Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 13.2 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Obřadní síň na hřbitově ve Velkém Meziříčí bude opravena
Obřadní síň hřbitova na Karlově ve Velkém Meziříčí včetně celého zázemí projde kompletní rekonstrukcí.
Rekonstrukce prostor pro poslední rozloučení se zesnulými vychází z přísnějších pravidel pro pohřební služby, jež přinesla novela zákona o pohřebnictví z roku 2017. Zejména místo pro poslední úpravu zesnulých vyžaduje takový zásah, aby splňovalo nové podmínky dané zákonem.

V souvislosti s tím projde rekonstrukcí celá budova ze sedmdesátých let. Finanční náklady jsou vyčísleny na více než 15 milionů korun. „Dojde k opravě celé strojové části, chladicího a mrazicího zařízení. Bude se bourat přední část s toaletami, rozšiřovat prosklená část síně, vznikne samostatná místnost pro pozůstalé a vestibul pro další smuteční hosty," vyjmenoval ředitel Technických služeb Jaroslav Mynář s tím, že v nedávné době už došlo k opravě vzduchotechniky, hotové je i nové topení a před lety byl upraven i katafalk.

Nyní se připravuje výběrové řízení na zhotovitele. „Rádi bychom rekonstrukci provedli na etapy. Po dobu opravy obřadní síně bychom chtěli pro civilní smuteční obřady využít prostor ve Špitálku stejně jako při opravě katafalku," dodal Jaroslav Mynář s tím, že jednání o podrobnostech akce budou teprve probíhat.
Martina STRNADOVÁZpět nahoru na obsah...

Opilý muž obtěžoval na úřadě práce v Třebíči úředníky i návštěvníky
Po budově úřadu práce na Komenského náměstí v Třebíči se v pondělí 11. února dopoledne pohyboval zcela zjevně opilý muž, který měl v ruce láhev alkoholu a obtěžoval jak úředníky, tak návštěvníky úřadu práce.
Strážníci městské policie, které zavolal jeden pracovník úřadu, opakovaně vykázali tohoto čtyřiatřicetiletého muže ze Smrku z budovy úřadu práce. Ten však venku pokračoval ve svém agresivním, vulgárním jednání a dokonce vytáhl z náprsní kapsy otvírací nůž a strážníkům začal vyhrožovat.
V jeho protiprávním jednání mu bylo zabráněno za použití zákonné výzvy a donucovacích prostředků. Dechovou zkouškou bylo prokázáno 1,99 promile alkoholu v dechu. Pro podezření ze spáchání trestného činu předali strážníci výtržníka policistům.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Kapela Mandrage vystoupí v rámci klubového turné 16. března v Třebíči
Úspěšná česká kapela Mandrage se po několika letech vrací z velkých festivalových pódií a koncertních sálů zpátky do klubů. Celorepublikové turné odstartovala 24. ledna v Pardubicích, 16. března vystoupí také v třebíčském klubu Roxy.
Kapela pocházející z Plzně před téměř dvaceti lety v malých klubech začínala koncertovat. Na začátku roku 2019 se v nich znovu objeví po dlouhé době a na koncertech zazní mimo jiné i staré písničky, které kapela řadu let nehrála. Fanoušci se mohou těšit také na dosud nezveřejněné videozáznamy pořízené během koncertů Mandrage v počátcích fungování i na blízký kontakt s kapelou. „Po těch letech na velkých pódiích jsme se rozhodli trochu zavzpomínat na naše začátky, odkud jsme vlastně přišli a kde to všechno začalo. Taky si tím připomeneme, proč jsme stále tady a vytváříme hudbu – pro lásku k ní samotné i pro lidi, se kterými a pro které hrajeme,“ vysvětluje kytarista kapely Pepa Bolan.

Koncerty budou díky malým kapacitám klubů a blízkosti s kapelou pro fanoušky exkluzivním a nevšedním zážitkem. „Hraní v klubech je vlastě asi to úplně nejpříjemnější hraní, jaký známe. Alespoň pro nás, pro kapelu. Krom toho, že máme blízko k obecenstvu, což je příjemné, máme také bližší kontakt sami mezi sebou. Na pódiu jsme nacpaní na pár metrech čtverečních, mačkáme se v malých šatničkách, nevezeme s sebou žádný velký tým lidí. Je to zkrátka takový kapelový teambuilding,“ říká klávesista František Bořík.

