Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 5.11 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nové vedení Jihlavy se setkalo na první pracovní poradě, první rada bude ve čtvrtek 8. listopadu
Nové vedení města se sešlo ráno v pondělí 5. listopadu k první pracovní poradě. Jednání v zasedací místnosti rady města se zúčastnili primátorka Karolína Koubová, náměstci primátora Petr Laštovička, Vít Zeman a Jaromír Kalina, uvolněný radní Daniel Škarka, uvolněný zastupitel Martin Laštovička a tajemník magistrátu Evžen Zámek.
Noví představitelé města se za pomoci pracovníků magistrátu seznamovali se základními procedurami spojenými s nástupem do jejich funkcí. Jediným kontinuálně pokračujícím představitelem města z minulého volebního období je náměstek primátora Jaromír Kalina, pro ostatní představitele se jedná na jejich pozicích o premiéru.
První pracovní den pokračoval pro představitele města odpoledním „kolečkem“ po jednotlivých odborech města a seznamováním se s jejich vedoucími.
„Těším se na spolupráci s našimi koaličními partnery, zastupitelstvem i s jednotlivými odbory magistrátu. V rámci celého úřadu posílíme vnitřní komunikaci i tok informací, chtěla bych také všechny pracovníky města ujistit, že v nás mají a budou mít oporu. Jsme připraveni zapojit veškeré naše síly a elán pro potřeby Jihlavy a věřím, že obyvatelé města brzy ocení výsledky naší práce,“ uvedla primátorka Karolína Koubová.
První jednání rady města, charakterem spíše organizační, se uskuteční ve čtvrtek 8. listopadu, ve stejný den bude též školící seminář pro nové zastupitele. Ve čtvrtek 15. listopadu bude následovat druhá schůze rady města a v pondělí 10. prosince se uskuteční první řádné jednání zastupitelstva.
Martin KUKLAZpět nahoru na obsah...

Festival Nový ruský film v jihlavském kině Dukla
Filmový festival Nový ruský film proběhne ve dnech 7. - 8. listopadu v jihlavském kině Dukla. Do programu této filmové přehlídky byly zařazeny snímky reprezentující moderní ruskou kinematografii s vysokou profesionální i uměleckou úrovní zpracování.
PROGRAM:

7.11. středa
18:00 Kapr rozmražený (Карп отмороженный), Rusko, 2017, r. Vladimir Kott, 101 minut
19:00 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ, Saljut-7 (Салют-7), Rusko, 2017, r: Klim Šipenko, 119 minut
20:00 Loučit se nebudeme (Прощаться не будем), Rusko, 2018, r: Pavel Drozdov, 114 minut

8.11. čtvrtek
18:00 Paměť podzimu (Память осени), Rusko, 2016, r: Andrej Sokolov, 96 minut
20:00 Legenda o Kolovratovi (Легенда о Коловрате), Rusko, 2017, Džanik Fajzijev, Ivan Šurchoveckij, 117 minut


Kapr rozmražený
Dozvědět se, že máte smrtelnou nemoc, která může kdykoliv ukončit váš život, není zrovna příjemná situace. Hlavní hrdinka důchodkyně Jelena Michajlovna se rozhodne s touto malicherností neznepokojovat svého milovaného, avšak neustále zaneprázdněného syna – on má svých problémů dost, protože pracuje ve velkém městě jako obchodní manažer. Aby ho ušetřila možných a zbytečných starostí, rozhodne se vzít věci do svých rukou a začne energicky organizovat přípravu svého vlastního pohřbu.

Slavnostní zahájení
Píše se rok 1985. V rámci sovětského kosmického programu je na oběžné dráze kolem země mnoho družic a také několik orbitálních stanic. StaniceSaljut 7 obíhá Zemi v bezpilotním režimu. Náhle však přestane reagovat na signály pozemního řízení. Pád této stanice, pýchy sovětské vědy a vesmírného průmyslu, by nejenom poškodil obraz země, ale také by mohl způsobit tragédii, stejně jako ztráty na životech. Středisko řízení kosmických letů rozhodne vyslat na stanici kosmonauty, aby zjistili, co způsobilo poruchu a zabránili katastrofě. Nikomu se však dosud ještě nepodařilo spojit s neovladatelným objektem ve vesmíru. Kosmonauti chápou, že šance, že se vrátí na Zemi, není velká. Avšak ho oživit. Mohou dva lidé zabránit nevyhnutelné katastrofě a zachránit Zemi před pádem stanice? Záchranná expedice přechází v nebezpečnou zkoušku. Na oběžné dráze se rozehrává skutečně napínavý příběh. Film je založen na skutečných událostech: let ke stanici Saljut-7, který se odehrál v roce 1985, je považován za nejobtížnější let v dějinách kosmonautiky.

