Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 22.10 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Průvodce zdravým stravováním v Jihlavě
Patříte mezi zastánce zdravého životního stylu? Ať už v Jihlavě bydlíte, nebo ji hodláte jen navštívit, projděte si tipy na obchody se zdravou výživou, restaurace, fitness centra a výživová poradenství.
Zdravé potraviny

Dodržujete pravidla zdravého stravování a snažíte se o pestrý a vyvážený jídelníček? Pak máte určitě své oblíbené obchody, kam pravidelně chodíte. V Jihlavě narazíte hned na několik prodejen zdravé výživy a dokonce i na bezobalový obchod Černý bez. Potěší hlavně ty, kdo chtějí snížit spotřebu obalů a šetřit životní prostředí.

Prodejny se zdravou výživou nabízí bohatý výběr luštěnin, cereálií, pečiva, bezlepkových a bezlaktózových výrobků, rostlinných mlék a jogurtů, přírodních sladidel, oříšků, sušeného ovoce a dalších potravin v bio kvalitě. Pro rychlé osvěžení v podobě ovocných a zeleninových šťáv zajděte do Fruitisima v City Parku.

DEJSIBIO JIHLAVA https://dejsibio.cz/ Prodejnu zdravé výživy DEJSIBIO najdete přímo na náměstí Svobody. Konkrétně v domě číslo 11. Provozovatelé kladou velký důraz na čerstvost, přirozenost a co nejlepší kvalitu potravin. Podporují lokální pěstitele a farmáře. Dodávají ovoce, zeleninu, maso i další výrobky. V této zdravé výživě seženete potraviny bezlepkové, bez obsahu laktózy i bez živočišných produktů, které ocení vegetariáni a vegani. Kromě jídla tu najdete i certifikovanou biokosmetiku a eko drogerii. Máte kamennou prodejnu z ruky? Zdravé potraviny si můžete zakoupit i na e-shopu. https://dejsibio.cz/

Restaurace

V běžných restauracích a hospodách narazíte na zdravý a vyvážený oběd jen málokdy. Nechcete podlehnout nezdravému jídlu, nebo skončit s obyčejným salátem? Přečtěte si, kam zajít, když vás přepadne hlad nebo chuť na něco dobrého.

Natur Styl
Bistro Natur Styl www.naturstyl.cz/ ve Škrétově ulici je spojené s prodejnou zdravé výživy. V denní nabídce najdete vždy alespoň dvě bezlepková jídla. Pochutnají si celiaci i ti, kteří se glutenu (lepku) vyhýbají z jiných důvodů. K dispozici je i stálá nabídka ve formě skvělé grilované zeleniny, pečených brambor, zeleninových placiček, salátů, „kvašáků“ a vařených obilnin.

Fitness centra

Ruku v ruce se zdravým jídelníčkem jde i pravidelná fyzická aktivita. Pohyb vám pomůže zhubnout, nabrat svalovou hmotu, vytrénovat fyzickou kondici a také se zbavit bolestí zad. Jihlava nabízí hned několik fitness center, kde si dobře zacvičíte. V nabídce mají kardio zóny, moderní posilovací stroje i sály na skupinová cvičení jógy, kruhového tréninku, pilates, aerobicu apod.

Fitness Factory
Fitness Factory fitness-factory.cz/ v Žižkově ulici představuje rozlohou jedno z největších fitness center na Vysočině. Kromě posilovny nabízí i plochu na CrossFit a funkční tréninky. Kardio zóna je vybavená běžeckými pásy, rotopedy a orbitreky. Zkuste i dobře vedená skupinová cvičení, jako je schwinn cycling, alpinning nebo třeba kruhový trénink.

Své služby tu nabízí trenéři i výživoví poradci, kteří vám rádi pomohou sestavit vhodný stravovací plán. Součástí poradenství je i diagnostika těla na přístroji InBody. Díky němu ihned zjistíte, z kolika procent svalů, tuků a vody se vaše tělo skládá a kolik před sebou ještě máte práce. Čím víc svalů si vybudujete, tím víc kalorií spálíte i v klidu u televize.

Výživové poradenství

Toužíte zhubnout, přibrat, vytvarovat postavu nebo se zbavit vleklých problémů? Nezůstávejte v tom sami a obraťte se na profesionály. Kvalitní výživový poradce zhodnotí vaše dosavadní snažení, navrhne systém stravování, který vám sedne a popostrčí vás tím správným směrem k dosažení vysněného cíle.