Kapela se těší na sedmnáct koncertů ve dvanácti městech, které mají být nostalgickou připomínkou kapelních začátků. „Máme tu zkušenost, že čím menší prostor, tím více energie. Jak je někde málo místa, velký horko a spousta natěsnaných lidí, často vznikne mnohem speciálnější atmosféra než v nacpaném sále velkého kulturního domu,“ podotýká klávesista kapely.

Na rozdíl od festivalových vystoupení a samostatných koncertů kapely odehraných v uplynulých letech půjde tentokrát opravdu „jen“ o hudbu. Veškeré efekty i technické vychytávky, na které jsou fanoušci kapely zvyklí, nechají Mandrage odvážně doma a na klubových pódiích se objeví tak, jako ve svých počátcích.
Po koncertech bude následovat afterparty, v rámci které budou členové kapely sami DJovat. Jako předkapela vystoupí Lety Mimo, kteří s Mandrage před lety v klubech také vystupovali.
Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti TicketStream.

Následující vystoupení skupiny MANDRAGE:

St 13.2. Ostrava – Barrák
Čt 14.2. Ostrava – Barrák
St 20.2. Plzeň – Pod lampou
Čt 21.2. Plzeň – Pod lampou
Pá 15.3. Litomyšl – Kotelna
So 16.3. Třebíč – Roxy
Pá 29.3. Ústí nad Labem – Doma
So 30.3. Mariánské Lázně – Na Dvorku
Michaela FIALOVÁ ROZŠAFNÁZpět nahoru na obsah...

Soutěž Dívka roku v Pelhřimově tentokrát v duchu antické krásy
Další ročník Dívky roku v Pelhřimově má své vítězky. Titul Dívky roku 2019 patří Marii Benešové z Pelhřimova.
Druhé místo získala Klára Říšská z Pelhřimova, třetí byla Adriana Svobodová z Pelhřimova a čtvrtá Veronika Lhotková z Malého Ježova u Pacova, která získala na základě hlasování diváků i titul Miss Sympatie.
Všechny postupují do celorepublikového castingu, v kterém se budou vybírat účastnice pro semifinále Dívky roku.
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Rádio Retro pustí desítky let nevysílané pásky se Zikmundem a Hanzelkou
Nový tematický stream Českého rozhlasu nabízí u příležitosti 100. narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda desítky hodin historických zvukových záznamů nejen z archivu Českého rozhlasu, ale také z fondu magnetofonových pásků, které si pro vlastní potřebu nechali oba legendární inženýři přetáčet pro svoje kotoučové magnetofony. Pro posluchače je tak díky tomu připraven výběr reportážních čtvrthodinek ze šedesátých let, a dokonce i některé nikdy nepublikované pracovní nahrávky z druhé cesty H+Z v letech 1959 až 1964. Rádio Retro s poctou Hanzelkovi a Zikmundovi začne vysílat od půlnoci na 14. února a v éteru bude přesně měsíc.
„Především bychom rádi poděkovali Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které se stará o archiv Miroslava Zikmunda a umožnilo využití těchto pásků pro vysílání Rádia Retro,“ uvedl ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček a dodal: „Nad těmi nově digitalizovanými pásky si člověk znovu uvědomí, jaký kus práce Hanzelka se Zikmundem udělali a chceme jim proto tímto výběrem 28 hodin dokumentů vzdát poctu, už proto, že rozhlas byl svého času hlavním popularizátorem jejich reportáží“.

