Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 13.2 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Obřadní síň na hřbitově ve Velkém Meziříčí bude opravena
Obřadní síň hřbitova na Karlově ve Velkém Meziříčí včetně celého zázemí projde kompletní rekonstrukcí.
Rekonstrukce prostor pro poslední rozloučení se zesnulými vychází z přísnějších pravidel pro pohřební služby, jež přinesla novela zákona o pohřebnictví z roku 2017. Zejména místo pro poslední úpravu zesnulých vyžaduje takový zásah, aby splňovalo nové podmínky dané zákonem.

V souvislosti s tím projde rekonstrukcí celá budova ze sedmdesátých let. Finanční náklady jsou vyčísleny na více než 15 milionů korun. „Dojde k opravě celé strojové části, chladicího a mrazicího zařízení. Bude se bourat přední část s toaletami, rozšiřovat prosklená část síně, vznikne samostatná místnost pro pozůstalé a vestibul pro další smuteční hosty," vyjmenoval ředitel Technických služeb Jaroslav Mynář s tím, že v nedávné době už došlo k opravě vzduchotechniky, hotové je i nové topení a před lety byl upraven i katafalk.

Nyní se připravuje výběrové řízení na zhotovitele. „Rádi bychom rekonstrukci provedli na etapy. Po dobu opravy obřadní síně bychom chtěli pro civilní smuteční obřady využít prostor ve Špitálku stejně jako při opravě katafalku," dodal Jaroslav Mynář s tím, že jednání o podrobnostech akce budou teprve probíhat.
Martina STRNADOVÁZpět nahoru na obsah...

Opilý muž obtěžoval na úřadě práce v Třebíči úředníky i návštěvníky
Po budově úřadu práce na Komenského náměstí v Třebíči se v pondělí 11. února dopoledne pohyboval zcela zjevně opilý muž, který měl v ruce láhev alkoholu a obtěžoval jak úředníky, tak návštěvníky úřadu práce.
Strážníci městské policie, které zavolal jeden pracovník úřadu, opakovaně vykázali tohoto čtyřiatřicetiletého muže ze Smrku z budovy úřadu práce. Ten však venku pokračoval ve svém agresivním, vulgárním jednání a dokonce vytáhl z náprsní kapsy otvírací nůž a strážníkům začal vyhrožovat.
V jeho protiprávním jednání mu bylo zabráněno za použití zákonné výzvy a donucovacích prostředků. Dechovou zkouškou bylo prokázáno 1,99 promile alkoholu v dechu. Pro podezření ze spáchání trestného činu předali strážníci výtržníka policistům.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Kapela Mandrage vystoupí v rámci klubového turné 16. března v Třebíči
Úspěšná česká kapela Mandrage se po několika letech vrací z velkých festivalových pódií a koncertních sálů zpátky do klubů. Celorepublikové turné odstartovala 24. ledna v Pardubicích, 16. března vystoupí také v třebíčském klubu Roxy.
Kapela pocházející z Plzně před téměř dvaceti lety v malých klubech začínala koncertovat. Na začátku roku 2019 se v nich znovu objeví po dlouhé době a na koncertech zazní mimo jiné i staré písničky, které kapela řadu let nehrála. Fanoušci se mohou těšit také na dosud nezveřejněné videozáznamy pořízené během koncertů Mandrage v počátcích fungování i na blízký kontakt s kapelou. „Po těch letech na velkých pódiích jsme se rozhodli trochu zavzpomínat na naše začátky, odkud jsme vlastně přišli a kde to všechno začalo. Taky si tím připomeneme, proč jsme stále tady a vytváříme hudbu – pro lásku k ní samotné i pro lidi, se kterými a pro které hrajeme,“ vysvětluje kytarista kapely Pepa Bolan.

Koncerty budou díky malým kapacitám klubů a blízkosti s kapelou pro fanoušky exkluzivním a nevšedním zážitkem. „Hraní v klubech je vlastě asi to úplně nejpříjemnější hraní, jaký známe. Alespoň pro nás, pro kapelu. Krom toho, že máme blízko k obecenstvu, což je příjemné, máme také bližší kontakt sami mezi sebou. Na pódiu jsme nacpaní na pár metrech čtverečních, mačkáme se v malých šatničkách, nevezeme s sebou žádný velký tým lidí. Je to zkrátka takový kapelový teambuilding,“ říká klávesista František Bořík.

