Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 14.1 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Z bývalého rabinátu by mohla být galerie třebíčských malířů
Místostarosta Miloš Hrůza vstoupil za město Třebíč do jednání se zástupci brněnské diecéze Církve československé husitské. Ta nabídla městu budovu bývalého rabinátu v ulici Tiché náměstí č. p. 4., naproti Přední synagoze.
„Zástupci církve nabídli městu tuto budovu k možnému využití. Pokud dojde ke vzájemné dohodě, zvážíme varianty, jak by se prostor rabinátu dal využít,“ přiblížil jednání místostarosta Miloš Hrůza. „Naší představou je zde zřídit stálou expozici malířů Ladislava Nováka, Josefa Kremláčka a Vlastimila Tomana. Jedná se o místní malíře, kteří zde dosud nemají žádnou stálou výstavu,“ doplnil možnost využití prostor Hrůza.

Pokud to prostory rabinátu dovolí, je možné, že zde vznikne i knihovna s publikacemi památek UNESCO. Vše je ale zatím předmětem jednání mezi městem a církví. Jisté však je, že město Třebíč hledá vhodné prostory pro stálé expozice jmenovaných malířů a budova bývalého rabinátu by se k tomuto účelu hodila.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Při odstraňování následků kůrovcové kalamity v lesích je nutné dbát na ochranu hnízd vybraných ptačích druhů
V současné době se Kraj Vysočina potýká s rozsáhlou kůrovcovou kalamitou. S tím souvisí potřeba častých lesnických zásahů a opatření. Vlastníci lesů musí plnit povinnosti vyplývající ze zákona o lesích, zároveň je však třeba respektovat zákon o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb., v platném znění. Podle něj je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů, zejména je rušit (hnízdění), usmrcovat či ničit jimi užívaná sídla. Většina ptačích druhů vázaných na lesní společenství jsou zvláště chráněnými druhy podle tohoto zákona, kromě toho jsou chráněny i evropskou legislativou.
Pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálním pracovištěm Správa CHKO Žďárské vrchy vypracovala doporučení k ochraně hnízd. Zde jsou uvedené termíny a vzdálenosti od hnízd pro vybrané ptačí druhy, při jejichž dodržování nebude škodlivě zasahováno do jejich přirozeného vývoje. Jedná se o kriticky ohroženého orla mořského, silně ohroženého včelojeda lesního, čápa černého, ostříže lesního, kulíška nejmenšího, sýce rousného, holuba doupňáka a ohroženého výra velkého a jestřába lesního.

Krajský úřad Kraje Vysočina, oddělení ochrany přírody, zajišťuje dodržování základních ochranných podmínek pro zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů. Obracíme se na vlastníky lesů a odborné lesní hospodáře s prosbou o spolupráci v období kůrovcové kalamity. V daném období musí vlastníci lesů plnit mnoho povinností podle zákona o lesích č. 289/1995 Sb. a prováděcích vyhlášek, a je pravděpodobné, že nastanou výjimečné situace, kdy nebude možné dodržet doporučené termíny a vzdálenosti provádění těžby kůrovcového dříví, a proto prosíme o spolupráci s orgánem ochrany přírody Krajského úřadu Kraje Vysočina a jednotlivé případy předem konzultovat. Doporučení k ochraně hnízd vybraných druhů ptáků je zveřejněno na internetových stránkách Kraje Vysočina.
https://www.kr-vysocina.cz/d…
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pacientům po úrazech v jihlavské nemocnici nadělili dárci nový pokoj
Už pošesté se ukázalo, že se lidé především před Vánocemi dokáží semknout a pomoci. Do Štědrého dne se podařilo vybrat peníze mezi dárci na opravu pokoje pro pacienty. Tentokrát rehabilitačního oddělení. Tam jsou nejčastěji hospitalizováni pacienti po úrazech, ortopedických operacích či s neurologickými potížemi. Vybraná částka je letos rekordní.
Princip Vánočního pokoje je jednoduchý. Na stránkách www.nemji.cz/vanocni… si vybere veřejnost věc, na kterou chce přispět. Dárci napíší položku na daný email, kterou si vybrali, a my zašleme platební podklady a na stránkách ji označíme jako obsazenou. Peníze na vybavení se vybírají do Štědrého dne. Na oddělení chtěli investovat do nové koupelny, výmalby, postele i rehabilitačních pomůcek. „Rádi bychom během letošního roku zvelebili prostředí, které na pacienty během pobytu u nás působí. Chceme, aby se u nás cítili dobře právě i díky nově opravenému pokoji,“ říkají primářka oddělení Drahomíra Škodová a vrchní terapeutka Jana Ciprušová.
Letos se na vánoční pokoj vybralo přesně 129 tisíc korun. Velká část dárců přispívá na náš pokoj již opakovaně. Za každým ročníkem vidí výsledky svého příspěvku v podobě nově opraveného zázemí. Nejinak tomu bude i letos. Pokoj se opraví a nově vybaví během letošního roku.
Za uplynulé roky se podařilo díky dárcům vybavit chemostacionář a opravit pokoje na dětském, gynekologickém, traumatologickém a geriatrickém oddělení.