Rádio Retro uvede tři dochované ukázky pořadů vzniklých během první expedice v letech 1947-1950 a přidá reprezentativní průřez reportážemi z druhé expedice v období 1959-1964. Posluchači se tak s H+Z mohou zúčastnit například likvidace požáru plynového vrtu v Albánii, poznávat s nimi tehdejšíma očima Sýrii, Irák, Turecko, ale také Cejlon, k němuž měli specifický vztah. „Tohle vysílání je také příležitost připomenout důležitou osobnost, bez které by dost možná nebyla sláva H+Z taková jaká byla, totiž režiséra a interpreta reportáží Karla Pecha. Právě on jednak využíval terénní nahrávky v kombinaci s texty H+Z, ale vytvářel specifický tvar jakési dramatizované reportáže, která byla mimořádně atraktivní a tahle poutavost mnoha pořadům vydržela dodnes,“ upozornil na kvality tehdejších relací Hanzelky a Zikmunda dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý.

Programová skladba částečně respektuje časovou osu, ale zastavuje se s využitím mladších nahrávek u některých konkrétních témat a vzpomínek. Karel Oujezdský například natáčel s oběma cestovateli o fotografování. Dagmar Misařová měla možnost vydat se na místo, kde H+Z trénovali na Afriku. Marek Janáč zachytil Miroslava Zikmunda v jeho domě ve Zlíně. Káva u Kische z roku 1990 připomene, co si mysleli Hanzelka se Zikmundem po sametové revoluci a záznam aktivu KSČ v Gottwaldově z roku 1968 zase přiblíží názory obou protagonistů v době tzv. Pražského jara 68. Některé nahrávky komentují, případně o svých setkáních s Miroslavem Zikmundem pak exkluzivně pro Rádio Retro vyprávějí cestovatelé Petr Horký a Miroslav Náplava, rozhlasoví moderátoři Lucie Výborná nebo Vladimír Kroc a nejmladším snímkem hlasu Miroslava Zikmunda jsou jeho úvahy o výrazných epochách naší moderní historie z roku 2014.
Blanka BUMBÁLKOVÁZpět nahoru na obsah...

Průvodce jihlavskou nemocnicí získal ocenění v celorepublikové soutěži
Lubomír Dvořáček je už tři roky průvodcem v jihlavské nemocnici. Denně poradí desítkám lidí, kteří kvůli opravám interního pavilonu a stěhování ambulancí i oddělení nevěděli, kudy se vydat. V celorepublikové soutěži Bezpečná nemocnice se jihlavská nemocnice díky němu umístila na 4. místě.
Původně měl pacientům a návštěvám v jihlavské nemocnici pomáhat dva měsíce. Nemocnice jeho služby využívá už tři roky. „Postupně se totiž ukázalo, že člověk může projít kolem cedulí, ale lidské slovo a vysvětlení je víc, než tisíc nápisů. Pan Dvořáček už pomohl tisícům lidí,“ říká provozně-technický náměstek Alexander Filip. V celorepublikové soutěži Bezpečná nemocnice získala díky tomu jihlavská nemocnice 4. místo.
Lubomír Dvořáček pomáhal po tři roky každý všední den všem, kteří chtěli poradit. Hledali přestěhované oddělení, ambulance, šli na návštěvu za příbuzným. Pan Dvořáček nejenom radil, ale třeba i pomohl se zavazadlem: „Snažili jsme se, aby po dobu oprav interního pavilonu měli pacienti i návštěvy co nejvíc informací, a i díky panu Dvořáčkovi se to povedlo,“ pochvaluje si Alexander Filip.

Opravy interního pavilonu, kvůli kterým průvodce nemocnice najala, skončí již tento měsíc. Trvaly celkem tři roky. Na podzim loňského roku skončila rekonstrukce lůžkových oddělení a opravy se přesunuly do suterénu a zázemí pro zaměstnance. Interní pavilon pochází z přelomu 70. -80. let 20. století a od doby svého vzniku neprošel zásadnější rekonstrukcí. Opravy probíhaly od nejvrchnějších podlaží směrem dolů. Celková cena rekonstrukce je 372,271.571,- Kč včetně DPH je placena z rozpočtu Kraje Vysočina.


Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavské astronomické společnosti je patnáct let
Ve středu 20. února 2019 oslaví Jihlavská astronomická společnost 15. výročí svého oficiálního vzniku. U této příležitosti představujeme program prvního pololetí roku 2019, ve kterém se v Jihlavě mimo jiné představí i některé velice významné osobnosti astronomie.
Oficiálnímu vzniku Jihlavské astronomické společnosti (resp. registraci občanského sdružení v únoru roku 2004) předcházela více než dvouletá aktivita neformálního klubu Jihlavská astronomie, který působil v rámci občanského sdružení Jihlavská brána, díky kterému se jihlavští amatérští astronomové začali působit na historické věži brány Matky Boží v Jihlavě. Od samého počátku klub vyvíjel zejména vnější činnost, tedy snažil se připravovat aktivity pro nejširší veřejnost.

Na přelomu jara a léta roku 2003 se povedlo do Jihlavy pořídit 0,25m zrcadlový dalekohled na jednoduché azimutální montáži, který ihned začal být využíván především pro veřejná pozorování prováděná na vyhlídkové terase brány Matky Boží.

Hlavními impulzy pro transformaci neformálního klubu na oficiální občanské sdružení s vlastní právní subjektivitou byla touha po pořádní vlastního letního dětského tábora s astronomickým zaměřením a také potřeba formálního východiska pro zahájení diskuse o vzniku hvězdárny v Jihlavě.

V případě pořádání astronomického tábora Jihlavská astronomická společnost slaví úspěchy dodnes. Tábor již tradičně probíhá na táborové základně DDM Jihlava na Hájence v Černých lesích u Brtnice a těší se opravdu vysokému zájmu. V průběhu let se Astronomický tábor stal skutečnou špičkou ve své kategorii.

V případě projektu vybudování jihlavské hvězdárny Jihlavské astronomická společnost úspěšná nebyla. V letech 2006 až 2008 sice pod záštitou Kraje Vysočina vznikal záměr velice ambiciózního projektu na vybudování vědecko-popularizačního centra s názvem Vesmír Vysočiny (který mimo jiné obsahoval i skvěle vybavenou hvězdárnu a digitální planetárium), avšak i přesto, že projekt měl status jednoho ze tří tehdy strategických projektů kraje, změna politické reprezentace na Kraji Vysočina velice rychle vedla k ukončení tohoto záměru. Veškeré následné snahy o hledání jiného řešení bohužel zkrachovaly také.

V současnosti se Jihlavská astronomická společnost snaží znovuiniciovat otevření veřejné diskuse o vzniku alespoň malé veřejné hvězdárny v Jihlavě. Aktuálně jsme zahájili jednání s nově zvoleným vedením Statutárního města Jihlavy.

Jihlavská astronomický společnost v současností disponuje velice výkonným vybavením pro astronomická pozorování. Mezi našimi dalekohledy je například velký 0,3m zrcadlový dalekohled na digitální montáži, speciální dalekohledy pro pozorování Slunce, nebo celá řada menších mobilních dalekohledů, které využíváme pro veřejná pozorování a také pro astronomické výjezdy na nejrůznější akce.

V současnosti členové Jihlavské astronomické společnosti vedle astronomického tábora připravují pravidelná také pozorování pro nejširší veřejnost, výjezdy na nejrůznější kulturní či vzdělávací akce v regionu, doprovodné aktivity (např. doprovodný astronomický program při Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě, Muzejní a galerijní noci, apod.), happeningy či workshopy (Noci vědců, Týdne vědy a techniky, pozorování Slunce ze zoo, apod.). Mezi v současnosti velice vyhledávané aktivity patří zejména měsíční cyklus pravidelných astronomických přednášek pořádaných, které pořádáme ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava a také s Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.
Veškeré investice a provoz Jihlavské astronomické společnosti jsou vynakládány výhradně s vlastních zdrojů. Jihlavská astronomická společnost dosud nikdy nečerpala žádnou veřejnou dotaci. Členskou základnu Jihlavské astronomické společnosti tvoří přibližně třicítka dobrovolníků, kteří za svou práci pro společnost neberou žádný plat ani honorář.
V minulém roce Jihlavská astronomická společnost uspořádala 51 akcí pro veřejnost, které navštívilo víc než 2,5 tisíce lidí. Ačkoliv smyslem existence Jihlavské astronomické společnosti je zejména popularizace astronomie a příbuzných vědních oblastí, můžeme se pyšnit i několika členy, kteří svou odbornou prací vynikají rámci České republiky, ale i v mezinárodním měřítku. Mezi našimi členy jsou například skvělí astrofotografové, kteří své dovednosti aktivně předávají příští generaci v rámci speciálních workshopů při Astronomickém táboře. Z dalších odborných úspěchů členů Jihlavské astronomické společnosti je třeba uvést práci Jana Schilhaba, který má na svém kontě objev tří dosud neznámých proměnných hvězd. Jihlavská astronomická společnost je také kolektivním členem České astronomické společnosti.

