Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 23.10 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nová působiště pro nevyužívané knihy
Společnost FCC Česká republika, s.r.o., Kraj Vysočina, Gymnázium Jihlava a Střední průmyslová škola Jihlava společně zrealizovaly další projekt zaměřený na opětovné použití knih. Studenti, učitelé a pracovníci Gymnázia a Střední průmyslové školy v Jihlavě do přistaveného velkoobjemového kontejneru odložili na 450 kusů knih a časopisů, které dále poslouží pro čtenáře v domovech seniorů a pro veřejnost.
o kontejneru odložili na 450 kusů knih a časopisů, které dále poslouží pro čtenáře v domovech seniorů a pro veřejnost. Jedná se o pokračování pilotního projektu na opětovné použití knih, do kterého jsou zapojeny organizace zřizované krajem. Hlavním iniciátorem a organizátorem aktivit je společnost FCC Česká republika, s.r.o., zabývající se především nakládáním s odpady.

„Třídicí linkou na Hruškových dvorech ročně projde 7 500 tun papíru, který obsahuje čím dál více knih ve velmi dobrém stavu. Tak vznikla myšlenka na jejich záchranu opětovným použitím. Základní tábor pro nevyužívané knihy od studentů a vytříděné knihy z třídicí linky je vybudován v naší provozovně v ulici U Hlavního nádraží – Bedřichově, kde jsme v březnu začali přijímat mimo režim odpadů starší, ale zachovalé knihy. Ve spolupráci s odborem životního prostředí a zemědělství a odborem sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina jsme pro ně nalezli další využití. Poslouží v domovech pro seniory, zřizovaných Krajem Vysočina, kde rozšíří nabídku knižních titulů. Po přečtení si je zapůjčí další domov, a tak zajistíme jejich opětovné použití pro velké množství čtenářů,“ doplnil Radek Kourek z FCC ČR. Dalším zdrojem knih jsou tzv. knihobudky, které jsou umístěné na veřejných prostranstvích, a knihy jsou tak volně dostupné pro širokou veřejnost.

Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Kapela Mandrage jede za fanoušky do regionů; tento týden zahraje v Havlíčkově Brodě a Jindřichově Hradci
Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel, Mandrage, vyrazila na začátku října na podzimní turné. Jejich první koncert v Boskovicích byl naprosto vyprodaný a atmosféru velkolepé show přivezou tento týden do Havlíčkova Brodu a Jindřichova Hradce. Fanoušci se mohou těšit nejen na novinky z letošní desky Po půlnoci, ale i na nejznámější hity.
„Začátek turné byl super! Atmosféru vyprodaných Boskovic jsme si užili na maximum, stejně jako Bratislavu, kam se rádi vracíme. Hrát písničky z posledního alba je navíc opravdu zábavné, nepamatuju, že bych si někdy živé hraní takhle užíval,“ neskrývá nadšení klávesista František Bořík.

Kapela si pro turné vybrala místa, kam se tak často nedostane a fanoušci mají jedinečnou příležitost zažít originální vizuální show, za kterou by se nemusely stydět ani světové kapely. „Objíždíme místa, která máme rádi, ale nenavštívili jsme je většinou několik let, takže vždycky lovíme z paměti historky z minula...,“ směje se klávesista.

Turné Mandrage odstartovali 5. října v Boskovicích a hned další den odehráli koncert i u našich slovenských sousedů v Bratislavě. Následně zavítali do Plzeňského kraje a celkově během podzimu navštíví čtrnáct měst včetně Jindřichova Hradce, Ústí nad Orlicí, Litoměřic, Karlových Varů nebo Kladna.

„Naplánovat turné se show, kterou jsme si na sebe vymysleli, nebylo snadné, všechna ta technika se ne úplně všude vejde. Nakonec se to ale podařilo tak, že nemusíme dělat žádné kompromisy a jsme schopni zahrát koncert, který bude znít i vypadat tak, jak chceme,“ pochvaluje si bubeník Matyáš Vorda.

Fanoušci se mohou těšit na novinky z desky, která vyšla letos v lednu, včetně singlu Motýli, ale také na známé hity jako Šrouby a matice či Hledá se žena. „Baví mě, jak je náš set na koncertech poskládán z různě starých písniček. Když hraju, vybavují se mi různé vzpomínky na nahrávání, stará turné a tak. Je to jak cesta časem," popisuje František Bořík.

Předskokanem je čáslavská kapela Civilní Obrana.

