Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 19.10 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Horácké divadlo uvede v premiéře hru Svatý Václav
Svatý Václav je letošní druhou premiérou Československé 79. divadelní sezony Horáckého divadla Jihlava. Přímo pro jihlavskou divadelní scénu napsala hru současná dramatička Lenka Lagronová a režie se ujal renomovaný slovenský režisér Rastislav Ballek spolu s dramaturgem Martinem Kubranem. Horácké divadlo uvede hru Svatý Václav už tuto sobotu 20. října od 19 hodin na velké scéně.
Ballek: „Hra Svatý Václav je ironickou parafrází václavského mýtu. Vzrušujícím způsobem se snaží obnovit jeho státotvorný sakrální rozměr. Hlavní postava hry, mladý pražský arcibiskup, čerstvě ve své funkci, se rozhodl, že učiní svatováclavskou legendu opravdu vážnou a klíčovou základnou pro existenci současného českého státu. Pohybujeme se na zvláštním rozhraní reality a fikce, v jakési fantaskní současnosti, velmi podobné té naší. Neinscenujeme legendu z 10. století, ale diskusi o té legendě, vidíme legendu v zápase o to, co znamená nebo mohla by znamenat pro dnešek.“

V hlavní roli Petra uvidíte Zdeňka Stejskala, v dalších rolích potom Stanislava Gerstnera (Jiří), Lenku Schreiberovou (Ema), Jana Burdu (Tomík), Alexandru Palatínusovou (Sestra), Ondřeje Šípka (Premiér), Josefa Kunderu (Otec) a Františka Mitáše (Historik).

K hudební a výtvarné spolupráci přizval režisér Ballek svůj osvědčený tvůrčí tým – Matúše Tobolku (hudba), Katarínu Holkovou (kostýmy) a Tomáše Cillera (scéna).

Do konce roku připravila jihlavská profesionální scéna ještě dvě premiéry, a to hned na 25. října hru Barber Shop na malé scéně a 8. prosince na velkém jevišti komedii Škola základ života.

Více informací na: www.hdj.cz/
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Padesát let kulturního domu Máj v Pelhřimově
Sté výročí republiky bude v nejbližších dnech jistě velkým důvodem k oslavám. Neměli bychom ale opomenout ještě jedno pro Pelhřimov významné jubileum. Před padesáti lety, přesně 25. října 1968, byl totiž slavnostně otevřen dnešní Kulturní dům Máj, tehdy Závodní klub ROH Máj.
Připomeňme si při této příležitosti krátce něco z jeho historie.

Závodní klub ROH (ZD ROH) Máj byl zařízením Ústřední rady odborů, ale majitelem byl pelhřimovský Agrostroj. Na provoz a činnost přispívaly všechny velké pelhřimovské podniky – kromě Agrostroje to byly Spojené kartáčovny, Modeta, Silnice, Drobné zboží, ale i nemocnice, DUP a další. V ZK ROH Máj se od počátku odbývala převážná část kulturního dění ve městě. Otevření tohoto kulturního stánku prakticky umožnilo také tehdy potřebnou opravu městského divadla. Objekt měl sál s kapacitou 500 míst a zhruba 300 míst bylo k dispozici v různých klubovnách. Jak vzpomínali pamětníci, v začátcích měl ZK ROH Máj 5 zaměstnanců: 2 organizační pracovníky, účetní, pokladní, ředitele a správce. Příprava akcí byla zajišťována buď jejich vlastními silami, nebo s pomocí externích spolupracovníků.

