Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 13.8 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z V aldštejna aneb Jak to bylo za Masaryka
Kulturně společenská akce navazuje na předchozí Historické slavnosti, které se v Telči staly významným a důležitým mezníkem v kalendáři města. Jednotlivá témata historických slavností hostům města a divákům přibližují jednotlivé etapy historie nejen města Telče, ale i zemí českých, moravských a slezských.
Jako každoročně představíme i osobnost Zachariáše z Hradce, který dal základy unikátní podobě města, díky které je město Telč zapsáno na seznam UNESCO, a můžeme se přesvědčit, že i v období první republiky byla krása renesance zachována. I když se nikdy nesetkali, ani se setkat nemohli, přivítá pán na Telči Zachariáš z Hradce se svojí chotí Kateřinou z Valdštejna prvního prezidenta T G. Masaryka.

V tomto roce si připomínáme 100. výročí vzniku Československa a 90 let od návštěvy prvního prezidenta T. G. Masaryka v roce 1928 v Telči.

Historické slavnosti budou zahájeny v pátek 17. srpna v 16 hodin odpoledne otevřením dobového jarmarku v atmosféře první republiky, uslyšíme písně z té doby a děti se mohou těšit na loutkovou pohádku. Večer se můžeme podívat na vystoupení Divadla na Štěpnickém rybníku Teče voda proti vodě.

Divadelní inscenace na Štěpnickém rybníku se uskuteční v pátek i v sobotu ve 21 hod. Samotná představení vznikají formou divadelních a výtvarných dílen, kde se potkávají, společně tvoří a vzájemně se inspirují profesionálové s laiky.

Sobota 18. srpna se ponese v duchu historie. Přeneseme se na počátek 20. století a připomeneme si 100 let od vzniku Československa a návštěvu prvního prezidenta T. G. Masaryka v Telči v červnu roku 1928.

Uvidíme vystoupení dragounů a vojáků 1. republiky, pohádky pro malé i velké, ukázku sokolnictví, zazní písně 1. republiky. O půl druhé proběhne slavnostní ceremonie, příjezd historických vozů a přivítání prezidenta T. G. Masaryka podle uvítací ceremonie dle zápisu v telčské kronice v roce 1928 včetně slavnostních fanfár z Libuše. A to vše doprovodí dámy a pánové v dobových kostýmech z místního spolku velocipedistů, hasiči z první republiky s koňským spřežením a členové místního horáckého folklorního souboru.

V průběhu dne můžete zhlédnout ukázku tkaní gobelínů z Domu gobelínů v Jindřichově Hradci v rámci Ozvěn festivalů Česká inspirace a třeba i ukázku ražby mincí a pamětních medailí k výročí republiky. Pro děti je připraven dobový kolotoč, provazový žebřík...

Slavnosti ukončí opět večerní vystoupení Divadla na Štěpnickém rybníku Teče voda proti vodě.

Letní divadelní dílna

Do 18. srpna na Panském dvoře probíhá divadelní dílna formou workshopů pod vedením zkušených divadelníků. Samotná představení vznikají v rámci divadelních a výtvarných dílen, kde se potkávají, společně tvoří a vzájemně se inspirují profesionálové s laiky.

Cílem dílen je najít klíč k inscenování v rámci nového prostoru a nového týmu. Je zacílená na prezentaci divadelního představení „Divadlo na Štěpnickém rybníku“. Vznikne divadelní inscenace Teče voda proti vodě ,která bude v Telči prezentována v rámci Historických slavností 17. a 18. srpna na Štěpnickém rybníku a plynule naváže na program slavností. Účastníci se budou věnovat přípravám všech složek představení (výprava, hudba, scénář atd.). Divadelní dílny se může zúčastnit kdokoliv se zájmem o divadlo či spolupráci na divadelní inscenaci.

Divadelní dílnu připravuje Divadlo T.E.J.P., Tančírna Třešť a Divadlo Diod.
Věra PEICHLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině máme devět nových produktů označených známkou Regionální potravina
V Kraji Vysočina přibylo devět nových produktů, které mohou nosit známku kvality Regionální potravina.
„Za každou z devíti ustálených kategorií byly vybrány TOP výrobky výjimečných kvalit, které pocházejí svými surovinami i výrobou přímo z regionu. O značku se letos ucházelo celkem 66 produktů od 22 výrobců. Nejsilnější zastoupení měla stejně jako vloni kategorie Ostatní,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Hodnotitelská komise se skládala z osmi členů. Tvořili ji zástupci Ministerstva zemědělství ČR, krajského úřadu, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy ČR, Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR.