Loučit se nebudeme
Rodina tráví dovolenou na státním letním sídle. Pohodu dovolené však překazí náhlá tragická událost – smrt hlavy rodiny. Rodina se rozhodne z letního sídla předčasně odejet – poslední chvíle před odjezdem provází balení, starosti a zmatek. V této kritické i stresující situaci se začínají v plné míře projevovat skutečné vztahy mezi jednotlivými členy rodiny. Ukazuje se, že se příbuzní navzájem neznají, že mají absolutně rozdílné životní hodnoty, že je vystěhovali jejich nejbližší přátelé a že těmi nejoddanějšími jsou nakonec ti, kteří jsou nejméně nápadní…

Legenda o Kolovratovi
Středověk nebyl nikdy procházkou růžovou zahradou. Ocitáme se ve 13. století. - Rus je roztříštěna a brzy padne před chánem Zlaté hordy Bátúem. Dobyvatelé jsou krutí - vypalují města, vraždí, zalévají ruskou zemi krví a nesetkávají se s dostatečným odporem. Jen jeden muž pro ně může představovat výzvu: Rjazaňský bohatýr Jevpatij Kolovrat se postavil do čela odvážlivců, aby pomstil svou lásku a svou vlast. Jeho odvaha překvapí dokonce samotného Bátúa a jeho jméno se navždy zapíše do paměti ruského národa. I obyčejný voják se může stát legendou, hrdinství jedince se může zapsat na věky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě letos skončila
SLUŽBY MĚSTA JIHLAVY ukončily provoz tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě, který byl zahájen dne 3. 4. 2018. Prodejní místa na tržnici byla v podobě pultů, kterých se na náměstí umístilo celkem čtrnáct. Pulty v těchto dnech SMJ odvážejí do skladových prostorů v Pístově. Zde se uskladní přes zimní období.
Trhovci mohli během sezóny prodávat zemědělské produkty, květiny, potraviny, řemeslné a rukodělné výrobky. Denní pronájem na tržnici byl stanoven na 200 korun. Zájem trhovců o prodejní místa, tak jako každý rok úzce souvisel s aktuálním počasím. Trhovci již od začátku dubna prodávali kytky řezané, ale i v květináčích, sazenice salátu, paprik, okurek a další produkty. Prodávaný sortiment se většinou týkal sezónních hospodářských přebytků. V letních měsících se jednalo především o ovoce a zeleninu.
Zázemí tržnice tvořil určený prostor na náměstí, který nebyl oplocen a nešlo ho na noc zamykat. K dispozici měli trhovci bezplatně veřejné WC. Na místě byla také mobilní umývárna pro prodávající, která zároveň sloužila i pro nakupující, takže ti měli možnost si třeba opláchnout zakoupené zboží.
Dalším zázemím byl dřevěný stánek správce tržnice, který zde řídil prodej, vybíral poplatky a kontroloval oprávnění i podmínky prodeje. Tržnice byla také vybavena kontrolní váhou na převážení koupeného zboží. Trhovcům SMJ nad pulty postavily altány, které pokryly vždy dva stoly naráz. Na tržnici se také umístil kontejner na komunální odpad, papír, plasty a bioodpad. Vyhrazené místa pro parkování aut trhovců, byla na ulici Mrštíkova (parkovišti za Snahou).
Martin MÁLEKZpět nahoru na obsah...

