Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 16.2 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede celovečerní dokument Koudelka fotografuje Svatou zemi
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 18. února dokument s titulem Koudelka fotografuje Svatou zemi. Začátek projekce česko-německého snímku z roku 2015 je v 19.30 hodin. Celovečerní časosběrný film Gilada Barama je jedinečnou výpovědí o Koudelkově samotářském tvůrčím přístupu a nabízí intimní pohled na jednoho z největších mistrů fotografie při práci v „ateliéru pod širým nebem“.
Boskovický rodák Josef Koudelka patří k nejvýznamnějším fotografům 20. století. Proslavil se svými fotografiemi invaze vojsk Varšavské smlouvy do Prahy. Je členem proslulé fotografické skupiny Magnum Photos. Téma hranic se prolíná velkou částí jeho tvorby. Toto téma je také hlavním motivem jeho fotografií na hraniční linii mezi Izraelem a Palestinou. V zemi, která mu není nikterak blízká. Všechno to začalo už v roce 2010. Student fotografie Gilad Baram se přihlásil do kurzu na Fotografické akademii v Jeruzalémě. Jeho zahraničním lektorem byl právě Josef Koudelka. Gilad mu asistoval, doprovázel na nejrůznější místa, někdy překládal a občas i fotil. Jedním z íst, která společně navštívili, byly hranice kolem západního břehu. Zeď, která je postavena mezi Izraelem a Palestinou. Tady vznikl křehký a na důvěře založený plán. Zatímco Koudelka bude fotit, jeho mladší pomocník ho může při tvorbě natáčet. Jejich společná práce trvala čtyři roky. Materiálu bylo dost. Dost na dokumentární film.

Fotografie Josefa Koudelky jsou vždy spíše nastíněním situace. Nikdy na nich neuvidíte násilí, ani náznak reportážního charakteru. Zachycuje hlavně atmosféru. Tentokrát atmosféru v tolik diskutovaném místě. Konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Stavění hranic a betonových zdí s tnatými dráty. Bezpečnost? Není to jen další způsob vězení? Chlad betonu uprostřed nádherné krajiny. Další problematika, kterou se Koudelka zabývá. Nejen zločin na lidech, ale taky zločin na přírodě. Na krajině kolem. Na krajině, která je po celé své délce obehnána studenou šedí. Koudelka je ateista. K tomuto místu nemá žádný přímý vztah. Možná i právě proto může být jeho názor, nebo spíš fotografický dotaz hodný zamyšlení. Člověk, který žil v čase železných opon, střežených hranic či berlínské zdi, se ptá na jediné. Je to skutečně řešení?

Kamera, produkce a režie: Gilad Baram; Scénář: Gilad Baram, Elisa Purfürst; Hudba: Tobias Purfürst; Účinkuje: Josef Koudelka
- red -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Společenský život hmyzu v muzeu v Humpolci
Přednáška na téma Společenský život hmyzu v podání RNDr. Kláry Bezděčkové, Ph.D. se bude konat ve čtvrtek 21. února od 17 hodin ve výstavním sále Muzea Dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.
Když se řekne společenský život, většina z nás si pravděpodobně představí divadlo, plesy, večírky. Přemýšlet v této souvislosti o něčem tak titěrném, jako je hmyz, nebudeme-li počítat moly v šatníku s večerní toaletou, napadne asi málokoho.
A přitom právě u hmyzu můžeme pozorovat celou škálu sociálního chování, od primitivních forem až po vytváření vysoce organizovaných a strukturovaných společenství. Ať už se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda a shánění potravy, v ničem si hmyz nezadá s ostatními skupinami živočichů. Ba naopak, v mnohém je předčí.
Nahlédnout do tohoto úžasného světa miniaturních, avšak o to zajímavějších tvorů, umožní přednáška Společenský život hmyzu.
Hlavní pozornost bude věnována tzv. eusociálnímu hmyzu, tedy hmyzu žijícímu v důmyslně uspořádaných státech, jejichž fungování je založeno na dělbě práce a spolupráci jedinců při zajišťování základních životních potřeb. Nejznámějšími představiteli tohoto hmyzu jsou termiti, vosy, mravenci a některé druhy včel, v posledních letech však byly odhaleny i další skupiny eusociálně žijících živočichů.
Přednáška představí nejen řadu méně známých poznatků ze života hmyzu, ale ukáže i ty nejopovrhovanější zástupce hmyzí říše v lepším světle. Víte, například, že švábi patří k nejstarostlivějším rodičům, mouchy si nosí zásnubní dárky, termiti pěstují houby velikosti žampiónů a mravenci pořádají individuální výukové kurzy? Poodhaleny budou i nejintimnější stránky hmyzího života, např. že termiti se občas rozvádějí, bělásci mohou holdovat homosexualitě a mravenci propadají všelijakým závislostem.