Značku Regionální potravina získávají každoročně nejkvalitnější zemědělské nebo potravinářské výrobky, které zvítězí v krajských soutěžích. Jedná se o produkty vyrobené v konkrétním regionu, což je základní podmínka soutěže. Zároveň i podíl místních surovin je stanoven nejméně na 70 procent, hlavní surovina přitom musí být stoprocentně tuzemského původu. Výrobky musí mít pevnou vazbu k regionu, obvykle se jedná o krajové speciality. Známku kvality v krajských soutěžích získají nejlepší potraviny od malých a středních regionálních výrobců. Vítězné produkty mají tradiční českou recepturu a podíl místních surovin je v nich minimálně 70 %. Čerstvost, dobrá chuť a kvalitní složení jsou jejich charakteristické rysy. Za spotřebiteli necestují stovky kilometrů, ale vzdálenosti mezi firmami a obchody jsou krátké a tím pádem i ekologické. Soutěží se v devíti kategoriích, v každé může zvítězit jen jediný výrobek.

K udělení značky Regionální potravina Kraje Vysočina 2018 navrhla hodnotitelská komise následujících devět výrobků:

Masné výrobky tepelně opracované: Babiččina paštika
Uzenářství a lahůdky Sláma s.r.o.

Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy: Náměšťská sušená klobása
Alois Stloukal, Náměšť nad Oslavou

Sýry, včetně tvarohu: Eidamský SALÁMOVÝ SÝR 40%
LACRUM Velké Meziříčí, s.r.o.

Mléčné výrobky ostatní: Jaroměřické Tradiční pomazánkové Šunka s osmaženou cibulkou
Jaroměřická mlékárna, a.s.

Pekařské výrobky, včetně těstovin: Tyčinky lněné
Ing. Josef Elis, Velké Meziříčí

Cukrářské výrobky, včetně cukrovinek: Prosetínské trubičky
Radka Maršálková Lontrasová, Prosetín

Alkoholické a nealkoholické nápoje: Medovina z Vysočiny – s příchutí Skořicová
Jiří Sláma, Chlístov

Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě: Brambory konzumní Odrůda: ADÉLA
AUTEX CZ s.r.o.

Ostatní: KMÍNOVÝ OLEJ Z PETRÁVČE
Biogas Bohemia spol. s r.o.

Oceněné výrobky získávají právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let na obalu svého výrobku. V současné době spotřebitelé najdou značku u 418 produktů ze 13 regionů Čech a Moravy. Nově ocenění producenti převezmou certifikáty už tuto sobotu 18. 8. 2018 ve 12:30 hodin na Šiklově mlýně, kde se koná Gastrofestival.


Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Architektonické soutěže na revitalizaci jihlavského Masarykova náměstí se účastní 12 odborných týmů
Do soutěže Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě bylo odevzdáno 12 návrhů od stejného počtu architektonických týmů. Přihlášky do soutěže bylo možné posílat od konce května do začátku srpna. Porota vybere vítěze a další oceněné v září, do té doby musí magistrátní odbor rozvoje města zkontrolovat formální správnost návrhů.
„Soutěž probíhá anonymně, identita účastníků není známa ani porotcům. Autoři všech návrhů jsou odtajněni až po vyhodnocení, v anonymní soutěži je tak zajištěna nestrannost hodnocení návrhů,“ vysvětlila Tereza Kafková z městského odboru rozvoje města, koordinátorka projektu revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě.

Celková částka určená na odměny oceněným účastníkům je 1,5 mil Kč. Odměna pro vítěze je 700 tisíc korun, za druhé 400 tisíc a za třetí místo 200 tisíc korun, 200 tisíc je určeno pro návrhy neoceněné, které však přinesly pozoruhodné dílčí podněty a řešení.

„Cílem je zatraktivnit hlavní jihlavské náměstí pro delší a častější pobyt obyvatel i návštěvníků a to změnou organizace dopravy, novou koncepcí městské zeleně a mobiliáře, to vše s respektem k historickému vývoji centra města a jeho pamětihodnostem,“ uvedla Tereza Kafková.

Soutěžní porota společně v Jihlavě zasedla již na únorovém workshopu k zadání soutěže a v březnu na ustavujícím zasedání poroty. Předsedá jí architekt Petr Pelčák, místopředsedou je náměstek primátora pro oblast územního plánování statutárního města Jihlavy Radek Popelka.

