Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 16.8 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Horka nesvědčí vlhkým loukám ani kosáčům
Sezóna se překlopila do druhé poloviny a za námi je už asi 115 ha pokosených luk. Zaměstnanci Sdružení Krajina, brigádníci, drobní živnostníci i dobrovolníci se již třetím měsícem lopotí na podmáčených loukách. Jako každý rok je třeba tyto vzácné a chráněné louky poséct, pohrabat a trávu z nich vyvozit pryč mimo lokalitu.
Péče o podmáčené louky je každý rok náročná, avšak letos jsou podmínky obzvláště vypečené. Vedra sužují nejen podmáčené louky, ale i luční pracovníky. „Zatímco v minulých letech jsme řešili jak si nenabrat do holinek, hitem letošního léta je nadměrné sucho a s ním spojená prašnost. K tomu se nám do obličeje a vlastně celého těla zapichuje na troud suchý rašeliník a pichlavé kusy vyschlé trávy. Člověk by se udrbal k smrti,“vypráví o aktuální situaci na podmáčených loukách Dagmar Papáčková.

Snažíme se ale nebýt skeptiční a věříme, že se voda do krajiny zase vrátí. Vysychutí vlkých luk by mělo totiž za následek změnu druhového složení a vyhynutí vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů, jejichž stav se znažíme léta zachovat. Není to však jediný problém, který by nastal. Mnohé z těchto luk jsou zároveň prameništěm, které sytí vodou široké okolí. Mnohé obce využívají jeho zdrojů jako pitné vody. Co by se dělo kdyby tato místa opravdu vyschla si nechceme ani domýšlet.

V relativně lepším stavu se zdají být luční společenstva v nivách nezregulovaných potoků a řek. Například na lokalitě Staviště u Žďáru nad Sázavou, která se kosila začátkem července znovu narostla poměrně vysoká tráva. To se o mnoha místech říci nedá. Naopak. Často nejsou vidět ani měsíční rozestupy mezi dvěma sečemi na jedné lokalitě. Trávy je zkrátka obecně málo.

Ale abychom si jenom nestěžovali. I teplé a suché počasí má svoje výhody. Zatímco v minulých letech jsme řešili problémy kam s pokosenou hmotou, letos se nám daří spoustu trávy usušit a dále zpracovat.

Dagmar PAPÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Silnice do Větrného Jeníkova bude do října uzavřena
Oprava povrchu silnice uzavře před Větrným Jeníkovem půlkilometrový úsek silnice II/131 od odbočky na Kalhov a Šimanov. Uzavírka potrvá od 20. srpna do 20. října a dotkne se jak osobních a nákladních aut, tak veřejné linkové dopravy.
„Auta do sedmi a půl tuny mohou uzavřený úsek objet přes Velešov a Kalhov, odkud dojedou do Větrného Jeníkova. Objízdná trasa jim cestu prodlouží o čtyři a půl kilometru,“ uvedl Hynek Schimmer z městského odboru dopravy.

Stejnou cestou se dají také autobusy linkové dopravy a změní se pouze zastávka v Šimanově „U obrázku“, která bude dočasně přemístěna na stávající zastávku „Šimanov“.

Řidiči kamionů a nákladních vozidel, které mají více jak sedm a půl tuny, musí uzavírku objet přes Jihlavu a Humpolec. „Z Humpolce se již dostanou přes Krasoňov do Větrného Jeníkova z druhé strany,“ doplnil Hynek Schimmer s tím, že objízdná trasa cestu prodlouží o 59 kilometrů.

Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Lesy na Vysočině ničí kůrovec, geometrickou řadou mizí jehličnany
Podle lesních hospodářů je Kraj Vysočina před historicky nejrozsáhlejší kůrovcovou kalamitou, která ničí jehličnaté lesy. V případě Vysočiny je až 70% lesů tvořeno smrkem, který je nyní vážně ohrožen. Nejvážnější situace je na okresech Třebíč a Jihlava, problémy jsou hlášeny už i z Havlíčkobrodska.
ně ohrožen. Nejvážnější situace je na okresech Třebíč a Jihlava, problémy jsou hlášeny už i z Havlíčkobrodska. „Řešení aktuálního problému způsobeného přemnožením kůrovce zdaleka přesáhlo možnosti kraje. Jsme v situaci, kdy na Vysočině hrozí rozpad většiny starších smrkových porostů. Nemluvím o řádech desítek let, ale o současnosti. Náš střízlivý odhad je, že likvidace kůrovcové kalamity jen na Vysočině přijde na pět miliard korun. Vláda by měla začít hledat rezervy, ze kterých budeme moci vlastníkům lesů hradit ztráty vzniklé kalamitou, náklady nejen na odtěžení, ale i na novou výsadbu a péči o les. Tento problém už přestal být záležitostí pouze vlastníků lesů, čelem se k němu musí postavit i stát,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Důsledkem současného stavu – plošného napadení smrkových lesů kůrovcem je nedostatek kapacit na těžbu, přiblížení a odvoz dřeva a absolutně přesycený trh se dřevem, cena dřeva padlá na absolutní minimum, přetížení lesního personálu a v neposlední řadě také rezignace drobných vlastníků na zamezení šíření kůrovce. „Přitom je zásadní, aby šíření škůdce bylo zamezeno ještě před dokončením jeho vývoje a samotným výletem. Proto apelujeme na vlastníky lesů, aby soustavně vyhledávali postižené stromy a prováděli jejich včasnou těžbu,“ říká Jiří Bartoš z oddělení lesního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina. V současné době je na Vysočině nutno vytěžit nejméně 1 milionu kubíků kůrovcem napadeného dřeva. Jen v Kraji Vysočina je na 50 tisíc vlastníků lesů, i větší zkušení majitelé nebo hospodáři poukazují na neúnosnou situaci, na limity čerpání dosavadních dotací, na trhu začínají chybět i sazenice. Právě proto mnozí vlastníci, mimo jiné i Lesy České republiky v letošním roce zintenzivní sběr semen.

Kalamitní štáb svolávaný hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem, respektive odborná pracovní skupina řešící kůrovcovou kalamitu na Vysočině pracuje od dubna letošního roku. Její členové budou požadovat po národních orgánech vytvoření razantního ekonomického nástroje např. v podobě podpory nové výstadby motivačními sazbami na hektar, zjednodušení dotačních řízení, neboť nejmenší vlastníci nemají znalosti dotačních řízení a v tuto chvíli už nejsou k dispozici téměř žádné volné kapacity odborníků na lesnictví i na dotace, navíc státní dotace jsou natolik limitující, že se na 74% lesů vůbec nevztahují. Po příslušných ministerstvem bude požadováno navýšení kapacit vlakových vagónů, jen na Vysočině v srpnu chyběla kapacita 150 vozů. Kraj jako správce komunikací si uvědomuje, že těžba se zásadním způsobem podepíše i na technickém stavu komunikací, dalekosáhlejší dopady to však bude mít na obecní komunikace. I v tomto případě bude třeba nalézt odpovídající zdroj kompenzací.

Odborníci upozorňují, že pokud se nezmění stav a intenzita srážek, situace se výrazně nezlepší a další dva až tři roky bude gradovat. Kraj Vysočina v roce 2017 nabídl soukromým vlastníkům lesů dotace ve výši 25 miliónů korun na pořízení a vysazení pestřejší druhové skladby.

Zajímavosti:
Jeden napadený, neošetřený strom je podle kondice lesa zdrojem nebezpečí pro dalších 5 – 10 stromů
Jeden napadený strom je nositelem 40 – 200 tisíc jedinců kůrovce
Přirozenou hrozbou pro kůrovce jsou houby a plísně, jejich účinnost roste pokud je teplá vlhká zima
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pozvání do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě
Horácká galerie v Novém Městě na Moravě je specializovaným muzeem výtvarného umění zaměřeným na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s českým výtvarným uměním a je jednou ze sedmi sbírkotvorných institucí zřizovaných Krajem Vysočina. Rozsáhlé soubory pozůstalostí J. Laudy, J. Mařatky, V. Makovského, L. Martínka, K. Pokorného, J. Štursy a jiných autorů byly získány převážně darem nebo odkazem umělců. Součástí sbírkového fondu je i soustředěná kolekce hutního skla z 60. a 70. let minulého století pocházející z produkce známé sklárny ve Škrdlovicích u Žďáru nad Sázavou.
Horácká galerie sídlí v prostorách bývalého renesančního zámku na Vratislavově náměstí. Zámecký komplex je působivě zasazen do náměstí a svou rozlohou nechává již na první pohled tušit prostorné výstavní sály.

V nich jsou dnes umístěny především expozice sochařská a obrazová, které představují v reprezentativním výběru průřez sbírkami instituce. Svými významnými díly jsou zde zastoupeni přední představitelé realistické linie moderního českého sochařství - Vincenc Makovský, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Karel Pokorný, Jan Štursa a další. Plastiky a reliéfy těchto kmenových autorů chronologicky mapují jednotlivé fáze jejich umělecké tvorby. Obrazová expozice představuje průřez tvorbou autorů, kteří byli většinou celoživotně s tímto regionem spjati. Mezi nimi mj. Oldřich Blažíček, Josef Jambor, Bohdan Lacina, Alois Podloucký a další.

