Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 27.11 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Na jihlavském náměstí již stojí devítimetrový vánoční strom z Horního Kosova
Pracovníci Správy městských lesů se ke stromu v Zimní ulici na Horním Kosově vydali časně ráno v úterý 27. listopadu. Skácení a naložení 11 metrů vysokého stromu jim trvalo přes hodinu. Převoz na Masarykovo náměstí proběhl bez problémů.
Po zasazení dva metry do země si strom převzali pracovníci Služeb města Jihlavy, kteří jej během týdne nazdobí. světelnými rampouchy, řetězy a stříbrno-červenými koulemi. U stromu bude stát již tradiční zvonička.

Strom společně s vánoční výzdobou města rozsvítí primátorka Karolína Koubová v neděli 2. prosince v 16:45 hodin, poté vystoupí Ewa Farna.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Nový samec aligátora čínského v jihlavské zoo
Po více než ročním snažení se zoologům jihlavské zoo podařilo dopárovat samici aligátora čínského vhodným samcem. Šestiletý aligátor dorazil z japonské zoo v Shizuoka, kde byl chován.
Vyklubal se v záchranném centru pro čínské aligátory v Číně. Do ČR přiletěl v pátek 23. listopadu, poté putoval do Jihlavy. Mladý aligátor zvládnul přibližně jednodenní cestu ve speciální transportní bedně zcela bez problémů. Při přesunu do expozice uvnitř tropického pavilonu Zoo Jihlava byl samec změřen a byly mu odebrány vzorky z kloaky k bakteriologickému vyšetření. Nyní ho čeká minimálně třicetidenní karanténa.
„Se samicí, pocházející původně z nizozemského Emmenu, se samec setká nejdříve v dubnu příštího roku. Do té doby se budou seznamovat přes kontaktní bariéru, aby si případně nemohli ublížit.” Vysvětluje ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák.

„Sehnat čínského aligátora, je extrémně těžký úkol. Jde totiž o jednoho z nejvzácnějších zástupců řádu krokodýli, kam kromě krokodýlů patří právě aligátoři, kajmani a gaviálové. Tím, že v současnosti máme pár aligátorů čínských, jsme však v našem snažení vlastně stále na začátku. Nejtěžším úkolem totiž bude snaha o jejich rozmnožení, což je stále oříšek i pro ty nejzkušenější chovatele.” Dodává Vašák.

Aligátoři čínští jsou spolu se známějšími a většími aligátory severoamerickými jedněmi ze dvou druhů aligátorů. V Číně žijí v subtropickém pásmu, takže jsou relativně chladnomilní a ke svému rozmnožování dokonce potřebují zimní odpočinek při teplotách kolem 12 – 15°C. Živí se bezobratlými živočichy, jakými jsou třeba korýši, dále rybami a dalšími drobnými obratlovci.
Martin MALÁČ



Zpět nahoru na obsah...

Kraj nabídne stipendia budoucím hutníkům, krejčím a skladníkům; na odměnu za tříleté studium mají nově nárok všichni učni
Hutník, krejčí a skladník - Kraj Vysočina rozšířil výčet středoškolských studijních oborů, při jejichž studiu a splnění podmínek, budou moci žáci pobírat stipendia a nově také odměnu za prokazatelně dobré výsledky ve studiu.
„Důvodem této změny je snaha vedení Kraje Vysočina o intenzivnější motivaci mladých lidí ke studiu učebních oborů. V současné době na naše stipendia dosáhne v průměru 34 procent žáků ve středních školách v podporovaných oborech,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

Mezi 27 stipendijními studijními obory s krajským stipendiem nově s platností od letošního školního roku figurují hutník, krejčí a operátor skladování, tedy obory o jejichž studium je v současné době dle statistik středních škol minimální až nulový zájem. U vybraných učebních oborů, např. pekař, kameník nebo zedník bylo zvýšeno měsíční stipendium ze 700 na 1000 korun, další vybrané nematuritní obory mohou náctiletí na Vysočině studovat se stipendiem 700 a 400 korun měsíčně. Tyto vybrané obory jsou navíc v případě dobrých výsledků z teorie i praxe „odměňovány“ prospěchovým stipendiem 2000 korun za pololetí. V minulém roce bylo podle původních pravidel mezi 790 stipendistů na všech bonusech rozděleno 2,633 miliónu korun z rozpočtu Kraje Vysočina.