Vánoční pokoj 2013, dětské oddělení: 117 500 korun
Vánoční pokoj 2014, traumatologické oddělení: 101 169 korun
Vánoční pokoj 2015, gynekologické oddělení: 107 450 korun
Vánoční pokoj 2016, oddělení geriatrie a následné péče: 226 330 korun
Vánoční pokoj 2017, chemostacionář: 110 214 korun
Vánoční pokoj 2018, rehabilitační oddělení: 129 000 korun
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Čistá Vysočina 2019: přihlásit se mohou dobrovolníci až do 28. února
Také v letošním roce se připravuje osvětová akce Čistá Vysočina spojená s jarním úklidem přírody, a to v rámci kampaně Den Země, který připadá na 22. dubna. Letos se bude jednat už o jedenáctý ročník. Sběr odpadků probíhá především v okolí silnic na Vysočině a na veřejných prostranstvích v obcích a městech.
„Čistá Vysočina probíhá v celém našem kraji a tradičně se na sběru odpadků podílejí obce, neziskové organizace, školy, firmy ale i jednotlivci. Děkujeme všem, kteří se k nám připojí a pomohou ke zkrášlení prostředí, v němž společně žijeme,“ uvedl Martin Hyský, politik projektu Zdravý Kraj Vysočina a místní Agenda 21. Od roku 2016 se akce zúčastnilo aktivně vždy přes 22 tisíc dobrovolníků a bylo sebráno mezi 73 a 104 tunami odpadků. Čistá Vysočina je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21.

