Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 4.1 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Kapacity krajských domovů pro seniory na Vysočině porostou i v dalších letech
Kraj Vysočina v letošním roce rozšíří plánovitě kapacitu Domova pro seniory Havlíčkův Brod umístěného v areálu krajské nemocnice. Nově bude domov disponovat celkem téměř 160 lůžky. Zabydlení nového křídla domova, které nyní čeká na dodávku nového nábytku a dalšího mobiliáře, je naplánováno na pozdní jaro.
„Další krajské plány zkvalitňování sociálních služeb na Havlíčkobrodsku se budou týkat detašovaného pracoviště domova v Břevnici. Do budoucna bychom zde rádi postavili nový objekt a nabízeli rozšířené služby pro klienty s Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demencí,“ popsal budoucí plány hejtmanství náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

Současný krajský domov pro seniory Břevnice (detašované pracoviště Domova pro seniory Havlíčkův Brod) nabízí 25 lůžek se zvláštním režimem, o klienty se stará 16 zaměstnanců. Objekt bývalé obecní školy se v roce 1983 přeměnil na domov pro seniory, kterým prošlo už 312 klientů, v posledních letech s nutnou velkou mírou pomoci. „Objekt sice svému účelu slouží, ale požadavky na moderní poskytování pobytových sociálních služeb v domovech se zvláštním režimem se zásadně mění a kraj je postaven před rozhodnutí, co s objektem do budoucna. Jako ideální se nabízí stavba nového domova na místě současného. Proto se pustíme do projektování a hledání zdrojů financování, tak aby v budoucnu v Břevnici mohl vyrůst objekt s dvojnásobnou kapacitou,“ popisuje ideální budoucí stav náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla. Ten zatím nechce mluvit o žádných závazných termínech. Podle jeho slov je důležité mít připravený a prodiskutovaný projekt, který ve chvíli přiznání evropské nebo národní dotace bude moci kraj realizovat. Kraj bude při projektování nového domova zcela jistě respektovat charakter lokality, podle toho bude vybrán materiál a přizpůsobena podoba novostavby.

