Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 12.9 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Příběh pacientky Jany Navrátilové: Nelehký život s inkontinencí
Ve společnosti obecně převládá názor, že se inkontinence týká výhradně starších lidí. Opak je však pravdou. Inkontinence neboli únik moči bývá velmi často také důsledek úrazů, různých onemocnění anebo je způsobena tzv. zajišťovací léčbou po onemocnění zhoubným nádorem.
Já jsem k inkontinenci „přišla“ po ozařování. Dá se říct, že nejhorší byly začátky. Uvědomění si, že se něco děje a zjišťování, proč tomu tak je. Když jsem, po určité době, konečně našla lékaře, který mi vše vysvětlil, začala jsem sice problému rozumět, ale nastoupilo i vědomí, že se s tím vlastně nedá nic dělat. Následkem ozáření mám spálený močový měchýř, ale především nervová zakončení, která dávají mozku impulz, který vydá pokyn: močový měchýř je plný, musí se vyprázdnit. To prostě nefunguje. A tak se dostanete do situace, kdy vůbec nevíte, že musíte na WC a on se najednou močový měchýř sám vyprázdní. Kdekoliv a kdykoliv. Psychika je narušená. Bojíte se vzdalovat z domova, přes den a hlavně večer omezujete požívání tekutin, což logicky vede k dalším potížím s ledvinami, játry apod. Navíc nastupuje problém se spaním. Člověk má hrůzu usnout, protože se prostě a jednoduše v noci začne počurávat a deprese se prohlubují.

Než se tedy odvážíte opustit bezpečí domova, ale hlavně toalety na dosah, zmapujete si umístění veřejných WC, která budete cestou potřebovat. O hygieně v těchto prostorách se raději nebudu zmiňovat.

Aby lidé s inkontinencí mohli alespoň částečně „normálně“ žít, potřebují inkontinenční pomůcky a léky. Pomůcky jako inkontinenční vložky, které únik moči zachytí a navíc absorbují zápach moči, jsou sice na předpis, ale ve velmi omezeném množství a pacientovi nezbývá, než že si musí další potřebné množství zaplatit z vlastních peněz. Totéž se týká dalších pomůcek, některé navíc lékař pacientovi nemůže v předpisu kombinovat. Zdravotní pojišťovna navíc a bez ohledu na potřeby nemocných snížila výši úhrad na inkontinenční pomůcky! Bez ohledu na argumentace, že tato úprava jde proti potřebám pacientů s tím, že čím více pomůcek potřebují, tím je úhrada nižší.

Další kapitolou jsou léky. Existuje skupina léků, které jsou převážně v plné úhradě zdravotní pojišťovnou, některé lékárny si však mnohdy naúčtují marži, kterou už musí pacient zaplatit sám. Tato léčiva někomu vyhovují, někdo má problémy s inkontinencí i dál. Před časem se na „trhu s léky“ objevila Betmiga. Lék nové generace, který skutečně pomáhá. Po jeho užívání jsem si najednou připadala zdravá, problémy s úniky vymizely, dovolila jsem si cestovat do zahraničí i na delší dobu a bez znalostí rozmístění veřejných toalet. Přestala jsem s hrůzou uléhat, že budu ráno opět všechno prát, psychika se začala vzpamatovávat. Kdo to nezažil,

sotva pochopí, jak je to úžasný pocit. A najednou rána! Zdravotní pojišťovny přestaly Betmigu hradit, jedno balení s množstvím na 3 měsíce stojí cca 2 760,- Kč. Na první pohled tisícovka na měsíc, ale v součtu s dalšími nutnými nákupy jde o vysokou sumu. Chvíli jsem se snažila odolávat návratem k původní léčbě, ale zhoršení zdravotního stavu včetně depresí nebylo možné přehlédnout. Takže za pomoci rodiny opět užívám Betmigu, cítím se zdravě a v tomto případě platí, trošku, že zdraví si koupíš. Kolik pacientů si to však může dovolit?!