Kapela se těší na sedmnáct koncertů ve dvanácti městech, které mají být nostalgickou připomínkou kapelních začátků. „Máme tu zkušenost, že čím menší prostor, tím více energie. Jak je někde málo místa, velký horko a spousta natěsnaných lidí, často vznikne mnohem speciálnější atmosféra než v nacpaném sále velkého kulturního domu,“ podotýká klávesista kapely.

Na rozdíl od festivalových vystoupení a samostatných koncertů kapely odehraných v uplynulých letech půjde tentokrát opravdu „jen“ o hudbu. Veškeré efekty i technické vychytávky, na které jsou fanoušci kapely zvyklí, nechají Mandrage odvážně doma a na klubových pódiích se objeví tak, jako ve svých počátcích.
Po koncertech bude následovat afterparty, v rámci které budou členové kapely sami DJovat. Jako předkapela vystoupí Lety Mimo, kteří s Mandrage před lety v klubech také vystupovali.
Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti TicketStream.

Následující vystoupení skupiny MANDRAGE:

St 13.2. Ostrava – Barrák
Čt 14.2. Ostrava – Barrák
St 20.2. Plzeň – Pod lampou
Čt 21.2. Plzeň – Pod lampou
Pá 15.3. Litomyšl – Kotelna
So 16.3. Třebíč – Roxy
Pá 29.3. Ústí nad Labem – Doma
So 30.3. Mariánské Lázně – Na Dvorku
Michaela FIALOVÁ ROZŠAFNÁZpět nahoru na obsah...

Soutěž Dívka roku v Pelhřimově tentokrát v duchu antické krásy
Další ročník Dívky roku v Pelhřimově má své vítězky. Titul Dívky roku 2019 patří Marii Benešové z Pelhřimova.
Druhé místo získala Klára Říšská z Pelhřimova, třetí byla Adriana Svobodová z Pelhřimova a čtvrtá Veronika Lhotková z Malého Ježova u Pacova, která získala na základě hlasování diváků i titul Miss Sympatie.
Všechny postupují do celorepublikového castingu, v kterém se budou vybírat účastnice pro semifinále Dívky roku.
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Rádio Retro pustí desítky let nevysílané pásky se Zikmundem a Hanzelkou
Nový tematický stream Českého rozhlasu nabízí u příležitosti 100. narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda desítky hodin historických zvukových záznamů nejen z archivu Českého rozhlasu, ale také z fondu magnetofonových pásků, které si pro vlastní potřebu nechali oba legendární inženýři přetáčet pro svoje kotoučové magnetofony. Pro posluchače je tak díky tomu připraven výběr reportážních čtvrthodinek ze šedesátých let, a dokonce i některé nikdy nepublikované pracovní nahrávky z druhé cesty H+Z v letech 1959 až 1964. Rádio Retro s poctou Hanzelkovi a Zikmundovi začne vysílat od půlnoci na 14. února a v éteru bude přesně měsíc.
„Především bychom rádi poděkovali Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které se stará o archiv Miroslava Zikmunda a umožnilo využití těchto pásků pro vysílání Rádia Retro,“ uvedl ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček a dodal: „Nad těmi nově digitalizovanými pásky si člověk znovu uvědomí, jaký kus práce Hanzelka se Zikmundem udělali a chceme jim proto tímto výběrem 28 hodin dokumentů vzdát poctu, už proto, že rozhlas byl svého času hlavním popularizátorem jejich reportáží“.

Rádio Retro uvede tři dochované ukázky pořadů vzniklých během první expedice v letech 1947-1950 a přidá reprezentativní průřez reportážemi z druhé expedice v období 1959-1964. Posluchači se tak s H+Z mohou zúčastnit například likvidace požáru plynového vrtu v Albánii, poznávat s nimi tehdejšíma očima Sýrii, Irák, Turecko, ale také Cejlon, k němuž měli specifický vztah. „Tohle vysílání je také příležitost připomenout důležitou osobnost, bez které by dost možná nebyla sláva H+Z taková jaká byla, totiž režiséra a interpreta reportáží Karla Pecha. Právě on jednak využíval terénní nahrávky v kombinaci s texty H+Z, ale vytvářel specifický tvar jakési dramatizované reportáže, která byla mimořádně atraktivní a tahle poutavost mnoha pořadům vydržela dodnes,“ upozornil na kvality tehdejších relací Hanzelky a Zikmunda dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý.