V Máji se konala divadelní představení, estrády, koncerty, schůze, sídlily tu spolky Rieger, Záboj, loutkové divadlo Rolnička, různé zájmové kroužky, pod Máj spadala i městská dechová hudba a taneční skupiny. Ve foyeru ve vstupní hale byly pořádány výstavy obrazů, přehlídky souborů zájmových uměleckých činností, akce škol na závěr školního roku, v objektu dále probíhaly kursy šití, vaření, psaní na stroji, jazykové i jiné, fungovaly tu také kanceláře Okresní odborové rady. V ZK ROH Máj byla dokonce i městská knihovna, která se pak kolem roku 1970 přestěhovala do Palackého ulice k Dolní bráně. V 70. letech byla také dokončena rekonstrukce divadla, díky čemuž se hektickému provozu, který někdy v Máji panoval, ulevilo. Po revoluci v roce 1989 se z bývalého Závodního klubu ROH stal Kulturní dům Máj, který od 1. dubna 1991 připadl na základě nájemní smlouvy s odbory Agrostroje městu. V Máji tehdy sídlilo městské kulturní středisko (tehdejší Kulturní a společenské středisko – KaSS). Poté docházelo k různým změnám majitelů objektu, až v roce 2000 jej znovu koupilo město a byl svěřen do užívání Kulturnímu a společenskému středisku, což je dnes Kulturní zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Za dobu své existence absolvoval objekt ZK a později KD Máj řadu rekonstrukcí a oprav. K těm nejvýznamnějším z dřívější doby patřily například úprava vchodu před budovou v letech 1983–84, kde byly položeny nové žulové dlaždice, rekonstrukce sociálních zařízení (kolem roku 1998), úpravy sálu, nová zvuková kabina, rekonstrukce vzduchotechniky i topení. V posledních zhruba deseti letech proběhlo mimo jiné zateplení budovy, vybavení zvukovou a světelnou aparaturou, velký sál byl akusticky upraven. Zajímavou událostí, ke které došlo během prací při zateplování v roce 2013, byl nález měděné schránky v dutině za základním kamenem budovy. Schránka byla následně opatrně otevřena za účasti zástupců vedení města na radnici a ukázalo se, že obsahuje dokumenty z doby, kdy se KD Máj, tehdejší Závodní klub Agrostroje Pelhřimov, začínal stavět. Konkrétně to byly „Pamětní listina u příležitosti položení základního kamene závodního klubu Agrostroje Pelhřimov 28. 5. 1966“, „Pozvánka na slavnostní položení základního kamene“ a „Pelhřimovský kovák – časopis zaměstnanců pelhřimovského Agrostroje“.

Z uvedených dokumentů byly pořízeny kopie pro potřeby zarchivování a poté se vrátily zpět, do schránky k nim ovšem přibyly ještě materiály přibližující současnost: zpráva o dnešní době od starosty města, ukázky současných peněz a digitální nosič s obrazovým a filmovým materiálem.


Kulturní dům Máj je dnes moderním objektem, který kromě toho, že nabízí důstojné a moderně vybavené prostory pro pořádání kulturních a společenských akcí a je sídlem Kulturních zařízení města Pelhřimova, disponuje i místnostmi pro komerční využití. V současné době jsou v budově provozovny 9 firem.
- př -



Zpět nahoru na obsah...

Filmaři poznávali Vysočinu, Třebíč je okouzlila
Zajímavé lokace Vysočiny měli od středy 17. října v hledáčku filmoví profesionálové - lokační manažeři, fotografové, producenti a další. Vysočina Film Office ve spolupráci s Czech Film Commission uspořádal dvoudenní location tour, s cílem představit Vysočinu jako filmovou destinaci, ukázat její krásy a připomenout činnost Vysočina Film Office.
„Cílem regionální filmové kanceláře Kraje Vysočina, která od roku 2017 působí pod krajskou destinační společností Vysočina Tourism, je ukázat, že Vysočina je atraktivní filmovou lokalitou nejen pro české, ale i zahraniční filmové producenty a filmové fanoušky inspirovat k návštěvě zajímavých filmových míst," vysvětlila Michaela Králová z Vysočina Film Office.

