci vynechávají snídaně, vyhýbají se aktivnímu pohybu, a to není všechno
Zajímavé výsledky o životním stylu a zdraví mladých středoškoláků v Kraji Vysočina přinesla unikátní studie, kterou si nechal vypracovat už podruhé Kraj Vysočina. „Na téměř stopadesáti stránkách jsme dostali doslova naservírovaný profil současného středoškolského studenta. Odpovídalo 960 žáků druhých ročníků z 22 vybraných středních škol. Zmíním jen tři pro mě alarmující poznatky – 45 % respondentů denně nesnídá, 63 % dotázaných pije alkohol minimálně jednou týdně a třetina už vyzkoušela kouření. Dobrou zprávou je fakt, že v obou posledních případech došlo oproti roku 2012 ke zlepšení,“ vybírá z průzkumu Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.
V první řadě je důležité upozornit, že průzkum mohl vzniknout jen díky dobrovolnosti a ochotě středoškoláků sdílet informace o svém životním stylu a nechat se vyšetřit. Zpětnou vazbou bylo individuální vyhodnocení a konzultace, například s doporučením vyšetření u pediatra nebo odborného lékaře, návody k lepšímu zdravotnímu stavu nebo porovnání s limitními hodnotami.

A které hodnoty současné středoškoláky příliš netrápí? U 8 % dotazovaných byla zjištěna obezita, naopak 9 % trpí podvýživou. Při zkoušce tělesné zdatnosti bylo odhaleno, že 14 % mládeže ji má velmi špatnou, pouze desetina výbornou nebo velmi dobrou. Výrazně horší fyzička byla prokázána u dívek. Dobrou zprávou je, že roste doba, kterou mladí lidé tráví v přírodě, aktivnímu cvičení se věnuje o něco více mládež žijící ve větších městech. Od televizí a počítačů se pozornost odklonila k mobilním telefonům. Z kolonky zdraví je tu ještě jeden spíše potěšující údaj: pouze 6 % dotázaných uvedlo, že nebylo v posledních dvou letech na pravidelné preventivní prohlídce u svého lékaře, s návštěvami zubního lékaře jsou na tom studenti také dobře, navíc 81 % z nich si čistí zuby dvakrát denně.

„Zatímco oproti roku 2012 vzali studenti na milost konzumaci čerstvé zeleniny a ovoce, nedaří se zlepšit pravidelnost přijímání potravy. Ne všichni mladí lidé snídají. I když 40 % z dotázaných se bez snídaně do školy neobejde, stále je ještě velká skupina těch, kteří snídani neřeší, oblíbená u mládeže jsou smažená jídla a více než polovina z nich týdně konzumuje chipsy, krekry a tyčky. Z jídelníčku mladých mizí luštěniny,“ popisuje sdílené výsledky krajský radní zodpovědný za aktivity agendy Zdravého kraje Martin Hyský. A samostatnou kapitolou je alkohol, kouření a návykové látky. Třetina všech dotázaných už kouří, v případě studentů odborných učilišť dokonce polovina. Přesto studie přichází s pozitivním zjištěním, mladých kuřáků od roku 2012 ubylo, poměrně výrazně se zvýšil počet abstinentů, poklesl i počet mladistvých, kteří pijí vícekrát týdně. A pro úplnost uvádíme i informaci o sexuální aktivitě žáků 2. ročníků středních škol. Více než polovina z nich už měla alespoň jednoho sexuálního partnera, 19 % z dotázaných dokonce více než čtyři. Kondom při pohlavním styku důsledně vždy používá pouze 42 % dotázaných. A nakonec: 36 % dotázaných uvedlo, že alespoň jednou v životě bralo nějakou drogu (mimo alkohol a kouření cigaret). Každý pátý tak činil opakovaně, nejčastěji se mládež uchyluje k marihuaně, zde však oproti roku 2012 došlo k poklesu.