Mezi dalšími porotci jsou architekti Tomáš Rusín, Radmila Fingerová, Vladimír Fialka, Aleš Stuchlík, Jiří Janďourek a Aleš Burian. Za město Jihlavu usednou v porotě náměstek primátora pro oblast správy majetku města Jaromír Kalina, zastupitel Martin Laštovička či vedoucí odboru územního plánování Tomáš Lakomý.

Přizváni jsou také odborní znalci, a to dopravní specialista Tomáš Cach, znalec v oboru památkové péče Jiří Neubert, facilitátor participace veřejnosti Petr Klápště, zastupitel města Jihlavy Jaroslav Huňáček, vedoucí odboru rozvoje města Jihlavy Alena Kottová, vedoucí oddělení investic města Jihlavy Zdeněk Dvořák a jihlavský malíř a restaurátor Petr Škorpík.

Výsledky architektonické soutěže budou zveřejněny na podzim 2018 a všechny soutěžní návrhy budou vystaveny a zveřejněny na webu města. „K vybranému návrhu se uskuteční veřejné plánovací setkání, na kterém bude veřejnost moci diskutovat s autory návrhu a vyjádřit své názory a připomínky. Následně bude autory zpracována finální podoba studie, na kterou naváže tvorba dalších stupňů projektové dokumentace,“ doplnila Kafková.

Soutěžní podmínky, zadání soutěže a další podklady jsou zveřejněny na webu města:
https://jihlava.cz/architektonicka-soutez/d-525874/p1=120064



Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Energetiky a případné návštěvníky v Dukovanech čeká celoareálové cvičení
Ve dnech 15. – 16. 8. se na Jaderné elektrárně Dukovany uskuteční havarijní cvičení s užitím sirén i zvýšeným pohybem monitorovacích jednotek v okolí elektrárny. Obyvatelé regionu na tyto projevy nemusí reagovat.
Dvoudenní cvičení proběhne v souladu s ročním plánem havarijních cvičení. Zahájeno bude ve středu 15.srpna dle předem připraveného scénáře. Nedílnou součástí bude i vyhlášení ochranných opatření s ukrytím personálu, nacházejícího se v areálu elektrárny, a spuštění sirén varovacího systému JE Dukovany. Do cvičení tak budou zapojeni i náhodní návštěvníci Infocentra, kteří se stejně jako zaměstnanci budou muset řídit pokyny havarijního štábu a průvodců. Sirény ve 20 km zóně havarijního plánování spuštěny nebudou, obyvatel obcí v regionu se tak cvičení přímo nedotkne.

V průběhu druhého dne cvičení, ve čtvrtek 16. srpna, bude procvičeno monitorování radiační situace ve 20 km zóně havarijního plánování kolem elektrárny, při kterém se budou v okolí elektrárny pohybovat mobilní monitorovací jednotky za účelem procvičení odběru, měření a vyhodnocování vzorků.

Cvičení je ověřením činnosti pracovníků organizace havarijní odezvy při řešení události, funkčnosti nastavených komunikačních procesů a funkčnosti varovacího systému a činnosti personálu. Cvičení se provádí pravidelně podle zákona, přestože pravděpodobnost havárie v Jaderné elektrárně Dukovany, při níž by unikly radioaktivní látky do životního prostředí, je díky bezpečnostním systémům, bezpečnému způsobu provozování a pravidelným kontrolám minimalizovaná.

V letošním roce je plánováno celkem devět havarijních cvičení, v některých případech se jedná o tzv. tajná cvičení, při kterých není předem znám termín ani scénář.

Ve dnech 18. – 20. září proběhne v JE Dukovany a jejím okolí cvičení Safeguard Dukovany 2018 v součinnosti elektrárny, Armády a Police ČR.
Jiří BEZDĚK



Zpět nahoru na obsah...

Bezdomovci a feťáci v Jihlavě - blahobytu střední Evropy
Ano, je tomu tak i v Jihlavě. V naší společnosti, v našem městě s námi žijí i lidé, kterým se dá přidělit nálepka narkomana a bezdomovce, přesto že bychom se většinově mohli shodnout na tom, že je Jihlava velmi hezké místo k žití. V blahobytu střední Evropy a v pohodlí infrastrukturou protkaném místě na rozmezí Čech a Moravy. V kraji, který je policejními statistikami označován jako jeden z nejbezpečnějších.
Fotografie bezdomovců, kteří sedí na lavičkách na náměstích nebo jiných místech Jihlavy, plní sociální sítě a někdy i noviny. Z veřejné diskuze se ale vytrácí úhel pohledu, který i těmto lidem připisuje statut občanů, kteří jsou z masa a kostí jako všichni ostatní. Mají svoje stinné ale i světlé stránky. Bývají velmi šťastní a někdy velmi smutní, stejně jako všichni ostatní. Mají, také jako ostatní, své sny, přání a tužby. Jednoduše řečeno jsou stejní jako my, pouze s tím rozdílem, že v mnohém mají život „krapet“ komplikovanější.

