Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 2.10 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Dny otevřených ateliérů na Vysočině 2018 již tento víkend
Osmý ročník Dnů otevřených ateliérů na Vysočině 2018 se tentokrát uskuteční v sobotu 6. a v neděli 7. října. O tomto víkendu výtvarníci a umělečtí řemeslníci v regionu zpřístupní svá tvůrčí zázemí a návštěvníci se tak s nimi mohou osobně seznámit v jejich domácím prostředí
„Hlavní ideou této podzimní slavnosti výtvarného umění a uměleckých řemesel v regionu Vysočiny je podpora jejich propagace a zprostředkování kontaktu mezi tvůrci a jejich návštěvníky,“ upozorňují organizátoři z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, které tradičně celou akci organizačně zabezpečuje. „Jde o výjimečnou příležitost zažít autentickou tvůrčí a inspirativní atmosféru, která se vymyká běžnému galerijnímu provozu. Mezi námi žije celá řada šikovných lidí, o kterých ani netušíme, jak krásné věci dovedou vytvořit. Malíři, sochaři, grafici, keramici, kováři, šperkaři, oděvní výtvarníci a další otevřou své výtvarné dílny, ateliéry nebo studia a umožní návštěvníkům dozvědět se něco více o výtvarném umění a řemeslu,“ uvedla náměstkyně hejtmana Jana Fischerová, která nad akcí převzala záštitu.

Součástí programu budou o víkendu různé doprovodné akce - výtvarné dílny, vernisáže, komentované prohlídky i víkendové hudební programy v jednotlivých ateliérech. V tomto roce se do akce zapojí na téměř sto padesáti místech na dvě stovky tvůrců. A to jak ve městech, tak i v menších obcích. V rámci akce budou samozřejmě opět přístupné dvě desítky veřejných i soukromých galerií a některé výtvarné školy. Stejně jako v minulosti jsou nejvíce zastoupeným oborem mezi zpřístupněnými ateliéry malířské a grafické, jichž je více než čtyřicet. Návštěvníci mohou o tomto víkendu zamířit také do sedmnácti keramických dílen, z nichž každá nabízí ukázky trochu odlišné práce s materiálem. K Českomoravské vrchovině neodmyslitelně patří už po staletí sklářská výroba. Také letos je pro Vás otevřeno několik sklářských provozů. Tady pozor! Sklárny v Okrouhlici, Karlově nebo v Horních Dubenkách jsou návštěvníkům otevřeny pouze v sobotu dopoledne. Naopak historická sklárna v Tasicích bude otevřena i s doprovodným programem po oba dny, stejně, jako ta ve Škrdlovicích.

Mezi dalšími obory jsou prakticky ve všech pěti okresech kraje nejvíce zastoupeni kováři a řezbáři. Nechybí opět ani fotografické ateliéry a tři knihařské dílny. Zájemci budou moci zamířit také k sochařům, řezbářům a kameníkům, jichž jsou dvě desítky. V dílnách ve Vysoké a v Dolních Radslavicích návštěvníci spatří tvůrce nejrůznějších hudebních nástrojů. Z dalších oborů jmenujme např. šperkařství, oděvní návrhářství a textilní tvorbu včetně kožené galanterie, drátování, práci nožířů či tvorbu vitráží. Stejně jako v několika posledních letech nechybí ani skutečně pestrá nabídka oborů, které vyučují výtvarné školy. V rámci DOA se představí umělecké školy základní, střední a vyšší od oborů kamenických a sklářských přes malbu a grafiku, design a oděvní výtvarnictví a animační tvorbu až třeba po ukázku výuky uměleckých kovářů a pasířů. Návštěva uměleckých škol navíc může pomoci nasměrovat dospívající dívky a chlapce při výběru jejich budoucího povolání.

Myšlenka uspořádat Dny otevřených ateliérů byla převzata ze spolkové země Dolní Rakousko, kde se projekt koná již od roku 2003. Později se rozšířil i na území České republiky, a sice do krajů Jihomoravského, Jihočeského – a také k nám na Vysočinu.