Lidé, kteří trpí inkontinencí po onemocnění či úrazech, bývají zpravidla v invalidním důchodu. Ten často sotva vystačí na pokrývání běžných životních potřeb spojených s bydlením, nákupem potravin, drogerie a další. Na poplatky za léky a různé pomůcky jim už peníze nezbývají!

Pacientů s inkontinencí jsou tisíce, společnost o nich však příliš neví. Proč? Odpověď je jednoduchá: stydí se. K tomu ale není žádný důvod. Jde o onemocnění jako takové, tak proč se stydět. Za angínu se též nestydíme, přestože ta se, na rozdíl od inkontinence, dá vyléčit celkem snadno. Dokud budeme svůj problém s inkontinencí doslova přežívat jenom v té své soukromé bublině, nic nám to nepomůže. O inkontinenci je nutné mluvit, aby si lidé uvědomili, že se do podobné situace může dostat kdokoliv a kdykoliv. Stud nám nepomůže, informovanost ano.
Jana NAVRÁTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pacientské sdružení Inko-gnito pomáhá pacientům s inkontinencí i jejich blízkým
Únik moči, neboli inkontinence, je jedním z nejčastějších zdravotních problémů. Celosvětově jím trpí 4–8 % populace. Kdyby všichni lidé s inkontinencí utvořili stát, byl by třetí největší zemí světa. V České republice se s únikem moči potýká více než 500 000 osob. Avšak zdaleka ne všichni se se svým problémem svěří lékaři. Nové pacientské sdružení Inko-gnito, z.s. vzniklo na podporu pacientů s inkontinencí i jejich blízkých. Poskytuje důležité informace o onemocnění a o možnostech léčby, pomáhá orientovat se v systému zdravotní péče a nároků pacientů. V neposlední řadě rovněž poskytuje svým členům psychologickou pomoc a pocit, že nejsou na svůj problém s inkontinencí sami.
Mnozí lidé věří, že se inkontinence týká pouze žen po menopauze či starších mužů. Není však výjimkou, že únik moči postihuje i mladé ženy po porodu nebo mladé muže po operaci. „O inkontinenci se příliš nemluví, přitom se týká tak velkého počtu lidí. Lidé se o potížích s únikem moči často nesvěří ani lékaři a výsledkem pak může být ještě další zhoršení problému ve všech jeho rovinách. Cílem sdružení Inko-gnito je mimo jiné bořit tabu a přinášet informace. Náš web www.inko-gnito.cz chceme naplňovat zajímavostmi pro pacienty i o ně pečující osoby, novinkami v oblasti léčby, užitečnými radami nebo například rozhovory s odborníky. Osoby, jejichž život inkontinence ovlivňuje, se na nás a naše spolupracující odborníky mohou se svými obavami a otázkami kdykoli obrátit,“ přibližuje činnost spolku Jana Navrátilová, členka Inko-gnito, z.s.

Přiznat si problémy s inkontinencí je pro každého obtížné. Nekontrolovatelné úniky moči však nelze přehlížet a neřešit, problém by se pak mohl dále zhoršovat. Schopnost ovládat své základní funkce navíc významně ovlivňuje pocit vlastní důstojnosti. Pokud není inkontinence řešena, může mít až fatální následky na kvalitu života pacienta, jeho životní styl i na interakci s jeho okolím. Z důvodu obav z nečekané nehody se pacienti s inkontinencí uchylují do ústraní a dochází k sociální izolaci. Tam, kde je možné inkontinenci zmírnit či odstranit, je třeba vyhledat odbornou pomoc. Největší problém představuje nastolení otevřené komunikace o tomto tématu, přiznání, že tento problém existuje a je třeba jej řešit. Lidé s dobře zvládnutou inkontinencí mohou vést stejně kvalitní život jako všichni ostatní.

