Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 28.9 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Povídání svatováclavské...
Kníže Václav: Mimořádná postava, která vešla do českých dějin nejen díky svým činům, ale především díky své pověsti. Svatý Václav, český kníže a příslušník třetí křesťanské generace dynastie Přemyslovců, se narodil kolem roku 907 ve Stochově za vlády knížete Spytihněva, bratra svého otce. Byl nejstarším synem pozdějšího knížete Vratislava I. a Drahomíry, která pocházela z kmene pobaltských Slovanů Stodoranů obývajících tehdy území dnešního Braniborska.
I přes složitost doby a své mládí se Václav projevil jako schopný a prozíravý panovník. Území, kterému vládl, bylo zčásti pohanské a zčásti christianizované a přibližně stejným dílem byla rozšířena i liturgie slovanská a latinská. Církevně byly tehdejší Čechy podřízeny Řeznu. Kníže Václav založil svou politiku na další christianizaci země, na snaze upevnit její jednotu a vyhnout se konfliktům se sousedy. Aby zabránil válce, raději se dohodl s mocným sousedem, saským vládcem Jindřichem I. - a tím sobě i českým zemím uchoval panovnickou svrchovanost. Souhlasil totiž s takzvaným "poplatkem za mír", který na druhé straně například Maďarům platili i Jindřich I. či bavorský vévoda Arnulf.

Časem se z Jindřicha I., mocného souseda Čech, stal Václavův osobní přítel. S tím ovšem nebyl spokojen jeho bratr Boleslav a proto na památku sv. Kosmy a Damiána - dne 27. září pravděpodobně roku 935 - pozval Václava na své sídlo ve Staré Boleslavi na rodinnou slavnost. Václav, i když byl zřejmě varován, zůstal nejen na hostině, ale i přes noc. Ráno 28. září šel do kostela a cestou byl napaden Boleslavem a jeho ozbrojenci. Ti Václava dostihli a poté i zabili přímo před chrámovými dveřmi.

Z nebohého mladého knížete se touto bratrovraždou stal mučedník a záhy i patron české země. Postupně vznikla idea českého státu jako země svatého Václava. Bratrovrah Boleslav brzy litoval svého činu a po třech letech dal otevřít hrobku, kde bylo Václavovo tělo nalezeno neporušené. Nechal ho dopravit do Prahy - do kaple chrámu sv. Víta v jižní apsidě rotundy - čímž podle tehdejších představ provedl důležitý kanonisační akt. Koncem 10. či počátkem 11. století bylo jméno sv. Václava přijato do seznamu svatých řezenské diecéze a vůbec první kostel zasvěcený tomuto mučedníku byl postaven v roce 972 v Proseku u Prahy.

V České koruně se svatému Václavovi zasvěcovaly vždy kostely nějakým způsobem výjimečné či symbolicky významné. A tak se setkáváme například s dnes již neexistující kaplí svatého Václava, kterou v době reformace užívali protestanté při chrámu svatého Jakuba v Jihlavě a která se také na přelomu 16. a 17. století stala předmětem dlouholetých sporů mezi jihlavskými luterány a katolíky.

Jednou z nejstarších svatyní v regionu zasvěcenou svatému Václavovi je kostel svatého Václava v Heřmani na Havlíčkobrodsku, jenž byl svatému Václavu zasvěcen již ve 13. století. Stejně jako farní kostel svatého Václava ve Stonařově na Jihlavsku, jehož základy pocházejí prokazatelně z přelomu 12. a 13. století. Z počátku 13. století je také chrám svatého Václava na Chlumu u Bransouz na Třebíčsku (na obrázku).

Z poloviny 14. století pochází také starobylá gotická svatováclavská kaple při minoritském kostele Matky Boží v Jihlavě, z o něco pozdější doby je pak kostel svatého Václava v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku. Zde již od poloviny patnáctého století stála gotická "capella antiqua" čili stará kaple, která byla sv. Václavovi zasvěcena již roku 1444. Svatováclavské kostely jsou však kromě toho také i ve Světlé nad Sázavou, ve Zvoli, v Dukovanech, v Pacově či v Křižanově.

A tak památka patrona země české - knížete Václava - žije i po jedenácti stech letech. A to nejenom v dnes již opět obnoveném státním svátku ve výroční den světcovy smrti, dvacátého osmého září. Významu knížete pokoje, tohoto symbolu lepších tradic koruny české, lze vzpomenout ve svatováclavských kostelích a kaplích i na mnoha místech našeho regionu slovy prastarého svatováclavského hymnu: "Nedej zahynouti, nám ni budoucím..."

Leo ŠVANČARA



Zpět nahoru na obsah...

Týden knihoven po celý první říjnový týden
První říjnový týden už tradičně patří knihovnám. Probíhá v něm Týden knihoven, celostátní akce, jejímž cílem je podpora knih a čtenářství, stejně jako nabídka atraktivního využití volného času prostřednictvím pestrého programu, který je připraven pro všechny čtenáře a návštěvníky. Letos se koná již 22. ročník a stejně jako každý rok i letos se k němu Krajská knihovna Vysočiny svými akcemi připojuje.
Doprovodný program je bohatý, pečlivě zvolený, tak aby si v něm každý čtenář mohl vybrat, co ho zajímá. Na děti se těší Lukáš Hejlík a Alan Novotný, herci oblíbeného projektu LiStOVáNí, aby jim představili příběhy pohádkové postavy strýčka Ludvíka. Ty z dětí, které rády zpívají a hrají si, si jistě užijí odpoledne s písničkářem Pavlem Lutnerem a jeho odpolednem plným zpívání, hraní a hudebních her. Protože projekt LiStOVáNí se nezaměřuje pouze na děti, ale i dospělé, mohou se návštěvníci těšit na představení satirického románu Už je tady zas německého autora Timura Vermese, který se v Německu stal bestsellerem. Nezapomínáme ani na 100. výročí založení republiky, připomeneme si ho přednáškou o gastronomii v období první republiky s Kristinou Šemberovou a Evou Všetíčkovou, autorkami knihy Sladká první republika, které se tomuto tématu dlouhodobě věnují.

Týden knihoven je rovněž specifický v tom, že poskytuje unikátní služby, které v jiném období roku realizovány nejsou. Mezi ně patří především registrace nových čtenářů zdarma a tzv. amnestie na upomínky pro zapomnětlivé čtenáře – čtenářům, kteří v pořádku vrátí všechny dokumenty, bude prominut poplatek za jejich pozdní vrácení. A na své si přijdou i ti, kteří knihy nejen rádi čtou, ale také je rádi vlastní – pro tyto čtenáře je připravena Burza knih, nabízející velké množství knih všech žánrů a oborů.

Všechny akce pořádané v Týdnu knihoven jsou zdarma.

Kompletní program akcí připravených Krajskou knihovnou Vysočiny k Týdnu knihoven 2018 je k dispozici na www.kkvysociny.cz .
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   19. 4. 2024

• Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024