Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 16.1 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

V jihlavském muzeu bude otevřena výstava s titulem Kočárky babičky Boženky
Velký výstavní sál v přízemí expoziční budovy jihlavského muzea bude patřit od 18. ledna kočárkům všech druhů, stáří i velikosti. Se svojí pečlivě opečovávanou sbírkou se přijde pochlubit paní Božena Dvořáková.
Rodačka z Polné se v mládí odstěhovala do Jihlavy, kde žije dodnes. Když v roce 2003 vstoupily do jejího života první dva dosti poškozené kočárky – jeden zakoupený přes inzerci za pouhých 200 Kč a druhý získaný od známých – rozhodla se znovu jim vdechnout život a pustila se do oprav. Od té doby kočárky stále sbírá a postupně rekonstruuje. Nezůstalo jen u kočárků pro děti, do její sbírky se začaly dostávat i kočárky pro panenky.

Na výstavě tak návštěvníci uvidí kočárky hluboké i sportovní, v podobě kukaní či skříní, z různých materiálů a s různým pérováním, kočárky pro panenky včetně replik salónních loutkových kočárků od přelomu 19. a 20. století. V kočárcích i ve výstavních vitrínách budou odpočívat panenky všeho druhu pod dohledem figurínových „maminek“. Autoři výstavy nezapomněli také na dětská chrastítka a šidítka a na různé textilní doplňky včetně miminkovského oblečení.

To vše bude dělat návštěvníkům muzea radost až do 24. března.
Ludmila MORŽOLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Cenu Křesadlo v Pelhřimově získá dobrovolnice Marta Machová
Ve středu 16. ledna 2019 zasedla komise, která hlasovala o udělení ceny Křesadlo. Vítězem se stala dlouholetá dobrovolnice paní Marta Machová, kterou nominoval Domov pro seniory v Pelhřimově.
„Paní Machová chodí do našeho domova od jeho vzniku, kdy jsme začali přijímat nové klienty v roce 2009. S klienty tráví volný čas, povídá si s nimi, předčítá oblíbené časopisy, noviny nebo knihy, doprovází klienty na invalidním vozíku ven na procházku, navíc také hraje na klávesy při naší mši. Paní Machová je mezi klienty díky svému trpělivému jednání a umění naslouchat velmi oblíbená.“ říká Lucie Vítů, sociální pracovnice v Domově pro seniory.

Cenu Křesadlo udělují dobrovolnická centra v České republice dobrovolníkům za jejich dlouhodobou práci ve prospěch druhých. Jde o symbolické poděkování lidem, kteří zdarma svůj volný čas věnují obecně prospěšným činnostem. Nominovat dobrovolníka na cenu Křesadlo mohou každý rok organizace, které s dobrovolníky spolupracují, ale také jednotlivci z řad občanů.

Letos se sešly nominace dvě. Druhou nominovanou na ocenění byla paní Jana Jirků, dobrovolnice Rodinného centra Krteček v Pelhřimově. „Jana Jirků stála u vzniku RC Krteček v roce 1999 a ještě do roku 2018 zajišťovala jeho kompletní chod. Díky jejímu dobrovolnictví a výpomoci dalších maminek se RC stalo místem pro setkávání rodin, pro pořádání různých veřejných akcí a seminářů.“ vysvětluje Zuzana Havlová, která nominaci navrhla.

Předání ceny Křesadlo proběhne během slavnostního večera v rámci udílení Cen města Pelhřimova v sobotu 26. ledna 2019 v Pelhřimovském KD Máj.

Cílem udělování ceny Křesadlo je upozornit na přínos dobrovolnických činností v naší společnosti, zviditelnit příběhy vzájemné a nezištné pomoci a především podpořit další lidi k zapojení se do dobrovolnických aktivit.

Na Pelhřimovsku nezištně pracují v různých organizacích stovky dobrovolníků, kteří zdarma odpracují tisíce hodin ročně. Jen FOKUS Vysočina Dobrovolnické centrum v regionu Pelhřimov koordinuje 220 dobrovolníků, kteří pomáhají např. v domovech pro seniory, v nemocnicích nebo v organizacích pomáhajícím zdravotně postiženým či lidem s duševním onemocněním. Dalších několik desítek dobrovolníků funguje pod FOKUSem na Humpolecku.

Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla již v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001. Symbolika udělované ceny i jejího názvu je více než zřejmá: dobrovolníci jsou těmi, kdo pomáhá vykřesat jiskry lidství.
Ocenění v regionu Pelhřimov:
2002 Theodor Štěpánek (Farní charita Pacov)
2003 Mgr. Denisa Štursová (Česká katolická charita)
2004 Bc. Josef Hejda
2005 Božena Tomanová (Nemocnice Pelhřimov)
2006 manželé Ing. Zdeněk Nadrchal a Ludmila Nadrchalová (Nemocnice Pelhřimov)
2008 Romana Pernikářová (Centrum pro zdravotně postižené a FOKUS Vysočina),
Ivana Blažková (Centrum pro zdravotně postižené)
2009 Věra Marešová (FOKUS Vysočina)
2010 Karel Kužel (FOKUS Vysočina )
2011 Martin Kubát (Centrum pro zdravotně postižené)
2012 manželé Ing. Jaroslav Maška a Lenka Mašková (dobrovolnická činnost pro občany Pelhřimova)
2013 Eva Říhová (Hodina H)
2014 Michal Novák (FOKUS Vysočina)
2015 Libuše Doubková (FOKUS Vysočina)
2016 Ing. Renáta Marková (Program Kamarád)
2017 Lada Hellerová (Medou, z.s.)
Více info zde: www.fokusvysocina.cz…
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Válečné hroby nyní i v chytrém telefonu
Pro laickou i odbornou veřejnost si Ministerstvo obrany přichystalo novinku v podobě možnosti zobrazování map s válečnými hroby i na chytrém telefonu (popř. obdobném zařízení). Podmínkou je samozřejmě datové připojení a také používání aplikace Moje mapy Google, která je součástí výbavy mobilních telefonů se systémem Android a lze ji bezplatně stáhnout na stránkách Google play.
Součástí zobrazovaných informací je i odkaz na kartu válečného hrobu, kde se o něm uživatel dozví konkrétní podrobnosti včetně GPS souřadnic a fotografií a také kontakt na úředníka, do jehož kompetence evidence válečného hrobu spadá.

Mapa s válečnými hroby na území Kraje Vysočina je k dispozici na:
https://www.google.com/maps/…

Odkazy na mapy s válečnými hroby na území ostatních krajů lze pak nalézt na stránkách Ministerstva obrany: valecnehroby.army.cz/mobilni-aplikace


Válečným hrobem je dle zákona místo, kde jsou pohřbeny ostatky osob, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí, anebo ostatky osob, které zahynuly v důsledku účasti v odboji nebo vojenské operaci v době války. Může mít podobu hrobu jednotlivce, hrobu hromadného nebo osária, včetně náhrobků a ostatního hrobového zařízení. Válečným hrobem je rovněž evidované místo s nevyzvednutými ostatky osob zemřelých v souvislosti s válečnou událostí, anebo jiný objekt, který je za válečný hrob považován v souladu s mezinárodní smlouvou, jíž je Česká republika vázána.

Válečným hrobem je pak i pietní místo, kterým se rozumí pamětní deska, pomník, památník nebo obdobný symbol připomínající válečné události a oběti, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí, anebo oběti osob, které zahynuly v důsledku účasti v odboji nebo vojenské operaci v době války.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

„Masaryk“ se cestou do Brna zastavil v Pelhřimově
Muzeum rekordů a kuriozit představí od čtvrtka do neděle na brněnském výstavišti v rámci veletrhu Regiontour i dva unikátní vozy značky Praga. V Brně bude totiž do České knihy rekordů zapsána největší sbírka pragovek pana Emila Příhody, která čítá nevídaných 100 vozidel. Jde o třetí největší a nejucelenější sběratelskou kolekci automobilů jedné značky na světě.
Ve sbírce lze nalézt i takové skvosty jako je služební vůz prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. A právě tohle vozidlo se na své cestě do Brna zastavilo v Pelhřimově – městě rekordů, a to i se sběratelem, panem Příhodou. Ten vlastní i téměř 400 tisíc dokumentů mapující vozidla a stroje značky Praga. I z tohoto důvodu se o jeho sbírce mluví jako o „českém rodinném stříbře“.
Autentický prvorepublikový Masarykův vůz a také jedno superrychlé současné auto Praga R1 budou v Brně k vidění od 17. do 20. ledna v rámci stánku Pelhřimov – město rekordů společně s další klasikou – motocyklem JAWA 250 „Pérák“, který je ovšem vyroben (jak už u pelhřimovských vystavovatelů bývá zvykem) z netradičního materiálu (z 22 druhů dřeva).

Nejstarší exponát ve sbírce pana Emila Příhody byl vyroben v roce 1908, nejnovějším automobilem ve sbírce je supersport R1 z roku 2012. Jedná se o třetí největší a nejucelenější soukromou sbírku automobilových veteránů jedné značky na světě, ve které jsou i takové skvosty jako vůz z autoparku prezidenta T.G. Masaryka, nejstarší městské taxi, osobní automobil herečky Lídy Baarové, nebo reklamní auto na bonbóny Hašlerky. Součástí sbírky je také zhruba 300 tisíc dalších předmětů, jako jsou knihy, technické plány, nástroje nebo náhradní díly.
Miroslav MAREK, Luboš Rafaj



Zpět nahoru na obsah...