Jak o těchto lidech s oblibou říkáme, žijí tak, jak jen jim to jejich aktuální situace dovoluje. Jejich všední den není plný povinností, termínů, úkolů a závazků, jako ten náš, to ovšem naznamená, že povinnosti, termíny, úkoly a závazky nemají. Mají je. Bojují s nimi. Někdy je však tento boj komplikovaný, dlouhý a marný. A tak se může stát, že se ocitnou na okraji, ze kterého není jednoduchá cesta zpět do středu, nebo na vrchol společnosti.

Tento rok oslaví jihlavské Centrum U Větrníku již 19 let svého působení na poli péče o osoby ohrožené závislostí nebo osoby závislé na návykových látkách. Právě tito lidé se mnohdy ocitají v sociálně vyloučených komunitách. Na základě naší mnohaleté zkušenosti umíme pomáhat, a také pomáháme v tom „jiném světě“, kde se lidé ocitají na okraji závislosti, na okraji společnosti a někteří z nich také na okraji Jihlavy v její opuštěné a zapomenuté Zahrádkářské kolonii.

V případě, že se skutečně „oni“ nebo vy a Vaši blízcí ocitnete na šikmé ploše, jsme tu my, pracovníci Centra U Větrníku, které zřizuje Diecézí charita Brno-Oblastní charita Jihlava. Jsme tu pro to, abychom lidem v nouzi dali to nenutnější a nejdůležitější pro jejich ne zrovna povedené životní období. Poskytujeme jim především čistý injekční materiál, aby (když už užívají) užívali takovým způsobem, který je bude co nejméně poškozovat. Vyvarují se tím přenosu infekčních chorob, jako jsou HIV, žloutenky nebo syfilis. Dále jim poskytujeme zázemí naší kontaktní místnosti. Zde mohou využívat naši sprchu, pračku, nebo improvizovanou kuchyni. Na pracovníky centra se mohou obrátit kdykoli chtějí pomoci s úřady, případně s léčbou závislosti. Dále poskytujeme poradenství také jejich osobám blízkým. Za našimi klienty chodíme, jak my říkáme, do terénu. V terénu často kontaktujeme nám neznámé tváře, jsme s nimi, mluvíme s nimi a posloucháme jejich příběhy. To vše děláme zcela zdarma a anonymně. Některé příběhy našich uživatelů známe detailně, a věřte, že se mnohdy nejedná o příběhy se šťastným koncem, na které se tak rádi v teple našich domovů koukáme ve filmech.

Proto až půjdete kolem místa, kterému se raději vyhýbáte, myslete na to, že ten svět je náš a že není černobílý. A budete-li chtít, zavítejte také do ulice U Větrníku, kde najdete naše zařízení, a zazvoňte. Rádi vám vše, co poskytujeme, ukážeme a zodpovíme vaše dotazy.
Josef NOVOTNÝ, pracovník Centra U Větrníku Jihlava



Zpět nahoru na obsah...

Literárně hudební festival - KVÍLENÍ vol. 2
Literárně hudební festival – po loňském beatnickém letos undergroundový Patron happeningu – Magor / Martin Jirous + rozhovor s Petrem Štěpánem, leaderem slavných jihlavských kapel HNF a XIII. století se bude konat 17. srpna od 14 do 22 v Parku Gustava Mahlera v Jihlavě.
Zveme na malý festival svobody, hudby a poezie v Parku Gustava Mahlera. Rádi bychom připomněli 21. srpen 1968 jako den okupace a začátek normalizace, která vedla později k prohlášení svobodně smýšlejících lidí – k sepsání Charty 77. Tímto připomenutím atmosféry nesvobody v normalizované společnosti chceme sdělit, že svobodu a demokracii je třeba aktivně tvořit a hájit v jakékoliv době.
Těšit se můžete na několik skvělých kapel a na vystoupení řady současných básníků a performerů napříč generacemi. Navazujeme tak na loňský první ročník odkazující k beatnické generaci šedesátých let, kdy zejména mladí lidé přijali rozdílnost rasovou, sexuální, genderovou nebo náboženskou jako bohatství, na němž se dá nově stavět, bohatství, na které se poslední dobou zapomíná.
Silvie ČERMÁKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024