Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 30.11 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský filmový klub uvede animovaný japonský snímek Kluk ve světě příšer
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 3. prosince od 19.30 hodin v kině Dukla japonský animovaný snímek Kluk ve světě příšer. Režie - Mamoru Hosoda. Film o klukovi, který se dostane do paralelního světa zvířat, je vysokou školou japonské animační školy Anima, navíc přináší i závažnější myšlenky o tom, jak je důležité mít své místo na světě, ať už ve vlastní rodině nebo mezi těmi, kteří nás mají rádi.
Devítiletý Kyuto je obyčejný kluk z moderního Tokia. Po tragické smrti jeho matky se o něj mají starat příbuzní, které vůbec nezná. Kjúta si připadá velmi osamělý, pociťuje nenávist vůči okolnímu světu a jeho jediným přítelem je malá myška. Chce být sám, nestojí o žádné kamarády, utíká před osudem i sám před sebou a potlouká se Tokiem. Hodně věcí o životě ještě neví a neměl dosud ani tušení o tom, že vedle reálného světa existuje ještě skrytý fantazijní svět obývaný zvířaty. Až do chvíle, než se v něm po bloudění labyrintem neznámých chodeb a uliček náhodou sám ocitne. V kouzelném světě Jutengai ale nejsou lidé příliš vítáni a celou zemí navíc zmítají nepokoje s nástupem nového panovníka. Chlapce se ujme osamělý medvědí válečník, aby ho uchránil nebezpečí v neznámém světě. Jenže tvrdohlavý Kyuto nestojí o žádnou ochranu ani společnost a tak mezi touto nesourodou dvojicí vzniká spousta rozepří. Přes počáteční neshody a roztržky mezi nimi postupně vzniká vztah hodný otce a syna. Společně se svým zvířecím průvodcem pak prožije Kyuto nečekaná dobrodružství. Pohádkový příběh o důležitosti rodiny, lásky a cti vyniká fascinujícím mistrovstvím animace japonského režiséra Mamoru Hosoda.

Tento animovaný film není určen malým dětem, ale spíše mládeži a dospělým divákům.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Zájem o další kotlíkové dotace na Vysočině prověří internetový průzkum
V souvislosti s plánovanou 3. vlnou kotlíkových dotací zahájil Kraj Vysočina internetový průzkum zájmu fyzických osob o tento dotační titul.
„Podle informací Ministerstva životního prostředí by bylo možné v regionu vyměnit ještě dalších 2378 starých kotlů na pevná paliva za nové zdroje tepla. Zásadní je skutečnost, že výzva by byla bez možnosti dotování kombinovaných kotlů spalujících uhlí i biomasu, to znamená, že už nebude možné dotovat výměnu za žádné zařízení spalující uhlí. Zájemců o tento způsob vytápění jsme v minulosti podpořili zhruba 20% z celkového počtu všech žádostí, což je relativně vysoký počet a může to mít zásadní vliv na zájem žadatelů,“ upozorňuje na zásadní očekávanou změnu v případných kotlíkových dotacích náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal.

Podrobné informace a internetový průzkum: extranet.kr-vysocina…

Ministerstvo životního prostředí plánuje, že by kraje mohly žádat o dotace na kotle do konce února příštího roku. Podle prvních informací by Kraj Vysočina měl zajistit minimálně 2378 dalších výměn s tím, že výše dotace by měla zůstat ve výši 95 až 120 tisíc korun na jednu výměnu a to pouze v případě výměny stávajícího kotle za kondenzační plynový kotel, kotel na biomasu s ruční i automatickou podávkou paliva nebo za tepelné čerpadlo. „Kraj Vysočina při projednávání nových podmínek s Ministerstvem životního prostředí trval na zachování původních podmínek získání dotací, tedy včetně zachování možnosti čerpat dotace na nové kombinované kotle na uhlí a biomasu, tak aby se podmínky s ohledem na termín uznatelnosti nákladů neměnily, ale minysterští úředníci tuto připomínku neakceptovali,“ konstatoval Pavel Pacal.
Zájem fyzických osob o kotlíkové dotace v Kraji Vysočina prověřuje Kraj Vysočina prostřednictvím internetového průzkumu, kterého se můžete zúčastnit na stránkách extranet.kr-vysocina…