Svět zdraví

Konzultace ve Světě zdraví je ideálním prvním krokem ke zhubnutí, vytvarování postavy, úspěšné detoxikaci organismu i ozdravení celého těla. Jihlavská pobočka https://www.skvelehubnuti.cz… má stejně jako všechny ostatní unikátní metabolickou diagnostiku KNT. Vyškolené výživové poradkyně vám na základě výsledků diagnostiky sestaví individuální výživový plán, který bude přesně sedět vašemu tělu a jeho potřebám. Vytoužených výsledků dosáhnete bez trápení hlady a zbytečného hazardování se zdravím.

Už víte, kam vyrazíte na něco dobrého po cvičení? Přejeme spoustu energie a radosti ze zdravého životního stylu!
Šárka ZAJÍČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pěstitelé potvrzují pokles výnosů brambor
S koncem sklizně brambor se v pátek do Havlíčkova Brodu sjeli odborníci na brambory z Česka i zahraničí. Český bramborářský svaz ve spolupráci s Agrární komorou České republiky a Výzkumným ústavem bramborářským Havlíčkův Brod tu uspořádal už 28. ročník Bramborářských dnů.
Dopolední program za účasti hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka byl tradičně věnován odbornému semináři a prezentaci firem, sobota patřila na Havlíčkově náměstí bramborářskému trhu - ochutnávkám pro veřejnosti a prodejní výstavě. Z důvodu sucha pěstitelé potvrzují snížení výnosu, Český bramborářský svaz odhaduje meziroční pokles republikové produkce brambor až o čtvrtinu.

Česká produkce brambor není už delší dobu schopná pokrýt celou tuzemskou poptávku. Navíc dlouhodobě ubývají plochy, kde se brambory pěstují. České brambory pokrývají nyní přibližně 80 % tuzemské spotřeby, proto je cílem bramborářského svazu vrátit našemu státu soběstačnost. Od loňského roku běží kampaň Českého bramborářského svazu za podpory ministerstva zemědělství s názvem Brambory zdravá zelenina, která má oslovit spotřebitele a přesvědčit je, že tuzemské brambory mají srovnatelnou nebo i vyšší kvalitu než dovážené.

K podpoře a propagaci zemědělského sektoru v regionu se dlouhodobě hlásí také Kraj Vysočina. „Popularizace středoškolských zemědělských oborů, pořádání exkurzí pro žáky základních škol v zemědělských podnicích, aktivní role kraje, zemědělců i obcí při jednáních o ochranných pásmech v okolí vodní nádrže Švihov nebo hledání účinných řešení při boji se suchem,“ vyjmenoval některé z aktivit hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kůrovcová kalamita na Vysočině v číslech; 150 tisíc kůrovců stačí na napadení až osmi nových zdravých stromů
Lesy v kraji Vysočina jsou hmyzími škůdci v letošním roce asi nejpostiženějším krajem v ČR. Důvodů tohoto stavu je několik, ale těmi nejdůležitějšími jsou klimatické změny v posledních třech letech a druhová skladba lesních porostů.
Klimatické změny byly již mnohokrát popsány v médiích, jsou momentálně dané a nelze je v krátkodobém horizontu vyřešit. Co se týká druhové skladby, je situace o něco složitější. „Dnes postižené lesní porosty byly zakládány před zhruba 80 lety za jiných klimatických a společenských podmínek. Dnešní skladba lesů na Vysočině je tak zastoupena převážně jehličnatými dřevinami, především smrkem ztepilým, jehož podíl v rámci všech dřevin se blíží 80 procentům,“ přibližuje Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě.

Fatálním škůdcem této dřeviny je zejména lýkožrout smrkový, společně s několika dalšími druhy, které řadíme do skupiny kůrovcovitých. Jeho napadení podléhají především stromy nějakým způsobem oslabené, což je jeden z hlavních důsledků nedostatku vláhy ve vzduchu a půdě. Vývoj tohoto škůdce od napadení stromu po rozmnožení a výlet další generace dnes trvá 6-8 týdnů. V rámci jednoho příhodného roku jako je ten letošní tak vzniknou tři, téměř čtyři generace. Nebezpečnost tohoto škůdce tak ukazují počty brouků z jedné generace. Na průměrném stromě se může vyvinout a následně vylétnout do okolí až 150 tisíc nových brouků, což po odečtení působení přirozených nepřátel a úmrtnosti a úspěšnosti obrany stačí na napadení 2-8 nových zdravých stromů.