Stejně jako v případě jarních koncertů se i na podzim dočkají fanoušci kapely Mandrage vystoupení plných energie a rockových tónů. „Od začátku jsme desku Po půlnoci chtěli postavit víc na kytarách, čemuž

odpovídají i koncerty. Jsme hlasitější, energičtější, rockovější,“ láká kytarista kapely Pepa Bolan.

Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti TicketStream. Na upoutávku k letošnímu turné se podívejte zde: https://www.youtube.com/watc…

MANDRAGE TOUR pokračování podzim 2018:

26.10. Havlíčkův Brod

27.10. Jindřichův Hradec

2.11. Ústí nad Orlicí

3.11. Dolní Benešov

9.11. Karlovy Vary

10.11. Litoměřice

16.11. Velké Meziříčí

17.11. Kolín

23.11. Kladno

24.11. Hořovice
Alena BENÍŠKOVÁZpět nahoru na obsah...

Vánoční dárek, který pořídíte v novoměstské nemocnici
Každého, kdo má rád Nové Město na Moravě, jistě pod stromečkem potěší historický kalendář na rok 2019.
Je plný krásných fotografií, na kterých nejsou jen zaniklá novoměstská zákoutí a domy, kalendář obsahuje také fotografie historických událostí. Například požár Judova stavení nebo havarovaný německý střemhlavý bombardér Junkers JU 87 u Třech křížů v únoru 1944. Samozřejmě v něm najdete také fotografie naší nemocnice.

Historický kalendář můžete zakoupit v nemocničním bufetu nebo na recepci chirurgie. Stojí 150,- Kč a jeho koupí přispějete na vybavení dětského oddělení.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Nákupní centrum Citypark Jihlava slaví 10. výročí otevření
Ve středu 24. října uplyne přesně 10 let od doby, kdy bylo otevřeno jediné nákupní centrum na Vysočině, Citypark Jihlava. Bilancování první dekády uzavírá tento architektonicky výjimečný a nadčasový projekt se statistikou desítek milionů návštěvníků.
Přesně před deseti lety otevřelo své brány nákupní centrum Citypark Jihlava. Projekt stavěl místní developer, stavební firma PSJ invest pro investora CEI buildings. V roce 2012 odkoupila Citypark Jihlava společnost CPI. Do skupiny CPI Property Group spadá Citypark dodnes. Tolik nám o Cityparku říkají strohá fakta, nicméně příběh ukrytý za zdmi objektu v centru Jihlavy je mnohem pestřejší.

Místo brownfieldu stavba roku

„Historie místa se začala psát už dávno před výstavbou nákupního centra. Na místě v údolí Koželužského potoka stála kdysi renomovaná obuvní továrna Humanic, která řadu let chátrala, až z ní postupně vznikl typický „brownfield“ přímo u centra města. Shodou mnoha okolností se značka Humanic do Jihlavy znovu vrátila a spolu s ní přišlo dalších více než 100 obchodů pod jednou střechou,“ přibližuje historii stavby zástupce vlastnické firmy CPI Property Group, Aleš Navrátil.

Přestože díky výstavbě Cityparku zmizela z centra krajského města rozpadající se stavba, nebyl na začátku přijímán jednoznačně. Jeho architektonickou hodnotu pro krajskou metropoli však záhy po otevření ocenila odborná porota, když Cityparku už v roce 2009 udělila titul Stavba roku. Připomeňme, že díky zasazení do údolí Koželužského potoka byl Citypark také nominován na Cenu Státního fondu životního prostředí ČR. Autory architektonicky výjimečného počinu jsou architekti z kanceláře Kuba a Pilař. Mimochodem Citypark je z hlediska architektury dotažen do každého detailu, na jeho střeše je umístěna rozlehlá zahrada s plechovými chodníky, které z ptačí perspektivy znázorňují čárový kód.

Za deset let do Cityparku přišel každý Čech

Díky svému primátu je Citypark jedním z magnetů Jihlavy, za kterým cestují lidé i z odlehlých koutů Kraje Vysočina. Výsledky statistiky, kterou si v nákupním centru vedou, jsou tak velmi výmluvné. „Pro představu můžeme říci, že každý den k nám zavítá tolik lidí, jako je obyvatel menšího města na Vysočině. Pokud to vezmeme v přepočtu na rok, pak k nám přijede přibližně půlka České republiky. Parkingem nám za rok projede přes milion aut. A vzato na uplynulou dekádu? Pak k nám zavítal každý občan naší země hned několikrát,“ vypočítává s úsměvem ředitelka centra Andrea Geyer s tím, že přesná čísla jsou předmětem obchodního tajemství. Podobně zajímavý je i počet zaměstnanců. „Vlastně se to docela málo ví, ale Citypark patří na Vysočině k největším zaměstnavatelům. Pracuje u nás přibližně 750 lidí, což nás řadí mezi TOP 30 firem co do počtu pracovníků. Zajímavé také je, že řada pracovníků správy, ostrahy a údržby centra pracuje v Cityparku nepřetržitě od jeho otevření,“ vypočítává zajímavá čísla statistiky Jana Vránová manažerka marketingu.