V prvním kole Kotlíkových dotací na Vysočině s příjmem žádostí od ledna 2016 bylo úspěšně zrealizováno a proplaceno 1953 projektů, na které byla vyplacena podpora 217,7 mil. korun a v následné doplňkové výzvě ještě dalších 243 za 29,2 miliónů korun. Ve druhém kole vyhlášeném v roce 2017 bylo uzavřeno 2423 smluv na 241,4 mil. korun. Zatímco v prvním kole byly dotace vyčerpány během devíti dní, ve druhé výzvě byly uspokojeny žádosti doručené k podpoře více jak 10 měsíců po vyhlášení. Všechny prostředky určené pro 2. kolo Kotlíkových dotací již byly vyčerpány a aktuálně je nutné počkat na vyhlášení dalšího kola, které je předpokládáno v druhé polovině roku 2019.
Výše uvedené informace k další vlně kotlíkových dotací budou postupně upřesňovány dle nastavení podmínek ze strany Ministerstva životního prostředí ČR.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ve školních jídelnách chutná dětem tradiční česká kuchyně
Ve finále letošního kulinářského klání Nejlepší kuchař 2018 zabodovaly jídelny z Vysočiny. První místo v kategorii základních škol připadlo Centrální školní jídelně Třebíč a třetím místem v kategorii mateřské školy o sobě nechala slyšet Mateřská škola Nové Město na Moravě.
Ač každá z oceněných jídelen vaří pro jinou kategorii strávníků, vždy za dobrotou na talíři hledejte šikovné paní kuchařky, které vaří s fantazií a maximální chutí,“ říká Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu. Stále platí, že prim mezi nejoblíbenějšími jídly, alespoň podle nejlepších kuchařských týmů z Vysočiny, drží buchtičky s krémem, krupicová kaše a tradiční česká svíčková omáčka s knedlíkem.



Centrální jídelna Třebíč letos vyhrála klání Nejlepší kuchař s menu: drůbeží závitek se špenátem, karotková rýže a salát z trhaných listů. Denně v této školní kuchyni uvaří 1600 porcí, strávníci si mohou vybrat ze tří nabízených jídel. V současnosti připravují také 15 bezlepkových porcí nebo jednu porci tzv. šetřící diety pro rekonvalescenta po prodělané mononukleóze. Výjimkou není příprava dia obědů, bezlepkové nebo bezlaktózové menu. Centrální jídelna zajišťuje pravidelné zdravé stravování pro všechny třebíčské základní školy a chutná zde i gymnazistům, studentům hotelové školy a obchodní akademie. Veřejnost sem chodí nejraději na tradiční peciválky s mákem. Podle ředitelky jídelny Drahomíry Trnčíkové pro její tým není nic nemožné. Už hravě zvládají připravit koblížky ze 130 kg mouky.
Mateřská škola v Novém Městě na Moravě ve své soutěžní kategorii zabodovala šlehaným tvarohem s chia semínky s dýňovým přelivem a ovesnou sušenkou, pomazánkou z grilovaných paprik a lučiny s cereální bagetou, pomazánkou tuňákovou s avokádem na slunečnicovém chlebu. Jídelna zajišťuje denně cca 780 porcí pro přilehlou spádovou oblast. Hana Kloudová z novoměstské jídelny si chválí malé strávníky, kteří se za poslední tři čtyři roky naučili vychutnat si zdravé jídlo, nejraději mají čočkový salát nebo rizoto z krup s dobře upečeným kuřátkem.

Zajištění zdravého stravování pro školní i předškolní děti je základem pro jejich zdravý vývoj.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Začátek Adventu v jihlavské zoologické zahradě
Na první prosincovou sobotu 1. 12. připravili zaměstnanci jihlavské zoologické zahrady pro malé i velké návštěvníky adventní dílničky
Ti si budou moci za příplatek 20,-Kč ke vstupnému, vyrobit a odnést vlastnoručně vyráběné dárky, nebo originální dekorace. Dílny budou probíhat v centru PodpoVRCH od 10 do 15 hodin.

V 15. hodin bude za zvuku koled probíhat rozsvícení vánočního stromečku ve vstupním areálu zoo.
- mm -



Zpět nahoru na obsah...

Do univerzitního centra v Telči přichází Vánoční čas
Model Betlému, vánoční stromeček, malované figury v životní velikosti nebo třeba pohlednice s vánoční tématikou, to je nabídka výstavy Čas vánoční, na kterou se můžete přijít podívat do výstavních prostor a do prostor Cukrárny a kavárny Haas v univerzitním centru v Telči. Výstavu společně pořádají telčská pobočka Muzea Vysočiny Jihlava a Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči. Výstava potrvá do 31. ledna a přístupná je každý den od 9 do 17 hodin.
Jedná se o historicky první společnou vánoční výstavu, která se letos do univerzitního centra přestěhovala společně s pobočkou muzea z telčského Zámku. Ten čeká v příštích letech rozsáhlá rekonstrukce. „Se stěhováním ze zámku bohužel skončil tradiční Betlém manželů Vostrých, ale věřím, že se lidem bude líbit i výstava v univerzitním centru. Ještě musím dodělat sníh a můžeme začít,“ směje se vedoucí telčské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava Helena Grycová Benešová. „Historické vánoční pohlednice pochází z muzejních i soukromých sbírek a zdobí prostor univerzitní kavárny Haas. Výstavní prostor obsadily Betlémy a malované figury v životní velikosti, se kterými si mohou návštěvníci pořídit i veselou fotografii. Ty byly rovněž zapůjčeny ze sbírek jihlavského muzea,“ upřesňuje.

