Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 14.8 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Proškoleni v první pomoci jsou v průběhu školní docházky na Vysočině téměř všichni žáci a studenti
Dvakrát v průběhu školní docházky jsou proškolováni téměř všichni školáci a středoškoláci na Vysočině v základech první pomoci. „V minulém školním roce se do projektu První pomoc do škol zapojilo 198 regionálních škol. Proškoleno bylo 8850 žáků a studentů, kteří navštívili 422 připravených kurzů,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný. Za všech 14 dosud proběhlých ročníků kurzy prošlo 112 831 účastníků ve věku 14 a 17 let. Kraj na proškolení náctiletých uvolnil více než 1,6 miliónu korun.
Cílem této aktivity je poskytnout mladým lidem ve věku 14 a 17 let proškolení v laické první pomoci s důrazem na praktický nácvik v modelových situacích, to vše v rámci školního vyučování. „Na zajištění profesionálního školení spolupracuje Kraj Vysočina se středními zdravotnickými školami v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Třebíči i Žďáru nad Sázavou, s krajskou záchrankou a oblastními spolky Českého červeného kříže,“ doplnil Vladimír Novotný. Pro skupinu 14letých žáků je v průběhu listopadu až června připraveno vždy 10 vyučovacích hodin, sedmnáctiletí studenti pak absolvují trojhodinový kurz zaměřený na procvičení kardiopulmonální resuscitace, život zachraňujících úkonů a komunikaci s operátorem záchranné služby. Část výuky je pod vedením hasičů věnována integrovanému záchrannému systému.

„Na základě zpětné vazby samotných žáků, učitelů, rodičů i profesionálních záchranářů vidíme smysluplnost celého projektu a rádi bychom ho podporovali i v následujících letech. Bylo zaznamenáno několik případů, kdy účastníci kurzů dokázali včasným zásahem a správným poskytnutím první pomoci zachránit lidský život,“ zdůraznil náměstek Vladimír Novotný. Z hodnotících dotazníků vyplývá, že účastníci kurzu nejvíce oceňují praktické ukázky poskytování první pomoci, zejména procvičování resuscitace a dalších zdravotnických technik. Mladší žáci pak označují za nejatraktivnější část kurzu výuku záchranářů s výjezdovým vozidlem. Pozornost ze strany záchranářů je věnována nácviku komunikace s operačním střediskem, poskytnutí správných a účelných informací často hraje roli v rychlosti a účinnosti záchranné akce.

Kategorie čtrnáctiletých - probíhala v lednu až červnu 2018, zúčastnilo se:

okres - počet škol - počet tříd - počet žáků

Havlíčkův Brod - 29 - 45 - 848

Jihlava - 33 - 55 - 1 101

Pelhřimov - 22 - 34 - 629

Třebíč - 27 - 43 - 840

Žďár nad Sázavou - 36 - 56 - 1 164

Celkem - 147 - 233 - 4 582

Projektu se zúčastnilo 96 % čtrnáctiletých v Kraji Vysočina.


Kategorie sedmnáctiletých - probíhala v září 20167 až lednu 2018, zúčastnilo se:
okres - počet škol - počet tříd - počet studentů

Havlíčkův Brod - 7 - 29 - 635

Jihlava - 16 - 54 - 1 395

Pelhřimov - 8 - 28 - 576

Třebíč - 8 - 39 - 864

Žďár nad Sázavou - 12 - 39 - 8981

celkem - 51 - 189 - 4 368

Projektu se zúčastnilo 85 % sedmnáctiletých v Kraji Vysočina.

Krajská rada odsouhlasila finanční podporu projektu První pomoc do škol i v jeho 15. ročníku. Souhlasila s využitím až 1,9 miliónu korun. Kraj Vysočina do projektu vložil přes 22,3 mil. Kč.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Po sedmi letech se mění hodnota nejfrekventovanější stravenky o dvacet korun
Hodnota nejčastější stravenky po sedmi letech výrazně vzrostla. Díky tomu, že v letošním roce firmy razantně zvyšují zaměstnancům příspěvky na stravování, je nyní nejfrekventovanější stravenkou ta s hodnotou 100 Kč. Dostává ji nyní plných 21 procent tuzemských zaměstnanců. Ještě loni přitom bylo nejvíce stravenek s osmdesátikorunovým nominálem, nyní jich je 18 procent.
Nominální hodnota nejfrekventovanější stravenky tak vzrostla o plných 20 korun. „Stokorunová stravenka má raketový nástup, ještě před třemi lety ji mělo pouhých osm procent zaměstnanců. V příštím roce se zastoupení stokorunových stravenek ještě výrazně zvýší, poté očekáváme nárůst zájmu o stravenky s hodnotami ještě vyššími,“ říká Jiří Brych, který má ve společnosti Edenred stravenky na starosti.