Zooložka RNDr. Klára Bezděčková, Ph.D. je vedoucí Přírodovědného oddělení Muzea Vysočiny v Jihlavě. Je kurátorkou entomologické (blanokřídlí, motýli) a Dahlbergovy ornitologické sbírky a sbírky obratlovců. Věnuje se výzkumu čeledi mravencovitých na území Českomoravské vrchoviny. Mimo jiné taktéž vede Metodické centrum pro myrmekologii (nauku o mravencích) Muzea Vysočiny Jihlava, je šéfredaktorkou časopisu Acta rerum naturalium a vyučuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jejím manželem je rovněž významný zoolog jihlavského muzea Pavel Bezděčka.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Vyšla kniha Víra, zbožnost, mecenát - Páni z Ronova a Přibyslavi a církev ve středověku
Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve své edici Historie vydala knihu Tomáše Somera Víra, zbožnost, mecenát - Páni z Ronova a Přibyslavi a církev ve středověku. Autor, odborný asistent katedry historie Filozofické fakulty UP, se narodil v roce 1984 v Havlíčkově Brodě, žil v Chotěboři a na tamějším gymnáziu maturoval.
Rodnému Havlíčkobrodsku je trvale věrný ve svém bádání. V roce 2013 na Univerzitě Palackého obhájil dizertační práci, ve které sledoval osudy Smila z Lichtenburka a s Josefem Šrámkem v roce 2015 v nakladatelství Veduta vydal rozsáhlou monografii Benediktinské opatství ve Vilémově - Dějiny zapomenutého kláštera na česko-moravském pomezí.
Kronikáři města Přibyslav PhDr. Tomáš Somer, Ph.D. napsal: “Před pár lety mě oslovili z Nakladatelství Lidové noviny, abych napsal monografii o pánech z Ronova a Přibyslavi do jejich řady o šlechtických rodech. Při procházení pramenů jsem si všiml, že poměrně dost se jich týká vztahu k církvi (včetně starosti o věčnou spásu) a protože jsem se podobným tématem zabýval (včetně strategií přístupu k patronátním kostelům), rozhodl jsem se tuto stránku zpracovat monograficky jako přípravnou studii k chystané knize o pánech z Ronova a Přibyslavi. K Přibyslavi odkazuje i obálka knihy, kde je nejstarší známé vyobrazení města”.
Čtenáře orientuje záložka dvousetstránkové brožované publikace formátu A5: “V centru pozornosti této knihy stojí málo známý rod pánů z Ronova a Přibyslavi. Ten reprezentoval jednu z odnoží rozkošatělého rodového společenství Ronovců (erbu dvou černých zkřížených ostrví na zlatém štítě). Přestože dnes je rod prakticky neznámý, až do husitských válek patřili jeho příslušníci mezi vlivné pány působící jak v Čechách, tak i na Moravě. Kniha se zaměřuje na vztah rodu k církvi a církevním institucím. Páni z Ronova a Přibyslavi, stejně jako ostatní významní šlechtici dané doby, mysleli na své posmrtné zaopatření, rodovou prezentaci a paměť a na tyto účely vynakládali poměrně značné prostředky. Kromě toho také drželi patronátní práva k mnoha kostelům. Kniha se snaží rozplést složité předivo vztahů, které spojovalo tento rod s církevním prostředím”.
Tomáš Somer dokládá, že příslušníci rodu z Ronova a Přibyslavi podporovali dva ústavy - ženský klášter cisterciaček v Pohledu a mužský cisteriácký klášter ve Žďáru nad Sázavou a píše: “Byl to zejména Smil (později zvaný z Lichtenburka), jenž poměrně výrazně zasáhl do počátků žďárského kláštera a z jehož iniciativy patrně nakonec také vznikl pohledský klášter”.
Autor současně uvádí, že podle dochovaných zpráv hlavními centry rodové prezentace a paměti však nebyly klášterní nekropole, nýbrž právě farní kostel v rezidenčním městě Přibyslavi. - “Přibyslavský kostel můžeme bez nadsázky považovat za veřejné jeviště, na kterém probíhala prezentace pánů z Ronova a Letovic opakovaně potvrzující jejich svrchované postavení. Přihlížející přibyslavští měšťané a lidé z okolních vesnic se tak pravidelně stávali diváky i herci zároveň této demonstrace moci a rodové kontinuity”.
Na jiném místě Somer poznamenává: “Přibyslavský kostel můžeme označit za ohnisko rodové paměti a prezentace pánů z Ronova a Přibyslavi a lze spekulovat i o tom, že zde někteří členové rodu mohli být pochováni, byť to explicitně žádný pramen nedokládá”.
Za další klíčový prostor jmenovaného rodu Somer považuje hradní kapli na Ronově, která je tam poprvé připomínána v roce 1366 a byla zasvěcena sv. Dorotě a Všem svatým, později změnila patrocinium na Nanebevzetí P. Marie. - “Podobu této kaple bohužel neznáme, neboť hrad Ronov je vzorným příkladem zříceniny v pravém slova smyslu”.
Somerova přípravná studie k chystané knize o pánech z Ronova a Přibyslavi je významným příspěvkem k poznání středověkých dějin horního Posázaví.

