Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 6.9 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Na Veselém kopci oslaví v sobotu posvícení
Posvícení na Veselém kopci nabídne v sobotu 8. září zájemcům přípravu tradičního posvícenského pečiva spojené s ochutnávkou. Například ve statku z Mokré Lhoty zavoní chléb a placky z chlebového těsta upečené ve zdejší chlebové peci.
O veselou muziku, zpěv a tanec se postarají folklorní soubory Formani a Sejkorky ze Slatiňan a skupinka dudáků.
Program doplní malý Posvícenský jarmark, jehož se zúčastní pozvaní lidoví výrobci nabízející především tradiční dobroty, ale také třeba hrábě, vyšívané kuchařky, bylinky, formičky a další výrobky.
Pro pobavení si návštěvníci budou moci vyzkoušet hru představující stínání kohouta, což byl obyčej provázející v minulosti posvícenské veselí.

K pozvánce zbývá ještě dodat, že posvícenské speciality bude nabízet i Hospoda Na vejměnku v areálu muzea, která pro tento den připravila speciální jídelníček.

Roubenky na Veselém kopci přinášejí svědectví o bydlení a hospodaření drobných zemědělců od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Expozice jsou bohatě vybaveny předměty vytvářejícími atmosféru, která vás přenese do minulosti. Nejstarší interiér je v usedlosti z Lezníku u Poličky, nejmladší pak – datovaný do padesátých let 20. století ve statku z Mokré Lhoty u Nových Hradů.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Jihlava zpřístupní své památky návštěvníkům zdarma
Bez placení vstupného budou moci zájemci v sobotu 8. září navštívit jihlavské kulturní památky a instituce. Tradiční Den otevřených dveří památek, který se tento rok pořádá pod názvem Společně dědictví, společné hodnoty, ještě doplňuje 9. ročník akce Den zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina neboli Dožínky.
„Druhou sobotu v září se zájemci zdarma dostanou například do jihlavské radnice, Brány Matky Boží nebo do podzemí a krytu civilní obrany. Na všech místech bude navíc připraven speciální program v podobě prohlídek s výkladem, výstav či nahlédnutí do běžně nepřístupných prostor,“ prozradila Michaela Marešová z městského odboru školství, kultury a tělovýchovy.

Doprovodný program bude od 10 do 17 hodin také na Masarykově náměstí, kde si vedle stánků s občerstvením a prohlídky zemědělské techniky mohou návštěvníci poslechnout vystoupení dechových hudeb. Představí se například originální moravská dechovka Moravanka nebo dechový orchestr z Prahy Veselka Ladislava Kubeše.

Zahájení Dožínek proběhne v 10 hodin folklorními vystoupeními Horáckého souboru písní a tanců Vysočan Jihlava, dětských souborů Jeřabinka a Dřeváček Jihlava a souboru Vysočan z Hlinska. Po části věnované lidovým tancům začnou úderem 12. hodiny koncerty dechových hudeb, které budou hrát až do páté hodiny odpolední.

Součástí Dne otevřených dveří bude také představení venkovní pátrací hry Skryté příběhy v parčíku za budovou radnice. „Sehrávka hry Malá ohnisková vzdálenost, která účastníky přenáší do roku 1918 a vybízí ke spolupráci na pořádání havířského průvodu v této přelomové době, začne v parčíku za radnicí ve 14 hodin. Hlavní postavou je fotograf Johann Haupt. Po úspěšném splnění hry si účastníci mohou prohlédnout výstavu Hauptových fotografií přístupnou právě z parčíku za radnicí,“ sdělila koordinátorka akce Ivana Jelínková z městského odboru školství, kultury a tělovýchovy. Více o hře se můžete dozvědět na: https://skrytepribehy.cz/


Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Tradiční mrkvancová pouť v Polné o víkendu
Mrkvancová pouť v Polné o víkendu 7. - 9. září již tradičně nabídne návštěvníkům i obyvatelům města mše svaté, atrakce a stánky na náměstí, taneční zábavy, pouť na hradě i pivovarském dvoře.
Na náměstí se mohou lidé těšit na řemeslný jarmark, občerstvení, nápoje, posezení, naj mrkvánky a zdobené perníčky,.
Program doplní kostýmované prohlídky hradu, přehlídka dravců a sov, lukostřelba, hadi a historický kolotoč pro děti.
K poslechu zahraje dechovka i country kapela.