Při ohlédnutí zpět lze v patnáctileté historii Jihlavské astronomické společnosti celou řadu úspěchů a velice vydařených akcí. Ze všeho nejvíc nás však těší, že v astronomické společnosti vznikl funkční tým velice rozmanitých osobností, které svým srdcařským přístupem dostávají témata astronomie i do jihlavského povědomí. Těší nás, že o naše aktivity stále roste zájem. Jihlavská astronomická společnost podle našeho názoru tvoří jeden ze střípků jihlavského vzdělávacího a kulturního života.

Výběr z připravovaných aktivit pro veřejnost: 
21. února 2019, přednáška: Pavel Suchan (Astronomický ústav AV ČR): Tma jako ohrožený druh aneb O světelném znečištění (Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava; začátek v 17:00 hod). 

14. března 2019, přednáška: Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.(Astronomický ústav AV ČR): Historie navigace (Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava; začátek v 17:00 hod). 

12. dubna 2019, přednáška: RNDr. Jiří Grygar, CSc. (Fyzikální ústav AV ČR): Záludné výběrové efekty v historii astronomie (Vysoká škola polytechnická Jihlava, Tolstého 16, Jihlava; posluchárna P3; začátek v 17:00 hod; přednáška proběhne v rámci cyklu Science Café). 

10. května 2019, přednáška: Mgr. Lenka Zychová, Ph.D. (Royal Belgian Institute for Space Aeronomy): Kosmické počasí - Jak ovlivňuje život na Zemi (Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava; začátek v 17:00 hod). 

13. června 2019, přednáška: Ing. Tomáš Přibyl (nezávislý publicista, odborník na kosmonautiku): Příběh lunárního modulu (Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava; začátek v 17:00 hod). 

19. července – 1. srpna 2019: Astronomický tábor 2019


Miloš PODAŘIL, předseda Jihlavské astronom. společnostiZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2019

• V Jihlavě v ulici Romana Havelky byl nalezen mrtvý muž
• Festival dokumentů Jeden svět už posedmé v Havlíčkově Brodě
• Osmnáct mladistvých v Polné bylo pod vlivem alkoholu; jeden z chlapců měl téměř tři promile

Neděle   17. 3. 2019

• U Dačic zemřel po nehodě čtyřiadvacetiletý mladík
• Sčítání ptáků na krmítkách ovládla sýkora koňadra, druhý je vrabec
• Jaro ožívá na křídlech prvních čápů
• Malé letadlo v Třebíči při přistávání zavadilo kolem o auto
• Cyklista v Jemnici měl téměř dvě promile alkoholu
• Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme? na krajském úřadě v Jihlavě
• Horácká galerie představí grafiku a objekty jihlavského výtvarníka Františka Dörfla
• Vodní elektrárna Dalešice nabídne zájemcům speciální prohlídky o víkendu 23. -24. března

Sobota   16. 3. 2019

• Jihlavský filmový klub uvede dokumentární snímek V Mosulu
• Žena odcizila zboží za více než jedenáct tisíc korun, muž se pokusil odcizil brusku
• Jihlavská galerie představí celoživotní dílo akademické malířky Evy Činčerové

Pátek   15. 3. 2019

• V Třebíči oslaví svátek svatého Patrika jídlem, pitím, tancem i hudbou
• Výstava Na vlně retro v Telči nejen pro pamětníky
• Výlet plný dobrodružství vyhrála čtyřicítka soutěžících s nejlepšími znalostmi o Vysočině
• Vycházka do Národní atmosférické observatoře Košetice s humpoleckým muzeem
• Muž řídil auto bez technické prohlídky přes uložený zákaz, byl pod vlivem drog
• V Třebíči začne velký úklid města koncem března
• Muž řídil auto přes uložený zákaz, navíc byl pod vlivem drog
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou moci náhlednout do zákulisí operačních sálů