Jednou z aktivit je právě pořádaná location tour. Její účastníci se ve středu 17. října vydali po stopách zámecké architektury ve Žďáře nad Sázavou, prostřednictvím Michalova statku v Pohledi na Havlíčkobrodsku se vrátili do 19. století, objevili krásy Chateau Herálec, zavítali na zámek v Brtnici a navštívili sklárnu v Karlově.

Včera nasáli atmosféru židovských zákoutí Třebíče, navštívili zde baziliku sv. Prokopa, prošli centrum města i Borovinu. V Třebíči se v posledních letech natáčely mimo jiné filmy: Jan Hus, Hlas pro římského krále, nebo Zádušní oběť.

V Jihlavě probádali druhý nejrozsáhlejší komplex podzemních chodeb v Česku a své putování po „filmové" Vysočině zakončí v Želivě, prohlídkou areálu kláštera i místního pivovaru.

Už v minulosti filmaře Vysočina okouzlila. Vždyť kdo by neznal legendární Postřižiny točené v Dalešicích na Třebíčsku v areálu místního pivovaru. Navíc se na Vysočině natočilo hned několik známých pohádek. Na zámku v Telči panoval dobrý král Miroslav v pohádce Pyšná princezna, v Telči se narodila Růženka z pohádky Jak se budí princezny, hrad v Ledči nad Sázavou se stal útočištěm filmového štábu jedné z nejúspěšnějších pohádek poslední doby Anděl Páně 2 a na hradu Lipnice nad Sázavou se točila pohádka Čert ví proč.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Koncert Komorního orchestru Filharmonie Gustava Mahlera v Třebíči
Representativní koncert Hudba rodiny Roséových v podání Filharmonie Gustava Mahlera zazní v úterý 23. říuna od 19 hodin v Kamenném sále na zámku v Třebíči.
V programu koncertu zazní skladby:
Tomaso Albinoni – Sinfonia G Dur, 1. věta
Johannes Brahms – Liebeslieder Walzer Op. 52 č. 1–6
Franz Schubert – Smyčcový kvintet C Dur, 2. věta – Adagio
Petr Iljič Čajkovskij – Serenáda pro smyčcový orchestr; Op. 48, 2. Valčík
Antonín Dvořák – Serenáda Op. 22, 1. věta
Komorní orchestr Filharmonie G. Mahlera:
Jiří Jakeš – dirigent

Filharmonie vznikla na počátku roku 2003 jako profesionální symfonický orchestr, do léta 2011 působila jako Komorní filharmo - nie Vysočina, v srpnu 2011, u příležitosti 100. výročí úmrtí hudebního velikána Gustava Mahlera, se přejmenovala na Filharmonii G. Mahlera. Po právní stránce je filhar- monie spolkem, tj. nestátní neziskovou organizací.

Dramaturgickým záměrem koncertu je přiblížit publiku na Vysočině působení hudebníků z rodiny Roséových, kteří byli blízkými příbuznými Gustava Mahlera. Vztahu Arnolda, Eduarda a Almy Roséových, žijících a vystupujících na koncertních pódiích na přelomu 19. a 20. století a v jeho první polovině, se věnuje připravovaná publikace autora Zdeňka Geista, s níž koncert tematicky souvisí. Text přibližuje nejen pozadí rodinných poměrů zmíněných hudebních osobností, ale popisuje rovněž opakovaná vystoupení Almy Rosé v Jihlavě ve 30. letech 20. století a jejich ohlas na veřejnosti, čemuž bude přizpůsobena programová skladba koncertu. Vzhledem k životním osudům zmíněných členů rodiny Roséových, jejich židovskému původu a pozdějšímu pronásledování nacisty, má připomenutí jejich hudební dráhy rovněž historicko-společenský rozměr.