Individualizovaná péče o pacienty s inkontinencí by měla vždy směřovat k udržení či obnovení kontinence. „Současná medicína nabízí mnoho možností řešení inkontinence. Od miniinvazivního chirurgického zákroku přes medikamenty až k posilování svalů pánevního dna zejména v nižších stupních inkontinence. Nemělo by se zapomínat ani na úpravu životního stylu. Inkontinenci lze buď zmírnit, či zcela odstranit. Pokud se tak zcela nepodaří, jsou k dispozici moderní a účinné kompenzační pomůcky, které pacientům dovolí vést život bez omezení. Vždy je třeba klást důraz na kvalitu používaných pomůcek,“ upozorňuje prim. MUDr. Michaela Matoušková, uroložka a klinická onkoložka, Urocentrum Praha.

Život s inkontinencí je náročný. Z důvodu studu pacienti o svém problému raději s nikým nehovoří a nevědí si tak často rady, jak kontinenci zachovat či obnovit a jak ji v případě potřeby kompenzovat. „Pro osoby v seniorském věku, kteří potřebují alespoň částečnou pomoc v oblasti péče, bývá mnohdy těžké hovořit o problému s inkontinencí se svými dětmi, nejbližšími pečujícími. Ne každý rodič si chce navíc nechat radit od svého potomka,” říká Lenka Kalvodová, jednatelka agentury domácích služeb AlfaCare s.r.o., a dodává: „Pro agenturu poskytující domácí péči jako je Alfa Care je žádoucí, když má klient v pečujícího takovou důvěru, že se mu dokáže bez ostychu svěřit. Vznik spolku Inko-gnito, který může pacientům s inkontinencí pomoci s tím, s čím si neví rady, je zajisté dobrým krokem. Možnost poradit se o všech záležitostech spojených s inkontinencí je skvělá i pro pečující blízké osoby pacientů, které často v oblasti péče o pacienty s inkontinencí tápou.“

O inkontinenci

Příčiny inkontinence

Močový měchýř je svalový vak, který se dokáže roztáhnout natolik, aby zadržel až 500 ml tekutiny, u starších lidí může být kapacita nižší. Pokud se měchýř z poloviny naplní, nervová zakončení informují mozek, že je čas ho vyprázdnit. Moč vytéká močovou trubicí, kterou uzavírají dva svěrače. Je-li močový měchýř naplněn, vnitřní svěrač povolí, avšak vnější svěrač lze úmyslně přidržet sevřený a zachovat si tak kontrolu nad močením. Správnou funkci těchto svalů zajišťuje svalstvo pánevního dna, které je umístěno pod močovým měchýřem a obklopuje močovou trubici. Každá čtvrtá žena nad 35 let a každý čtvrtý muž nad 40 let se však v průběhu svého života setkají s tím, že nejsou schopni tento proces kontrolovat.

Ve většině případů je samovolný únik moči způsoben právě oslabením svalstva pánevního dna, které uzavírá močovou trubici. Jakmile svalstvo ztratí svoji pružnost, mohou každodenní činnosti, jakými je například smích, kašel, zvedání břemen či běh, způsobit únik moči.

U mladých žen způsobuje inkontinenci nejčastěji porod, díky němuž jsou oslabeny právě svaly pánevního dna a podpůrné vazivo močových cest. Úniky moči se však mohou objevit již během těhotenství. Mnoho žen trpí inkontinencí rovněž v období klimakteria. Při něm dochází ke snížení množství hormonu estrogenu v břišním svalstvu, což může vést ke změně polohy močového měchýře a tím k horšímu působení svalstva, které močový měchýř uzavírá.

Inkontinence může vzniknout také důsledkem degenerativních změn v oblasti dolních močových cest. Může rovněž doprovázet pooperační (urogynekologické operace, operace prostaty) a poúrazové stavy. V neposlední řadě může být následkem infekčních či nádorových onemocnění.

Mezi další příčiny samovolného úniku moči se řadí některá onemocnění, jakými jsou například mozková mrtvice, demence nebo cukrovka. Často se tedy jedná o poškození nebo překážky na nervových dráhách, které brání průchodu správných nervových signálů mezi mozkem a močovým měchýřem, případně neschopnost tyto signály rozpoznat. Tyto stavy mohou vést ke zvýšené aktivitě močového měchýře (potřebě častého navštěvování toalety) nebo naopak k jeho snížené aktivitě (nedostatečnému vyprazdňování močového měchýře s následným přetékáním moči). Neschopnost správně ovládat močový měchýř vyvolávají i další stavy, které mají vliv na přenos signálů mezi mozkem a močovým měchýřem. Jedná se např. o Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu, rozštěp páteře, roztroušenou sklerózu nebo poranění mozku. Inkontinence může být i doprovodným jevem užívání některých léků.