Čtvrtek   14. 3. 2019

• Policisté v Třebíči pátrají po pachateli, který se vloupal do domů
• Znovu Stavíme ze stavebnice ROTO. Probuď v sobě vynálezce!
• Opilý muž na ulici v Jihlavě napadl ženu, poté skončil na protialkoholní záchytné stanici
• Kalvárie v Pelhřimově na hodinu zhasne; upozorní na ochranu klimatu
• Na Čtyřpaličaté skále ve Žďárských vrších dostanou potřetí šanci krkavci
• Liščí žena – mýty a legendy severských národů
• S tradicí v srdci - výstava věnovaná lidové malírně v Telči
• S Vysočinou do Evropy: Jirka, Adéla a Anna poletí do Británie

Středa   13. 3. 2019

• Kostel sv. Víta v Zahrádce by se mohl dočkat nového zvonu
• Rybníček u Dolního Dvora na Havlíčkobrodsku je novou přírodní památkou
• Strážníci v Třebíči měli plné ruce práce s mladými podnapilými výtržníky
• Studenti z Havlíčkova Brodu staví přehradu z vlnité lepenky
• Přednáška Jak zachránit naše lesy v Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí
• Maminky i babičky ozdobí „velikonoční“ strom v Pelhřimově
• Akci pro dětské oddělení jihlavské nemocnice podpoří i nastávající maminka Ewa Farna

Úterý   12. 3. 2019

• Ve Žďáře nad Sázavou srazilo auto pětaosmdesátiletou chodkyni, ta na následky zranění zemřela
• Putovní výstava Sdružení Krajina doputovala do kina Vysočina
• Blokové čištění Jihlavy začne na konci března; centrum a frekventované ulice se však uklízí již od minulého týdne
• U Dobré Vody na Žďársku se čelně střetla dvě osobní auta, zranění utrpěli dva lidé
• Přednáška Stavitelský rod HERZÁNŮ a jeho vliv na architekturu Třebíče
• Rodinné centrum Krteček v Pelhřimově slaví 20 let

Pondělí   11. 3. 2019

• Klempíři ze stavebky v Jihlavě se stali mistry České republiky
• V obci Věžnička na Jihlavsku v pondělí odpoledne boural autobus se čtrnácti dětmi
• Přednáška Osudový březen 1939 v Havlíčkově Brodě
• Anna Tomková z Jihlavy oslavila sto let života
• Dvěma milióny korun pomůže Vysočina denním stacionářům a centrům denních služeb se svozem klientů
• U příležitosti Dne ledvin se mohou lidé v třebíčské nemocnici ve čtvrtek 14. března nechat vyšetřit
• Další kuriozní nehoda na železnici
• Silný vítr opět v noci řádil, na Vysočině zaměstnával hasiče i energetiky

Neděle   10. 3. 2019

• Studenti architektury VŠUP navrhnou novou podobu několika jihlavských lokalit
• Prodej vozidla. Jak na to?
• Českou republiku bude zužovat velmi silný vítr až do pondělního rána
• Jihlavské kino Dukla uvede přehlídku německy mluvících filmů DAS FILMFEST 2018
• Budky pro sýkorky
• Hasiče na Vysočině zaměstnal silný vítr

Sobota   9. 3. 2019

• Představení Pardál v Národním domě v Třebíči je v neděli 10. března zrušeno z důvodu nemoci herce Ondřeje Nováka
• Do nové sezóny se Zápisníkem návštěvníka památek
• Přednáška - Osudy vojáků 81. (jihlavského) pluku na ruské frontě v letech 1914–1918 ve Žďáře nad Sázavou
• Pečovat a žít doma je normální
• Jihlavský filmový klub uvede snímek Teheránská tabu
• S eObčankou jsme zase o krok dále v elektronizaci veřejné správy

