Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 5.2 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Studenti třebíčského gymnázia uspěli v soutěži k 100. výročí konce Velké války
Při příležitosti konce 1. světové války Francouzský institut v Praze vyhlásil soutěž s názvem „1918-2018: Jedno století vstříc míru“. Školy vyučující francouzský jazyk se mohly přihlásit hned do dvou kategorií - žáci do 15 let tvořili historický komiks zasazený do roku 1918, žáci z vyšší kategorie 15-19 let psali dopis s mírovým poselstvím datovaný rovněž do roku 1918, veškeré texty komiksů i dopisů musely být samozřejmě ve francouzštině. Práce studentů z Gymnázia Třebíč zaujaly porotu nejvíce a obsadily první místa v mladší i starší kategorii.
„Studenti z našeho gymnázia se úkolu zhostili velmi dobře, velká většina předložených prací byla kvalitní a zajímavá, ty nejlepší z nich jsme pak odeslali do soutěže. Začátkem ledna jsme dostali pozvání do Prahy k převzetí cen přímo na Francouzském institutu a byli jsme velmi překvapeni a zároveň jsme měli velikou radost, když jsme přebírali ocenění za první místa v obou kategoriích,“ řekla učitelka francouzského jazyka na Gymnáziu Třebíč Lucie Machová.

V kategorii komiks zvítězili studenti Šimon Bryja a Matěj Macek ze třídy 5.G, v kategorii Dopis datovaný rokem 1918 zvítězila Veronika Jičínská ze třídy 3.C. Student Jakub Svoboda ze třídy 7.G převzal speciální cenu poroty za svůj pečetí opatřený dopis psaný tuší na speciálním křídovém papíře. „Všem oceněným gratulujeme a přejeme další úspěchy i motivaci při studiu francouzského jazyka,“ uzavřela Lucie Machová
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Opravená kaplička v Třebíči zvítězila v krajském kole soutěže
Během letních měsíců loňského roku byla celkově zrekonstruovaná kaplička Panny Marie v ulici Dělnické náměstí v Třebíči. Nyní kaplička zvítězila v krajském kole soutěže Památka roku 2018, v kategorii rekonstrukce do 2 milionů korun, kterou vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
Výklenková kaplička Panny Marie je kulturní památkou od roku 1958, jedná se o barokní volně stojící kapličku obdélníkového půdorysu. Speciální řemeslné práce spočívaly v odstranění druhotných vrstev omítek až na autentickou omítku a v rekonstrukci plastického členění podle odkrytého originálu. Štukatérské práce směřovaly k historicky věrohodné podobě, docílené užitím srovnatelných technologických postupů.
„Celkovou obnovu kapličky jsme vedli tak, aby došlo k návratu její autentické architektonické podoby. Vycházeli jsme z dobových fotografií, které máme k dispozici,“ uvedl místostarosta města Pavel Janata.
Oprava kapličky byla provedena štukatérem Jindřichem Krejčím ze Štoků u Havlíčkova Brodu. Celkové náklady na rekonstrukci byly necelých 230 tisíc korun.
Jak si kaplička povede mezi ostatními krajskými vítězi, se dozvíme 28. března, kdy proběhne vyhlášení vítězů.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

V Cityparku v Jihlavě všem zamilovaným svátek sv. Valentýna pořádně osladí
Nákupní centrum Citypark Jihlava, jenž spadá do skupiny CPI Property Group, chystá speciální oslavy Valentýna. Nejzamilovanější svátek roku totiž prostě nelze oslavit jinak než sladce. Na víkend 9. – 10. února je proto v plánu Festival sladkostí.
Dortíčky, cupcakes, pralinky, nugát, závěje šlehačky nebo makronky – to je jen malý výčet sladkých lahůdek, na které se mohou všichni mlsalové těšit o nadcházejícím víkendu v Cityparku Jihlava na Festivalu sladkostí. Termín akce na víkend před Valentýnem byl vybrán záměrně: „Rozhodli jsme se všem zamilovaným jejich svátek pořádně osladit. Nakonec ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem,“ usmívá se marketingová manažerka Cityparku Jihlava, Jana Vránová.

Festival sladkostí samozřejmě není určen jen zamilovaným. Na své si přijdou všichni majitelé mlsných jazýčků. Připraveny jsou totiž speciální dobroty, které nejsou běžně v obchodech k sehnání. Jedná se například o speciální lízátka cakepops, které jsou vlastně malými dortíčky na dřívku. Samozřejmostí jsou cupcakes, různé druhy čokolády a lákadla jsou připravena i pro vyznavače zdravého životního stylu, a to v podobě zdravých raw zákusků a sušenek. Celkem bude na akci 10 stánků se stylovým mlsáním. Všechny dobroty budou ke koupi, takže návštěvníci Festivalu sladkostí si mohou nakoupit originální dárky pro své partnery.