Mrkvancová pouť se koná na svátek sv. Liguriáše (druhou zářijovou neděli), patrona města a tradice sahá až do roku 1652, kdy kníže Ferdinand Josef z Ditrichštejna přivezl z Říma ostatky tohoto světce, věnoval je městu a uložil v polenském kostele, kde jsou ve skleněné rakvi dodnes.
A k mrkvi, která se v Polné hojně pěstovala a v tento čas dozrávala, se váže pěkný vztah sv. Liguriáše, o čem dokládá starý popěvek: Svatý Liguriáši, opatruj nám mrkev naši, ať nám ji Přibyslavští neodnáší. "Jak a kdy se stala mrkev symbolem pouti, se přesně neví. O polenské pouti se nad vchody do domů tradičně zavěšují svazky těch největších mrkví s natí, ozdobené pentlemi.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Úprkova ulice v Jihlavě je již opravena
Nakloněná silnice, díry v zemi a nebezpečná zatáčka jsou pro Úprkovu ulici již minulostí. Město nechalo tři a půl metru širokou komunikaci lemovanou parkovacím pruhem a chodníkem opravit. Rekonstrukce stála 2 a půl milionu korun a město počítalo také s větší bezpečností pro chodce.
„V rámci stavebních prací se provedlo zúžení místa vjezdu do ulice z ulice Fritzova tak, aby vozidla nemohla být odstavována v prostoru křižovatky a znemožňovala tak průchod pěších a omezovala vjezd do ulice Úprkova,“ uvedl Pavel Svoboda z odboru rozvoje města jihlavského magistrátu.

Součástí rekonstrukce byly i opravy chodníků, které jsou nově provedeny z betonové dlažby a doplněny bezbariérovými prvky. Jednosměrná vozovka dostala nový asfaltobetonový povrch, parkovací pruh byl proveden ze žulových kostek.

Oprava trvala od dubna do srpna, protože práce zdržela havárie. „Po dobu téměř pěti týdnů byly stavební práce pozastaveny z důvodu havárie na plynovodním potrubí, které nakonec plynárenská společnost zrekonstruovala v celé délce ulice, včetně zhotovení nových přípojek majitelům okolních nemovitostí,“ doplnil Pavel Svoboda.

Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Komentované prohlídky obou budov jihlavské galerie v sobotu
Komentované prohlídky obou historických budov Oblastní galerie Vysočiny se budou konat v sobotu 8. září. V 9 hodin v budově galerie v Komenského 10, v 11 hodin pak v budově galerie na Masarykově náměstí 24.
Galerie sídlí ve dvou cenných renesančních měšťanských domech v historickém centru Jihlavy. Oba domy mají zachovanou dispozici s klenutým mázhauzem a patrovou síní. Dochovány jsou zde některé kamenické prvky z 16. století.
Za pozornost stojí zejména renesanční výzdoba klenby patrové síně v domě na Komenského ulici.

Výklad: kurátorka OGV Mgr. Jana Bojanovská
Vstup je zdarma.
- ogv -



Zpět nahoru na obsah...

Nevhodně uložené vytěžené dřevo se stává u silnic nebezpečnou překážkou; případů přibývá
Na území Kraje Vysočina je v současné době z důvodu kůrovcové kalamity masivně těženo napadené dřevo. Množí se případy, kdy vlastníci lesa nebo firmy, které jsou na těžbu najaté, skladují kulatinu na silničních pozemcích, v příkopech nebo na krajnicích.
„Podle informací správce krajských komunikací nejde o jeden případ, ale o desítky zjištěných případů. Nevhodně uložené vytěžené dřevo na mnoha místech představuje zásadní a neočekávanou překážku v silničním provozu, která ohrožuje bezpečnost a plynulost silničního provozu. V několika případech musí neoprávněné užívání silničních pozemků řešit Policie České republiky,“ upozorňuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Tomáš Mátl z Krajské správy a údržby silnic Vysočiny potvrzuje, že neoprávněného užívání silničních pozemků neustále přibývá a zřejmě počet bude geometricky narůstat. Dřevo není ve většině případů zajištěno před zřícením, uložením do příkop dochází k narušení funkce odvodnění, manipulací a nakládkou dochází k poškození vozovek, krajnic a příkopů s nemalými náklady na opravu. Nesprávně uložené dřevo tvoří pevnou překážku silničního provozu a představuje obrovské nebezpečí pro bezpečnost silničního provozu, dřevo uložené v zatáčkách brání rozhledu. „Situace už je natolik závažná, že jsme byli nuceni za poslední měsíc podat řadu podnětů silničním správním úřadům a Policii ČR na neoprávněné používání silničního pozemku. Zároveň v případech, kdy došlo při manipulaci s dřevní hmotou k poškození vozovky a silničního tělesa, vymáhá správce komunikací na dohledaných firmách a vlastnících náklady na opravu a uvedení komunikace do původního stavu. V některých případech se jedná o značné částky v řádu desítek tisíc korun,“ upozorňuje Tomáš Mátl.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Zadýcháváte se? Nechte se vyšetřit, zvou pneumologové
Trápí vás častý kašel a při fyzické námaze se snadno zadýcháte? Pak můžete, mimo jiné, trpět i idiopatickou plicní fibrózou (IPF). Na tuto nemoc v České republice zemřou ročně desítky nemocných, přitom část z nich se předtím vůbec nedostala ke správné léčbě. Plicní specialisté proto 13. září otevřou dveře svých ambulancí, aby vyšetřili všechny zájemce s dechovými potížemi a včas zachytili nové případy. K vyšetření není třeba doporučení praktického lékaře a je zdarma. Na Vysočině se připojí pracoviště v Jihlavě, Novém Městě na Moravě a Třebíči.
IPF poškozuje plicní sklípky, a tak postupně ubírá plochu k dýchání. „Při návštěvě ordinace pacient popíše své potíže, absolvuje poslech plic, spirometrii a případně i vyšetření difuzní kapacity plic, pokud ho má pracoviště k dispozici. Pokud ne, sestra pacienta na tato vyšetření ihned objedná,“ popisuje předsedkyně ambulantních pneumologů prim. MUDr. Ivana Čierná Peterová. Součástí prohlídky je i rentgen hrudníku – také ten podstoupí pacient na místě nebo později na objednání.