Pátek   8. 3. 2019

• Muž se na Humpolecku vloupal do domů; policisté ho dopadli během pár hodin
• Stavební práce na vybudování obchvatu Nového Veselí jsou těsně před zahájením
• Největší „košt slivovice“ – neuvěřitelných 2714 vzorků na jednom místě
• Výskyt potkanů lze nahlásit na městský úřad; deratizace v Jihlavě proběhne v dubnu
• Povídání o čápech na Zámku pánů z Říčan v Pelhřimově
• Zásoby vody a novinky ve vodohospodářství na Vysočině

Čtvrtek   7. 3. 2019

• Děti mohou na venkovní hřiště v Jihlavě vyběhnout již tento pátek
• Krize trvá; domácí péči opouštějí sestry – kvůli nízkým platům
• Povídání o Santiniho stavbách ve Velké Bíteši
• Přibyslav zůstává centrem vzdělávání kominíků
• Jihlavské vodovody a kanalizace otevřely novou kancelář pro veřejnost v ulici Komenského 1
• Gynekologicko-porodnický pavilon novoměstské nemocnice změní svoji podobu
• Havíři si prohlédnou nový vrátek na Rounku
• V Třebíči na zámku vystaví díla Jiřího Bohéma Svobody a Ladislava Pupena Růžičky

Středa   6. 3. 2019

• Policisté v Jihlavě zachránili dívce život, ocenil je krajský policejní ředitel
• Zákazové značky mezi Stříteží a Kožichovicemi už nebudou mást řidiče; na bezpečnost bude dohlížet dopravní policie
• V Jihlavském tunelu se bude měřit rychlost; ostrý provoz kamer začne nejpozději 15. března
• Meteorologové opět varují před silným větrem, který by měl na Vysočině foukat ve čtvrtek 7. března
• Vyjádření Chaloupek k protestům studentů ke klimatu k životnímu prostředí
• Policisté objasnili krádež notebooku, podezřelého muže zadrželi při další krádeži
• V Pelhřimově o masopustu padl i neobvyklý rekord
• Povídání o historii navigace v jihlavském muzeu
• Čtyři milióny od Kraje Vysočina pomohou obcím se zachováním venkovských prodejen

Úterý   5. 3. 2019

• Nakupování přes internet - ověřte si, kam a za co posíláte své peníze
• Sametově s loutnou a akordeonem v jihlavském muzeu
• Nedostatečně uhašené ohniště zapříčinilo požár lesa na Třebíčsku
• Hasiči na Vysočině odstraňovali popadané stromy, nikdo žádná zranění neutrpěl
• Opilý muž, který narazil do sloupu se pokusil ujet strážníkům a skončil však na záchytce
• V havlíčkobrodském muzeu vystavuje sochař Radomír Dvořák
• Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme?

Pondělí   4. 3. 2019

• Město Třebíč nechalo opravit výtluky v silnicích
• Do práce na kole
• Klubový večer v Zoo Jihlava zavede návštěvníky na Altaj
• Plošné vypalování trávy je nebezpečná metoda
• Do Chotěboře míří světové bubenické eso, Mike Terrana
• Eva Karlíková vystavuje ve Ždírci nad Doubravou fotografie a obrázky
• Vysočina žádá o další miliony na výměnu kotlů pro 2378 domácností; ty o ně budou moci požádat na podzim
• Meteorologové varují před silným větrem na Vysočině
• Hledáte předpověď počasí? Pomůže vám meteorologická stanice základní školy Krásovy domky
• Festival divadla 2-3-4 začíná v Třebíči v neděli 10. března, potrvá dod 26. března

Neděle   3. 3. 2019

• Domov Háj nejpozději do tří let ubytuje všechny klienty v transformovaných domácnostech
• Bazén E. Rošického v Jihlavě o jarních prázdninách otevřený více hodin
• Turnaj v karetní hře prší se bude konat v pivnici Lipnice ve Velkém Meziříčí
• Soví noc na Křemešníku v sobotu 9. března
• Masopust v Pelhřimově v úterý 5. března uzavře veselí, následovat bude Popeleční středa a půst až do Velikonoc

Sobota   2. 3. 2019