Jako v minulých letech také letos pevně věříme, že celá akce udělá radost a dobrou pohodu všem, kteří budou prezentovat svůj um a dovednosti, i těm, kteří budou jednotlivé tvůrce na Vysočině navštěvovat.
František ŠTIBOR



Zpět nahoru na obsah...

Za podporu domácího hospice Bárka získají dárci lahodný koláč
Tradiční každoroční sbírka na podporu hospicové a paliativní péče nazvané Koláč pro domácí hospic Bárka se bude konat ve středu 3. října v Jihlavě.
Výměnou za doporučený příspěvek 30 korun do charitní kasičky obdrží dárce sladký koláč. V charitním stánku, v dolní části Masarykova náměstí, také zjistí, jak funguje domácí hospicová péče, kdo jsou její klienti a kde všude tato služba pomáhá.

Sbírka se letos koná ve všech regionech na území brněnské diecéze. Výtěžek sbírky z každého regionu tak poputuje na podporu hospicové služby v dané oblastní Charitě. I v letošním roce navštíví dobrovolníci a zaměstnanci Charity s kasičkami také jednotlivé firmy, které s Oblastní charitou Jihlava navázaly spolupráci.

V letošním roce také poprvé mohou dárci přispět do sbírky prostřednictvím bezkontaktních platebních terminálů.

Hospicová péče vychází z úcty k životu a k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti. Jejím cílem není jen prodlužování pacientova života, zároveň usiluje o udržení co nejvyšší kvality života nevyléčitelně nemocných. „Přáli bychom si, aby umírání nebylo vnímáno ve společnosti odtažitě. Chceme, aby pacienti mohli závěr života prožívat důstojně, v prostředí, které znají, v přítomnosti svých blízkých a milující rodiny. Všem, kteří podporují hospicovou a paliativní péči, děkujeme také za to, že pomáhají rozšiřovat povědomí o těchto stále potřebnějších službách,“ komentuje další ročník sbírky ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Výtěžek sbírky poputuje na provoz a rozvoj hospicových služeb v Jihlavě a na nákup vybavení a kompenzačních zdravotních pomůcek pro pacienty. Všechna veřejná místa, na kterých mohou zájemci přispět do kasičky

Barbora ŽIVNÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině je zapsáno do voleb na 410 tisíc voličů
Do komunálních voleb může v pátek 5. a v sobotu 6. října 2018 na Vysočině zasáhnout přibližně 410 tisíc voličů. Na Vysočině budeme vybírat také nové senátory, neboť horní komora Parlamentu ČR musí být opět o jednu třetinu obměněna. O nových senátorech bude veřejnost rozhodovat v obvodech Třebíč a Chrudim, tedy v obvodu, pod který spadá i část Havlíčkobrodska.
Zajímavá čísla a údaje ke komunálním volbám v Kraji Vysočina:

Celkový počet podaných kandidátek za celý Kraj Vysočina je 3453
Celkový počet volebních okrsků 1137 (volby do zastupitelstva obcí neproběhnou v obci Ždírec (HB) a Střítež (ZR), proto se volby do zastupitelstva obcí budou zpracovávat jen v 1135 okrscích)
Celkový počet volebních místností 1136 – (v obci Ždírec (HB) proběhnou volby pouze do Senátu pro SO 44 Chrudim)
Na kandidátních listinách v Kraji Vysočina kandiduje 15205 osob

Volební místnosti pro komunální volby 2018 a pro první kolo senátních voleb ve vybraných okrscích budou otevřené:

Pátek 5. 10. 2018, 14:00 – 22:00 hodin

Sobota 6. 10. 2018, 8:00 – 14:00 hodin

Pro druhé kolo senátních voleb v obvodech Chrudim a Třebíč se volební místnosti otevřou:

Pátek 12. 10. 2018, 14:00 – 22:00 hodin

Sobota 13. 10. 2018, 8:00 – 14:00 hodin

Povinně zveřejněné informace o komunálních volbách jsou k dispozici zde: https://www.kr-vysocina.cz/v…

Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Svobodní a Realisté Společně pro Jihlavu: Daně nikdo nikdy nesníží, tudíž je třeba jich část občanům vrátit!
Současné daňové zatížení českých občanů je nejvyšší v historii. Podle výpočtů ekonomů tak z každé vydělané koruny všichni státu nedobrovolně odvedeme mezi 50-60 haléři na nejrůznějších daních.
„Kvůli zejména nepřímým daním skoro stejnou sumu stát ukradne z každé jeho stokoruny jak miliardářovi, tak i invalidnímu důchodci“, uvedl kandidát jihlavských Realistů a Svobodných Společně pro Jihlavu Pavel Paulát. Doplnil, že tak například důchodce, který má důchod 10 tisíc korun, má tento svůj důchod ve skutečnosti pouze sedmitisícový. „Zhruba třetinu mu ihned každý měsíc stát uloupí na DPH či spotřebních daních, protože i důchodce nakupuje potraviny, platí energie i nájmy, jezdí také autem či například kouří“, řekl druhý muž kandidátky č. 4.

Současné nehorázné daňové zatížení lidí však podle něho není reálné jakkoli v dohledné době změnit. Stát se totiž, jak Petr Paulát vysvětlil, jen tak lehce nevzdá peněz vydřených z jeho občanů a tak je třeba volit jiné způsoby, jak občanům ulevit. „Bude to po letošních komunálních volbách úkol především nových vedení obcí a měst, aby jejich občany navíc kromě státu neokrádaly i jejich vlastní radnice. Ty se totiž po olupování vlastních obyvatel celá desetiletí tetelí blahem, že je neustále co přerozdělovat kamarádům místních politiků “, upozornil Paulát.

Proto jeho volební uskupení zvolilo jako hlavní bod programu MHD v Jihlavě bez jízdného. „Chceme, co to půjde, ulevit všem obyvatelům Jihlavy v rámci toho, co my, zde ve městě, ze zákona udělat můžeme. Navíc tím současně zlepšíme i neúnosné dopravní zatížení našeho města individuální dopravou“, upřesnil druhý muž kandidátky č. 4. Dodal, že tento projekt Svobodných a Realistů Společně pro Jihlavu bude uveden do praxe do několika měsíců, pokud kandidáti toho hnutí dostanou od Jihlavanů ve volbách mandát.

„Jsme realisté, tudíž víme, že MHD bez jízdného je reálná. Jsme svobodní - a tak se chceme svobodně pohybovat po našem městě za naše vysoké daně našimi trolejbusy a autobusy. A společně s voliči to uvedeme do praxe! Máme všichni totiž předplaceno“, uzavřel Pavel Paulát.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Gastroakademie Kraje Vysočina úspěšně propojuje teorii s praxí
Možnost zvýšit kvalitu odborného vzdělávání v gastronomických oborech, využít potenciál kvality poskytovaných služeb vybraných restaurací, zlepšit spolupráci mezi školami a jejich zřizovatelem a pomoci k tomu, aby absolventi zejména oboru kuchař-číšník zůstávali i po vyučení v oboru – tyto smělé cíle si klade projekt Gastroakademie Kraje Vysočina.
„Jeho počátky se datují do roku 2015, kdy začala první jednání s restauracemi. V současné době, kdy jsme zahájili už 3. ročník, je do projektu zapojeno šest restaurací z celého Kraje Vysočina,“ upřesnila Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.

Každá z restaurací nabízí žákům kromě standardního praktického vyučování také nadstavbu ve formě vzdělávání v oblasti, na kterou se restaurace zaměřuje, co ji charakterizuje. Žákyně a žáci se tak mohou seznámit se zpracování sladkovodních ryb, zvěřiny a drůbeže, přípravy polévek a netradičních příloh nebo nahlédnout do specifik jihoamerické kuchyně. Velkou přidanou hodnotou je možnost během jednoho školního roku poznat práci ve čtyřech až šesti různých restauracích.

V letošním školním roce se do Gastroakademie zapojily tyto restaurace:

Tři Knížata Jihlava
Kaskáda Ledeč nad Sázavou
Radniční restaurace Jihlava
Jelínkova Vila Velké Meziříčí
Buena Vista Jihlava
Hotel Slávie Pelhřimov

Praktické vyučování absolvují vždy vybraní žáci 2. a 3. ročníků z těchto škol zřizovaných Kraje Vysočina:

Hotelová školy Světlá a Střední odborná škola řemesel Velké Meziříčí
Obchodní akademie Dr. Albína Bráfa, Hotelová škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Třebíč
Obchodní akademie, Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola služeb a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava
Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod.