Rizikovými faktory inkontinence je obezita způsobující zvýšený tlak na břišní svalstvo a svalstvo pánevního dna, kouření, dlouhodobá fyzická námaha nebo například chronický kašel.

Problémy s inkontinencí je v každém případě potřeba konzultovat s lékařem, protože inkontinence může být i příznakem závažné nemoci.

Typy inkontinence

Nejčastější formou úniku moči bývá inkontinence stresová (námahová), k níž dochází po náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku a zatnutí břišních svalů. Moč tak uniká při smíchu, kašli, kýchnutí nebo při fyzické námaze. Od problémů může mnohdy pomoci speciální cvičení. Dalším typem je inkontinence urgentní, kdy močový měchýř nedokáže pojmout moč do své plné kapacity a dlouhodobě ji shromažďovat. Tato forma může pacienta postihnout zcela nečekaně. Původcem jsou zpravidla infekce, patologické změny ve stěně močového měchýře nebo nedostatečná koordinace impulsů z mozku. Osoba trpící urgentní inkontinencí pociťuje náhlé a extrémně silné nucení se vymočit a často dojde k předčasnému úniku moči.

Podle objemu moči jsou rozlišovány 3 stupně inkontinence. První stupeň reprezentující lehkou formu inkontinence představuje únik moči 50–100 ml během 4 hodin. K úniku moči dochází zpravidla při náhlém velkém zvýšení nitrobřišního tlaku (smích, kašel, kýchnutí). Druhý stupeň odpovídá střední formě inkontinence. Únik moči je zaznamenán už při mírnějším zvýšení nitrobřišního tlaku (chůze po schodech, lehčí fyzická námaha). Ztráta moči během čtyř hodin je 100–200 ml. Třetí stupeň, těžká forma inkontinence, je charakterizován únikem moči i při minimální fyzické námaze nebo únikem trvalým, bez možnosti jakékoli kontroly. Často je doprovázen i únikem stolice. Během čtyř hodin je únik moči více než 200 ml.

Závažnost inkontinence závisí na mnoha faktorech a u pacienta se může rychle měnit. Jiný stupeň inkontinence může pacient zaznamenat v noci, přes den v klidu, nebo při pohybu.

Prevence & Léčba

V případě úniku moči nelze spoléhat na samovolné zlepšení problému, ale je třeba co nejdříve kontaktovat lékaře, který doporučí další postup. Při lehké formě inkontinence začíná léčba pravidelným posilováním svalů pánevního dna, redukcí váhy a úpravou životosprávy. Inkontinence se dá rovněž ovlivnit léky, případě operací.

Medikamentózní léčba je vhodná při léčbě urgentní inkontinence. Při léčbě stresové inkontinence se často provádí miniinvazivní operativní řešení. Příkladem jsou pásky sloužící jako podpora močové trubice, která jí vrací schopnost kontinence. Samotný operativní výkon není náročný, trvá několik minut a na mnoha pracovištích se provádí v lokální anestezii.

Cvičení pánevního dna je dnes považováno za plnohodnotnou metodu léčby, navíc funguje i jako prevence a speciální cviky jsou určeny jak pro ženy, tak pro muže. Cvičení lze podpořit i vhodnými doplňky stravy. Nejdůležitější je však počítat s tím, že výsledky se nedostaví za týden, ale že jde o běh na delší trať.

Při inkontinenci je doporučováno omezit konzumaci alkoholu a kávy. Tekutiny obsahující kofein a alkohol dráždí močový měchýř a mohou tedy inkontinenci zbytečně zhoršovat. V žádném případě by ale osoby trpící inkontinencí neměly omezovat pravidelný pitný režim. Výsledkem sníženého příjmu tekutin je vyšší koncentrace moči, která také více dráždí močový měchýř a může jej až spálit.