Spokojený s instalací je i ředitel univerzitního centra Jaroslav Makovec: „Akce s vánoční tématikou k prosinci a adventu prostě patří. Výstavě Vánoční čas v tomto týdnu předcházelo již páté tradiční Adventní setkání v univerzitním centru, které pořádáme společně se studenty oborů Květinářská a aranžérská činnost a Cukrář z třešťské Střední odborné školy a Středního odborného učiliště. Jsem rád, že si Advent i Vánoce našly cestu i do našeho univerzitního centra.“

Univerzitní centrum Telč poskytuje studijní a vzdělávací příležitosti fakult Masarykovy univerzity v Kraji Vysočina, nabízí studijní a vzdělávací programy v rámci celoživotního vzdělávání a reaguje na vzdělávací potřeby regionu – konají se zde semináře, konference a letní vzdělávací kurzy. Součástí objektu jsou také ubytovací a stravovací kapacity, knihovna a Cukrárna a kavárna Haas. Výstava Vánoční čas bude v prostorách univerzitního centra v Telči přístupná od dnešního dne až do konce ledna.
Jaroslav MAKOVEC



Zpět nahoru na obsah...

Na zámku v Náměšti nad Oslavou zazní v neděli díla starých barokních mistrů
Díla starých evropských mistrů z období baroka zazní v podání Tria barokní hudby v neděli 2. prosince od 17 hodin v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou.
Trio barokní hudby
Pavel Hromádka - trubka
Dušan Foltýn - hoboj
Tomáš Thon - varhany
V zámecké knihovně opět zazní restaurované historické varhany z roku 1745

Program: Stará hudba po cestách Evropy

Johann Christoph Pezelius (1639 – 1694)
Bicinia variorum instrumentorum (1675) pro trubku, hoboj a varhany
Sonatina in C
Sonatina in a
Sonatina in C

Francesco Geminiani (cca1680 – 1762)
Sonáta e moll pro hoboj a varhany
Adagio – Allegro – Largo – Vivace

Josef Ferdinand Norbert Seger (1716–1782)
Fantasie durch alle Tonarten
Fuga f moll „Když Prušáci Prahu bombardovali 1757“

William Corbett (cca 1675 – 1748)
Sonata in C, Opus I, No. 12 pro trubku, hoboj a varhany
Adagio – Largo – Vivace – Allegro


Jan Zach (1713–1773)
Preludium c moll
Fuga c moll na téma Kyrie (Requiem)

Pavel Josef Vejvanovský (1640?–1693)
Balletti pro tabula (1670) pro trubku a varhany (výběr)
Allemande – Courante – Sarabande – Canario

Josef Lipavský (1772–1810)
Fuga d moll
Fuga a moll na téma Jana Zacha, op. 29 (1805)

Bohumír Finger (1656–1723)
Sonáta C dur pro trubku, hoboj a varhany
Andante – Adagio – Allegro – Adagio – Allegro


Návštěvníci koncertu budou po jeho skončení pozváni na drobné adventní občerstvení.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Přichází Advent, pozor na požáry
Již tuto neděli se v mnoha domácnostech rozhoří první svíce na adventním věnci. Připomene nám tak nezadržitelně blížící se čas nejkrásnějších a nejkouzelnějších svátků v roce. Aby se tato rodinná pohoda a idyla nezměnila z minuty na minutu v neštěstí, ztráty na životech a majetku, je nutné, abychom dbali následujících rad a doporučení.
Úplně nejdůležitější je zcela určitě výběr věnce. Pokud bude pouze okrasou na stole a nebudeme svíce na něm zapalovat, pak není čeho se obávat. Už sám výrobce je povinen na věnci uvést, zda je určen pouze k dekorativním účelům nebo zda svíce lze zapalovat. U věnců, na kterých se svíce zapalují, je nezbytné, aby svíce byly umístěny na nehořlavé podložce či v nehořlavém kalíšku. V okolí svíčky také nesmí být žádný hořlavý materiál – tím jsou myšleny stuhy, ozdoby atd. Důležitý je i výběr místa, kam věnec položíme. Měl by se nacházet na stabilním místě a pod věncem by měla být podložka z nehořlavého materiálu. Zcela nevhodnými místy jsou taková, kde je průvan – například umístění u oken a v blízkosti záclon. Dalším nevhodným místem je umístění vedle sedací soupravy či jiných textilií. Věnec také nedáváme do poliček nebo skříní, protože zde hrozí rychlé přenesení ohně na nábytek a zařízení bytu. Zapálenou svíčku rozhodně nenecháváme bez dozoru, a to zejména ne v přítomnosti dětí nebo domácích zvířat. Svíčky také řádně zhasínáme a to vždy, když opouštíme domov nebo jdeme spát.

Pokud už by už k té nešťastné události došlo a v naší domácnosti vypukl požár, je především důležité zachovat si chladnou hlavu a uvědomit si, že nejdůležitější je záchrana lidského života a až poté materiální hodnoty. Do hašení požáru malého rozsahu se většinou pustíme sami. I v těchto případech je velmi důležité, abychom zohlednili vlastní bezpečnost. Je-li to možné, je nutné zabránit požáru v jeho dalším šíření. Stejně tak důležité je oznámit požár hasičům a to na linky tísňového volání 150 a 112. Pokud se v hořícím bytě či domě nachází více lidí, je naší povinností je varovat a snažit se jim maximálně pomoci.
Petra MUSILOVÁ, tisková mluvčí HZS Vysočina



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024