Hrad Ronov se poprvé připomíná rokem 1329 (první písemná zmínka o něm je tedy stará rovných 690 let). Název Ronov / Ronovci se odvozuje od erbovního znamení Lichtenburků, jímž byly zkřížené ostrve, německy „rone“. Současný stav hradu Tomáš Somer charakterizuje jako “vzorný příklad zříceniny v pravém slova smyslu”.
Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Jana Bojanovská provede zájemce výstavou Františka Mořice Nágla v jihlavské galerii
Komentovaná prohlídka výstavy František Mořic Nágl (1889—1944) instalované v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě se bude konat ve čtvrtek 21. února v 17 hodin. Expozicí zájemce provede její kurátorka Mgr. Jana Bojanovská.
Výstava prezentuje dílo akademického malíře Františka Mořice Nágla, příslušníka rozvětvené židovské rodiny vlastnící mlýn a statek v malé vesnici Kostelní Myslová u Telče. Po studiích na Umělecko-průmyslové škole a Akademii výtvarných umění v Praze byl již od počátku jeho umělecký zájem směřován k zobrazování přírody a každodenní reality. Maloval moravskou krajinu a prostředí, ve kterém žil. Ve svých obrazech zachytil okolí Telče, dále například motivy z Brna a Jihlavy a později také život v terezínském ghettu, kam byl v roce 1942 se svou ženou a dětmi deportován. V říjnu roku 1944 pak absolvoval svoji poslední cestu terezínským transportem do Osvětimi, kde i s rodinou zahynul v plynových komorách.

Ve sbírkách Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě se nachází malý soubor 11 prací z Náglova tzv. Terezínského cyklu, původně čítajícího celkem 254 kreseb, akvarelů a kvašů náhodně nalezených roku 1950 při rekonstrukci jednoho z domů v původním židovském ghettu. Tento cyklus se stal základem pro současnou výstavu, kterou například dále rozšířilo 10 obrazů Františka Mořice Nágla z majetku jihlavského Muzea Vysočiny, zaměřený na veduty a městská zákoutí Prahy, Jihlavy, Telče, Velkého Meziříčí, ale také jeho rodné Kostelní Myslové. Největší soubor celkem 38 prací zapůjčil Památník Terezín, který představuje kromě krajinných pohledů na Vysočinu také méně známé akvarely z Náglových prázdninových rodinných pobytů u Jaderského moře v Dalmácii, Bosně a Hercegovině. V neposlední řadě pak za zmínku stojí také rozměrné plátno z majetku České spořitelny, na kterém malíř zachytil horní část jihlavského náměstí. Celkem je tak na výstavě k vidění na 60 Náglových prací, převážně akvarelů.

