Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 17.2 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Tajemství našich chrámů Nejsvětější Trojice
Kostely i kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici, tedy Trojjedinému Bohu, se prakticky vždy stavěly postupně tři, aby vytvořily trojúhelník. Jedním z nich je v okolí Jihlavy velmi zajímavý trojúhelník mezi chrámem Nejsvětější Trojice na poutním vrchu Křemešníku u Pelhřimova, pod nímž pramení zázračný léčivý pramen, dále mezi chrámem Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích u Jihlavy - a nakonec mezi chrámem Nejsvětější Trojice v Babicích u Moravských Budějovic.
celý článek...


Jihlavský mučedník a patron kuřáků tabáku, Augustin Ignác Strobach
Jihlavský rodák, misionář – světec a mučedník. P. Augustin Ignác Strobach (1646-1684). Budoucí světec se narodil jihlavskému měšťanu Janu Strobachovi v ulici Matky Boží dne 12. března roku 1646 a hned téhož dne byl u svatého Jakuba pokřtěn jmény svatých Augustina a Ignáce.
celý článek...


Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.
celý článek...


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Do třebíčského muzea za bohatou stodvacetiletou historií
Nevíte, co s odpolednem? Přijďte do Muzea Vysočiny Třebíč na program pro rodiny s dětmi Do muzea za… Do muzea za… (vybraným exponátem) je tradiční cyklus pro rodiny s dětmi, který se snaží přiblížit zajímavé předměty/postavy spojené s muzeem dětskému návštěvníkovi. „Chceme, aby rodiče, prarodiče či další příbuzní na programu spolupracovali se svými dětmi, aby byli aktivní součástí programu. Společné zážitky pak vedou k větší motivaci a prožitku akce.
V minulých letech jsme se seznámili s exponáty: samurajskou zbrojí, koutním hrncem, poštolkou obecnou, figurkou čerta z betlému Eduarda Charváta, zlomeným mečem z dob husitských válek, panenkou habešánkem, skleničkou třebíčské ZONky, vltavínem, benediktinem, Tahiťankou, valdštejnským erbem, Malým čtenářem a pěnovkou.
V loňském roce proběhla připomínka 120 let od založení muzejního spolku v Třebíči panelovou výstavou v recepci muzea, která potrvá až do počátku března.
V letošním cyklu programů Do muzea za… se budeme věnovat exponátům, událostem a osobám, které právě toto výročí připomenou.
První díl cyklu se koná 23. února v depozitáři muzea na ulici Kosmákova. Ostatní pak již tradičně proběhnou na zámku.

23. února
– POZOR, KONÁ SE V DEPOZITÁŘI MUZEA, UL. KOSMÁKOVA
Jak to všechno začalo aneb počátky třebíčského muzea
Dozvíte se, jak došlo k založení muzejní tradice u nás v Třebíči, kdo za tím stál a jak se muzeum proměnilo během 120 let.

30. března
Přírodovědci se hlásí o slovo
Přírodovědné sbírky patří k třebíčskému muzeu téměř od samého počátku. V březnu se stanete členy přírodovědného klubu a okusíte práci botaniků.

18. května
Za popravčím mečem
Součástí muzea nebyl jen přírodovědný klub, ale taktéž historický. I sbírka militarií má dlouholetou tradici. Přijďte se dozvědět více o popravčím meči a zjistit, která místa jsou spjatá s tímto exponátem.

21. září
Haló, haló, čtěte pozorně aneb sbírka muzejních plakátů
Prohlédneme si plakáty, které muzeum nastřádalo za 120 let své existence. Jaké akce v muzeu byly tradiční v dobách minulých a jaké v současnosti?

16. listopadu
Za habánskou keramikou
Na posledním dílu cyklu Do muzea za 120 lety vás přivítá habán a povypráví o keramice. Odkud se habáni vzali, kde u nás žili a co dělali? Prohlédneme si muzejní kousky habánské keramiky a zkusíme si na motivy habánů vytvořit svůj vlastní kousek keramiky.

Eva NOVOTNÁZpět nahoru na obsah...