Ke zvyšování nominální hodnoty stravenek motivuje firmy zejména situace na trhu práce. „V době velmi nízké nezaměstnanosti hledají co nejefektivnější cesty, jak zaměstnancům přilepšit. Zvýšení příspěvku na stravování je logický krok, firmy si nárůst totiž mohou vložit do nákladů a snížit tak daňový základ, zaměstnanci zase neodvádějí ze stravenek sociální a zdravotní pojištění,“ upozorňuje Jiří Brych.

Konkrétně letos již zvýšený příspěvek na stravování čerpá plných třicet procent zaměstnanců. Firmy tak v průměru přidaly každému zaměstnanci 14,80 Kč. „Rekordní je nejenom růst výše příspěvku na stravování, ale i počet zaměstnanců, kteří ho čerpají. Dříve se zvyšovaly příspěvky ročně jen v průměru kolem pěti korun,“ doplňuje Jiří Brych. Více přitom přidávají zaměstnancům ty firmy, které zavedly stravenkové karty, než ty s papírovými stravenkami.

Zvýšením nominální hodnoty stravenky firmy reagují na nárůst cen v restauracích. Série legislativních změn v posledních dvou letech – zejména dopady zavedení elektronické evidence tržeb a kontrolních hlášení k DPH – zvýšily náklady majitelů restaurací, což vedlo k postupnému růstu cen jídel. „K dalšímu růstu pak přispělo i zvýšení dalších nákladů, zejména mzdových, restauratéři také častěji nabízejí dražší jídla z lepších surovin, vycházejí tak vstříc rostoucím nárokům strávníků. Výsledkem je, že Češi nyní v průměru utratí za oběd 115 korun, zatímco před dvěma lety to bylo o 13 korun méně,“ konstatuje Jiří Brych. Čísla vycházejí z Ticket Restaurant® Card indexu sestaveného z plateb více než 110 tisíc tuzemských zaměstnanců, kteří k úhradě obědů v restauracích používají platební stravenkovou kartu Ticket Restaurant® od společnosti Edenred. Statistiku každý měsíc tvoří téměř 1,2 milionu transakcí v restauracích všech tuzemských regionů.

I přes nárůst příspěvků na stravování tak stále naprostá většina zaměstnanců na oběd doplácí ze svého – ten, kdo má stokorunovou stravenku, nyní tedy 15 korun. Ještě o něco vyšší než průměrná útrata za oběd je současná hodnota ideální stravenky. Ta od začátku letošního roku činí 118 korun. „Zvyšuje se i počet firem, které chtějí využít maximálního zvýhodnění a nabízejí stravenky v této hodnotě. Většinou se jedná o ty, které mají obědové karty Ticket Restaurant® Card, u papírových stravenek je tato hodnota méně častá.
Marek PRAŽÁK



Zpět nahoru na obsah...

Na nových veřejných toaletách zaplatíte i platební kartou
Výstavba nových veřejných toalet, které jsou první vlaštovkou v připravované revitalizaci Karlova náměstí, je dokončena. Otevření je naplánováno na středu 15. srpna 2018. Občané a návštěvníci města je najdou na nové adrese ve dvoře na Karlově náměstí 28/22.
Objekt nových veřejných toalet je umístěn ve dvoře na Karlově náměstí – v průjezdu mezi ČSOB bankou cestovní kanceláří TIPATOUR. Do loňského roku zde sídlila prodejna Music House.

„Celá rekonstrukce spočívala ve výměně venkovní kanalizační přípojky, nových odpadů, elektrických a vodovodních rozvodů v celém objektu, vybetonováním nových podlah a rozdělením prostoru novými příčkami,“ popsala prvotní práce místostarostka Marie Černá.

Došlo k opravě střechy na celém objektu s odvodem vody do zásobníku, je opravena fasáda nejen na objektu, ale i na přilehlých garážích včetně nových vrat. Celý dvůr byl kompletně předlážděn. „Abychom zbytečně neplýtvali pitnou vodou, je veškerá dešťová voda z objektu sváděna do zásobníků a následně bude zpětně využita pro splachování na toaletách,“ vysvětlila důvody odvádění vody do zásobníku Černá.

Nové toalety jsou oproti původním bezbariérové. Je zde i přebalovací a kojící místnost pro rodiče s dětmi. Důstojnějšího zázemí se také dočká obsluha toalet.

Cena za využití toalet zůstává stejná a to 5 korun. Nově je vstup opatřen platební terminálem a turniketem, který lidem umožňuje platbu v hotovosti i kartou. Otevírací doba zůstává stejná jako na starých záchodcích, které skončí svůj provoz ke dni otevření nových.