„Odhad objemu zpracovaného kůrovcového dřeva v letošním roce v kraji Vysočiny už překročil jeden milion m3 dřeva. Pro představu, na jeden hektar smrkového lesa bez ohledu na jeho stáří se v našem kraji nachází cca 360 m3 dřeva. Z toho vyplývá, že těmito nucenými zásahy mohlo vzniknout až 2778 hektarů holých ploch. Pro srovnání je to plocha více než pěti tisíc fotbalových hřišť. Takto výrazná změna v lesních porostech má pak mimo jiné samozřejmě negativní vliv i na zadržování a vodní režim v půdě, větrnou a vodní erozi, změnu mikroklimatu a podobně,“ říká Panský.

Odpovědnost za hospodaření v lesích a stav lesa z pohledu škůdců je výlučně na straně vlastníka. Nicméně i ten nejmenší vlastník lesa má pro tyto účely možnost bezplatné služby ve formě tzv. odborného lesního hospodáře. Tato osoba je státem pověřena většinou pro určité katastrální území a jeho posláním je oborná pomoc vlastníku při jeho hospodaření v lese. Je tak nanejvýš vhodné, někdy i povinné, s ním jakékoliv zásahy předem konzultovat.

Z pohledu ČIŽP se pak v těchto případech vlastník svou nečinností vystavuje riziku uložení finanční sankce za ohrožení životního prostředí v lesích.

ČIŽP tedy působí v oblasti lesního hospodářství ze své podstaty výlučně jako kontrolní orgán a jejím posláním je tak ochrana a zachování lesa jako důležité složky životního prostředí. Nicméně i přesto se v rámci své kontrolní činnosti snaží předávat vlastníkům lesa potřebné informace a praktické zkušenosti, které v této oblasti často nemají.
Radka NASTOUPILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Čmuchalové 01: Mladí detektivové mají stopu!
Jak se pozná správný detektiv? Pozoruje, zapisuje, vyzvídá, poslouchá a hlavně čmuchá! Správný detektiv dokáže využít všech smyslů, aby se labyrintem stop dostal až k pravdě. Co to je stonařovský meteorit? Byla Brána Matky Boží vždycky jediná? A jak se jmenuje skřítek, co řádí v městské knihovně? Vezměte tužku, zaostřete na modré oko a vyčmuchtejte taje jihlavské kultury!
„Čmuchaly mohou být žáci druhých až pátých ročníků základních škol. Cílem hry je navštívit pět kulturních zařízení v Jihlavě, najít odpovědi na otázky a zapsat je do herní karty. V každém kulturním zařízení dostanou čmuchalové do herní karty také razítko,“ doplnila koordinátorka hry Ivana Jelínková z odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu.

Mladí detektivové budou pátrat v Bráně Matky Boží, Muzeu Vysočiny, Oblastní galerii Vysočiny, Městské knihově a Domu Gustava Mahlera, stačí sledovat modré oko s labyrintem. Správně vyplněnou herní kartu musí čmuchal odevzdat v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí, a to do 20. prosince.

„Za správně vyplněnou kartu dostane každý čmuchal barevný batoh nebo vak s logem Jihlavy. Prvních 100 detektivů navíc získá reflexní přívěšek v podobě ježka. A speciální výhru, koloběžku a vstupenku do Vodního ráje, získá majitel 77., 111. a 222. odevzdané karty,“ prozradila Ivana Jelínková.

Více můžete vyčmuchat na jihlava.cz/cmuchalove.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Vysočina začala s rekordním sázením lip; slaví tak 100 let republiky
Města, obce, školy, spolky i řada jednotlivců z celého Kraje Vysočina vysadí na oslavu 100. výročí vzniku Československé republiky stovky nových lip – našich národních stromů. K právě vypuknuvší akci, která se může zapsat do České knihy rekordů, se přihlásilo už 220 účastníků. Další se mohou prostřednictvím webu www.lipyvysociny.cz zapojit až do konce měsíce.
Projekt Lípy Vysočiny je příspěvkem našeho kraje k oslavám 100. výročí vzniku samostatné republiky. Probíhá v období od 19. do 28. října 2018 a jeho cílem je vysadit na území kraje co nejvíce nových lip. Pořadatelé i jednotliví účastníci si tak chtějí originálně připomenout významné jubileum naší státnosti, ale také vyjádřit sepětí s předky a udělat něco smysluplného – vysadit strom, který bude ozdobou krajiny ještě za mnoho let.