Svatý Martin má pro Jihlavu nachystáno 30 tisíc zlaťáků
Letošní svatomartinské oslavy si Jihlavané tradičně užijí v neděli 11. listopadu na Masarykově náměstí. Průvod vychází v 17 hodin od Brány Matky Boží a svatý Martin si s početnou družinou připravil pro návštěvníky 30 tisíc zlaťáků a 1800 ořechových a makových rohlíčků na rozdávání.
„Samozřejmostí bude svatomartinský jarmark, který Masarykovo náměstí provoní svařeným vínem, punčem a dalšími dobrotami už od 14 hodin. Nebude chybět ani ohňostroj, který zabarví nebe nad náměstím kolem 18. hodiny a poté si můžete poslechnout koncert Františka Nedvěda a skupiny Tie Break,“ přiblížila Alena Zápotočná, referentka odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu.
Kulturní program bude pro návštěvníky připraven již před průvodem, kdy k poslechu zahraje například harmonikář Jiří Hilčer nebo skupina Umí hovno, vystoupí také taneční skupina Hotch-Potch.
Oslavy svatého Martina se poté přesunou do Divadelního klubu Horáckého divadla, kde se uskuteční jazzový večer, vystoupí zde uskupení Krystyna Durys Quartet z Gdaňska. „Krystyna je polská swingová a jazzová zpěvačka, inspirována především dílem královny jazzu Elly Fitzgerald,“ doplnila Alena Zápotočná.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Svatomartinská plavba na Dalešické přehradě
Svatomartinská plavba na lodi Horácko bude zahájena v neděli 11. listopadu v 10 hodin z přístaviště Kramolín.
Po otevření první lahve letošního mladého svěžího vína v 11:11 hodin je budou moci hosté ochutnat společně s tradiční svatomartinskou husou.

Nejbližší naše plavby pak jsou:
V listopadu:
11.11. v 10.00 na Svatomartinskou plavbu
17.11. ve 13.00 na Studentskou plavbu
V prosinci:
26.12. ve 13,00 na Štěpánskou plavbu
31.12. ve 13,00 na Silvestrovskou plavbu
a pak
1.1.2017 ve 13,00 na Novoroční plavbu
Antonín KOZÁKZpět nahoru na obsah...

Lékaři v novoměstské nemocnici mají k dispozici šest nových operačních stolů
Lékaři v nemocnici v Novém Městě na Moravě operují na nových operačních stolech. Nemocnice zakoupila celkem šest operačních stolů za více než 15 milionů korun včetně DPH. Nové přístrojové vybavení bylo pořízeno z Evropského fondu pro regionální rozvoj, (Integrovaný regionální operační program, Výzva č. 31 Zvýšení kvality návazné péče).
Nové typy stolů nabízejí velké množství výhod. „Mělo by se jednat o kvalitní a moderní operační stoly, velmi flexibilní, elektronicky polohovatelné i v průběhu operací, což umožní i velmi specifické polohy pacientů u všech typů chirurgických, traumatologických, ortopedických, urologických a gynekologických výkonů. Umožní například polohu, kdy je pacient hlavou dolů. Leží na zádech a jeho pánev je položena výše než hlava. Obsluhující personál stoly velice snadno naklopí i bočně. Karbonová deska v příslušenství přispěje k rychlejšímu a efektivnějšímu využití rtg přístroje (C-ramene) přímo na operačním sále, těch možností je opravdu mnoho,“ popsal výhody nových operačních stolů novoměstský chirurg Roman Dvorský.
Stoly mají také mnohem vyšší nosnost. „Stávající unesly asi 180 kilogramů, nové unesou i extrémně obézní pacienty, mají nosnost 360 kilogramů. Novinkou je speciální polstrování, což je velice komfortní pro operovaného člověka. Měkký povrch s pamětí je důležitý při dlouhých operacích, odpadá tak riziko vzniku proleženin,“ dodává mluvčí nemocnice Tamara Pecková. Stoly jsou bezpečné a pohodlné pro pacienty a komfortní pro obsluhující personál.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské nemocnici nastávajícím rodičům poradí a představí jim porodní sál
Nejenom nastávající maminky se můžou podívat do zákulisí porodnice a poslechnout si povídání lékařů a porodní asistentky. V pondělí 12. listopadu je v jihlavské nemocnici připravená konference pro veřejnost s prohlídkou porodních pokojů.
Na porodní konferenci se od lékařů dozvíte více o možnostech porodnického ultrazvuku, nebo komunikaci na porodním sále. Porodní asistentka poradí, jak zvládnout porod.
„Kdo přijde, bude mít možnost se nás na cokoli zeptat. Chceme, aby konference byla ve formě besedy, do které se zapojí i posluchači. Věříme, že téma porodnictví lidi zajímá a v tento den se budou moci dozvědět více, než by si třeba našli na internetu,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil. Po povídání budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si zázemí porodních pokojů.
Tradiční konference, kterou jihlavská nemocnice pořádá dvakrát ročně a setkává se s velkým zájmem nastávajících rodičů, proběhne v pondělí 12. listopadu od 15 hodin ve velké zasedací místnosti jihlavské nemocnice. Prohlídky porodních pokojů jsou naplánovány po skončení konference. Vstup je zdarma.

