Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 18.12 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Mladá autorka napsala knihu o starostovi Třebíče Josefu Vaňkovi
V pondělí 17. prosince byla v hudebním oddělení knihovny v Třebíči pokřtěna nová kniha, mapující život nejdéle sloužícího starosty za první republiky, Josefa Vaňka. Autorce knihy, studentce druhého ročníku Gymnázia v Třebíči Sabině Lászlové, přišel poblahopřát a poděkovat místostarosta města Miloš Hrůza.
Děkuji za odvahu, s jakou ses pustila do sbírání podkladů pro zpracování knížky. Nebylo určitě jednoduché se tak velkým množstvím dokumentů probrat,“ poděkoval mladé spisovatelce Hrůza a předal jí za město Třebíč dárky.
„Knížka na téměř stovce stran přibližuje osobnost jednoho z nejvýznamnějších politiků novodobé třebíčské historie, starostu Josefa Vaňka. Ve funkci setrval od roku 1925 čtrnáct roků, přičemž patřil k nejoblíbenějším představitelům města, zejména díky svému nadčasovému přístupu k budování Třebíče,“ přiblížil obsah knížky vydavatel František Jůza.
Jeho jméno si mnozí Třebíčané spojí s náměstím, kde je umístěna pamětní deska na domě, kde bydlel, s vybudováním vodojemu na Strážné hoře nebo s vodovodem z heraltických lesů, jehož výstavba trvala pouhé dva roky. Vaňkův život, skončil v koncentračním táboře Buchenwald v roce 1944, kam byl s mnoha dalšími odvezen v roce 1939.
Křtu knihy se vedle autorky a vydavatele ujal Jan Vaněk, pravnuk Josefa Vaňka, který autorce zapůjčil mnoho rodinných materiálů. Jan Vaněk na závěr křtu všechny překvapil, když z kapsy vytáhl původní starostovo pečetidlo a Sabině Lászlové její knihu zapečetil.

Foto: autorka knihy Sabina Lászlová s pravnukem starosty Třebíče Josefa Vaňka
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

O Silvestru bude na jihlavském magistrátu zavřeno
V poslední den letošního roku, pondělí 31. prosince, bude provoz magistrátu omezen pouze na vnitřní činnosti nezbytné pro chod úřadu, pro veřejnost zůstanou brány jihlavského magistrátu zavřeny.
„Na Silvestra je tradičně zájem o vyřizování úředních záležitostí minimální, bylo by tedy neefektivní držet pro tento den úřad v běžném chodu. U neodkladných záležitostí s potřebou vyřízení do konce roku doporučujeme občanům, aby si je nenechávali na poslední chvíli,“ uvádí tajemník magistrátu Evžen Zámek.

Ve čtvrtek 27. prosince a pátek 28. prosince platí běžné otevírací hodiny jednotlivých odborů a počínaje 2. lednem se magistrátní provoz vrací do běžného stavu.
Martin KUKLA



Zpět nahoru na obsah...

Rumělky věnovaly polštářky ženám po operaci prsu
Ženský tým Jedovaté Rumělky z Chotěboře a okolí věnoval pod stromeček 35 speciálně ušitých polštářků na chirurgické oddělení v nemocnici v Havlíčkově Brodě pro ženy po ablaci prsu.
"Na Facebooku nemocnice jsme viděly výzvu na darování látek. Posbíraly jsme látky a rozhodly se polštářky rovnou ušít. Sešly jsme se v kavárně na ulici Krále Jana, kterou provozuje naše členka a jednu neděli jsme věnovaly šití polštářků," prozradila při předávání dárků kapitánky týmu Šárka Dolínková. Našli si i sponzora na okrasné štítky, kterým se stala Soleta Chotěboř.
Chirurgické oddělení přišlo před několika lety s originálním projektem tzv. srdéčkových polštářků pro ženy s onemocněním prsní žlázy či po ablaci prsu. Jde o speciální pomůcku šitou na míru, která má pozitivní přínos pro pacientky co se týká komfortu polohování a také po psychické stránce. "Mohla jsem osobně jeden polštářek předat pacientce po operačním výkonu. Vzbudilo to ve mně velice silné emoce, neboť paní byla dojatá, udělaly jsme jí radost a podpořily jsme ji jako ženy ženu. Může to potkat každou z nás," dodala Šárka Dolínková. Tým Jedovaté Rumělky aktivně jezdí již šest sezón Dračí lodě a má 21 členek a 1 trenéra.
Nemocnice tímto chce poděkovat i všem dárcům, kteří reagovali na naši výzvu sběru látek na šití polštářků a také Psychiatrické nemocnici HB, která nám polštářky z věnovaných látek dlouhodobě šije.

