Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 31.10 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Tradiční listopadové turistické pochody v Telči o prvním listopadovém víkendu
První listopadový víkend bude v Telči již tradičně věnován turistickým pochodům. Pochod Vysočinou k Telči aneb K pstruhovým vodám se bude konat v sobotu 3. listopadu, pochod Cestou Jana Hvězdy z Vícemilic aneb Po stopách husitských bojovníků se bude konat v neděli 4. listopadu.
Sobotní, již 43. ročník pochodu Vysočinou, nabídne účastníkům pět různých tras:

51km –Telč - Stará Borovná – Řečice - Velká Lhota – Radlice – Lipnice - Olšany – Hradisko – Bradlo - Dobrá Voda – Krahulčí – Hostětice - Telč

40 km - společně s trasou 51km do Radlic - Brandlín - Velká Lhota - dále společně s trasou 51 km

27 km – Telč - St.Borovná – Řečice - k modré značce – Bradlo - Dobrá Voda - Hostětice - Telč

17 km – Telč- Klínek - Stará Borovná - Borovná-sedlo nad D.Vodou, souběh se žlutou značkou – Krahulčí – Hostětice – Lipky - Telč

12 km - městský okruh

Start: Telč - sokolovna 51 km od 6,30 hod do 8,00 hodin,
ostatní od 7,00 hod do 10,00 hodin

Nedělní, již 41. ročník pochodu nabídne šest různých tras: a/ S cílem u Boru (končí na stanici ČD Jihlávka)

29 km- Telč – Štamberk - V.Pařezitý – Roštejn – Obrázek – Bor - Jihlávka

28 km- Telč – Řásná - V.Pařezitý – Roštejn – Obrázek – Bor - Jihlávka

24 km- Telč –Volevčice – Roštejn – Obrázek – Bor - Jihlávka

21 km- Telč – Štamberk – Javořice - Studánka Páně – Bor - Jihlávka

20 km- Telč – Řásná - V.Pařezitý – Obrázek – Bor - Jihlávka

10 km- autobusem 9,00hod.Telč sokolovna – Řásná - pěšky – Řásná – V. Pařezitý – Bor - Jihlávka

Trasa b/ s cílem v Telči:

37km-Telč - Štamberk - Obrázek - Bor - V.Pařezitý - Telč

50km-Telč-Roštejn - zříc.Janštejn - Horní Ves-Bor - Řásná - Telč

Více informací na www.kcttelc.cz/43-ro…
- red -Zpět nahoru na obsah...

Termíny svateb nově i přes online rezervaci od 1. listopadu
Město Jihlava zavádí novou možnost pro rezervace svatebních obřadů. Od 1. listopadu bude možné online z pohodlí domova zjistit volné termíny, zaregistrovat si vybraný termín a na základě registrace komunikovat s pracovnicemi matriky o dalších krocích nezbytných k přípravě svatby.
Systém bude aktuálně nastaven na zobrazování termínů v roce 2019, v následujících letech by pak měl umožnit vždy od 1. listopadu rezervace na další rok. Důvodem je vyhnutí se kolizím svatebních obřadů s různými kulturními a společenskými událostmi probíhajícími v prostorách magistrátu.

„Naším cílem bylo zjednodušit snoubencům již tak náročnou přípravu svatebního obřadu a jsme rádi, že jim můžeme nově poskytnout i tuto pohodlnou možnost rezervace termínů. Věříme, že pro snoubence a budoucí manžele to bude vítaná změna a že si tento způsob rezervace najde rychle své uživatele,“ doplňuje vedoucí správního odboru Jan Vystrčil.

Možnost vytvořit rezervaci osobně či telefonicky zůstává nadále zachována.

Online rezervaci bude možné provést na tomto odkazu: extranet.jihlava-cit…
Martin KUKLAZpět nahoru na obsah...