Expozici škrdlovického skla v zámecké mansardě nahradila od srpna roku 2014 díla sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody. Jde především o autorské a sympoziální objekty i věci z autorských kolekcí, které tvořil jak před rokem 1989 ve Škrdlovicích, tak ve své soukromé sklárně v Karlově.

Vedle expozic, které jsou opravdu mimořádné a vybízí k opakované návštěvě, připravuje Horácká galerie v průběhu celého roku řadu krátkodobých výstav.

Z aktuálních výstav v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě:

Jaroslav Šerých – Smalty
Komorní výstava významného akademického malíře, grafika a ilustrátora Jaroslava Šerých byla připravena k autorovým nedožitým 90. narozeninám. Představena je na ní jedna z oblastí autorovy tvorby – smalty.
Výstava je přístupná do 2. září 2018.

Miroslav Vojtěchovský – Skleněné rozhovory
Prof. Mgr. Miroslav Vojtěchovský patří k nejvýznamnějším českým fotografům skla. Výstava jeho fotografií, se zaměřením právě na skleněné objekty, je připravena v souvislosti s životním jubileem významného českého skláře – Prof. Jaroslava Svobody. Fotografie představují tvorbu i dalších sklářských výtvarníků.
Výstava je přístupná do 26. srpna 2018.

Václav Kyselka - Odpoutání
Sochař Václav Kyselka žije a tvoří v Křoví u Velké Bíteše. Absolvoval Střední školu uměleckých řemesel v Brně a poté Fakultu výtvarných umění na VUT, ateliér sochařství. V Horácké galerii se autor představí poprvé, svým dílem je ale sochař zastoupen ve veřejných prostranstvích i soukromých sbírkách po celé ČR.
Název výstavy vychází z pojmenování autorovy rotační závěsné sochy Odpoutání koňské síly. Socha z kombinovaných materiálů – dřeva, oceli, textilních úvazků – reaguje na vzdušné proudění nebo na dotyk rotací kolem své osy. I samotné vyznění významu díla reaguje na okolní prostředí.
Součástí výstavy je rovněž sochařova komorní tvorba.
Výstava je přístupná do 28. září 2018.

Za Svobodu!
100. výročí vzniku republiky je opětovnou příležitostí Horácké galerie prezentovat v rozsáhlém výběru sochařské návrhy pomníků obětem první světové války, boji československých legií a následně pak díla spjatá s budováním svobodného demokratického státu. V několika případech sbírkový fond galerie umožňuje prezentaci geneze pomníkového díla od prvních náčrtů až k definitivní podobě. Prezentaci plastik doplní videoprojekce a fotografická dokumentace. Výběr ze sbírek Horácké galerie je doplněn o díla z dalších spolupracujících institucí.
Výstava je přístupná do 31. prosince 2018.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Silnice do Pístova bude až do konce října zavřená
V polovině srpna skončila první etapa, v rámci které z Telečské ulice v Jihlavě zmizel desítky let starý povrch z kamenné dlažby, kterou kompletně nahradily tři vrstvy nového asfaltového pláště. Nyní se bude opravovat zhruba stometrový úsek u garáží a psího útulku za Jihlavou a také silnice na Pístov, která bude uzavřena až do 30. října.
„Přes jednu polovinu opravované silnice bude umožněn provoz pouze pro obsluhu obyvatel Pístova, a to až od městského útulku. Stejně tak budou majitelé po provizorním mostu puštěni do přilehlých hromadných garáží, ale pouze do prvního garážové ho vjezdu. Ostatní vjezdy do garáží ze silnice třetí třídy budou bohužel uzavřené a neprůjezdné,“ uvedl Hynek Schimmer z odboru dopravy jihlavského magistrátu.

Uzavírkou bude dotčena trasa linky autobusu číslo 7 městské hromadné dopravy, který jezdí z Masarykova náměstí do Popic. Autobus bude do konce října jezdit přes Hradební ulici, odkud se dá na Znojemskou, poté na silnici I/38, ze které sjede na bývalou tankovou cestu a dojede zpět na silnici třetí třídy, která vede do Pístova a dál.

