Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 17.11 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Příznivci Průmyslu 4.0 se setkali na půdě VŠPJ
Vysoká škola polytechnická Jihlava byla 14. 11. spolupořadatelem tří akcí s tématikou průmysl 4.0. Všichni účastníci akcí měli možnost nahlédnout do odborných laboratoří technického zaměření.
Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) pořádala prostřednictvím své Katedry technických studií konferenci Trendy a technologie 2018, kde se vedle sebe představili jak odborníci z praxe, tak zástupci vysokých škol. Témata příspěvků byla IT, automatizace, senzorika, bezpečnost sítí, 3D tisk, moderní řízení firmy a průmysl 4.0.
V odpoledních hodinách „navázala“ konference „Průmysl 4.0 na Vysočině“, organizovaná Krajskou hospodářskou komorou ve spolupráci s firmou 1P První pozice. Přibližně 90 účastníků konference sdílelo informace zaměřené například na digitální strategie, připravenost firem pro průmysl 4.0, online monitoring & rozšířenou realitu u komplexních strojů a další.
Třetí akcí věnující se technice v tento den byl 5. ročník Kulatého stolu zaměřeného na podporu nadání – Trendy a technologie. Kulaté stoly primárně přinášejí informace zapojených partnerů sítě a účastníků kulatého stolu v oblasti aktivit konaných pro nadané studenty. Účastníci se motivují pomocí dobré praxe k dalším činnostem v této oblasti vzdělávání. Hlavní organizátor této akce bylo krajské pracoviště Národního institutu pro další vzdělávání.
Jsme rádi za pozitivní ohlasy, které jsme obdrželi. Zdeněk Martínek z 1P První pozice ohodnotil práci organizátorů z VŠPJ takto: „Ještě jednou moc děkuji za celkový včerejší průběh a skvělou organizaci. Dokonce i z Ernst&Young kolegovi ještě večer volali zpět a chtějí další společné akce.“
Soutěž v simulační hře Unisim - republikové finále DOBOJOVÁNO!
Ve finále celostátní soutěže v manažerské simulační hře Unisim poměřili své síly studenti devíti škol z celé ČR. Do finále, pořádaného na VŠPJ se probojovalo 13 týmů. „Hlavním cílem akce byla podpora kreativity a inovace výuky ekonomických a manažerských předmětů v soustavě českého školství.“, uvedla hlavní organizátorka soutěže – dr. Lenka Lízalová. Z hodnocení pedagogů a samotných studentů je zřejmé, že tento cíl byl úspěšně naplněn.
V online simulační hře Unisim studenti intenzivně řídili své firmy, analyzovali a segmentovali trh, vytvářeli produkty, budovali prodejní kanály, připravovali marketingové kampaně, optimalizovali své firemní finance za účelem maximalizace rentability firmy. První dvě místa obsadily týmy studentů z VŠPJ, krásné třetí místo získal studentský tým z Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT. Výherci obdrželi hodnotné ceny.
Tomáš OBRUBAZpět nahoru na obsah...

Vánoční výzdoba v Pelhřimově kromě tradice překvapí i novinkami
Vánoce se pomalu blíží a pracovníci Technických služeb města Pelhřimova (TsmP) pilně připravují vánoční výzdobu města. Jak informoval Jaroslav Záběhlík z TsmP, letos začali s vánoční výzdobou už 2. listopadu a její dokončení se plánuje tak, aby rozzářila město během období adventu.
„Každý rok se vánočně zdobí střed města včetně všech přilehlých ulic, dále frekventované lokality, jako například třída Legií, Strachovská, Pražská, Hrnčířská, u pivovaru, Pod Kalvárií, u Kaple Panny Marie Bolestné, sídliště Osvobození u Rákosníčkova hřiště, u Sauny, před sportovní halou, Karlovo náměstí a Svatovítské náměstí. Nově přibude vánoční výzdoba v prostoru kašny, další novinkou bude ozdobení stromu na Pražské ulici u zastávky MHD Osvobození I.,“ prozradil J. Záběhlík.