„Kraj Vysočina každoročně pořizuje pro každého žáka Gastroakademie oblečení a náčiní, účastníkům projektu přispívá na ubytování a cestovné v případě, že místo praxe je odlišné od místa bydliště,“ doplňuje radní Jana Fialová. Dalšími aktivitami projektu je pak vzdělávaní pedagogických pracovníků, společné vzdělávání žáků, pedagogů a kuchařů z restaurací, opět s cílem společně se dozvědět a v praxi si vyzkoušet například nové techniky vaření.

Vyvrcholením projektu je účast žáků v celostátních i mezinárodních kuchařských soutěžích, tak jak se to povedlo několika účastníkům Gastroakademie, kteří se zúčastnili letošního finále soutěže Kulinářské umění Young Chef 2018. Jde o soutěž pro mladé talentované studenty, kteří chtějí nastartovat úspěšnou kariéru v gastronomii. Soutěže se zúčastnilo 30 žáků, čerstvých absolventů ze 17 škol v Česku, a zástupci Vysočiny mohli prožít vaření pod bedlivým dohledem špičkových českých kuchařů v roli porotců. Ve finálovém večeru vařilo dvanáct nejlepších, z toho tři mladí kuchaři byli právě z Vysočiny.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Smrk kapitalismu a Jak lesy zní v jihlavské galerii Vysočiny
Výstava s titulem Jak lesy myslí instalovaná v jihlavské Oblastní galerii Vysočiny se soustředí na zobrazení lesa v současném umění. Inspiruje se aktuálními vědeckými přístupy, které zdůrazňují „vášnivé vnoření“ do okolního mimo-lidského světa, rozšiřují sféru reprezentace, pracují s představou lesa coby propojeného a myslícího organismu. Na cestě k novému přístupu k rostlinné říši je podnětná spolupráce napříč obory a druhy. Název výstavy je převzat z knihy antropologa Eduarda Kahna How Forests Think, v níž se autor táže, co to znamená být člověkem v takto rozšířeném světě.
Součástí výstavy bude ve čtvrtek 4. října doprovodný program SMRK KAPITALISMU. V 17 hodin jej zahájí projekce filmů Hany Novákové (Smrk kapitalismu, Elegie za les a další). Od 18 hodin následuje diskuse o aktuální problematice našich lesů a vnímání lesního společenství z vědeckého, aktivistického a uměleckého úhlu pohledu.
Účastníci: Hana Nováková (filmařka), Jan Skalík (Hnutí Duha), Jakub Hruška (předseda spolku Vědci pro Šumavu), Andrea Krůpová a Zuzana Šeptunová (Nadace Partnerství), kurátoři výstavy Jak lesy myslí Lenka Dolanová a Michal Kindernay.

O týden později, ve čtvrtek 11. října pak výstavu doprovodí akce JAK LESY ZNÍ. V 17 hodin ji zahájí autorské čtení a diskuse s autorkami.
Hosté: Jitka N. Srbová (Les, Dauphin, 2016), Viktorie Hanišová (Houbařka, Host, 2018). V 18 hodin pak následuje komentovaný poslech lesních audionahrávek Tomáše Šenkyříka a přednáška ekologa Davida Hořáka (PřF UK) o lese jako prostředí pro život ptáků.

Od 17 hodin se koná lesní tvůrčí dílna pro děti s galerijní edukátorkou Pavlínou Pitrovou.