Vícezdrojové financování při realizaci staveb pro sociální služby se Kraji Vysočina vyplatilo například při stavbě nového křídla Domova pro seniory Havlíčkův Brod v areálu nemocnice, při stavbě Domova Ždírec nebo Domova pro seniory Velké Meziříčí. Národní dotace z ISPROFIN je přislíbena Kraji Vysočina i na stavbu domova se zvláštním režimem v areálu Nemocnice Jihlava.
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Mimořádné svozy vánočních stromů v Jihlavě proběhnou 5. a 12. ledna
Pracovníci Služeb města Jihlavy začali hned po skončení vánočních svátků monitorovat situaci v ulicích města Jihlavy. První mimořádný svoz vánočních stromů kontejnerovým autem však proběhne až v sobotu dne 5. ledna 2019, druhý mimořádný svoz je naplánovaný na další sobotu dne 12. ledna 2019.
„Nejprve se po Novém roce objevovalo pouze malé množství použitých vánočních stromků, je však předpoklad, že je občané začnou ve velkém odstrojovat a vyhazovat tento víkend a následně po svátku Tří králů," sdělil Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy.
Podle množství stromů vyjede na svozovou trasu jedno až dvě popelářská auta. Pokud by se stromy objevovaly u kontejnerů ve větším měřítku i dále, je město připraveno se s pracovníky SMJ domluvit na dalším svozu.
„Prosíme občany, aby v uvedené termíny umístili ke kontejnerům na komunální či tříděný odpad vysloužilé stromečky, abych jich pracovníci dokázali naráz odvézt co nejvíce. Výrazně tak urychlí práci našim pracovníkům. Tím, že nebudou stromečky rozházené po celém okolí, tak nebude docházet k vytváření černých skládek. Důležité také je, aby vánoční stromky neobsahovaly zbytky ozdob, háčků a jiných příměsí," doplnil Martin Málek.
Svezený bioodpad kontejnerová auta dovezou na kompostárnu v areálu skládky Henčov. Zde bude naskládán na hromadu a v jarních měsících naštěpkován. Poté poslouží jako základ do nového kompostu.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Vánoční strom z jihlavského náměstí bude v pondělí odvezen
V pondělí, 7. ledna, tedy den po Třech králích, pracovníci Služeb města Jihlavy odstrojí a odstraní vánoční strom z Masarykova náměstí. Pracovníci poté začnou postupně sundávat vánoční výzdobu z ulic Benešova, Křížova, Matky Boží, Palackého a Komenského. Na celém Masarykově náměstí se odstrojí ze sloupů modrobílé vánoční ozdoby, které lemují jeho horní i spodní část. Od elektřiny se odpojí také ozdoby na veřejném osvětlení, které bude uvedeno do původního stavu.
„Vánoční ozdoby budou sundávat naši pracovníci ručně, pomocí vysokozdvižné plošiny. Výzdoba by se měla z ulic odstranit během první poloviny měsíce ledna. Záleží však na klimatických podmínkách a na případných poruchách veřejného osvětlení, které se musí opravit přednostně," sdělil Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy.
Vánoční stromečky, které zdobily děti z jihlavských mateřských a základních škol, zmizely z prostoru kolem lip u mariánského sloupu již 27. prosince. Den před Štědrým večerem také pracovníci Služeb města Jihlavy odstěhovali do skladu na Pístově stánky, které byly součástí Vánočního jarmarku v Jihlavě.
Vánoční světelné LED řetězy, zůstanou na lípách kolem morového sloupu celoročně. Pro příští rok by však měly být opět doplněny a obměněny, jelikož je jejich svítivost zhruba na 50% výkonu. Řetězy tam mohou zůstat celoročně, protože jsou skoro volně položené na větvích, takže nebrání v růstu vegetace. „Navíc úvazky, na kterých řetězy visí, se minimálně jednou ročně povolují," doplnil Málek.
Postupně se všechny ozdoby odvezou a uloží ve skladu v areálu Služeb města Jihlavy. V průběhu roku na nich bude provedena údržba a případné opravy, takže na vánoční svátky budou opět v pořádku a plně funkční.

foto: Jakub Koumar
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Autorská výstava obrazů Jaroslavy Pokorné s názvem Obrazy z mého života v jihlavské muzejní kavárně
První letošní výstavou, kterou pro veřejnost připravilo jihlavské muzeum, je autorská výstava obrazů Jaroslavy Pokorné s názvem Obrazy z mého života. K vidění bude v Kavárně Muzeum od 8. ledna.
Jaroslava Pokorná je rodačka z Počátek. Kreslení a malování se věnuje už od dětství. Po absolutoriu Dálkové umělecké akademie při Střední umělecké škole grafické v Jihlavě její umělecká tvorba nabyla na intenzitě a nyní se jí věnuje s plným nasazením. V jejích obrazech je nosným prvkem kresba, kterou barva jen doprovází.

Jak už název napovídá, výstava má autobiografický charakter. Autorka do obrazů vkládá sama sebe, své okamžité inspirace, nálady, pocity či zážitky, které jak sama tvrdí, jen volně zaznamenává. Její osobitost a talent se odráží ve všem, co na svých obrazech zachytí bez rozdílu, zda se jedná o zobrazení figury či vázy s květinami.

Potěšit se „obrazy ze života“ Jaroslavy Pokorné se můžete v nevlídném zimním čase až do 17. února.
Ludmila MORŽOLOVÁZpět nahoru na obsah...