Programová skladba částečně respektuje časovou osu, ale zastavuje se s využitím mladších nahrávek u některých konkrétních témat a vzpomínek. Karel Oujezdský například natáčel s oběma cestovateli o fotografování. Dagmar Misařová měla možnost vydat se na místo, kde H+Z trénovali na Afriku. Marek Janáč zachytil Miroslava Zikmunda v jeho domě ve Zlíně. Káva u Kische z roku 1990 připomene, co si mysleli Hanzelka se Zikmundem po sametové revoluci a záznam aktivu KSČ v Gottwaldově z roku 1968 zase přiblíží názory obou protagonistů v době tzv. Pražského jara 68. Některé nahrávky komentují, případně o svých setkáních s Miroslavem Zikmundem pak exkluzivně pro Rádio Retro vyprávějí cestovatelé Petr Horký a Miroslav Náplava, rozhlasoví moderátoři Lucie Výborná nebo Vladimír Kroc a nejmladším snímkem hlasu Miroslava Zikmunda jsou jeho úvahy o výrazných epochách naší moderní historie z roku 2014.
Blanka BUMBÁLKOVÁZpět nahoru na obsah...

Průvodce jihlavskou nemocnicí získal ocenění v celorepublikové soutěži
Lubomír Dvořáček je už tři roky průvodcem v jihlavské nemocnici. Denně poradí desítkám lidí, kteří kvůli opravám interního pavilonu a stěhování ambulancí i oddělení nevěděli, kudy se vydat. V celorepublikové soutěži Bezpečná nemocnice se jihlavská nemocnice díky němu umístila na 4. místě.
Původně měl pacientům a návštěvám v jihlavské nemocnici pomáhat dva měsíce. Nemocnice jeho služby využívá už tři roky. „Postupně se totiž ukázalo, že člověk může projít kolem cedulí, ale lidské slovo a vysvětlení je víc, než tisíc nápisů. Pan Dvořáček už pomohl tisícům lidí,“ říká provozně-technický náměstek Alexander Filip. V celorepublikové soutěži Bezpečná nemocnice získala díky tomu jihlavská nemocnice 4. místo.
Lubomír Dvořáček pomáhal po tři roky každý všední den všem, kteří chtěli poradit. Hledali přestěhované oddělení, ambulance, šli na návštěvu za příbuzným. Pan Dvořáček nejenom radil, ale třeba i pomohl se zavazadlem: „Snažili jsme se, aby po dobu oprav interního pavilonu měli pacienti i návštěvy co nejvíc informací, a i díky panu Dvořáčkovi se to povedlo,“ pochvaluje si Alexander Filip.

Opravy interního pavilonu, kvůli kterým průvodce nemocnice najala, skončí již tento měsíc. Trvaly celkem tři roky. Na podzim loňského roku skončila rekonstrukce lůžkových oddělení a opravy se přesunuly do suterénu a zázemí pro zaměstnance. Interní pavilon pochází z přelomu 70. -80. let 20. století a od doby svého vzniku neprošel zásadnější rekonstrukcí. Opravy probíhaly od nejvrchnějších podlaží směrem dolů. Celková cena rekonstrukce je 372,271.571,- Kč včetně DPH je placena z rozpočtu Kraje Vysočina.


Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavské astronomické společnosti je patnáct let
Ve středu 20. února 2019 oslaví Jihlavská astronomická společnost 15. výročí svého oficiálního vzniku. U této příležitosti představujeme program prvního pololetí roku 2019, ve kterém se v Jihlavě mimo jiné představí i některé velice významné osobnosti astronomie.
Oficiálnímu vzniku Jihlavské astronomické společnosti (resp. registraci občanského sdružení v únoru roku 2004) předcházela více než dvouletá aktivita neformálního klubu Jihlavská astronomie, který působil v rámci občanského sdružení Jihlavská brána, díky kterému se jihlavští amatérští astronomové začali působit na historické věži brány Matky Boží v Jihlavě. Od samého počátku klub vyvíjel zejména vnější činnost, tedy snažil se připravovat aktivity pro nejširší veřejnost.