Obousměrná objížďková trasa pro veškerý provoz bude vedena po stávající již vyznačené objízdné trase, tedy mohou řidiči sjet z ulice Ke Skalce vlevo na silnici II/602 a pak se vydat směrem na Pelhřimov na okružní křižovatku a pak dále po silnici II/406 přes Kostelec do Salavic, kde se dá odbočit vlevo na silnici třetí třídy, která vede do Pístova, Vysoké a Popic. Objízdná trasa je dlouhá 12,5 km.

Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Mladá univerzita měla letos výročí. 10 let prázdninového vzdělávání, zábavy i nových česko-rakouských přátelství
Akademickou slavností byl v pátek 10. srpna zakončen v rakouském Raabs an der Thaya jubilejní 10. ročník Mladé univerzity Waldviertel – Vysočina. Projekt vzdělávacího prázdninového pobytu dětí z Vysočiny a Dolního Rakouska se za deset let stal vyhledávanou příležitostí k procvičení cizích jazyků, získání nových znalostí, poznání nových kamarádů, a to vše v pravé univerzitní atmosféře. I letošního slavnostního ukončení mladé univerzity, složení slibu a předávání diplomů, se tradičně zúčastnil i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
„Je skvělé, že každým rokem má o Mladou univerzitu zájem více a více dětí. Některé děti se pravidelně vracejí, nebo předávají účast svým mladším sourozencům. To svědčí o oblíbenosti této akce. Přípravě jubilejního 10. ročníku věnovali letos pořadatelé z Rakouska a Vysočiny velkou pozornost a již nyní se pracuje na poutavém programu ročníku 2019,“ prozrazuje hejtman Jiří Běhounek.

Mladou univerzitu každoročně pořádá spolek Europa Brücke, za přispění Kraje Vysočina, Dolního Rakouska a řady partnerů projektu. Mezi ty nejvýznamnější za českou stranu patří společnost NET4GAS a společnost MOKOV. Letošním mottem „Best of“ přilákal prázdninový vzdělávací kemp celkem 105 dětí. Mladá Univerzita Waldviertel – Vysočina, která se letos uskutečnila v termínu od 5. do 10. srpna, se odehrává v univerzitním kampusu v Raabsu, jeden den pak strávily děti v Kraji Vysočina, letos opět v Jihlavě. Studijní týden přinesl přednášky, workshopy, sport, ale i táborák a diskotéku pro mladé studenty. Příští ročník je již naplánován v termínu 4. až 9. srpna 2019.


Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Nové chráněné bydlení v Třebíči zná svého provozovatele
Novým provozovatelem chráněného bydlení, které vzniká v bývalé oční škole v Demlově ulici, bude Denní centrum Barevný svět. Ten stejnou službu provozuje již pátým rokem v Hrotovicích.
Rada města na své poslední schůzi rozhodla o výpůjčce objektu za účelem provozování chráněného bydlení. Vybíralo se ze dvou došlých nabídek. „Obě nabídky byly velmi srovnatelné. Pro Denní centrum Barevný svět nakonec rozhodla přímá zkušenost s provozováním stejné služby“ vysvětlila rozhodnutí rady Marie Černá, která má sociální věci na starosti a také je garantem této stavební akce.

„Jsme potěšeni z rozhodnutí rady. Šli jsme do toho s vizí rozvoje našich aktivit v Třebíči. Zde provozujeme stacionář a další aktivity máme v okolí. Myslím, že v této oblasti máme dostatek zkušeností, abychom mohli tuto službu kvalitně poskytovat i zde,“ uvedla ředitelka Barevného světa Petra Tučková.

Chráněné bydlení bude sloužit dvanácti osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodů mentálního nebo kombinovaného postižení a jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby. V každé domácnosti budou bydlet čtyři klienti, každý z nich bude mít vlastní samostatný pokoj a budou využívat společnou kuchyň s jídelnou a obývací částí. Součástí domácnosti bude i technická místnost s pračkou a sušárnou. Uživatelům chráněného bydlení budou v rámci sociální služby k dispozici asistenti, kteří budou klientům pomáhat s vedením domácnosti i s vyřizováním každodenních osobních záležitostí.

Nyní probíhají práce na zateplení budovy včetně střechy a klempířské práce. Uvnitř objektu probíhá vylévání podlah samonivelační stěrkou a obkládají se koupelny. V nejbližších dnech začnou malířské a natěračské práce, pokládka dlažby a vinylových podlah.

Chráněné bydlení by mělo pod novým provozovatelem zahájit činnost začátkem roku 2019. Celkové náklady činí 11,5 milionu bez DPH, s předpokládanou dotací od státu ve výši 8,6 milionu korun.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Patronem ohroženého prasojelena v jihlavské zoo se stane zpěvák Michal Hrůza
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024