Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 3.5 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Nejvíce toho vědí o zemědělství děti z Pelhřimova, Horní Cerekve a Přibyslavi
Dvojnásobný počet základních škol se letos přihlásil do krajské vědomostní soutěže pro žáky 6. – 7. tříd a víceletých gymnázií se zemědělskou tématikou. Nejlépe si s odborným testem poradil Tomáš Rais ze ZŠ Krásovy domky Pelhřimov, o druhém a třetím místě rozhodovalo šest vteřin, právě o ně byl rychlejší druhý Jan Brož ze ZŠ Horní Cerekev před svým spolužákem Tomášem Kolářem. „Přiměřeně obtížný test o 25 otázkách, který měl prověřit znalost přírodních věd a základy lesní, rostlinné i živočišné výroby, stihli nejrychlejší řešitelé zdolat za osm minut,“ prozradila radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
K plnému počtu 25 bodů se nejvíce přiblížil vítěz letošního ročníku Tomáš Rais ze ZŠ Krásovy Domky Pelhřimov. „Nejvíce zabrat mi dala témata o bramborách a matematický převod. V budoucnu bych byl rád strojvedoucí nebo hasič, o zaměstnání v zemědělství vůbec neuvažuji,“ říká Tomáš Rais, žák 7. třídy.

Z rychle sestavené statistiky je zřejmé, že děti znají národní strom, ví, který pták je nazýván lékařem lesa, ale problém jim dělají například převody měrných jednotek. Ale i další otázky dělaly teenagerům vrásky. Nejčastěji se tipovalo označení typů brambor nebo měsíc, který je nazýván měsícem myslivosti. Naopak bez problémů si děti poradily s poučkami o chování v lese.e

Výsledky druhého ročníku soutěže Zemědělství na Vysočině pro 6. – 7. ročníky základních škol a víceletých gymnázií:

1. Tomáš Rais, ZŠ Krásovy Domky Pelhřimov

2. Jan Brož, ZŠ Horní Cerekev

3. Tomáš Kolář, ZŠ Horní Cerekev

4. Vendula Janů, ZŠ Přibyslav

5. Karolína Tušlová, ZŠ Přibyslav

Do loňského prvního kola soutěže Zemědělství na Vysočině se přihlásilo 20 škol, ve druhém už soutěžily děti z 42 škol. Dnes v Jihlavě „proti sobě“ usedlo 160 soutěžících. „Zájem o první ročník této speciální tematické soutěže nás loni překvapil, násobně vyšší účast v letošním kole je pro nás odměnou, protože je evidentní, že děti soutěžit baví. V tomto případě je přidanou hodnotou i nová sdílená informace nebo rozšíření povědomí o našich mimoúředních aktivitách,“ říká Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Odměnou pro prvních dvacet nejlepších řešitelů soutěže Zemědělství na Vysočině je pozvání Kraje Vysočina na interaktivní odborný dvoudenní výlet například do Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě, do Centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem, zařazena je návštěva Vyšší odborné školy a Střední odborné školy zemědělsko-technické v Bystřici nad Pernštejnem nebo skanzenu na Veselém Kopci. Tři nejlepší navíc získali od Školního statku Humpolec velký koš regionálních potravin. Anna Vavřičková z Gymnázia, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou bude mít navíc společně s rodiči možnost strávit V.I.P. den na České zemědělské akademii v Humpolci.

Kraj Vysočina děkuje partnerům soutěže: Školnímu statku Humpolec, České zemědělské akademii Humpolec, Zemědělskému svazu a Celostátní síti pro venkov.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Drž klapačku! v Muzeu rekordů a kuriozit
Drž klapačku! v Muzeu rekordů a kuriozit. Při ruční výrobě tradičních tvarůžků musela každá pracovnice na dřevěné formě zvané "klapačka" vyrobit za směnu 100 kop (tedy 6000 kusů) tvarůžků. Ženy měly plné ruce práce s "klapáním" a není divu, že byl v místnosti pořádný rachot.
Když chtěl někdo někomu něco říci, začínal vždy slovy "Drž klapačku" - tedy přestaň klapat a ztichni. V přeneseném smyslu slova se pak tato fráze rozšířila po celé České republice...
Zakladatel Muzea másla z Bílého Kostela nad Nisou Vlastimil Hyška nechal podle staré formy z roku 1880 vyrobit největší českou klapačku. Je 97 cm dlouhá, 50 cm široká a 57 cm vysoká a Kateřina a Lucie Hyškovy na ní dokázaly vyrobit tvarůžek o průměru 22 cm a hmotnosti 1,8 kg.
Děkujeme manželům Hyškovým za půjčení krásného exponátu do Muzea rekordů. Přijeďte se na něj do Pelhřimova podívat - máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin, podrobnosti najdete na www.muzeumrekordukur…
Josef VANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Na VŠPJ byla zahájena výstava akademického malíře Vladimíra Netoličky. Na vernisáži bylo nabito
Ve středu 2. května proběhla na Vysoké škole polytechnické Jihlava vernisáž výstavy „Barvy mezi liniemi“ malíře a akademického pracovníka VŠPJ Vladimíra Netoličky. Výstavu je možné navštívit a prohlédnout ve vstupních prostorách školy až do konce května.
Výstavy na VŠPJ pro veřejnost se těší stále větší oblibě, na vernisáž Barev mezi liniemi dorazila přibližně padesátka návštěvníků. K vysoké účasti bezesporu přispěla sama osobnost autora - známý regionální malíř, který je zároveň oblíbený vyučující nejen u studentů oboru cestovní ruch, ale také u posluchačů univerzity třetího věku (U3V). Vernisáž zahájil předseda Akademického senátu VŠPJ doc. Zdeněk Horák, o autorovi krátce pohovořila dr. Eva Janoušková, vedoucí Katedry cestovního ruchu VŠPJ, na níž pan Netolička působí. Poté promluvil zástupce Muzea Vysočiny Jihlava akademický malíř Martin Kos a pan Netolička osobně.