Na přelomu jara a léta roku 2003 se povedlo do Jihlavy pořídit 0,25m zrcadlový dalekohled na jednoduché azimutální montáži, který ihned začal být využíván především pro veřejná pozorování prováděná na vyhlídkové terase brány Matky Boží.

Hlavními impulzy pro transformaci neformálního klubu na oficiální občanské sdružení s vlastní právní subjektivitou byla touha po pořádní vlastního letního dětského tábora s astronomickým zaměřením a také potřeba formálního východiska pro zahájení diskuse o vzniku hvězdárny v Jihlavě.

V případě pořádání astronomického tábora Jihlavská astronomická společnost slaví úspěchy dodnes. Tábor již tradičně probíhá na táborové základně DDM Jihlava na Hájence v Černých lesích u Brtnice a těší se opravdu vysokému zájmu. V průběhu let se Astronomický tábor stal skutečnou špičkou ve své kategorii.

V případě projektu vybudování jihlavské hvězdárny Jihlavské astronomická společnost úspěšná nebyla. V letech 2006 až 2008 sice pod záštitou Kraje Vysočina vznikal záměr velice ambiciózního projektu na vybudování vědecko-popularizačního centra s názvem Vesmír Vysočiny (který mimo jiné obsahoval i skvěle vybavenou hvězdárnu a digitální planetárium), avšak i přesto, že projekt měl status jednoho ze tří tehdy strategických projektů kraje, změna politické reprezentace na Kraji Vysočina velice rychle vedla k ukončení tohoto záměru. Veškeré následné snahy o hledání jiného řešení bohužel zkrachovaly také.

V současnosti se Jihlavská astronomická společnost snaží znovuiniciovat otevření veřejné diskuse o vzniku alespoň malé veřejné hvězdárny v Jihlavě. Aktuálně jsme zahájili jednání s nově zvoleným vedením Statutárního města Jihlavy.

Jihlavská astronomický společnost v současností disponuje velice výkonným vybavením pro astronomická pozorování. Mezi našimi dalekohledy je například velký 0,3m zrcadlový dalekohled na digitální montáži, speciální dalekohledy pro pozorování Slunce, nebo celá řada menších mobilních dalekohledů, které využíváme pro veřejná pozorování a také pro astronomické výjezdy na nejrůznější akce.

V současnosti členové Jihlavské astronomické společnosti vedle astronomického tábora připravují pravidelná také pozorování pro nejširší veřejnost, výjezdy na nejrůznější kulturní či vzdělávací akce v regionu, doprovodné aktivity (např. doprovodný astronomický program při Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě, Muzejní a galerijní noci, apod.), happeningy či workshopy (Noci vědců, Týdne vědy a techniky, pozorování Slunce ze zoo, apod.). Mezi v současnosti velice vyhledávané aktivity patří zejména měsíční cyklus pravidelných astronomických přednášek pořádaných, které pořádáme ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava a také s Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.
Veškeré investice a provoz Jihlavské astronomické společnosti jsou vynakládány výhradně s vlastních zdrojů. Jihlavská astronomická společnost dosud nikdy nečerpala žádnou veřejnou dotaci. Členskou základnu Jihlavské astronomické společnosti tvoří přibližně třicítka dobrovolníků, kteří za svou práci pro společnost neberou žádný plat ani honorář.
V minulém roce Jihlavská astronomická společnost uspořádala 51 akcí pro veřejnost, které navštívilo víc než 2,5 tisíce lidí. Ačkoliv smyslem existence Jihlavské astronomické společnosti je zejména popularizace astronomie a příbuzných vědních oblastí, můžeme se pyšnit i několika členy, kteří svou odbornou prací vynikají rámci České republiky, ale i v mezinárodním měřítku. Mezi našimi členy jsou například skvělí astrofotografové, kteří své dovednosti aktivně předávají příští generaci v rámci speciálních workshopů při Astronomickém táboře. Z dalších odborných úspěchů členů Jihlavské astronomické společnosti je třeba uvést práci Jana Schilhaba, který má na svém kontě objev tří dosud neznámých proměnných hvězd. Jihlavská astronomická společnost je také kolektivním členem České astronomické společnosti.

