Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 1.10 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Kraj na jaře zmodernizuje poslední dva úseky silničního tahu mezi Jihlavou a Pelhřimovem
Na trase Jihlava – Pelhřimov v třicetikilometrové trase silnice II/602 zbývá modernizovat cca 4,2 km. Dva úseky Dušejov – Hubenov a Olešná – Strměchy je Kraj Vysočina připraven začít rekonstruovat hned z jara příštího roku. „Během zimy bude jasné, která firma se prací ujme, ještě před letošními Vánocemi musí Kraj Vysočina stihnout podat žádost na spolufinancování těchto rekonstrukcí z fondů EU,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Úsek silnice II/602 mezi Dušejovem a obcí Hubenov o délce cca 1,7 km bude upraven, až na výjimky v mírném narovnání ostrých zatáček, ve stávající trase. Po celou dobu rekonstrukce této části bude u odbočky na Ježenou vybudována náhradní panelová komunikace tak, aby mohl být nahrazen novým stávající propustek.

Úsek silnice II/602 mezi Olešnou a obcí Strměchy v délce 2,5 km bude stejně jako první úsek modernizován bez úplného uzavření komunikace, průjezdný bude kyvadlově, řízený semaforem. Charakter prací si však vyžádá vyloučení nákladní dopravy, pro kterou budou včas stanoveny náhradní trasy. Projekt počítá s kompletní rekonstrukcí silnice včetně podkladových vrstev. Šířka komunikace umožní přidat za Olešnou ve směru na Jihlavu předjížděcí pruh, tzn. pro oba úseky platí rozšíření na kategorii S 9,5 tj. se zpevněním vozovky v šířce 8,5 m, vyjma právě krátkého úseku za Olešnou, kde budou ve směru na Jihlavu dva jízdní pruhy.

Obě stavby začnou začátkem jara 2019, jejich dokončení se předpokládá v říjnu 2019. Cena díla bude známa po uzavření veřejné zakázky, Kraj Vysočina má zájem obě akce spolufinancovat z EU fondů.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský stacionář má nové místnosti a venkovní hřiště
Statutární město Jihlava investovalo do rozvoje budovy a zahrady Denního a týdenního stacionáře Jihlava. Klienti, z nichž jsou někteří členové sportovního klubu Ježci, mohou nyní k pohybovým aktivitám využít víceúčelové hřiště či posilovací stroje v zahradě. Rozšířila se také budova stacionáře, a to celou novou přístavbou.
„V rámci projektu došlo k rozšíření dvou denních místností klientů denního a týdenního stacionáře a jejich vybavení kuchyňskými linkami sloužícími pro nácvik sebeobsluhy, rozšíření skladu invalidních vozíků, vznik příručního skladu, vybudování bezbariérového sociálního zařízení a přebudování vstupu a jeho zastřešení,“ sdělila ředitelka Denního a týdenního stacionáře Jihlava Eva Pohořelá.

Slavnostní otevření nových prostor doprovázela první rozcvička klientů stacionáře na hřišti, ke které přidali také zástupci města Jihlavy, náměstci primátora Radek Popelka a Jaromír Kalina. „Rozcvička klientů stacionáře nám dokázala, že to byla potřebná investice a celý prostor bude bohatě využíván,“ sdělil Jaromír Kalina.

Rekonstrukce Denního a týdenního stacionáře probíhala od prosince minulého roku a stála více než šest milionů korun. Investice byla podpořena dotací z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím Integrovaného plánu rozvoje území Jihlavské sídelní aglomerace ve výši přes čtyři miliony korun.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři jihlavské nemocnice zodpoví dotazy
Pro všechny pacienty před totální endoprotézou kolenního a kyčelního kloubu připravili lékaři jihlavské nemocnice schůzku s personálem ortopedicko-traumatologického oddělení, kde se dozví vše o operaci, která je čeká. Zájemci se budou moci podívat do zázemí nemocnice a zdravotníci zodpoví veškeré jejich dotazy.
„Je jasné, že před takovou operací si člověk hledá dostupné informace na internetu, zjišťuje více o zákroku a má obavy. Na setkání, které proběhne, se vše dozví přímo od našich lékařů,“ vysvětluje vrchní sestra ortopedicko-traumatologického oddělení Magdaléna Lavičková a primář Tomáš Lena doplňuje konkrétnější program: „Řekneme, co si mají pacienti před operací zajistit, co si s sebou mají vzít do nemocnice, jaká je tam čeká příprava před operací, jak bude probíhat pooperační a rehabilitační péče.“