Primárně bychom měli dbát na udržení kontinence, včasnou a správnou diagnostiku a přiměřenou terapeutickou intervenci. Významnou roli v péči o osoby s inkontinencí hrají i kvalitní absorpční pomůcky.
Radka LEJČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Lidé dostanou do schránek volební lístky nejpozději 2. října
Blížící se volby do Zastupitelstva města Jihlavy zaměstnají celkem 474 členů volebních komisí a 58 zapisovatelů z jihlavského magistrátu.
Než se však otevřou dveře volebních místností, musí projít členové komisí i zapisovatelé školením a prvním zasedáním. Na zasedání, které proběhlo na začátku září, všichni členové podepsat slib, že budou svědomitě a nestranně vykonávat svoji funkci.

„Na školení vystoupil David Marek z krajského úřadu s prezentací ohledně legislativní povinnosti komisí. Se způsobem zpracování výsledků hlasování přítomné seznámil Jiří Teplý z Českého statistického úřadu. Za magistrát vystoupil tajemník úřadu Evžen Zámek a Alena Holubová. Zapisovatelé budou ještě proškoleni na obsluhu programu pro zpracování výsledků hlasování, které se ve všech jihlavských okrscích zpracovávají na počítacích,“ přiblížila Lucie Bratršovská z městské kanceláře tajemníka.

Zároveň si členové volebních komisí na zasedání zvolili své předsedy a místopředsedy. „Výše odměn za výkon funkce členů okrskových volebních komisí byla v srpnu vyhláškou upravena a činí pro předsedu 2.200 Kč, pro místopředsedu a zapisovatele 2.100 Kč a pro člena 1.800 Kč,“ doplnila Bratršovská.

Hlasovací lístky obdrží voliči nejpozději 2. října, spolu s informacemi o způsobu hlasování a příslušných volebních místností.

„Hlasovací lístek bude oboustranný, volíme 37 zastupitelů, to je také maximální počet kandidátů, které můžeme označit na hlasovacím lístku. Můžeme také označit pouze jednu volební stranu nebo kombinovat oba způsoby,“ sdělil Evžen Zámek, tajemník jihlavského magistrátu.

Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V St. Pöltenu v Rakousku byla zahájena výstava Umělci Vysočiny
Spolupráce Kraje Vysočina se spolkovou zemí Dolní Rakousko v oblasti kultury úspěšně pokračuje. Na výstavu „Ahoj Nachbar! Satire und Karikaturen aus Tschechien“, kterou připravily Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Karikaturmuseum Krems, a která je přístupná od 2. června 2018 do 20. ledna 2019 v Krems an der Donau, navazuje spolupráce Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a Dolnorakouského dokumentačního centra moderního umění v St. Pöltenu. Jejím cílem je vzájemná prezentace současné umělecké tvorby obou regionů.
Ve čtvrtek 6. září 2018 byla v Dolnorakouském dokumentačním centru moderního umění v St. Pöltenu (NÖ DOK) zahájena výstava „Umělci Vysočiny/Vier aus Vysočina“. Tato výstava představuje rakouskému publiku čtyři autory z Vysočiny – malíře, grafika a ilustrátora Emanuela Ranného, sochaře Radomíra Dvořáka, skláře Jana Exnara a fotografa Cai Zhi Yi. Úvodní slovo slavnostního zahájení výstavy patřilo Leopoldu Koglerovi, vedoucímu NÖ DOKu a prezidentu Zemského svazu dolnorakouských uměleckých spolků. Výstavu pak otevřel za Úřad Dolnorakouské zemské vlády Hermann Dikowitsch, vedoucí Odboru Kultury, vědy a vzdělávání, oddělení umění a kultury, za Kraj Vysočina Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů, René Lobner, poslanec Zemského sněmu země Dolní Rakousko v zastoupení hejtmanky spolkové země Dolní Rakousko Johanny Mikl-Leitner a Matthias Stadler, starosta města St. Pölten. Z vystavujících umělců se vernisáže zúčastnili Radomír Dvořák a Cai Zhi Yi. Výstava „Umělci Vysočiny/Vier aus Vysočina“ v St. Pöltenu potrvá do 7. října 2018, přístupná je vždy od středy do neděle od 10 do 17 hodin.