Keramika pomáhá, baví a inspiruje na jihlavské radnici
Jihlavská radnice ve svých prostorách od 1. do 28. listopadu přivítá výstavu „Keramika pomáhá, baví a inspiruje“. Představeny budou ukázky výrobků z jihlavské chráněné dílny, které jsou z převážné části tvořeny tzv. Axmanovou technikou modelování. Pro svoji jednoduchost je využívána jako výuková a terapeutická technika nejen pro nevidomé, ale i pro širokou veřejnost.
Projekt keramické dílny „Umění s handicapem“ vznikl v Jihlavě v roce 2014 na podporu lidí, kteří mají díky svému handicapu na trhu práce velmi malou šanci se plnohodnotně uplatnit. Díky této příležitosti vznikají solitérní díla do zahrad, drobné dekorační předměty a další užitná keramika. Možnost tvořit v dílně momentálně využívají tři klientky.

„Práci v dílně bych doporučila všem jako terapii, která lidi zbavuje bolestí, stresu a trápení,“ uvádí paní Martina, kterou už od narození provází vážné zrakové onemocnění, vrozený zákal rohovky.

„Ráda vytvářím nové návrhy a pracuji s dětmi i dospělými, kteří do keramické dílny zavítají. Mým nejoblíbenějším motivem jsou andělé. Věřím, že v každém z nich najde člověk kousek svého anděla strážného, který ho chrání a provází životem,“ doplňuje paní Markéta.

Součástí výstavy bude stojan s hlínou, kde si každý příchozí bude moci vyzkoušet práci s tímto materiálem. Pro děti je nachystána i interaktivní keramická hračka v podobě kuličkové dráhy.

Díla budou vystavena v přízemí jihlavské radnice ve vstupní hale u Městského informačního centra.
Martin KUKLAZpět nahoru na obsah...

Stanovisko vedení Kraje Vysočina a občanských skupin k výrokům ministryně průmyslu a premiéra ČR ve věci výstavby nových jaderných zdrojů
Vedení Kraje Vysočina a občanských skupin vyjadřuje silné znepokojení nad výroky ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a premiéra ČR Andreje Babiše, podle kterých by mělo mimo jiné dojít k odložení kroků směřujících k výstavbě nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Takový postup by byl v rozporu se Státní energetickou koncepcí České republiky a na ni navazujícího Národního akčního plánu. Přitom oba tyto dokumenty byly vytvořeny odborníky z širokého spektra oborů, byly odpřipomínkovány a po vypořádání pozměňovacích návrhů byly řádně schváleny. Navíc na oba dokumenty navazovala usnesení vlády k plnění dílčích úkolů k jejich provedení a mnohé z nich řešil vládou zřízený Stálý výbor pro jadernou bezpečnost.
Součástí navrhovaného, pro Vysočinu nepřijatelného řešení má být prodloužení životnosti stávajících čtyř dukovanských bloků. Takové opatření může být problematické jak z pohledu získání příslušného povolení, tak z pohledu akceptace veřejností. Prodlužovat provoz starší, i když bezpečné, technologie není možné do nekonečna i z hlediska bezpečnosti.

Kraj Vysočina vyzývá Vládu premiéra Andreje Babiše k důslednému plnění Státní energetické koncepce i Národního akčního plán, požaduje rychlé rozhodnutí o investičním modelu a financování projektu a učinění konkrétních kroků k jeho realizaci.

Pokud záměr stavby nových bloků nebude včas uskutečněn, dojde ke ztrátě energetické soběstačnosti, ohrožení energetické bezpečnosti, omezení konkurenceschopnosti a ke zvýšení nežádoucí geopolitické závislosti České republiky. Jedinou reálnou možností, jak řešit tuzemské požadavky na spotřebu energie, bude výstavba elektráren na zemní plyn s masivní produkcí oxidu uhličitého.