Umělecká díla mohou napomoci pěstování „umění pozornosti“, nezbytného pro změnu přístupu k ostatním živým organismům. Umění, často ve spojení s vědou, může zvyšovat naši citlivost vůči mimo-lidským objektům a narušuje představy o tom, co ve vztahu k rostlinné říši pokládáme za normální a žádoucí. Učit nás myslet o lesích či spolu s lesy. Výběr děl na výstavě zdůrazňuje rozmanitost možných přístupů, ale zároveň tvoří jeden celek, zprávu o současném audiovizuálním myšlení o lesích (součástí výstavy je audiovizuální reportáž, grafika, zvuková a video instalace, land art, malba, kresba, ilustrace, poezie). Lesy hrají v evropské kultuře a imaginaci komplexní roli. Prozkoumáme představy o lese jako útočišti či naopak místě neznámého a cizího, lese jako nezměrném, ale i jasně ohraničeném a vymezeném prostoru, kde se střetávají nejrůznější a často protichůdné zájmy. Výstava se koná v regionu s bohatou tradicí („lesní“) krajinomalby a umělci dosud vyhledávají prostředí zdejší „divočiny“. Představíme některé současné místní umělce a zároveň tvůrce z Finska, Litvy, Rumunska, Polska, Velké Británie.

Mytologický a romantický aspekt lesa prozkoumávají autoři v části výstavy Podhoubí. Marie Ladrová používá pigmenty z bylin a dřevin a jimi vytváří krajiny, houby i fantaskní lesní bytosti. Metoda vznikání často velkoformátových akvarelů využívá náhody při rozmývání či stékání barev. Finská ilustrátorka Sanna Hukkanen vydala v letošním roce ve spolupráci s antropoložkou Inkeri Aula knihu Metsänpeitto, zkoumající stejnojmenný fenomén z finského folklóru – příběhy o lidech, kteří se z nevysvětlitelného důvodu ztratili v lese, byli „pokryti lesem“. Na výstavě budou kromě knihy k vidění originální komixy, doplněné kresbami na březové kůře. Ondřej Maleček je považován za následovníka romantických malířů. V malbách přírodních zákoutí a lesních hlubin se nevyhýbá dekorativním a rustikálním detailům (orámování z větviček, listů či hub). Také on využívá stékání barev, nechává barvy zamrzávat, zajímá ho vlhkost a plíseň. V jeho dílech prodtknutých různými kulturními odkazy nechybí baladická pochmurnost ani humor.

Stromy a (ne)lidská společnost. Videosocha Strom (2011) Jakuba Nepraše podobně jako ostatní sochy autora předává prostřednictvím kolážové projekce na objekt podobu světa coby propojeného organismu. Jakuba Nepraše zajímá vztah přírodního a technologického a jejich vzájemné ovlivňování. Od svých jedenácti let staví rozsáhlý stromový dům, reálný lesní příbytek, fungující jako občasné dějiště kultury. Strom je pro něj projekční plochou lidského vědomí. Sochař Petr Stibral je autorem levitujících soch z větví a chroští, jejichž videozáznamy zprostředkovávají meditační zážitek lesa jakožto tajemného místa, posun lidského zásahu dostává vnímání do jiné roviny. Antti Laitinen porovnává zdánlivě racionální lidskou mysl posedlou tříděním a katalogizací s fungováním stromů. Stromy či celé výseky lesů dekonstruuje a poté skládá podle vlastních pravidel. Přesně utříděná krása, z níž mrazí: jako z Marionette (2017), stromové loutky, v níž pohyb lanek imituje pohyb větví ve větru.

Les jako politicum. Kniha Pavla Sterce, Jana Horčíka, Ondřeje Dadejíka a Jana Brože Druhá příroda je rozvedena v instalaci - druhá příroda je podle autorů příroda proměněná člověkem, ukazující, jak vědecké a fyzické nástroje proměňují naše vnímání. Konkrétně na příkladu lesů, vysazených jako monumenty jisté ideologie. Rumunské duo Anca Benera a Arnold Estefán se pokouší zviditeňovat politické a sociální síly stojící na pozadí dění. Video No Shelter From the Storm (2015) se zabývá tématem odlesňování východoevropské krajiny. Umělci procházejí poničeným lesním porostem a pískají proslulou protiválečnou píseň z šedesátých let „Where have all the flowers gone“. Vyvolávají tak četné asociace - les jako místo úkrytu, les jako ohrožený a zpolitizovaný. Ve zvukové galerii IGLOO bude instalace dvojice autorů, která je tentokrát zároveň součástí výstavy v hlavním výstavním prostoru. Zvukoví umělci Martyna Poznanska a Peter Cusack vytvořili novou verzi své audiovizuální reportáže týkající se dění v Bělověžském pralese, kde až donedávna probíhalo nelegální kácení nejcennějšího evropského pralesního společenství.