„Kulturní spolupráce Kraje Vysočina a spolkové země Dolní Rakousko má mnoho rovin a vzniká zde celá řada zajímavých výstavních projektů. Aktuální výstava „Umělci Vysočiny/Vier aus Vysočina“ umožňuje přímý kontakt s umělcem a dává nahlédnout na současné umění Vysočiny. Výstava v St. Pöltenu vzbudila mimořádný zájem a věřím, že stejný ohlas vyvolá výstava rakouských autorů v Jihlavě,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina. „Spolupráce s dolnorakouskou uměleckou a výstavní scénou je obohacující. Výstava umělců z Vysočiny v prosvětleném prostoru výstavních sálů vypadá velmi čistě,“ doplnil Daniel Novák, ředitel Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě.

Výstava představující tvorbu deseti vybraných umělců dolnorakouského umění, kteří experimentují s novými médii a intermediálními přesahy, bude zahájena v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě počátkem listopadu 2018.

Kulturní spolupráce mezi spolkovou zemí Dolní Rakousko a Krajem Vysočina je sledovanou, podporovanou a ze strany veřejnosti velmi dobře přijímanou záležitostí. Oboustranný přínos kulturní spolupráce zmínili v rámci vernisáže „Umělci Vysočiny/Vier aus Vysočina“ všichni z výše uvedených zástupců. Jako významný impuls, kterým se otevřela cesta k desítkám společných aktivit, pak připomněli ve svých úvodních slovech Dolnorakouskou zemskou výstavu z roku 2009. Ta pod názvem „Česko. Rakousko. Rozděleni-odloučeni-spojeni“ propojila Horn, Raabs a Telč, město UNESCO. Stejná pozornost byla v rámci vernisáže věnována blížícímu se 30. výročí pádu železné opony v roce 2019 a odhodlanost si toto výročí náležitě připomenout.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Koncert na záchranu kaple sv. Anny v Pelhřimově v pátek pod širým nebem
Koncert pod širým nebem se bude konat u kaple sv. Anny v Pelhřimově v pátek 14. září od 18.30 hodin. Vystoupí umělci z Vysočiny i dálav.
Na koncertě vystoupí Jan Peknik Kozák – art sekce Petr Tureček – sekce poesie Kateřina Švejdová a Jana Vondrů – vokální sekce Ora Rangi – Filip a Václava Kačerovi – didgeridoo a další nástroje s přirozeným laděním aneb sekce instrumentální Absolutně černý těleso acustic limited version – sekce vokálně-instrumentální a další...Kdokoliv se chcete připojit – jste vítáni..

Vybrané dobrovolné vstupné půjde na podporu kaple a sdružení Zelené srdce, které se snaží prostřednictvím veřejné sbírky sehnat peníze na její záchranu a proměnit zapomenuté místo znovu v krásné. Veřejnou sbírku můžete podpořit zasláním jakékoliv částky na účet 2700608913/2010.
Podpořit záchranu kaple lze i zakoupením benefiční cihličky z chráněné dílny Fokus Vysočina. Celá částka 100,- Kč jde na veřejnou sbírku. Cihličku si můžete objednat na e-mailu: zelenesrdce@atlas.cz


- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava kaligramů Miroslava Koupila v Třebíči
Vernisáž výstavy Miroslava Koupila s názvem Kaligramy, morseogramy a jiné gramy ve čtvrtek 13. září v 17 hodin v prostorách galerie Tympanon na zámku v Třebíči. Autor přednese pásmo svých nonsensových básní.
Miroslav Koupil (narozen 10. března 1956 v Třebíči) vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně (dříve UJEP), získal doktorát z českého jazyka. Člen Obce spisovatelů. Středoškolský učitel, žije v Třebíči. Je zastoupen v antologii české a světové nonsensové poezie NONSENS ( Mladá fronta, Praha, 1997), v almanachu české poezie Pastýři noci (2014), Rybáři odlivu (2015), Průvodci po nových jménech české poezie a prózy 1990–1995, Kdo je kdo v Obci spisovatelů (2005,2008) atd.