Malé ohlédnutí za cestou Betlémského světla do Pelhřimova
I letošní vánoční svátky v Pelhřimově byly prozářeny Betlémským světlem, které je symbolem naděje a přátelství lidí dobré vůli a patří neodmyslitelně k vánočním svátkům. Už tradičně jej přivezli pelhřimovští skauti (jejich výprava čítala 47 osob, skautů bylo 30, ostatní byli rodiče a příznivci skauta.
Nejmladšímu členovi výpravy, Zuzance, byly čtyři roky, nejstaršímu 80 let.) Ti si světlo převzali v sobotu 15. prosince při slavnostním ceremoniálu v Mariendomu neboli Nové katedrále v rakouském Linzi. Letošní ročník předávání Betlémského světla byl už třicátý. Jak sdělila Denisa Vrbová z pelhřimovského střediska organizace Junák – Český skaut, slavnosti se oficiálně zúčastnily výpravy v 19 zemí – z Belgie, Německa, Francie, Itálie, Chorvatska, Lucemburska, Nizozemí, Polska, Portugalska, Rumunska, Švýcarska, Slovenska, Slovinska, Španělska, Ukrajiny, Maďarska, Spojených států amerických a samozřejmě z domovského Rakouska a České republiky. Mezi účastníky ale byli například i skauti z Řecka.

Kromě Betlémského světla jsme si dovezli i skautský portugalský a rumunský šátek, při tomto mezinárodním setkání si totiž skauti často mění šátky a nášivky,“ prozradila Denisa Vrbová. Do Pelhřimova skauti přivezli světlo v sobotu 15. prosince 2018 zhruba ve 22 hodin a v neděli už jej předávali dál – na pelhřimovském náměstí při Vánocích na radnici, v Želivském klášteře atd. V pátek 21. prosince přivezli světlo i obyvatelům Domova pro seniory v Pelhřimově, kterým předali také obrázky na památku této události. Ředitelka domova Petra Kratochvílová skautům poděkovala a při této příležitosti vyjádřila také poděkování Mateřské škole Želiv, která věnovala Domovu pro seniory Pelhřimov 4000 korun, shromážděných při sbírce v rámci projektu Ježíškova vnoučata. V sobotu 22. prosince se pak uskutečnilo, podobně jako v minulých letech, slavnostní předávání Betlémského světla veřejnosti v kapli sv. Kříže „na Kalvárii“ v Pelhřimově. Při tomto hojně navštíveném setkání požehnal přítomným vikář Josef Sláčík a zněla hudba a zpěv v podání Valentýny Křížové, Jiřího Bílka a sboru Ten Sing Pelhřimov. Nechybělo ani malé občerstvení v podobě perníčků, které skauti rozdávali uvnitř kaple i před vchodem.
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   17. 1. 2019

• Posledním dnem pro podání přiznání k dani silniční za rok 2018 je 31. leden 2019

Středa   16. 1. 2019

• V jihlavském muzeu bude otevřena výstava s titulem Kočárky babičky Boženky
• Cenu Křesadlo v Pelhřimově získá dobrovolnice Marta Machová
• Válečné hroby nyní i v chytrém telefonu
• „Masaryk“ se cestou do Brna zastavil v Pelhřimově
• Kapela Mandrage vystoupí v rámci klubového turné 1. února ve Frýdku-Místku
• V Třebíči v neděli vystoupí dechová hudba Straňanka ze Strání

Úterý   15. 1. 2019

• U Ždírce nad Doubravou zemřel po střetu s náklaďákem řidič osobního auta
• Přednáška o astronomických úkazech v roce 2019 v jihlavském muzeu
• Sparta vers pánové z Vysočiny
• Aplikace Záchranka už i na slovenských horách
• Běžkaři v okolí Pelhřimova mají upravené dlouhé stopy
• Obec Častrov dostala pokutu 136 tisíc korun za nepovolené kácení stromů
• Výstava fotografií Jana Suchardy z Islandu na zámku v Třebíči