Analýzu životního stylu a zdraví mládeže v Kraji Vysočina postavenou na konkrétních dotazech a měření pro Kraj Vysočina zpracoval spolek Zdravá Vysočina, z.s. ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a jihlavskými zdravotními školami. Poprvé tento průzkum kraj podpořil v roce 2012, během loňska byla sebrána nová data, tak aby mohlo dojít k porovnání stavu. Podobná analýza nemá zatím v České republice obdoby, žádný z krajů k podobnému zjišťování nepřistoupil. „Je to velká škoda, protože v tuto chvíli chybí porovnání mezi kraji. Existují sice izolované průzkumy, které odpovídají na některé z námi položených otázek, avšak komplexní pohled na zdraví a zdravotní stav mladých studentů tu citelně chybí. Kraj Vysočina bude s výstupy průzkumu pracovat v následujících pěti letech a bude se snažit prostřednictvím různých nástrojů negativní trendy u naší mládeže eliminovat,“ upozorňuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Podle Stanislava Wasserbauera ze Státního zdravotního ústavu v Jihlavě se do zjištěných pozitivních trendů průzkumu mohly příznivě promítnout i dlouholeté aktivity podporované Krajem Vysočina zaměřené na podporu zdraví mládeže a prevenci nemocí.Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Přírodu je třeba si zamilovat
Dny Země na Chaloupkách Kněžice jsou jedním ze dvou hlavních programů pro veřejnost. Ten letošní vyšel naprosto přesně. Dvaadvacátého dubna bylo v neděli. Jak je na tomto pracovišti zvykem, každý příchozí obdržel plánek s programem, takže přesně věděl co, kdy a kde.
Motto letošního místního Dne Země znělo: Zamiluj si přírodu. A jak nejlépe si přírodu zamilovat? No samozřejmě pořádně si ji užít! Protože máte-li se něčemu s chutí učit, poznávat a dokonce chránit, je dobré to mít rád. To platí v životě obecně. Takže letos se na Chaloupkách nad Novou Brtnicí ochutnávalo, očichávalo, ohmatávalo, pozorovalo… no prostě zapojeny byly všechny smysly.

Na děti čekalo dvanáct stanovišť, kde si zkusily najít svůj strom, podívaly na přírodu opravdu zblízka, zkusit, co všechno se dá v přírodě sníst, projít se po hmatové stezce, nebo se pustit až za mořskými želvami. Koupí obsáhlé poučné omalovánky mohli návštěvníci přispět k jejich ochraně. A všude jste mohli získat otisk palce barevnou hlinkou. Kdo posbíral deset otisků, měl nárok na desetiprocentní slevu publikací a pomůcek ke zkoumání přírody, který nabízel chaloupecký stánek. Zcela zdarma pak takový sběratel otisků dostal malý inspirativní nápadník her a aktivit do přírody.

Hned třikrát se v amfiteátru hrálo divadlo se starým příběhem Muž, který sázel stromy v podání skvělé Báry Dvořákové – studentky JAMU. Okem laskavým ji sledovala její učitelka Adéla Kratochvílová, která ji vede v Ateliéru Výchovné dramatiky Neslyšících na Divadelní fakultě JAMU.

A k tomu všemu samozřejmě oblíbené projížďky bryčkou, výborné pivo, maso pečené na ohni, domácí táč, skvělý guláš nebo výborná polévka pro vegetariány. I zde se vyplatilo zapojit všechny smysly a pochoutky si patřičně užít.

Naučit se milovat přírodu přišlo nebo přijelo do Chaloupek Kněžice takřka 400 návštěvníků. Převažovaly rodiny s malými dětmi, ale hojně bylo i párů, které se na rodičovskou úlohu chystají a sbírají inspiraci k výchově nebo naopak babičky s dědečky, kteří nepřemluvili vnoučata, ale Den Země na Chaloupkách si ujít nenechali.
Jan UHERZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   22. 1. 2019

• Dobíjení elektromobilů a elektrokol v Pelhřimově „zdarma“
• Pravidelné kontroly upozornily na zhoršující se technický stav přemostění u třebíčské nemocnice
• Krajské Karnevaly s mašinkou na Vysočině startují 10. února
• Zvedáky ulehčí práci sestrám s těžkými a imobilními pacienty
• Výzva vlastníkům k zajištění ochrany lesa
• Přehlídka Q v jihlavském kině dukla nabádne dánské kriminální filmy

Pondělí   21. 1. 2019

• Začátkem února začne rekonstrukce poslední části Mírové ulice v Havlíčkově Brodě
• V Třebíči proběhla degustace jablek a brambor
• Některé jihlavské domácnosti navštíví zástupci společnosti MEDIAN
• Výstraha meteorologů před silnými mrazy platí i pro Vysočinu
• Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov rozšířila Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina
• V bývalém kině Moravia v Třebíči se staví i přes zimu
• Město Jihlava vyčlenilo na údržbu a opravy silnic přes 25 milionů

Neděle   20. 1. 2019

• dTest: Jaké jsou nejčastější omyly při reklamacích
• Kraj Vysočina loni vyplatil za škody způsobené chráněnými živočichy 2,4 milionu korun
• Marcel Svoboda z Třebíče daroval za svůj život více než 45 litrů krve
• Výjevy ze života světice v jihlavské galerii
• V jihlavské galerii začne ve čtvrtek výstava Society of Shame