Amatérská fototvorba přilákala řadu lidí na vernisáž do pelhřimovského divadla L. Lipského
Už počtvrté se sešli příznivci amatérské fotografické tvorby v pelhřimovském Divadle L. Lipského na klubovém večeru, jehož součástí byla vernisáž výstavy fotografií a výborná živá hudba kapely Jazz Pilgrim.
Večer se uskutečnil v pátek 8. února a bylo na něm představeno celkem 140 fotografií od necelých třiceti autorů, o kterých mohli návštěvníci hlasovat. Mezi tématy se objevovaly příroda, krajina, architektura, umělecké objekty, ale i portréty. Večer navštívilo zhruba pět desítek lidí, kteří si se zájmem prohlíželi vystavené fotografie a většinou také využili možnosti přidělit některým z nich svůj hlas.

Hlasovalo se jednak o 20 fotografiích, vystavených v prvním patře na panelech, a jednak o 120 snímcích, které byly promítány „ve smyčce“ v druhém patře. Z fotografií vystavených v prvním patře obdržel nejvíc hlasů snímek nazvaný „V kouzelném lese“, jehož autor RNDr. Martin Jaček získal hlavní cenu od Fotoatelieru Štěrba v podobě poukazu na fotoknihu. Letos organizátoři odměnili i autory snímků na druhém a třetím místě. Ze 120 snímků prezentovaných na projekci vybrali návštěvníci svým hlasováním 20 fotografií, které budou v divadle vystaveny během podzimní divadelní sezóny.
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Horácko a Podhorácko se představuje za hranicemi kraje, dobývá Prahu
V sobotu 9. února 2019 se v prostorách Národopisného muzea v Praze – Musaionu představilo Horácko a Podhorácko v rámci kulturní akce Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska. Akce pro veřejnost se kromě zástupců Regionálního pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Muzeu Vysočiny Třebíč zúčastnila také delegace Ministerstva kultury ČR, které tuto akci s cílem zviditelnit folklorní oblasti a tradice naší země již dlouhodobě finančně podporuje. Vzhledem k aktuálnímu ročnímu období byla prezentace zaměřena na masopustní obchůzky a s nimi spojené obyčeje.
Zajímavou a poutavou přednášku Silvy Smutné na téma „Masopust na Horácku a Podhorácku“ doplnili svým hudebním vystoupením dudáci z Hrotovic a zpěvačky z Velké Bíteše, které zazpívaly několik masopustních písní z Třebíčska a Velkobítešska. Nakonec zazněla přednáškovým sálem píseň „Už je toho masopustu namále“, kterou si za doprovodu muziky společně zazpívali všichni přítomní. K dobré náladě a sváteční pohodě přispělo také tradiční masopustní pohoštění z Vysočiny, které při takové akci nemůže chybět.
Vyvrcholením celého sobotního programu bylo spontánní a dramaturgicky rozmanité vystoupení folklorního souboru Podjavořičan z Telče, který rovněž předvedl ukázky masopustního veselí, včetně tradičních zvyků a tanců.

Závěr celého večera všem zpříjemnila a k dobré náladě svým neformálním vystoupením, hudbou a zpěvem přispěla muzika Podjavořičanu, která ještě zahrála pro radost v muzejní kavárně.

Prezentace Horácka a Podhorácka byla v Praze velice kladně přijata a setkala se s velkým ohlasem a spokojeností přítomných zástupců Ministerstva kultury ČR, pořadatelů i návštěvníků.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Konec února bude na VŠPJ věnován cestovnímu ruchu
Vysoká škola polytechnická v Jihlavě (VŠPJ) se v letošním roce opět připojuje k celostátní akci, kterou každoročně organizuje Asociace průvodců ČR u příležitosti Mezinárodního dne průvodců v řadě měst České republiky. Na sobotu 23. února zvou Vysoká škola polytechnická Jihlava s Turistickým informačním centrem Jihlava širokou veřejnost na bezplatné komentované prohlídky historického centra města Jihlavy.
Pro letošní rok jsou přichystány 3 prohlídky. První se koná v 10:00, provázet budou studenti VŠPJ a je zaměřena na rodiny s dětmi (s malým kvízem a odměnou). Zbylé prohlídky povedou akademičtí pracovníci VŠPJ z Katedry cestovního ruchu. Ty se konají v 13:00 a 14:00. Všechny prohlídky začínají před Turistickým informačním centrem (budova jihlavské radnice) Masarykovo nám. 96/2.