Město ve městě

Také pohled do zázemí budovy je pro běžného návštěvníka velmi nevšední. Nákupní centrum této velikosti je de facto malou obcí. V Cityparku se například za rok vytřídí neskutečných 44 tun papíru, 2,6 tun plastu a přibližně tuna skla. A pokud budeme hovořit o přirovnání k obci, musíme představit i technické zázemí budovy, které tvoří 4 strojovny vzduchotechniky, vlastní záložní dieselagregáty pro chod požárně bezpečnostních zařízení, tři samostatné chladicí agregáty, rozlehlá kotelna se čtyřmi plynovými kotly. Třešničkou na dortu technických zajímavostí je již zmiňovaná zahrada na střeše o rozloze téměř jednoho hektaru, která je útočištěm pro ptáky a hmyz v centru města.

Místo setkávání

„Podstatné je říci, že metafora Cityparku jako samostatné obce je v jednom směru zcela nepřesná a zavádějící. Nikdy jsme se neprofilovali jako uzavřená jednotka – naopak naším cílem vždy bylo být otevření, být součástí široké veřejnosti, nabízet prostor nejen pro nákupy, ale i pro příjemně strávený volný čas a zajímavé akce. A s tím souvisí i naše předsevzetí do dalších let. Být článkem veřejného života v centru tak krásného města jako je Jihlava a nadále být pro lidi místem setkávání,“ uzavírá bilancování deseti let fungování nákupního centra jeho ředitelka Andrea Geyer.
Jana VRÁNOVÁZpět nahoru na obsah...

Přední soukromá univerzita přijela na brněnský veletrh Gaudeamus metrem
Chtěli jste někdy navštívit New York, ale fyzicky zůstat v České republice? University of New York in Prague (UNYP) přivezla do Brna vagón newyorského metra, červené schody z Time Square a tým učitelů, absolventů a studentů, kteří návštěvníkům představili, proč může být vzdělávání na soukromé škole kvalitnější než na škole státní.
Podle průzkumu portálu vysokeskoly.cz, provedeného pro UNYP, by 52 % středoškoláků uvažovalo o studiu na soukromé vysoké škole z důvodu menšího množství žáků na učitele než na veřejných vysokých školách. U stánku se návštěvníci mohli také setkat s úspěšným českým youtuberem a influencerem Martinem Carevem, který v současné době studuje obor Komunikace a média na UNYP.

Více jak 25 000 studentů z České republiky získalo informace o univerzitě, jejích programech, sportovních aktivitách a klubech od týmu současných studentů, absolventů a zaměstnanců UNYP. Pro komplexnější dotazy byl na místě i Dan Šťastný, děkan katedry obchodní administrativa. Studenti se nejčastěji ptali, jak UNYP svým studentům pomáhá v budování kariéry během studia a po jeho skončení a jaké jsou pro ně možnosti, když chtějí studovat v USA, aniž by platili školné. UNYP kromě kariérního oddělení nabízí více než 40 přímých partnerství nad rámec programu Erasmus+, díky kterým mohou její studenti strávit semestr v USA či jinde ve světě.

„Prostředí soukromé vysoké školy nabízí osobnější vztah mezi vyučujícími a studenty. Ten je založen na partnerství, diskuzi a pomoci studentům objevit a zpracovat nové informace, nikoliv na pouhé zapamatování a opakování toho, co řeknou učitelé. Studium na UNYP simuluje požadavky, které na studenty čekají v profesním životě. Jedním z důvodů, proč jsme na brněnský veletrh Gaudeamus přijeli, je pomoc zájemcům o studium na vysoké škole pochopit přidanou hodnotu našeho přístupu,“ říká Dan Šťastný.

UNYP také provedl krátký průzkum na portálu vysokeskoly.cz, který je partnerem veletrhu Gaudeamus. Průzkum ukázal, že mezi důvody, proč studenti zvažují studium na soukromé vysoké škole, patří menší počet žáků na učitele a lepší uplatnění po studiu. 27 % respondentů si také dokáže představit, že by si vzali studentskou půjčku, aby mohli studovat na soukromé vysoké škole. Téměř polovina z dotázaných se domnívá, že nástupní plat pro absolventy soukromých vysokých škol je o 10-30 % vyšší, než u absolventů veřejných vysokých škol.