František Mořic Nágl – životní data:

28. 5. 1889 – narozen v Kostelní Myslové u Telče, na rodinném statku rodičů Julia a Jindřišky Náglových
1900-1904 – navštěvoval Zemskou vyšší reálku v Telči a docházel na hodiny kreslení k akademickému malíři Františku Fromkovi
1905-1908 – studium na Uměleckoprůmyslové škole v Praze
1909-1912 – studium v ateliéru Hanuše Schwaigra na pražské Akademii výtvarných umění
1913 – na výstavě Krasoumné jednoty v pražském Rudolfinu byl vystaven Náglův obraz „Trh na Dominikánském náměstí v Brně“
1914 – 24. října povolán do vojenské služby a odvelen na balkánskou frontu
1915 – 21. října utrpěl vážné zranění ramene pravé ruky v bojích v severní Itálii
1916 – pobýval ve Vídni, kde se zotavoval po náročné operaci, v srpnu uznán boje neschopným, propuštěn z vojenské služby a přemístěn do penzionu pro válečné invalidy v Praze
1918 – účastnil se výstav hodonínského Sdružení výtvarných umělců (SVUM) v Olomouci a Prostějově
1919 – v Brně vystavoval soubor akvarelů s brněnskými motivy
1920 – oženil se s pražskou houslistkou Vlastou Nettelovou (nar. 26. 5. 1900 v Mladé Boleslavi), se kterou žil na rodinném statku v Kostelní Myslové
1921 – narodila se dcera Věra (21. 7.)
1922 – narodil se syn Miloslav (16. 11.)
1931 – výstava 93 obrazů v Terasovém sále jihlavského Legiodomu
1933 – manželé zakoupili domek na telčském Tyršově náměstí, č. p. 251 a pobývali střídavě zde a v Kostelní Myslové, na výstavě SVUM Hodonín v Brně vystaven soubor obrazů s motivy poutí
1934 – samostatná výstava ve Znojmě
1937 – Náglova souborná výstava v Domě umění v Moravské Ostravě
1939 – konfiskace rodinného statku v Kostelní Myslové a nucené vysídlení rodiny ze statku, stěhování do podnájmu v Telči
1940 – zatčen gestapem při malování na telčském náměstí a téměř půl roku vězněn v Kaunicových kolejích v Brně
22. 5. 1942 – s celou rodinou i příbuznými byl deportován z Třebíče transportem Aw (č. 169) do terezínského ghetta
6. 9. 1943 – syn Miloslav deportován transportem Dl z Terezína do Osvětimi, kde zahynul
28. 10. 1944 – F. M. Nágl, jeho žena Vlasta i dcera Věra byli deportováni posledním terezínským transportem Ev (č. 1351) do polské Osvětimi, kde všichni zahynuli v plynových komorách

1950 – při rekonstrukci obytného domu v Terezíně bylo nalezeno 254 kreseb, akvarelů a kvašů ukrytých na půdě
1951 – v Malé výstavní síni SVU Mánes v Praze se konala posmrtná výstava Náglových prací z Terezína pod názvem „Mořic Nágl: Obrazy z terezínského ghetta“, bylo vystaveno 92 prací
1954 – výstava v tehdejší Krajské galerii Vysočiny v Jihlavě (dnešní OGV v Jihlavě)
1998 (12. 6. - 20. 9.) – výstava František Mořic Nágl: Dotyky (výběr z tvorby), Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě
2002 – otevřena Náglova naučná stezka a vyhlídka v Kostelní Myslové a 22. 5. slavnostně odhalena jeho pamětní deska na telčském Náměstí Zachariáše z Hradce
2004 – vychází publikace Oldřicha Klobase „Malíř neumírá“
2005 (7. - 27. 2.) - výstava obrazů v budově Městského úřadu v Telči
- ogv -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2019

• V Jihlavě v ulici Romana Havelky byl nalezen mrtvý muž
• Festival dokumentů Jeden svět už posedmé v Havlíčkově Brodě
• Osmnáct mladistvých v Polné bylo pod vlivem alkoholu; jeden z chlapců měl téměř tři promile

Neděle   17. 3. 2019

• U Dačic zemřel po nehodě čtyřiadvacetiletý mladík
• Sčítání ptáků na krmítkách ovládla sýkora koňadra, druhý je vrabec
• Jaro ožívá na křídlech prvních čápů
• Malé letadlo v Třebíči při přistávání zavadilo kolem o auto
• Cyklista v Jemnici měl téměř dvě promile alkoholu
• Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme? na krajském úřadě v Jihlavě
• Horácká galerie představí grafiku a objekty jihlavského výtvarníka Františka Dörfla
• Vodní elektrárna Dalešice nabídne zájemcům speciální prohlídky o víkendu 23. -24. března