Druhou akcí zaměřenou na turistiku a cestovní ruch je 14. mezinárodní konference Aktuální problémy cestovního ruchu – příležitost pro venkov. Hlavním cílem konference je poukázat na možné přínosy rozvoje cestovního ruchu pro venkovské oblasti. Proběhne diskuse nad pozitivy a negativy rozvoje cestovního ruchu na venkově, vlivu cestovního ruchu na místní obyvatele, samotné atraktivity, kvalitu života apod. Konference vytváří podmínky pro mezinárodní setkání odborníků z praxe a akademické sféry. Na konferenci vystoupí například Ing. Zdenka Nosková – předsedkyně Svazu venkovské turistiky a agroturistiky, který hájí zájmy podnikatelů ve venkovské turistice a agroturistice a aktivně podporuje jejich činnost.

Prohlídkové trasy:
Začátek v 10:00 Trasa č. 1 max. 40 osob (1,5 hod. doplněná malým kvízem, vhodná
pro rodiny s dětmi – provádí studenti VŠPJ) Masarykovo nám./ kostel Sv. Jakuba Většího/ městské opevnění/ kostel Nanebevzetí Panny Marie/ Brána Matky Boží (včt. výstupu na Bránu) / park G. Mahlera/ Jihlavské podzemí- prohlídka/ VŠPJ. Vezměte si tužku :-) • Začátek ve 13:00 Trasa č. 2 max. 40 osob (1,5 hod. – provádí ak. mal. Vladimír Netolička) Masarykovo nám./ kostel Sv. Jakuba Většího/ městské opevnění/ kostel Nanebevzetí Panny Marie, Brána Matky Boží (včt. výstupu na Bránu) / park G. Mahlera/ Jihlavské podzemí - prohlídka/VŠPJ. • Začátek ve 14:00 Trasa č. 3 max. 20 osob (1,5 hod. - provádí akademický prac. VŠPJ)

Brána Matky Boží (včt. výstupu na Bránu)/ městské opevnění/ kostel Nanebevzetí Panny Marie/ kostel Sv. Jakuba Většího/ Kolektory - prohlídka/ VŠPJ.
Sraz účastníků je vždy před Turistickým informačním centrem (budova jihlavské radnice), Masarykovo náměstí 96/2.

Prohlídka historického centra města bude zakončena v bývalé soudní budově dnes sídlo
Vysoké školy polytechnické Jihlava.
Prohlídku je možno zajistit též v angličtině, němčině, ruštině, francouzštině, španělštině
a italštině.
U organizovaných skupin a cizojazyčných prohlídek je nutná předchozí rezervace do 15. 2. 2019 v Cestovní kanceláři VŠPJ na e-mailu cestovka@vspj.cz
Magdalena MARTINIZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2019

• V Jihlavě v ulici Romana Havelky byl nalezen mrtvý muž
• Festival dokumentů Jeden svět už posedmé v Havlíčkově Brodě
• Osmnáct mladistvých v Polné bylo pod vlivem alkoholu; jeden z chlapců měl téměř tři promile

Neděle   17. 3. 2019

• U Dačic zemřel po nehodě čtyřiadvacetiletý mladík
• Sčítání ptáků na krmítkách ovládla sýkora koňadra, druhý je vrabec
• Jaro ožívá na křídlech prvních čápů
• Malé letadlo v Třebíči při přistávání zavadilo kolem o auto
• Cyklista v Jemnici měl téměř dvě promile alkoholu
• Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme? na krajském úřadě v Jihlavě
• Horácká galerie představí grafiku a objekty jihlavského výtvarníka Františka Dörfla
• Vodní elektrárna Dalešice nabídne zájemcům speciální prohlídky o víkendu 23. -24. března

Sobota   16. 3. 2019

• Jihlavský filmový klub uvede dokumentární snímek V Mosulu
• Žena odcizila zboží za více než jedenáct tisíc korun, muž se pokusil odcizil brusku
• Jihlavská galerie představí celoživotní dílo akademické malířky Evy Činčerové