K přehlídce toho nejlepšího, co svět sladkostí a cukrovinek nabízí, je nachystán také doprovodný program. Na akci vznikne dokonce kuchyňské studio, kde budou probíhat workshopy pro všechny vášnivé cukrářky a pekařky. Dozví se zde, jaké jsou trendy v pečení dortů, v jejich zdobení, jaké zákusky jsou teď in a jak na ně, aby se při domácím pečení povedly na jedničku. Podobný program je pak nachystán i pro nejmenší, kteří si mohou například nazdobit svoje perníčky. K tomu je připravená doslova třešnička na dortu – u vchodu z parkoviště bude vystavena obří maketa dortu, kdo správně spočítá všechny třešničky a vhodí svůj tip do osudí, může se zapojit do soutěže o koš sladkostí v hodnotě 2 000 Kč.
- jv -Zpět nahoru na obsah...

Moravská národní obec vyhlašuje čtvrtý ročník ankety Osobnost Moravy
Již počtvrté mohou letos zájemci sledovat niciativu organizovanou spolkem Moravská národní obec pod názvem Osobnost Moravy. Po úvodní fázi sběru nominací, která bude ukončena 19. června, bude 30. června otevřena internetová anketa, ve které mohou lidé hlasovat pro tu osobnost, která by si cenu OSOBNOST MORAVY 2019 dle jejich názoru nejvíce zasloužila. Hlasování bude ukončeno 15. prosince ve 12 hodin hodin.
Po zpracování výsledků ankety se na internetových stránkách Moravské národní obce, z. s. zamoravu.eu/ vyhlásí vítěz, Osobnost Moravy pro rok 2019.

Vítězem loňského, třetího ročníku této iniciativy a Osobností Moravy pro rok 2018 se stal skvělý odborník na úpravy okrasných a parkových ploch, botanik, znalec přírody a zakladatel arboreta Makču Pikču u obce Paseka Radim Slabý, který obdržel 8.456 z celkového počtu 19.412 hlasů.

V první pětici se vedle vítěze umístili: na 2. místě herec Arnošt Goldflam (3.603 hlasů), na 3. místě ředitel muzea kočárů v Čechách pod Kosýřem Václav Obr (1.306 hlasů), na 4. místě sportovec Janek Vajčner (1180 hlasů) a na 5. místě archeolog Luděk Galuška (1.171 hlasů).

Celý seznam zde: zamoravu.eu/osobnost… .
V předchozích ročnících zvítězili spisovatel Jiří Jilík (2016) a hudebník Jiří Pavlica (2017).

Moravská národní obec je nepolitický, demokratický spolek příznivců historie, kultury a tradic Moravy. Naším posláním je poznávání, studium a propagace historických hodnot a památek Moravy. K poctě Moravy, cyrilometodějské tradice organizujeme na historickém území Moravy, Čech, Slezska a Slovenska každoroční vyvěšování moravské vlajky na veřejných budovách dne 5. července ve státní svátek příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. V roce 2018 vyvěsilo vlajku Moravy 1421 radnic (zamoravu.eu/vyvesime… Tuto iniciativu rovněž podpořilo doposud 62 památek ( zamoravu.eu/seznam-p… )

foto: arboretum Makču Pikču u obce Paseka
Petr KONEČNÝZpět nahoru na obsah...

Na Vysočině řádí chřipka, ve zdravotnických zařízeních jsou zakázány návštěvy
V nemocnici sv. Zdislavy v Mostištích u Velkého Meziříčí bude od středy 6. února na všech odděleních platit zákaz návštěv. Důvodem je akutní nárůst respiračních onemocnění. Zákaz bude platit do odvolání.
Od 6. února platí také na všech lůžkových odděleních v nemocnici v Pelhřimově zákaz návštěv, též z důvodu nárůstu respiračních onemocnění. Zákaz byl přijat na doporučení epidemiologa a Krajské hygienické stanice a je platný do odvolání.

V nemocnici v Novém Městě na Moravě platí zákaz návštěv na odděleních intenzivní péče: interna, chirurgie, ARO a NIP již od 2. února až do odvolání.