Pondělí   14. 1. 2019

• Z bývalého rabinátu by mohla být galerie třebíčských malířů
• Při odstraňování následků kůrovcové kalamity v lesích je nutné dbát na ochranu hnízd vybraných ptačích druhů
• Pacientům po úrazech v jihlavské nemocnici nadělili dárci nový pokoj
• Čistá Vysočina 2019: přihlásit se mohou dobrovolníci až do 28. února
• V zimě nejlépe funguje údržba chodníků při spolupráci s obyvateli
• V jihlavském muzeu bude ve čtvrtek zahájena výstava Karty v Jihlavě

Neděle   13. 1. 2019

• V jihlavské galerii vystaví dílo Františka Mořice Nágla
• Vysočina se bude prezentovat na dvanácti veletrzích cestovního ruchu v Česku i v zahraničí
• Pozemky pro výstavbu řadových domů v Třebíči půjdou do aukce

Sobota   12. 1. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Rok opice
• Přednáška Paměť na fotografie a tváře v jihlavském muzeu
• Vysočina bude v roce 2019 filmová
• Čtvrtek 31. ledna je posledním dnem pro podání daňového přiznání
• Vystoupení Tišnovského komorního orchestru a zahájení výstavy v neděli v Horácké galerii

Pátek   11. 1. 2019

• V Pelhřimově se loni narodilo 536 dětí
• Nové Město na Moravě plánuje v letošním roce řadu investic v celkové výši 136 milionů korun
• Ve ztrátách a nálezech města je i invalidní vozík
• Obce do tří tisíc obyvatel mohou žádat dotace na opravu hřbitovů a drobných sakrálních staveb

Čtvrtek   10. 1. 2019

• Händelovo oratorium Saul s hvězdnými pěvci Adamem Plachetkou a Andreasem Schollem: 16. ledna v Besedním domě v Brně a 8. února v Rudolfinu
• Výstava Legendy v miniatuře v jihlavském muzeu
• I přes zimní údržbu nemusí být komunikace bezpečné, havlíčkobrodská radnice nabádá k opatrnosti
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě v roce 2018 přišlo na svět nejvíce Adámků a Terezek
• Filharmonie Gustava Mahlera v Jihlavě zve na první komorní koncert 2019

Středa   9. 1. 2019

• Dotazník pomůže architektům s úpravou v lokalitě bývalého zámeckého statku v Třebíči
• Zastávka před základní školou T. G. Masaryka v Jihlavě prošla modernizací
• Voda v nádrži Hubenov pomalu stoupá; přesvědčili se o tom členové krajské komise pro životní prostředí
• Přednáška Nejen z Třeště do RAF v podání Jaroslava Voráčka
• Třebíčská nemocnice zahájila provoz nového urgentního příjmu

Úterý   8. 1. 2019

• Volby do Evropského parlamentu se budou v Česku konat v pátek 24. května a sobotu 25. května
• V Jihlavě se začne kácet ve velkém, důvodem je sucho a kůrovec
• Přehlídka současných severských filmů v jihlavském kině Dukla

Pondělí   7. 1. 2019

• Jihlava adoptuje píšťalu ze svatovítských varhan
• Jihlavskou porodnici si často vybírají maminky ze vzdálených měst
• Město Pelhřimov nabízí lidem opět příjemnější prostředí
• Komentovaná prohlídka výstavy Bon apetit v jihlavské galerii ve čtvrtek
• V Třebíči loni vítězila jména Anna a Jakub

Sobota   5. 1. 2019

• Jihlavský filmový klub uvede muzikál Miloše Formana Vlasy

Pátek   4. 1. 2019

• Kapacity krajských domovů pro seniory na Vysočině porostou i v dalších letech
• Mimořádné svozy vánočních stromů v Jihlavě proběhnou 5. a 12. ledna
• Vánoční strom z jihlavského náměstí bude v pondělí odvezen
• Autorská výstava obrazů Jaroslavy Pokorné s názvem Obrazy z mého života v jihlavské muzejní kavárně
• Malé ohlédnutí za cestou Betlémského světla do Pelhřimova

Čtvrtek   3. 1. 2019