Pátek   15. 3. 2019

• V Třebíči oslaví svátek svatého Patrika jídlem, pitím, tancem i hudbou
• Výstava Na vlně retro v Telči nejen pro pamětníky
• Výlet plný dobrodružství vyhrála čtyřicítka soutěžících s nejlepšími znalostmi o Vysočině
• Vycházka do Národní atmosférické observatoře Košetice s humpoleckým muzeem
• Muž řídil auto bez technické prohlídky přes uložený zákaz, byl pod vlivem drog
• V Třebíči začne velký úklid města koncem března
• Muž řídil auto přes uložený zákaz, navíc byl pod vlivem drog
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou moci náhlednout do zákulisí operačních sálů

Čtvrtek   14. 3. 2019

• Policisté v Třebíči pátrají po pachateli, který se vloupal do domů
• Znovu Stavíme ze stavebnice ROTO. Probuď v sobě vynálezce!
• Opilý muž na ulici v Jihlavě napadl ženu, poté skončil na protialkoholní záchytné stanici
• Kalvárie v Pelhřimově na hodinu zhasne; upozorní na ochranu klimatu
• Na Čtyřpaličaté skále ve Žďárských vrších dostanou potřetí šanci krkavci
• Liščí žena – mýty a legendy severských národů
• S tradicí v srdci - výstava věnovaná lidové malírně v Telči
• S Vysočinou do Evropy: Jirka, Adéla a Anna poletí do Británie

Středa   13. 3. 2019

• Kostel sv. Víta v Zahrádce by se mohl dočkat nového zvonu
• Rybníček u Dolního Dvora na Havlíčkobrodsku je novou přírodní památkou
• Strážníci v Třebíči měli plné ruce práce s mladými podnapilými výtržníky
• Studenti z Havlíčkova Brodu staví přehradu z vlnité lepenky
• Přednáška Jak zachránit naše lesy v Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí
• Maminky i babičky ozdobí „velikonoční“ strom v Pelhřimově
• Akci pro dětské oddělení jihlavské nemocnice podpoří i nastávající maminka Ewa Farna

Úterý   12. 3. 2019

• Ve Žďáře nad Sázavou srazilo auto pětaosmdesátiletou chodkyni, ta na následky zranění zemřela
• Putovní výstava Sdružení Krajina doputovala do kina Vysočina
• Blokové čištění Jihlavy začne na konci března; centrum a frekventované ulice se však uklízí již od minulého týdne
• U Dobré Vody na Žďársku se čelně střetla dvě osobní auta, zranění utrpěli dva lidé
• Přednáška Stavitelský rod HERZÁNŮ a jeho vliv na architekturu Třebíče
• Rodinné centrum Krteček v Pelhřimově slaví 20 let

Pondělí   11. 3. 2019

• Klempíři ze stavebky v Jihlavě se stali mistry České republiky
• V obci Věžnička na Jihlavsku v pondělí odpoledne boural autobus se čtrnácti dětmi
• Přednáška Osudový březen 1939 v Havlíčkově Brodě
• Anna Tomková z Jihlavy oslavila sto let života
• Dvěma milióny korun pomůže Vysočina denním stacionářům a centrům denních služeb se svozem klientů
• U příležitosti Dne ledvin se mohou lidé v třebíčské nemocnici ve čtvrtek 14. března nechat vyšetřit
• Další kuriozní nehoda na železnici
• Silný vítr opět v noci řádil, na Vysočině zaměstnával hasiče i energetiky

Neděle   10. 3. 2019

• Studenti architektury VŠUP navrhnou novou podobu několika jihlavských lokalit
• Prodej vozidla. Jak na to?
• Českou republiku bude zužovat velmi silný vítr až do pondělního rána
• Jihlavské kino Dukla uvede přehlídku německy mluvících filmů DAS FILMFEST 2018
• Budky pro sýkorky
• Hasiče na Vysočině zaměstnal silný vítr

Sobota   9. 3. 2019

• Představení Pardál v Národním domě v Třebíči je v neděli 10. března zrušeno z důvodu nemoci herce Ondřeje Nováka
• Do nové sezóny se Zápisníkem návštěvníka památek
• Přednáška - Osudy vojáků 81. (jihlavského) pluku na ruské frontě v letech 1914–1918 ve Žďáře nad Sázavou
• Pečovat a žít doma je normální
• Jihlavský filmový klub uvede snímek Teheránská tabu
• S eObčankou jsme zase o krok dále v elektronizaci veřejné správy