Sobota   16. 3. 2019

• Jihlavský filmový klub uvede dokumentární snímek V Mosulu
• Žena odcizila zboží za více než jedenáct tisíc korun, muž se pokusil odcizil brusku
• Jihlavská galerie představí celoživotní dílo akademické malířky Evy Činčerové

Pátek   15. 3. 2019

• V Třebíči oslaví svátek svatého Patrika jídlem, pitím, tancem i hudbou
• Výstava Na vlně retro v Telči nejen pro pamětníky
• Výlet plný dobrodružství vyhrála čtyřicítka soutěžících s nejlepšími znalostmi o Vysočině
• Vycházka do Národní atmosférické observatoře Košetice s humpoleckým muzeem
• Muž řídil auto bez technické prohlídky přes uložený zákaz, byl pod vlivem drog
• V Třebíči začne velký úklid města koncem března
• Muž řídil auto přes uložený zákaz, navíc byl pod vlivem drog
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou moci náhlednout do zákulisí operačních sálů

Čtvrtek   14. 3. 2019

• Policisté v Třebíči pátrají po pachateli, který se vloupal do domů
• Znovu Stavíme ze stavebnice ROTO. Probuď v sobě vynálezce!
• Opilý muž na ulici v Jihlavě napadl ženu, poté skončil na protialkoholní záchytné stanici
• Kalvárie v Pelhřimově na hodinu zhasne; upozorní na ochranu klimatu
• Na Čtyřpaličaté skále ve Žďárských vrších dostanou potřetí šanci krkavci
• Liščí žena – mýty a legendy severských národů
• S tradicí v srdci - výstava věnovaná lidové malírně v Telči
• S Vysočinou do Evropy: Jirka, Adéla a Anna poletí do Británie

Středa   13. 3. 2019

• Kostel sv. Víta v Zahrádce by se mohl dočkat nového zvonu
• Rybníček u Dolního Dvora na Havlíčkobrodsku je novou přírodní památkou
• Strážníci v Třebíči měli plné ruce práce s mladými podnapilými výtržníky
• Studenti z Havlíčkova Brodu staví přehradu z vlnité lepenky
• Přednáška Jak zachránit naše lesy v Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí
• Maminky i babičky ozdobí „velikonoční“ strom v Pelhřimově
• Akci pro dětské oddělení jihlavské nemocnice podpoří i nastávající maminka Ewa Farna

Úterý   12. 3. 2019

• Ve Žďáře nad Sázavou srazilo auto pětaosmdesátiletou chodkyni, ta na následky zranění zemřela
• Putovní výstava Sdružení Krajina doputovala do kina Vysočina
• Blokové čištění Jihlavy začne na konci března; centrum a frekventované ulice se však uklízí již od minulého týdne
• U Dobré Vody na Žďársku se čelně střetla dvě osobní auta, zranění utrpěli dva lidé
• Přednáška Stavitelský rod HERZÁNŮ a jeho vliv na architekturu Třebíče
• Rodinné centrum Krteček v Pelhřimově slaví 20 let

Pondělí   11. 3. 2019

• Klempíři ze stavebky v Jihlavě se stali mistry České republiky
• V obci Věžnička na Jihlavsku v pondělí odpoledne boural autobus se čtrnácti dětmi
• Přednáška Osudový březen 1939 v Havlíčkově Brodě
• Anna Tomková z Jihlavy oslavila sto let života
• Dvěma milióny korun pomůže Vysočina denním stacionářům a centrům denních služeb se svozem klientů
• U příležitosti Dne ledvin se mohou lidé v třebíčské nemocnici ve čtvrtek 14. března nechat vyšetřit
• Další kuriozní nehoda na železnici
• Silný vítr opět v noci řádil, na Vysočině zaměstnával hasiče i energetiky

Neděle   10. 3. 2019

• Studenti architektury VŠUP navrhnou novou podobu několika jihlavských lokalit
• Prodej vozidla. Jak na to?
• Českou republiku bude zužovat velmi silný vítr až do pondělního rána
• Jihlavské kino Dukla uvede přehlídku německy mluvících filmů DAS FILMFEST 2018
• Budky pro sýkorky
• Hasiče na Vysočině zaměstnal silný vítr

Sobota   9. 3. 2019

• Představení Pardál v Národním domě v Třebíči je v neděli 10. března zrušeno z důvodu nemoci herce Ondřeje Nováka
• Do nové sezóny se Zápisníkem návštěvníka památek
• Přednáška - Osudy vojáků 81. (jihlavského) pluku na ruské frontě v letech 1914–1918 ve Žďáře nad Sázavou
• Pečovat a žít doma je normální
• Jihlavský filmový klub uvede snímek Teheránská tabu
• S eObčankou jsme zase o krok dále v elektronizaci veřejné správy