Při ohlédnutí zpět lze v patnáctileté historii Jihlavské astronomické společnosti celou řadu úspěchů a velice vydařených akcí. Ze všeho nejvíc nás však těší, že v astronomické společnosti vznikl funkční tým velice rozmanitých osobností, které svým srdcařským přístupem dostávají témata astronomie i do jihlavského povědomí. Těší nás, že o naše aktivity stále roste zájem. Jihlavská astronomická společnost podle našeho názoru tvoří jeden ze střípků jihlavského vzdělávacího a kulturního života.

Výběr z připravovaných aktivit pro veřejnost: 
21. února 2019, přednáška: Pavel Suchan (Astronomický ústav AV ČR): Tma jako ohrožený druh aneb O světelném znečištění (Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava; začátek v 17:00 hod). 

14. března 2019, přednáška: Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.(Astronomický ústav AV ČR): Historie navigace (Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava; začátek v 17:00 hod). 

12. dubna 2019, přednáška: RNDr. Jiří Grygar, CSc. (Fyzikální ústav AV ČR): Záludné výběrové efekty v historii astronomie (Vysoká škola polytechnická Jihlava, Tolstého 16, Jihlava; posluchárna P3; začátek v 17:00 hod; přednáška proběhne v rámci cyklu Science Café). 

10. května 2019, přednáška: Mgr. Lenka Zychová, Ph.D. (Royal Belgian Institute for Space Aeronomy): Kosmické počasí - Jak ovlivňuje život na Zemi (Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava; začátek v 17:00 hod). 

13. června 2019, přednáška: Ing. Tomáš Přibyl (nezávislý publicista, odborník na kosmonautiku): Příběh lunárního modulu (Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava; začátek v 17:00 hod). 

19. července – 1. srpna 2019: Astronomický tábor 2019


Miloš PODAŘIL, předseda Jihlavské astronom. společnostiZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   19. 5. 2019

• Koncert Luboše Pospíšila & 5P v Národním domě v Třebíči
• Přednáška Umělá inteligence - dobrý sluha, zlý pán? v jihlavském muzeu

Sobota   18. 5. 2019

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Strnadovi v režii Heleny Třeštíkové
• Chladné počasí pomalu končí, po neděli bude pršet, pak se oteplí
• Novoměstská nemocnice má další nové sanitky; komfort přepravovaných pacientů se výrazně zvýší
• O střevíček z pohádkové Telče slaví deset let
• Zastávka Nový hřbitov v Havlíčkově Brodě bude dočasně přesunuta

Pátek   17. 5. 2019

• V Dukovanech zahájili výměnu paliva v druhém bloku
• Dobrovolnickému dni v třebíčské charitě nevadil chlad, ani déšť
• Nejvíc absolvovaných pochodů Praha–Prčice
• Setkání zámeckých pánů zahájilo tradici na zámku rodiny Podstatzkých-Lichtenstein
• Kolik návštěvníků denně zavítá do CHKO Žďárské vrchy?
• V Zimní ulici v Jihlavě bude do října nové parkoviště s 56 místy
• Křehké rýžové chlebíčky lze i malým dětem podávat bez obav

Čtvrtek   16. 5. 2019

• Muzeum ve Velkém Meziříčí nabídne v sobotu 18. května bezplatný vstup do vybraných expozic
• Stavba jihovýchodního obchvatu v Havlíčkově Brodě může začít, hledá se dodavatel
• Folklor v máji a prezentace výstavy UNESCO v Telči
• Skutek roku 2018: Bodovali Junák a včelař Jaroslav Hájek
• Město Třebíč bude společně s občany hledat využití autobusového nádraží
• Historické kočárky z pelhřimovského muzea se představí v rakouském Eggenburgu

Středa   15. 5. 2019

• Ministerstvo zemědělství spustilo portál pro nákup a prodej sazenic a semen lesních dřevin
• I přes déšť a chladno se na jihlavském náměstí s vysokou školou polytechnickou sportovalo
• Na chytrém parkovišti v Třebíči zaplatíte i pomocí aplikace
• Lázeňské lavičky budou v Benešově ulici v Jihlavě pouze letošní léto
• V IKEM provádějí transplantace srdce již pětatřicet let
• Muzea a galerie budou mít otevřeno i v pozdních hodinách; v pátek začíná jubilejní Festival muzejních nocí
• V jihlavské nemocnici se pustili do boje s kouřením
• Povídání o Transsibiřské magistrále v třešťském muzeu
• Policisté se po celou letní sezonu zaměří na chování motorkářů