Známý influencer a student UNYP Martin Carev u stánku diskutoval s návštěvníky o tom, co se mu na škole nejvíc líbí. „UNYP mě baví, protože vytváří multikulturní komunitu a učí mě, co se mi v budoucnu bude hodit. Studenti sem přicházejí z různých zemí světa, učitelé jsou téměř výhradně rodilí mluvčí angličtiny a každý týden se tu pořádá spousta sportovních a kulturních aktivit,“ říká Martin Carev.
Dominik JEŽEKZpět nahoru na obsah...

Výstraha před silným větrem; během noci až 90 km/h
Český hydrometeorologický ústav varuje před velmi silným větrem. Je očekáván silný, během noci velmi silný západní, postupně severozápadní vítr s nárazy kolem 25 m/s (90 km/h). Výstraha platí od úterních 17 do středečních 17 hodin.
Doporučení:

Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu.

Doporučuje se sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ www.chmi.cz a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství.

Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu.
Martin KUKLAZpět nahoru na obsah...

Výlov Štěpnického rybníka v Telči v sobotu
Výlov Štěpnického rybníka v Telči se bude konat v sobotu 27. října od 8 do 15 hodin Na Baště.
Návštěvníci se mohou těšit na prodej živých ryb širokého sortimentu, současně si ryby budou moci nechat opracovat a naporcovatí.
Připraveno je i bohaté občerstvení - smažené a uzené ryby, rybí škvarky, rybí polévka,pivo, limonády a různé nealkoholické nápoje, svařené víno, grog.
O zábavu se postará živá hudba.
- vp -Zpět nahoru na obsah...

Hlavní vchod do nemocnice je otevřený
Po čtyřech měsících stavebních prací skončila oprava hlavního vchodu do jihlavské nemocnice. Budova do konce roku prochází kompletní rekonstrukcí. Vyměnila se okna, zateplil plášť, opravila střecha. Práce ale potrvají ještě nejméně dva měsíce.
V pavilonu je informační a kontaktní centrum, lékárna, zdravotní pomůcky v přízemí a v prvním patře obchody a ORL ambulance. Od letních prázdnin byl hlavní vchod do nemocnice přesunut. Pěší museli chodit náhradním vchodem. Nyní již žádné komplikace nejsou: „Rekonstrukce zahrnovala ještě oba spojovací mosty a příjem „B“, kde se vyměnila okna, zateplil plášť budovy a vyměnil střešní plášť,“ upřesňuje provozně-technický náměstek Alexander Filip.

Hlavní změnou pro veřejnost je kompletně nový vstup do nemocnice, který dostal zrcadlový nádech. Práce na budově potrvají ještě do konce roku. Akce vyšla na celkem 24 795 735 korun včetně DPH.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Na železniční trati v Pohledi na Havlíčkobrodsku zemřel po střetu s vlakem muž
Na železniční trati v obci Pohleď u Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku v pondělí 22. října asi ve 20 hodin došlo z neznámé příčiny ke střetu muže s vlakem.
"Jedná se o osobu dosud nezjištěné totožnosti, která v důsledku střetu utrpěla zranění, kterým na místě podlehla," uvedl policejní mluvčí David Linhart.

Neštěstí se stalo na rychlíkové trati 230 mezi Kolínem a Havlíčkovým Brodem.

Příčiny a okolnosti nehody a totožnost neznámé osoby policisté vyšetřují.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   19. 1. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokumentární snímek Kibera: Příběh slumu
• Do babyboxu v pelhřimovské nemocnici někdo vložil asi 1,5 roku starého chlapce

Pátek   18. 1. 2019

• Život mezi ortodoxními židy; třebíčská fotografka pronikla do uzavřené komunity v Jeruzalémě
• Bez domácího mazlíčka si neumí život představit 56 % obyvatel Vysočiny
• Studenti novoměstského gymnázia se podílejí na budoucí podobě nového dětského oddělení
• Renesance sekce České nukleární společnosti „Ženy v jádře“ započala v Třebíči
• Desatero pro řidiče pro zimní cesty Vysočinou
• Krajská správa a údržba silnic Vysočiny: Nastala nutnost doplnění posypu ve skladech
• Pozorování úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 od 4.33 hodin z jihlavské brány