Projekt výstavby dalších bloků má dlouhodobě podporu veřejnosti napříč regionem a neustálými průtahy je tato důvěra nenávratně oslabována.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Lidé se mohou zapojit do návrhu územní studie krajiny
Oddělení územního plánování Městského úřadu v Třebíči zpracovává a připravuje návrh Územní studie krajiny v celém správním obvodu. Pracovníci oddělení nyní sbírají data od uživatelů krajiny, prostřednictvím pocitové mapy, která je dostupná na webu města Třebíče.
Cílem je zapojit občany do děje pomocí sběru informací a názorů na naši krajinu, zjistit co by se mohlo z pohledu obyvatel Třebíčska v okolní krajině změnit.

Územní studie krajiny je důležitým plánovacím podkladem, který bude sloužit ke kvalitnějšímu zpracování územních plánů a pro další rozhodování v krajině.

Vyplnění pocitové mapy je časově omezené a bude probíhat do 15. listopadu letošního roku.

Pocitovou mapu lze vyplnit na: https://www.pocitovemapy.cz/…
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Ve skladech krajských silničářů bude připraveno 172 tisíc tun posypu, do terénu vyjede 21 nových sypačů
Vedení Krajské správy a údržby silnic Vysočiny na začátku zimního období, které oficiálně začíná 1. listopadu, informovalo, že má ve svých skladech k dispozici více než 22 tisíc tun posypové soli, tato klíčová surovina je během zimního období pravidelně doplňována.
„Do terénu na Vysočině je připraveno vyjet více než 150 kusů údržbové techniky včetně 21 nových sypačů. Celý region je rozdělen do 120 údržbových okruhů a silnice zprovozňujeme podle jejich klíčovosti a důležitosti,“ informoval tento týden ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Jan Míka.

Pokud jde o sjízdnost silnic II. a III. tříd v Kraji Vysočina, je avizováno, že nejpozději do konce listopadu budou všechny dosud pokračující práce na silnicích dokončeny nebo budou silnice uvedeny do stavu průjezdnosti tak, aby na nich mohla být provedena zimní údržba. „Všechny vozy zimní údržby Krajské správy a údržby silnic Vysočiny jsou vybaveny GPS, která on-line zaznamenává jejich aktuální pozici, což je nenahraditelná informace. Data o pohybu vozidel údržby jsou sdílena s Hasičským záchranným sborem Kraje Vysočina. V případě mimořádné události je k součinnosti vyzváno nejbližší vyjeté vozidlo údržby,“ popsal zkušenosti z praxe radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.

V letošním roce přibyl k 119 obvyklým údržbovým okruhům jeden nový 66 km dlouhý v okolí Bystřice nad Pernštejnem. Celoročně je aktivní i číslo krajského dispečinku 567 117 100, řidiči na dálnici mohou získat aktuální informace o sjízdnosti a stavu dálnice prostřednictvím asistenční služby ŘSD 800 280 281.

Pokud jde o povinnost použití zimních pneumatik, platí ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, který stanoví v době od 1. Listopadu do 31. Března povinnost jejich užití, pokud se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. S ohledem na tento předpis už není dopravní značka zimní údržba na silnicích II. a III. tříd na Vysočině osazována.

Z ustálené praxe a po zkušenostech z předchozích let osazuje Krajská správa a údržba silnic Vysočiny značku Sněhové řetězy s dodatkovou tabulkou nákladní vozidla nad 12 t v těchto rizikových úsecích:

◾II/350 Světnov – Herálec
◾II/353 Žďár nad Sázavou – Sněžné
◾II/354 Nové Město na Moravě – Sněžné
◾II/354 Ostrov nad Oslavou – Kochánov
◾II/360 Nové Město na Moravě – Jimramov
◾II/362 Olešnice – Bystré
◾II/375 Nyklovice – Sulkovec
◾III/35314 Nové Město na Moravě – Tři Studně
◾III35433 Mostiště – Měřín
◾III/36034 Lísek – Míchov