Gynekologicko-porodnická konference v nemocnici v Jihlavě v pondělí 12. listopadu v 15 hodin ve velké zasedací místnosti:

15:00 Úvodní slovo
15:05 Porodnictví 21. století - Prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc.
15:25 Možnosti porodnického ultrazvuku - MUDr. Roman Peschout
15:45 Komunikace na porodním sále - MUDr. Daniela Navrátilová
16:05 Jak rodíme - Bc. Romana Daňhelová
16:25 Návštěva porodního sálu a oddělení šestinedělí
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Rok v ÚSMĚVU - výstava obrazů klientů denního stacionáře v Třebíči
Rok v ÚSMĚVU je název výstavy výtvarných prací, kterou připravuje Muzeum Vysočiny Třebíč ve spolupráci s denním stacionářem ÚSMĚV. Výstava bude probíhat v prostorách galerie Tympanon v termínu od 16. listopadu 2018 do 13. ledna 2019. Vstupné 20/10 Kč. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 15. listopadu v 10 hodin dopoledne.
Stacionář Úsměv Třebíč je jednou ze služeb Oblastní charity Třebíč. Posláním stacionáře je poskytovat podporu a pomoc lidem s mentálním a kombinovaným postižením, kteří žijí
v Třebíči a okolí. Je určen především pro ty, kteří se chtějí setkávat s přáteli a rozvíjet svoje dovednosti. Jejich nepříznivá situace se projevuje snížením soběstačnosti a sebeobsluhy
v základních životních dovednostech a vyžaduje pravidelnou pomoc či podporu jiné fyzické osoby. Uživatelům nabízí pomoc při sebeobsluze, možnost společného stravování, vycházek, plavání, výletů. Pořádá pobyty na podporu samostatnosti, sociálně rehabilitační
pobyty, klubová setkání s rodiči a pečujícími osobami. Velmi důležitou součástí služby je pracovní terapie. Vzniká tím prostor pro smysluplně využitý čas ve výtvarné, keramické, smaltové, dřevařské, košíkářské dílně, ve cvičném vaření a při práci na zahradě. Stacionář provozuje také individuální terapii, kde kromě udržování a rozvoje rozumových a sociálních dovedností probíhá nácvik alternativní komunikace a podpora lidí s těžkým postižením.

Stacionář byl založen 6. 9. 1999 ve spolupráci se Společností pro podporu lidí s mentálním postižením Třebíč. Touto výstavou je zahájena oslava 20 let od založení služby stacionáře.

"Poděkování patří Jitce Janíkové, která již přes rok pomáhá rozvíjet výtvarné schopnosti a dovednosti v Úsměvu. Díla vznikala díky jejímu odbornému vedení. Nyní se výtvarníci ÚSMĚVU nebojí prostoru a barevnosti," říká Jana Mušková, koordinátorka stacionáře ÚSMĚV.
Eva NOVOTNÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   20. 2. 2019

• Projekt nového pavilonu nemocnice v Pelhřimově již dostává konkrétní podobu
• Kriminalisté pátrají po pohřešované šestatřicetileté ženě z Třebíčska
• Osm kluků z Vysočiny odletělo na Tchaj-wan
• Telč se bude prezentovat na veletrhu Holiday World v Praze
• Startuje DANK TOUR 2019: Paulie Garand & Kenny Rough & hosté live s novou show vystoupí v Havlíčkově Brodě a Jihlavě
• Antropologická expozice v humpoleckém muzeu ukáže neandrtálce i model DNA
• Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě nabízí semínka
• Online mapa MHD se dál vyvíjí; nově je možné vyhledávat trasu linky nebo aktuální spoje
• Na Vysočině probíhá výzkum tradiční lidové stravy