Ak. mal. Vladimír Netolička (*1952 v Třebíči) - grafik, malíř a akademický pracovník Vysoké školy polytechnické Jihlava. V letech 1978 – 1984 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Eugena Weidlicha. Je členem Sdružení Bienále Brno (SBB), profesní organizace grafiků – designérů, člen ico-D a člen UVU ČR. Své práce vystavoval v minulosti nejen v ČR, ale i v zahraničí.
Tomáš OBRUBA



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská nemocnice se zapojila do boje s kouřením
Nemocnice Jihlava se jako první zdravotnické zařízení na Vysočině začlenilo do Národní sítě nemocnic a zdravotnických zařízení bez tabáku. Kouření je nejvýznamnější odstranitelnou příčinou úmrtnosti i nemocnosti v současném světě a nemocnice jsou přirozeným centrem péče o zdraví.
V jihlavské nemocnici funguje pod plicním oddělením již pět let ambulance pro odvykání kouření. Otevřená je pro zájemce, kteří chtějí skoncovat se svým zlozvykem, jednou týdně. Statistiky hovoří jasně - každý třetí Čech kouří. Začít je jednoduché, přestat o mnoho těžší. „Pokud chce člověk přestat úplně sám bez pomoci, je úspěšnost jeho rozhodnutí velice nízká – jen něco mezi 2 až 3%. Naopak ti, kteří se zlozvyku zbavují za pomoci psychologických rad odborníků, už mají úspěšnost kolem 10%. S pomocí medikamentů se pak procento zvyšuje na 20 až 30%,“ prozrazuje čísla lékař Zdeněk Doležel, který specializovanou ambulanci na plicním oddělení jihlavské nemocnice vede.

Nejdůležitější je v boji s kouřením pevná vůle. „Často si lidi myslí, že my je vyléčíme a oni jednoduše přestanou. Tak to ale není. My pouze podáváme pomocnou ruku a radíme. Pacienti mohou přijít na konzultaci a kdykoli zavolat, protože se snažíme pomoci i přes telefon. Ujít složitou cestu k abstinenci však musí každý stejně sám,“ připomíná vrchní sestra plicního oddělení Hana Musilová.

Mezi zdravotnická zařízení bez tabáku se ale jihlavská nemocnice nezařadila pouze díky ambulanci. Každý hospitalizovaný pacient kuřák je osloven personálem, který prošel specializovaným školením. V něm se zdravotní sestry učily diagnostiku závislosti na tabáku, nebo zodpovědět nejčastější otázky kuřáků. Po pohovoru pacientům nabídnou pomoc ambulance pro odvykání kouření.

Při Ministerstvu zdravotnictví byla před rokem vytvořena národní síť nekuřáckých nemocnic ČR s oficiálním názvem Národní síť nemocnic a zdravotnických zařízení bez tabáku (The National GNTH Network of the Czech Republic), která je nyní hlavní a oficiální platformou programu nekuřáckých nemocnic v ČR.

Tento program sdružuje zdravotnická zařízení se záměrem bojovat proti kouření, jakožto nejvýznamnější odstranitelnou příčinou úmrtnosti i nemocnosti populace. Celosvětově tuto iniciativu zastřešuje tzv. Global Network for Tobacco-Free Healthcare Services, kterou k dnešnímu dni tvoří 24 dílčích sítí z 16 zemí. Současně čítá česká Národní síť nemocnic a zdravotnických zařízení bez tabáku 8 členů. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice Olomouc, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice v Motole, Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha a Nemocnice Jihlava.
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024