Pokud jde o vánoční strom, barevné ladění na něm zůstane zachováno jako loni, ale částečně se obnoví světelné řetězy. Vánoční strom se letos poprvé slavnostně rozzáří na Masarykově náměstí v neděli 2. prosince a tentokrát to bude jedle, pocházející ze soukromé zahrady z Pavlova u Pelhřimova. Ta bude pokácena a následně postavena na náměstí v úterý 27. listopadu.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský filmový klub uvede australský dokument Hora
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 19. listopadu od 19.30 hodin v kině Dukla australský film Hora. Originální dokumentární mix fascinujících ukázek extrémních horských sportů a lidské odvahy s nádhernými horskými scenériemi a pohledy ze strmých skalních stěn. Po skončení filmu bude následovat beseda s potápěčem Václavem Babickým.
Snímek australské režisérky Jennifer Peedomové ukazuje hory jako místa nekonečné nádhery i mimořádného nebezpečí. Žasnout můžeme nad mladým americkým horolezcem Alexem Honnoldem šplhajícím bez lana po rovné skále v Mexiku nebo nad sebevražednou jízdou na horském kole po vrcholcích pohoří Cuillin na skotském ostrově Skye v podání biketrialisty Dannyho Macaskilla. Jejich smělé kousky dávají vyniknout nejen schopnostem (a troufalosti) člověka, ale také vznešenosti hor.
Konfrontace našeho a přírodního elementu však režisérce neslouží k jednostranné kritice lidské pošetilosti. Pouze nás vyzývá k zamyšlení, zda se někdy nenecháváme příliš unést tím, co rychle pomine, na úkor toho, co přetrvá. Místy meditativní, místy adrenalinový dokument, zkoumající zasněžené i vyprahlé hory ze všech úhlů pohledu. Raději přírodu obdivujete, nebo zdoláváte její nástrahy?
Hora potěší každého diváka, který má rád přírodu, ať už jako turista, anebo milovník extrémních sportů.

Extrémních výkonů lze dosáhnout v horách, ale také dole v hlubině oceánů. Po skončení filmu bude následovat debata s Václavem Babickým, potápěčem.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   14. 12. 2018

• Betlémské světlo bude v Pelhřimově pro zájemce v sobotu 22. prosince v kapli sv. Kříže
• Zastupitelé Třebíče se zvážili pro dobrou věc
• Tři čtvrtiny dotazů na jihlavský magistrát podává jediný člověk

Čtvrtek   13. 12. 2018

• Úspěšné hnízdění orlů mořských na Vysočině
• Vánoční náměstí v Třebíči
• Zpráva k mimořádným dopravním komplikacím na Vysočině
• Vánoční jarmark v Jihlavě bude s vratnými kelímky, začne v pátek 14. prosince
• Výsledky fotosoutěže Photographia Natura 2018
• Vánoce na VŠPJ pro ZASTÁVku v Telči
• Během svátků budou mít městská centra v Jihlavě omezenou otevírací dobu
• Vánoce na radnici v Pelhřimově v neděli

Středa   12. 12. 2018

• Společnost OSC je tradičním partnerem Domácího hospice sv. Zdislavy
• V Jihlavě starý stadion zbourají, na jeho místo postaví nový
• Kraj Vysočina prodává zámek v Těchobuzi na Pelhřimovsku
• Koncert Magdy Malé s kapelou Charlie Band se v Třebíči bude konat až 18. února 2019
• Jihlavské děti rozzářily pacienty s roztroušenou sklerózou

Úterý   11. 12. 2018

• Mění se počet uvolněných členů krajské rady
• Pacienty v jihlavské nemocnici pomáhají rozpohybovat nové přístroje za miliony
• Školáci z Vysočiny se učí zpracovávat kalkulace i správně číst smlouvy, které dostanou k podpisu

Pondělí   10. 12. 2018

• Přednáška prof. Zdeňka Mikuláška a autogramiáda jeho nové knihy v Jihlavě
• Vzali se v roce pražského jara a žijí spolu dodnes
• Stavba dětského pavilonu Nemocnice Nové Město na Moravě jde do finále
• Výroba ruchostrojů s Veronikou Svobodovou v jihlavské galerii