Rekonstrukci provedla společnost RENO – stavební firma za celkovou částku 3,8 milionu korun bez DPH.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava na radnici připomíná srpen 1968 v Jihlavě
Do 24. srpna si lze v přízemí jihlavské radnice připomenout srpen roku 1968, tedy čas okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Výstava vznikla u příležitosti 50. výročí události a probíhá ve více městech současně. Pořádá ji Vojenský spolek rehabilitovaných armády ČR a jejím autorem je člen spolku, plukovník Josef Musil z Havlíčkova Brodu, který okupaci sám zažil.
„Výstavu jsem udělal tak, aby v ní byla vidět i doba normalizace. Je tam několik zvláštností, například zmínka o akci Norbert, což byla příprava na genocidu národa,“ uvedl Josef Musil.

Českou hymnu při zahájení expozice zazpíval pěvecký sbor Foerster. Výstavu je možné shlédnout také v Plzni a od 20. srpna v Havlíčkově Brodě, kde v rukou plukovníka Josefa Musila čtyři měsíce vznikala. „Nyní jednáme o umístění výstavy do pražského Karolina,“ uvedl Petr Mrázek, předseda Vojenského spolku rehabilitovaných armády ČR.

„Autoři této výstavy vycházeli z informací, které vyhledali v archivech, a i když nejsou historiky, protože jsou bývalými vojáky, hodně se zaměřují na vojenskou stránku událostí. Může se stát, že do materiálu výstavy vložili i svůj osobní příběh. Přesto je to snaha o připomenutí tématu v širších souvislostech,“ uvedl při zahájení výstavy Václav Plánka, bývalý člen armády ČR a předseda územní organizace spolku vojenského sdružení rehabilitovaných v Jihlavě.

Součástí výstavy je mimo jiné také jmenný seznam obětí za první den okupace Jihlavy, tedy z 21. srpna 1968, dobové vtipy zaměřené proti vojskům Varšavské smlouvy nebo novinové výstřižky, které se o okupaci zmiňují.

„Při tvorbě výstavy jsem vycházel i z vlastních vzpomínek. Sloužil jsem v Čáslavi u tankového pluku a pamatuji si, že přijela polská vojska a ihned chtěla jídlo a pití. Jenže to se jim odmítlo, tak se k nám začali dobývat, proto jsme do brány postavili tanky. Po nějaké době se ale začala armáda paralyzovat a nejvíce zrádců se objevilo ve vedení, takže jsme je nakonec museli vpustit,“ vzpomíná Josef Musil.

Výstava, na které si zájemci mohou prohlédnout kromě fotografií také výstřižky z novinových článků, je zdarma k vidění v přízemí jihlavské radnice, vchod z horního Masarykova náměstí a bude zde probíhat do 24. srpna.

- ah -



Zpět nahoru na obsah...

Poslední možnost prohlídky expozice Muzea Vysočiny na telčském zámku
Pouze do konce srpna je možné navštívit pobočku Muzea Vysočiny Jihlava na zámku v Telči. „Následně bude tato expozice zrušena. Proto mají návštěvníci poslední příležitost prohlédnout si vystavené sbírkové předměty dokumentující vývoj města v průběhu minulých století až do současnosti, dále model historického centra nebo nasát atmosféru měšťanského pokoje nebo selské jizby,“ pobídla k návštěvě telčského muzea náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
Telčská pobočka Muzea Vysočiny Jihlava sídlí na Státním zámku v Telči v prvním patře jihozápadního křídla se vstupem z hlavního nádvoří. Tyto prostory však potřebuje zámek pro své potřeby, a proto bylo dohodnuto ukončení nájmu v letošním roce. Muzeum se postupně začíná stěhovat. Nejdříve přišly na řadu sbírkové předměty uložené v zámeckém depozitáři a rozměrný betlém manželů Vostrých. Právě betlém se těšíval velkému zájmu návštěvníků v době vánoční. V depozitáři nyní zbývá zabalit africkou sbírku manželů Foitových, knihy a fotografie. I tyto budou brzy převezeny do dalšího muzejního depozitáře.
Od září začne stěhování expozice a v ní vystavených sbírkových předmětů. A samozřejmě i kanceláře. Ta se provizorně přemístí do náhradních prostor v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči, které se nachází poblíž zámku. V této bývalé jezuitské koleji bude pouze administrativa a příležitostné výstavy. Expoziční část se prozatím zcela zruší. „Místní i turisté o výstavy však nepřijdou. Ty se budou konat např. v galerii Hasičský dům, ve vestibulu telčské radnice nebo již ve zmiňovaném Univerzitním centru. Právě zde je v současné době k vidění výstava Lidové malírny v Telči, která se těší návštěvnickému zájmu,“ doplnila Jana Fischerová s tím, že v této podobě by muzeum mělo fungovat tři až čtyři roky.
Během této doby se bude pracovat na vytvoření adekvátních muzejních prostor. Cílem je zachovat muzeum v Telči i pro budoucí generace, protože telčské muzeum bylo zpřístupněno veřejnosti již v roce 1886 a řadí se tak mezi nejstarší muzea na jihozápadní Moravě.


Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024