Kromě toho je však ve hře i vytvoření nového českého rekordu. „Vzhledem k počtu zaregistrovaných účastníků, který nás nesmírně těší, by měl být vytvořen rekord v největším počtu lip vysazených v průběhu 10 dnů na území jednoho kraje,“ říká Jakub Marek z pořádající Agentury Dobrý den Pelhřimov, která v České republice eviduje národní rekordy.

Mezi zaregistrovanými účastníky, kteří se rozhodli vysadit na oslavu 100. výročí založení ČSR lípu, jsou malé obce i velká města, školy a školky, hasičské sbory, skautské oddíly, domovy pro seniory, ale i celá řada rodin a jednotlivců. Ti všichni obohatí krajinu Vysočiny o nové stromy. Někde bude vysazena jedna lípa, jinde vzniknou celé aleje národních stromů.

Společně s výsadbami lip pak jednotliví pořadatelé připravili i řadu kulturních a společenských akcí. Nebudou chybět přednášky o vzniku ČSR, debaty o historii, vystoupení folklorních souborů nebo třeba lampionové průvody.

Slavnostní výsadbou „lípy republiky“ také vyvrcholí krajský projekt Proletí 100letí. V rámci něj vysadí lípu hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, rektor Vysoké školy polytechnické Václav Báča a primátor statutárního města Jihlavy Rudolf Chloupek. „I přesto, že jsme se domnívali, že jsme během několikaměsíčních oslav ukázali vše, co jen šlo, připomněli si maximum okolností a událostí, které se pozitivně i poučně podepsaly na našich dějinách, máme v rukávě ještě několik překvapení. Při sázení lípy republiky bude například vystavena rekordní obří čepice prvního československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka zvaná furaška,“ zmínil Jiří Běhounek. Akce se uskuteční ve čtvrtek 25. října v areálu VŠPJ (v parku poblíž jihlavského autobusového nádraží).

Různorodé akce zaregistrované v projektu Lípy Vysočiny probíhají po celém kraji až do 28. října. Pokud se však rozhodnete vysadit na oslavu 100 let republiky lípu až na poslední chvíli, můžete svou účast oznámit pořadatelům rekordního pokusu i zpětně. Registrace na webu www.lipyvysociny.cz budou otevřeny až do 31. října.

Projekt má mimochodem svůj význam nejen v symbolické rovině, ale také v tom, že může být skromnou pomocí pro naši krajinu. Z ní totiž v posledních letech mizí listnaté stromy. To ostatně před časem potvrdilo i ministerstvo zemědělství, podle jehož doporučení by se měly na území České republiky v současnosti více vysazovat právě listnáče. Ty totiž lépe snášejí suché klima a také jsou odolnější vůči kůrovci. Vysazení stovek nových lip tak může být na Vysočině prospěšné i v tomto ohledu.

V některých případech pak mají Lípy Vysočiny i další bohulibé cíle. V Horní Cerekvi se například výsadby národních stromů ujmou místní včelaři, kteří tak chtějí pomoci užitečnému hmyzu. „Ve stromořadí na cestě k židovskému hřbitovu vysadíme 20 lip. Z poloviny půjde o lípu malolistou a z druhé o lípu velkolistou. Oba druhy mají rozdílnou dobu kvetení, takže se prodlouží pylová nabídka pro včely,“ vysvětluje předseda Českého svazu včelařů, ZO Horní Cerekev, Vlastimil Němec.

Pelhřimovská Agentura Dobrý den se vedle rekordního sázení lip na Vysočině připojuje k oslavám 100 let české státnosti i celorepublikovou akcí nazvanou Český den s českými vlajkami. Ta si klade za cíl vyvěsit k 28. říjnu co nejvíc českých vlajek. Podrobnosti najdete na webu www.nejvicvlajek.cz.
Jakub MAREK



Zpět nahoru na obsah...