Neděle   9. 12. 2018

• Jan Vičar obdržel francouzskou cenu Akademie umění za grafiku
• Adventní a vánoční čas v třebíčském muzeu

Sobota   8. 12. 2018

• Jihlavský filmový klub uvede švédský film Sedmá pečeť
• Zapalme svíčku...
• Vrátka v Třebíči převzala nový sociální automobil
• Přednáška Prusko-rakouské války pohledem archeologie v jihlavském muzeu

Pátek   7. 12. 2018

• Pančava v Jihlavě soutěží o Cenu české krajiny
• Nezapomeňte si koupit dálniční kupón na rok 2019
• Zoo Jihlava se zapojila do výměny samců babirus

Čtvrtek   6. 12. 2018

• Oblastní charita v Třebíči vypravuje na Ukrajinu kamion s humanitární pomocí
• Uhynul oblíbený samec tuleně obecného Artos
• Pomáhat je hračka
• Město Chotěboř připravuje kompletní rekonstrukci náměstí
• Změna ve svozu bioodpadů v zimním období v Jihlavě
• V neděli 9. prosince začíná platit několik novinek ve vlakovém jízdním řádu

Středa   5. 12. 2018

• Město Třebíč vyhlásilo vánoční sbírku na dobročinné účely
• Jihlavskou zoo dnes pobíhal vyplašený samec zebry, nakonec proskočil oknem vrátnice
• Havlíčkův Brod uspěl na soutěži Svačina roku s Rio Mare
• Pekelní čerti ovládli jihlavské podzemí
• Petice České společnosti ornitologické za lepší zemědělskou krajinu
• Bohatý Advent v Telči
• Děti z novoměstské základní umělecké školy potěší pacienty v nemocnici

Úterý   4. 12. 2018

• Martin Kosprd z havlíčkobrodského gymnázia je nejlepším logikem v republice
• Zástupci třebíčské radnice poděkovali dárcům krve
• Nemocnice sv. Zdislavy v Mostištích opět potvrdila kvalitu své péče u pacientů i odborníků
• Vánoce na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou
• Vynikajícím lékařem Pelhřimovska se stal Jaromír Pangrác
• Hlučnou ulici Dr. J. Procházky v Jihlavě město opravilo o měsíc dříve

Pondělí   3. 12. 2018

• Radnice v Pelhřimově plánuje zkvalitnit prostor kolem věžáku a okolí
• Kraj Vysočina zve na Barevné Vánoce ve čtvrtek 6. prosince

Neděle   2. 12. 2018

• Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
• Výstava Vánoce na Veselém Kopci aneb Ten vánoční čas až do neděle 9. prosince
• Výstava Vánoční svátky v období první republiky v muzeu ve Žďáře nad Sázavou
• Po celém území Velkého Meziříčí platí zákaz odpalování petard, kromě Silvestra a Nového roku

Sobota   1. 12. 2018

• Nová stuha zdobí prapor kraje
• Jazzový vánoční koncert PRIME TIME VOICE v Třebíči
• Přednáška Pátrání po osudech předků za první světové války v jihlavském muzeu

Pátek   30. 11. 2018

• Jihlavský filmový klub uvede animovaný japonský snímek Kluk ve světě příšer
• Zájem o další kotlíkové dotace na Vysočině prověří internetový průzkum
• Ve školních jídelnách chutná dětem tradiční česká kuchyně
• Začátek Adventu v jihlavské zoologické zahradě
• Do univerzitního centra v Telči přichází Vánoční čas
• Na zámku v Náměšti nad Oslavou zazní v neděli díla starých barokních mistrů
• Přichází Advent, pozor na požáry

Čtvrtek   29. 11. 2018

• Primátorka Karolína Koubová popřála nejstarší obyvatelce Jihlavy ke 104. narozeninám, bývaly sousedky
• V lednu proběhne sčítání ptáků na krmítkách
• Advent na Karlově náměstí v Třebíči
• Ohrozí robotizace pracovní místa a existují hranice umělé inteligence?
• Hlasujte pro Vysočinu v anketě Kraj mého srdce
• Adventní jarmark v neděli v Havlíčkově Brodě

Středa   28. 11. 2018