Kapela Mandrage vystoupí v rámci klubového turné 1. února ve Frýdku-Místku
Úspěšná česká kapela Mandrage se po několika letech vrací z velkých festivalových pódií a koncertních sálů zpátky do klubů. Celorepublikové turné odstartuje 24. ledna v Pardubicích, 1. února vystoupí ve frýdecko-místeckém klubu Stoun.
Původně plzeňská kapela začínala před téměř dvaceti lety v malých klubech a na začátku roku 2019 se v nich znovu objeví po dlouhé době. Na koncertech zazní mimo jiné i staré písničky, které kapela řadu let nehrála. Fanoušci se mohou těšit také na dosud nezveřejněné videozáznamy pořízené během koncertů Mandrage v počátcích fungování i na blízký kontakt s kapelou. „Po těch letech na velkých pódiích jsme se rozhodli trochu zavzpomínat na naše začátky, odkud jsme vlastně přišli a kde to všechno začalo. Taky si tím připomeneme, proč jsme stále tady a vytváříme hudbu – pro lásku k ní samotné i pro lidi, se kterými a pro které hrajeme,“ vysvětluje kytarista kapely Pepa Bolan.

Koncerty budou díky malým kapacitám klubů a blízkosti s kapelou pro fanoušky exkluzivním a nevšedním zážitkem. „Hraní v klubech je vlastě asi to úplně nejpříjemnější hraní, jaký známe. Alespoň pro nás, pro kapelu. Krom toho, že máme blízko k obecenstvu, což je příjemné, máme také bližší kontakt sami mezi sebou. Na pódiu jsme nacpaní na pár metrech čtverečních, mačkáme se v malých šatničkách, nevezeme s sebou žádný velký tým lidí. Je to zkrátka takový kapelový teambuilding,“ říká klávesista František Bořík.

Kapela se těší na sedmnáct koncertů ve dvanácti městech, které mají být nostalgickou připomínkou kapelních začátků. „Máme tu zkušenost, že čím menší prostor, tím více energie. Jak je někde málo místa, velký horko a spousta natěsnaných lidí, často vznikne mnohem speciálnější atmosféra než v nacpaném sále velkého kulturního domu,“ podotýká klávesista kapely.

Na rozdíl od festivalových vystoupení a samostatných koncertů kapely odehraných v uplynulých letech půjde tentokrát opravdu „jen“ o hudbu. Veškeré efekty i technické vychytávky, na které jsou fanoušci kapely zvyklí, nechají Mandrage odvážně doma a na klubových pódiích se objeví tak, jako ve svých počátcích.
Po koncertech bude následovat afterparty, v rámci které budou členové kapely sami DJovat. Jako předkapela vystoupí Lety Mimo, kteří s Mandrage před lety v klubech také vystupovali.
Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti TicketStream.
MANDRAGE kluby 2019
Čt 24.1. Pardubice – Žlutý pes
Pá 25.1. Pardubice – Žlutý pes
So 26.1. Pec pod Sněžkou – KlonDike
St 30.1. Brno – Melodka
Čt 31.1. Brno – Melodka
Pá 1.2. Frýdek Místek – Stoun
So 2.2. Uherské Hradiště – Mír
Čt 7.2. Praha – Rock Café
Pá 8.2. Praha – Rock Café
St 13.2. Ostrava – Barrák
Čt 14.2. Ostrava – Barrák
St 20.2. Plzeň – Pod lampou
Čt 21.2. Plzeň – Pod lampou
Pá 15.3. Litomyšl – Kotelna
So 16.3. Třebíč – Roxy
Pá 29.3. Ústí nad Labem – Doma
So 30.3. Mariánské Lázně – Na Dvorku
Michaela FIALOVÁ ROZŠAFNÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Třebíči v neděli vystoupí dechová hudba Straňanka ze Strání
Špičková dechová hudba Straňanka ze Strání, kterou v roce 1929 založil místní kaplan P. Jan Novotný, vystoupí v neděli 20. ledna od 17 hodin ve Fóru v Třebíči.
Straňanka patří dlouhodobě mezi naše nejlepší a nejžádanější kapely. Tvoří ji vynikající muzikanti, převážně absolventi hudebních konzervatoří a vysokých škol. Kapela je známá z mnoha televizních pořadů a srdce posluchačů si získala bohatým a pestrým repertoárem ve spojení s vysoce kvalitním provedením a muzikantskou vyzrálostí.
Kapelníkem Straňanky je od roku 1991 Petr Houšť. Pod jeho vedením získala kapela své největší úspěchy: 1. místo a titul absolutní Mistr Evropy dechových hudeb 2009 (současně vítězství v nejvyšší profesionální třídě), 1. místo v soutěži Zlatá křídlovka 2008 ad. a stala se tak nejúspěšnější kapelou v Evropě, protože doposud se žádné kapele nepodařilo získat dvě nejprestižnější ocenění, která se v Evropě udělují pro dechové hudby – titul absolutního Mistra Evropy a Zlatou křídlovku.

Vstupenky jsou k zakoupení u pokladny Národního domu, Karlovo nám. 47, Třebíč – tel.: 568 610 013 nebo přes e-vstupenku na www.mkstrebic.cz
Jaroslava BURKETOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 4. 2024

• Patronem ohroženého prasojelena v jihlavské zoo se stane zpěvák Michal Hrůza
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024