HARMONOGRAM AKCE JE NÁSLEDUJÍCÍ:
• Přihlášení probíhá od 1. 1. do 28. 2. 2019 prostřednictvím elektronického formuláře na webových stránkách Kraje Vysočina: www.kr-vysocina.cz/c…
• Dne 28. 2. bude přihlašování uzavřeno. Zájemce vyplní krátký dotazník, tím nám pomůže zajistit dobrou organizaci celé akce.
• Úklid bude probíhat v termínu 8.–21. 4. 2019.
• Registrovaní účastníci obdrží zdarma pytle na odpadky (průhledné na plasty a černé na ostatní komunální odpad).
• Odpadky se třídí a nechávají se v zavázaných pytlích vedle komunikací.
• Svoz sebraného odpadu u silnic I., II. a III. třídy mimo obec zajistí zdarma Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.
• V případě úklidu přímo v obcích a městech budou poskytnuty pouze pytle a účastníci si musí zajistit odvoz odpadků s firmou, která v místě provádí svoz odpadu.
• Sběr a svoz odpadu z ostatních ploch je nutné konzultovat s jejich vlastníkem.
• Akce nenahrazuje svoz domácího velkoobjemového odpadu!
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V zimě nejlépe funguje údržba chodníků při spolupráci s obyvateli
Letošní sněhové závěje ocení zejména děti a lyžaři. Je přínosem i pro životní prostředí, jelikož zmírňuje současné sucho. Kdo se však při husté bílé pokrývce nezastaví, jsou pracovníci správy údržby komunikací, v Jihlavě je zajišťuje městská společnost Služby města Jihlavy. O údržbě silnic a chodníků při letošní kalamitě hovořili jihlavští radní s jednatelem SMJ Josefem Ederem.
„Pracovníci SMJ nejsou schopni postarat se při kalamitě o všechny chodníky, a to zvlášť o víkendu, kdy není k dispozici dostatek lidí, a přesčasy se mohou nařizovat jen do určité míry. Pro chod města jsou prioritní silniční komunikace 1. – 3. pořadí a chodníky bohužel následují až po silnicích,“ uvedl při zahájení setkání Josef Eder.
Sůl a písek versus drť
Chodníky se udržují dle platného plánu zimní údržby. Jako první se pracovníci zaměřují na zastávky MHD, přechody pro chodce, schody a příkré komunikace. Chodníky však není povoleno solit a pro posyp není vhodný ani písek, jelikož je při jarním blokovém čištění kvůli němu značně zvýšená prašnost.
„Způsob údržby v zimě upravuje prováděcí vyhláška č. 104/1997 Sb. k zákonu o pozemních komunikacích, která zakazuje používat sůl, a to kvůli ochraně životního prostředí a inženýrských sítí, které ve většině případů vedou pod chodníky. Sůl tyto sítě poškozuje a také negativně působí na zeleň, do které je většina chodníků spádována,“ přiblížil jednatel SMJ.
V případě náledí se proto používá drť. „Drť ale na náledí nefunguje zcela efektivně, je složená z větších kusů, které se nedostanou do spárů. Navíc je těžká a při tání se dostane pod led, který když znovu zamrzne, opět klouže,“ přiblížil Josef Eder.
Příští rok se bude údržba řešit jinak
Plány zimní údržby každoročně tvoří městský odbor dopravy. Ten má v gesci náměstek primátorky Petr Laštovička, který hodlá údržbu komunikací pro příští zimu zkvalitnit.
„V první řadě bychom si měli uvědomit, že když sněží, tak se musí se ztíženými podmínkami počítat. Tentokrát na prudké výkyvy počasí doplatili zejména chodci. Nový plán zimní údržby se samozřejmě zaměří na efektivitu opatření tras pro pěší při kalamitním stavu a poté předložíme radě města a zastupitelstvu i různé varianty na zvýšení finanční podpory pro zimní údržbu. Je ale na nich, aby rozhodli, jestli má cenu dávat peníze na pouhé zmírnění krátkodobého nekomfortu, který se navíc neopakuje každou zimu, nebo do něčeho jiného,“ vyjádřil se Petr Laštovička.
„Při tvorbě plánu jsem se zavázal s odborem dopravy úzce spolupracovat. Například vytvoříme pohotovostní četu pracovníků, kteří budou vytipované chodníky udržovat bezprostředně po skončení spadu sněhu bez ohledu na denní dobu,“ reagoval Josef Eder.
Neúčinnější je údržba při spolupráci s obyvateli
Shrabat sníh ihned po dopadu je ideálním řešením. Nedochází totiž k jeho ušlapání a vzniku další ledovky.
„O úplně všechny chodníky v Jihlavě se však SMJ nemůže postarat ihned. Pokud chtějí Jihlavané schůdné a bezpečné chodníky, a to nejen pro sebe ale i pro své sousedy, tak musí přiložit ruku k dílu. Za vedení města tedy všechny vyzývám, aby chodníky před svými domy udržovali a sníh při kalamitě shrabali,“ vyjádřila primátorka Jihlavy Karolína Koubová.
Jednatel SMJ dále upozornil, že kontejnery s pískem, které jsou po městě rozmístěny, jsou k dispozici i obyvatelům.
„Písek primárně používají pracovníci SMJ, kteří si z nich berou do kýblů materiál a dále jím chodníky posypávají. Kontejnery však nejsou zamčené, pokud je budou chtít stejným způsobem využít i občané, jsou jim k dispozici,“ doplnil Josef Eder.
Na špatný stav komunikace mohou obyvatelé upozornit pracovníky SMJ prostřednictvím nonstop dispečinku zimní údržby, a to na telefonním čísle 567 303 637 nebo e-mailu dispecink@smj.cz.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V jihlavském muzeu bude ve čtvrtek zahájena výstava Karty v Jihlavě
Výstava KARTY V JIHLAVĚ připravená ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 17. ledna v 17 hodin v prostoru malého výstavního sálu v jihlavském muzeu. V rámci vernisáže zhlédnou návštěvníci vystoupení kouzelníka a poté bude následovat komentovaná prohlídka.
V prostoru malého výstavního sálu budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si výstavu karet a karetních her připravenou ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet.
Členové tohoto klubu se vzájemně setkávají, vyměňují si informace a zprostředkovávají sbírkové předměty, dále pořádají výstavy a ostatní prezentační akce směřující k propagaci hracích karet jako zajímavého grafického artefaktu a kulturního dokumentu své doby.
Výstava Karty v Jihlavě představí nejen různé druhy karet (mariášové, vykládací, tarotové, tarokové, aj.), ale i trojrozměrné náležitosti patřící ke karetním hrám - například krabičky, lisy na karty a různé propagační předměty. Prezentovány budou i rozmanité dětské karty.
Velká pozornost bude věnována i jihlavskému malíři hracích karet Martinu Hanzalíkovi, budou vystaveny jeho karty uložené ve sbírkách Muzea Vysočiny Jihlava.