Úterý   19. 2. 2019

• Představení knihy Pelhřimovsko v lidové písni v podání Lubomíra Tyllnera
• Změna provozovatele vodu z kohoutků nezastaví; na magistrát města se obracejí lidé s obavou, že jim přestane téci voda
• Domácí hospicovou službu na Vysočině využívají stovky rodin; zájem o pomoc u lůžka v domácím prostředí násobně roste
• Udělejte si jarní průvan v šatníku a pomozte dobré věci
• Klub českých turistů obnoví na Vysočině značení pro pěší, cyklisty i lyžaře
• Zákaz návštěv na geriatrii v jihlavské nemocnici až do odvolání
• Beseda s mykology v jihlavském muzeu

Pondělí   18. 2. 2019

• Policisté z Hrotovic zachránili ženě život
• Tradiční lyžařský a snowboardový závod školáků na Křemešníku s rekordní účastí
• Radní se zapojí do práce pro Jihlavu; nová platforma vedení města počítá s gescí pro každého radního
• Odevzdané knihy udělají radost dětským pacientům
• Povídání o horských scenériích v Peru s Romanem Januszem v knihovně ve Velké Bíteši
• BESIP: co dělat při jízdě v protisměru, hlavně se neotáčejte!
• Otevřený dopis: Mami, kouřím trávu

Neděle   17. 2. 2019

• Do třebíčského muzea za bohatou stodvacetiletou historií
• Amatérská fototvorba přilákala řadu lidí na vernisáž do pelhřimovského divadla L. Lipského
• Horácko a Podhorácko se představuje za hranicemi kraje, dobývá Prahu
• Konec února bude na VŠPJ věnován cestovnímu ruchu

Sobota   16. 2. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede celovečerní dokument Koudelka fotografuje Svatou zemi
• Přednáška Společenský život hmyzu v muzeu v Humpolci
• Vyšla kniha Víra, zbožnost, mecenát - Páni z Ronova a Přibyslavi a církev ve středověku
• Jana Bojanovská provede zájemce výstavou Františka Mořice Nágla v jihlavské galerii

Pátek   15. 2. 2019

• V poslední době se šíří výhrůžné e-maily, policie občany nabádá, aby nic neplatili
• V Národním domě v Třebíči vystoupí Lenka Slabá s rodinnou kapelou
• Valentýnské odpoledne s čokoládou v Pelhřimově lákalo malé i velké
• Na úzkokolejce v Kamenici nad Lipou vykolejil vlak
• Kriminalisté objasnili sérii vloupání do chat na Pelhřimovsku
• Nemocnice v Třebíči má nový přístroj na rozbíjení ledvinových kamenů
• Masopustní veselice v Okříškách již v sobotu 23. února
• Vysočinská záchranka má nové vozidlo pro mimořádné události a velké nehody
• Přednáška o tmě jako ohroženém druhu v muzeu v Jihlavě

Čtvrtek   14. 2. 2019

• Slavnostní otevření expozice Děti Antonína Kaliny v Zadní synagoze v Třebíči
• Malí včelaři z Bobrové potěšili na svatého Valentýna dárce krve v nemocnici v Novém Městě na Moravě
• Výstava ve Světlé nad Sázavou přibližuje svatby v proměnách času
• Našla se přes 500 let stará listina přibyslavského rychtáře
• Vysočina pošle téměř 29 miliónů korun dopravcům na platy řidičů
• Výstava s titulem Sudý svět fotografky Mirky Hedvábné v muzejní kavárně v Jihlavě

Středa   13. 2. 2019

• Obřadní síň na hřbitově ve Velkém Meziříčí bude opravena
• Opilý muž obtěžoval na úřadě práce v Třebíči úředníky i návštěvníky
• Kapela Mandrage vystoupí v rámci klubového turné 16. března v Třebíči
• Soutěž Dívka roku v Pelhřimově tentokrát v duchu antické krásy
• Rádio Retro pustí desítky let nevysílané pásky se Zikmundem a Hanzelkou
• Průvodce jihlavskou nemocnicí získal ocenění v celorepublikové soutěži
• Jihlavské astronomické společnosti je patnáct let