Pátek   8. 3. 2019

• Muž se na Humpolecku vloupal do domů; policisté ho dopadli během pár hodin
• Stavební práce na vybudování obchvatu Nového Veselí jsou těsně před zahájením
• Největší „košt slivovice“ – neuvěřitelných 2714 vzorků na jednom místě
• Výskyt potkanů lze nahlásit na městský úřad; deratizace v Jihlavě proběhne v dubnu
• Povídání o čápech na Zámku pánů z Říčan v Pelhřimově
• Zásoby vody a novinky ve vodohospodářství na Vysočině

Čtvrtek   7. 3. 2019

• Děti mohou na venkovní hřiště v Jihlavě vyběhnout již tento pátek
• Krize trvá; domácí péči opouštějí sestry – kvůli nízkým platům
• Povídání o Santiniho stavbách ve Velké Bíteši
• Přibyslav zůstává centrem vzdělávání kominíků
• Jihlavské vodovody a kanalizace otevřely novou kancelář pro veřejnost v ulici Komenského 1
• Gynekologicko-porodnický pavilon novoměstské nemocnice změní svoji podobu
• Havíři si prohlédnou nový vrátek na Rounku
• V Třebíči na zámku vystaví díla Jiřího Bohéma Svobody a Ladislava Pupena Růžičky

Středa   6. 3. 2019

• Policisté v Jihlavě zachránili dívce život, ocenil je krajský policejní ředitel
• Zákazové značky mezi Stříteží a Kožichovicemi už nebudou mást řidiče; na bezpečnost bude dohlížet dopravní policie
• V Jihlavském tunelu se bude měřit rychlost; ostrý provoz kamer začne nejpozději 15. března
• Meteorologové opět varují před silným větrem, který by měl na Vysočině foukat ve čtvrtek 7. března
• Vyjádření Chaloupek k protestům studentů ke klimatu k životnímu prostředí
• Policisté objasnili krádež notebooku, podezřelého muže zadrželi při další krádeži
• V Pelhřimově o masopustu padl i neobvyklý rekord
• Povídání o historii navigace v jihlavském muzeu
• Čtyři milióny od Kraje Vysočina pomohou obcím se zachováním venkovských prodejen

Úterý   5. 3. 2019

• Nakupování přes internet - ověřte si, kam a za co posíláte své peníze
• Sametově s loutnou a akordeonem v jihlavském muzeu
• Nedostatečně uhašené ohniště zapříčinilo požár lesa na Třebíčsku
• Hasiči na Vysočině odstraňovali popadané stromy, nikdo žádná zranění neutrpěl
• Opilý muž, který narazil do sloupu se pokusil ujet strážníkům a skončil však na záchytce
• V havlíčkobrodském muzeu vystavuje sochař Radomír Dvořák
• Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme?

Pondělí   4. 3. 2019

• Město Třebíč nechalo opravit výtluky v silnicích
• Do práce na kole
• Klubový večer v Zoo Jihlava zavede návštěvníky na Altaj
• Plošné vypalování trávy je nebezpečná metoda
• Do Chotěboře míří světové bubenické eso, Mike Terrana
• Eva Karlíková vystavuje ve Ždírci nad Doubravou fotografie a obrázky
• Vysočina žádá o další miliony na výměnu kotlů pro 2378 domácností; ty o ně budou moci požádat na podzim
• Meteorologové varují před silným větrem na Vysočině
• Hledáte předpověď počasí? Pomůže vám meteorologická stanice základní školy Krásovy domky
• Festival divadla 2-3-4 začíná v Třebíči v neděli 10. března, potrvá dod 26. března

Neděle   3. 3. 2019

• Domov Háj nejpozději do tří let ubytuje všechny klienty v transformovaných domácnostech
• Bazén E. Rošického v Jihlavě o jarních prázdninách otevřený více hodin
• Turnaj v karetní hře prší se bude konat v pivnici Lipnice ve Velkém Meziříčí
• Soví noc na Křemešníku v sobotu 9. března
• Masopust v Pelhřimově v úterý 5. března uzavře veselí, následovat bude Popeleční středa a půst až do Velikonoc

Sobota   2. 3. 2019