Odkaz na článek:
www.onhb.cz/article.…
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Pod ochranu UNESCO patří nově také zámek v Třebíči
Třebíčský zámek, který je národní kulturní památkou, patří nově do komplexu UNESCO v Třebíči. O rozšíření hranic památek pod ochranou světového kulturního dědictví o budovu zámku – bývalého kláštera rozhodl mezivládní Výbor světového dědictví na svém 42. zasedání konaném letos v Bahrajnu. Zámek, v němž nyní sídlí krajské Muzeum Vysočiny Třebíč, se tak připojil k židovské čtvrti, židovskému hřbitovu a bazilice svatého Prokopa, které byly na seznam světového dědictví zapsány v roce 2003. Rada Kraje Vysočina dnes odsouhlasila Memorandum o spolupráci mezi správci všech tří součástí tohoto kulturního statku.
V memorandu se Kraj Vysočina, město Třebíč, Římskokatolická farnost Třebíč a Židovská obec Brno zavazují ke spolupráci při zajištění péče o světově výjimečnou hodnotu, zajištění její autenticity, celistvosti i trvale udržitelného využívaní. „Kraj Vysočina se může pyšnit hned třemi památkami zapsanými na seznam UNESCO, což je nejvíce ze všech krajů Česka. Dnes podepsané memorandum je deklarací toho, že se na péči, propagaci a udržitelnosti památek v Třebíči chceme i nadále podílet společně s našimi partnery, respektive správci památek. Je tak vlastně potvrzením už dnes běžné praxe,“ přiblížila náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová. Vedle třebíčských památek mohou návštěvníci obdivovat na Vysočině rovněž historické centrum Telče zapsané na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO už v roce 1992, o dva roky později k tomuto unikátu přibyl další skvost, a to poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Také v příštím roce mohou všechna tři města s památkami UNESCO žádat v rámci Fondu Vysočiny o peníze na jejich propagaci, opět až do výše 500 000 korun. Žádosti do grantového programu UNESCO 2019 jsou přijímány od 1. do 28. února 2019.