Úterý   12. 2. 2019

• V kojícím koutku v havlíčkobrodské nemocnici si mohou děti i pohrát
• U požáru stodoly a kůlny ve Staré Říši zasahovalo osm jednotek hasičů, plameny pohltily majetek téměř za milion korun
• Kraj Vysočina nechá vyprojektovat novou tělocvičnu ve Žďáře nad Sázavou
• Přednáška na téma proč jsou bělokarpatské louky druhově bohaté v jihlavském muzeu
• Za nezalesnění vytěžených holin na Žďársku uložili inspektoři firmě PROJEKT MISSION pokutu 238 tisíc korun
• Zástupci třebíčské radnice uctili památku válečného hrdiny Antonína Kaliny
• Cesta muzikálem s Magdou Malou a Bohušem Matušem v Třebíči

Pondělí   11. 2. 2019

• Na novou desku Bad Time For Gentlemen naváže kapela Monkey Business jarním turné
• Po nemocnici v Pelhřimově bude chytře svítit i sídlo Kraje v Jihlavě
• Vlak u Tetčic na Brněnsku srazil mladou dívku, ta zemřela
• TATRA PHOENIX postavená studenty poprvé nastartovala a bude sloužit u silničářů na Vysočině

Neděle   10. 2. 2019

• Vodní ráj v Jihlavě loni navštívilo více jak 175 tisíc lidí
• Výstava Hoříme hokejem u příležitosti 80. výročí organizovaného ledního hokeje ve Žďáře
• Velkolepé masopustní veselí v Pelhřimově bude v úterý 5. března
• V Třebíči vyrostla další moderní budova pro technické vzdělávání
• Den otevřených dveří dětského oddělení v nemocnici v Novém Městě na Moravě ve středu 27. února

Sobota   9. 2. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede slovenský dokument Špína
• Pelhřimov má opravený centrální sklad
• Metací vůz postavený žáky havlíčkobrodské základky vyhrál soutěž robotů
• Provizorní svodidla z modernizovaného úseku na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem mizí
• V Havlíčkově Brodě srazil vlak muže, ten na následky zranění zemřel na místě
• Žďárský klášter poodhalí zájemcům své tajemství, setkají se tu například s první mnišskou komunitou

Pátek   8. 2. 2019

• Vandalové poničili zahradní domek F. B. Vaňka v Pelhřimově
• V jihlavské nemocnici pracuje odborník na akupunkturu; tradičními metodami chce Petr Vylam pomáhat pacientům v regionu
• Český rozhlas rozšiřuje obsah DAB+ multiplexu
• Návštěvnost krajských kulturních organizací mírně klesla, návštěvníky omezuje například oprava Roštejna
• Přednáška Toskánsko v podání Jaromíra Nováka na radnici v Náměšti nad Oslavou

Čtvrtek   7. 2. 2019

• Druhé setkání nad územní studií údolí řeky Jihlavy
• Urologie v havlíčkobrodské nemocnici získala akreditaci pro vzdělávání lékařů
• Most přes železnici v Třebíči se začne opravovat v květnu
• Masopustní průvod ve Žďáře nad Sázavou doprovodí Zelenohorští muzikanti
• Miroslav Donutil má v rodné Třebíči bustu
• Prevence chřipky v jihlavské nemocnici, zákaz návštěv vyhlášen nebyl
• Sestřičky pomohou uchovat vzpomínky odložených dětí

Středa   6. 2. 2019

• I letos se na pelhřimovském náměstí poběží pro úsměv, ale také o medaile
• Lidé s příznaky respiračních onemocnění by neměli navštěvovat své blízké v novoměstské nemocnici
• Služby města Jihlavy zahájily štěpkování vánočních stromků
• Exotičtí uprchlíci na Sázavě, kachničky mandarinské
• Třebíčská nemocnice má nový přístroj na rozbíjení ledvinových kamenů
• Udržovaný zámek v Těchobuzi na Pelhřimovsku je na prodej
• Vedení města Jihlavy představilo svůj čtyřletý plán

Úterý   5. 2. 2019