Pátek   8. 3. 2019

• Muž se na Humpolecku vloupal do domů; policisté ho dopadli během pár hodin
• Stavební práce na vybudování obchvatu Nového Veselí jsou těsně před zahájením
• Největší „košt slivovice“ – neuvěřitelných 2714 vzorků na jednom místě
• Výskyt potkanů lze nahlásit na městský úřad; deratizace v Jihlavě proběhne v dubnu
• Povídání o čápech na Zámku pánů z Říčan v Pelhřimově
• Zásoby vody a novinky ve vodohospodářství na Vysočině

Čtvrtek   7. 3. 2019

• Děti mohou na venkovní hřiště v Jihlavě vyběhnout již tento pátek
• Krize trvá; domácí péči opouštějí sestry – kvůli nízkým platům
• Povídání o Santiniho stavbách ve Velké Bíteši
• Přibyslav zůstává centrem vzdělávání kominíků
• Jihlavské vodovody a kanalizace otevřely novou kancelář pro veřejnost v ulici Komenského 1
• Gynekologicko-porodnický pavilon novoměstské nemocnice změní svoji podobu
• Havíři si prohlédnou nový vrátek na Rounku
• V Třebíči na zámku vystaví díla Jiřího Bohéma Svobody a Ladislava Pupena Růžičky

Středa   6. 3. 2019

• Policisté v Jihlavě zachránili dívce život, ocenil je krajský policejní ředitel
• Zákazové značky mezi Stříteží a Kožichovicemi už nebudou mást řidiče; na bezpečnost bude dohlížet dopravní policie
• V Jihlavském tunelu se bude měřit rychlost; ostrý provoz kamer začne nejpozději 15. března
• Meteorologové opět varují před silným větrem, který by měl na Vysočině foukat ve čtvrtek 7. března
• Vyjádření Chaloupek k protestům studentů ke klimatu k životnímu prostředí
• Policisté objasnili krádež notebooku, podezřelého muže zadrželi při další krádeži
• V Pelhřimově o masopustu padl i neobvyklý rekord
• Povídání o historii navigace v jihlavském muzeu
• Čtyři milióny od Kraje Vysočina pomohou obcím se zachováním venkovských prodejen

Úterý   5. 3. 2019

• Nakupování přes internet - ověřte si, kam a za co posíláte své peníze
• Sametově s loutnou a akordeonem v jihlavském muzeu
• Nedostatečně uhašené ohniště zapříčinilo požár lesa na Třebíčsku
• Hasiči na Vysočině odstraňovali popadané stromy, nikdo žádná zranění neutrpěl
• Opilý muž, který narazil do sloupu se pokusil ujet strážníkům a skončil však na záchytce
• V havlíčkobrodském muzeu vystavuje sochař Radomír Dvořák
• Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme?

Pondělí   4. 3. 2019

• Město Třebíč nechalo opravit výtluky v silnicích
• Do práce na kole
• Klubový večer v Zoo Jihlava zavede návštěvníky na Altaj
• Plošné vypalování trávy je nebezpečná metoda
• Do Chotěboře míří světové bubenické eso, Mike Terrana
• Eva Karlíková vystavuje ve Ždírci nad Doubravou fotografie a obrázky
• Vysočina žádá o další miliony na výměnu kotlů pro 2378 domácností; ty o ně budou moci požádat na podzim
• Meteorologové varují před silným větrem na Vysočině
• Hledáte předpověď počasí? Pomůže vám meteorologická stanice základní školy Krásovy domky
• Festival divadla 2-3-4 začíná v Třebíči v neděli 10. března, potrvá dod 26. března

Neděle   3. 3. 2019

• Domov Háj nejpozději do tří let ubytuje všechny klienty v transformovaných domácnostech
• Bazén E. Rošického v Jihlavě o jarních prázdninách otevřený více hodin
• Turnaj v karetní hře prší se bude konat v pivnici Lipnice ve Velkém Meziříčí
• Soví noc na Křemešníku v sobotu 9. března
• Masopust v Pelhřimově v úterý 5. března uzavře veselí, následovat bude Popeleční středa a půst až do Velikonoc

Sobota   2. 3. 2019