Sobota   19. 1. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokumentární snímek Kibera: Příběh slumu
• Do babyboxu v pelhřimovské nemocnici někdo vložil asi 1,5 roku starého chlapce

Pátek   18. 1. 2019

• Život mezi ortodoxními židy; třebíčská fotografka pronikla do uzavřené komunity v Jeruzalémě
• Bez domácího mazlíčka si neumí život představit 56 % obyvatel Vysočiny
• Studenti novoměstského gymnázia se podílejí na budoucí podobě nového dětského oddělení
• Renesance sekce České nukleární společnosti „Ženy v jádře“ započala v Třebíči
• Desatero pro řidiče pro zimní cesty Vysočinou
• Krajská správa a údržba silnic Vysočiny: Nastala nutnost doplnění posypu ve skladech
• Pozorování úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 od 4.33 hodin z jihlavské brány

Čtvrtek   17. 1. 2019

• Na autobusovém nádraží v Třebíči probíhá rekonstrukce toalet
• Město připravuje revitalizaci okolí viaduktu
• V Zadní synagoze v Třebíči představí výstavu Proměny třebíčské židovské čtvrti
• Posledním dnem pro podání přiznání k dani silniční za rok 2018 je 31. leden 2019

Středa   16. 1. 2019

• V jihlavském muzeu bude otevřena výstava s titulem Kočárky babičky Boženky
• Cenu Křesadlo v Pelhřimově získá dobrovolnice Marta Machová
• Válečné hroby nyní i v chytrém telefonu
• „Masaryk“ se cestou do Brna zastavil v Pelhřimově
• Kapela Mandrage vystoupí v rámci klubového turné 1. února ve Frýdku-Místku
• V Třebíči v neděli vystoupí dechová hudba Straňanka ze Strání

Úterý   15. 1. 2019

• U Ždírce nad Doubravou zemřel po střetu s náklaďákem řidič osobního auta
• Přednáška o astronomických úkazech v roce 2019 v jihlavském muzeu
• Sparta vers pánové z Vysočiny
• Aplikace Záchranka už i na slovenských horách
• Běžkaři v okolí Pelhřimova mají upravené dlouhé stopy
• Obec Častrov dostala pokutu 136 tisíc korun za nepovolené kácení stromů
• Výstava fotografií Jana Suchardy z Islandu na zámku v Třebíči

Pondělí   14. 1. 2019

• Z bývalého rabinátu by mohla být galerie třebíčských malířů
• Při odstraňování následků kůrovcové kalamity v lesích je nutné dbát na ochranu hnízd vybraných ptačích druhů
• Pacientům po úrazech v jihlavské nemocnici nadělili dárci nový pokoj
• Čistá Vysočina 2019: přihlásit se mohou dobrovolníci až do 28. února
• V zimě nejlépe funguje údržba chodníků při spolupráci s obyvateli
• V jihlavském muzeu bude ve čtvrtek zahájena výstava Karty v Jihlavě

Neděle   13. 1. 2019

• V jihlavské galerii vystaví dílo Františka Mořice Nágla
• Vysočina se bude prezentovat na dvanácti veletrzích cestovního ruchu v Česku i v zahraničí
• Pozemky pro výstavbu řadových domů v Třebíči půjdou do aukce

Sobota   12. 1. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Rok opice
• Přednáška Paměť na fotografie a tváře v jihlavském muzeu
• Vysočina bude v roce 2019 filmová
• Čtvrtek 31. ledna je posledním dnem pro podání daňového přiznání
• Vystoupení Tišnovského komorního orchestru a zahájení výstavy v neděli v Horácké galerii

Pátek   11. 1. 2019

• V Pelhřimově se loni narodilo 536 dětí
• Nové Město na Moravě plánuje v letošním roce řadu investic v celkové výši 136 milionů korun
• Ve ztrátách a nálezech města je i invalidní vozík
• Obce do tří tisíc obyvatel mohou žádat dotace na opravu hřbitovů a drobných sakrálních staveb

Čtvrtek   10. 1. 2019

• Händelovo oratorium Saul s hvězdnými pěvci Adamem Plachetkou a Andreasem Schollem: 16. ledna v Besedním domě v Brně a 8. února v Rudolfinu
• Výstava Legendy v miniatuře v jihlavském muzeu
• I přes zimní údržbu nemusí být komunikace bezpečné, havlíčkobrodská radnice nabádá k opatrnosti
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě v roce 2018 přišlo na svět nejvíce Adámků a Terezek
• Filharmonie Gustava Mahlera v Jihlavě zve na první komorní koncert 2019

Středa   9. 1. 2019