Edukační setkání pacientů před totální endoprotézou kyčelního a kolenního kloubu proběhne ve velké zasedací místnosti jihlavské nemocnice (první patro pavilon A nad informačním centrem) v pátek 5. října od 14 hodin. Vstup je zdarma a rezervace není nutná.
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pneumologové na Vysočině vyšetřili plíce 45 lidem, zaměřili se na idiopatickou plicní fibrózu
Při letošním dnu otevřených ambulancí v rámci Týdne idiopatické plicní fibrózy (IPF) zachytili pneumologové v kraji Vysočina několik lidí s plicními chorobami. Nejčastěji našli chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), podezření na nebezpečnou idiopatickou plicní fibrózu nezaznamenali. Specialisty v Jihlavě, Novém Městě na Moravě a Třebíči navštívilo bez nutnosti žádanky od praktického lékaře 45 zájemců.
Plicní oddělení Nemocnice Jihlava v rámci preventivní akce navštívilo asi 25 pacientů. „U několika z nich bylo vysloveno podezření na chronickou obstrukční plicní nemoc a naplánováno další došetření. Ve srovnání s IPF je CHOPN významně příznivější diagnóza. Obzvláště v případě, kdy tito pacienti provedou nezbytná preventivní opatření a zahájí léčbu v časném stadiu tohoto onemocnění,“ upozornil prim. MUDr. Jiří Pejchal.

Den otevřených dveří v rámci Týdne IPF uspořádali pneumologové v České republice už potřetí. „V roce 2017 jsme takto zachytili 6 lidí s podezřením na IPF,” říká předsedkyně ambulantních pneumologů MUDr. Ivana Čierná Peterová a doplňuje: „Lidé by se ale měli o své zdraví starat celoročně. Pokud někdo dlouhodobě kašle nebo se zadýchává, měl by navštívit svého praktického lékaře kdykoliv během roku. Ten jej vyšetří a v případě podezření na plicní onemocnění odešle ke specialistovi.“

Podle prof. MUDr. Martiny Vašákové, PhD., přednostky Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy České pneumologické a ftizeologické společnosti je včasné určení diagnózy pro nemocné naprosto zásadní. „V časných a málo pokročilých fázích nemoci totiž umíme plicní fibrózu a úbytek plicních funkcí zpomalit podáním účinných léků. Proto by ambulantní lékaři měli při prvním podezření okamžitě pacienta odeslat do některého ze 17 Center pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů, kam nyní doputuje pouhá polovina z odhadovaných 2000 pacientů s IPF,“ doplňuje prof. Vašáková.

IPF poškozuje plicní sklípky, a tak postupně ubírá plochu k dýchání. Bez léčby zbývají nemocnému asi tři roky života. Na IPF v České republice ročně zemřou desítky lidí, přičemž část z nich se vůbec nedostane k dostupné léčbě. Včasné určení diagnózy i zahájení léčby přitom nemocným může zachránit roky kvalitního života, případně se mohou dočkat transplantace plic.

O idiopatické plicní fibróze (IPF)

Idiopatickou plicní fibrózou trpí na světě odhadem pět milionů lidí. Převážně se vyskytuje u lidí nad 45 let, spíše u mužů. Důvody vzniku nemoci nejsou známy. K jejímu rozvoji může přispět kouření a práce v prašném prostředí, u určitého druhu onemocnění hraje roli i dědičnost. Nejčastějšími příznaky jsou dušnost při námaze nebo kašel, případně obojí. Někdy se přidává také únava, nevýkonnost, tzv. paličkovité prsty a méně často hubnutí. Pacienti v raných stádiích choroby nemusí dokonce pociťovat žádné velké obtíže a na nemoc se může přijít náhodně při poslechu plic fonendoskopem nebo při rentgenu.

Léčbě IPF se v ČR věnuje 17 specializovaných center. Včasné zjištění léčby může výrazně prodloužit délku života pacienta i jeho kondici. Dostupná léčba nemoc zpomaluje a tlumí, konečnou nadějí zůstává transplantace plic. Více informací na www.plicnifibroza.cz.
Veronika OSTRÁ



Zpět nahoru na obsah...

Zapomenutý poeta...
Mlynář a básník. Rodák z Plander u Jihlavy, František Šíma. Narodil se v roce 1899 a stal se nejdříve mlynářem.
Svérázně však přitom vnímal krásu Vysočiny a tak se začal věnovat především poesii. Jeho dílo se stalo brzy lyricky čistým a působivým.
František Šíma byl po druhé světové válce krátce redaktorem jihlavských novin a poté působil na Lipnici a jako správce zámku v Dačicích. Šíma napsal poetický místopis Vysočiny, který nazval Horáckou kantilénou. Jde dosud o ojedinělý soubor v české literatuře, který byl však publikován pouze částečně. Celý je ovšem dodnes zachován v básníkově pozůstalosti.
Dalšími díly Františka Šímy jsou Písně k horám, Večer na Rýnem či Legenda o smrti Husově. Celé dílo tohoto básníka, z něhož za jeho života vyšla tiskem pouze malá část, čeká podle odborníků dodnes na své výraznější zhodnocení. A právě dnes uplyne 119 let od narození tohoto zapomenutého poety.
Mlynář, publicista a básník František Šíma se narodil v Plandrech u Jihlavy právě 1. října roku 1899
Leo ŠVANČARA



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024