Pozn.: Statek světového dědictví Židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa v Třebíči byl do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsán v červenci r. 2003. Z formálního hlediska je označen jako statek sériový, složený ze tří komponent:
001 Židovská čtvrť
Židovská čtvrť je přirozeně rostlý sídelní útvar, který obsahuje všechny typické znaky židovských stavebních souborů ve střední Evropě. Vyrůstala ve stísněných prostorových podmínkách bez možnosti dalšího plošného rozvoje, sevřena skalním ostrohem a vodním tokem. Komunikační základ čtvrti tvoří dvě hlavní podélné ulice v ose východ - západ, které jsou příčně propojeny, nebo na ně navazuje 14 úzkých uliček. Z hlediska vlastnických vztahů se jedná o území s roztříštěnou majetkovou strukturou.
002 Židovský hřbitov
Areál Židovského hřbitova s obřadní síní z roku 1903 je významným dokladem existence třebíčské židovské komunity. Židovský hřbitov je ohraničen kamennou zdí. Jako místo historické paměti reflektuje hřbitov proměňující se postavení židovské komunity, významných rodin i jednotlivců, a její vzrůstající podíl v kulturních, politických a hospodářských dějinách města Třebíče.
Soubor náhrobků představuje pozoruhodná kamenosochařská díla s plastickou výzdobou a symbolikou, s rostlinnou ornamentikou doplněnou židovskými symbolickými motivy. Náhrobky představují cenný doklad vývoje židovské funerální plastiky od poloviny 17. století do 40. let 20. století. Přes rozmanitost výtvarných forem od malých barokních přes klasicistní až po velké obelisky z druhé poloviny 19. století a 1. pol. 20. století.
003 Bazilika sv. Prokopa
Bývalý benediktinský klášter byl postupně přestavěn na vrchnostenské sídlo. Klášter byl poničen během husitských válek a následně také uherskými vojsky Matyáše Korvína v r. 1468. Klášterní kostel, dnes Bazilika sv. Prokopa, byl po opuštění klášterního areálu benediktiny využíván k různým světským účelům. O opravu kostela se zasloužil hrabě Jan Josef z Valdštejna v 1. pol. 18. století. Tuto renovaci provedl architekt František Maxmilián Kaňka. V historii existovala přímá návaznost mezi vrchnostenským sídlem a Židovskou čtvrtí.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na kufrování kufru netřeba
Kufrování je velmi starý pojem, který však nemá nic společného s hranatým zavazadlem – symbolem dalekých cest. Ten kdo zakufruje, prostě zabloudí. Termín vznikl kdysi dávno, když Český rozhlas vysílal relace pro mládež Kufrování s Dominem, což bylo takové promo orientačnímu běhu. Termín se ujal a tak si nyní můžeme zakufrovat s ekocentrem Chaloupky, které je každoročním pořadatelem orientačních běhů na sklonku roku hned na třech místech.
První Kufrování s Chaloupkami nás čeká ve čtvrtek 27. prosince v ekocentru sídlícím v bývalém loveckém zámečku nad Novou Brtnicí. Protože Chaloupky nejsou sportovní oddíl, ale ekocentrum, nemusíte se bát propoceného trička, i když ani to se nevylučuje. Jedná se spíš o zdravý pohyb na zdravém povětří v krásném prostředí mezi milými lidmi. Tedy přímo balzám pro duši i tělo zdevastované vánočním pohodlím. Na trasu se můžete vydat od 10.00 a vrátit byste se měli do hodiny 14. Za mapu zaplatíte 40 korun, ale jestli poběžíte sami, nebo budete kráčet s celou rodinou, je vaše věc. Na Chaloupkách vám půjčí i buzolu, uschovají svršky a nabídnou čaj, kávu nebo pramenitou vodu.

Druhé chaloupecké kufrování proběhne v Novém Městě v sobotu 29. prosince rovněž od 10.00 do 14.00 hodin a vedeno bude přímo v ulicích města. Start a cíl bude jako vždy v Horáckém muzeu. Trasy budou připraveny pro začátečníky, rodiny s dětmi i zdatnější běžce. Zájemcům zapůjčí buzolu a změří čas. Skvělá příležitost pro ty, kteří si chtějí prohlédnout Nové Město trochu jinak. Startovné pro jednu osobu bude 40 korun, pro celou rodinu 130. Na doběhnuvší bude čekat nefalšované horácké občerstvení v podobě bylinkového čaje a přátelského koláče

Potřetí a pro letošní rok naposledy si zakufrujeme v překrásném prostředí Žďárských vrchů v neděli 30. ledna. Na trati se můžete pohybovat od 10 do 14 hodin. Startovné pro jednu osobu bude 40 korun, pro celou rodinu 130. Start a cíl je jako vždy v malebné vesničce Krátká, ale nikoli ze starého statku. Tam je nyní staveniště. Letos vyrazíte z Rychty, která má č. p. 12. O tradiční pohostinnost organizátorů ale nepřijdete. Čekat na vás bude občerstvení v podobě chleba se škvarky, čaj i punč.

Konec roku zkrátka nemusí být jen o nacpaném břichu a předsevzetích, která jsou již předem odsouzena k zapomenutí. Orientační běh či chůze krásnou krajinou či nezvyklými zákoutími města nám pomůže se nejen ohlédnout, ale i rozhlédnout a nalézt to podstatné a důležité.
Jan UHER



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024