Ve spojení s vědou. Původem litevský autor Rihards Vitols dlouhodobě spolupracuje s vědci, také na projektu Datel, kde se zabývá vztahem mezi suchem, vymíráním ptáků a šířením dřevokazného hmyzu. Umělé datly na solární pohon umísťuje na stromech v okolí Düsseldorfu. Jejich zvuky by měly odradit kůrovce a napomoci záchraně lesů. Pavla Dvorská se zabývá vědeckou knižní ilustrací, ve které se specializuje na rostliny a zároveň volnou tvorbou, v níž zpodobuje zejména stromy, s nimiž se setkává na svých cestách, například pěších poutích do Santiaga da Compostela. Instalace Filipa Kochana zapojuje reálný strom a snaží se o nastolení mezidruhové komunikace její zprostředkování pomocí zvuků.

Prožitek lesa. Jitka Chrištofová je autorka již léta usazená na Vysočině a les je téměř výlučným tématem jejích akvarelů, pastelů, kreseb a grafických listů (zejména akvatint). Zaznamenává konkrétní spatřený okamžik a používá často výraznou barevnost, ale tvoří i černobíle. Přiznává prožitek blízkosti se stromy a fascinaci jimi. Tématem finského fotografa Ilkky Halso je otázka, jakým způsobem lidé formují přírodu a snaží se ji ovládnout, ať již z estetických či ekonomických důvodů. Jeho fotografické tisky na pomezí reálného a manipulovaného tvoří až nepřirozeně a hypnoticky krásné výjevy pseudovědecké imaginace. Malíř Petr Gruber zprostředkovává vzpomínky na pobyt v lese. Vrací se opakovaně na tatáž místa (mj. také na Vysočině). Podobně jako pro Jitku Chrištofovou – s níž ho spojuje studium u Vladimíra Kokolii - je pro něj zásadní barevnost a světelné odrazy. Zároveň se v cyklu zobrazení lesních rekreačních objektů zabývá představami o les jakožto úkrytu a místě tajemného dění.

K výstavě vyjde tematické číslo kulturních novin O-kraj (č. 6) s rozhovory s umělci, reportážemi, teoretickými texty a speciální číslo RurArtMapy s příběhy stromů.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Mimořádný koncert amerických a českých umělců v Zadní synagoze v Třebíči
Posluchačsky vděčné skladby českých a amerických skladatelů židovského původu zazní v sobotu 13. října v 17 hodin na koncertě v Zadní synagoze v Třebíči.
Vystoupí tenorista židovského původu ze Spojených států Benjamin Berman, ale také známý český houslista Jiří Pospíchal, bývalý zástupce koncertního mistra v České filharmonii. Na klavír zahraje Timothy Cheek, rovněž z U.S.A. Tento koncert je součástí turné po moravských synagogách, jeden koncert se koná i v brněnské vile Tugendhat.

Vokální skladby zazpívá Benjamin Berman (česky, anglicky a v jidiš). Program se bude pohybovat v rámci dvacátého století, v různých stylech - od kompozic ovlivněných lidovou hudbou až k jazzu a k avantgardě.

Hlavním cílem koncertu je uctění památky českých skladatelů židovského původu. Na programu koncertu proto budou skladby Gideona Kleina, Viktora Ullmanna a Pavla Haase, a také současná hudba související s židovskou tematikou v českých zemích - skladba kanadského skladatele S.I. Glicka, „I Never Saw Another Butterfly“; v tomto cyklu zhudebnil skladatel sbírku poezie dětí a mládeže, uvězněných v terezínském koncentračním táboře v letech 1942 až 1944. Dále zazní i hudba jiných skladatelů židovského původu - cyklus Ericha Korngolda pro housle a klavír, a výběr z písní George Gershwina.