Úterý   14. 5. 2019

• Ve Žďáře začíná slavná svatojanská pouť
• Kostýmované prohlídky v třebíčském muzeu - Provede vás Blažena a Osudová věštba
• Někdo na Jihlavsku zabil dvě mláďata orla mořského; pokácel strom s hnízdem
• Zlatou jeřabinu 2018 si vysoutěžil Den medu v Cidlině a Obnova báně věže kostela v Petrovicích
• Broučci na Kamenici - připomeňme si výročí spisovatele Jana Karafiáta
• Májová slavnost v Domově Ždírec
• Jarní Potravinová sbírka v Jihlavě a v Moravských Budějovicích už tuto sobotu
• Přednáška o renesančním učenci z Vysočiny v jihlavském muzeu

Pondělí   13. 5. 2019

• Ve středu mohou lidé v havlíčkobrodské nemocnici koupí kytičky podpořit den proti rakovině
• Volební lístky do schránek doputují nejpozději 21. května
• Vánoční výzdoba v Pelhřimově bude letos bohatší a pestřejší
• Dělostřelci v Jihlavě vytvoří střelecký rekord; vystřelí z 64 děl, moždířů, mušket a hákovnic
• Muž na Polensku vyhrožoval bombovým útokem, policisté jej rychle vypátrali
• Muž za volantem nadýchal téměř čtyři promile
• Společná výjižďka motorkářů z Nového Města na Moravě
• Kraj Vysočina dostane další peníze na výměnu kotlů; více než 247 milionů rozdělí už od podzimu

Neděle   12. 5. 2019

• Sportujeme s VŠPJ ve středu na jihlavském náměstí
• Zmapování zatopené části Chýnovské jeskyně ve 3D
• Jihlavská světská pouť se z Masarykova náměstí přestěhuje na parkoviště u obchodního domu Tesco
• Výstava fotografií Mirky Patočkové Tak to vidím já v muzejní kavárně v Jihlavě
• Jak je to s cestovními doklady pro děti?
• Vysočina se i nadále potýká se suchem

Sobota   11. 5. 2019

• Na silnici z Nové Včelnice na Kamenici nad Lipou zemřel po nehodě šestašedesátiletý spolujezdec
• U obce Sklenné nad Oslavou na Žďársku boural autobus s dětmi
• Studenti z Vysočiny stavěli tatrovky ze stavebnic v rámci soutěže Stavíme z Merkuru
• Město Třebíč omezí sečení trávníků
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Jackie; film který diváka přivede do okamžiků zavraždění amerického prezidenta

Pátek   10. 5. 2019

• Jihlava vyhrála 3:0 v přátelském hokejovém utkání s krajem
• Omezení na D1 v Brně: od sjezdu na Bohunice až po následující exit Vídeňská počítejte s dopravním omezením
• Uzavírky v Budíkovicích, mezi Štěpánovicemi a Výčapy a v ulicích v Třebíči
• Primátorka Jihlavy poděkovala záchranářům, hasičům a policistům
• Padla „temná“ zeď u Vysoké školy polytechnické Jihlava
• Město Velké Meziříčí může mít ve vlastnictví synagogu
• Maminkám zahraje v Cityparku v Jihlavě kvarteto maminek
• Na náměstí v Telči se představí stará dopravní technika, velocipedy, auta i traktory
• Obchvat Nového Veselí: 5,5 kilometru nové silnice už má v terénu viditelnou trasu

Čtvrtek   9. 5. 2019

• Na Žďársku zemřel po nárazu do stromu jednačtyřicetiletý řidič osobního auta
• Od začátku května na syslí kolonii u Mohelna opět upozorňují dopravní značky
• Zdravotní sestry mají svátek, v Jihlavě je jich nedostatek
• Granát nalezený u obce Bobrová na Žďársku pyrotechnik zneškodnil na místě
• Novoměstská patologie slouží už šedesát let; fungovat začala 2. května 1959
• Hasičská mládež letos trénuje a soutěží s vyšší krajskou podporou; na požární sport jde 2,2 milionu korun
• Dálnici D1 u Humpolce opraví Skanska, práce začnou v sobotu
• Lesníci by chtěli hubit chrousta chemickým postřikem; ornitologové a entomologové upozorňují na nebezpečí
• Vycházka Zpět k pramenům kolem Osové Bítýšky a Jasenice v sobotu
• Podpořit služby Charity je možné nejen v květnu
• Technici v Dukovanech se připravují na odstávku, využijí i jeden z nejmodernějších skladů v zemi