Pozn. redakce: Povídání o jihlavských kartách od archiváře pana Ladislava Vilímka:

Malíři karet v Jihlavě
V souvislosti s výrobou papíru v jihlavské Freyově papírně ve Starých Horách byla k roku 1561 zachycena zmínka o dluhu jihlavského malíře karet Jakuba Pfeiffera, který tehdy činil 118 kop. Snad prvním z malířů byl jistý Hanus "Kartenmaler", uváděný v jihlavských archivních pramenech v letech 1554 a 1558. Další zmínka o malíři karet je z osmdesátých let 16. století a týká se tovaryše Baltazara Millnera, který přišel z Trutnova, aby se v Jihlavě trvale usadil a věnoval se zde svému řemeslu. Ostatně, jak dokazuje Jindřich Šilhan ve svém příspěvku k dějinám nejstarších papíren v Jihlavském kraji, patřili malíři karet, karetníci, do řemesla papírníků. Údajně to byli právě papírničtí tovaryši, kteří se specialisovali na zhotovení karet včetně jejich výtvarného zpracování.

Podobně, jako mezi papírníky, docházelo u malířů karet ke konkurenčním sporům a nekalé soutěži. V případě jihlavského Millnera, použil jistý Görg Lutz v Bolíkově na své karty ježka, což byl znak používaný Millnerem. Případ nakonec řešila jihlavská městská rada a Lutzova vrchnost. Jindy zase jihlavský Millner prodával karty v Jičíně a stěžoval si na něj karetník Redynger z Hradce Králové až v samotné Vídni. Tak už to v životě chodilo a chodí prakticky dodnes.
Další jihlavské malíře karet se podařilo objevit zcela náhodně. Návštěva z Německa hledala své předky. Díky matrice příslušníků obce, uložené ve Státním okresním archivu v Jihlavě, podařilo se najít nejenom starou jihlavskou rodinu žadatele, ale objevit další jihlavské malíře karet někdy od poloviny 18. století. V rubrice zaměstnání bylo úhledným písmem zapsáno u otce i jeho syna - "KARTENMALER". Jak je vidět, i toto řemeslo se tehdy dědilo a tak máme před sebou snad poslední karetníky v Jihlavě. Otec Martin Hansalik se narodil v roce 1775 a zemřel asi v roce 1830. V jihlavském Museu Vysočiny jsou jedny z jeho hracích karet dokonce uloženy a nejsou to karty nezajímavé, což dokumentují ukázky. Jeho žena se jmenovala Maria a byla o patnáct let mladší. Bydleli tehdy v ulici Schönmälzergasse čís. popisné 352, orientační čís. 18 (dnes ulice Mrštíkova). Jediný syn Ignaz se jim narodil 26. ledna 1823 a zemřel 5. prosince 1891. Byl rovněž malířem karet. Jeho první žena Maria mu dala tři dět i, druhá, rovněž Maria, dokonce pět dětí a třetí žena Katharina ještě další čtyři děti. Rodina se po jeho smrti několikrát stěhovala, až v roce 1904 se usadila trvale v Židovské ulici čís. 11. Škoda, že také z jeho dílny se zatím žádná sada neobjevila. Nikdo z potomků, synů či dcer, se už nestal malířem karet. Už toho asi nebylo třeba. Začalo se hrát levnějšími tištěnými kartami. Jeho provedení jednotlivých postav, králů, dam či kluků, je si svým výtvarným pojetím stále trochu podobné.
Ale než naše povídání zakončíme, je zde ještě jedna malá zahrada. V museu se nachází karetní hra od malíře Jiřího Hansalika. Zatím co Martin tvořil převážně v prvních desetiletích 19. století, jsou výtvory Jiřího nepochybně starší. Půjde se vší pravděpodobností o dědečka. Jeho postavy jsou kresleny jakoby z ulice. Postavu kluka nebo krále nahrazuje pijan s korbelem a jak jinak, než že místo královny čeká na kartě bába s holí, aby mu to jaksepatří spočítala. Už před dvěma sty léty... Pokud se tato domněnka o karetníkovi - dědečkovi potvrdí v matrikách farního úřadu u sv. Jakuba, budeme znát osudy této rodiny někdy od konce třicetileté války.
SOKA Jihlava
Dana OBERREITEROVÁ, Ladislav VILÍMEK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024