Koncert se koná pod záštitou Slováckého komorního orchestru.
Mirka ZEMANOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Světelská Akademie vystavila to nejlepší z prací studentů i pedagogů
Pravidelně jednou za dva roky vždy na konci září představuje Uměleckoprůmyslová akademie ze Světlé nad Sázavou veřejnosti nejzajímavější výtvory svých žáků a učitelů. Letošní Bienále 2018 nabídlo to nejlepší z oborů sklo, keramika a porcelán, zahradní a bytová architektura, průmyslový design, kov, šperk, restaurování kamene, kamenosochařství a také design hraček.
„Světelská Akademie i uměleckoprůmyslová škola v Heleníně jsou výstavní umělecké školy Kraje Vysočina. Jejich absolventi se rozhodně v uměleckých kruzích neztratí a jejich práce mají vždy punc originality i kvalitního řemeslného zpracování,“ uvedla při zahájení Bienále 2018 krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. Součástí letošní přehlídky prací bylo také slavnostní otevření školní glyptotéky.

Nová glyptotéka světelské akademie představuje sbírku sádrových odlitků klasických sochařských děl, zejména z období antiky a renesance. „Tato unikátní sbírka bude pro naše žáky neocenitelným studijním materiálem. Zde si mohou naživo udělat představu o proporcích nebo výrazech jednotlivých soch, což jim výrazně pomůže v jejich tvorbě,“ vysvětlil význam glyptotéky ředitel školy Martin Kubín. V rámci Bienále je také každoročně udělováno několik žákovských ocenění. Cenu Kraje Vysočina letos získala Mirka Tesaříková za sadu mosazných šperků zdobených křišťálovou pryskyřicí. Šperky vznikly jako maturitní práce pod vedení Martiny Dulové.


Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Sbírková akce Koláč pro hospic v Třebíči a okolí
Ve středu 3. 10. 2018 budou lidé opět moci potkat dobrovolníky Oblastní charity Třebíč při dobročinné sbírkové akci Koláč pro hospic, která se koná v blízkosti Světového dne hospicové a paliativní péče. Jejím cílem je přiblížit charitní službu Domácího hospice svaté Zdislavy, která pečuje o nevyléčitelně nemocné lidi na sklonku jejich života v oblasti Třebíčska, a také získat dobrovolné finanční příspěvky od štědrých a laskavých lidí k podpoře činnosti této služby. Ti při samotné akci obdrží informační letáček a odměnou jim bude dobrý koláč.
Dobrovolníci se objeví na Karlově náměstí a na dalších místech v Třebíči. V Náměšti nad Oslavou a Hrotovicích je bude možno potkat hlavně v centru města. Tradičně zavítají i ke stálému partnerovi třebíčské Charity do Jaderné elektrárny Dukovany, navštíví též Vojenskou leteckou základnu v Náměšti nad Oslavou a firmu Fraenkische.

„Letos se do Koláče pro hospic zapojily všechny oblastní charity patřící pod Diecézní charitu Brno. V Oblastní charitě Třebíč se tato sbírka stala již tradicí konanou několik let,“ říká její ředitel Petr Jašek a dodává: „Vypomáhají nám dobrovolníci z řad studentů Katolického gymnázia Třebíč. Každoročně nám vedení školy s jejich uvolněním pro tuto akci ochotně vychází vstříc. Této spolupráce si nesmírně vážíme, je nám oporou a velmi za ni děkujeme.“

„Naše dobrovolníky každý pozná podle oblečení označeného logem Charity, jsou vybavení jmenovkami zhotovenými speciálně k této příležitosti a nosí s sebou zapečetěnou kasičku,“ podrobněji popisuje vedoucí střediska Eva Vráblová.

Výtěžek z akce bude využit na zkvalitňování a rozšiřování hospicových služeb Oblastní charity Třebíč. „Pacientům poskytujeme komplexní péči lékařů, zdravotních sester, pečovatelek i duchovní a psychoterapeutickou podporu 24 hodin denně po všech sedm dní v týdnu. Vše v domácím prostředí, kde jsme schopni zajistit podmínky jako v nemocničním pokoji,“ vysvětluje Eva Vráblová. Tato péče u nás stále není plně hrazena státem, proto Domácí hospic sv. Zdislavy Oblastní charity Třebíč hledá podporu u dlouhodobých partnerů, ale také u drobných dárců.

V loňském roce bylo při této akci vybráno téměř 45 000 Kč.

Všem, kteří se letos rozhodnou pomoci svým příspěvkem, upřímně děkujeme.
Marie PALOČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024