Středa   8. 5. 2019

• Z dvaceti testovaných salámů Vysočina dopadl nejhůř ten, který se hlásí k původní vysočinské receptuře
• Hrnčířská sobota na Veselém kopci
• Žehnání motorek & Bikersparty 2019 na pelhřimovském náměstí
• Roštejnský hodokvas již v sobotu 11. května

Úterý   7. 5. 2019

• U Pilného rybníka v Okříškách uhynuly dvě poštolky; asi po zásahu proudem
• Jsou místa, kam sečení nepatří; Jihlava má několik druhů travnatých ploch
• Největší znalosti o zemědělství a lesnictví mají děti z Pelhřimovska
• V Polné U Boru byl nalezen dělostřelecký granát, pyrotechnik jej odpálil na místě
• Na pelhřimovském náměstí se bude bruslit už potřetí na umělém ledě
• Ivan Langer míří do Jihlavy, představí svou knihu Sochobásně v Síti a otevře stejnojmennou výstavu
• Staré traktory nekončí na vrakovišti, studenti na Vysočině jim dávají druhou šanci
• Za první kvartál letošního roku zemřelo na silnicích Vysočiny dvanáct lidí; policisté vyjížděli k 1 373 nehodám

Pondělí   6. 5. 2019

• V Městských sadech v Pelhřimově probíhá výsadba nové zeleně
• Opilý řidič s autem havaroval, nadýchal téměř tři promile
• Křížek v Jihlavě - Henčově má novou kovanou ohradu; klidná procházka ke křížku a zachráněnému mostu z 18. století
• STAVÍME Z ROTA: Malí vynálezci tentokrát navrhovali dopravní prostředky
• Inspektoři z České inspekce životního prostředí provedli loni na Vysočině 1405 kontrol a uložili 289 pokut za bezmála 8 milionů korun
• Adapťáci mezi 8 divadelními soubory z ČR na festivalu Vedle Jedle
• Češi vytvořili v třídění odpadů nový rekord; loni vytřídil každý obyvatel ČR do barevných kontejnerů 49 kilogramů odpadu
• Unikátní přednáška Dr. Lenky Zychové na téma Kosmické počasí v jihlavském muzeu

Neděle   5. 5. 2019

• I letos se turisté mohou těšit na Pochod srdcem Vysočiny; druhý ročník je plánován na 18. května
• Pavel Dvořák vystavuje své dílo v rodném Humpolci
• Krojová pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou ve středu 8. května

Sobota   4. 5. 2019

• Sedm statečných letí o život
• Přednáška k stému výročí úmrtí Rastislava Štefánika v jihlavském muzeu
• Po nárazu do stromu zemřel u Leskovic na Pelhřimovsku řidič náklaďáku
• Jihlavský filmový klub uvede britský snímek na Chesilské pláži
• V soutěži Zlatý list změřilo své síly 84 dětí

Pátek   3. 5. 2019

• Nový vrt v Jihlavě - Popicích zajistí dostatek vody
• Střecha jihlavského Cityparku opět bzučí; vrátily se na ni včely
• Energetici v Dukovanech zahájili sérii cvičení
• Jihlavská učitelka Monika Koukalová ze ZŠ T. G. M. byla oceněna ministrem
• Dálnice D1 u Velkého Meziříčí bude v noci o víkendu 4. - 5. května úplně uzavřena
• Opravy mostu v Třebíči si vyžádají jeho úplné uzavření
• Nadace ČEZ i Oblastní charita Jihlava přispěly na mechanický vozík pro Leontýnku
• V pondělí 6. května začnou práce na silnici 602 z Jihlavy do Pelhřimova
• Sv. Florián, patron všech hasičů, slaví 4. května svátek
• Turnaj v rapid šachu O Pelhřimovského pěšce pošesté
• Petr Urban a Ruda Pivrnec jsou rekordmani!
• Letní žurnalistická škola nabízí netradiční zkušenosti pro učitele a marketéry

Čtvrtek   2. 5. 2019
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz