Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 14.2 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Slavnostní otevření expozice Děti Antonína Kaliny v Zadní synagoze v Třebíči
V roce 2012 ocenil Izraelský památník obětí holocaustu Yad Vashem titulem Spravedlivý mezi národy Antonína Kalinu z Třebíče za záchranu tisícovky dětí v koncentračním táboře Buchenwald.
Během následujících sedmi let se uskutečnila řada aktivit s cílem zviditelnit Kalinovu osobnost a uctít jeho nezištný hrdinský čin. Američtí dokumentaristé natočili dojemný příběh Kinderblock 66 - Návrat do Buchenwaldu, reportér a spisovatel Stanislav Motl napsal knihu a natočil film, prezident Miloš Zeman udělil na základě iniciativy současného starosty Třebíče Pavla Pacala hrdinovi in memoriam státní vyznamenání Za zásluhy o stát I. stupně.

Ani Kalinova rodná Třebíč nezůstala pozadu. Již v roce 2013 se podařilo zkontaktovat Kalinovy příbuzné a uspořádat na radnici jejich setkání. Následovalo udělení čestného občanství a odhalení pamětní desky na budově bývalé židovské školy, kterou Kalina navštěvoval. V roce 2017, u příležitosti 115. výročí hrdinova narození byla k jeho poctě otevřena Pamětní síň. Přirozeným pokračováním těchto aktivit je letošní rozšíření stávající expozice o část, nazvanou stejně jako kniha Stanislava Motla Děti Antonína Kaliny.


Kalinou zachráněných dětí bylo více než devět set. Všechny jednotlivě připomenout nelze, jejich záchranu však symbolizuje Strom života - unikátní umělecká kovářská a pasířská práce mistrů a studentů třebíčské SPŠ, kovaná plastika stromu, jehož listy nesou vytepaná reálná jména.

Expozice se dále věnuje osudům několika výjimečných osobností - fotografa a historika Naftali Fürsta, spisovatele Imre Kertézse, básníka, spisovatele a dramatika Pavla Kohna, židovského aktivisty Israel Laszlo Lazara, filmaře Alexe Moskovice, fyzika Felixe Weinberga a spisovatele Elieho Wiesela. Zasloužená pozornost je věnována i Kalinovu celoživotnímu příteli - lékaři a humanistovi Jindřichu Flusserovi, který se na záchraně chlapců v Buchenwaldu aktivně a významně podílel.

Společenská část otevření nové expozice Děti Antonína Kaliny proběhne ve čtvrtek 21. 2. 2019 v 16 hodin v Zadní synagoze v Třebíči. Následovat bude volná prohlídka samotné expozice v sousedním objektu.

Pozvání na akci přijali zástupci velvyslanectví USA, členové vedení Kraje Vysočina, vedení města Třebíče, příslušníci rodin Kalinovy a Flusserovy, spisovatel Stanislav Motl a řada dalších osobností veřejného, kulturního a společenského života.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Malí včelaři z Bobrové potěšili na svatého Valentýna dárce krve v nemocnici v Novém Městě na Moravě
Včelaři ze Základní školy Bobrová, kteří si říkají Žihadla, na svatého Valentýna navštívili transfúzní oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Poděkovali dárcům krve a předali jim drobnosti vyrobené ze včelích produktů.
„Je to vzorek medu, který vytočili sami členové včelařského kroužku, také svíčky ze včelího vosku ve tvaru pírka a medové perníčky, které pro nás upekla jedna paní z Bobrové. Jsou ve tvaru srdce, jak jinak na Valentýna, a samozřejmě v nich je med od nás,“ říká vedoucí včelařského kroužku při Základní školy v Bobrové paní Ivana Řezníčková.

„Krev je důležitá pro záchranu životů a léčbu nemocných, proto jsme chtěli všem dárcům poděkovat. Navíc med svým obsahem železa a mědi zvyšuje obsah krevního barviva a podporuje tvorbu krve, tak snad bude dárcům taky trošku prospěšný a hlavně, že jim udělá radost,“ vysvětluje Ivana Řezníčková.

Malí včelaři si pro dárce kromě dárků připravili i malý včelařský kvíz. Ptali se, jestli se dárci bojí žihadel (bylo to půl napůl), jestli mají včely krev (mají a je bílá) a kdo je patronem včelařů (svatý Ambrož).
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava ve Světlé nad Sázavou přibližuje svatby v proměnách času
Výstava s titulem Svatba aneb Jak šel čas instalovaná v galerii Na Půdě ve Světlé nad Sázavou nabízí k vidění historické svatební šaty a vše kolem nich.
Expozice představuje i další doplňky pro svatební obřad. Vystaveny jsou závoje, kloboučky, rukavičky, střevíčky či kabelky nebo šperky. Nechybí ani svatební oznámení, fotografie, obrazy a v neposlední řadě také svatební kytice dané doby a repliky dortů.
Výstava poodhalila i řadu zajímavostí. Třeba o tom, jak jsou pojmenovaná svatební výročí. Expozice návštěvníka i poučí o historii a svatebních tradicích. Lze se tu například dozvědět, jaké byly původně úlohy jednotlivých účastníků svatby, že třeba úkolem družiček bylo kdysi odhánění zlých démonů.

Exponáty pochází ze soukromé sbírky Nikoly Melicharové, která sbírku shromažďuje od roku 2012. Její sbírka je velice obsáhlá a Nikola se mimo jiné věnuje kompletní koordinaci svateb, módním přehlídkám a také nafotila kalendář.

Výstava potrvá do 13. března.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Našla se přes 500 let stará listina přibyslavského rychtáře
Moravský zemský archiv v Brně - Státní okresní archiv Havlíčkův Brod získal pergamenovou listinu z roku 1485. Rodový a zachovací list datovaný v Přibyslavi 5. září 1485 archiv odkoupil od Ing. Emanuela Poche, který listinu získal z pozůstalosti po svém otci PhDr. Emanuelu Poche, DrSc.
Miroslav Kružík píše: “Jde o rodový a zachovací list datovaný v Přibyslavi 5. září 1485 a vydaný rychtářem a konšely městečka Přibyslav pro Tomana Mlinka; originál pergamen, čeština, městská pečeť i s pergamenovým závěsem ztracena”.
Ředitel havlíčkobrodského archivu dodává, že Ing. Emanuel Poche cennou historickou listinu před prodejem deponoval v I. oddělení Národního archivu v Praze.
PhDr. Emanuel Poche, DrSc. (1903-1987) byl český historik umění, vědecký pracovník v Ústavu teorie a dějin umění ČSAV. Věnoval se zejména uměleckým památkám Prahy, baroknímu sochařství a uměleckému řemeslu. Mimo jiné byl vědeckým redaktorem edice Umělecké památky Čech.
Jeho první manželkou byla vnučka T. G. Masaryka (dcera Masarykova druhého syna Herberta) Herberta Masaryková, Poche s ní měl dceru Charlottu (1940).

Veřejnost o tom informoval ředitel havlíčkobrodského archivu Mgr. Miroslav Kružík v právě vydaném 32. Sborníku příspěvků o historii regionu Havlíčkobrodsko, ročník 2018.
Ivo HAVLÍK



Zpět nahoru na obsah...

Vysočina pošle téměř 29 miliónů korun dopravcům na platy řidičů
Kraj Vysočina v letošním roce navýší příspěvek dopravcům zajišťujícím na území regionu základní dopravní obslužnost v linkové autobusové dopravě – dopravu do zaměstnání nebo např. do škol o dalších 28,7 miliónů korun.
„Jde o peníze, které by měli dopravci použít během roku přímo na navýšení mezd řidičů linkových autobusů. Zda budou tyto peníze skutečně zaneseny na výplatní pásky konkrétních lidí už Kraj Vysočina bohužel nemůže ovlivnit. Nemáme však důvod se domnívat, že se tak neděje,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.

„V roce 2019 ujedou autobusoví dopravci pro Kraj Vysočina v závazku veřejné služby zhruba 18,5 miliónů kilometrů, za to jim přísluší smluvně daná úhrada prokazatelné ztráty přibližně 405,8 miliónu korun. Pokud jde o navýšení nákladů dopravců v linkové dopravě způsobené právě změnou nařízení vlády upravující výši mzdy, vyplatil Kraj Vysočina dopravcům na zvýšení mezd v roce 2017 téměř 35 miliónů korun, o rok později více než 26 miliónů korun,“ vyčísluje konkrétní sumy náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla. V částce je zohledněn mimo jiné také režim poskytování službu – jízda nebo čekání.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava s titulem Sudý svět fotografky Mirky Hedvábné v muzejní kavárně v Jihlavě
V Kavárně Muzeum na Masarykově náměstí v Jihlavě bude od 19. února k vidění v pořadí již druhá výstava autorských fotografií Mirky Hedbávné s názvem Sudý svět.
Mirka Hedbávná žije a pracuje v Třebíči. Fotografuje, publikuje na literárních portálech a vydala 5 básnických sbírek. Její tři zhudebněné básně zařadila na své CD zpěvačka Jana Koubková. Pravidelně vystavuje, její práce byla oceněna na Národní přehlídce amatérských fotografů a v prestižní soutěži Praha fotografická.

Soubor Sudý svět představuje neopakovatelné okamžiky v životě člověka. Svět je opravdu sudý. Vždyť každý z nás má svůj stín. Sudé je přátelství, četba novin či knih, rozhovor otce se synem, ale i samo lidské směřování tekoucí od dětství ke zralosti. Fotografický soubor Sudý svět byl prezentován na fotografických festivalech v Blatné a ve Žďáru nad Sázavou. V Kavárně Muzeum si jej můžete prohlídnout až do 31. března.
Ludmila MORŽOLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024