V nemocnici v Třebíči platí zákaz návštěv na všech odděleních až do odvolání od pondělí 4. února.

V nemocnici v Havlíčkově Brodě platí zákaz návštěv od 2. února až do odvolání.

V nemocnici v Jihlavě zatím zákaz návštěv vyhlášen nebyl.

Na Vysočině 1619 akutních respiračních onemocnění v přepočtu na sto tisíc obyvatel, hranice epidemie byla v regionu překročena o 19 případů. Ve Žďáře nad Sázavou zemřel jeden muž, ročník 1940, na chřipku typu A.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška pro milovníky historie s titulem Jak si sestavit vlastní rodokmen v Třešti
Přednáška Ing. Lenky Lízalové, Ph.D. nazvaná Jak si sestavit vlastní rodokmen se bude konat v pátek 8. února od 17 hodin v muzeu v Třešti.
Zajímá vás historie vaší rodiny a neznáte ani jména svých pradědečků a prababiček, natož odkud a čím byli? Přijďte se poučit, jak a kde začít pátrat, nač můžete narazit a jak daleko do minulosti lze dojít.
Lektorka Ing. Lenka Lízalová, Ph.D., Vám dá pár rad do začátku: co hledat, kde hledat, jak hledat, jak informace uchovat a jak vytvořit výstupy.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Spolek Benediktus v Modletíně pomáhá lidem s postižením
V minulém týdnu se uskutečnilo setkání pracovníků odboru sociálních věcí s pracovníky spolku BENEDIKTUS, který působí v Modletíně na Havlíčkobrodsku. Jedná se o centrum denních služeb a chráněné bydlení, které rozvíjí člověka s mentálním postižením a zapojuje jej do běžného života společnosti.
„Zařízení jsme navštívili už několikrát a i tentokrát bylo plné srdečné atmosféry doplněné výměnou informací a možností navázání budoucí spolupráce zejména v oblasti dobrovolnické činnosti,“ uvedl Jiří Bína, vedoucí oddělení sociálních služeb Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Součástí návštěvy byla také prohlídka keramické a údržbové dílny, dílny přírodních produktů pro sušení ovoce, zeleniny a bylin. „Je pro nás důležité zapojovat lidi s mentálním postižením do výrobního procesu dílen a najít každému místo podle jeho schopností. Snažíme se vytvořit podmínky, aby klienti svým podílem vtiskli výrobkům přidanou hodnotu“, zdůraznil Martin Jindra, vedoucí komunity, a jak připomněl: „V dubnu 2018 jsme byli přijati jako projekt do mezinárodní Federace komunit Archa Jeana Vaniera, který založil první komunitu pro lidi s postižením v roce 1964 ve Francii. Tento příklad dal vzniknout mnoha dalším komunitám nejen ve Francii a hnutí Archa se rozšířilo po celém světě.“

Jak podotkl francouzský koordinátor Archy Robin Sykes: „Archa staví na tom, že každý člověk má jedinečnou hodnotu a dary, které v komunitě můžeme objevovat a rozvíjet skrze vzájemné vztahy, práci, a tyto dary sdílet dál. V současné době je 155 komunit ve 36 zemích světa.“

Jak podotkl francouzský koordinátor Archy Robin Sykes: „Archa staví na tom, že každý člověk má jedinečnou hodnotu a dary, které v komunitě můžeme objevovat a rozvíjet skrze vzájemné vztahy, práci, a tyto dary sdílet dál. V současné době je 155 komunit ve 36 zemích světa.“

Více informací o činnosti spolku BENEDICTUS je k dispozici na www.benediktus.org
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2019

• V Jihlavě v ulici Romana Havelky byl nalezen mrtvý muž
• Festival dokumentů Jeden svět už posedmé v Havlíčkově Brodě
• Osmnáct mladistvých v Polné bylo pod vlivem alkoholu; jeden z chlapců měl téměř tři promile

Neděle   17. 3. 2019

• U Dačic zemřel po nehodě čtyřiadvacetiletý mladík
• Sčítání ptáků na krmítkách ovládla sýkora koňadra, druhý je vrabec
• Jaro ožívá na křídlech prvních čápů
• Malé letadlo v Třebíči při přistávání zavadilo kolem o auto
• Cyklista v Jemnici měl téměř dvě promile alkoholu
• Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme? na krajském úřadě v Jihlavě
• Horácká galerie představí grafiku a objekty jihlavského výtvarníka Františka Dörfla
• Vodní elektrárna Dalešice nabídne zájemcům speciální prohlídky o víkendu 23. -24. března

Sobota   16. 3. 2019

• Jihlavský filmový klub uvede dokumentární snímek V Mosulu
• Žena odcizila zboží za více než jedenáct tisíc korun, muž se pokusil odcizil brusku
• Jihlavská galerie představí celoživotní dílo akademické malířky Evy Činčerové

Pátek   15. 3. 2019

• V Třebíči oslaví svátek svatého Patrika jídlem, pitím, tancem i hudbou
• Výstava Na vlně retro v Telči nejen pro pamětníky
• Výlet plný dobrodružství vyhrála čtyřicítka soutěžících s nejlepšími znalostmi o Vysočině
• Vycházka do Národní atmosférické observatoře Košetice s humpoleckým muzeem
• Muž řídil auto bez technické prohlídky přes uložený zákaz, byl pod vlivem drog
• V Třebíči začne velký úklid města koncem března
• Muž řídil auto přes uložený zákaz, navíc byl pod vlivem drog
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou moci náhlednout do zákulisí operačních sálů

Čtvrtek   14. 3. 2019

• Policisté v Třebíči pátrají po pachateli, který se vloupal do domů
• Znovu Stavíme ze stavebnice ROTO. Probuď v sobě vynálezce!
• Opilý muž na ulici v Jihlavě napadl ženu, poté skončil na protialkoholní záchytné stanici
• Kalvárie v Pelhřimově na hodinu zhasne; upozorní na ochranu klimatu
• Na Čtyřpaličaté skále ve Žďárských vrších dostanou potřetí šanci krkavci
• Liščí žena – mýty a legendy severských národů
• S tradicí v srdci - výstava věnovaná lidové malírně v Telči
• S Vysočinou do Evropy: Jirka, Adéla a Anna poletí do Británie

Středa   13. 3. 2019

• Kostel sv. Víta v Zahrádce by se mohl dočkat nového zvonu
• Rybníček u Dolního Dvora na Havlíčkobrodsku je novou přírodní památkou
• Strážníci v Třebíči měli plné ruce práce s mladými podnapilými výtržníky
• Studenti z Havlíčkova Brodu staví přehradu z vlnité lepenky
• Přednáška Jak zachránit naše lesy v Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí
• Maminky i babičky ozdobí „velikonoční“ strom v Pelhřimově
• Akci pro dětské oddělení jihlavské nemocnice podpoří i nastávající maminka Ewa Farna

Úterý   12. 3. 2019

• Ve Žďáře nad Sázavou srazilo auto pětaosmdesátiletou chodkyni, ta na následky zranění zemřela
• Putovní výstava Sdružení Krajina doputovala do kina Vysočina
• Blokové čištění Jihlavy začne na konci března; centrum a frekventované ulice se však uklízí již od minulého týdne
• U Dobré Vody na Žďársku se čelně střetla dvě osobní auta, zranění utrpěli dva lidé
• Přednáška Stavitelský rod HERZÁNŮ a jeho vliv na architekturu Třebíče
• Rodinné centrum Krteček v Pelhřimově slaví 20 let

Pondělí   11. 3. 2019

• Klempíři ze stavebky v Jihlavě se stali mistry České republiky
• V obci Věžnička na Jihlavsku v pondělí odpoledne boural autobus se čtrnácti dětmi
• Přednáška Osudový březen 1939 v Havlíčkově Brodě
• Anna Tomková z Jihlavy oslavila sto let života
• Dvěma milióny korun pomůže Vysočina denním stacionářům a centrům denních služeb se svozem klientů
• U příležitosti Dne ledvin se mohou lidé v třebíčské nemocnici ve čtvrtek 14. března nechat vyšetřit
• Další kuriozní nehoda na železnici
• Silný vítr opět v noci řádil, na Vysočině zaměstnával hasiče i energetiky

Neděle   10. 3. 2019

• Studenti architektury VŠUP navrhnou novou podobu několika jihlavských lokalit
• Prodej vozidla. Jak na to?
• Českou republiku bude zužovat velmi silný vítr až do pondělního rána
• Jihlavské kino Dukla uvede přehlídku německy mluvících filmů DAS FILMFEST 2018
• Budky pro sýkorky
• Hasiče na Vysočině zaměstnal silný vítr

Sobota   9. 3. 2019

• Představení Pardál v Národním domě v Třebíči je v neděli 10. března zrušeno z důvodu nemoci herce Ondřeje Nováka
• Do nové sezóny se Zápisníkem návštěvníka památek
• Přednáška - Osudy vojáků 81. (jihlavského) pluku na ruské frontě v letech 1914–1918 ve Žďáře nad Sázavou
• Pečovat a žít doma je normální
• Jihlavský filmový klub uvede snímek Teheránská tabu
• S eObčankou jsme zase o krok dále v elektronizaci veřejné správy

Pátek   8. 3. 2019

• Muž se na Humpolecku vloupal do domů; policisté ho dopadli během pár hodin
• Stavební práce na vybudování obchvatu Nového Veselí jsou těsně před zahájením
• Největší „košt slivovice“ – neuvěřitelných 2714 vzorků na jednom místě
• Výskyt potkanů lze nahlásit na městský úřad; deratizace v Jihlavě proběhne v dubnu
• Povídání o čápech na Zámku pánů z Říčan v Pelhřimově
• Zásoby vody a novinky ve vodohospodářství na Vysočině

Čtvrtek   7. 3. 2019

• Děti mohou na venkovní hřiště v Jihlavě vyběhnout již tento pátek
• Krize trvá; domácí péči opouštějí sestry – kvůli nízkým platům
• Povídání o Santiniho stavbách ve Velké Bíteši
• Přibyslav zůstává centrem vzdělávání kominíků
• Jihlavské vodovody a kanalizace otevřely novou kancelář pro veřejnost v ulici Komenského 1
• Gynekologicko-porodnický pavilon novoměstské nemocnice změní svoji podobu
• Havíři si prohlédnou nový vrátek na Rounku
• V Třebíči na zámku vystaví díla Jiřího Bohéma Svobody a Ladislava Pupena Růžičky

Středa   6. 3. 2019

• Policisté v Jihlavě zachránili dívce život, ocenil je krajský policejní ředitel
• Zákazové značky mezi Stříteží a Kožichovicemi už nebudou mást řidiče; na bezpečnost bude dohlížet dopravní policie
• V Jihlavském tunelu se bude měřit rychlost; ostrý provoz kamer začne nejpozději 15. března
• Meteorologové opět varují před silným větrem, který by měl na Vysočině foukat ve čtvrtek 7. března
• Vyjádření Chaloupek k protestům studentů ke klimatu k životnímu prostředí
• Policisté objasnili krádež notebooku, podezřelého muže zadrželi při další krádeži
• V Pelhřimově o masopustu padl i neobvyklý rekord
• Povídání o historii navigace v jihlavském muzeu
• Čtyři milióny od Kraje Vysočina pomohou obcím se zachováním venkovských prodejen

Úterý   5. 3. 2019

• Nakupování přes internet - ověřte si, kam a za co posíláte své peníze
• Sametově s loutnou a akordeonem v jihlavském muzeu
• Nedostatečně uhašené ohniště zapříčinilo požár lesa na Třebíčsku
• Hasiči na Vysočině odstraňovali popadané stromy, nikdo žádná zranění neutrpěl
• Opilý muž, který narazil do sloupu se pokusil ujet strážníkům a skončil však na záchytce
• V havlíčkobrodském muzeu vystavuje sochař Radomír Dvořák
• Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme?

Pondělí   4. 3. 2019

• Město Třebíč nechalo opravit výtluky v silnicích
• Do práce na kole
• Klubový večer v Zoo Jihlava zavede návštěvníky na Altaj
• Plošné vypalování trávy je nebezpečná metoda
• Do Chotěboře míří světové bubenické eso, Mike Terrana
• Eva Karlíková vystavuje ve Ždírci nad Doubravou fotografie a obrázky
• Vysočina žádá o další miliony na výměnu kotlů pro 2378 domácností; ty o ně budou moci požádat na podzim
• Meteorologové varují před silným větrem na Vysočině
• Hledáte předpověď počasí? Pomůže vám meteorologická stanice základní školy Krásovy domky
• Festival divadla 2-3-4 začíná v Třebíči v neděli 10. března, potrvá dod 26. března

Neděle   3. 3. 2019

• Domov Háj nejpozději do tří let ubytuje všechny klienty v transformovaných domácnostech
• Bazén E. Rošického v Jihlavě o jarních prázdninách otevřený více hodin
• Turnaj v karetní hře prší se bude konat v pivnici Lipnice ve Velkém Meziříčí
• Soví noc na Křemešníku v sobotu 9. března
• Masopust v Pelhřimově v úterý 5. března uzavře veselí, následovat bude Popeleční středa a půst až do Velikonoc

Sobota   2. 3. 2019