Čtvrtek   17. 1. 2019

• Na autobusovém nádraží v Třebíči probíhá rekonstrukce toalet
• Město připravuje revitalizaci okolí viaduktu
• V Zadní synagoze v Třebíči představí výstavu Proměny třebíčské židovské čtvrti
• Posledním dnem pro podání přiznání k dani silniční za rok 2018 je 31. leden 2019

Středa   16. 1. 2019

• V jihlavském muzeu bude otevřena výstava s titulem Kočárky babičky Boženky
• Cenu Křesadlo v Pelhřimově získá dobrovolnice Marta Machová
• Válečné hroby nyní i v chytrém telefonu
• „Masaryk“ se cestou do Brna zastavil v Pelhřimově
• Kapela Mandrage vystoupí v rámci klubového turné 1. února ve Frýdku-Místku
• V Třebíči v neděli vystoupí dechová hudba Straňanka ze Strání

Úterý   15. 1. 2019

• U Ždírce nad Doubravou zemřel po střetu s náklaďákem řidič osobního auta
• Přednáška o astronomických úkazech v roce 2019 v jihlavském muzeu
• Sparta vers pánové z Vysočiny
• Aplikace Záchranka už i na slovenských horách
• Běžkaři v okolí Pelhřimova mají upravené dlouhé stopy
• Obec Častrov dostala pokutu 136 tisíc korun za nepovolené kácení stromů
• Výstava fotografií Jana Suchardy z Islandu na zámku v Třebíči

Pondělí   14. 1. 2019

• Z bývalého rabinátu by mohla být galerie třebíčských malířů
• Při odstraňování následků kůrovcové kalamity v lesích je nutné dbát na ochranu hnízd vybraných ptačích druhů
• Pacientům po úrazech v jihlavské nemocnici nadělili dárci nový pokoj
• Čistá Vysočina 2019: přihlásit se mohou dobrovolníci až do 28. února
• V zimě nejlépe funguje údržba chodníků při spolupráci s obyvateli
• V jihlavském muzeu bude ve čtvrtek zahájena výstava Karty v Jihlavě

Neděle   13. 1. 2019

• V jihlavské galerii vystaví dílo Františka Mořice Nágla
• Vysočina se bude prezentovat na dvanácti veletrzích cestovního ruchu v Česku i v zahraničí
• Pozemky pro výstavbu řadových domů v Třebíči půjdou do aukce

Sobota   12. 1. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Rok opice
• Přednáška Paměť na fotografie a tváře v jihlavském muzeu
• Vysočina bude v roce 2019 filmová
• Čtvrtek 31. ledna je posledním dnem pro podání daňového přiznání
• Vystoupení Tišnovského komorního orchestru a zahájení výstavy v neděli v Horácké galerii

Pátek   11. 1. 2019

• V Pelhřimově se loni narodilo 536 dětí
• Nové Město na Moravě plánuje v letošním roce řadu investic v celkové výši 136 milionů korun
• Ve ztrátách a nálezech města je i invalidní vozík
• Obce do tří tisíc obyvatel mohou žádat dotace na opravu hřbitovů a drobných sakrálních staveb

Čtvrtek   10. 1. 2019

• Händelovo oratorium Saul s hvězdnými pěvci Adamem Plachetkou a Andreasem Schollem: 16. ledna v Besedním domě v Brně a 8. února v Rudolfinu
• Výstava Legendy v miniatuře v jihlavském muzeu
• I přes zimní údržbu nemusí být komunikace bezpečné, havlíčkobrodská radnice nabádá k opatrnosti
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě v roce 2018 přišlo na svět nejvíce Adámků a Terezek
• Filharmonie Gustava Mahlera v Jihlavě zve na první komorní koncert 2019

Středa   9. 1. 2019

• Dotazník pomůže architektům s úpravou v lokalitě bývalého zámeckého statku v Třebíči
• Zastávka před základní školou T. G. Masaryka v Jihlavě prošla modernizací
• Voda v nádrži Hubenov pomalu stoupá; přesvědčili se o tom členové krajské komise pro životní prostředí
• Přednáška Nejen z Třeště do RAF v podání Jaroslava Voráčka
• Třebíčská nemocnice zahájila provoz nového urgentního příjmu

Úterý   8. 1. 2019

• Volby do Evropského parlamentu se budou v Česku konat v pátek 24. května a sobotu 25. května
• V Jihlavě se začne kácet ve velkém, důvodem je sucho a kůrovec
• Přehlídka současných severských filmů v jihlavském kině Dukla

Pondělí   7. 1. 2019