Hlavní novinkou v krajské stipendijní politice je odměna za prokazatelně dobré výsledky ve studiu. Ta bude podle informací Jany Fialové už v letošním školním roce náležet žákům všech nematuritních, tedy učebních oborů zařazených v rozdělení oborů do skupiny H, kteří však nespadají do vyjmenovaných oborů, ale úspěšně vykonali závěrečnou zkoušku a mimo jiné studovali celou dobu se stanoveným průměrným prospěchem . Tito žákyně a žáci na závěr studia mohou získat odměnu 10 tisíc korun. „Kraj Vysočina má v navrhovaném rozpočtu na rok 2019 připraveny na výplatu krajských stipendií tři milióny korun, tedy částku stejnou jako letos. Odhadem předpokládáme, že tyto peníze nám budou příští rok stačit,“ odhaduje Jana Fialová s tím, že stipendijní podpora má dlouhodobý příznivý efekt. Podle krajských statistik počet žáků v oborech s možností získání stipendijní podpory vzrostl o 1% oproti loňskému roku.

Kraj Vysočina poskytuje studijní i motivační stipendia od školního roku 2010/2011. Od roku 2013 je podpora vyplácena kontinuálně po celé při roky studia. Do současné doby bylo mezi žáky rozděleno 20 146 000 korun.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava textilní techniky patchwork v jihlavském muzeu
Prostor malého výstavního sálu jihlavského muzea bude od pátku 30. listopadu věnován specifické textilní technice – patchworku (anglicky patch – záplata, work – práce = vyrobeno ze záplat). Tato technika spočívá v pečlivém sešívání malých různě barevných kousků látek a tímto způsobem se vytvářejí zajímavé geometrické vzory.
Původně se jednalo o velice náročnou ruční práci, hlavním smyslem této činnosti bylo následné využití dobře dochovaných kousků starších látek a obnošených šatů. V současné době mají „patchworkářky“ k dispozici kromě klasických šicích strojů také speciální stroje, které umožňují prošití i velmi rozměrných dek. Návštěvníci výstavy spatří výrobky šesti žen z Vysočiny: Drahoslavy Dvořákové, Jany Hrevúšové, Olgy Svobodové, Vladimíry Ševčíkové, Květy Štohanzlové a Zdeňky Tajovské.

Přijďte se v předvánočním čase potěšit umem, precizností a pestrostí v podobě různých dek, přehozů, polštářů, nástěnných quiltů, prostírání, ubrusů, tašek, kabelek, batohů, kosmetických taštiček, peněženek, obalů na knihy a dalších textilních dekorací a oděvních doplňků.

Výstava potrvá do 6. ledna 2019.
Dana OBERREITEROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Zrekonstruovaný most ve Velkém Meziříčí přes řeku Balinku bude otevřen pro veřejnost
Most přes řeku Balinku ve Velkém Meziříčí v ulici Třebíčská bude v sobotu 30. listopadu po rekonstrukci předán veřejnému provozu. Uvedl to starosta Velkého Meziříčí Josef Komínek.
Most o rozpětí 22,80 metru je postaven jako jednopolový rám tvořený dvěma parapetními nosníky z předpjatého betonu. V příčném směru je nosná konstrukce řešena jako parapetní dvoutrám s dolní mostovkou. Parapetní trám má směrem do vozovky tvar betonového svodidla. Průjezdná šířka na mostě mezi nosníky je 6,5 metru. Chodník a cyklostezka jsou vedeny po konzolách na obou stranách mostu. Spodní stavbu mostu tvoří obdélníkové opěry, které jsou vetknuté do základů. Založení je navrženo hlubinné na vrtaných mikropilotách. Na opěry navazují rovnoběžná křídla, která jsou založena plošně.

Součástí oprav bylo vybudování nové šachty a dešťové kanalizace, přeložky sítí, nové osvětlení a vegetační úpravy v okolí mostu, součástí jsou i vydlážděné nové chodníky a parkoviště včetně kompletní opravy komunikace před a za mostem.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024