Zkušení pneumologové dokážou IPF jasně rozeznat. „Při poslechu plic slyší totiž lékař charakteristický zvuk připomínající odepínání suchého zipu, tzv. krepitus,“ upřesňuje MUDr. Čierná Peterová. Se správnou diagnózou má nyní lékařům pomoci webová aplikace IPFchecker, která obsahuje i nahrávku krepitu.

Akce se letos koná potřetí a je spojena s Týdnem IPF. V minulých letech se díky ní ke správné léčbě dostaly desítky lidí s IPF anebo s jinými vážnými plicními onemocněními. Seznam otevřených ambulancí najdou zájemci na www.plicnifibroza.cz nebo www.pneumologie.cz.

IPF se na počátku projevuje nenápadně. „Toto onemocnění se typicky vyskytuje u pacientů nad 45 let věku a častěji u mužů. Velká část těchto pacientů nepovažuje zpočátku kašel a zadýchávání za příznak těžké nemoci, ale za projev stárnutí, ztrátu kondice či následek kouření. Mohou oddalovat návštěvu lékaře, včasná diagnostika je však pro další průběh onemocnění zásadní,“ uvádí prim. MUDr. Jiří Pejchal z Plicního oddělení Nemocnice Jihlava. Pokud lékaři stanoví správnou diagnózu včas a nasadí účinnou léčbu, nemocnému to výrazně zlepší vyhlídky. Léčba dovede nemoc po léta tlumit a zpomalovat její postup. Konečnou nadějí je pro pacienty transplantace plic.

„Podle našich odhadů je nyní v tuzemsku asi 2 000 lidí s IPF. V centrech a v našem registru IPF – EMPIRE, kde údaje o nemocných shromažďujeme, víme o půlce z nich – 917. U druhé poloviny netušíme, kde jsou. Velmi pravděpodobně tak nedostávají adekvátní léčbu,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP).

Nesprávně léčená případně neléčená IPF dává přitom nemocným jen zhruba tři roky života. Navíc postupně ubírá z jejich kondice, takže v závěru nemoci je pro ně dýchání vyčerpávající, i když jen sedí nebo leží.

O idiopatické plicní fibróze (IPF)

Idiopatickou plicní fibrózou trpí na světě odhadem pět milionů lidí. Převážně se vyskytuje u lidí nad 45 let, spíše u mužů. Důvody vzniku nemoci nejsou známy. K jejímu rozvoji může přispět kouření a práce v prašném prostředí, u určitého druhu onemocnění hraje roli i dědičnost. Nejčastějšími příznaky jsou dušnost při námaze nebo kašel, případně obojí. Někdy se přidává také únava, nevýkonnost, tzv. paličkovité prsty a méně často hubnutí. Pacienti v raných stádiích choroby nemusí dokonce pociťovat žádné velké obtíže a na nemoc se může přijít náhodně při poslechu plic fonendoskopem nebo při rentgenu.

Léčbě IPF se v ČR věnuje 17 specializovaných center. Včasné zjištění léčby může výrazně prodloužit délku života pacienta i jeho kondici. Dostupná léčba nemoc zpomaluje a tlumí, konečnou nadějí zůstává transplantace plic.

Markéta PUDILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024