Podle statistik Krajské správy a údržby Vysočiny ujely vozy údržby v období loňské zimy téměř 540 tisíc kilometrů, o rok dříve to bylo o 100 tisíc kilometrů méně. Zatím nejnáročnější zima na údržbu byla v letech 2012/2013, kdy tachometry napočítaly 688 tisíc najetých údržbových kilometrů.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Plán udržitelné mobility stanovuje rozvoj dopravy v Jihlavě na dalších 22 let
Statutární město Jihlava usiluje o setrvalý růst kvality života, který zároveň nezatíží životní prostředí ani veřejné zdroje a je dlouhodobě udržitelný. Významnou částí udržitelného rozvoje je dobře promyšlená a koordinovaná doprava, Jihlava proto letos vytvořila Plán udržitelné městské mobily, který stanovuje dalších 22 let vývoje dopravy. Společná vize udržitelné mobility obsahuje celkem 52 konkrétních projektů, z nichž se některé plní již letos.
„V dnešních dnech přepraví jihlavská MHD více než 60 procent cestujících trolejbusy bez emisí. V současné době je v rámci Plánu udržitelné městské mobility například připraven projekt na výstavbu prodloužení traťového vedení o pět a půl kilometru směrem na Bedřichov. A se cyklostezka do průmyslové zóny na Pávově,“ zmínila koordinátorka městské mobility odboru dopravy magistrátu města Mirka Kostrhounová.

Investiční náklady plánu udržitelné mobility do roku 2030 činí více než tři miliardy korun a rozpočet města by se na nich měl podílet 39 procenty. Dalšími zdroji finančních prostředků jsou například dotační tituly.

„Důležitá je i spolupráce s Krajem Vysočina, například při výstavbě obchvatu Jihlavy a Velkého Beranova, město také společně s krajem schválilo smlouvu o spolupráci při projektu Veřejná doprava Vysočiny,“ doplnila Kostrhounová.

Na přípravě plánu pracoval tým odborníků nominovaný Statutárním městem Jihlavou z oblastí územního plánování, dopravy a rozvoje města, za vedení externího projektového manažera. Formou workshopů a konzultací se externě přidali i další partneři z řad městských odborů a společností, nezávislých expertů, zájmových sdružení i občanů města.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstava fotografií Jakuba Hejla s titulem Podzim života v Telči
Vernisáž výstavy fotografií studenta telčského gymnázia Jakuba Hejla s titulem Podzim života se bude konat v pondělí 5. listopadu v 17 hodin ve vstupní síni radnice v Telči.
Během vernisáže vystoupí pěvecké uskupení Triodam Telč.

Fotografie byly pořízeny u klientů odlehčovací služby Sdílení a po celou dobu výstavy potrvá finanční sbírka na provoz organizace.

Výstava ve vstupní síni radnice potrvá do 26. listopadu.

Sdílení o. p. s., Telč je komplexním průvodcem na cestě stářím a nemocemi. Pomáháme starým nebo vážně nemocným lidem radou, podporou, zdravotními a sociálními službami zůstat doma až do konce v sepětí s rodinou.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   20. 2. 2019

• Projekt nového pavilonu nemocnice v Pelhřimově již dostává konkrétní podobu
• Kriminalisté pátrají po pohřešované šestatřicetileté ženě z Třebíčska
• Osm kluků z Vysočiny odletělo na Tchaj-wan
• Telč se bude prezentovat na veletrhu Holiday World v Praze
• Startuje DANK TOUR 2019: Paulie Garand & Kenny Rough & hosté live s novou show vystoupí v Havlíčkově Brodě a Jihlavě
• Antropologická expozice v humpoleckém muzeu ukáže neandrtálce i model DNA
• Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě nabízí semínka
• Online mapa MHD se dál vyvíjí; nově je možné vyhledávat trasu linky nebo aktuální spoje
• Na Vysočině probíhá výzkum tradiční lidové stravy