V Telči předají ceny žákům, studentům a školským zařízením
Slavnostní předávání Cen města Telče a Uznání města Telče žákům a studentům telčských škol a školských zařízení za rok 2018 se bude konat ve středu 24. října v 17 hodin v zámecké konírně v Telči.
Toto shromáždění se každoročně koná u příležitosti oslav 28. října – vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918. Ceny města Telče rozhodlo udělit zastupitelstvo města na svém 25. zasedání dne 17. září 2018. Ceny města Telče se udělují od roku 1997, obdrželo je již 96 našich spoluobčanů.

Cena města Telče za rok 2018 se uděluje:

Jaroslavu Kadlecovi za dlouholetou organizaci charitativních akcí ve městě
Anežce Tiché za uměleckou a organizační činnost v pěveckém sboru Santini Telč
Kruhu přátel hudby za 40 let aktivní činnosti, dlouholetou organizaci a popularizaci vážné hudby v Telči
Renátě Křížkové za dlouholeté vedení spolku Mažoretky Telč a úspěšnou reprezentaci města
Pavlu Jerie za záchranu a příkladnou rekonstrukci památkově chráněného domu čp. 29 v Palackého ulici


Uznání města Telče za rok 2018 se uděluje:

Tereze Soukupové, žákyni ZUŠ Telč, za vynikající úspěchy v soutěžích základních uměleckých škol v sólovém a komorním zpěvu

Pěveckému triu Štěpánce Langhammerové, Veronice Jiráskové, Adamu Šimánkovi, žákům ZUŠ Telč, za reprezentaci školy a za první místo v krajském kole pěveckých soutěží

Kristýně Salusové, žákyni 6. třídy ZŠ Hradecká Telč, za úspěšnou reprezentaci školy a za 1. místo v krajské recitační soutěži

Adéle Hronové a Natálii Vitoušové, studentkám 2. ročníku GOB a SOŠ Telč, za úspěšnou reprezentaci školy a získání titulu mistryně světa v mažoretkovém sportu v Kapském Městě v Jihoafrické republice

Jaromíru Pytlíkovi, studentu 2. ročníku GOB a SOŠ Telč, za reprezentaci školy a České republiky v ledním hokeji

Jakubu Konečnému, studentu 2. ročníku GOB a SOŠ Telč, za reprezentaci školy a České republiky v ledním hokeji

Lukáši Gergeľovi, studentu 3. ročníku GOB a SOŠ Telč, za reprezentaci školy a České republiky v ledním hokeji

Jakubu Černohorskému, studentu 3. ročníku GOB a SOŠ Telč, za reprezentaci školy a České republiky v ledním hokeji


- vp -



Zpět nahoru na obsah...

Slavnostní koncert k 100. výročí vzniku Československa ve Velké Lhotě
Slavnostní koncert k 100. výročí vzniku Československa zazní v neděli 28. října v 16 hodin v horním kostele ve Velké Lhotě u Dačic.
V podání pěveckého sboru Festivia Chorus zazní tradiční skladby známých českých autorů, zároveň v druhé části koncertu jako symbol našeho spojení s Evropou a celým světem také skladby v dalších evropských jazycích.

Vystoupí:
Festivia Chorus - sbormistryně Jitka Čudlá
Martin Rychlík - djembe
speciální hosté:
Dominik Bauer (AT) - sólový zpěv (baryton)
doc. Eva Melmuková - slovo o historii

Jsme velice rádi, že naše pozvání přijal rakouský barytonista Dominik Bauer. Naše národy, český a rakouský, žily dlouhá léta společně, a přestože v minulosti nebyly všechny časy právě růžové a naše národy byly ještě v době nedávné drženy násilím oddělené železnou oponou, jsme nyní o to raději, že můžeme nyní společně zcela svobodně spolupracovat na tomto uměleckém projektu.

Velice si vážíme také toho, že naše pozvání přijala významná česká historička, bytostně spjatá s Evangelickým tolerančním areálem ve Velké Lhotě, paní doc. Eva Melmuková, která náš koncert obohatí slovem o historickém kontextu oslavovaného výročí.

Vstupenky budou k dispozici přímo na místě. Vstupné pro dospělé: 100,- Kč / pro děti do 15 let: 50,- Kč. Pokladnu otevíráme půl hodiny před začátkem koncertu.
- ksvh -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024