Experimentální básník, výtvarník, performer. Nekonformní autor, vkládající do své tvorby rozměrnou invenci, inteligenci a humor. Inspirovaný světovými autory jako Ch. Morgensternem, G. Apollinairem a E. Jandlem vytváří kaligramy, morseogramy, kopírogramy a píše nonsensovou poezii. Je duchovním otcem nového typu obrazové básně – morseogramu.

Kaligramy Miroslava Koupila nesou svůj vtipný obsah a seriózní poselství ve spojení lexikálního tvaru a grafického výrazu. Metodou tvořivé hry přinášejí podstatné, maximální mírou zhuštěné zprávy o člověku. Autor dodržuje zásadu podat na co nejmenší ploše co nejširší odkaz.

Výstavy Miroslav Koupil otevírá krátkým pásmem své pohybové nonsensové poezie. Vystoupení jsou textově a deklamačně originální, doprovázená pohybovými kreacemi a výraznou mimikou. Hraje si se slovy jako žonglér s míči. Pohybové kreace jeho verbální žonglování doplňují a přivádějí nonsensovou poezii blíže k posluchači.

Uskutečnil více než sedmdesát výstav kaligramů a morseogramů s performancí své pohybové nonsensové poezie v České republice, Polsku a na Slovensku. Vydal 27 sbírek kaligramů, morseogramů, nonsensové a experimentální poezie.

Výstava potrvá do 4. listopadu a otevřena je od úterý–neděle 9–12, 13–17 hodin. Vstupné: je 20 a10 Kč.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Do Jihlavy se příští rok sjedou hornická města a obce
Zástupci města Jihlavy se zúčastnili 22. setkání hornických měst a obcí v Sokolově. Starosta Sokolova Jan Picka a hlavní pořadatel – slavný semestr Jarda Jiskra předal jihlavskému primátorovi Rudolfu Chloupkovi světlo svaté Barbory, putovní hornický prapor Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky, švancarku a hornický flek. Jihlava totiž bude dalším hostitelem 23. hornického setkání, které se uskuteční od 21. do 23. června 2019.
„Průvodu v Sokolově se zúčastnili kostýmovaní jihlavští havířci, a to jako nejpočetnější skupina, za Jihlavu nás bylo více než šedesát. Průvod zdobila i městská královská garda v kostýmech, která ho odstartovala výstřelem z mušket. Celkově bylo v Sokolově přes 700 účastníků setkání,“ přiblížil primátor Jihlavy Rudolf Chloupek, který se průvodu zúčastnil společně se svými náměstky Radkem Popelkou a Jaromírem Kalinou.

V rámci setkání byla mimo jiné udělena cena Lux ex tenebris, v překladu Světlo v temnotách, Nadací Georgia Agricoly, a to Rudolfu Chloupkovi a Jaromíru Kalinovi za pomoc při zachovávání a oživování hornických tradic na Jihlavsku. „Dále město Sokolov věnovalo pamětní list statutárnímu městu Jihlava,“ doplnil primátor.

Ceny se budou udělovat i příští rok na setkání v Jihlavě. „Primátor města Jihlavy převzal v Sokolově Zásady pro nominace a udělení ceny Český Permon, což je cena udělovaná osobnostem nebo institucím, které se zasloužily o rozvoj hornických tradic,“ přiblížila Alena Zápotočná z odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu. Cena se bude předávat v průběhu Havíření 2019.

„Setkání budeme chystat celou zimu. Čekáme, že k nám přijede ještě víc návštěvníků. Připravujeme změnu trasy průvodu, místo konání hlavního dění, takže diváci se mohou těšit na spoustu novinek a překvapení,“ přiblížil setkání horníků pořadatel pravidelných havířských průvodů v Jihlavě Milan Kolář.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024