Úterý   19. 2. 2019

• Představení knihy Pelhřimovsko v lidové písni v podání Lubomíra Tyllnera
• Změna provozovatele vodu z kohoutků nezastaví; na magistrát města se obracejí lidé s obavou, že jim přestane téci voda
• Domácí hospicovou službu na Vysočině využívají stovky rodin; zájem o pomoc u lůžka v domácím prostředí násobně roste
• Udělejte si jarní průvan v šatníku a pomozte dobré věci
• Klub českých turistů obnoví na Vysočině značení pro pěší, cyklisty i lyžaře
• Zákaz návštěv na geriatrii v jihlavské nemocnici až do odvolání
• Beseda s mykology v jihlavském muzeu

Pondělí   18. 2. 2019

• Policisté z Hrotovic zachránili ženě život
• Tradiční lyžařský a snowboardový závod školáků na Křemešníku s rekordní účastí
• Radní se zapojí do práce pro Jihlavu; nová platforma vedení města počítá s gescí pro každého radního
• Odevzdané knihy udělají radost dětským pacientům
• Povídání o horských scenériích v Peru s Romanem Januszem v knihovně ve Velké Bíteši
• BESIP: co dělat při jízdě v protisměru, hlavně se neotáčejte!
• Otevřený dopis: Mami, kouřím trávu

Neděle   17. 2. 2019

• Do třebíčského muzea za bohatou stodvacetiletou historií
• Amatérská fototvorba přilákala řadu lidí na vernisáž do pelhřimovského divadla L. Lipského
• Horácko a Podhorácko se představuje za hranicemi kraje, dobývá Prahu
• Konec února bude na VŠPJ věnován cestovnímu ruchu

Sobota   16. 2. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede celovečerní dokument Koudelka fotografuje Svatou zemi
• Přednáška Společenský život hmyzu v muzeu v Humpolci
• Vyšla kniha Víra, zbožnost, mecenát - Páni z Ronova a Přibyslavi a církev ve středověku
• Jana Bojanovská provede zájemce výstavou Františka Mořice Nágla v jihlavské galerii

Pátek   15. 2. 2019

• V poslední době se šíří výhrůžné e-maily, policie občany nabádá, aby nic neplatili
• V Národním domě v Třebíči vystoupí Lenka Slabá s rodinnou kapelou
• Valentýnské odpoledne s čokoládou v Pelhřimově lákalo malé i velké
• Na úzkokolejce v Kamenici nad Lipou vykolejil vlak
• Kriminalisté objasnili sérii vloupání do chat na Pelhřimovsku
• Nemocnice v Třebíči má nový přístroj na rozbíjení ledvinových kamenů
• Masopustní veselice v Okříškách již v sobotu 23. února
• Vysočinská záchranka má nové vozidlo pro mimořádné události a velké nehody
• Přednáška o tmě jako ohroženém druhu v muzeu v Jihlavě

Čtvrtek   14. 2. 2019

• Slavnostní otevření expozice Děti Antonína Kaliny v Zadní synagoze v Třebíči
• Malí včelaři z Bobrové potěšili na svatého Valentýna dárce krve v nemocnici v Novém Městě na Moravě
• Výstava ve Světlé nad Sázavou přibližuje svatby v proměnách času
• Našla se přes 500 let stará listina přibyslavského rychtáře
• Vysočina pošle téměř 29 miliónů korun dopravcům na platy řidičů
• Výstava s titulem Sudý svět fotografky Mirky Hedvábné v muzejní kavárně v Jihlavě

Středa   13. 2. 2019

• Obřadní síň na hřbitově ve Velkém Meziříčí bude opravena
• Opilý muž obtěžoval na úřadě práce v Třebíči úředníky i návštěvníky
• Kapela Mandrage vystoupí v rámci klubového turné 16. března v Třebíči
• Soutěž Dívka roku v Pelhřimově tentokrát v duchu antické krásy
• Rádio Retro pustí desítky let nevysílané pásky se Zikmundem a Hanzelkou
• Průvodce jihlavskou nemocnicí získal ocenění v celorepublikové soutěži
• Jihlavské astronomické společnosti je patnáct let

Úterý   12. 2. 2019

• V kojícím koutku v havlíčkobrodské nemocnici si mohou děti i pohrát
• U požáru stodoly a kůlny ve Staré Říši zasahovalo osm jednotek hasičů, plameny pohltily majetek téměř za milion korun
• Kraj Vysočina nechá vyprojektovat novou tělocvičnu ve Žďáře nad Sázavou
• Přednáška na téma proč jsou bělokarpatské louky druhově bohaté v jihlavském muzeu
• Za nezalesnění vytěžených holin na Žďársku uložili inspektoři firmě PROJEKT MISSION pokutu 238 tisíc korun
• Zástupci třebíčské radnice uctili památku válečného hrdiny Antonína Kaliny
• Cesta muzikálem s Magdou Malou a Bohušem Matušem v Třebíči

Pondělí   11. 2. 2019

• Na novou desku Bad Time For Gentlemen naváže kapela Monkey Business jarním turné
• Po nemocnici v Pelhřimově bude chytře svítit i sídlo Kraje v Jihlavě
• Vlak u Tetčic na Brněnsku srazil mladou dívku, ta zemřela
• TATRA PHOENIX postavená studenty poprvé nastartovala a bude sloužit u silničářů na Vysočině

Neděle   10. 2. 2019

• Vodní ráj v Jihlavě loni navštívilo více jak 175 tisíc lidí
• Výstava Hoříme hokejem u příležitosti 80. výročí organizovaného ledního hokeje ve Žďáře
• Velkolepé masopustní veselí v Pelhřimově bude v úterý 5. března
• V Třebíči vyrostla další moderní budova pro technické vzdělávání
• Den otevřených dveří dětského oddělení v nemocnici v Novém Městě na Moravě ve středu 27. února

Sobota   9. 2. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede slovenský dokument Špína
• Pelhřimov má opravený centrální sklad
• Metací vůz postavený žáky havlíčkobrodské základky vyhrál soutěž robotů
• Provizorní svodidla z modernizovaného úseku na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem mizí
• V Havlíčkově Brodě srazil vlak muže, ten na následky zranění zemřel na místě
• Žďárský klášter poodhalí zájemcům své tajemství, setkají se tu například s první mnišskou komunitou

Pátek   8. 2. 2019

• Vandalové poničili zahradní domek F. B. Vaňka v Pelhřimově
• V jihlavské nemocnici pracuje odborník na akupunkturu; tradičními metodami chce Petr Vylam pomáhat pacientům v regionu
• Český rozhlas rozšiřuje obsah DAB+ multiplexu
• Návštěvnost krajských kulturních organizací mírně klesla, návštěvníky omezuje například oprava Roštejna
• Přednáška Toskánsko v podání Jaromíra Nováka na radnici v Náměšti nad Oslavou

Čtvrtek   7. 2. 2019

• Druhé setkání nad územní studií údolí řeky Jihlavy
• Urologie v havlíčkobrodské nemocnici získala akreditaci pro vzdělávání lékařů
• Most přes železnici v Třebíči se začne opravovat v květnu
• Masopustní průvod ve Žďáře nad Sázavou doprovodí Zelenohorští muzikanti
• Miroslav Donutil má v rodné Třebíči bustu
• Prevence chřipky v jihlavské nemocnici, zákaz návštěv vyhlášen nebyl
• Sestřičky pomohou uchovat vzpomínky odložených dětí

Středa   6. 2. 2019

• I letos se na pelhřimovském náměstí poběží pro úsměv, ale také o medaile
• Lidé s příznaky respiračních onemocnění by neměli navštěvovat své blízké v novoměstské nemocnici
• Služby města Jihlavy zahájily štěpkování vánočních stromků
• Exotičtí uprchlíci na Sázavě, kachničky mandarinské
• Třebíčská nemocnice má nový přístroj na rozbíjení ledvinových kamenů
• Udržovaný zámek v Těchobuzi na Pelhřimovsku je na prodej
• Vedení města Jihlavy představilo svůj čtyřletý plán

Úterý   5. 2. 2019