Hudební představení je tedy koncipováno s dvojím významem. Vedle umělecké produkce také jako hudebně-naučné vystoupení s doprovodným slovem, ozřejmujícím zmíněnou část hudebních dějin Jihlavska a související úzce s působením a životem zdejšího rodáka Gustava Mahlera a jeho rodiny. Tomuto tématu se hodlá Filharmonie Gustava Mahlera věnovat nikoliv jen jednorázově, nýbrž v delším časovém horizontu, zejména z důvodu jeho hudebního významu, ale i s ohledem na historicko-společenský význam a souvislosti.

Program koncertu vychází z někdejší programové skladby obvyklých vystoupení Roséových, ať už na evropských pódiích či v Jihlavě.

Koncert navazuje na mimořádně úspěšný cyklus koncertů konaných v roce 2016 k významným výročím novoříšských rodáků Pavla a Antonína Vranických a na loňský cyklus koncertů Vivat Stamic 300
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Záchranáři na Vysočině sdílí data o pacientech s krajskými nemocnicemi, uložené údaje šetří čas
Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina už deset let využívá při výjezdech k pacientům speciální počítačový systém tabletů, prostřednictvím kterého sdílí základní data o pacientech se všemi pěti krajskými nemocnicemi na Vysočině a vybranými nemocnicemi v ČR. V době zavádění systému byla vysočinská záchranka první v České republice, která umožňovala profesionálním záchranářům pracovat už při primárním výjezdu se zdravotní dokumentací pacienta.
Počítačový systém napojený na krajské nemocnice dá zasahujícímu záchranáři okamžitou odpověď na otázky: kolikrát byl pacient zdravotníky ošetřen a s jakými diagnózami, pomůže mu v rozhodování, zda může pacienta ponechat v domácí péči nebo je třeba ho transportovat do nemocnice. V současné době je systémem tabletů vybaven kompletně celý vozový park Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina čítající 64 sanitních vozidel.

Systém funguje jednoduše: Zdravotník po identifikaci pacienta může nastudovat z dostupných zdravotních záznamů nemocnic a záchranky informace o pacientovi, na místě zásahu už disponuje základními informacemi. Samozřejmostí je propojení tabletu s příslušnou nemocnicí, což umožní přístup k datům z nemocnice a také přenos informací z tabletů do informačního systému příslušné nemocnice. Posádka má díky informacím v tabletu lepší rozhodovací pozici, ošetřující zdravotník může dohledat informaci o předchozích zásazích, výsledcích předchozích vyšetření, záznamy o alergiích a reakcích na medikaci. „Tyto informace jsou zásadní při zásahu u nekomunikujícího pacienta. Záchranáři obvykle nemají čas po bytě hledat informace, ověřovat jejich aktuálnost nebo obvolávat příbuzné, sdílení informací přes tablet se během deseti let osvědčilo, záchranáři ho využívají standardně, především administrativní práci si bez něj už nedovedeme představit,“ říká ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová. Používání systému je v souladu s legislativou na ochranou osobních údajů.

Tablet využívaný Zdravotnickou záchrannou službou Kraje Vysočina je zodolněný notebook s dotykovou klávesnicí a s GPS navigací vybavený různými funkcemi. Nejen, že dokáže vyhledat přesně místo, kde se pacient nachází, ale usnadňuje záchranářům i složitou administrativu. Od roku 2015 jsou tablety ve výbavě každé záchranné služby, jejich pořízení bylo hrazeno z IOP včetně jednotné úrovně informačních systémů operačního řízení a modernizací technologií pro příjem tísňového volání základních složek integrovaného záchranného systému.

Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina provedla v roce 2017 celkem 45 722 zásahů. V letošnímu roce do konce září už uskutečnila 36 363 výjezdů z toho 565 leteckou záchrannou službou. Z celkového počtu zásahů ošetřila pacienty s interními obtížemi ve 24 614 případech, zasahovala u 8 800 traumat a poskytla péči při 693 srdečních příhodách a 871 cévních mozkových příhodách.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   19. 4. 2024

• Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024